Binnenland. Gemengde Berigtcn. ADVERTENT I EN. Verkooping VOOR VIJF GILDEN Brussel, 3 April. De kamer der vertegenwoordigers heeft zaturdag met 70 tegen 12 stemmen het wetsontwerp aangeno men, houdende goedkeuring van de nationale conventie, be treffende (ie suiker. Verbetering der woningen van minvermogenden. Burgerlijke Stand. OPENBARE VRIJWILLIGE te ntsMtvwrwH., op Dingsdag 25 April 1865, keurigen magonijhouten STÉRÉOSCOOP met vijf en twintig fijne Stéréoscoop- beetle, veie Amerikrnen bevonden. Met genoegen hééft üien opgemerkt, dat allengskens alle veldoversten die de keker aan het hoofcf' der troepen gevonden heef., en <1 ie vroeger bekend waren als de heipers en werktuigen der reactionaire regeringen, als.- Miramon, Marqnez, Mejia op nomctiviteit zijn gesield. De aartsbisschop Labastida heeft op zijn verzoek een ge hoor bij den keizer gehad. Wat daarbij is omgegaam weet men niet. Leverrier heeft aan de akaderais van wetenschappen me degedeeld de verschijning van een sterk lichtgevende, vooreerst in dit halfrond nog on/igtbare komeet, waarvan de directeur der sterrewacht te Santiago in Chili hem berigt heeft gezonden. Deze komeet is echter te oordeeien naar hare kern, niet die van 1843. Uit Duinkerken wordt aan den Constitutionnel ge meld, dat daar by helder weder in het noord-westen een ko meet gezien is. 3 April. In het wetgevend ligchaam heeft de heer Ar- mand de gemakkelijkheid afgekeurd, waarmede de bank haar disconto k in verhoogen. Ilij achtte dit schadelijk voor den handel. De heer St Paul vond dat liet kapitaal der bank on voldoende is om in de behoefte van 54 bybauken te voorzien. De heeren Haemjens, Forcade, de la Roquetie, M.igniu en andere namen vervolgeus nog deel aan de discussie, en ten slotte zijn na verwerping van een amendement, de paragrafen 2, 3 en 4 van het adres van antwoord aangenomen. Berlijn, 3 April. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat ons kabinet aan de bewering in zijne jongste verklaring, dat de regten van den prins van Augusteuburg niet bewezen zijn, zai to-voegen de herinnering, dat 's prinsen vader van die regt»n, voor zoover zij bestaan mogten, afstand gedaan heeft. De pretentien van den hertog zijn nog niet zoo krachtig be- s'reden als tegenwoordig van onze zijde geschiedt, en in zoo verre bevestigt het zich, dat zijne middelstaats-vrienden, voor welke hij steeds gewaarschuwd is, ook ditmaal zijne belangen alles behalve bevorderd hebben. Zij schijnen dat ook reeds eenigermate te gevoelen en hunnen misslag te bemerken. Het Dresd. Journ. tracht reeds het gewigt van het voorstel te ver minderen. GOUDA, 5 April. Door den gemeenteraad van Amsterdam is benoemd tot hoog leeraar in de geschiedenis en letterktnde aan het Athenazum Illustre aldaar de heer dr. Th. Jorissen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem. Dingsdag hebben de afdeelingei der tweede kamer de provinciale wets-outwerper. onderzocht, "^onderdag openbare zrting tot behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen. afloop daarvan zal de kamer een lort reces nemen en dan zullen achtervolgens de beraadslagingen over onderscheidene wets-ontwerpen worden gehouden. Men schrijft uit Suriname dd. maart an het Handelsbl. dat de toestand der kolonie over het algemeen gunstig is, ter wijl van tijd tot tijd plantagien tot aanzienlijke prijzen worden aan.e'-tocht en de prijzen der producten vrij bevredigend zijn. Onder de geëmancipeeiden wordt voortdurend tevredenheid op gemerkt. Men schrijft uit 's Hertogenoosch