Öinnenlanï). ADVERTENT I EN. Anti-Kluimatisclie DENNENNAALDEN-OLIE, Frankfort, 7 Febr. Denemarken zal voortaan bij de al hier zitting houdende bondsvergadering worden vertegenwoor digd door een minister-resident. De bedoelde diplomaat, wiens benoeming spoedig zal geschieden, wordt binnen een paar weken alhier verwacht. GEMENGDE BERIGTEN. Burgerlijke Stand. a contant. WALDW OLW ATTEN stige wending die de zaken voor het noorden nemen, waarmede het gouvernement liefst in vrede leeft, nameiijk, wanneer het noorden er in mogt siagen het zuiden in onderwerping te brengen. De enquête in de kwestie van het privilegie der fransche bank vordert zoo langzaam, dat het gerucht veld gewonnen heeft dat men er van heeft afgeóen. Men verhaalt, dat tusschen de heeren Fould en Pereire eene bjjeen komst heeft plaats gehad, waarbij het lot eene soort van transactie gekomen is. Men meldt uit Mexico dat keizer Maximiliaan een eigen- haudigea brief heeft geschreven aan den paus, waarin hij dezen de redenen uiteenzet, die hem genoopt hebben tot het nemen van den bekenden maatregel ten aanzien der geestelijke goederen. Deze brief, zegt men, getuigt van den diepen eerbied des kei zers voor Pius IX, maar hij getuigt tevens van 's keizers vast beradenheid omtrent de pligten, die hij meent jegens Mexico te moeten vervuilen, pligten, die vooral geboden zijn door den toestand des lands en door de noodzakelijkheid om de partijen te verzoenen, boven welke de nieuwe dynastie zich moet ver heden ais het hereenigingspuut der nationale wenscheu. Ken gerucht wil, d..t de koning van Italië zich slechts naar Florence begeven heelt om te zien, hoe ver men reeds met het verkuizingswerk gevorderd is en of de verandering van hoofdstad lang vóór 1 mei zal kunnen plaats vinden, lutus- scheu schrijft men van eene andere zijde: Volgens uitingen des konings tot zijne omgeving behoeven de ingezetenen van Turijn er niet op te rekenen, dat zij hem spoedig weder in hun midden zullen zien. Dat het gemeentebestuur geeu aan leiding gevonden heelt, om hem haar leedwezen te kennen te geven wegens de jongste gebeurtenissen, heeft zijn besluit ten de/e versterkt. Weenen, 4 Febr. De General-Corresp. deelt het berigt mede, dat de financiële commissie in hare zitting van heden het besluit heeft genomen, om bij het huis der afgevaardigden het voorstel te doen tot vermindering van den post van 5UÜ,(JÜU 11. voor geheime uitgaven, en ten behoeve daarvan niet meer toe te staan dan 200,000 tl. In de volgende week zal de begrooting voor I860 bij den rijksraad worden ingediend uien zegt, dat zij zal vergezeld zijn van de noodige voorstellen der regering, om het deficit weg te nemen. Heden avond keert de gezant naar Berlijn terug. In het antwoord op de pruisische nota wordt aangedrongen op eene spoedige beantwoording. len aanzien van de kwestie der Elve-hertogdommeu zegt meu dat de fransche regering zich op stellige wijze heelt ver- kiaaid tegen eene inlijving der bedoelde lauden bij Pruisen. De fransche ambassadeur ie Berlijn heeft reeds eene nota be treffende die kwestie in handen gesteld van den minister van buitenl. zaken, welke in bedoelden geest is gesteld. Men zegt hier, dat de pauselijke nuntius bij het oosten- rijksche hof aan graaf MeusdortF eene nota heeft overhandigd van kardinaal Autonelli, om de beteekeuis van de eucyclica eenigzius te verzachten. Dit berigt komt overeen met hetgeen het Memorial Diplomatique gemeld heeft, dat namelijk kardi naal Autonelli aan alle europesche hoven eene nota in dien zin heelt doen toekomen. Bij de nota, die aan graaf MeusdortF ter hand is gesteld, '.s ook eene circulaire gevoegd, waarin kar dinaal Autonelli vooral tracht