Oimtcnlanö. Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. vijanden der nieuwe orde van zaken, die, nu deze voor goed gevestigd 13, rust en orde blijven storen en den eerbied voor het leven en den eigendom hunner medeburgers verzaken, onder eene leus, die uitgediend heeft. De baukkwestie, door Isaac Péreire in zijne brochure ter sprake gebragt, geefi den keizer stof tot ernstige overpeinzingen. De bekwame financier heeft onverwachts een krachtigeu steun gekregen door het adres van den parijschen handelstand, dat in de wijken St. Denis en St. Martin eene groote opschudding beeft te weeg gebragt. De heer de Persignv, die zich ook met de financiële aangelegenheden wil inlaten, heeft den keizer eene memorie ingediend, waarin bij het stelsel van Pcreire krachtig aanbeveelt en aan Napoleon den raad geeft, de laatste finan ciële misbruiken weg te nemen, zoo als hij het verbodsstelsel heeft vernietigt". -De kwestie der algeraeene ontwapening is nog altijd aan de orde van den dag. Of het ons gouvernement daarmede echter ernst is, mag men betwijfelen. In de eerste plaats heb ben er tc Vincenues bij voortduring talrijke proefnemingen plaats, met het doel om onze infanterie, ten aanzien van de hoedanigheid der vuurwapenen, beter tegen de pruisische infan terie bestand te maken. In de tweede plaats verzekert men hier wel dat 40,000 man troepen naar hunne haardsteden zul len worden teruggezonden, maar het is tot dus verre bij een »on dit" gebleven. Maar al kwam die maatregel werkelijk tot stand, hij zou nog bitter weinig te beteekenen hebben. De organisatie van ons leger is toch van dien aard, dat de tijde lijk afgedankte manschappen in weinige dagen weder bij hunne regimenten aanwezig kunnen zijn. Dan nog beteekent het niet te veel 40,000 man naar huis te zenden tegenover een staand leger van p. m. 500,000 man. De garnizoenen van Parijs en Lvon zijn niet minder dan 120,000 man sterk. In Algerie, China, Cochinchina, Japan, Mexico, Rome enz. hebben wij p. m. 150,000 man, terwijl in verschillende vestingen en steden garnizoenen liggen ter gezamentlijke sterkte van 230,000 a 250,000 man. Men zal moeten toestemmen, dat het geen ont wapening mag heeten van die massa soldaten 4Ü,0G0 met ver lof naar huis te zenden. Frankfort, is Dec. De stenden van Keurhessen hebben zich niet afgeschrikt gevoeld door de verklaring van den keur vorst, dat de stenden zich niet mogen bemoeijen met het rege ringsbeleid en dat hij bij gevolg de afgevaardigde deputatie niet wilde ontvangen. In eene dezer dagen gehouden verga dering heeft de kamt r het besluit genomen, om zich te wenden tot de bondsvergadering, welke niet alleen is de wettige scheids- regter tusschen vorsten en volken van den bond, maar tevens de autoriteit, welke behoort te waken voor het naleven der constitutien. Turijn, 18 Dec. De kamer van afgevaardigden heeft in de avondzitting, die eerst in den nacht was afgeloopen, hare goedkeuring verleend aan het voorloopig budget voor het eerste kwartaal van 1865. Daarna is de kamer tot 5 januarij uiteengegaan. Gouda, 21 Doe. Zaïurdag zijn in de tweede kamer de be raadslagingen gehouden over de onderdeelen van hoofdst. VIII der siaatsbegrooting filep. van oorlog Ecu amendement van den beer Storm van 's Gravesande, waarvan de strekking was om, ten einde te voorzien in de volstrekte nood;akelijkbeid om de mid delen van inundatie van de linie van Utrecht te verbeieren, en zoo doende die inundatie spoediger te kunnen in het werk stellen, werd door deu minister overgenomen en daarvoor f 100,ÜÜ0 uitge trokken. Daarentegen zijn de beide posten, aangevraagd voor de Grebbe-linie, met