BURGER-BEWAARSCHOOL. öinncnlnnïi* Gemengde Berigten. Ingezonden. AD VEHTEXTIEN. Marktberigten. Burgerlijke Stand. uogeublik moot afwachten, om de koningin tot dezen maatregel over te halen. De italiaansche regering heeft stellig voorgenomen alle pogingen der partij van handelen tot het aanwerven van vrij - willigere voor de eene of andere onderneming tegen Yeuetie met de meeste kracht te keer te gaan. De minister van binneul. zaken heeft eene nieuwe circulaire te dien aanzien aan de pre fecten gezonden. Hij zegt daarin, dat ofschoon de laatste op roerige beweging aldaar ten een en male mislukt is, de regering evenwel te weten is gekomen, dat de partij van handelen in het aanstaande voorjaar eene nieuwe poging van dien aard in het werk wil stellen. Met dat doei gaat zij voort gelden, wa pens en oorlogsammunitie bijeen te brengen en de jongelieden over te baleu tot ondersteuning der beweging. De regering vertrouwt dus op de krachtige medewerking der prefecten, ten einde die pogingen, welke de binnen- en buitenlandsche veilig heid van den staat met ernstige gevaren bedreigen, te verijdelen en om de gangen en handelingen der voornaamste partijhoof den, der zendelingen en wat er verder mede in verband staat, na te gaan en daarvan de regierlijke raagt kennis te geven. Ook wordt hun aanbevolen de gevaarlijkste emigranten van de gren zen verwijderd te houden. Weeuen, 21 Dec. De Presse beweert, dat de regering liet voorstel heeft gedaan aan Pruisen om hertog Fried rich op den troon van Sleeswijk-Holstein te plaatsen. Naar men uit Bucharest verneemt, heeft vorst Alexander Jan I, de zitting der wetgevende kamers gisteren met eene uitvoerige troonrede geopend. Ouder andere punten heeft hij in het bree.le medegedeeld, waarom de vroegere kamers zijn ont bonden. .Met veel geestdrift is de vorst begroet en zijne rede heeft men levendig toegejuicht. Berlijn, 22 December. Ouder de moeijelijkhedcn, die eene naauwere aansluiting der hertogdommen bij Pruisen op levert, behoort onder anderen het opperbevel over de troe pen, alsmede de diplomatieke vertegenwoordiging dier gewes ten in l.et buitenland. Deze sluit natuurlijk in zich dat Pruisen dan ook ia de bondsvergadering voor de hertog dommen zou moeten stemmen. De middelstaten zullen zich daartegen echter met alle niagt verzetten, omdat zij in zulk rene combinatie het voorspel van hunne eigene mediatisering zien. Meer dan een van die staten zou de hertogdommen nog liever geheel b.j Pruisen willen inlijven. Ja, men verzekert zelfs, dat reeds wenken in dien geest alhier gegeven zijn. Groot op/.ien baart eene vertrouwelijke circulaire van den beijer>chen minister, den heer v. d. Pibniten, die een formeel programma voor ue staatkunde der middelstaten bevat. Vol gens dit document behooreu alle leden van den bond mede te werken tot en mede te beslissen in alle vraagstukken, waarbij Duitschland belang heeft. De circulaire is echter voornamelijk tegen eene bondshervorraing in den pruisischen geest gerigt. De heer v. d. Pfordten doet uitkomen, dat Begeren niet als hulp behoevend, lid van den bond geworden is en zoo noodig, bij eene eervolle ondersteuning van het buitenland, toch zou kunnen bestaan. Beijeren dreigt dus weer met het rijnverbond, waarvan Frankrijk niet eens iets weten wil. Gouda, 24 Dcc. Ter aanvulling van ons vroeger berigt, betreffende de opmetingen van den aan te leggen spoorweg Gouda-'s Graven hage, wordt ons nader van goeder hand mede gedeeld, dat die opmetingen geschieden door de ingenieurs van den nedeil. rhijnspoorw eg en men bereids daarmede tot Zeg- waart is gevorderd, terwijl hiermede zoo ijverig wordt voort gegaan, dat men weldra in de gelegenheid za) zijn de voorloopige plannen aan de regering in te zenden. De uit bakening der lijn heeft voorloopig plaats gehad over Zegwaart, Soetermeer en