LACHT KOFFIEHUIS HARMONIE. Gemengde Berigtcn. ADVERTENT IE1V. 100 Bladzijden. verschenen Slechts Een Gulden, De Ilunioristiseli-Satiriscli-Politieke Almanak Asmodée voor 1B65 is Burgerlijke Stand. Hou op l ik zou me dood lutjehenl W. LAMPE. a contant. /o Pfr te?ens dat de Goudsbloem welig tieren moge op onzen grond er» zich verheugen in steeds toenemende medewerking. Met hetzelfde weldadige doel zullen eenige onderofficieren van het 4e regiment infanterie, alhier in garnizoen, op dings- dag £4 jnminrij, eene fooneelvoorstelling geven en opvoeren „een bankbiljet van 1000 gulden" en „de medeminnaar van zich zclven." Ook deze belauglooze poging verdient alle aan moediging. ?Yij ontleenen, zonder met het beweerde geheel in te stemmen, aan een particulieren brief uit Philadelphia van 27 dec. jl. het volgende: „Gij beweert, dat men in Holland mee.- het g.oote van den strijd ziet, terwijl wij het kleine le vendiger gevoelen. Maar wij zien hier het groote ook geen zins voorbij; w j begrijpen welken indruk dat maken moet op Eu ropa. Yt'.j kunnen eigentbjk niet begrijpen, hoe het mogelijk is, dat tr menschen in Europa gevonden worden die niet voor Lincoln zijn. rijheid en slavernij; de versmading en de ver heerlijking van den arbeid; menschenjagt en menschenregtcn, aristocratie en democratie, liet zuiden de aanvallende partij; het noorden de l.mgduidende, eindelijk getergde leeuw, die den worstelstrijd op leven en dood aangaat voor beginselen. Welke beginselen 't l>e eeuwige van waarheid eu regt. Het arbeidende noorden ploeg en hamer met zwaard en bajonet verwisselende om den arbeidenden broeder te bevrijden en uit vernedering te verhellen. Zoo denk ik mij, dat het er ongeveer op een afstand uitziet, en ieder die onbekend is met enze toestanden, moet het wei zoo beschouwen. Maar hoe rijmt gij hiermede de groote nog altijd toenemende negerhaat in het noorden, zoo groot dat nog altijd negers van het noorden weder naar het zuiden trachten te out kou en, dat de negers beter vechten voor het zuiden dan voor het noorden, dat hoewel allen sedert een jaar vrij verklaard zijn, zij toch op hunne plantagien blijven, zelfs wanneer onze legers de streken bezet houden en zij uit- genoodigd worden hunne meesters ie verlaten. Wanneer men hier en in het zuiden bekend is, ligt de oplossing voor de hand. In het zuiden zijn de negers nog altijd menschen, in het noorden minder dan beesten, De arbeidende bevolking beschouwt hen als onderkruipers, die de werkloonen lager ma ken. Vele Yankees waren daarom alleen abolitionisten, omdat zij rekenden het werkloon te zien dalen. Het geval is hier gelijk meermalen gebeurt in de wereld; de Yankees zijn tegen wil en bedoeling werktuigelijk medegesleept tot eene groote omwenteling, de gelijkstelling voor de wet van het aethiopische ras. Doch wij wijten niet aan Lincoln en zijne partij, wat zij doen. Zij worden medegesleept door den loop der gebeurtenissen; zij kunnen niet anders, dan nolens rolens, de banierdragers zijn van den groot en strijd. Nog geen week geleden werd ik door een lincolniaan uitgelnirchen, omdat ik beweerde, dat de logische gevolgtrekking van de wapening der negers moest zijn, het ver krijgen van volle bi.rgcrregten met insluiting van het stemregt, dat wij ons bereiden moesten om de openbare scholen voor hen open te stellen eu ook de seminarieu en collegien. Neen, neen, schreeuwde hij woedend uit, wij willen slechts dat de neger ophoude het zuiden rijk en invloedrijk te maken, daarvoor of feren wij alles op wij steken hem in een uniform, laten hem vechten en dan mag hij Weinigen maken een..