Ömnenlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Marktberigten. Burgerlijke Stand. liet rrgt handhavende out niet uit de leden van den gemeente raad eeneVuze van een maire te doen, besloten heeft om slechts in exceptionele gevallen van dit regt gebruik te maken, zullende zij in gewone omstandigheden hare keus vestigen op een der leden. Voorts verklaarde hij dat de regering voornemens is oui eerst tot eene reorganisatie van de gemeenteraden over te gaan na de aanstaande verkiezingen. Brussel, o April. De kamer van vertegenwoordigers heeft heden met 55 tegen 27 stemmen de voorgestelde orde van den dag verworpen, strekkende om te verklaren, dat de regering niet geheel vreemd is gebleven aan de aanwervingen ten be hoeve der mexicaansche lijfwacht. De kamer heeft eene motie aangenomen, waarbij zij volhardt bij hare vorige verklaring, dat de regering wel daaraan vreemd is gebleven. Berlijn, t> April. In de kamer der afgevaardigden heeft gisteren de minister van oorlog een ontwerp ingediend, waarbij buitengewone gelden aangevraagd worden ten behoeve der ma rine. Hij verlangt voor de eerste zes jaren 19 millioen (waar van lü gevonden zullen worden door middel eener ieening) tot het aanleggen van havens, het bouwen van oorlogsschepen, enz. Hij verklaarde dat Pruisen besloten heeft de haven van kiel te behouden en dat de versterking dier haven, alsook van den mond van de J. hde en het spoedig laten bouwen van eenige gepantserde fregatten de gevraagde sommen noodig maak ten. De voorgestelde leening zal, te beginnen met 1872, jaar lijks met minstens i pCt. geamortiseerd worden. Het ontwerp is naar eene bijzondere commissie gerenvoyeerd. I it kassei wordt berigt, dat de stenden het ingediende wetsontwerp betreffende de verkiezingen, na zeer hevige beraad slagingen, met groote meerderheid hebben verworpen. Slechts 7 stemmen hebben zich voor het ontwerp verklaard. De eerste kamer te Stutgard heeft met 22 tegen 6 stem men aangenomen het wetsontwerp, betreffende de vermindering van sommige belastingen. l)c badensche regering heeft het voornemen opgevat om een ontwerp van wet bij de steuden in te dienen tot regeling der kerkelijke aangelegenheden van de israelieten. Het huis der afgevaardigden heeft heden, na zeer korte beraadslagingen, de wetsontwerpen betreffende het tolverbond met algemeene stemmen aangenomen. De commissie tot het onderzoeken van de voordrngt betreffende het verleenen van een buitengewoon crediet ten behoeve van het ministerie van marine, heeft zich geconstitueerd; tot voorzitter dier commissie is beuoemd de heer Carlowitz. Frankfort, 'i \pril. In de zitting van den bondsdag ï- heden het voorstel van Beijeren en Saksen met negen stem men aangenomen. Luxemburg stemde niet mede. Oosten rijk heeft verklaard, dat het bereid is zijn regtstitel op de hertogdommen aan den hertog van Augustenburg af te staan, wanneer 1 ruisen daartoe ook gezind is; doch anders zal het zijn regtstitel behouden, tot dat de kwestie overeenkomstig Duitschiands belangen geregeld is. Pruisen heeft verklaard dat het gaarne tot eene overeenstemming wil geraken, doch daartoe is onvoorwaardelijk noodig, dat vooraf alle, en met name ook zijne eigene aanspraken onderzocht worden. Het zal zijn re<n van bezit handhaven, tot dat eene voldoende regeling in het gemeenschappelijk belang tot stand zal gekomen zijn. Doch het verklaart reeds op dit oogenblik, dat het heden door den bonds dag genomen besluit niet geschikt is om deze voldoende rege ling te kunnen verwachten. GOUDA, 5 April. Donderdag 6 april heeft alhier in het logement de Zalm plaits gehad de aanbesteding van een nieuw fabrieksgebouw ten behoeve van de goudsehe machinale garenspinnerij. Er waren ingekomen li inschrijvingen; de hoogste bedroeg 53,200, de minste in schrijver was C. Zoetmulder te Schiedam voor 39,854. