Binnenland* Gemengde Berigten. Frankfort, 22 Febr. Iu de gisteren gehouden zitting der tweede kamer te Stuttgart, heeft de minister van buiten landsche zaken, op eene aan hem gerigte interpellatie betrefi'ei de de er kenning van het koningrijk Italië o. a. geantwoord, dat de re gering daartoe niet kon overgaan, zoo lang de italiaansche regering officieel aanspraak maakt op het buzit van een deel der duitsche staten, zoo lang een italiaansch minister iu de kamers beweert, dat Venetie vroeg of laat tot Italië moet be lmoren, en het hier slechts geldt eene kwestie van tijd, niet van beginsel. Marktberigten. Delft, 23 Febr. Ter graanmarkt was bij matigen a uivoer, de prijs moeijelijk te bedingen. Voor jrzeeuwsche en puike westlandsche van 1864 kon in enkele gevallen 8.80 bedongen worden. Tarwe in bruikbare soorten 7.50 a 8.50. Rogge 5 40 a 6. Wintergerst 4.40 a 4.60 Zomergerst ƒ4.20 a 4.40. Korte haver, blanke 3.60 a 4. Lafige <1 40 a 3.40. Duiveboonen 6.SO a 7.20. Paardebootieii 5 V) a 6. Groene erw ten 7 a j 9. net te Washington aan liet zuiden gesteld voor het sluiten van deu vrede, wordt bevestigd door de nadere berigten uit New- ïork. De officiële rapporten van de presidenten Lincoln en Davis, betreffende de plaats gehad hebbende conferentie, zijn nu beiden publiek gemaakt. Daaruit blijkt dat Lincoln, tot herstel der unie, de onvoorwaardelijke onderwerping der zuidelijken geëischt heeft als grondslag van de vredesonderhandelingen. Jefferson Davis heeft een boodschap aan het zuidelijk congres gezonden, waarin hij bekeud maakt dat hij cc nmissarissen naar Lincoln bad gezonden ten gevolge eener achr. lelijke notificatie, dat de laatste geneigd was te onderhandelen met niet-officiele agenten. Lincoln heeft aan die commissarissen verklaard dat het noorden alleen als overwinnende partij kan onderhandelen en dit de zuidelijken alleen dan vrede kunnen erlangen, wan neer zij zich onvoorwaardelijk onderwerpen aan het gezag der unie. Inmiddels schijnt de conferentie meer kwaad dan goed te hebben uitgerigt, want te Richmond is eene monster-meeting gehouden, waarin hoogst oorlogszuchtige besluiten genomen werden. Het voornaamste nieuws van het oorlogstooneel is dat Sher man zich van Branchville heeft meester gemaakt. Te New-York scheen men aan het berigt nog al geloof te hechten, daar, zoo dra het aldaar bekend werd, de agio op het goud zeveu pCt. daalde. Generaal Grani, na zich van Hatchers Run te hebben meester gemaakt, schijnt op nieuw met zijn linkervleugel te zijn voortgerukt, doch die manceuvic is ditmaal niet gelukt, daar hij aangevallen weid en genoodzaakt was naar de verschansingen te Hatchers Run terug ie trekken. Met dit al is Grant door zijne laatste manoeuvres met een gedeelte van zijn iegernu weer vier mijlen gevorderd. Te Richmond was het g°rucht in om loop dat Charleston door de zuidelijken ontruimd was. In den storm, die maandag langs de kust van Hartlepool heerschte, is eene visscherspink met de negen koppen die aan boord waren, vergaan. Toen het een en ander van het vaar tuig naar het strand spoelde, zag men allerlei ledigloopend gespuis tot halver lijf in zee gaan en onderling vechten, om zich de goederen toe te eigenennadar deze dieverij een tijd lang had geduurd, kwam de kustwacht met geladen pistolen tusschen beide en belette den verderen roof. Dezer dagen is melding genmakt van de inhechtenisneming te Konstantinopel van eenige personen, üie, na van het islamis- mus tot het protestansche geloof te zijn overgegaan, andere mahomedanen zochten over te halen christenen te wordén. Blij kens brieven uit genoemde stad, zijn die lieden, ten gevolge van de tusschenkomst van Engeland en Pruisen, in vrijheid ge steld en de Porte zal voortaan de bemoeijingen der zendelingen alleen dan tegengaan en verhinderen, wanneer zij op openbare plaatsen werkzaam zijn het verspreiden van