öinncnlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Stuttgart, 5 Jan. In de kamer der afgevaardigden beeft de minimier van buitenl. ziken, in antwoord op eene interpel latie betreffende de zaak van Sleeswijk en Holstein officieel verklaard, dat in die zaak de uitslag der onderhandelingen tus schen de groote duitsche mogendheden moest worden afgewacht dat de overeenstemming daaromtrent tusschen die staten de voorwaarde is tot eene gelukkige oplossing der kwestie; dat de pogingen tot overeenstemming dienaangaande tusschen de middenstaten op dit oogenblik even zoo min raadzaam als mo gelijk waren, en eindelijk dat hij, even als de beijersche minister van buitenl, zaken v. d. Pfordten, zich niet kan vereenigen met het denkbeeld van in deze aangelegenheid tc steunen op het buitenland. Gouda, 7 Jan. Maandag zal ons publiek weder in de ge legenheid gesteld worden zich te vergasten op een vocaal en instrumentaal concert. Mevrouw Strobei van Darmstadt heeft op verschillende plaatsen van ons land en nu laatstelijk te Rotterdam eenige concerten gegeven, die haar deden kennen als eene zeer begaafde vrouw. Onze geachte stadgenoot, de heer J. H. Bekker leent welwillend zijne medewerking en wij ver trouwen dat het niet ontbreken zal aan een goede opkomst. Marktberigten. Delft, 5 Jan. Heden ter graanmarkt ruimer aanvoer en handel; echter gaat er 'o,j voortduring niet veel om. Puike zeeuws. tarwe bedong niet moeite ƒ9.25. Tarwe 7.50 a 8.50. Rogge 5.80 a 6.20. Zomergerst 4.60 a 5. Korte haver 3.60 a 3.80. Lange d°. 2.40 a 3. Paardeboonen f 6 a 6.25. Groene erwten 7.50 a 8.60. Witte erwten 7. Londen, 2 Jan. Granen. Eng tarwe is circa 1 hooger; vr. met beperkte vraag tot vorige p: „wn=4 in Burgerlijke Stand. van den keizer, een schoonzoon 13 van koning Victor Emanuel. De benoeming is, gelijk gezeg 1, ook van belang te achten uit aanmerking van het oogenblik waarop zij plaats heeft, daar men haar beschouwen kan en haar dan ook hier vrij algemeen beschouwt als een indirect antwoord op de pauselijke eucyclica en als eene ooriogsverkl iring aau de ultramontaansche partij. Men ziet dan ook in de kamer van afgevaardigden zeer hevige discussien te gcmoet tusschen de liberalen en re ictionairen eene derde partij bestaat niet meer, daar de vrijzinnigen onder de clericalen zich door de eucyclica gelijk gesteld zien met de socialisten, democraten en republikeinen. De opening der kamers wordt tegen 13 februarij te geinoet gezien. Weenen, 1 Jan. Dit Hongarije ontvangt men zeer on gunstige berigten, betreffende den toesta;.d van handel en nijverheid in de verschillende streken de3 lands. De invloed daarvan doet zich allerwege gevoelen, zoodat zelfs de liefdadige inrigtingen daardoor zeer lijden. Meu verneemt van goeder hand, dat de regering zich langzamerhand van de pruisische politiek los maakt. In den ministerraad, op eergisteren gehouden, waren de beraadslagingen zeer levendig en het onderhoud, hetwelk de minister van buitenl. zaken met den pruisischen gezant heeft gehad, getuigde van de plaatsgrijpende verandering. De Presse deelt in haar nomraer van he'en het volgende berigt mede uit Florence. De voormalige veldkapellaan van Garibaldi, de heer Pantaleo, zal dezer dagen teregt staan voor de regtbank van eersten aanleg in gemelde stad, wegens liet ui .en van oproerige woorden. In de aanklagt wordt gezegd, dat hij deze uitdrukkingen heeft gebezigd het pausdom is in strijd met de goddelijke en de men schel ij ke wetten had Garibaldi te Aspro- monte gezegevierd dan zou ik en mijne volgelingen de ware godsdienst te Rome hebben gepredikt. 