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van donderdag heeft (ie heer Groen van Prinsterer kennis (re- geven, dat hij wegens redenen van gewondheid, zijn ontsfag neemt als lid der kamer. De regering heeft een ontwerp van wet nopens het toezigt jij deopngtmg van fabrieken en dergelijke inrigtmgen ingediend Het Handelsblad meent met zekerheid te kunnen mede- t.eelen, dat door de regering bij den raad van state het onder zoek aanhangig is gemaakt van een ontwerp van wet tot afschaffing der doodstraf. "et ttr- Dagbl. wil weten.dat, voor zoover de plannen thans vastgesteld zijn, na de paasch-vaeantie door de tweede hamer in behandeling zullen worden genomen in de eerste plaats (.e zegelwet, welke men zoo mogelijk, met 1°. julii wil invoerenen voorts het regerings-reglement voor West-Indie terwijl het overige deel van dit zittingjaar aan de behandeling der suikenvetten zal gewijd zijn. 6 Men schrijft uit Almelo: Gelijk men hier verwachtti neemt men op het oogenblik in Twentke weder eene meerder levendigheid in de katoenfabriek-nijverheid waar, welke n0 schijnt te zullen toenemen, blijkens den aanzienlijken aanvoe van grondsiof en machinerie, die dagelijks over het Overijssel sche kanaal alhier plaats heeft, terwijl men zegt, dat eerstdaags p. m. 400 kisten met machinerie zullen aangebragt worden e- de firma G. Kromhof te Enschedé dit jaar ook eene stoom' weverij zal doen daarstellen. -Alen schrijft uit Delft aan de Prov. Fr. Ct.Naar men verneemt bestaat het voornemen om de epauletten der officieren bij het leger af te schaffen en te doen vervangen door gouden sterren op de kraag, het aantal naar gelang van den ran» A' oorts zonden twee rijen knoopen op den wapenrok weder wor den aangebragt, die verbonden zouden zijn voor klein tenue door zijden, voor groot tenue door gouden lussen of koorden A erder schijnt er sprake te zijn om de tegenwoordige cbacot te doen vervangen door eene soort van hoed, zoo als bij de fransche chasseurs de Vincennes, ook wel bij de vroegere bel- psche jagers van Capiaumont in gebruik, en overeenkomst hebbende met die van onze rijksveldwacht. Ook verneemt men dat bij den minister van oorlog het voornemen bestaat, om het tractemeot der officieren, althans der luitenants te verhoogen. Na al hetgeen dezer dagen reeds is medegedeeld, betref, fende de ziekle die te Petersburg zoo vele slagtoffere heeft ge maakt, wordt uit eene geachte bron bevestigd, dat de daaromtrent loopende geruchten zeer overdreven zijn geweest. Ook voleens die mededeeling levert de ziekte geen enkel verschijnsel "op hetwelk eemgen grond geeft om haar gelijk te stellen met eene pestziekte, als waardoor de oostersche landen meermalen o-e. teisterd zijn. Zij schijnt uit Siberie haren loop genomen°te hebben en vertoont geen eigentlijk epidemisch karakter. Alleen m sommige symptomen vertoont zich eenige overeenkomst me; de pokken of den typhus. Thans evenwel is zij zeer afgeno men. „Met kennis der zaak," zoo schrijft men, „noodig ik u derhalve uit, bij u de handelaars gerust te stellen, voor Zoover zij uit dien hoofde nog eenigzins er tegen mogten opzien om hunne handelsrelatieu met de russische havens geregeld voort te zetten." Boskoop, 7 April. In de openbare vergadering van dep gemeenteraad, op 5 dezer, is besloten, dat, aan te vaneen met primo januarij eerstk, ook hier eene belasting op de "honden zal worden geheven. Aanstaanden zondag zal men van hier naar Amsterdam een pleiziertogt maken met de stoomboot „Leeghwater" kapitein J'. AI. Carsjens; terwijl de boot „Rijn en Gouwe" woensda» daaraanvolgende dit voorbeeld zal volgen. Ongetwijfeld zullen de passagiers hoofdzakelijk bestaan uit boomkweekers, aange zien het doel van de togten de tentoonstelling in het