godsdienstige ge schriften, waarin zonder hartstogt het verschil tusschen de ma- homedaansche en de christelijke leer wordt aangewezen en uiteengezet, zal door de regering geduid worden. Parijs, 23 Pebr. Bij den senaat is eeu vrij belangwek kend verzoekschrift ingediend, en dat wel door deu geneesheer Turck, voormalig lid der constituante van 1818. Die geleerde trekt met kracht tegen de krankzinnigen-gestichten te velde, die volgens hem veeleer dienen om de krankzinnigheid chronisch te maken en de lijders te dooden, dan de lijders te genezen, hetgeen hij door cijfers tracht te bewijzen. Hij beweert ver der, dat de bedoelde instellingen een groot gevaar voor de familie opleveren, door het gemak waarmede men een bloed verwant aldaar kan doen opsluiten, en hen zoo dood of onge neesbaar maken. Hij beschuldigt voorts den wetgever den krankzinnige geen der waarborgen voor zijne individuele vrijheid te hebben geschonken, die hij elders aan den grootsten misda diger heeft toegekend. Uit Madrid schrijft men van gisteren: De heer Alexander Castro is tot minister van financien benoemd, ter vervanging van den heer Barnazallana. De nieuwe minister heeft in de cortes verklaard, dat hij het ontwerp betreffende het bij voor baat innen der belasting zal intrekken. Hij rekende op de medewerking der cortes bij het aanbieden van een nieuw ont werp tot verbetering van 's lands financiën. Volgens een gerucht zou de afgetreden minister van financien benoemd worden tot gouverneur der bank. De minister van fiuancien heeft belangrijke bezuinigingen aangekondigd. Berlijn, 23 Febr. De commissie voor het budget heeft Jch vereenigd met de voorstellen van den rapporteur, met bijvoe ging, dat de voorgestelde meerdere uitgaven ook de onder officieren en manschappen te goed zullen komen. Door den heer V irchow werd voorgesteld de regering te verzoeken, het budget terug te nemen en eeu nieuw aan te bieden, waarin op de voorstellen der commissie acht gegeven is. 24 Febr. De begrootings-commissie heeft de motie van den heer irchow afgestemd. Het algemeen verslag is daarna goedgekeurd. Te Geueve sehijnt het plan tot wijziging der kieswet op nieuw aanleiding te hebben gegrien tot verlevendiging van de gisting aldaar. Men vreest dat men spoedig nieuwe tooneelen van onrust en volksbeweging zal moeten bedwingen. Turijn, 23 Febr. De koning is heden alhier aangekomen en is aan het spoorwegstation door den gemeenteraad eu de maatschappijen voor den werkenden stand ontvangen. I)e koning is op zijn togt met de warmste bewijzen van geestdrift van de zijde der nationale garde en der bevolking begroet. De nationale garde heeft om Z. M. gedefileerd te midden van aanhoudende vreugdekreten. Gouda, 25 Febr. Om niels te verzuimen wat zou kunnen strekken ter bevordering van den alhier zoo zeer gewenschten haagschen spoorweg, is men te rade geworden zich ook te adresseren aan de tweede kamer van de staten-generaal en dee len wij hieronder den inhoud van dat adre9 mede. - Bij de il dingsdag te Dokkum plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der tweede kamer, ter vervanging van den heer ter Bruggen Hugenholtz, zijn uitgebragt 1514 stem men. Geen der kandidaten heeft de volstrekte meerderheid verkregen er zal eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren inr. Ph. van Blom, die 719, en O. baron van Wasspnaar Catwijk, die 420 stemmen op zich vereenigde. l)e heer An- dreae verkreeg 365 stemmen. Naar men verneemt is aan den heer mr. E. G. Lagemans, hoofd-redacieur van de Staatscourant, tevens voorloopig opge dragen de functie van directeur der landsdrukkerij. 