3 Jan. Uit Athene berigt men, dat de toestand des ko- nings verre van gunstig mag heeten. Van alle zijden dringt men aan op de onmiddellijke verwijdering van graaf Sponnek. Dc koning zegt, dat hij nimmer daarin zal toestemmen, maar indien zijn raadsman het land moet verlaten, hij met hem vertrekt. Berlijn, 3 Jan. Van* eene gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt verzekerd, dat üe geruchte», betreffende het aanvangen van onderhandelingen met de keurhessische regering over de hangende kwestien aluaar, te eenenmale ongegrond zijn. Aan de maatschappij, welke de co «cessie heeft erlangd tot het aanleggen van een spoorweg van Venlo over Wesel, Hal teren en Munster tot Lingerich naar de hanoversche grenzen tot aansluiting met Osnabruck, is tevens vergunning verleend om aanvraag te doen bij de nederlandsche en hanoversche re geringen. Het ligt in het plan om bij Wesel eene vaste brug over den Rijn te bouwen. De lengte van den weg van Venlo tot aan de hanoversche grenzen nabij Osnabruck is 23^4 mijlen, tot aan Hamburg ongeveer 52 mijlen. Door dezen 3poorwcg wordt eene regtstreeksche verbinding te weeg gebragt tusschen Bremen, Hamburg, Brussel en Parijs, welke ongeveer 20 mijlen korter is dan de bestaande. 4 Jan. Oostenrijk heeft aau de kleinere duitsche hoven verklaard, dat het de inlijving der hertogdommen in Pruisen uit al zijn magt zal te keer gaan. Dit gaf de bambergsche partij moed zij meende nu Oostenrijk weder geheel op hare hand te hebben, doch merkte weldra dat zij zich daarvan niet te veel moet voorstellen. Ook de verklaring der Weeuer Abend- post, dat de pruisisch-oostenrijksche alliantie ongestoord voort duurt, moet bestemd zijn deels om de ongunstige berigten der liberale dagbladen daarover tegen te spreken, deels om de Bam berger3 tegen onbezonnen stappen te waarschuwen, deels om de hoop Frankrijk en Italië op eene scheuring tusschen beide duitscne mogendheden een weinig te verzwakken. Dresden, 4 Jan. Gisteren is de hertogin-weduwe Maria van Toskane, zuster des konings van Saksen, op het slot Bran deis overleden. Zij was den 27n april 1796 geboren, den 6n mei 1821 met den groothertog Ferdinand III van Toskïme gehuwd, en sedert den 18° junij 1824 weduwe. Reeds sedert eenige dagen was haar toestand hopeloos. Door dit sterfgeval zal het op den 16" jan narij vastgesteld huwelijk tusschen prin ses Sophia van Saksen en prin3 Karei Theodoor van Beijeren, uitstel ondergaan. Frankfort, 3 Jan. Het schijnt, dat de bondsraad van plan is veranderd ten opzigte van Geneve of, dat de omstan digheden dergelijke wending der zaken dringend hebben gevor derd. Men verneemt thans, dat de bondsraad het besluit hééft genomen om hel be/.etten van Geneve door hondstroepeu nóg eenige maanden te doen voortduren. Men schrijft uit Rotterdam van gisteren Bij sterken wind, regen en hagel is de. en morgen het ijs in de Maas voor deze. stad opgebroken en gaat er thans bij feilen stroom een sterken