van den 1 april. Gis teren is alhier uit Rotterdam gevankelijk binnengebragt cene dame, gekleed met zwarte zijden japon, nette challong en hoedje naar de laatste mode. Spoedig werd het bekend dat zij was de beruchte duitsche dame, die nu ruim een jaar ge leden verschillende familien te Tilburg, 's Bosch, vervolgens te Nijmegen, Rotrmond, Dordrecht en Gouda enz. op verregaand bedriegelijke wijze heeft weten op te ligten, nu eens onder den naam van Sophia Kreuger of Alida Hartmans, dan weder als wed Krijger of Antje Grüben. Voor het feit in Gouda werd zij duor het not van Zuid-Holland, bevestigende een vonnis der regtbank te Rotterdam, met gevangenisstraf gestraft. Men verneemt dat nadat zij ook hier hare 'straf zal hebben ouder gaan voor de feiten in Tilburg en 's Bosch bedreven, zij zal worden opgezonden naar Nijmegen, om ook daar haar loon té ontvangen, en zoodoende vervolgens een geruimen tijd voor het publiek onschadelijk zal worden gemaakt. Voor zoover wij weten is haar echte naatn nog niet bekend. Men schrijft uit Groningen van 1 april. Zooals wel te verwachten was, heeft het koude weder van de laatste dagen groot nadeel aan de veldvruchten toegebrtgt. Uit het hoog land wordt te dien aanzien geschreven, dat vele stukken koolzaad nu geheel weg zullen zijn, terwijl het overige veel geleden heeft. Met de nintergarst is het even zoo en di tarwe en rogge hebben insgelijks een treurig aanzien gekregen Enkele landbouwers hadden reeds een begin gemaakt met "het zaaijen van zomergranen, maar deze worden nu genoodzaakt om hiermede vooreerst weder op te houden. De verkoop der goederen van wijlen den heer v. (J Straaten, op den huize ten Hoorn, door H. M. de koningin en den prins van Oranje bezigtigd, is begonnen. Er zijn Engeischen, Franschen en Duitschers voor overgekomen. O. a is een peervormige brillant, 29"/ls karaat voor j8,000, een handring inet citroenklenrigen brillant en 23 rozen voor/4900 een halsketting met 39 groote rozen en kruis met 26 rozen' voor 14,000, een collier van 3 snoeren paarlen voor/8,900 een Laak met ketting en horloge met edelgesteenten voor 3100, 2 snoeren paarlen voor 3000 verkocht. Wij mennen onzen lezers geen ondienst te bewijzen door het overnemen van het onderstaande uit de Haagsche Courant van 30 maart jlTe meer doen wij ditomdat wij gelooven, dat. zoo er j eenige instelling is. waaraan onze stad behoefte heefthet eene vereeniging is tot het bouwen van geschikte woningen voor de arbeidende klasse. Het valt niet te ontkennendat de ongezondheid en sterfte tn die klasse grooter is dan elders en dat een der hoofdoorzaken daar van is de ellendige huisvesting van hen, die zoo zeer onze sym pathie verdienen. ff annter men hierinzonder geldelijke opoffe.ingverbetering kan aanbrengen, daar toch eene rente van 4 a 4'/j pCt. van vast- goederen eene voldoende vergoeding is voor uitgezette kapitalen, du kunnen wn moeijelijk begrijpen, hoe in de plaats onzer inwoning die zooveel wakkere mannen telt, wier hart warm slaat voor dr. j belangen hunner medeburgers, niet lang reeds eene vereenigim, gehjk wij die bedoelen, beslaat. Moge de in/iond tan het hieronder volgende vittreksel van het verslag der haagsche vereniging ter opwekking van eenige welge- zindtn onder ons verstrekken! Onder de vele weldadige instellingen, waarop deze residentie roem draagt, mag de Yereeniging tot verbetering der woningen van de arbeidende klasse te Gravenhage genoemd worden, die onlangs haar twaalfde jaar is ingetreden. De/e vereeniginc, we.ke zich ten