Binnenlunö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Burgerlijke StancL van vijf millioen francs verschafte. Toen de aandeelhouders daarachter kwamen, eischten zij de vijf millioen terug, onder het beweren dat de bestuurder der maatschappij wel voor haar, maar niet met haar zaken mogt doen. Het hof van appel heeft thans beslist dat er niets onwettigs iu ligt wanneer eeu gérant eener maatschappij persoonlijk met haar zaken doet. Tot dusver hield men dit altijd voor onwettig. Nu kan de uitspraak van het hof van appel werkelijk in den vervolge tot allerlei knoei- jerijen aaleiding geven. De heer Thiers, die voornemens was in de kamer van afgevaardigden het woord te voeren ter gunste van de pause lijke regering, heeft daarvan, naar men verneemt, na de open baarmaking der eneyeiica afgezien. Volgens de Pays is de jongste poging tot opstand in Tunis mislukt. De rebellen zijn na eeu strijd van zes uren genoodzaakt geweest terug te trekken. Uit Saigon wordt berigt, dat keizer Tu Due, die geen kinderen heeft, onzen keizer tot erfgenaam en opvolger be noemd heeft. Bij de veikieziug van een president der spaansche cortes heeft de beer Castro, de regeringskandidaat, 192 stemmen op zich vereeuigd de oppositie kon op haren kandidaat niet meer dan 62 stemmen vereenigen. Bij de receptie op het vatikaan op nieuwjaarsdag heeft de generaal de Moii'ebello, opperbevelhebber der fransche troe pen te Rome, den paus de hulde gebragt en de gevoeie s van welwillendheid te kennen gegeven van het fransche leger. Hierop heeft de heilige vader geantwoord, dat de/.e gevoelens hem te Gneta kenbaar waren gemaakt door een generaal, die sedert maarschalk is geworden en vervolgens door alle andere generaals, die aan het hoofd stonden van de tot verdediging der eeuwige stad grootmoedig toegesnelde armee. Hij (de paus) beeft altijd zijne gebeden tot den hemel gerigt voor dit leger, voorden leider van Frankrijks lot, voor (legoede geestelijkheid in dat land, voor alle fransche katholieken. Ook thans zal hij niet ophouden te bidden, en de katholieken, de natie, den kei/er, de keizerin en de keizerlijke familie te zegenen, opdat God aan allen het noodige licht ten deel late vallen. Berlijll, 1 Jan. De persvrijheid en vrijheid van veree- niging heeft in Wurtemberg eene groote schrede voorwaarts gedaan. Het officiële blad bevat een besluit, houdende afschaf fing der wetgeving ten deze in het Jeveo geroepen krachtens bondsbesluit. Zij wordt vervangen door de drukperswet van 1817, die eene herziening zal ondergaan. Door dit besluit komt het stelsel van waarschuwing, opheffing en borgstelling te vervallen. Ten aanzien van de erfopvolging in de hertogdommen heerscht nog altijd de/elfde oneenigheid tusschen onze regering eu de Oostenrijkse! e. Pruisen is nog altijd niet gezind om zich de wet te laten stellen door eene meerderheid van middenstaten. Wanneer langs dien weg een besluit mogt worden doorgedre ven, om den hertog van Augustenburg als souverein van Slees- wijk-IIols*ein s em en zitting toe te kennen iu de bondsver gadering, dan zou Pruisen dit aanmerken als eene ontbinding vaD het verbond. Uit Kopenhagen wordt onder dagteekening van 27 dec. gemeld, dat de wet, door den rijksraad goedgekeurd, betreffende de wijziging der november-constu 'ie, was uitgevaardigd. Verscheidene deensche officieren en onder-officitren, die in den laatsten tijd hun ontslag hebben bekomen, hadden po gingen aangewend, om in het mexicaansche vreemden-legioen te worden opgenomen, doch vruchteloos. Zij hebben zich thans met een gemeenschappelijk verzoek gewend tot den mexicaau- scl.en gezant te Parijs. Te Hamburg wil men weten, dat het deensche ministerie gewijzigd zal worden, en dat de heer von Plessen, deensch*ge zant te Petersburg, die zich thans te Kopenhagen bevindt, belast zal worden met de portefeuille van buiteniandsche zaken. De koning