* uitzondering op deze zienswijze; hunne beschouwingen duidt men omdat zij dienen kunnen om onze staatspapieren in Europa te piaa:sen; voor het overige worden zij bespot en gehaat. Toch geloof ik dat het wijs is, die ef fecten in Europa te koopen 1°. Zij zijn goedkoop wegens den goudkours. 2°. Zij geven een hoogen intrest. 3°, Hoewel de staatsmannen in Washington gaarne de ge- heele schuld in het buitenland geplaatst zagen om daarmede naar willekeur te kunnen handelen, is dit echter onmogelijk gewordeD, omdat ieder hier veel of weinig daarvan heeft. 4°. Als wij half eerlijke en half doorzigtige financiers in Washington hebben, moeten wij de geheeie schuld binnen vijftig jaar na den vrede geheel in goud aflossen. De hulpbronnen van dit land of liever werelddeel zijn naauwelijks ontgonnen. De nood zal ons dwingen staathuishoudkunde te beoefenen en daardoor zuilen wij rijker en magtiger worden dan ooit. Doch ik keer na deze afdwaling terug. Behalve deze groote maatschappelijke hervorming, die de grootste gevolgen hebben moet en niet zonder hevige schokken ten einde zal gebragt worden, gebeuren er hier andere dingen, wel van ondergeschik ten aard,maar weinig minder belangrijk. Al zouden alle negers in den atgrond verzinken, dan nog zal er eene groote sociale omwenteling in een ander op/igt plaats grijpen. De oorlog heeft het kapitaal opgehoopt. Tot nog toe waren hier met zeer wei nige uitzonderingen geene zeer rijke en zeer arme menschen, (natuurlijk de emigranten uitgezonderd, ik spreek van Ameri kanen;) bet kapitaal was verdeeld; in een geldelijk opzigt be stond het geheeie volk, met geringe uitzondering, uit een soort tan burgerstand. Hoe scherp ook de afscheiding der standen was, in het geldelijke was die gering. Deze middelstand is door den oorlog verdwenen, er zijn armen en rij hen verschil- lende oorzaken hebben daartoe bijgedragen en dit was reeds voor den oorlog begonnen. Dit is niet in strijd met het bo- ven ge/.egde, betretteude de staatspapieren, die heeft ieder, tot zells de ambachtsmandaarvoor is gezorgd dat. die verspreid zijn, zelfs meer dan de regering te Washington lief is. Thans reeds kan men den invloed dezer sociale verandering bespeuren, en alles schijnt mij aan te duiden, dat wij eene volstrekte sa belheerschappij te gemoet gaan, zoodat wij eindelijk dankbaar zullen zijn die te verruilen voor eene constitutionele monarchie. De heer G. A. C. van Duyl deelt in het Hdbl. van 14 dezer de volgende beschouwing mede betreffende den noord- ame-ik. oorlog, die in waarheid wel opwegen kan, tegen de onbekookte voorstellingen hier te lande door niet weinigen ge koesterd: „Eene betrekkelijk kleine minderheid zoo dacht ik die door behendig gebruik te maken van den staat der politieke partijen in tie vereenigde staten, steeds het roer in handen had gehad, kwam bij elke gelegenheid te voorschijn met hoo- gere eischen, en dreigde aanhoudend met afscheiding, indien men haar niet te wille was. Natuurlijk ijverde zij in haar eigen belang en haar belang was niet slechts de instandhouding, maar de uitbreiding der slavernij. Telkens werden nieuwe con- cessien door baar verlangd, nu eens uitbreiding van het gebied der vereen, skaten ten behoeve der slavernij, .lau weder bescher ming voor deze soort van eigendom, tot zelfs op het gebied der vrije staten; eindelijk, onder anderen, openlijke vernieuwing en bescherming van den slavenhandel op de kust van Afrika. Men steunde daarbij op de partij der democraten, om verschil lende redenen steeds de gewillige dienares der zuideiijke sla venhouders. Maar