doel stelt tot het heil der arbeidende klasse dezer aanzienlijke gemeente merle te werken, oefent op tweeër- lei wijs een voordeeligen invloed uit. In de eerste plaats is het haar streven het getal goed ingerigte en gezonde woningen te vergrooten, en daardoor tot bevordering van orde, zinde lijkheid en gezondheid onder de mindere standen mede te wer ken, terwijl zij in de tweede plaats er toe bijdraagt, om de minvermogenden iets minder afhankelijk te maken van de in hunne renteberekening niet altijd even edelmoedige eigenaars van kleine hui/en. Zij ziet zich in de bereiking van haar doel gesteund door eene medewerking van velen, die ook door dezen aanbouw van woningen aandeden erlangen in eene industriële onderneming, welke hun eene billijke rente van 41/2 pCt. verzekert. Lit het elfde verslag dezer inrigting, wier werkzaamheden ruimer bekendmaking verdienen, blijkt ons, dat deze vereeni ging het afgeloopen jaar wederom eene aanzienlijke uitbrei ding heeft erlangd. Op haar terrein in den zusterpolder zijn weder dertien gebouwtjes, bevattende twee en vijftig woningen, verrezen, welke allen in goeden staat zijn opgeleverd, doch,"om j Jaain vnJdom van £r°ndbelasting niet te verbeuren, eerst sedert 1». januanj 11. beirokken zijn. De vereeniging heeft in het afgeloopen jaar eene teleurstelling ondervonden, doordien zij genoodzaakt was, bij de verflaauvvde gezindheid om al hare aandeelen te plaatsen, een gedeelte barer woningen aan de javastraat met eene hypotheek van/25,000, ad 5 pCt. 'sjaars, na vijfjaren weder aflosbaar, te bezwaren, ten einde een termijn der aannemingssom van gelijk bedrag te voldoen. Is het ver schijnsel voor de vereeniging onrustbarend te noemen Wij gelooven het niet, omdat de gruote geldsehaarste en hooge rentestandaard, mt welke oorzaken zij dan ook zijn voortge vloeid, ook op deze ouden eming haren invloed moesten doen gevoelen. Dergelijke teleurstelling moge in de toekomst bet be stuur der vereen,gmg tot verdubbelde voorzigligheid nopen: het rrediet der vereeniging schokken, kan zij niet. Tegen dez^ te- leurstelling stond echter eene blijde verrassing over. Een be- langnjk regtsgedtug tegen haar ingesteld, gegrond op de beschouw,ng, alsof z,j bij de in 1863 te bouwen 13 blokken, de bepahngen der plaatselijke politie-verordening (wier over- edmg eener vereeniging zeker evenmin vergund zal mogen worden als den particulieren ondernemer) zou hebben voorbij- gezien, werd door haar in hooger beroep en in cassatie ge wonnen, ten gevolge waai van zij kan voortgaan met het vergrooten barer gebouwtjes, zonder gevaar te loopen door beperkende voorschriften te worden gebonden. De vereeniging verhuurt thans 315 woningen, welke te zanten eene bruto-huur van f 22 323.60 'sjaare opbrengen, en deze woningen loopen over ■L huurprijs van 0.75 tot 4 per week, zoodat zoowel de aniigegoede als de meergegoede arbeider gelegenheid heeft bij je vereeniging eene huisvesting te bekomen. In de elf jaren ,an haar bestaan heeft hare bruto-huur bedragen ƒ92,339.22, aaarvan slechts voor het .leeg staan moet afgetrokken worden eene som van f 634.62VS en voor wanbetaling 119.327a- pe "eregelde betaling der huurprijs laat zeer weinig te wenschen over. Op eene bruto-huur van 17/15.60 kan eene wanbe taling vau 5.75, als in liet vorige jaar werd waargenomen, van "geringe beteelienis worden geacht. Tot die geregelde be taling draagt zrker ook bij de premie voor stipte voldoening der huur, welke in de elf jaren gemiddeld 's jaars 123.16 heeft beloopen. Indien