moet namelijk de verwijdering wensehen van de mi nisters Bluhme en David, die te liberaal :jn. Uit Tondern wordt geschreven, dat de deenschgezinden aldaar verlof hebben trachten te bekomen om eene deensche bijzondere school onder leiding van een vroeger aldaar aange steld onderwijzer op te rigten. Dat verlof zal waarschijnlijk niet verleend worden, daar in de sleeswijksche scholen zoowei deensch wordt onderwezen. Frankfort, 1 Jan. Naar luid van berigten uit Wiesbaden is de regering zeer ontevreden over den uitslag der verkiezin gen, welke meerendeels in liberalen zin zijn uitgevallen. Men beweert, dat scherpe maatregelen door de regering zullen ge nomen worden tegen de drukpers, ten einde op die wijze de oppositie te fnuiken. Turijn, 1 Jan. Ter gelegenheid van de receptie der com missie uit het parlement heeft de koning den wensch geuit, dat de parlementaire werkzaamheden zoo veel mogelijk bespoe digd zullen worden. Z. M. gaf tevens de hoop te kennen dat Italië zijne bestemming weldra zal hebben bereikt. Z. M. heeft de commissie voorts medegedeeld dat de zetel van het gouvef- nement in den loop der maand mei naar Florence zal zijn overgeplaatst. De koning gaf aan de stedelijke autoriteiten zijne tevreden heid te kennen over de houding van de bevolking van Turijn en de nationale garde en over beider goeder gezindheid in alle moeijelijke omstandigheden. De Corresp. de Roma zegtDe paus is de eenige leids man tot den waren vooruitgang en de ware beheerscher van den nieuwen zoowel als van den ouden tijd. Het blad hoopt dat de vorsten zullen inzien, dat zij geen zekerder vriend en bond genoot hebben. Vooral de kei/er der Franschen, door de voor zienigheid aan het hoofd der christelijke natie bij uitnemendheid gesteld, zal de grootsere taal goedkeuren, die de vijanden der maatschappelijke orde schandvlekt en alle gevaren van een bond genootschap met hen doet zien. 2 Jan. Men leest in het officieel dagblad Het verslag des ministers van financiën aan den koning, ten pzigte van den uitslag van de vooruitbetaling der grondbelasting, consta teert den ijver der natie om aan de behoeften der schatkist te gemoet te komen. De resultaten, verkregen in den termijn bij de wet bepaald, zijnde b/6 van de belasting, zijn geïncasseerd, waarvan 43 pCt. onmiddellijk van de belastingschuldigen, het overige door tussclienkomst van de gemeenten eu de provinciën. De volkomen goede uitslag van den maatregel is verzekerd. Gouda, 4 Jan narij. In de maandag gehouden zitting van de eerste kamer der stat en-generaal zijn de eindverslagen der commission van rapporteurs over de staatsbegrooting voor 1865 uitgebragt. De aanvang der beraadslaging daarover is bepaald op woensdag e. k. Blijkens de uitkomsten der handels-statistiek van Neder land over 1863, thans van wege het dep. van financien het licht ziende, heeft de algemeene invoer over dat jaar bedragen eene waarde van 442,438,906, de invoer tot verbruik 351,835,988, de algemeene uitvoer 377,430,947, de uitvoer van het vrije verkeer '287,479,610, en de doorvoer f 87,251,337. Bij vergelijking met 1862 is de algemeene invoer nominaal verminderd «i wei met s/4 pCt.; de algemeene uitvoer met l2/5 pCt. De uitvoer tot verbruik daarentegen bedroeg 6*/? pCt. en de uitvoer uit het vrije verkeer bijna 12 pCt. meer dan in 1862. Men lette er evenwel op, dat tusschen de cijfers der waarde van de in- en uitgevoerde goederen in 1865 geene juiste vergelijking te maken is, omdat hij het nieuwe tarief van regtcu, in liet laatst van 1862 ingevoerd, vele artikelen naar de w aarde zijn belast, die vroeger naar het gewigt werden aangegeven en waarvoor alzoo slechts eene fictieve waarde be rekend werd. Men leest in het Weekblad van het Regt: Uit de statistieke opgave omtrent de voorloopige aanhoudin gen gedurende de jaren 18591863, door den minister van justitie overgelegd bij het ontwerp