gelijke som verminderd. In oeri loop der beraadslagingen verklaarde de minister, dat let zijn ernstig voornemen is Bergen-op-Zoom te ontmantelen, als de tijd daar is. Het hoofdstuk werd-ten slotte met 41 tegen 24 stemmen aangenomen. In de bijeenkomst van maandag hebben bij de voortzet ting der algemeene beraadslaging over de begrooting var het departement van koloniën verscheidene leden der oppositie het woord gevoerd over het gevaarlijke der koloniale rigting van dezen minister. Zij waren de hh. Schimmeipenninck, Hoffman, Mijer, v. Voorthnvsen en v. Zuyien; minder hevig waren de hh. V\van Goltsteiu, Dirks en Kien, die nog inlichtingen behoe ven. Het is de herhaling van vroegere bezwaren, die weinig belangrijks aanbieden en die de zwakheid der oppositie zonne klaar verraden. Nog zijn de algemeene beraadslagingen niet afeeloopeu en men zal nn de bijzot derheden haastig moeten behandelen, terwijl de tijd verspild is aan hatelijke bespiege lingen, ongerijn le beweringen en verderf dreigende profetien. In de zitting van gisteren hebben de lib. van Bosse, Godefroi en van Heukeloin zich voor de begrooting van kolo niën verklaard en de aangevoerde redenen ter bestrijding krachtig weerlegd. De hh. Blussé en Rochusseu hebben speciale punten behandeld- In de gehouden avondzitting heeft eerst de heer van Lynden gesproken. Daarna was de minister aan het woord. In diens rede, die bijna twee uren heeft geduurd, werden achtervolo-ens alle sprekers beantwoord. De eerare kamer der staten generaal heeft maandag met algemeene stemmen zonder beraadslaging aangenomen zes wets ontwerpen, betreffende onteigeningen enz. 's Rijks middelen hebben over de elf eerste maanden van 1863 opgebragt 5J,409,986.25 zij zijn voor 1864 geraamd ep 55,078,177 en hebben werkelijk gedurende de eerste elf maanden van dat jaar opgeleverd 59,655,385.71l/0 0f 4,577,203.7IV3 boven de raming. Het stelsel der liberalen ten aanzien onzer koloniën is, zegt de N. Rott. Courant, om langzaam en met beleid in Indie de voorwaarden te verwezeutlijken waaronder in alle luchtstre ken welvaart wordt gekweekt; het is ontwikkeling en vooruit gang ook in Indie te bevorderen; het is de banden tusschen Nederland en Java te versterken, door het aankweeken van het onderling belang tusscheu den Nederlander en den Javaan, en zóó Indie aan Nederland te binden door hechtere banden, dan door exploitatie ter gunste der schatkist, door het regt van den sterkste en dwang der overmagt geschieden kan. De Goca.clie Courant zegt: Zoo dikwijls in den laatsten tijd de tweede kamer het zegel drukte op ministeriele voor stellen, heeft men de beteekeuis daarvan zoeken te verklaren door te wijzen op eene beteekenende minderheid. Het blijkt nu toch al meer en meer, dat de minderheid, wat het getal betreft ten minste, niet veel beteekent en de gehouden stem mingen mogten de oppositie wel leeren om eindelijk eens voor waarheid en werkelijkheid de oogeu open te doen. Zij zal iutus- schen liever nog bitterder worden in hare aan- en uitvallen, dan eeue enkele concessie te doen; indien zij bij haar door drijven maar n.et uit het oog verloor, dat zij tot het ongerijmde komt. Zoo lezeri wij telkens, dat degenen die vóór een miuis- terieel voorstel stemden, bepaaldelijk die de nu behandelde hoofdstukken der begrooting aannamen, zulks deden om zeer uiteenloopende motieven. Maar is dit anders denkbaar. Wan neer eens het budget onder een ministerie van Lynden of Simons met eenparige stemmen werd aangenomen, zou men dan durven denken, dat zulks geschiedde uit volstrekte horno- geneiteit van alle leden me* den minister, uit volkomene in