ook voor een gedeelte van deze partij ging liet zuiden eindelijk te ver; er ontstond eene scheuring, en uu behaalde in I860, de partij der republikeinen de zegepraal; haar candidaat, en niet die der democraten, werd tot president verkozen. Meer dreigde het zuiden met «afscheiding, maar het uoorden kou niet gelooven, dat men dwaas genoeg zou zijn, om het geheeie land in ellende te dompelen, en dit terwijl men weten moest dat de strijd voor de zuidelijke staten niet dan de jaminerlijkste gevolgen hebben kon. Het noorden ge loofde niet, omdat het moeijelijk kon weten, waar men in het zuiden op rekende. A ooi-eerst op de hulp der democratische partij, ten andere op die van Engeland en Frankrijk. Einde lijk, en niet Let minst, op de kleingeestigheid, zelfs van hare tegenstanders in het noorden: „die grutters en hooiboeren had den wel wat voordeeligevs te doen, dan tegen de afscheiding te strijden." Het zuiden begon derhalve den krijg. Maar de democraten hielpen niet; het behoud der unie ging hun boven de welwil lende gezindheid jegens hunne zuidelijke vrienden, en sedert, toen zij de maatschappelijke gesteldheid van het zuiden leerden kennen, werden de aanzienlijkste leden dezer partij even groote voorstanders, eerst van beperking, toen van geheeie opheffing der slavernij als hunne vroegere politieke tegenstan ders de republikeinen, die trouwens iu den beginne ook niet voor afschaffing, maar tegen verdere uitbreiding der slavernij hebben gestreden. W it Engeland en Frankrijk betreft, ineu weet hoe streng zij de beginselen van non-interventie hebben geëer biedigd; natuurlijk voor zoo ver de regering aangaat; want al waren niet een aantal Engelschen voorstanders van het zuiden, zij zouden toch waarschijnlijk, indien er zulke winsten mede te behalen waren, wel eens eene enkele maal de blokkade pogen te verbreken of schepen uitrusten voor zuidelijke rekening. Derhalve het zuiden verwachtte hulp, maar verkreeg die niet, en nu plukt het de w range vruchten van zijn gebrek aan door- zigt; niettegenstaande de krijg reeds zoo vele offers van het noorden heeft gevraagd eu nog vragen zal, is de natie eens gezinder dan toen de oorlog uitbrak; de grutters en hooiboe ren hebben gestreden en zullen strijden tot het einde, dat thans niet ver meer verwijderd kan zijn." Onder de gesignaleerde personen in liet politieblad komt voor: Nico baas Carei Hendrik George Scharten, oud 53 jareD, gewezen deurwaarder bij het kantongeregt te Schoonhoven. Tegen htm is, bij beschikking der arrondissements-regtbank te Rotter dam, verleend regtsingang met bevel van gevangenneming, ter zake van misdrijf, voorzien bij art. 146 en volgg. wetboek van strafregr. Deze artt. handelen over het vervalschen van acten door een ambtenaar of beklceder van een openbaren post. I)e Goessche Courant zegt De hoop der oppositie i3 weder »n rook vervlogen. De eerste kamer nam ook de begrootings- wet voor koloniën aan en wei met 22 tegen 10 stemmen, met even zoo groote meerderheid als ten vorigen jaar, toen 22 te genover 11 stonden. Men moge deze meerderheid klassificeren in heele en halve afwachters, in ministericlen pur saug eu vre- ievende volgers van het kabinet, het feit is onloochenbaar. c ook de eerste kamer voor twee derden haar vertrouwen 9chonk aan den minister van koloniën. Aan lievige bestrijding heeft het niet ontbroken, zoo min als aan pogingen om de ka mer tegen den minister te stemmen, maar niets heeft mogen I baten, omdatde kamer beter dan de oppositie de behoef- ten van ludie eu de eischen van den tijd begrijpt. Opmerke lijk is de uiislag