van het wetboek van straf vordering, blijken o. a. deze bij/onderheden. Gedurende die vijf jaren zijn voorloopig aangehouden 3184 crimineel en 15575 correctionneel beklaagden, dus in het geheel 18759, dus ge middeld 3752 in het jaar. Daarvan zijn vrijgesproken of van alle regtsvervolging ontslagen 1950 of gemiddeld 390 in het jaar, die derhalve zonder voldoenden grond of bij abuis gedu rende een langeren of kortereu tijd van hunne vrijheid zijn be roofd, omdat de justitie zich vei gist had. In hoevcle van de 16809 gevallen van veroordeeling de preventieve gevangenis werkelijk noodig was, valt natuurlijk uit de tabel niet op te maken. Er blijkt echter, dat zich daaronder bevinden een zeer groot aantal wegens bedelarij veroordeelden. Zoo waren er b. v. onder de 1556 iu het arrondissement Assen correctioneel aan gehoudenen niet minder dan 1417 bedelaars. Er blijkt voorts, dat de duur der voorloopige aanhoudingen zich heeft uitgeetrekt niet alleen tot 200, maar somtijds zelfs tot 300 of 400, eens zelfs tot 485 en tot 628 dagen. Hoe dikwijls dit het geval is geweest, en of er zich daaronder ook bevonden, die men bij abuis heeft gevangen genomen, wordt niet gezegd. Maar hoe dat zij, er moet niet gespeeld worden met de persoonlijke vrijheid, zelfs van hen niet, die men met meer of minder reden verdenkt van misdrijf. Deze cijfers zijn welsprekend en geven stof tot ernstig nadenken. De wetgeving over de preventieve gevangenis heeft behoefte aan eene zeer radicale hervorming. Men moet beginnen zich te gewennen haar te beschouweu als een noodzakelijk kwaad, dat men alleen dan gebruikt, ais men het onmogelijk missen kan; en het gevolg zal zijn, dat men haar maar zeer zeldzaam zal gebruiken. Zij moet iu ieder geval ophouden te zijn, wat onze wetten er van gemaakt hebben, eene zaak van rou ine. In de voor enkele dagen te Amsterdam gehouden vergadering van 't bestuur der algemeene tentoonstelling van landbouw, in 1865 in het paieis voor volksvlijt te houden, is o. a. medegedeeld, dat de holl. maatschappij van landbouw een subsidie zou verleenen van ƒ1000, en de ver. voor bloembollen-cultuur van 300. De stem pels voor (1e uit te reiken medailjes zullen worden gegraveerd door den heer L. Wiener te Brussel. De jury van beoordeeling zal gekozen worden door den eerevoorzitter op voord ragt van het bestuur; de gouvernementen in Europa zullen verzocht worden gedelegeerden te zenden, die tevens leden der jury zullen zijn persoonlijk zullen ook door het bestuur leden van rle jury in het buitenland worden nitgenoodigd. Men weuscht eenige vergoeding van vracht aan de inzenders te verleenen. Het totaal der prijzen is met 1750 vermeerderd; daardoor zijn de prij/en verhoogd en in aantal toegenomen, vooral ook voor bloeijende kasplanten. Het dagelijksch bestuur van Amsterdam heeft aan den gemeenteraad voorgesteld, om. onder zekere voorwaarden eu binnen zekere beperkingen, concessie te verleenen tot het aan leggen van een paardeuspoor tusschen de stations van den ho'l. en van den rijn-spoorweg. De verbouwing en uitbreiding van het rijks-postkautoor te Rotterdam, waarmede deu 2 jan des vorigen jaars een aan vang was gemaakt, is iu de afgeloopen week geheel voltooid, ten gevolge waarvan nu al de daarin aangebragte lokalen se dert den 28 dec. voor hunne verschillende bestemmingen in gebruik zijn genomen. Het voorfront aan de Wijnhaven, met zijne twee hooggewelfde deuren, waarboven in gegoten ijzer eeu fiksch uitgevoerd rijkswapen is aangebragt, maakt in zijn eenvoudigen maar krachtigen stijl een zeer gunstigen indruk. Aan het algemeen overzigt der Java-bode ontleeuen wij bet volgende: De toestand van Java mag onder deze omstan digheden gunstig genoemd worden. Het is waar, dat de resul taten der cultures niet zoo gunstig zijn als voorheen en dat de handel gedrukt is, maar bij dien stand van zaken mag he*, een zegen