stemming met zijn leidend beginsel? Wij gelooven dan ook, dat de laatste bladzijden onzer parlementaire geschiedenis tot eene andere gevolgtrekking leiden, dan die de oppositie maakt. De kleine minderheid in de kamer is homogeen in liet beginsel om deze regering neg te hebben, schoon hare bijzondere be langen en inzigten nog al ver uiteenloopende meerderheid toont hare onafhankelijkheid ijoor het uitdrukken eener eigene opinie, waar het de toepassing van beginselen geldt, maar zij is één a het gronddenkbeeld waarop deze regering rust. Men leest in n°. XXIII der amsterdamsche brieven VN. Rott. C.): Het schijnt nel, alsof er een vloek rust op de door graving van Holland op zijn smalst, beter gezegd op de kanaal maatschappij voor die doorgraving in liet leven geroepen. Men zou waarlijk aan een fatum of noodlot beginnen te gelooven, namelijk als men tot de lieden behoorde, die zulk een begin van geloof niet bezaten. I oor veertien dagen scheen alles zoo goed, blonk alles zoo couleur de rose. Eu thans? Thans is er, dank zij de geacharneerde bestrijding van mr, v. Nierop, weder onzekerheid, weder slingering, weder mismoedigheid. De aannemer is in een soort van stagnatie van betaling. Ziedaar het feit, hetwelk de haarlemsche representant met zulk een blijkbaar genoegen aan de kamerleden mededeelde of liever aan den mi nister van biunenl. zaken vroeg, ofschoon hi, liet feit al in den zak had. Waarom, vraagt gij weliigt, waarom dit feit niet vooraf aan den minister medegedeeld, als gij, heer var. Nierop, toch een vriend van den minister wilt heeten? ,,Neen," dus verbeel den velen zich dat die afgevaardigde spreekt (in zich zelf na melijk) „ik heb eens gezegd dat ik een lastig vriend ben, en „daarom maak ik het hem ook lasUg. Daarom help ik de „oppositie ook eens een handje. En bovendien ben ik een „fameus vriend van een knal-effect. Om die laatste reden vond „ik dan ook het vuurwerk na het internationale congres veel „mooijer en beter dan het lofwerk van het congres zelf; uitge komen weliigt het gesis der voetzoekers der heeren Behrend „en Alherdingk Thijm, en het springen van den zevenklapper „van Multatuii. Zulke aardigheidjes zijn immers beter dan „predikatiën en n uts ver ban delingen." Maar genoeg van dat voor ieder zijne stad liefhebbend Am sterdammer zoo droevige drama, welks ontknooping toch door menigeen nog met vertrouwen wordt tegemoet gezien. Eu vraagt gij naar den grond van dat vertrouwen? Kan hij een andere zijn als deze: Amsterdam was ongelukkig toen het nogslie' zou Amsterdam nu ook ongelukkig zijn, terwijl het wakker begint te worden? Neen, dat kan niet, zegt eene stem in veler binnen ste. Dat kan niet, want wij hebben een man aan het roer van staat, die eenmaal uit de volheid van overtuiging sprak: „als Amsterdam de hartader van het land is, dan klopt die hartader al zeer flaamv." Die man heeft echter reeds getoond een waarachtiger vriend van Amsterdam te zijn, d.m zijn lastige vriend en het heirleger der vrienden van den minislerieelen setel namelijk. En van dien man sprekende, vroeg de heer Joan Muller, in de amsterdamsche meeling (geen vriend van mr. v. Nierop); aan wien is Amsterdam de concessie der doorgraving verschuldigd Aan den lieer Thorbeeke. De heer Thorhecke heeft het werk gewild en wil het nog. Veelbeteekenende woor den voorwaar De kern van Amsterdam heeft getoond te willen, al nas het dan ook dat vele geldmannen niet wilden. O, ha /den die geldmannen altijd zoovele geldige redenen als zij gereede gelden bezitten. Enfin de kern van Amsterdam wil, Thorbeeke wil, en zou er, als velen het goede willen, niet iets goeds tot stand