11e Tijd deelt mede, dat zondag li. in al de r. k. kerken is afgekondigd eene officiële vertaling van de jongste pauselijke eneyclica, met een gedeelte van de daaraan toegevoegde korte opgaat der voornaamste dwalingen van onzen tijd het over blijvend gedeelte der veroordeelde dwalingen zou op den vol genden zondag worden voorgelezen. Te Nijmegen is maandag avond een manspersoon, ver moedelijk een kanonuier, in de rivier de Waal gevallen en verdronken. Op het geschreeuw zijn verscheidene menschen ter hulp gescho'en, maar te laat. Onder dezen bevond zich ook eene dienstmeid, die zich te veel voorover boog om te kijken, daardoor haar evenwigt verloor en mede in de rivier stortte'. Ook zij is verdronken, ondanks de pogingen tot hare redding aangewend. Dingsdag nacht is in genoemde stad een gedeelte van de bo- venkruin van den vestingmuur tusschen de hezer- en de molen poort over eene lengte van ruim 70 el ingestort; de werking blijft steeds aanhouden, zoodat men voor verdere instortingen beducht is. In bijzondere berigten uit Yokohama wordt gezegd, dat het beweren, als zou de jongst gesloten overeenkomst niet door den Mikado worden geratificeerd, eene ongerijmdheid is, daar de europesche gemagtigden met den Taikoeu alleen onderhan deld hebben en van dezen de ratificatie verwachten. Eene an dere bewering alsof de Mikado aandrong op de verwijdering van alle vreemdelingen uit Japan, wordt evenzeer als onwaar beschouwd. Dc tegenstand van den Mikado tegen de verdragen is met der daad ten einde, zoo zelfs dat de regering van den Taikoen alle denkbeeld heeft opgegeven om een nieuw gezant schap naar Europa te zenden, ten einde de verwijdering der vreemdelingen uit Yokohama te verkrijgen. Officieel is thans bekend gemaakt, dat al de benoemde commissarissen der kanaal-maatschappij die benoeming hebben aangenomen. Yan de benoemde directeuren hebben de heeren P. N. Muller en mr. E. N. Bahuseu bedankt. Van den heer A. A. Insinger. die afwezig is, is nog geen berigt ontvangen. De hh. Jitta, Boelen, v. d. Honert en Heshuisen hebben de benoeming aangenomen. Uit 's Hage meldt men, dat H. M. de koningin-moeder zich sedert eenigen tijd ongesteld bevindt. HH. MM. de koning en koningin en Z. K. H. prins Hendrik hebben bij H. M een bezoek afgelegd. Uit het bezoek door Z. M. den koning bij de koningin-moeder gebragt, laat zich afleiden dat de ongesteldheid, waaraan Z. M. sedert eenige dagen zelve leed, gelukkig van min beduidenden aard schijnt. Volgens geruchten zou zich een gezwel hebben vertoond, dat men echter hoopt, dat spoedig verdwenen zal zijn. Al de leden van de koninklijke familie hebben bij H. M. de koningin-moeder bezoeken gebragt. Naar men verneemt, is de geneesheer van H. M. de ko ningin-moeder, professor Everard, uit Belgie, waar hij zich thans bevindt, herwaarts ontboden, doch ondervindt zijne komst, ten gevoige van ijsgang, vertraging. Inmiddels wordt de hooge patiente door den med. doctor van der Grijp bijgestaan. Nopens den toestand van H. M. de koningin moeder is gisteren uitgegeven het volgende bulletin: Ten gevolge eener koortsverheffing van gisteren avond, is de nacht onrustig ge weest, en blijft de toestand van H. M. de koningin-moeder dezelfde. 24 Februarij 1865. Boskoop, 24 Febr. In het afgeloopen jaar zijn in deze gemeente ingevoerd: 13,786 kannen 65 vingerhoeden gedistil leerd en likeuren, waarvan aan rijks- en gemeente-belasting is betaald 6755,46. Wanneer men hierbij in aanmerking neemt het zielental van ruim 2000, is zonder tegenspraak genoemd cijfer hoogst aanzienlijk te noemen. Men verneemt dat de „vereeniging tot regeling en ver betering der vruchtsoorten" alhier, de boskoopsche kweekerijen, op de tentoonstelling van planten en gewassen in het paleis van volksvlijt te Amsterdam, op eene waardige wijze zal doen vertegenwoordigen. Meer en meer begint men hier geloof te hechten aan de on- heilsprofetiën omtrent den ondergang, die onze rederijkers-kamer Apollo te gemoet zou gaan. Sedert eenigen tijd openbaart zich onder het werkend personeel eene lusteloosheid, waardoor de meer ambitieuse leden word l teruggehouden en de harmonie verloren gaat, die in alle vereenigingen het kenmerk behoort te zijn der goede gezindheid. Men ziet met zekere spanning de eerste openbare vergadering te gemoet, waarop zich zeer zeker menige stem van ontevredenheid zal doen hooren. Langerak. 