Dtmtenlanb. Gemengde Berigten. Ingezonden. ADVERTENTIE X. Kunstnieuws. Burgerlijke Stand. 3. Totale afschaffing der slavernij. De president is vast be sloten op dat pnnt niet de minste wijziging in het voordeel der zuidelijke staten temaken. Evenwel zal hij niet aandringen op de oogenblikkelijke afschaffing, maar het zuiden zal zich moeten verbinden om zoodanige maatregelen te nemen dat de afschaffing gewaarborgd zij biunen een billijken termijn. Men vreest dat Lincoln op dit punt van zijne tegenstanders de meeste tegenkanting zal ontmoeten. Intnsscheu schijnt het zeker dat Jefferson Davis thans meer dan ooit gezind is vrede te sluiten en ook de bondsregering schijnt gezind te zijn tot eoncessien, omdat zij vreest dat Engeland, Frankrijk, Knsland en Spanje er toe zullen overgaan om het zuiden in nraart a. s. als eeue onafhankelijke mogendheid te erkennen. Parijs, 28 Jan. Brieven uit Rome melden, dat de graaf de Sartiges eeue nota heeft overhandigd, waarin de fransehe regering het betreurt, dat de paus met "italie niet heeft willen onderhandelen, terwijl er wordt bijgevoegd, dat Frankrijk na alle middelen van verzoening te hebben uitgeput, er van afziet om de onderhandelingen voort te zetten en de conventie van 15 september zal ten uitvoer leggen. Lit eene statistiek betreffende de spoorwegen in Frankrijk, blijkt dat de uitgaven der verschillende spoorweg-maatschappijen hebben beloopen de som van 7 milliards 377 inillioen; boven dien heeft de staat aan subsidien en openbare werken ten be hoeve van spoorwegen eeue som van 1 milliard tilO miliioen fr. uitgegeven, zoodat de gezamentlijke spoorwegen eene uitgaaf van 9 milliards fr. te hunne laste hebben. Ziedaar het resul taat van hetgeen de particuliere ondernemingszucht, ondersteund door den staat, m een tijdsverloop van 2U jaren heeft weten te bereiken. 30 Jan. De heer de Lesseps, die uit Egypte teruggekeerd 15, zrd eerstdaags belangrijke stukken openbaar maken, ten einde het publiek op de hoogte te brengen van de kuiperijen die tot dusver de doorgraving van de landengte van Suez in den weg hebben gestaan. Hr zal ditmaal zijne beweringen met officiële stukken staven. De groote bladen hebben tot uiterste maatregelen beslo ten, ten einde de concurrentie tegen den Moniteur lu soir en het blad dat in klein formaat tegen een sou verkocht wordt, vol te houden. Zij zullen den abonnementsprijs aanmerkelijk vermindereu slechts het bedrag der zegeireglen, der frankering en van het papier zullen voortaan in rekening gebragt worden, in de hoop dat de kosten van al het overige zullen kunnen bestreden worden uit de opbrengst van advertcitien. Woenen30 Jan. De aanvankelijk gekoesler ,e hoop, dat de regering zich met de financiële commissie door het huis der afgevaardigden benoemd zou verstaan, betreffende bet invoeren van aanmerkelijke bezuinigingen in het behetr der schatkist, zal zich niet verwezentlijken naar het schijnt. Het huis zal' nu van zijne zijde oepaalde voorstellen tot de regering rigten, ten einde de zaak langs een anderen weg tot stand te brengen! Een der hongaarsche bladen verklaart namens den heer Deak; dat elke oetroijeriug van wetten een inbreuk is op de constitutie. Indien de regering op grond daarvan den hon- gaarscben landdag mogt bijeenroepen, dan zou de heer Deak het mandaat op zich nemen, om uit naam der hongaarsche natie hiertegen te protesteren en te verklaren, dat de constitutionele gang van zaken alleen kan plaats hebben door een streng vast houden aan de pragmatieke sanctie. Hongarije staat nog op den bodem van het landdags-adres van 1861. Berlijn, 29 Jan. De koning heelt op het adres van ant woord op de troonrede, door het huis der heereu aangeboden het volgende geantwoord: „Ik heb met genoegen vernomen,' dat het huis der heeren den