Voorburg. "Woensdag is de begrooting voor het departement van ko loniën, in de tweede kamer tier staten generaal met 47 tegen 24 stemmen aangenomen. De minister, die aanvankelijk de de batten bijwoonde, heeft zich uithoofde van ongesteldheid, moe ten verwijderen. In eene avondzitting, mede op gisteren gehou den, is «ie wet op de middelen aangenomen met 64 tegen 2 «temmen. Voorts zijn met algemeene stemmen aangenomen: de begrooting der landsdrukkerij en de onteigeningswetten voor de spoorw egen Utrecht, Kuilenburg en Winschoten naar de hanov. grenzen. De kamer is daarop tot nadere bijeenkomst gescheiden. Pe eerste kamer der staten-generaal heeft woensdag met algemeene stemmen aangenomen de wetsontwerpen1°. tot wijziging van hoofdstuk 111^ der stantsbegrooting. voor 1863; 2°. tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren over 1865 en o°. tot ontei gening van perceelen ten behoeve van den aanleg van een roedings-kanaal van de Maas naar de Zuid-Willemsvaart. De eerste kamer der staten-geueraal was donderdag och- tend tegen elf ure bijeengeroepen, ten einde de laatstelijk door de tweede kamer der etaten-generaal aangenomen ontwerpen ce ontvangen. Daar die stukken echter nog niet waren ingekomen, is de kamer onverrigter zake uiteen gegaan. In de gisteren gehouden zitting der*eerste kamer zijn in gekomen de begrootingswetten, die naar de afdeslingen verzon den zijn. Daarna is langdurig beraadslaagd over een voorstel van den heer van Beeck Vollenhoven, strekkende om alleen de wet op de middelen te behandelen en dan op reces te scheiden. Dit voorstel is door de ministers van binneul. zaken en van marine bestreden. Bij de omvraag verklaarden 14 leden zich voor en 14 tegen, zoodat de stemmen Slaakten. Heden namid dag ten 2 ure moet liet op nieuw in omvraag worden gebrast. Aan de Goessehe Courant ontleenen wij het volgende:°De aanneming van al tie hooldslukken der begrooting door eene aanzienlijke meerderheid, waardoor de kamer het zegel gedrukt heeft op het regeringsbeleid van het kabinet, en bijzonder de ministers van binneul. zaken, van financiën en van koloniën een votum van vertrouwen beeft gegeven, spreekt iuider en krachtiger tegen de verzekeringen der oppositie, dan elke be wijsvoering. De drie ministers, tegen wie men de natie in het harnas zoekt te jagen, hebben blijkbaar niets van hunnen in vloed verloren en indien er sprake kon zijn van een echec, dan is het wel bij de p..rtij, die minstens op eene verpletterende minderheid h,.d gehoopt. Om de teleurstelling te bedekken, biijft men nu eindeloos sprekeu over onbeduidende b'jzakeu, over de aanneming van een amendement Wiurgens, waarvan geen praktisch resultaat is aantewijzen, en op de verwerping van het amendement Simons, waarvan de praktische bedoeling was den staat met onpraktische uitgaven te bezwaren. De natie blijft echter niet bij die bij- maar wel bij de hoofdzaken staan, en vraagt teregt, indien zoo groote meerderheid in de kamer de aangevallen ministers steunt, zij het ook om verschillende mo tieven, welke is dan eigentlijk het motief waarom men ze wil doen vallen, die zoo krachtig worden gesteund? Mystificatie kan ook op regterlijk gebied plaats grijpen De zitling van het prov. geregtshof in Zuid-Holland van jl. diugsdag heeft zulks ten volle bewaarheid. Reeds herhaalde malen is melding gemaakt van eene vrouw, die zich in den loop van dit jaar bij verschillende fimilien in deze provincie wist in te dringen, ouder valsche voorgevens dat zij uit Oost- Iudie kwam en goede tijdingen van nabestaanden medebragt, waarvoor zij alsdan huisvesting, kleedingstukken, spijs en drank trachtte meester te worden. Wegens hare soortgelijke bedrie- gelijke opligtingen stond zij voor de regibink te Rotterdam onlangs teregt. Z j werd gedagvaard onder den naam van Antje G ruben.en de officier van justitie