23 Febr. Heden namiddag is het ijs op de rivier de Lek van voor deze plaats losgeraakt en doorgedreven. Ook moet het ijs langs de geheele rivier los en doordrijvende zijn. Volgens gerucht heeft beneden Schoonhoven eeuige op hooping van ijs plaats en wordt daaraan de sterke was des waters, die binnen enkele uren 0,60 el beliep, toegeschreven. AAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Geven met eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen in gezetenen der gemeente Gouda, dat het hun hoogst aangenaam i3 te vernemen, dat de ned. rhijnspoorweg-maatschappij aan Z. M. den koning eene aanvrage gedaan heeft, vergezeld van de noodige teekeningen en bescheiden, ter bekoming van concessie tot het leggen en exploiteren vao een spoorweg's Gravenhage- Gouda, dien zij later tot Scheveningen wenscht lit te breiden. Gelijk U bekend is, bestaat onze gemeente hoofdzakelijk uit fabrijk- en landbouw-nii verheid. Het is ontegenzeggelijk, dat op den bloei dier takken van welvaart, spoorwegen een grooten invloed uitoefenen. Jat de industrie moet kwijnen daar waar dit groote middel van vervoer ontbreekt. In de mee:- dan 80,000 zielen der residentie vindt onze nij verheid pen grooten verbruiker van hare fabrikaten. Komt eenmaal de geprojecteerde haven van Schevingen tot stand, waardoor eene kortere gemeenschap met de kust van Engeland geopend wordt, dan is de spoorweg, dien wij op het oog heb ben, voor ons van onschatbare waarde. De verbinding van de residentie met het europeesch spoor wegnet door de ned. rijnspoorweg-maatschappij biedt voor haar en ons groote voordeelen aan. 1°. Kan deze maatschappij de noodige kapitalen oogenblik- kelijk verkrijgen en verschaft daardoor en door hare bekende énergie, den waarborg dat hare aanvrage gemeend is en zij den weg in den kortst mogelijken tijd kan en zal leggen. Van haar zijn niet te wachten de moeijelijkhe len, die dikwijls andere maatschappijen opleveren. Zij zal geen pendan* geven van de doorgraving van Holland op zijn smalst. 2°. Deinst zij voor concurrentie niet terug, en vraagt niets uitsluitend voor haar zelve. Zij toch geeft te kennen dat, welke meerdere concessien voor aanleg en exploitatie van andere spoorwegen tusschen 's Hage en Utrecht ook mogten worden verleend, geene in staat zal zijn de Dcd. rijnspoorweg-maatschappij Ie weerhouden, om ten spoedigste uitvoering aan haar voor nemen te geveD, zoodra dit haar wordt gegund. Wij stellen dit op hoogen prijs, daar wij voor spoorwegen dezelfde onbeperkte concurrentie verlangen, die bij stoomboot- of diligence-ondernemingen plaats heeft. Aan de aandeelhouders alleen moest het overgelaten worden om te onderzoeken of de onderneming genoegzame voordeelen oplevert om haar hunne gelden toe te vertrouwen. Iedere spoorwegverbinding of zij met andere lijnen concur reert of niet, komt ons voor te zijn van algemeen belang en bevorderlijk aan de nationale welvaart. 3°. De ned. rijnspoorweg-maatschappij heeft Je meest uit gebreide betrekkingen met het europeesch spoorwegnet, hetgeen de ondervinding leert, dat niet dan met veel moeite en na lang wachten te verkrijgen is. Door deze maatschappij alzoo verbonden te zijn is van groote waarde, dat niet uit het oog mag worden verloren. Om al deze redenen nemen wij de vrijheid uwe vergadering eerbiedig te verzoeken bovengenoemde aanvrage van de nederl. rijnspoorweg-maatschappij bij de regering te ondersteunen, opdat eindelijk en zoo spoedig mogelijk eene lijn tot stand kome, sedert jaren gevraagd, en steeds door de regering tegengewerkt dan om deze, dan om gene, in onze meening, onbeduidende reden. 