arbeid der regering op den regten' prijs stelt en daarvoor zijnen dank uit. (lelijk gevoel van dank baarheid voor de roemrijke daden des legers, alsmede voor het met gelukkigen uitslag bekroonde streven der regering, bezielt ook, ik ben er van overtuigd, mijn volk. Die overtuiging doet mijn hart goed. Het be-te wat uit den loop der gebeurtenissen valt op te roerken, is, dat alles is gtschied op den eenigen grondslag, welke onder Gods zegen daaraan duurzaamheid kan vereenen, namelijk op dien van godsvrucht. Die godsvrucht is ook levendig b:j net leger; door zijne opofferende vader landsliefde in den strijd is mijn vurigste wensch tot eeu ver gelijk tusscben mijne regering en dit deel der volksvertegen woordiging bereikt. In de troonrede heb ik een stap nader gedaan tot de vertegenwoordiging des lands, ten einde haar de gelegenheid te geven, ook mij te gemoet te komen. Aan de woorden, in de troonrede uitgesproken, zal ik onwrikbaar vasthouden, en er steeds op bedacht zijn, alles in overeenstem ming te brengen met de welvaart des lands. Bij deze mijne gezindheid mag ik het vertrouwen koesteren, dat de bestaande geschillen spoedig zullen worden uit den weg geruimd." Deduitsche middel-staten hebben de engelsche »n fransehe regeringen laten polsen, welke houding zij denken aan te i.emtn tegenover Prmsens annexatie-plannen. De eerste heeft zich gereserveerd nopens deze zaak uitgelaten. Men heeft intusschen te Londen uit de diplomatieke nederlaag gedurende den deen- schen oorlog eene les getrokken. Engeland wil zich niet ver- zetten tegen Pruisens magtsuitbreiding, deukende dat het bij europesehe verwikkelingen, in Pruissen een krachtigen bond»e- noot kan vinden. Zeer opmerkebjk is Frankrijks houding. Men rekent te Parijs dat twee gevallen mogelijk zijn: of Pruisen en Oostenrijk blijven eendragtig, en dan heeft Frankrijk er geen belaii" bij, om door eene ontijdige tussehenkomst eene europesehe coalitie uit te lokken, ol Pruisen en Oostenrijk komen met elkander in conflict, en dan zal Frankrijk zich er wel voor wachten, om door een vijandelijk optreden tegen Pruisen weder vrede tus scben de beide duitsche mogendheden tot stand te brengen. Gouda, 31 Jan. Op den 27" dezer maand werd voor 25 jaren de weled. heer TVJ. Fortuijn Droogleever tot penning meester bij het alhier bestaande departement der maatschappij ntot nut van t algemeen" verkozen. In de leesvergadering van dezen avond werd die gebeurtenis door twee leden des bes'tuurs herdacht en door een hunner, namens eene ovenrroote meer derheid, zoowel van gewone als honoraire leden des departe- ments, hem als souvenir een zilveren inktkoker met inscriptie, onder gepaste toespraak aangeboden. Moge het departement zic.i nog jaren lang in het bezit van zulk een waardigen en naauwgezetten penningmeester verheugen. Z. M. heeft benoemd bij het 4= regiment infanterie alhier, tot ltn luitenant (naar ouderdom van rang) den luitenant P. Riethagen van het corps. Naar wij vernemen zal vrijdag a. s. des namiddags ten half een ure eeue uitdeeling plaats hebben bij den broodbakker L. Groeneudaal op de Gouwe bij de keizerstraat van best wit brood voortspruitende uit het overschietende bedrag der laatste voorstelling van de rederijkers-kamer „de Goudsbloem." W ij^ hebben voor ons de eerste aflevering van den Bijbel volgens Keur bij van Velzen te Kampen, vroeger en ook heden ouder de advertentie» aangekondigd. Wij moeten erkennen dat de uitvoering in de beide uitgaven uitmuntend is en dat men voor een zeer geringen prijs meer ontvangt dan men billijk zou mogen verwachten. Ongetwijfeld zal deze onderneming de vurige belangstel- Img genieten van allen, d;e nog prijs stellen op de echte on- veranderde spelling en taal der oude nederlandsche vertaling. Ofschoon de zaak niet zooveel