rIJK. JIN, Zondag, 9 April. öuitenlanÏL ooping prijsje 1 S65« eten. Overzigt. KENNISGEVING. 7s 727. ;7» V* VTIE. 7'. 78 OUDSCHECOURA naar «“Ao 851/4 9O“/l. U/16 KM AN. Geblevea koers. 96 zes voor dal district blijft de nood in de districten Buselak en ledig hebben of op IZEN, 1 guste bruin aftands IENWAGEN, 3, 2 SCHOU- LKGEREED- iUBELEN en nde goederen, itore van den Ouderkerk des voormid- :e van KLAAS zijde van Be- i het openbaar Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. iRTIJ AN, tiendeweg. 551/8 59>/s 591/, 2®V15 bezwaren zal te boven komen, luister zal herrijzen en 7s ’7I6 7/s 7is 4 April, ogste >ers. >’71S 186i/2 60Vs 3O’/16 80’0. 65 687/8 erigt, dat velen kwade duiden die schrome- 1 duchten van eende berigten l aan den licht- in onze hoog and niet zeld- ertuiging niet ijf, want allen, jrstaan moeten lerwegen smaad n van de tal- Jeze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. Jn de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Pe prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post ƒ2,25. Pe inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 78 Vs De prijs der Advertentien van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. en weldra in ongekenden hoogeren bloei dan vroeger bereiken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GO VDA, doen te weten dat op de Plaatselijke Secretarie, tegen betaling van kosten verkrijgbaar is de Verordening: op het bouwen; die op. de brandweer en die ter voorkoming en bestrijding van besmet telijke ziekten. Gouda, den 4“ April 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOG LEE VER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. Londen, 5 April. In de zitting van het huis der gemeen ten heeft lord Palmerston eene lofrede op wijlen den heer Cobden gehouden. Hij prees den overledene als een helderen geest, een edel mensch en een verdienstelijk burger en zeide, dat Cobden’s werkzaamheid eene van de belangrijkste bladzijden van Engelands geschiedenis zou uit maken. Die lofrede weid namens de oppositiepartij door den heer Disraeli beaamdvolgens hem was er in Engeland nooit edel aardiger mensch onder de middelklasse of de hooge standen geweest. De heer Bright, de geestverwant, medewerker en vriend van Cobden, dankte de vergadering voor hare deelneming in zijnen diepen rouw. In schier alle steden des ryks, inzonderheid te Liverpool, Manchester en Birmingham, heeft de tjjding van het overlijden van den heer Cobden een diepen indruk gemaakt en blijk doen geven van meewarigheid. Van schepen, beursgebouwen, par ticuliere woningen, enz. werd de rouwvlag uitgestokenzelfs werden veie kantoren en winkels gesloten en met floers behangen. In het noorden van Engeland zijn de ijzerfabrieken in volle werking. In Staffordshire blijft evenwel het conflict tus- schen de eigenaars en de werklied«n nog voortduren, terwijl in zuid Staffordshire de arbeiders zelfs in hunne eischeu drin gender werden. -In de alhier ontvangen berigten uit Rusland wordt ge meld, dat in Samara, aan de Wolga, eene der rijkste landstre ken van het russisch gebied, een hevige hongersnood heerscht. Blijkens het officieel orgaan van t1"' J:~*J- 1 er nog dagelijks stijgen, vooral in de districten'Buselak Nicolajew. De schuren zijn er ledig en de boerenhutten zijn van daken beroofd, doordien men het daarin aanwezige stroo voor veevoeder beeft gebruikt. Volgens andere berigten is het gebrek, voortspruitende uit een mislukten oogst, zoo erg, dat zelfs het stroo er tot nooit gehoorde prijzen moet gekocht wor den, terwijl veel boeren reeds in het begin van den winter hunne paarden hebben gedood, omdat de dieren anders toch van honger zouden moeten sterven. Parijs, 5 April. In de zitting der kamer van afgevaardig den op heden is beraadslaagd over een amendement, waarin algeheele vrijheid wordt geeisebt voor den erflater, om bij tes tamentaire beschikking aan zijn vermogen eene bestemming te geven. De heeren Guéroult en Marie bestreden dit amendement met niet minder kracht dan de regering. De laatste verklaarde dat zoodanige bepaling in de harde engelsche wetgeving eene plaats moge gevonden hebben, in de fransche behoorde zij niet te huis. Het amendement werd met 199 tegen 42 stemmen verworpen. De heer Jules Favre stelde een amendement voor, tot strekking hebbende, dat de woekerwet en de geprivilegieerde makelaardij znllen worden afgesehaft. De regering verklaarde, dat beide onderwerpen thans een punt van onderzoek uitmaken; nog in dit zittingjaar zullen voorstellen worden ingediend. Paragraaf 8 werd daarop goedgekeurd. 