wij op deze philanthrophisehe inrigting de aandacht van het publiek vestigen, dan geschiedt dit niet om haar in de residentie bekend 'e maken. De ondersteuning, welke zij hier geuiet, bewijst, dat men haar op prijs stelt. Maar wij wijzen op hare goede vruchten, om het loftelijk voorbeeld ook elders te doen navolgen. Met de grootste bevreemding hebben wij uit het dezer dagen verschenen verslag over het armbe stuur ontwaard, dat het gelal dezer vereeuigingen zich nog tot slechts weinige bepaalt, en met niet minder groote bevreemding, dat eene vereeniging te Dordrecht eene goede huisvesting der minvermogenden bloot als epn belang van eene enkele diaconie beschouwt, terwijl bevordering van orde, zindelijkheid en ge zondheid voor alle gezindten nuttig is te achten. Het woord van Jules Simon, door mr. de la Bassecour Caan in zijn jongst verslag als motto geciteerd „Ce serait une bonne coutume de se rappeler tons les soirs cette mauvaise influence, que peuvent avoir certains logements sur la muralité de eeux qui les ha- bitent" is voor alle steden, voor alle gezindten geschreven. Verbetering der woningen van minvei mogenden, altijd met inachtneming van de behoeften en het cijfer der bevolking, is een sociaal belang bij uitnemendheid. VV ij herinneren ons, dat een tiental jaren geleden, prof. Ackersdijk, door de ceconotnische wetenschap nog steeds betreurd, zich met nadruk tegen het gemakkelijk en goedkoop maken van woningen heeft verzet, omdat daardoor onberaden huwelijken worden bevorderd, daar aanstaande echtelingen steeds aanvangen met bet zoeken eener woning. Wij gelooven, dat het moeijelijk valt onberaden hu welijken anders dan langs indirecten weg te keeren, en krachtige vernietiging van dit kwaad slechts aanlei iing geeft tot onze delijk zamenwonen van ongehuwden, hetgeen voor de maatschappij zeker niet minder nadeelig is te achten maar wij gelooven tevens, dat niets meer strekt om de onzedelijkheid weg te nemen en den openbaren gezondheidstoestand te verbeteren dan het verschaffen van woningen aan mingegoeden. De bewoners wor den daardoor tot zindelijkheid, zuinigheid, arbeidzaamheid, dank baarheid geprikkeld en in eene gemoedsstemming gebragt, welke hunne gezondheid bevoordeelt en hen voor vele indrukken ten goede meer vatbaar maakt. Den 20 febr. heeft men te Curasao ter eer vau 's konings verjaardag zulk fraai vuurwerk zoo voorzigtig afgestoken dat een matroos gedood en onder scheiden personen gewond werdeu. De spaansche algevaardigden hebben het ontwerp tot het verlaten van S. Domingo aangenomen. ln Polen is weder eene zamenzwering ontdekt. Richard Cobden is zondag te Londen overltden. ln Zweden wil men nogmaals hoog noodige consti tutionele wijzigingen beproeven. De engelsche inkomsten hebben in 1864 de raining met 37 millioeu gulden overtroffen. De algemeene maatschappij van handel en nijverheid te Amsterdam verloor in 1864 circa 41/2 niillioen de aaudeelen vioeger 68U frsotaau nu 380 frs. te Parijs. Iu Twenthe bestaan thans üüOU weefgetouwen die wekelijks gemiddeld 186,000 kilo gareu verwerken. Te Biervliet meent men eeu beeld van VYodan gevonden te hebben. Zaturdag is te Oudtrkerk a. d een gebouw verbraud. Engeland heeft een groot gedeelte van het eiland Zanzibar verkregen. Te Parijs zal eeue gendarmerie voor Mexico ge organiseerd worden. Men vreest in Griekenlaud voor eeu coup d etat of" voor eene revolutie. De voorraad ruw katoen ntemt zeer toe te Liver pool; den 25 Maart bestond die in 603,030 balen tegen 307,410 en 303,520 balen op