ijsgang. Daardoor is de stoomboot Bor deaux, die van Bordeaux is gekomen en ten deele nog beladen is, aan de Willemskade driftig geworden en in aanraking ge komen met het stoomschip Louise. Vooral het laatste schip heelt daardoor groote schade bekomen. Met veel inspanning en beieid is het gehikt, met behulp van ankers en trossen, het stoom-ehip Bordeaux onder de Boompjes vast te meren. In het jaar 1864 bedroeg alhier het getal der geborenen van het mannelijk geslacht 30.5, van het vrouwelijke 307, te zamen 613. Als levenloos geboren werden aangegeven 26 jongens, 17 meisjes, alzoo 43 kinderen. In dat tijdperk zijn overleden 315 personen van het mann. geslacht en 304 van het vrouwel. te zamen 619. Lr werden 153 huwelijken gesloten en eene echtscheiding uitgesproken. In ae zitting van Je eerste kamer van woens lag zijn de beraadslagingen aangevangen over de lugrootingswetten voor 1365. Onderscheidene leden, zoo als de lih Fransen van de Putte, Lost Jordens, van Nispeu van Pannerden, Hartsen, van der Lek de Ciercq spraken over den nnancielen toestand des rijks, u en zij, de een meer, de ander minder, als ongunstig be schouwden. De heer Schimmelpenuiuck van der Ove trad in beschouwingen over het binneulandsch bestuur eu ontwikkelde zijne bezwaren omtrent de keuze van personeu bij het doen van benoemingen eu den centralisatiegeest dien hij meende op te mer l.. De heer Cremets bragt bedenkingen in het midden t.gcu sommige der plannen van den minister van financien en de lieer Hansen opperde bezwaren tegen het regeringsbeleid in on^e O. I. bezittingen. X dat de ministers van financiën en van binueni. zaktn de gemaa' .e bedenkingen hadden wedcrlegd, werden de algemeene beraadslagingen gefloten en hoofdst. 1 (huis des koumgsj met algemeene stemmen aangenomen. liet resultaat der voortgezette discussien in de eerste ka mer op donderdag is geweest, dat hoofdstuk II (hooge collegien) i aangenomen met algemeene stemmen. Hoofdstuk III (bui tenl. zaken) insgelijks met algemeene stemmen. I)e hoofdstuk keu 111 A eu lil B (administratie der r. katli. en hervormde eeredieust), respective!ijk met 31 tegen 3, en 30 tegen 4 stem men. Hootdstuk justitie met algemeene sieramen zijnde morgen aan ae orde de begroeiing van den minister van binueni. zaken, liet ligt in den aard der zaak, dat bij de behandeling van al die hoofdstukken tal van onderwerpen ter sprake kwam, die echter meermalen behandeld zijn. Wij noemen de voornaam- sten: de gelijktijdige benoeming van de buitengewone staats raden de bezoldigingen onzer diplomatieke en consulaire agenten; de opheffing der deparfementen van eeredienstde af koopbaar- stelling der tiendenhet toezigt op eu de voorwaarden van het bestaan der naamlooze vennootschappenhet notariaatde hypothecaire wetgeving; de quarantaine-maat/.egelen in verband met den aandrang tot nadere wettelijke regeling. Verklaringen van eenig belang door de betrokken ministers zijn niet gedaan. Meestal werd gerefereerd aan hetgeen hetzij in de aódere ka mer, hetzij in het nader schriftelijk debat met de eerste kamer, was geantwoord. De discussie over de naamlooze vennootschap pen was niet Van belang ontbloot; uit die over de eeredieusten is gebleken, dat de regering er niet aan denkt om de afzon derlijke departementen wederom