komen? Ziedaar de eetiige troost op dit oogeublik. De parijsche afgevaardigden Garnier Pagès en Carnot zullen zich aan eene herkiezing onderwerpen. lii sept. 1865 zal te Lvou een congres van boekdrukkers gehouden worden. Men verwacht de spoedige attre- ding van het italiaansche ministerie. Op N. Zeelaud bestaan ernstige geschilleu tusschen deu gouverneur eu de overige bestuurders. De stad Parijs wil een groot kraukziuuigeuhuis stichten ten bedrage van 15 mil- lioen frs. De Servische begrooting voor 1865 is geraamd op 29, 529, 385 piasters. De Zwitsers zullen zich denkelijk zonder nationale zeeviag blijven behelpen. Men verwacht een inooije nieuwjaars* ensch van keizer Napolcou. Dc spaausche ministeriele crisis is geëindigd met het weder- opvatten der weggeworpen tiugels van het bewind. Op de marinewerf ie Philadelphia steelt men als raven, keper, tin, lood enz. In Beijeren is een ouvoorzigtig jager door een hertebok gedood. In Ruinenie ziju, wat de burgerschapsregten betreft, de Israeliteu gelijk gesteld met de Chris- teneu. - lu Griekeulaud neemt de onveiligheid ten platteu lande op zeer onrustbarende wijze toe. De omstreken van Catanzaro in Napels wouden zter onveilig gemaakt door eeue rooverbende ouder bevel der 20jarige weduwe van een hoofdman, die de aifa-re met succes coutiuueert. De koning van Pruisen heeft bij den terugkeer der garden ruim 400 mili tairen aan zijne tafel genoodigd. Op deu noordelijken spoorweg van Kent zijn in den tuunel van Blackheath twee treiueu tegen elkander ge reden, waardoor vijf personen gedood eu verscheiden andtreu gekwetst werden Men vraagt te Amsterdam f 15,001) jaarlijksche contributie voor eene kinder-ziekeuhuis. Op Zaute hebben onlnsteu plaats gehad. ln bet zuiden van Tunis zijn de Arabieren weder in opstand. De Ion— densche politie heeft de industrie der roudwaudelaars met houten adver tentieborden plotseling opgeheven waardoor 760 personen vau kostwinning zijn beroofd. In Oostenrijk nemen de dagblad vervolgingen schrikbarend toe. Ernst Mahner heeft inaanda. bij heulen te midden der ijsscholleu in deu Rijn gezwommen. Zondag heeft te Parijs de inzameling van den Pieterspenning in de kerk St Thomas d' Aquin in de wijk St Germain 170,000 frs opgebragt. - Een ambachtsman te Parijs is veroordeeld tot 75 dagen gevangenisstraf en 16 frs boete, omdat hij op een muur geschreven had; „Leve de giaaf van Parijs Volgens eeue matige berekening heel't de laatste opstaud aan Polen gekost; 200 millioen gulden, 17,000 op het slagt- veld gesneuvelden, 30,000 naar Rusland weggevoerden, 14000 gevlugten en 200 ter dood gebragten. De stad Muuchen zal twee millioen n. leenen om scholen, waterleidingen, kerkeu enz. te stichten. Men spreekt van het oprigien van een groot dagblad te Amsterdam Ouder Nieuw-Helvoet is eene boerenwoning met schuur, iuboedel, vlas eu vee ecu prooi der vlammen gewordeu. Dc kierikalen te Parijs zijn misnoegd dat de kei zer het hart van Voltaire in zijne boekerij heeft doen plaatsen. Nabij Mold in Flintshire zijn in eene steenkolenmijn, ten gevolge van bet plot seling indringende water, negen personeu omgekomen. Koning Leopold heeft blijk gegeven van illiberale godsdienstige gezindheid eu uu zegt men, dat hij in zijn hart aristokraat is en behoudsman bij voorkeur in den engelschen trant. De duitsche iniddenstateu begiunen teeken van leven te geven te geven en wilku zicb vereeuigen tegen den pruisiscben dwang. KUNSTKRITIEK. EUPHONIA 'S TWEEDE DAMES-CONCERT. Gelijk te verwachten was heeft dit dames-concert van Enpho- nia, zich in eene buitengewone goede opkomst mogen verheugen. De namen der Solisten gepaard aan