te doen uitkomen, dat de eiicy- tiica uilsluitend een theologisch en pastoraal karakter heeft. De kardinaal-aartsbisschop te eeneii heeft daarop van zijn kant een mandement aan de geestelijkheid in zijn diocees uitgevaar- digd, waarin h?j juist het tegendeel tracht te betoogeu van hetgeen kardinaal Autonelli zich ten doel stelt. Hij doet na melijk uitkomeu, dat ae eucyclica vooral een politiek karakter heeft. Uit dat oogpunt heeft de prelaat tegen het koningrijk Italië zich hevig uitgelatendat dit nu juist zoo verstandig is, zal men hier niet algemeen toegeven. -6 iebr. Het ultimatum met betrekking tot het handels verdrag over hetwelk sedert geruimen tijd met Pruisen wordt onderhandeld, is zoiidsr eenig resultaat gebleveD, naar men van goederhand verzekert. Zoodra zij definitief zijn gestaakt, zullen onderhandelingen over een handelstractaat worden aangevangen met Frankrijk en Engeland, welke beide regeringen zich daartoe zeer geneigd betoonen. Berlijn, 5 Februarij. Bij het wetsontwerp betreffende de organisatie des legers wordt het j.iarujksche contingent vastge steld op 11 man van de 100U. De minister van marine heeft magtiging aangevraagd tot het aangaan eener leeniug ten be drage van 5u miliioen thaler, ten behoeve van de uitbreiding der vloot. Het Patriot. Yerein heeft eene petitie in omloop gebragt, waarbij aan den koning wordt verzocht om de her togdommen bij Pruisen in te lijven. Te oordeeleu naar hetgeen men verneemt omtrent de be raadslagingen der financiële commissie zal het algemeen rapport door uie commissie uit te brengen groot opzien verwekken in het land en mag men hoogst belangrijke debatten der afgevaar digden^ over dat rapport in het huis te gemoet zien. 7 Febr. In eene conferentie met den minister van oorlog over de reorganisatie der armee, hebben eeuige invloedrijke progressisten verklaard bereid te zijn, om als definitive sterkte der armee aan te nemen een cijfer van 200,000 man. Ke begrooting van het vorige dienstjaar heeft blijkens uitgebragt rapport der financiële commissie een batig saldo op geleverd van 530,000 ff. Men onderstelt, dat het zal gebezigd worden tot amortisatie der openbare schuld der vrije stad, welke ongeveer 16 miliioen ff. bedraagt. Te Weimar is een proces aangevangen tegen den bouw kundige vort Gerstenbergh wegens bedriegerij van den volgen den aard. Hij dreef een zeer omvangrijken en voor hem voor- deeligen handel iu handschriften van Schiller en overstroomde als het ware geheel Duitschland met nagemaakte eigenhandige geschriften van den grooten dichter. Hij wist de hand van Schiller zoo Udriegelijk na te bootsen, dat zelfs Schillers dochter voor meer dan 1400 thaler van die gewaande handschriften baars vaders van hem gekocht heeft. Reeds in 1856 is dezelfde per?oon voor hetzelfde misdrijf tot tweejarige tuchthuisstraf veroordeeld. Toen had hij meer dan 400 stuks valsehe hand schriften van Schiller gemaakt en verkocht. Turijn, 6 Febr. De kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp aangenomen, houdende magtiging om de territo riale grenzen der provinciën en arrondissementen te wijzigen, met het doel om de administratie te vereenvoudigen en de uit gaven te verminderen. 