genoemd worden dat er tot lieden geene calamiteiten hebben plaats gchan De onlusten van Tagal blijken hoe langs zoo meer niet in onmiddelijk verband te staan met cult uuraan gelegen heden. Wel schijnt het, dat in de regeling der werkzaamheden en de beta ling v;.n den verpligten arbeid groote verbetering kan worden gebragt, maar hun eigentlijk voornemen schijnt wel geen an der te zijn geweest dan een aanslag op het leven van den in Tagal niet beminden regent en djaksa te beproeven. Gorinchem, 2 Jan. Ofschoon in vorige jaren, omstreeks dezen tijd, de zóögeuaamde gellinghennip *eds verkocht was, is thans daarnaar nog zelfs geene vraag Je oudste hennip- bouwers herinneren zich nooit eene zoo groote lusteloosheid beleefd te hebben. De mindere afzet naar Amerika houden vele voor de oorzaak daarvan. Voor de hooikaas werd voor eenige dagen te vergeefs ƒ23,75 geboden. Hooiboter geldt van 1,05 tot 1,10 het ned. Ook schijnen de nog bij duizenden mudden voorh.indene appelen en peeren geen' aftrek te hebben, en de verzending door de digtgevrorene rivieren zeer bemoeijelijkt. Boskoop, 3 Jan. Blijkens de bij het gemeente-bestuur opgemaakte staten der bevolking over het afgeloopen jaar, is de sterkte 2187 zielen, te weten: 1073 van het mannelijk en 1114 van het vrouwelijk geslacht. Geboren 89gestorven 66 gehuwd 14 paren. In de ge meente hebben zich in 1864 komen vestigen 92 en zijn daaruit vertrokken 123 personen. De sterfgeval'en in het afgeloopen jaar bepaalden zich tot één op 33 zielen. Bij de zang- en lees vereen iging „Apollo" alhier bestaat het voornemen om op woensdag den 11 dezer, eene openbare uitvoering te geven ten voordeele der algemeene armeu dezer plaats, waarop ten gehoore zal worden gebragt „de Bankier en de Bedelaar," drama in twee bedrijven van J. H. de Regt, gevolgd door de opvoering van zangstukken, afkomstig van de vermaardste componisten, voordragt van komische scènes, enz. zullende deze opvoering besloten worden met Arnold's blijspel „driftig en lakoniek," terwijl tot afwisseling de muziek van het 4e regiment infanterie zich zal doen hooren. Met het oog op het weldadig doel, durven wij een elk de bijwoning dezer soiree gerustelijk aanbevelen. De pruisisehe kamers zijn bijeengeroepen t3geu 14 jannarij. Te Athene is eene republikeinsche zaraen/.wering ontdekt. De senaat te Richmond heeft niet algemeene stemmen besloten tot voortzetting van den oorlog. De verzakking van de waalkade te Nijmegen vertoont zich weder op ontrustende wijze. Te Alkmaar is 20,000 ingeschreven voor den noordhollandsehen-frieschen spoorweg. In 1864 hebben acten van bekwaamheid verkregenhoofd-onderwijzers 95, hoofd-onderwijzeres sen 31; hulp-ondeiwijatys 328; hoofd-onderwijzeressen 115. In Zweden heeft een spoorweg - ongeluk plaats gegrepen, w aarbij 16 per sonen zijn gekwetst. De vrouw van den belgischen gezaut de vVeijer te Londen heeft van haar vader eene erfenis, die jaarlijks 5 millioen rente oplevert; buitendien heeft elk kind 50 duizend gulden inkomen. Het spaansche admiraalschip bij de Chincha eilanden is door brand vernield. De kosten van het polen-proces bedragen 250,000 tb. die ten laste komen der veroordeelden. Iu Zwitserland begint men de inzameling van den St Pieterspenning te verbieden. On N. Zeeland ontbrandt de oorlog op nieuw. Te Alexandrie is onlangs een prachtige schouwburg gebouwd. Te Thungen in Bcijeren wordt 17 jan eene school geopend voor scha penfokkers. In Griekenland wordt een credit foncier opgerigt door britsche en fransche kapitalisten, vc_»r eerst met lbl/.2 millioen frs. Het is schrijver de/es opgevallen dat onze goudsche politie, heel waakzaam ook bij het oppikken van dronke lieden, het beteugelen der goudsche knapen in hunne voorliefde om langs 's heeren stralen te vliegerpu en met zuiglee;;jes steenen uit den grond te halen en het oppikken vau opligtende dames, die dan, tol