te herstellen, na gaande weg de banden, die tot dus ver de kerkgenootschappen aan den staat vasihechteu, meer eu meer worden losgemaakt. Omtrent de quarantaine-wetgeving zou de minister van bin ueni. zaken geen nieuw voorstel doen, maar, nu de publicatie van 1805 in stand was gehouden, gaarne afwachten het initia tief, dat genomen mogt worden door de voorstanders van eene regeiiug ten deze. In de gister gehouden zitting zijn de beraadslagingen over de begrooting voor binnenl. zaken nog niet afgeloopen. Over de doorgraving in N. Holland hebben het woord gevoerd Messchert v. Vollenhoven en Hartsen. De minister van binn. laken zou heden antwoorden. 1 In den laten avond, omstreeks elf ure is aldaar bij den noordwesten wind het water zoo gerezen, dat een gedeelte der bui- tenstad is oudergeloopen en bleef stijgende tot nagenoeg half twee ure, zijnde 2l/s uur na hoog water. Ook aan den IJssel heeft men in deze stad geduiende den nacht de gewone maat regelen ter keering van het water moeten nemen. Langerak, 5 Jan. Heden namiddag ontdekte men op de rivier de Lek verscheidene otters. Al aansto !s werd door velen óp deze dieren jr.gt gemaakt, en gelukte het aan den bakker J. van Vliet een daarvan te schieten. Een ander ingezeten, die er mede één doodschoot, was minder gelukkig, daar de otter onder het ijs voort dreef. Behalve deze twee zijn er nog verscheidene gezien, doch het holle ijs belette de vervolging. De geschotene was nog maar omstreeks half volwassen, doch zijne huid moet in dezen tijd nog al waarde hebben. Men verwacht de bijeenroepiug der fransche kamers tegen 15 febr. De postadministratie der vereen, staten beeft in bet afgeloopen dienstjaar uitgegeven ruim 334 millioen postzegels voor ruim 25 millioen gulden, behalve nog ruim millioen gezegelde enveloppen voor nagenoeg 80 duizend gulden Meu noemt de eucyclica den koristen weg van Florence naar Rome. Het revolutionair comité van Verona is ontdekt en gevangen. Domingo kost tot het laatst van oct. aan Spanje 280 millioen realen. Bet leger van 30000 man heeft er nog 14000 onder de wapenen, waar van wel 4000 geschikt rijn voor I.rijgsopcratien. Te Preston is eene katoenfabriek afgebrand, waardoor eene schade is veroorzaakt van 250,000 gulden en 260 ratnschen van werk zijn beroofd. De winter is in S'pauje zeer Streng en de sneeuw belemmert de communicatie. De keizer denkt over eeu reisje naar Algiers. Te Parijs is eene redelijke zangeres voor een jaargeld van 500Ü0 frs. in een kotüjhuis geengngeerd. De lang verwachte uitgave van bet leven van Cezar is weder onbepaald uitgesteld. In bet afgeloopen jaar hebben plaats gehad binnen de gemeente Am sterdam 8604 geboorten (behalve 544 levenloos aangegevene), GC35 sterf gevallen, 2192 huwelijken eu 40 echtscheidingen. Te Rotterdam 4236 geboorten, 3360 sterfgevallen, (ongerekend 248 levenloos aangegeven kin deren), 2V7 huwelijken en 6 echtscheidingen. Te Haarlem 1038 ge boorten (ongerekend 42 levenloos aangegeven), 729 sterfgevallen eu 215 huwelijken. Bevolking 29,268 zielen. Tc 's Hertogenbosch 773 geboor ten, 690 sterfgevallen en 207 huwelij' Te Breda 472 geboorten, 468 sterfgevallen (waaronder 13 doodgeborenen) eu 115 huwlijken. De britscbe zeemagt telde op 1 dezer 765 schepen van alle grootte. De voorraad