eene gelukkige keuze der stukken, waren daarvoor reeds eenigen waarborg. Mejut'vrouw Kersjes heeft ook hier hare reputatie op eene waardige wijze gehandhaafd, zij zong met veel innigheid, en juistheid van op vatting hare solo's. Ofschoon haar orgaan niet van eenige scherpte van tcon is vrij te pleiten, wordt dit echter door hare uitmuntende methode rijkelijk vergoed. Haar stem spreekt aan, en was zelfs nu en dan zéér krachtvol. De heer Bekker, welke dien avond drie kolossale solo's voordroeg, heeft zich van zijne taak uitmuntend gek \et« n. Hij vond daarin dan ook gelegenheid, om breedheid en gratie in spel eu toon overvloediglijk te ontwikkelen. Zijne staccato's waren uitstekend, eu de voordragt der cantilene op de g. snaar in de rêverie vol sentiment. Het geheel vol virtuositeit. De uitvoering der ensemble stukken was bevredigend. Het allegro der simfouie van Gade slaagde zelfs zeer goed. Bmol. Zitting van Dingsdag20 December Voorzitter mr. A. A van Bergen IJzendoorn. Tegenwoordig ziju de hh. de Grave, Kemper, Broogleever, Prince, Remy, Westerbaan, Kist, Braggaar, Reutmger, van Gennep, van Straaten en Luyten. De notulen van het vtrhaudelde in de vergadering, gehouden den 9 dezer worden goedgekeurd. Is gelezen en voor notificatie aangenomen eene dispositie van hh. ged. staten, in dato 6 dezer, houdende goedkeuring der gemeeDte-begrooting voor 1865. Insgelijks voor not. wordt aangenomen eene dispositie van betzelfde col- Icgie, geuoraeu den 13 dezer, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit tot opheifing van het beurt veer tusschen deze stad eu Middelburg. Op voorstel des B. wordt de commissaris over dat beurtveer eervol uit zijne betrekking ontslagen. De B. geeft te kenneu, dat B. en W. van Rotterdam zich meerendeels hebben vereenigd met de bedenkingen, gerezen tegen het ontworpen regle ment en tarief op het benrtveer tus?~beu beide steden, doeb voordellen het aanteekengeld voor de commissarissen te bep-len te Rotterdam op 5 en te Gouda op 21/s ct. ZLd. Achtb. vermeent, dat er geen grond voor dit verschil kau bestaan, en stelt voor aan het bestnur van Rotter dam te kennen te geven, dat de raad zijne goedkeuring aan het reglement eu tarief zal verleeuen, wanneer het aauteekeugeld voor beide steden op 5 centen bepaald wordt H termed verecuigt zich de vergadering. Overeenkomstig een gedaan vooistel door hh. curatoren van bet gymna sium, ïu dato 16 dezer, wordt besloten het geven vau onderwijs in de engelschc taal eu letterkunde, bereids tot ultimo dec. a. s. opgedragen aan de hh. Poser en Peyrot, ook drarua door die bh docenteu te doeu geven. Op een adres van den heer J. I<akcrveld Blanken wordt hem, tegen betaling van f 3.- 'sjaars, voor den tijd van drie jaren, ingaande op 1 junui.nj 1865, toestemming gegeven op stads grond het jagtregt te mogen uitoefenen. Ei verzoek van den hr N. IJzeudoorn, strekkende om zekere gronden, thans bij hein op recognitie in gebruik, in eigendom te erlangen, wordt ter visie gelegd. Adressen van verschillende personen, waarbij zij verzoeken te worden aangesteld tot commissaris over het stoombootveer, worden ter secretarie gedeponeerd. Wordt gelezen een adres van P. van Reedt Dortland, de strekking heb bende om met uit dcc. a. s. te worden ontslagen uit zijne betrekking van commissaris over het stoombooten-veir. De hr. heinper de opmerking gemaakt lubbende, dat het adres op on gezegeld papier gesteld is, en diensvolgens niet ia behandeling kan worden gebragt, neemt de B. het terug en brengt het verzoek mondeling in be raadslaging, waarna op ditus voorstel, aau deu verzoeker niet uit. dezer eervol ontslag wordt verleend B. en A'. stellen daarop voor h.