der stemming, ook omdat daardoor liet bewij- geleverd wordt, dat, al wat gedurende een gansch jaar onder nomen werd, om eene «andere uitkomst, in de lucht gesproken was. Met blijdschap constateren wij een en «ander ais de beste getuigenis, dat milde beginselen veld winnen en dat het ministerie een kraclitigen steun in de beidt kamers heeft. Men zou hier vele en groote woorden gebruiken, van verpletterende meerder heid kunnen spreken, maar de ingenomenheid met den loop der zaken spreekt zich kalm en eenvoudig uit in dit eene tegen de kracht der waarheid zijne geene wapenen bestand. De koopman Stewart tc Xew-York betaalt van zijn inkomen van 5 millioen dol lars aan income-tax 250 duizend dollars; bij zet jaarlijks om voor 75 xnil- lioeu guldea en beeft in grondbezittingen 35 millioen golden Te Car- thagena is eene revolutionaire beweging uitgebroken. De koninklijke schouw burg te Edinburg is door een lellen brand, waarbij eenige personen het leven verloren, in twee uren tijds in eeu puinhoop veranderd Iu Noor wegen is de winter zeer zacht. De Frauseben g au nog altijd voort in Mexico inet het behalen van schitterende overwinningen op .lunrez. J)e jaarlijkache inkomsien der kloosters te Florence tnloopcn 6,936,01 ;0 frs. Te Rome vertelt men dat het bezettingsleger met inei tot 6000 man verminderd zal worden. Zaturdag avond zijn voor Botterdam in de Maas 5 werklieden van Fijenoord verdronken Elf personen die zich mede in de boot bevonden zijn geréd. Autonelli zou niet geraadpleegd zijn over do openbaarmaking der eucyclica. Men begint te denken aan bet paleis voor de staten generaal. Te Oldeberkoop is eene boerenwoning 'verbrand, waarbij tevens omkwamen 23 runderen, 3 paarden en 2 varkens. In Gnllicie zijn alle processen tegen de pulcuvrienden gestaakt. Men verwacht bet uitbreken van oorlog tusscheu Drazilie en Paraguay Zn- <nrdag ir, te I.onden door eene hevige windvlaag de enorme schoorsteen «ener fabriek van machinerien in Flectstrcet omgeslagen, waardoor eene vreeselijke verwoesting is veroorzaakt. Helgrootste gedeelte kwam neder op een logement, waarin vijf personen doodtlijk gekwetst werden. De eugtlsebe regering is toegetreden tot de internationale overeenkomst ter betere verzorging der zieken en gekwetsten bij de ltgt-rs te velde Den 6 jannarij i; nog een transport van 100 staatkundige gevangenen van Marschau naar Üiberie vervoerd Keizer XapoLon jaagt in het bosch van bt Cloud om de geruchten van zijiie oigisttldheid te verjagen. Anna Murat wordt nog eeus uitgehuwelijkt en wel aau lord Grant die, presidcut van den engelschen ge-In ïrut-u raad Iu bet russische gouver nement Irkutsk zijn meer dan vijftig goudlagen ontdekt iD de nabijheid der rivier lugoda. -Te Loudeu verkoopt men gedroogd zuid-aiaerik ossenvletsch voor drie st - bet pond. GOUDA Gf.bortn: 13 Jan. Ad rianus, ouders C Hogervorst en E C. Onwel.— 15. Hendrik Jacobus, ouders J. lkiniscn C' J A. van Maaien. Gcer- truij, oudeis H. \Y. Zaüdijk en C J. batting. 16 Maggie 1, ouders F. de Vroom en D van Tuiden. Ditje, oudeis A. Dubbel eu Kunst Hendrik, ouders H. Grendel en J. M. broer. Jehau Geu.g, ouders J. G. Moerman en S. J. de Jong. Ovksleufn: 14 Jan. A. van der Togt, 2 j. 6 m. 15. A. Vermolen 1 j. 9 ia. M l\ok, wed. J. van Dun, 81 j. 16. A T. de Jong, 3 j. 7 ra. 17. W. van der Y egt, 81 j. