W* «865. Zondag, 1 Jannarij. Hl 988. öititcnlanh. Uitgave van A. BRINKMAN. 9 oudsche coura Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is f2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. Lange TienieicegD. n°. 60. T>p prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 8Ü Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij den aanvang van een nieuwen jaarkring slaan wij als onwillekeurig een blik op het verledene, of bet ons welligt een vermoeden van het toekomstige mogt geven. Het jaar 1864 bragt geen groote verandering in de staatkundige wereld. De pooische opstand werd, 7.00 als men reeds lang vermoeden mogt, geheel onderdrukt. Zal dat bloed vergeefs vergoten zijn? Neen voorzeker, als het de menschheid eene schrede verder brengt in de overtuiging, dat het geweid het middel niet is tot regt en geluk. Ook in de deensche zaak zegevierde het geweld. Duitschland en de duitsche bevolking der hertogdommen hadden regtvaaruige grieven tegen Denemarken. Maar de bru tale overmagt van Pruisen en Oostenrijk heeft de algemeene verontwaardiging opgewekt. Toch werd Denemarken overgelaten aan zijn lot, en worden de hertogdommen niet meer door vreem delingen onderdrukt, nu ondervinden zij den harden dwang der bevrijders en broeders. Bang zien zij de toekomst in, die nu afhankelijk wordt gesteld van de diplomatische kuoeijerijen. Mexico zag in 1864 een wankelen keizerstroon oprigten, die nog aan duizend gevaren blijft blootgesteld. In Noord-Amerika is de beslissing nabij gekomen. Vier jaren geleden werd het noorden tot den strijd gedwongen, en na onmetelijke opofferingen verklaarde het volk onlangs tot het einde te willen volharden. Dit is de beteekenis der herbenoeming van Lincoln. De slavernij moet afgeschaft worden. Na wan- hopigen strijd bezwijkt de overmoed van het zuiden. Alles doet voorzien dat 1865 de beslissing zal aanbrengen en een nieuw tijdperk openen voor de ontwikkeling van het groote, edele en standvastige volk, welks geestkracht zoo weinig begrepen wordt door den bekrompen zin des tijds. Japan wekt de teedere belangstelling van de beschaafde we reld. Het zal gezegend worden met europesehe weldaden. Domme menschen, die de vreemdelingen niet met gejuich ontvangen. Een zachte teregtwijziug is hun gegeven en zij mogen meer verwachten. Wat is men in Europa eeusgezind als het om rooven te doen is 1 De inwoners van Nieuw-Zeeland worden uitgeroeid om plaats te maken voor beter ras. En dit doet Engeland, welks staat kunde de beste is der wereldEngeland, dat de vrijheid ook in zijne koloniën bevordertEngeland, dat welvaart en rijkdom verspreidt, waar het zijne vlag plant. frankrijk speelt weder eene groote, maar min edele rol; het frausche volk is onder zijnen keizer de schrik der volkenhet volk, dat zelf zwijgend geknield ligt aan de voeten van een grillig en raadselachtig despoot. Voor Italië is een schemer van licht opgegaanzij zijn hunne hoofdstad nader gekomen en Rome levert op nieuw het bewijs, dat het de wet der menschheid verloochent. Stilstand is de dood. Oostenrijk wankelt en weifelt, oefen' zich in de eerjK^e- ginselen der constitutie en onwillig zal het verder de bestuurders wenschen. Spanje beproeft vergeefs om tot beteren toestai het verspilde zijne laatste hulpmiddelen op S. D01 ■en twist met Peru zonder uitzigt op goed gevolg. Inwendig verdeeld, uitwendig krachteloos, wacht het eindeloos op doeltreffende bin- nenlandsche hervorming. Waarlijk wij Nederlanders hebben geene oorzaak andere vol ken te benijden. W j beleven een tijd van voorspoed en on- gehoopten bloei, en wat hooger staat, de vrijheid bloeit in den schoonsten luister. Volk en Vorst zijn eeus van zin, onze voortreffelijke instellingen vinden bevestiging en ontwikkeling; de volksverlichting neemt toe, het onzalig behoud ligt krachteloos ter neder. Het bestuur wordt meer en meer in zijne waarde erkend, de toekomst belooft gedurigen vooruitgang. Mogt wijze matiging voorzitten in den raad des konings en de vertegen woordigers bezielen tot krachtig handhaven en bevorderen van het goedeIeder Nederlander erkenne dankbaar de rijke zege ningen van onzen tijd, maar ieder onzer beseffe ook de dure verpligting om mede te werken tot heil des Vaderlands. Londen, 29 Dec. De noordkust van Australië, tot nog toe slechts in naam britseh grondgebied, begint nu werkelijk in bezit genomen te worden. Op den noordoostelijke» uithoek van dat vasteland is de stad Somerset gesticht. Uit Zuid-Aus- tralie is nu eene expeditie op weg om eene nederzetting aan den mond der Adelaide-rivier te vestigen, maar de regering van Queensland heeft den eersten stap tot bevolking der noord kust gedaan en wel met medewerking van de regering des moederlands. Die nederzetting op Kaap York is eeiie uitzonde ring in de staatkunde van het britsche gouvernement; afwij kende van zijn beginsel om de ontwikkeling der koloniën aan haar zeiven over te laten, heeft het voor het belang des rijks en der marine noodig geacht het punt, hetwelk Torrestraat beheerscht, zonder verder verwijl te bezetten. Volgens berigt uit Konstantiuopel heeft de sultan on langs eene zeer gestrenge wet, regelende de openbare drukpers, doen afkondigen. De buitengewone gezant, door den Bey van Tunis naar Konstantinopel gezonden, is naar Tunis teruggekeerd. Hj heeft in zijne zending naar wensch mogen slagen. Berigt en uit New-York van 17 dec. luiden zeer gunstig omtrent de expeditie van den generaal Sherman. Hij heeft, naar men meldt, het fort Macallister verraeesterd, en zich ten gevolge daarvan in gemeenschap met de vloot gesteld. Volgens geruchten zou hij ook Savannah ingenomen eii daarbij 11000 man van de zuidelijken krijgsgevangen gemaakt hebben. De generaal Thomas had den zuidelijken generaal Hood bij Nash ville uit al zijne versterkte stellingen gedreven en hem 40 ka nonnen en 5000 gevangenen afgenomen. De new-yorksche correspondent van den Morning Herald meent dat generaal Grant op het punt staat van zijne operatien tegen Richmond te laten varen en den oorlog na ir Zuid-Caroliaa en Georgia over te brengen. Hij voegt er bij dat er eene ex peditie uit Monroe naar Wilmington op weg is gegaan, be staande uit eene land- en scheepsmagt, namebjk 125 bodems te zamen met 700 stukken, benevens 20 a 25,000 man laudtroepen. De Times of Iudia bevat de mededeeiing dat met 1 jan. a. s. eene nieuwe wekelijksebe communicatie tusschen Bombay en Engeland zal geopend worden. I)e berigten van dat blad omtrent den oogst zijn niet gunstig. „Uit nagenoeg alle dis- _^;icten" zoo leest men daarin „zijn treurige me edeelingen -ingtffcwpen ten opzigtc vau den oogst, als een gevolg van ge brek iwiEu..jegenEr bestaat alle vooruitzigt op groot gebrek gedurende ^het naderend saizoen, door het geheele land." Aau- gnande de \rijgsbew egingeri wordt hierbij gemeld, dat de be wegingen^ dei britsche troepen in Bhootan bij de bevolking aldaar veel 9énsatie hebben te weeg gebragt, met het gevolg

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1