volks- paleis is. Alen verneemt dat de alhier gevestigde pomolo- gische vereemging met eene gouden medaille, ter "waarde van j 100, is bekroond geworden. In de maand junij aanst. zal door de „Apollo-vereeniging" alhier eene soiree gegeven worden, bij gelegenheid van de herdenking der overwinning bij AVaterloo. Waarschijnlijk zal daartoe gekozen worden het gelegenheidsstuk van Taco, getiteld „Mirth en Lauweren", in 4 tafereelen, eindigende met eene allegorische voorstelling. Desniettegenstaande zal de gewone kermis-soiree ook doorgang hebben; zoodat de ijver der wer- kende leden op zware proef wordt gesteld. Tot aller genoegen heeft de president Brand weder vooreen jaar de leiding der zang- en leesvereeniging op zich genomen. Cobdea, die in Mjarigcn leeftijd als ambteloos burger stierf, weigerde meermalen, de oe.rekking van minister, voorts den titel van baronet en een zetel m den geheimen raad. Men beweert dat keizerin Eugenie vel tin15 J J3*, konm?m Marie Antoinette. Te Stuttgart hebber ^ndfet nen -'an iTr af«evaardiS-l™ een voorstel ingediend ter grondwetsherziening m 1,Walen zin. Vele amenkaansche oleieren der w!.1TV volbraBten diensttijd over in het leger van Juarez. - lie ÏOU 000en st°Vté verbannen der je.uiten uit Frankrijk. Men heeft model a Fmv°m sal°"st°°"it>o0ten volgens amerikaansch few l de vaart op de Theems te brengen. - Te Duinkerken zija 1 Fmende Van Petersburg ouder quarantaine gesteld. De turk- sche drukpers is vrijer dan de fraDscbe volgens Pelletan, lid van het fr. wetgevende lichaam. In de forten van Civita Vecchia komen vele bezendiugen ammunitie uit Frankrijk. Met 1 April is te Islinstnn eene ezelstentoonstelling gehouden; het waren de liefhebbers, die op bedne- gehjke entreebilletten derwaarts gingen en elkander bekeken. Te Wee- mi,n»„d"JI' d'° slagthuis in de Brigittenau gedurende de eerste drie maanden dezes jaare 215 paarden geslagt en verkocht. De verkiezingen l il, PvatS, hebben °P 26 Mei' - Te Insterburg heeft men openbare veiling gehouden van meubelen en andere goederen wegens ft/"8 IT gcb0U"de ^"^en. Ook de frJiste stukken bragten s echts enkele penningen op. - De russische regering heeft eene overeenkomst aangegaan met eene amerikaansche maatschappij tot het leggen van een telegraafkabel door de Behringstraat. Te Man- heirn is de vaart gedeeltelijk gestremd door den lagen waterstand van den Rijn Te Luxemburg heeft eene gedachte ontploffing plaats gehad door het ontbranden der gasstuffen van een beerput. Te Parijs is eene maatschappij tot redding van schipbreukelingen opgerigt. Op het pla teau vau den Mont-C'éuis ligt de sneeuw 15 elleu hoog. De zuidelijken beginnen de slaven te wapenen, maar verbieden tevens die vrij te laten. Te Zwolle wordt zoo veel zeevisch aangebragt, dat de afslag van 's morgens tot 's avonds ten negen ure duurt. In den nacht van 30 op 31 Maart is te Praag eene vrouw van 55 jaren dood gevroren. Keizerin Eugenie onderneemt een pelgrimstogt naar Jeruzalem, zoodra baar man naar Algerie gaat. Zondag heeft men te Middelburg lijsters vernomen, die kwartier komen maken voor de lente. Op Sicilië gaat men steeds voort met moorden, roovc en geweld plegen. Te Kiel worden de pruisische schildwachten en patrouilles onophoudelijk door de inwoners beieedigd. Dezer dagen zijn te Warschau meer dan 200 werk lieden gevangen genomen. De spaansche schepen hebben de Chincha eilanden ontruimd. Het aantal gekken neemt voortdurend toe in alle wroote steden van Europa. De spaansche regering wenscht de sterkte van het leger te bepalen op 100,000 man. De oorlog op Nieuw-Zeeland is op nieuw uitgebroken. In de provincie Groningen vermeerderen de gevallen van hondsdolheid. In China nemeu de oproerige bewegingen weder toe. Het borstbeeld van Richard Cobden zal op bevel des keizers in het