alda ir, versterkt door toeu gehoorde getuigen, hield vol dat zij aldus genaamd was en reeds vroeger tweemalen wegens opligting tot vijf jaren gevangenisstraf was veroordeeld, waarin ZÉJ. Aehtb. teregt eene verzwarende om standigheid meende te zien. De beklaagde echter ontkende pertinent Antje Gruben genaamd te zijn en ook vroeger tot »-e- vaugenisstruf te zijn veroordeeld geweest, terwijl zij voorgaf genaamd te zijn Augusta Ida Schroder, huisvrouw van Peter Heinrich Rost en laatst woonachtig te zijn geweest te Batavia. De regibank te Rotterdam veroordeelde haar tot achttien maan den gevangenisstraf, wegens de heide, iloor haar laatstelijk ge pleegde beurieg' lijke op'igtingen.doch verklaarde niet overtuigend bewezen, dat zij vroeger was veroordeeld. Hiervan appel, ook van de zijde van bet openbaar ministerie. Bij de dagvaarding werd zij nu genoemd Antje Gruben, zich valschelijk voorgevende genaamd te zijn Augusta Ida Schroder, huisvrouw van Peter Heinrich Rost. De vorige week verscheen z;j dan ook voor het hof, en bleef op nieuw volhouden dat zij volstrekt niet Antje Gruben genaamd was. Toen verzocht de adv. gen. dat de be handeling dier zaak acht dagen zou worden uitgesteld, ten einde door getuigen te bewijzen, dat zij wel Antje Gruben genaamd was. En inderdaad werden eergisteren vier getuigen voor het hof gehoord, waaronder eene vroegere bewaarster en een boekhou der bij het huis van correctie te Gouda, die allen even plegtig verklaarden, dat de beklaagde wel Antje Gruben was en dat zij geruimeu tijd in de gevangenis te Gouda heeft doorgebragt. Nu zou men toch denken, dat er geen twijfel meer bestond of de beklaagde was niemand anders dan Antje Gruben, doch neen, de adv.-gen. verkreeg alsnu het woord en gaf te kennen, dat de vier gehoorde getuigen ter goeder trouw gedwaald heb ben, want dat uit officiële berigten, in de laatste dagen bij ZEd. Aehtb. ontvangen, blijkt, dat Antje Gruben zich thans nog in Oostfriesland ophoudt, weshalve de tegenwoordige beklaagde, die reeds eenigen tijd gevangen zit, daarvoor niet kan of mag gehouden worden. Wie dan ook, zoo vervolgde nc adv.-gen., deze sluwe en doortrapte bedriegster moge zijn, is tot dusver onbekend, doch zal later blijken, want zij heeft zich telkens herhaaldelijk onder een anderen naam voorgedaan, en moet nog wegens verschillende andere door haar gepleegde wanbedrijven, zoo hier als elders, teregtstaan. ZEd. Aehtb. eindigde met te renuirereu, dat de zich voorgevende Augusta Ida Schroder, huisvrouw van Peter Heinrich Rost, zou worden veroordeeld tot vijl jaren gevange nisstraf in plaats van tot achttien maanden, zoo als haar ten deze door de rotterdamsclie regibank was opgelegd. Over acht dagen zal bet hot uitspraak doen Men begint te spreken van saksische aanspraken op het hertogdom Lauenburg. De koun.g van Jklgie is het niet eens met zijne ministers. De keurvorst vau Hessen schijnt niet wel bij het bootil. ler ge bouwen en lat) duizend pond lompen zijn ïu eene papierfabriek te Weert door brand vernield. Te Napels heeft liet omstreeks de helft dezer maand dagen lang verschrikkelijk gestormd. Op den 5 dec. waren te Aleiandrie in Egypte ruim 4000 europ. sche reizigers aanwezig; weinige dagen later, was hi t getal zoo toegenomen, dat het zeer mocijelijk weid huisvesting te bekomen. Ruim 60 deeusche offleieveu zijn te Hamburg aangekomen om naar Amerika te gaan dienen in de geitderen der noor delijken. De uitgestrekste en belangrijkste zweedsche staaUabrieken te Noegbo en Gellwara zijn in russi«che hai.deu overgegaan. De schuld der noordi lijken staten zal met 1 julij 1865 bedragen 2,223,0G4,GIn onderscheidene franache koloniën teekent meu petitiën om leden te mogen zendeu naar de wetgevende vergadering. Door baldadigheid is te Ltiecht eene brievenbus in brand geraakt de meeste brieviu z>ju