katoen te Liverpool bedraagt thans 466,300 balen, tegen 281,300 een jaar geleder. liet engelscb oorlogstoomschip Racehorse is den 4 nov. jl. op de chinesche kust niet ver vau Chefoo Cape veronge lukt en daarbij zijn van de 10S persoueu aan boord, 99 verdronken of door koude omgekomen Iu bet spaansche ministerie zitting gelijktij dig liberalen, conservatieven en kleurloozen. Brazilië pleegt vijandelijk heden tegen Uruguay. Te Havana is eene gcldcrisis uitgebarsten ten gevolge der gebeurteuissen op Domingo. Uit Liverpool zijn in 1864 Vertrokken 125,445 landverhuizers, voor de grootste helft naar de veree- nigde staten. Woensdag heeft eene bokspartij plaats gehad op een af gelegen plek bij Copthorne om 4800; iu de 37 minuten vecbtcus wei den de strijders beurtelings 18 malen tegen den grond geslagen. Te Berlijn is eene bende gaauwdieven 14 man sterk gevangen genomen, de oudste is 15 jaar. Den 2 jan. zijn te Nottingham drie ligte scbokben van aardueving waargenomen. liet is schrijver dezes opgevallen, dat het onbegrijpelijk is, dat teen over eene zaak zijn oordeel kan veilen, zonder dat men eerst door iuformatien op de regfe plaats op de hoogte is, zoo als dit blijkt uit het berigt van Z. voorkomende in het vorige nummer dezer courant; te meer is liet te laken, dat men de politie dezer gemeente onregtvaardig met gesloten vizier aan valt, als men zoo als Z. daarvan groote diensten heeft genoten. Schrijver dezes is een vriend der politie en wenscht daarom Z. van zijne dwaling te doen terugkeeren, indien deze daarvoor nog vatbaar is. Z. heeft vooreerst over bet hoofd gezien dat het rijden over de kleine steenen, het werpen van vuil water en vuil in het water en het slagten op de publieke straat niet strafbaar is volgens de thans bestaande verordening, en men v reeds gedurende drie a vier jer n op eene verbeterde verorde ning wacht; dat het onmogelijk is om te kunnen constateren of men in een matigen draf rijdt, of wel men moest galop peren, hetwelk niet plaats heeftbeter ware het dat men stap voets op marktdagen door de slad moest rijden; dat de politie nimmer kennis draagt wanneer er een concert of muziek uit voe- v ring plaats heeft, en das onmogelijk daarbij tegenwoordig kan zijn; d;it er geen geschikte bewaarplaats voor gevangenen aan het politie-bureau bestaat, dan alleen een kelder, waarin men bezwaarlijk eene vrouw kan insluiten, en het dus noen zakelijk is om eene dusdanige van het bureau naar de kantonnale gevan genk eu van daar terug naar het bureau, tot liet confronteren met getuigen, te doen overbrengen; wat nu aangaat dat de politie-agenten liefst in de kroegen surveilleren, i3 vuile laster, daar meestal de politie aldaar wordt ingeroepen, nadat er een vechtpartij hepft plaats gehad of plaats hoeft, en dat stellig zoude vóórkomen worden in lien de politie-agenten zender nood zaak de tapperijen raogten bezoeken, terwijl het aantal agenten th;»- met ééu verraeer.lerd, nog ontoereikend is ora "overal te genwoordig le y.ijn, zoodat schr.jver Z. aanraadt orn eens te Rotterdam te gaan zien, alwaar honderd agenten van polirie zijn en toch dagelijks een aantal overtredingen plaats grijpen, die niet kunnen worden gezien. Schrijver hoopt dat Z. iets bij de hand zal nemen om w it te doen te hebben, be er clan