groot vermaak vau het straatpubliek vijf a zes maal van uit de gevangenis n rir het bure n» van politie en vice versa door een politie-agent wordeu vervoerd, gecscorteerd door eene talrijke nieuwsgierige menigte. Het is, zoo als ik zeg, schrijver opgevallen, dat men on e waakzame politie nog op zoo vele plaatsen door hare afwezigheid ziet schitteren. Om zich iiiervau te overtuigen behoeft men slechts tegen woordig te zijn bij het uitgaan van een dame«-concert, van het muziekgezelschap Euphonia, of eene uitvoering der zangvereeni- ging Uaeciliamen zal aldaar op dat oogeubiik de grootste babyionische verwarring vau vigilantes en andere rijtuigen zien. Piet komt van le eene zijde aanrijden oin zijne d unes te halen, Klaas vin de andere zijde: Gerrit posteert zich er bij aan den kant der boomen, zoodat niet slechts de gemeenschap voor voetgangers langs die zijde der haven moeijelijk wordt, maar tevens de datnes van uit het concert, tusschen de rijtuigen eu paardenkoppen door moeten scharrelen, om hare vigiiant te bemagiigen! Is het zoo moeijelijk om bij diergelijke gelegen heden de haven van ééne zijde te doen oprijden? Posteert men zich des doud* rd.igs op den kleiweg of tiende- weg, dan ziet men iu strijd met de stedelijke verordening het meest onbesuisde en woeste rijden door die sterk bevolkte stra ten passeert men sommige straatjes en steegjes, lie wel niet tot de hoofdstraten belmoren, m i;,r d. sni teinin, met op/.igt tot verordeningen en politie-maatregelen tot het territoir der ge meente behooren, dan ziet men de meest walgpbike onreinheden, vuilnishoopen, zelfs publieke dood makerijen en villerijen van katten, bokken enz.; gaat mtu langs de hoofdgrachten, b. v. de Gouwe, dan ziet men straffeloos allerlei vuil daarin werpen, benevens ontelbare emmers walgelijk zoutevischwater uit een paar zoutevischwinkels, waardoor het water gedurende een half uur me een vuil, witachtig schuim bedek», hltjft, water, dat door honderden wordt gedronken (fatite de mieux) straffeloos wordt men door hand- en andere wagens van de kleine siee- nen geredeu AYanueer men dit en nog veel meer nagaat, dan kotnen on willekeurig twee vragen bij ons op: J. Wat viert wel hier in de stad de gezondheids-commissie uit - eu - Z.n de pot., igenten hier alleeu om in de kroegen te ■simeideren Eene surveillance die zeker voor hen ene aangename xyde heef:! Wij koesteren een stille hoop, u..t in een en ui r verbete ring zal komen, na het in functie treden van nog -en nieuwen agent, omdat dikwijls het gering getal ge:, en een middel van verschoouing iu vele gevallen sch'jut le zijn geweest. Z. GCLDA Geboren: 29 Dec. Willemina, ouders G. C. Boot en A. de Bas. 30. Maria, ouders J. Bremmert en M. Ipelaar. 31. Adriana Johanna, ouders A. J. Cosijn eu A. M. C. M. dc Rotte. Henriette. ouders D. Dobbe en J. W. Schaap. 1 Jan Wilbelmina, auders G. van den Eng en A. van der Korst. Auna, ouders J. C. de Vries en A. van der Kleijn. Maria, ouders J. Roedolf en C. v^n Ma-ren 2 Anna Maria, ouders T. Verb ef en N". Louwerier. Pieternella, 3. Cornelia, ouders \V. van der Zwalm en A. vau Ix>on. Overleden: 29 Dec. K. van Leeuwen, wed L. Kooija.an, 6S j 31. J. Botterop, Ij A. \au Vleuten, Ij. II m. M van den Berg, huisvr. van J. Heetman, 66 j. 2 Jan. S. Ellebregt, wed. M. Jansen, 86 j. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 23 tot en met 30 Dec. 1861. Geboren: Johanna Maria, ouders A. Kip en J M. van Ettineer. Johr*»na Maria, ouders J. J. Saton en M vau Geldc-n. Alieds ouders A. Kuijlenburg en J. H. lltwitoi. - N'-tbje, ouders J. Buijseu J. van Vliet Jacob Johannes, ouders A J van Veelen en A. >aton Johannes Gerrardos, ouders G. Buijs en A. Stekelenburg. Gerrit J; cobus Goderdt Cornelis Johannes, ouder* A. van Soliuge en G. J. Waterland. Overleden: J. van Huuksloot, 22 m.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2