deelneming heeft ondervon den, als men had mogen verwachten, is er ioeh voldoende ingeschreven om de amsterdatnsche landbouw- en mestcompawuie te doen tot stand komen. In 1854 werden door den rijkstelegraaf overgeseind 801 832 betaalde berigten, tegen 533,201 in 1803. De'opbrengst'van die berigten was in 1804./ 429,148 tegen 420,436 in 1863. Be geringe vooruitgang in opbrengst is bet gevolg van de tariefsverlaging der duitsch—oosienrijksche telegraaf-vereen iglo g, «elke over de drie laatste maanden van 1863 en over het ge! lieele jaar 1864 heelt gewerkt. Uit Luxemburg wordt dd. 28 j|. berigt, dat de kamer den vorigen dag is gesloten, nadat zij sedert 10 november vergaderd is geweest, zonder echter de bij haar ingediende wels-ontwerpen af te doen. an verschillende zijden verneemt men dat de afdeelingen van het nederlandsch onderwijzers-genootschap bedacht zijn om de verbeterde spelling volgens het woordenboek der nederland sche taal, van dr. Al. de AT-ies en dr. L. te Winkel, zoo spoedi°- mogelijk bij het onderwijs in te voeren. Daar echter de on derwijzers den ganschen omvang der gewijzigde spelling slechts zeer moeijelijk kunnen leeren kennen, zoo is uit den boezem van genoemd genootschap reeds meer dan één verzoek aan bo vengenoemde heeren gerigt om, bij het noodwendig langzaam voortgaan der uitgave van het woordenboek, onder hun opzigt eene beknopte en duidelijke verzameling van regelen te doen bewerken, welke de gevorderde wijzigingen in haren geheelen omvang bevat, en daarnevens de opgave van die enkele woor den, welke eene bijzondere wijziging van het gebruik zullen ondergaan, dat onder geen legelen te brengen is. De Leydsche Courant deelt het volgende mede: Wie de berigten aangaande de iu het verleden jaar beproefde aankwee- king der jupausche zijderups Yama-mayu, welke op eikenboomen leeft, heelt nagegaan, zal weten, dat een gunstige uitslag is af hankelijk verklaard van eenen nieuwen aanvoer van eijeren legtstreeks uit Japan. Door proefssor Hoffmann zijn daartoe pogingen in het werk gesteld, met dat gevolg, dat hij weinige dagen geleden eene aanzienlijke hoeveelheid eijeren van Yama- mayu in besten sta*u Japa ontvangen heeft. Daar deze voorraad ter besch kk4n "wordt gesteld van de nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, van het entomo logisch genootschap en van andere belangstellenden, mag men hopen; dat de proeven, dit jaar met de aankweeking te nemen, een gunstiger resultaat zullen opleveren, te meer omdat de door voornoemde geleerde uitgegeven vertaling van een japansch boek, dat over de behandeling van dien tak van industrie han delt, de noodige wenken geeft om misslagen te voorkomen. In de Goessche Courant leest men: Tegenover de agitatie, die l instmatig opgewekt wordt op koloniaal gebied, en vooral tegenover de ontrustende berigten, die vau zekere zijde uit Indie worden verzameld en openbaar gemaakt, deelt de heer Groen mede, wat iemand die zijn leven grootendeels op Java doorbragt, onlangs heeft geschreven: //Gij verneemt zeker veel van den slechten staat waarin indie zoude verkeeren. Het komt mij voor, dat er overdrijving en partijhaat schuilt in de voorstelling. Ik herinner mij niet Indie zoo lang in eenen staat van rust gekend te hebben als gedurende de laatste vijf jaren. Ontegenzeggelijk is er groote ontevredenheid, doch zij schijnt mij meer het gevolg van den druk der tijden." Die woorden, in eeue noot gedrukt en voorkomende in een geschrift, dat misschien niet algemeen wordt gelezen, mogen wel luide verkondigd worden. Blijkbaar hecht de heer Groen waarde aan die getuigenis en daar onze oppositie vooral de vrienden van den heer Groen zoekt te bewerken, om wantrouwen tegen de regering te voeden, zal zijn woord, dat bij hen een goeden klank heelt, hun rust kunnen