7 Febr. Gisteren avond heeft de gemeenteraad met een parige stemmen besloten eene commissie te belasten met de aanbieding van een adres aan den koning. De dagoladen melden dat het gemeentebestuur naar Flo rence vertrokken is Qtn den koning het adres aan te bieden dat gisteren avond is vastgesteld. Het officieel orgaan spreekt het gerucht tegen als zouden de gezanten der vreemde mogendheden geprotesteerd hebben te gen de feiten die op 30 jan. plaats hadden. Gouda, 8 Februarij. Gedeputeerde staten der provincie Zuidholland, hebben bij besluit van den 1 dezer bepaald 1°. Dat de uitoefening van de afzonderlijke jagten op water wild, opgenoemd in art. 17 der wet van den 13 junij 1857 (Staatsblad n° 87), is gesloten op zaturdag den 4 maart eerst komende, met uitzondering van het vangen van eendvogels in eendenkooijen of daarmede gelijkstaande toestellen, welk jaglbe- drijf blijft toegelaten tot en met den 31 maart daaraanvolgende, en mitsdien van eerst gemeld tijdstip af, de jagtbedrijven, ver meld in art. 15 dier wer, sub lett. d en f, en van laatstgemeld tijdstip, dat onder lett. h zijn verboden. 2°. Dat de uitoefening van het welspel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, lett. e dier wet) is toegelaten van den I mei eerstkomende tot en met den 15 julij daaraan volgende, met bepaling dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseren der kwartelen mag worden gebruikt. 3°. Dat de visscherij in de binnenwateren i3 gesloten op den 17 maart eerstkomende tot en met den 17 mei daaraanvol gende, met uitzondering van het visschen naar aal en paling, hetwelk gedurende den gesloten vischtijd door middel van fui ken, aalkorven, aalscharen, aalreepen, dobbers, mitsgaders door peuren, blijft vrijgelaten. 4°. Dat daar te boven het visschen met ankerkuilen, van den 1 april tot en met den 15 junij 1865 is verboden. 5U. Dat de kooilieden hunne kooi-eenden moeten opsluiten of opbokken van den 1 tot en met deu laatsten april en van den 15 julij tot en met den 31 augustus daaraanvolgende. Gisteren morgen is het driejarig kind van G. B., pijp— makersknecht in de zak, dat "torde moeder eenige oogenblik- ken alleen achtergelaten was, deerlijk gebrand gevonden, zoo dat men voor het leven vreest. Bij beschikking van 3 dezer, heeft de minister van binnenl. zaken bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Dokkura, welke moet plaats hebben ten gevolge van het aannemen door den heer J. T. ter Bruggen Hugenboltz der betrekking van lid van den raad van state, zal geschieden op 21 februarij a. s., en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op 7 maart daaraanvolgende. Ui; Dockum schrijft men van den 4 dezer: De aanvoer van vlas in de vorige maapd wa9 steer aanzienlijk, de kooplust daaraan niet geëvenredigd, waardoor dan ook de prijzen zich niet kunnen soutenerendoor het veranderlijke weder was de aanvoer van den'laatsten marktdag niet groot, doch desniette min was de stemming flaauwzeer verschillende kwaliteiten werden aangeboden. Er zijn verkocht bundels van 85 ets., en ook van 2 a 2.15; de nu weder ingevallen strenge vorst bemoeijelijkt zeer het transport. De handel in vette waar, vooral in koeijen, is niet zoo levendig als in de vorige maand, het geen aan sommige handelaren aanzienlijke verliezen heeft be rokkend. De aanhoudende winter veroorzaakt een bijkans geheelen stilstand van den handel in de andere producten dezer provin cie, waarom daarvan geene prijzen zijn te noteren. Volgens het rapport omtrent de zaken der amsterdamsche kanaalmaatschappij komt de commissie van onderzoek, den 18 jan. benoemd, tot de slotsom, dat het noodzakelijk is, dat een definitief hoofdaannemer optrede, en het aapnemiugscontract verbeterd worde, dat in de statuten eenige wijzigingen gebragt worden, voornamelijk ten einde uitdrukkelijk de gevolgen te regelen vau de deelneming eens aannemers, die in aandeelen wordt betaald, en dat de inschrijvers door vrijwillig ervroegde storting 1/10 gedeelte van het maatschappelijk kapitaal bijeen brengen. In de parijsche politie-verordening van 29 junij 1864 worden opgegeven de volgende voorzorgraaatregelen bij het branden van petroleum: Voordat men de lamp aansteekt, moet men haar geheel en al vullen, eu dan met zorg sluiten en toeschroeven. Als de olie bijna opgebrand is moet men de lamp sluiten en ze laten koud worden voor dat men ze weder vult. Voor dat ze geheel koud is, moet meu er volstrekt niet met licht bij komen. Als het glas van de lamp breekt, moet men de lamp da delijk uit doen, om te beletten, dat het koper te veel verhit. Als namelijk de hitte wat groot is geworden, begint de olie die in den bol is daardoor te verdampen en kan er ontploffing plaats hebben en daardoor de verspreidiug van het vocht, dat dan onderwijl soms ontvlamt. "Wat de bollen betreft, die men liefst van glas of porcelein moet nemen, omdat men dan zien kan hoeveel er in is, moet men wel zorgen, dat er niet het minste barstje of scheurtje iu is. Zand, aar-de en asch zijn altijd verkieselijker dan water om de vlam te blusschen. Het zal den industriëlen in ons land gewis aangenaam zijn, een eenvoudig middel te leeren kennen, om ijzer te har den. Het bestaat hierin, dat men het ijzer, na het door gieten, draaijen of vijlen den vereischten vorm te hebben gegeven, langzaam in eenen daartoe geschikteu oven verhit, tot het een kersen- of bloedroode kleur heeft aangenomen. Bij deze hitte dompelt men het in een mengsel van 0.56 ned. pond zwavel zuur, 10.035 ned. pond salpeterzuur en 41/2 kan water, en roert het te harden voorwerp daarin om tot het koud is. Het ijzer verkrijgt daardoor een graad vau hardheid, gelijk aan gehard staal en wel tot op eene diepte, die voor gewone omstandig heden zeer voldoende isde vorm verzet zich daarbij niets. Kaar men verzekert, houdt de regering zich thans bezig met de beantwoording van het voorloopig verslag der tweede kamer van de staten-generaal over het wetsontwerp betrekkelijk de schutterijen. Men verwacht, dat die beantwoording spoedig zal gereed zijn, zoodat men de behandeling van dat gewigtig wetsontwerp nog in den loop dezer zitting kan te gemoet zien. De koning vau Italië ia "8 "febr in zijne booidstad Florence aa-gekomen. In Engeland is een brandstichter door moedwillige ouvoorzigtigheid vrij gekomen met zes galden, het tieudedeel der boete omdat zijn doel was het verbranden der crinoline van zijue vrouw. Iu Januarij zijn met 23 schepen 2277 landverhuizers van Liverpool vertrokken. - Iu Italië wordt de aiscbaffing der doodstraf voorgesteld, in Iraukrijk petitioneren duizen den met hetzelfde doel bij den senaat. In deu storm van 20 jan. is de zcebreker op het eiland Man grootendeels weg geslagen. De Bri- gitten-Au te Weenen, waar Robert Blum in 1848 gefussillecrd we^y» is voor 1,280,000 fl. verkocht aan eene engelsche maatschappij. Te Haaften is 2 febr. eene woning en schuur door brand vernield. Het benefiet van Adeline Patti in de italiaausche opera te Parijs heeft opge leverd 15,000 frs. De vrieuden van Proudbou zullen zijner weduwe bij inschrijving een jaargeld verzekeren van 2400 frs. Te Leeuwarden is in het tuchthuis ruim duizend gulden gestolen, waarvan men f 200 op een der zolders heeft terug gevonden. Iu Rngelaud annonceert men in de bladeneen kiesdistrict te koojj. Het is een aanzienlijk gedeelte van Bridgenorth, bestaande uit circa 90 huizen, die daags na de opempg van het parlement geveild zullen worden. Te Parijs gelooft men uiet aan den afstand der mexicaansche provinciën. De gepenr.oneerde itali- aansche monniken en nonnen stroomen naar Rome. I)e belgische kamer heelt eenstemmig 300,000 frs. toegestaan voor uitbreiding der telegraaf lijnen. Men vrtest nu reeds voor de plauueu van N. Amerika na den vrede tegen Canada, Cuba tn Mexico. Eene maatschappij te Bucharest zal de petroleuin-Lronnen in Rumenie expluiUren. De zwitsersche te legraafdienst heeft iu 1864 netto opgebragt ruim 90,000 frs De prui sische reederij telt 946 zeilschepen nietende meer dan 40 last, eu 26 stoomschepen Op 29 dee jl. is het eerste telegram tusschen Bagdad en Bombay regtstreeks gewisseld. Inden storm van 31 jan. is bij Aidmore verbrijzeld de bark Sextura met graan uit de Zwaite Zee naar (^ueenstowu; 6 van de 16 sch°pelingen zijn omgekomen. GOUDA Geboren: 2 Febr. Arit, ouders D. Ouweneel en J. KruijC Debora Johanna, ouders A. Karreman en A. Twigt. 