6 April. In het wetgevend ligchaam heeft de hr. Jules Simon de noodzakelijkheid volgehouden, dat de algemeene raden hun president en de gemeenteraden den burgemeester kiezen. De heer Picard heeft nadrukkelijk het bestuur van den prefect der Seine, den heer Hausmann, afgekeurd. De heer Rouher heeft daarop de tegenwoordige organisatie van de algemeene raden verdedigd. Ten opzigte van de hoofd stad merkte hij op, dat wanneer in eene gemeente de grootste belangen van de regering en het land vereen'gd zijn, de be langen van particulieren uit den aard der zaak alsdan onder geschikt zijn aan de algemeene belangen. Betreffende de be noeming van de maires verklaarde hij dat de regering, hoewel GOUDA, den 8 April. De discussien in het fransche wetgevende ligchaam, die zich in het begin door zekere hevigheid kenmerkten, hebben in de laatste dagen dat karakter verloren en zullen weldra eindigen met de rustige aanneming; de voorgestelde amendementen verwerven slechts enkele stemmen. Nog altijd zoekt de keizer een geschikten president der vergadering; want Frankrijk is wel niet arm in mannen van groote bekwaamheid, maar deze be boeren in den regel niet tot de vrienden des keizers. Men spreekt nog altijd van Napoleons reis naar Algerie en het bezoeken van eenige zuid-oostelijke departementen, waar hij zijn zoon der bevolking wil voorstellen. Donderdag is te Frankfort het saksiseh-beijersche voorstel ter gunste van Augustenburg aangenomen zonder dat het nog veel uitzigt biedt op eene billijke beslissing. Oostenrijk heeft eene verklaring afgelegd, die niet van scherpzinnigheid ontbloot is. Het is bereid af te staan van zijne verkregene regten als Prui sen van zijne zijde hetzelfde doetzoo blijft het in gunstige verhouding met de andeie staten, die de regten van Augusten burg voorstaan. Maar rekende het daarbij niet op den onwil van Pruisen? Kon het niet ver:ekerd zijn dat dit den buit zou vasthouden En werkelijk luidt de verklaring van Pruisen geheel anders, men wil regtvaardigheid, de zaak moet onder zocht worden, intusschen blijven de hertogdommen bezet en het arme volk overgelaten aan Pruisische willekeur. De pruisisebe minister zegt opentlijk dat men Kiel gaat versterken, hij vraagt daartoe de fondsen aan en wie zou nu gelooven in eenig voor nemen van Pruisen om dit te doen in het belang van een ander regthebbende. Pruisen alleen heeft regt, want het kent geen anderen zin aan dit woord toe dan die van magt, bezit en willekeur. Engeland heeft een groot man verloren. Cobden heeft door zijne rastelooze bemoeijingen de vrijheid van den graanhandel in Engeland ingevoerd. Hij was een volstrekt vijand van den oorlog en zijn leven gewijd aan het vrij en vreedzaam verkeer der volken. Hij zocht de grootheid niet, maar hij vond die op zijn weg. Ondanks herhaalde aanzoeken weigerde hij stand vastig den ministerieleu zetel, versmaadde titels en eereposten en bleef de volksvriend. Zijne verdiensten werden algemeen op hoogen prijs gesteld, en zijn dood wordt geacht als een verlies voor de geheele menschheid. De amerikaansche aangelegenheden wekken voortdurend de belangstelling. De krijgsbedrijven schijnen ten einde te spoeden. Richmond zal weldra moeten bukken en dan moge een gue- rilla-oorlog nog eenigen tijd volgehouden worden, dit zal de reorganisatie der unie niet beletten. Heeft men ons eerst jaren lang de aanstaande zegepraal der zuidelijken voorgespiegeld, lu heeft men geen woorden genoeg om de verwarring te schil feren, die geboren zal worden uit den val van het oproer. In waarlijk het is niet te ontveinzen dat de gevolgen van den ’reeselijken burgeroorlog diep gevoeld zullen worden, maar bij fe onmetelijke hulpmiddelen der groote republiek mag men Set grond verwachten, dat het nijvere en krachtige volk dat fen gevaarlijksten opstand wist te bedwingen, ook de overige

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1