geven, en tegelijk de overtuiging, dat er geene waarde gehecht worden moet aan berigten, die van zekere zijde kwistig worlen verbreid, uiet om het bestuur over Indie te verbeteren, maar om het voor zich zeiven te vermeesteren. De koningin van Engeland heeft aan de spoorwegdirectien per missive grootere voorzigtigheid aanbevolen. De militaire bezetting der provincie Posen is met drie bataillons vermeerderd. lu de visscherijen bij As- trachan en Krassnojark zijn in 3 maauden ruiin 5 miliioen steuren ge vangen, die, behalve den visch, hibbeu opgeleverd 8300 pud (circa 250,0(10 ff) kaviaar eu 157,700 pud vischlijm. De uit- iu- en doorvoerregten hebben iu Zwitserland gedurende 1864 opgebragt 8,735,000 frs. Dc kei zerin van Frankrijk viaagt aan alle vorsten vau Europa bijdragen voor dtu wederopbouw der kerk van het heilige graf. liet eerste deel van Cezar door Napoleon III is afgedrukt. De inkomsten der schouwburgen, con certen eu andere opeubare vermakelijkheden Lebben te Parijs iu 1864 be dragen 10,718,076 fis. Gedu-eude het jaar 1861 hebben te Londen plaats gehad 1487 branden, ongerekend ruim 6000 s oorsteenbranden Te Buenos Avres is een kruidinagaziju gesprongen, waarbij een vijftigtal mi litairen omkwamen en vele andereu zwaar gewond werden. Te Berlijn is een werkplaats ontdekt, waar men valsch papieren geld op groote schaal ver vaardigde. Bij het houden vau eeue verloting te Louder, op de tweede verdie ping van een schoollokaal, waar 500 personen vereenigd waren, bezweek een ge deelte der vloer, waardoor een honderdtal naar beuedeu viel, velen werden gekwetst en de directrice verloor het leven. De spoorwegbrug over de Maas te Yenlo is voltooid, zij rust op drie pijlers en twee laudbooi'dt n, vormende de vier openingen, elk vau 53,50 el wijdte. Niet twaalf maar zestig duizend meuschen zijn omgekomen tan gevolge van den over Calcutta gewoed hebbenden cvcIoqu. Ju de omstreken van ictoria in Australië worden allerlei edele gesteenten vooral diamanten gevonden. De bezet tingstroepen hebben Geneve nog niet verlaten. De koning van Pruisen zal een zegeboog doen stichten op de hoogten van Duppd. Twee schei kundigen te threnfeld hebben eeue nieuwp soort vau buskruid zameuge- steld, dat bet gewone zesmaal in kracht overtreft en dat niet bedorven wordt door vochtige lucht of water. De stemming in Japan is weder ongunstiger. Zaturdag morgen vroeg zijn de gebouwen der gasfabriek Phoenix te Londen aan de Theems een prooi der vlammen geworden. In het jaar 1864 hebben in de vereen, staten van N. Amerika 142 spoor wegongelukken aan 404 meuschen het leven gekost, 294 brandeu grepen er plaats, die elk meer dan 50 duizend gulden schade veroorzaakten, de kleinere worden niet geteld. De rijkdom van fabriekaten en kooplieden in de noordelijke staten wordt geschat op nagenoeg 5000 miliioen dollars. Mijnheer de Redacteur Uitgelokt door het ingezonden stuk van P., in uw geacht blad van 26 jan. wil ik ook mijn gevoelen mededcelen, in dien UEd. het eene plaats waardig keurt. P. zegt, dat er in de haven twee schuifjes van stadswege gestationeerd zijn; dit wist ik niet, maar wil het gaarne aannemen. Is het werkelijk waar, dan zoude ik den ed. achlb. Raad in bedenking geven om die door een paar nieuwe te doen vervangen, die meer geschikt waren om bij voorkomende gevallen betere diensten aan te bieden, bij voorbeeld zulke, als thans gebruikt worden voor het overzet-veer aan den IJssel, alsdan wit geverud en voorzien met een kastje, waarin zich eene dreg met koord, haken, touw enz. bevonden. Ook ik wenschte die wit ge- verwd te zien en van buiten met de woorden//Hulpboot van de gemeente Gouda." De door P. beschreven lantaarn keur ik ten hoogste af, want bij duister weer of het thans in zwang zijnde slechte gaslicht, zoude h"t zeker