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 6 tot en met 13 Jan. 1865. Geboren: Wilhelmus Jacob Frederik, ouders J. A. Greeve en L. F. Coiteubuch. Marrigje, ouders C. van der Aa en J. de Haan. OverledenA. van Oosten en D. Roml. OFDEWATER. Ingeschreven van den 11 tot den 17 Jan. IS65. Bevallen: Arnolda van der Horst, geb. van Dam, i. Johanna Sophia van Dam, geb. Dingjan, z. Ovihi.mi.N: Jan Bot, 3 m Jacoba Antouia Al:h r, gehuwd met Matthias Johannes Buijs, 35 j Paulos Albert us Kou njrs 5 in. Ondkbtbovwd: Jau Yoorend, jui. 3U j. met Wilhclmiü* Clasina Ver meer, jd. 24 j. in keurigen omslag fkleurenilruk) geïllustreerd met talrijke houtgravuren, lithographic.., karikaturen, portretten en boven I en voor alles allergeestigste stukken in proza en rijm.... Hier eeu schorpioen-steek, daar een ladije, ginds een trap, verder <-en handdrukje, kortom: Alles «lurch ein inder, Wie Mausendreck unil koriander. Van de vele Bijdragen tcekci.cn «ij o. a. aal. Een verwaande Inleiding. Politieke Kalender. (Met zes Plaatjes.) Eenige ouderwetsche spreekwoorden, ie vrouwen betref fende. Aha! Eene kleine Novelle, uit den tijd der eerU ire Conservatieven. Hoe prof. Oorlog geen Yrc.le iu,1 rankrijk houden kan. (Met zeven karikaturen en por.rel in krijgscost.ini.) orsten-iroost. Een klis met hindernissen. De Europe- sehe Huisvader, of waarom ('atsnr niet klaar komt. Hue een heel leelijke vrouw nog d.etieu Lui ont fortuin te maken. Zoölogisch politieke galerij van Asmodée. (Met drie plaatjes) Lijkrede op Maarten Zwamneus, in leven koster, voorzanger, doodgraver en klokkenluider te Zwammerdain. Het onderwijs volgens de moderne begrippen. Nederland iu DA. ('hrist.ltjk historische roman. Beelden der Toekomst: Aan de dames Elise van Culcar, geb. Scl.iotling en S- rtn, geb. vu. «Ier l.ijs, eerbiedig opgedragen. (Met eer. Lithograph ie.) De Politiek der afwachters. Droomeu van een Auti-Thorbeekiaan r -ke ofte Beschrijving vat. de zilveren Bruiloft van den Koning der Batavieren en van li.sulii.de, lb Jnuy W't, 'er i- ginghe van het bezoek der Burgervaders van Amstelredamre en Botterdamensis, met hun curieus, eigen ruig I. a. - cadeau ofte geschenck, komivh tragisch tafereel. Een intiem avondpartijtje b.j lier madeira-lid der 'I V Kam de Staatsman die geen Staatsman is. (Op den 4 November.) Ter viering van de verkiezing des heeren Buclu.sscn Met eene Lithographic, waarop de portretten voorkomen van de heeren de Brauw, Groen, Hartsen, Ito,'bussen, van I.ijt >u, Iltckwa- ter, van Goltstein, Wintgens ei. eeuc quantiteit andere politiekers van dezelfde kwaliteit) euz. enz. de eene bijdrage al meer geschikt dan de andere om den lezer te doen uitroepen GRAVURES en LITHOGRAPHIËN. Te bekomen bij alle Boekverkoopers. De Ondergeteekende heeft het genoegen, ter kennisse van zijne geachte Begun stigers en Vrienden te brengen, dat jongstleden Dinsdag, 17 Januarij 1865, zijn Koffijhuis van de M'esthaven verplaatst is naar de Markt, onder den naam van Koffiehuis HARMONIE. Hij vleit zich, aldaar dezelfde gunst te zullen genieten, welke hem sedert meer dan dertig jaren op de Westhaven raogt ten deel vallenalthans hij zal van zijnen kant niets onbeproefd laten om het zijnen Bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. De Bovenzaal van zijn nieuw lokaal is tevens uitmuntend ingerigt voor het houden van PUBLIEKE VERKOOPINGEN, waartoe zij bij deze beleefdelijk wordt aanbevolen. Prijs van het gedestilleerd bij Gr. F. van" de VELDE, te GOUDA, met inbegrip van Rijks- en Gemeen te-accijns^ bij eene Lo'-veelheiil van minstens tien kuu Zuiver overgchulfle JEN Et T-.lï IQ k .n 58 cent- Je soort (Moutwijn) i. -Ki2,10 "/o perk. 1 s veels, in!. BRANDEWIJN 46>/l0 per kim 61 cents. Meerdere of mindere sterkte naar evenredigheid. Gouda, 18 Jau. 1865.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2