hetzelfde tijdstip in 1&64 en 1&G3. Den 23 Febr. ziju te Port au Prince op Hayti 400 gebouweu door braud vernield, de schade woidt begroot op 40 a 50 millioen. De bank te Petersburg heeft hare betalingen in goud gestaakt. Door den strengen en lang— durigeu wiuter 15 de consuiutie der braud?toffen te Parijs zoo groot, dat de voorraad bijna geheel is uitgeput Meu verwacht de voltuoijug der doorgraving van de landengte vau but-z in 186b en die van Holland op zijn smalst in 1968. ln 1864 heeft de hopoogst in Ikncren 230,000 centenaars bedragen. Men verzekert dat de boedel van den hertog de Morny een defied van 9 millioen frs. oplevert. GOUDA. Giborin: 31 Maart. Samuel, ouders D Brandligt en J. B Slot. 1 April Trijutje, ouders P G. den Brixdir en M Alphenaar. El- dert Arie, ouders WZwaaneveld en 11 'luijiscLburg Chr.stiua Adri- ana Cornelia, ouders H Havtrkamp en J. M. van der Wolf. JohanDa, ouders H. van Eijk en W. van Lijsden. Jan, ouders H. Tcekens eu H. M. van Ecuwen. Hendrik Pieter, ouders H los en A. van Luij- pen. Johanna Maria, onder» Revet en E. F. Sparnaaij. 3. Ntcltje, ouders W". Laugeraar en J C. vau der Bruggen Maria Cornelia, ouders J F. Kersten en M. A. Paes. Johannes Adrianos, ouders J A Buur man eu E. Pronk. 4. Johannes, ouders J. Straver en A. Pottuit. OvLRLfcDtN: 30 Maart. W. van der Ben, 81 j. 31. \Y. van Dijk, 57 j. E. M. van Rijn, 18 d. 1 April. H Bruiniks, 10 m. J. M. Boot, 20 m. 2. F. Jansen, echtgeu. van P. Willerase, 4l j. 3. J. van Dijk, 4l j. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 24 toten met 31 Maart 1865. GeborenPieter, ouders J. Nobel en C. P. ^rmeulen. Maria Elisabeth, ouders B. van der Paauw en A. M. Meijer. Overleden-. M. Opendorp, 27 j. H. M. de Aos, 4 j. P. Scher- pel, 5 jaar. Getrouwd D. Blanken met C. Nobel. Heden overleed zeer plotseling in den ouderdom van ruim zeventig jaren, tot droefheid van mij en zijne kinderen, mijn geliefde echtgenoot ADR1ANUS STOLKER van deb LINDT. W'4. STOLKER v. d. LINDT, geb. STOOP. Gouda, 29 Maart 1865. Op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene zullen geene uiterlijke teekenen van rouw door de familie worden aangenomen. Heden overleed in den gezegenden ouderdom van 91 jaren, onze Moeder en Behuwd Moeder CORNELIA DULLAART, Wed' van WILLEM SMIT. L. SCHUILENBURG, B. SMIT. Mede uit naam der verdere betrekkingen. Gouda, 4 April 1865. des Yoormiddags ten 10 Ure, ten huize van G. STRENG, van Een in 1863 geheel nieuw gebouwd HUIS, ingerigt tot Herberg, Logement, Uitspanning en Bouwerij; voorts grooten SCHUUR, BOENHOK, HOOIBERG, ruim ERF en TUIN, staande en liggende iu het Dorp, binnen de gemeente Reeuicijk. Voorts eene partij uitstekend goed WEI- of HOOILAND, groot 5V2 Morgen, gelegen tegenover eveugemeld Huis, in den polder Nieuwdorp, binnen Reeuicijk. Eerst in 2 perceelen, daarna gecombineerd. Alles bij billetten in het breede gean nonceerd. Nadere informatien zijn te bekomen ten Kantore valt den Notaris MOLENAAR, i te Z UW- WADDINXVEEN ontvangt men in den BOEKHANDEL van B. L. van DAM te Kampen, een platen. Brieven franco. Tevens voorhanden eene ruime sor tering plaafje3 van 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70 en 75 Cents per stuk, waaronder fijne glazen transparents. Mede te verkrijgen in de onderstaande dépots: Assen, bij J. O. van Houten. Gouda, bij A. Brinkman. Groningen, bij H.W. van der Kamp. Goes, bij F. Kleeuwens S: Zoon. Purmtrtndbij L. G. Post. Aanvragen om dépot franco.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2