-t com-n'ssariant tijdelijk te doen waar- neineu door een der ambt. nar-u der sted- lijke rech«i.-he, waardoor tevens aanleiding zal worden g/vonden met juistheid te worden bekend gemaakt met de opbrengst der belrtkkii.g. Hierover voeren verschillende le-len het woord. De hh Reutingpr, Kem- p-r eu van Geuu-p achten h t voo stel do l matig, d«x.*h de hh. J.nyten eu Rcmy zouden liever zien, dat spoedig tot de bi-uu* mu.g vau ecu ouderen, commissaris werd overgegaan. De B hierover m-u het woord gevoerd hebbende, wordt het voorstel aangenomen met li tegen 2 stemmen, die der hh. Luyten en Remy. De hr. Rt my geeft hierop te kinnen, dat d< commissaris Dortland, tot vermijding van onaangenaamheden en ten eind de zaak, aan hein opge dragen, bevoiderlijk te ziju, niet streng was gewe st ïu h<m pa>sea van het tarief, door den raad.gearresteerd, bepaaldelijk mat aangaat het invor deren vau bergloon voor die goederen, welke not verzond-i werden op den dag van aanvoer. ZLd. vraagt ho de last zal zij vau den stedtlijkwa ambtenair, aan wien. de tijdelijke waarneming wordt opgedragen, om in deze te handden 'f De Bbeneveus de hh. Reutinger, Prince en Droogleever voeren hier over het woord, eu achten het duidelijk en klaar, dat het regleiueut moet worden nageleefd, ook om welke reden laatstgenoemde verklaart d< tijde lijke waarneming door een gemeente-beambte wenscheïijk te h Het huishoudt lijk reglement voor hh. regenten over het ver _1 wees- en selemoeseuiershuis wordt goedgekeurd De begrootiug van dat gesticht voor 1865, tot goedkeuring waarvan de raadscommissie, met het voorloopig onderzoek belast, gcadv Mird beeft, wordt in beraadslaging gebragt. De hr. Kemper herinnert, dat ten gevolge var. de invoering dei ge meentewet, hh. regenten over dit gesticht met meer kunnen le heffen de paal pachten, eenige bondtrde jaren geleden door dc regering van Gouda ten behoeve van het weeshuis afgestaau, en r«guiten geeue subsidie uit de gemeentekas tot co i.pt nsati beeeerende, als daardoor rtkenpligtig wordende, zij eene bakkerij hebben opgerigt, ten einde door het voordeel, 't welk die zaak zou opleveren, lu t geleden verlies zooveel mogelijk te virkleiuen Hij geeft te kennen up de bcgrooting niets iu den outvaug of uitgaaf te dezer zake te hebbeaan rtroffeu en vraagt hierover aau den B inlichting. Na eenige bespreking, waaraan de B en de hh Droogleever en Reu tinger deel nemen, wordt de begrooting, zonder hoofdelijke stemming, goedgekeurd. Aan de orde is het request van den beer A. M. Schouten en anderen, om op den fluweelen cingel stoepen voor hunne woonhuizen te mogen leggen. B. en W in overeenstemming met de commissie van fabricage, stellen voor het verzo'k af te wijzen. Hierover outstaat discussie, waaraan deelnemen dj hh. Kemper, Droog leever, Luyten en Kist. De w enschelijkheid van het leggen van trottoirs, langs deu geheelen loop van den Fluweelen Cingel wordt besproken, waar- vau de gemeentebouwmeester mede heeft gewaagd. Dit wordt verkiesseljjk geacht boven het leggen van stoepen, waartoe niet alle bewoners zullen willen overgaan de kosten beschikbaar te stellen, en waartoe zij niet knDnen genoodzaakt worden. Teu slotte vereenigt de vergadering zich met het voorstel van B. en W. Overeenkomstig het advies van B. en \V. wordt het plan tot waterver- verscniug (zie vorige notulen) vooreerst aangehouden. De B. stelt voor het maximum vau deu onderstand, door het bnrserlijk armbestuur in 1865 te verstrekken, tot gelijk, bedrag als voor het loopende jaar vast te stellen.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2