vele nachtwandelaars tot ondienst verstrekken, omdat velen, als de lantaarnen branden, daarop zouden aan- loopen en zoo in het water geraken wil men dit echter vóór komen, dan is er geen beter middel dan de haven met ijzeren hekkeu te voorzien, en dit kan gemakkelijk in dier voege plaats hebben als op de hooge Gouwe, waar men in de laatste jaren niet zoo vele dierbare menschenleven te betreuren heeft gehad. A. S. Het 3e dames-concert v,»n Euphouia net welk donderdag 11. onder directie van den hr. Bekker plaats had weid door een talrijk publiek bijgewoond. Mej. Helena Smfih, jeugdige altiste dilettante van Arasterdam, elève van den heer A. Berlijn, vervulde het vocale gedeelte, het is immer aangenaam voor eene directie als dilet tanten de beleefdheid hebben, eene vereeuiging aan zich te ver- pligten, zelve voor het grootste gedeelte uit lief hebbers bestaande, eu ook hei publiek apprecieerde dit, maar den heer Berlijn mogen wij den raad niet onthouden om zijne leerlingen niet te laten optreden, alvorens zij door studie, meerdere loonvor ming, meer gelijkheid van registers en betere pronunciatie vt-rkregen hebben. De jonge Jaussen leerden wij door zijne voordragt van het 6e concert van de Bóriot, de Fautaisie Caprice van Vieuxtemp en Scène de Ballet van de Beriot als een veelbeioveilden knaap kennen, ouderen van dagen herinneren zich nog de Eichhorns, het jongere auditorium dweept nu, en teregt met onze de Graan, en wie als referent het geluk had de Miianolli's en de Ferni's te liooren zal toegeven dat vergelijkingen met het ta lent van Johan Janssen en bovengenoemde wonder-kindereu geheel te onpas zouden zijn. Maar toch gelooven we, dat uit dat lieve kind een kunstenaar zich kan ontwikkelen, waarop ons land met trots zal kunnen wijzen Mogen wij geruchten gelooven, dan zal het 4e en laatste dames-concert opgeluisterd worden, door eene uitmuntende chanteuse;bravo directie, dit is de goede en eenige weg om de sympathie voor Euphonia levendig te houden en deu kunst zin cp te wekken en met den wensch dat de directie maatregelen neme om de galerij niet te doen beschouwen als eeu sraokiug- roora, eindigen wij ons verslag. X. X. GOUDA Gf.borex27 Jau. Maria, ouders W. Zegveld en k. Bierhorst. 23. Gerardus, ouders J. E. H Brink en E. wan Willigen Saartje, ouders P. Koppendraaier en A Ysselstijn. Wilbelaiina. ouders J van Wijk en L. Aalderiug. 29 Keinier Gerardus, ouders li. G van kersbeigeu en M. den Haag. Sara Geertruida, oudets 11 van den Brink en M Saa- ger. Bregadina Adrian:», ouders J Menct en J de Jager Theodorus Petrus, ouders T. P. Virulyen .E J. E. l edtboer 3D. Elizabeth, ouders V. W I). Schenk en C. P. Heraan dc Gjroot 31 Elisabeth l'etrouella, ouders D. Woerlee en P. C. van der Schelden. Overleden: 26 Jan. A. de Kovel, wed van I) I nueuborg, 80 j 27. 3. Simons, 20 in. D. G. A kerkhof, ij 28 H. van Vliet, Cd. 29. M. de Mol, 26 j. J L. Nieuw velt, huisvr. van J. van Rijswijk, 56 j. 30. C. Ouweneel, 1 j. SCHOONHOVEN". Ingeschreven van 20 tot en met 27 Jan. 1805. Geboren: Marie Johannes, ouders J G. Doesburgen M J Okhuizen. Tennis, onders W. kruijt eu N. Meijer. Jaeoba, ouders A. P. kop- peuol en J. 11. Stekelenburg. Overleden: H. P. van Baaren, 3 i. A. de Hoog, 10 w A. C. van Geelen, 10 m. C. van der Pijl, 6 j A A. 8perna Weiland, 14 j. E. Noorlander, 15 m J. L. F. klartnbeek, 2 j. rt. V 3, -VJ3 cfiö v. aw Getrouwd P. J. HENDRIKS, -) van Rotterdam. IJl G. PETERS. |J:i Gouda, 1 Februarij 1865. I'S' Eenige Kennisgeving EJSES£7C*£7P>t.-<3C' Bevallen van een zoon, vrouwe _E. J. E. YIRULY, geb. LEDEBOER. Gouda, 29 Januarij 1S65. Voorspoedig bevallen van eene dochter C. F. HER MAN de GROOT, geliefde eriitgenoote van Gouda, 30 Januarij 1S65. V. W. D. SCHENK.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2