zich met z.iken in te laten, waarvan hij niet Let miua.'e verstand of begrip heeft. Wat eiudelijk de gezondheids-commissie aangaat, deze doet haar pligt, alhoewel men gaarne een persoon daarin als lid had gezien, die het best in de gelegen hei 1 was en is ora de commissie op de hoogte te helpen en de c ertre.liiigeu aan 'e wij/cii. Z. is echter die persoon niet, daa> h j al heel slecht op de hoogte is en daarop vermot-lelijk wel niet zal komen. Ten slotte had schrijver liever gezien flat Z. in zijn geschrijf had gemeld, dat gedurende de laatste zestieu jaren slechts eeu geringe diefstal bij nacht in deze gemeente heef' plaats gehau. en dit toch wel aan de activiteit van de politie is toe te schrijven. A. Gouda, 5 Jan. Tarwe. PooPehe per last ƒ300. Zeeuwsche per mud ƒ8 50 a ƒ9. Rogge, lulandsche ƒ5 a 6, buit en— landsche/' 6 a 6.50. Gerst 4 a 6.50. Haver f 3 a 4.25. Boekweit. Fransche per 2100 ned. 1È ƒ185. Noordbrabantsehe 205. Duiveboonen 7. Hennepzaad 9 a 10. De veemarkt met taraelijken aanvoer en vluggen handel vooral in de beste soorten. llooiboler 1.20 a f 1.30 pr. n. Aan stads waag gewogen, van 29 Dec. tot 5 jan. 201/S en 66/16 boter, te zamen 4680 ued. 1£. Ilooiboter 54 a 62 het vierde; 1.35 a 1.55 per n. <i?. Gedurende het jaar 18»'4 zijn alhier aan stads w„ag ge wogen 766 vierden, 31006 achtsten en 4S45 zestienden boter; te zamen 699210 tied, ponden, en 33 potten; ai-mede 2669 stapels kaas, te zaïnen 735,544 ned. ponden. De gemiddelde prijs der boter was 60 het vierde, en der kaas 23 per 100 ned. ponden. Middelburg, 5 Jan. Puike n. zeeuws tarwe niet weinig aanvoer ƒ7. Nieuwe walch. tarwe met weinig h uidel 7 a 7.40. jar. do. do. puike kwal. f 8.30. N. zomergerst met matigen aanvoer ƒ4. N. walch. paarde!), met goe.D vraag 5.50 a 6. N. walch. witte boonen 11.25 a 11.50. X walch. br. boonen 10.50. N. walch. gr. erwten met weinig aan- oer 7. prijs en goede vreemde haver was sotus 3 i. hooin-r Aanv» er van 26 31 dec. 1702 <jr. eng. eu 7500 qr. vr r 1124 qr. int. en 5138 qr. vr. gerst en 137 6 qr. inl. en 2 856 qr. vr. haver. U O L JÜ A Geboren: 3 Jan. Johannes Hendneus, aders H. Neef en C. C. Ap pel. Audries, ouders A. Rietveld eu Grornendar.I lia Jo- sina, ouders J. W. >1 Botterop eu G. Pri 4. Lubertus Enicus, ^nders B. Beszelzen eu S. Bokhoven. 5. Johanna WilhAmina, ouders F. Jans sen en W. Broer. Johannes, ouders A. Blok eu J. Jongkoen. Wil helmus Hendricus, ouders T. de Ruwe en F. van Loon. Overleden-. 3 Jan. A. Welp, laatst wed. T Carl <r, SO j A Blok, 7 w. M. W. Botterop, 2 j. 11 w. 4 C. de Koning, w\ M. van den Berg, 6 w. -C. C'. Jankncgt, 2 j. 6 m J. ».m V ingerden 15 m. W. van Hoorn, 19 m. W. van Rooselaar, 49 j. 5. J. van der Spelt, huisvr. van C. Koolmees, 70 j. WOERDEN". van 30 Dec. 1864, tot en met 5 Jan. 8165 Bevallen: E. Pennewaard, geb. van der Voorst, d A. W. Lammers, geb Peet, d. J Engel bert, g.b. van Wijk, d Overleden: Theodore Denis Martin Groeuewld, 24 d. Hendr.k van den Bos, 67 j. weduwen, van Maria Plak. Johaui.es V3u Zwnten, 1'" d. Johannes Joins, 57 echtgenoot van Joham: t Hubertina v n Veen. Getrouwd: 7dria:.us Oosieroin. 53 j. met ï'heodora van huijk, 30 j. Theodorus Blom, bijna 40 j. met Henrica Yerduijn, ruim 27 j-

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2