museum te Versailles geplaatst worden. Men schat de geheele opbrengst van de galerij Pourtalcs te Pajijs op 2,300,000 frs. Als ge noegdoening aan de amerik regering is de gouverneur van fort Beiem door de portug. regering ontslagen. Generaal Fauti is woensdag avond te Florenee overleden. Meer dan 300 collis zijn uit Nederland te Londen ontvangen voor de tentoonstelling te Dublin. Men verhaalt dat de keizers Rusland en Oostenrijk te Berlijn met den koning zullen zamen komen. Nu zal Baroc .e om het weigeren van Walcwski president worden van het wetgeveu» ligchaara. Vebvolg en Slot. De opleiding der ouderwijzers is door de nieuwe wet veel veranderd. Was het vroeger aan de onderwijzers overgelaten, om de aanstaande onderwijzers op te leiden, enkele lokale in- rigtingen, en de kweekschool te Haarlem, in de laatste jaren plus minus 30 leerlingen tellende, uitgezonderd, thans heeft hec rijk voor een groot deel die zorg op zich genomen door het inrigten van drie kweekscholen te Haarlem, Groningen en 's Hertogenbosch ieder met 40 kweekelingen. Bovendien waren er in 1862 28 normaalscholen met 82 onderwijzers en 881 kweekelingen, terwijl op 55 openbare scholen nog onderwijzers vergoeding ontvingen voor de opleiding van 658 kweekelingen. Er behoeft dus nu vooreerst geen vrees te bestaan, dat men over gebrek aan onderwijzers-personeel zal behoeven te klagen, te meer daar op verschillende scholen wegens het aantal leer lingen voor het gemeentebestuur de verpligting bestaat om een kweekeling te bezoldigen. Of die inrigtingen geschikte onderwijzers zullen opleveren is nog moeijelijk te beoordeelen, daartoe is de nieuwe regeling nog te kort in werking. Had de oude manier van opleiding vooral ten opzigte van het praetische gedeelte vele voordeelen, het valt niet te ontkennen, dat de toenmalige kweekelingen over het algemeen niet die wetenschappelijke vorming ontvin gen, waartoe du de gelegenheid bestaat, en dat zelfs de kwee kelingen van 's rijks-kweekschool zich niet gaarne aan een tegenwoordig hulponderwijzers-examen zouden gewaagd hebben. Seeds enkele examens door kweekelingen der tegenwoordige kweekscholen afgelegd, die tegelijk met de acte van hulpon derwijzer, ook acten verkregen voor wiskunde, teekenen en gymnastiek, bewijzen dat er druk gestudeerd wordt, en dit is ook blijkbaar uit het aantal uren dat zij wekelijks onderrigt ontvangen. Willen zij zich nu nog zooals het behoort voor hunne lessen voorbereiden, dan voorzeker behoeven zij hun tijd niet in luiheid door te brengen. Of zij evenwel ook ge noegzaam practisch gevormd zullen zijn, is een andere vraag. Of de lagere volksschool geholpen zal zijn met hulpon derwijzers, die theoretisch uiterst bekwaam slechts weinig tijds besteed hebben aan het praetische gedeelte van hun vak, en het kind hoofdzakelijk uit boeken hebben leeren kennen is zelfs te betwijfelen. Leert de ondervinding maar niet al te dikwijls dat theoretische opvoedkundigen slechte opvoeders zijn, en zijn die scholen juist de beste waarvan de onderwijzers zich veel met de opvoedkunde als wetenschap bezig houden? Gaat de practijk niet met de theorie hand aan hand, dan zullen de hulponderwijzers wel veel meer wetenschappelijk ontwikkeld zijn dan vroeger, maar de lust om zich met onontwikkelde kinderen bezig te houden om de eerste kennis aan te biengen, om met hart en ziel op de lagere school werkzaam te zijn, zal bij velen gemist worden, en men zal wel knappe jongelingen en toch ongeschikte hulponderwijzers aankweeken, die zoo spoedig mo gelijk het lager onderwijs verlaten of zoo hun dit niet moge lijk is met tegenzin werkzaam blijven, daar zij zich voor iets hoogers geschikt achten. "Veel kennis, uitgebreide kennis schijnt de eisch van onzen tijdde examens worden altijd moeijelijker; (waaraan anders de