't Welk doende enz. In Zwitserland bevinden zich ongeveer 1000 poolsche vlugtelingen. Te Stuttgart zijn door een geduchte gasontploffing iu eene gasblazerij ver scheiden personen onder de instortende gebouwen bedolven. De sultan heeft voor ruim 2 millioen gulden een hotel te Wetnen aangekocht voor zijn gezant. De bevolking van Berlijn bedraagt nagenoeg 050,000 zielen. .Nabij Dusseldoip is eene groote boereuwomng met 300 schapen, 16 paarden, al de veldvruchten en den inboedel in weinig tijds door de vlammen verteerd. De londensche politie wordt aanmerkelijk versterkt en de bezoldiging der beambten verhoogd. Het oostenrijksche ministerie heeft eene crisis doorgestaan. Men vertelt dat de Frauschen Rome nog voor het einde des jaars zullen verlaten. Koning Victor Emanuel komt nog eens 'erug te Turijn. Nog altijd duren in Polen de execu tion voort. De turksche regering zet het plan door om zieh meester te maken van de geestelijke goederen. Vijf jeugdige Auauiieten zijn te Parijs aangekomen om opgeleid te worden tot katholieke priesters. In België bezigen de looijers met goed gevolg petroleum in plaats van olie. Men verzekert dat het eng. parlement tegen half Julij zal onthouden worden. De bewoaers der Ionische eilanden verlangen weder onder eng. bestuur te komen. In Pruisen zal men geen voegzaam parlements gebouw stichten, omdat al dat gebabbel gemist kan worden. Maandag nacht heeft te Londen een verschrikkelijke brand gewoed m Rotherhithe- street. Te Berlijn staan 12 a 130U0 woningeu ledig. Te Almelo is maandag morgen de tent van het paardenspel verbrand. l it Stap horst zullen weder eenige personen naar K. Amerika verhuizen. In Frankrijk bestaan nog 818 gemeenten, waar volstrekt geene school gevon den wordt. De uitbarstiugen van de Etna houden aan, de strektn van Lingunglossa en Piedunonte zijn verwoest. Door de zware eu gedurige verliezen in den thee- en zijdehandel, zijn te Nhanghae talrijke faillisse menten veroorzaakt. Het concordaat van keizer Mas zal in geen geval te Rome goedgekeurd worden. Twee ainsterdamsche politie-ageuten zijn ernstig gestraft wegens misbruik van magt. De oostenrijksche regering heeft eindelijk den poolschen dictator Langiewiez in vrijheid gesteld Op 1 Febr. dezes jaars waren in Engeland voor de dienst gereed ü9 oorlog-zeilschepen, 357 schroef- en 88 raderschepen en non 26 stoomschepen iu aanbouw Donderdag avond is te lirunswijk hij den aaiivaug van ten bal ten hove brand ontstaan in het hertogelijk paleis. Met uitzondering v u linkervleugel is het geheele paleis vernield Een bronzen groep frontispice is gesmolten. Gouda, 23 Feb. Tarv^ Poolsche per last f 290. Zeen «-die per mud 8 a 9. Rogge. Inlandsche 5.50 a 6, buiten- landsche 6 a 6.25. Gerst 4 n/ 6.OU. Haver f 3 a ƒ4.00. Boekweit. Fransche per 2100 ned. U' ƒ170. Xoordbrabantsche 190. Duiveboonen 6. Hennepzaad 9. De veemarkt met goeden aanvoer, afgekalfde koeijen traag, verdere soorten vlug te verkooper., varkens gezocht. Boter 1.44 a 1.50 pr. n. Aan stads waag gewogen van 16 tot 23 Febr. 104 en 81/16 boter, te zamen 2890 n. Hooiboter 59 a •'•S het vierde; 1.475 a 1.70 per n. cüï. Londen, 20 Febr. Granen. Er was weinig eng. tarwe ter markt en er werd circa 1/hooger gehouden, hetgeen ev nwel niet besteed werd; gerst stil op vorigen prijs; haver 6 d. a 1/hooger. Aanvoer van 13 lot 18 Febr. 1769 qr. ini. en 5 qr. vr. tarwe, 2285 qr. iul. cn 7900 qr. vr. gerst eu 315 qr. inl. en 12360 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van lieden waren aangevoerd 4210 runderen, 124 kalveren, 11860 schapen en 210 varkens. Voor beste runderen werd 5/4, voor do. kalveren 6/2, voor do. schapen 6/2 en voor do. varkens 4/4 pr. steen betaald. 21 Febr. Boter. Friesche 138/Kamper en Zwolsche 124/ a 134/Bossche 90/a 102/Groninger 92/ a 98/Yersey 108/ a 121/Morlaix 96/ a 98/Kaas.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2