btboudi n. De frauschc bank heeft 22 dee. bet disconto verlaagd tan 5 tot 4'/2 ptt. Engeland tra,-lit zich toe te eigenen bet oosi-afrikaausche ellaud Zan zibar. Te Parijs heeft in de kerk St b. verin erne vrouw 111 niausklce- deren een pistool?chot op den pastoor gelost eu htm ligt gekwet?t, bij was haar weldoener maar veroorloofde zich aanmerkingen. In bet zui den vau Al-ene zijn de kortelings onderworpen Arabieren w.der onrustig. De keizer van China beeft de ridderorde van den draak ingesteld. Het beest heelt vijl klaauweu met het omschrift; „Tegenover hem siddert de leeuw en zwijgt de tijger." Men beweert, dat te liome een aanslag tegen het leven van d-u paus is ontdekt. In 1864 zijn te PanJ* al~ gebroken 2"jG huizen en aangebouwd 2?b8. liet getal huizen sedert 1852 af- gebroken b« draagt 12GUG en aangebouwde 63925. België telt in zijne 2538 gemeenten 5558scholen voor lager ouderwijs en daaronder 3095 gemeente scholen liet negende deel der bevolking bezocht de scholen. Ie Koine zal eerstdaags vonnis geveld worden over de moderne dwuliugeu. Ie Rotterdam is veel oppuritie tegen de geprojecteerde staatsspoorwegen door en over de stad. DE DISCUSSIEN OVER DE BEGROOTING. Eindelijk zijn de discussien over de beprootingen der ver schillende departementen van algemeen bestuur weder afgeloo- ren, en liet ministerie kan zich in een groote meerderheid ver- hengen. De hoofdstukken werden door ruim 2/s der kamerleden •zoedaekcurd eu de oppositie moet weder een j inr het liberale ministerie dulden. CKer het algemeen zijn de discussien weinig anders geweest dan spiegelgevechten, de hoofdzaak was de eind stemming, en uit deze bleek bij ieder hoofdstuk, dat de groote meerderheid der volksvertegenwoordigers dit ministerie nog voortdurend wil steunen, in weerw il der aanhoudende boosaar dige, en dikwijls personele aanvallen der oppositie quand tneme, waartoe ook onze heide geachte vertegenwoordigers behooreu. Zij echter waren thans de aanvoerders niet, de nieuwe haagsche afgevaardigde van Zuylen en zijn schoonvader de oudminister Rochusseu voerden den strijd, en herhaalden, door eemge andere leden oudersteund, de oude grieven tegen het ministerie of liever tegen den zamenstellenden minister van binnenlaiid- sche zaken. Nieuwe werden niette berde gebragt. Het waren de oude klagten, die reeds herhaaldelijk wederlegd en bestreden telkens te voorschijn werden gebragt, omdat gegronde aaumer- kingen ontbreken. Is daarom echter de tijd aan de begrooting voor I860 besteed geheel lerloren? Veel is voor ieder staatsburger uit die discussien te leeren, veel wat hem niet duidelijk was, werd opgehelderd, vele aanmerkingen, die men somtijds tegen het bestuur hoort aanvoeren, ook 111 bijzonderheden, werden ver klaard en men leert door die discussien beter zijn algevaardig den kennen dan door de redevoeringen over bepaalde we's- ontwerpen, omdat bij de begrooting meer het gc'neele regerings beleid ter sprake komt en getoetst wordt. Men leest de aanmerkingen der oppositie m ar ook terstond de weerlegging, en men wordt daardoor in staat gesteld zelf te oordeelen over het gegronde of ongegronde der beweringen, die met grooten ophef zijn v-rkondigd. Ieder onbevooroordeelde zal moeten erkennen, dat de kracht bij de regeringspartij was, niet slechts de numerieke meerderheid, de getalsterkte, maar ook de kracht der redenering, der waar heid; want de oppositie, zich aan alles vast. klemmende leed nederlaag op nederl mg en werd voortdurend door de kracht der feiten het stilzwijgen opgelegd. Bij losse beschuldigingen van centralisatie, van gunstbewijzen, van verkorting der vrij heid van onderwijs, van bevoorregting van de eene provincie boven de andere, van partijkeuzen enz. werden feiten gevraagd om die beschuldigingen te staven en de feiten werden niet genoemd, ofhaalde men somtijds nog