hoogst ongunstige uitslag der laatste najaars- exaraens toe te schrijven jammer echter dat die massa kennis voor een groot gedeelte op de school onbruikbaar is, en wegens de ballast dikwijls de goede lading wordt achtergelaten. Lang zamerhand zullen de kweekelingen van normaal-en kweekscholen als hulponderwijzers optreden, en dan is het te hopen dat zij in de school aan de verwachting, die men van hen mag koesteren, zullen beantwoorden. Die inrigtingen toch moeten aan het onderwijs bekwame hul pon uer wijzers verschaffen, geschikt om op de volksschool te werken, geen geleerden of half geleerden, die een schat van geleerdheid bezitten doch niet in staat zijn om de eerste beginselen op een gepaste wijze aan de kinderen mede te deelen. Hiermede aan het slot genaderd, dank ik de redactie voor de welwillende plaatsing. B. Gouda, 6 April. Tarwe. Poolsche pr. last 310. Zeeuwsche per mud ƒ6 a 9. Rogge. Inlandsche 5.50 a ƒ6,25, buiten- landscheƒ 6 a 6.25. Gerst 3 a 6.00. Haver 2.50 a ƒ4. Boekweit. Fransche per 2100 ned. 170. Noordbrabantsche 190. Duivebooneu 6 7.00 Hennepzaad 9 a 9.50. De veemarkt met gewonen aanvoer, de handel vooral in best vee vlug, varkens vlug, vette schapen mede vlug te verkoopen. Boter 1.16 a 1.20. Dolft, 6 April. Bij voldoenden aanvoer ter graanmarkt ging de voorraad slepende van de hand. Tarwe 7.60 a 8.40. Puike en jarige 9 a ƒ9.25. Rogge ƒ5.41) a ƒ6.20. Zomergerst 4.20 a 5. Korte haver ƒ3.40 a 3 80. Lange d°. 2.60 a 3.20. Duiveb. 7 25. Paardeb. 6.25. Br. booneu 12 a 14. Groene erwten 7 a 10. Aan stads waag gewogen van '>0 Maart tot 6 April 281/8 en 139/16 boter, te zamen 7010 n. cffi. Hooiboter 52 a 59 het vierde; 1.30 a 1.475 per n. H. Ter markt 230 mud aardapp. 2.10 a 2.50. Middelburg, 6 April. Tarwe en gerst onveranderd met goede vraag. Rogge 10 c. en br. boonen 1 hooger. Londen, 3 April. Granen. In Eng tarwe was het stil in vreemde even zoo; gerst vast, en haver prijshoudend. Aan voer van 27 Maart1 April 1874 qr. inl. tarwe, 2021 qr. inl. en 3260 qr. vr. gerst, 628 qr. inl. en 2800 qr. vreemde haver. Aan de veemarkt van heden waren aangevoerd 4180 runderen, 127 kalveren, 17,710 schapen en 370 varkens. Voor beste runderen werd 5/-, voor do. kalveren 5/6, voor do. scha pen 6/2 en voor do. varkens 4/10 pr. steen betaald. 4 April. Boter. Friesche 116/ a 118/Kampen en Zwolle 112/ a 114/Bosch 90/ a 104/Groningen 84/ a. 94/Holstein en Kiel 120/ a 12S/Yerseyk10S/ a 118/ Morlaix 86/ a 90/ Kaas onveranderd en de markt is vast. 5 April. Granen. Eng. en vr. tarwe stil op vorige prijz- gerst onveranderd en haver vast. Aanvoer van 1 tot 4 April 2270 qr. inl. tarwe, 1590 qr. inl. en 2870 qr. vr. gers; 1590 qr. inl. en 2870 vr. haver. 6 April. Aan de veemarkt van heden waren aange voerd. 990 runderen, 294 kalveren, 5140 schapen en 174 varkens. Voor beste runderen werd 5/, voor do. kalveren 5/6, voor do. schapen 6/2 en voor dito varkens 4/1per steen betaald. GOUDA. Geboren: 5 April. Johan Christiaan, ouders J. W. Bralcel en J Mal ler. 6. Johanna, ouders J de Jong en G. Lonwereiiburg. Cornells, ouders S. Blonk en N van der Burg. Nicolaas, ouders P. Verbij en G. B. A. Dekker. Gerrit Cornells, ouders G. C. Hornes en M. de Graaf. Overleden 2 April. J. van der Zanden, 64 j. 4. C. Dullaart, wed. van W. Smit, 91 j. C. J. Carlier, 15 d. 5. J. Wakker, 80 j. A. Puijk, 6 m. WOERDEN. van 30 Maart tot en met 7 April. 1S65. Bevallen: M. K. Oppelaar, geb. van Zwieten, z. A. E. Gijsberts Hodenpijl, geb. Bredins, d. A. Root, geb. Verheul, z. C. blonk, geb. Sater, d. Overleden P. van Eijk, 5 j. C. Slagt, ruim 7 j. G. Meseink, ruim 25 j. W. Duijts, ruim 16 m. Ondf.rtrodwd H. Plomp 26 j. en E. de Groot, ruim 24 j. J. W. Broers, ruim 24 j. cn A. Witteman, ruim 29 j.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2