3. Hendrika, ouders H. La bij eu P. de kr.egt. Wilbelmina, ouders J. F. de room en F. van der kind. Adrianus, ouders B. Snel en J. Boot. 4. Johauna Cor nelia, ouders C. de keiser en G. Hageman. Jacobus Cornells, ouders A. Schooneveld van der Cloet eu J. J. Schouten. VNillemijntje, ouders A. Halscher en W. van der Wol ff. 5. Wilhelmiua, oudeis J. Spiuijt eu H. Okkers. Johanna Hendrika, ouders T. Blom en J. kooiman. 6. Johannes, ouders NV. de keizer eu C. de Groot. Gerrit, ouders A. Schouten en H. Danens. 7. Maria Catharina, ouders C. Verhoef en M. NV. van Vuuren. Overleden: 2 Febr. A. F. Nieuwenhuizen, 14 m. P Fortuijn, wed. H. van der Haas, 79 j. 4. A Slobbe, 21 j. J. Lcinmen, 54 j. A. Trip, 53 j. 5. D. Dubbel, 20 d A Rietveld, 10 j. A. G. van der Schelden, 74 j. F. van der Mist, 40 j. 6. G. Bierman, 1 j. 10 m. OUDE WATER. Ingeschreven van den 1 tot den 7 Febr. 1865. Bevallen*: Dina kompier, geb. Schippers, d NNilheliuina Merkesteiu ^eb. Mulder, z. Dirkje van Oosterhout, geb. van der klis, z. Overleden: Cornelis de Waal, lm. Ondertrouwd: Willem van den Yssel, weduwenaar van Cornelia de Korte, 34 j. en Geertruij Honkoop, jd 25 j. Hermauus Jacobus kuij- per, jm. 24 j. en Heudrina van Lietland, id. 22 j. Gehuwd: Lambert us Johauucs van Zijll, jm. 29 j. en Michtilde Ger- tru4 vau der Horst, jd. 21 j. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 27 Jan. tot en met 3 Febr. iS65. Geboren*: Willem, ouders J. van der Hek en A. Boer. Nicolaas Pousio, ouders J. J. Lazouder en C. C. Hoogeudooin. Wouter, ouders W. kuijlenburg eu C. Oosterling. Andreas Theodoras, ouders C Hel legers en J. B. M. Verroen Merrigje, ouders J Versluis eu C. Stout. Pieter, ouders P. van der Pee en G. de kogel. Ovehledbn: A. C. Oldenburg, bijna 12 j. J. N. van der Pijl, b^na 2 j J. Mulder, 6 j. J. N. Leusen, ruim 2 j. Bevallen van een Zoon J. J. SCHONEVELD van der CLOET SCHOUTEN. Gouda, 4 Februarij 1865. Prijs van het gedestilleerd bij G. F. van de VELDE, te GOUDA, met inbegrip vau Rijks- en Gemeente-accijns bij eene hoeveelheid van minstens tien kan Zuiver overgehaalde JENEVER a 462/ï0 per kan 58 cents. Jenever 2de soort (Moutwijn) a 462/10 per kan 56V2 cents, inl. BRANDEWIJN 4S2/i0 per kan 61 cents. Meerdere of mindere sterkte naar evenredigheid. Gouda, 8 Feb. 1S65. a 25 en 50 Centen het pakje. a 35 en 70 Centen het flesebje; en verdere verschillende GEZONDHEIDS KLEEDINGSTUKKEN, volgens Prijs courant en Brochure gratis verkrijgbaar, zijn een onfeilbaar middel tegen alle Rhumatische aandoeningen, zoo als HOOFD-, KIES-, TAND-, MAAG-, Bt IK-, BORST-, SCHOUDERPIJN, enz. Sedert het bestaan derzelve hebben zij de bijzondere aandacht der Geneesiun- digen getrokken en worden door HEd. in voornoemde gevallen zeer aanbevolen. Verkrijgbaar aan het CENTRAAL-DEPOT voor NEDERLAND en BELGIE bij M. J. C. HAM te Utrecht- verder te Gouda. Wed. BOSMAN, Ondeicater, A. BUIJS. IJssehtein, J. B. MOLLE. HazersicoudeMej. J. GUURKEUKEN. Woerden, Gebr. PFENNING. SchoonhovenWed. WOLFF en ZONEN. En verdere Depots op de gebruiksaanwijzingen. Aanvraag om DEPÓT bij M. J. C. HAM, Ltrecht.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2