een of ander Tocrbeeld aan, terstond werd het ongegronde aangetoond, en de beschul diging verloor alle kracht. Jammer echter, dat die begrootings-discussien zooveel tijd ge kost hebben, die voorzeker nuttiger had kunnen besteed worden, te meer daar de beginselen der nieuw gekozen afgevaardigden reeds kenbaar waren b'j de discussien over het adres van ant woord op de troonrede, en de beginselen van een ministerie met den tegenwoordigen min. van binneul. zaken als zameusieller niet onbekend kunnen zijn. Dit bedenkende had men aithan3 de algemeene beraadslagingen van ieder hoofdstuk kunnen be sparen men zou meer tijd gehad hebbeu voor bijzondere pun ten eu de eerste kamer zoude op haar gemak de begrooting hebben kunnen onderzoeven, «laar dit nu weder even als iu vorige jaren iu vliegenden haast zal moeten geschieden. Misschien was ei dan nog wel gelegenheid geweest om de geneeskundige wetten of de wet op de schutterij in behandeling te nemen, voor dat de leden vau hunne vermoeijenisseu gin gen uitrusten. Gouua, 22 Dec. Tarwe. Poolsche per last ƒ300. Zeeuwsche per mud J' S.50 a /9. Rogge. Iu'andsche J 5 a 6, buiten landsche 6 a 6.50. Gerst 4a 6.50. Haver f 3 a/4.25. Boekweit. Fransche per 2100 ned. 185. Noordbrabantsche 205. Duiveboonen/ 7. Hennepzaad /9 a 9.50. Dölft, 22 Dec. Door de ingevallen vorst geen aanvoer eu alleen aanbiedingen van de zolders, de handel aaardoor zeer beperkt. Zeeuws, tarwe 9.20. Limb, rogge f.20. Tarwe 6.50 a 8.80. Rogge 5.50 a 6. Zoineigerst 5 a/5.30. Korte haver /4a /4.I0. L inge «1°. 2.60 a/ 3.80. Paar- dtboonen/6. Gr. erwten /Sa/ 10. Witte erwt n/7 a/7.50. Aan stads waag gewogen, van 13 tot 22 Dec. 192/8 en 78/16, te zaraen 4620 ned. Hooiboter 56 a 62 het vierde; 1.40 a 1.55 per n. Londen, 19 Dec. Granen. Eng. tarwe stil, zoo ook vr. en onveranderd in prijs; gerst iets lager en haver 6 d. lager. Aanvoer van 12 tot 17 dec. 3647 qr. iul. en 9553 qr. vr. tarwe, 4657 qr. inl. en 8628 qr. vr. gerst eu 1545 qr. inl. en 7790 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden: 3760 runderen, 651 kalveren, 15350 schapen en 330 varkens. De prijzen onveranderd. Boier. Friesche 128/ a 130/ 20 Dec. Boter. Friesche 128/- Kamper en Zwolle 112/ a 120/—, Bosch 90/ a 102/,— Groningen 94 a 98/—, Einden en Leer 100/—, Holstem eu Kiel 116 a 130/Jersey 106/ a 120/, Morlaix 90/ a 92/ Kaas. Edam, gras 52/ a 56/—, Gouda gras 46/ a 50 Derby 52/ a 54/—, K uiter 22/ a 25/—, A ner. 46/ a 48/—. 22 Dee. Aan de veemarkt van hei.eu werden aangebo den 960 runderen, 41 kalveren, 15S0 schapen en 140 var kens. Voor beste runderen werd 5/6, voor do. kalveren o .0, voor do. schapen 5/6 en voordo, varkens 4 '10 pr. steen be .t;ud. GOUDA. Gfboken: 20 Dec. Geertruij Johanna, oud- r? J. van Sta cn C. C. Philip. Elizabeth, ouders A. Yermcij eu M ilugervorst. 22. Johan nes, ouders P. vau der kleiju en J F. \erlioet. Ovkrlf.df.n- 20 Dec. P. Rijke, «cd S. Boot, <2 i. F. F .1. Router, 4f j. P. de Graaf, wed. G. Adelaar, «0 j. 21. G. P. van der Geest, 12 w. YYOERDF.N. van 16 tot en met 22 Dec. 1864. Bf.vallf.n: C. W. van Zwieten, geb. van der Steen, 2 z. J. S.veer- mar, geb. Pijpers, z. Ovlbledln: Yrouwtje van Gelder, ruim 90 j., wed. van >1 A. Aiesera.. OUDE WATER. Ingeschreven van den 14 tot den 20 Dec. 1^64. Bevallen: Hermina van Aelst, geb. Boer, 7. Aantje Sille, geb. Hagoort, z. Cornelia van der klus, geb. de Wilde, d Overleden: Catharina Maria van Aelst, 6 w. -- Wilhelrutna Joas.U Bortsnsius, 2 m. Arie van Hoevelaken, 2 ra Gehuwd: Cornells Zuidam, j.n. 30 j met Marncje erdoow, jd. 28 j INSCHRIJVING voor KINDEREN, voorzien van een Vac cine-Bewijs, voor het eerste Kwartai 1865, op Diügsd&£ don 27"teo December 1864. des avonds van 7 tot 8 ure, in het sehooilocaal. J. N. SCHELTEMA, Voor:. van ZEULEN, Ster.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2