I I i öuttenlanïï. JZIEK Pecten. VIJK. 1S65. Donderdag, LNO. 6oy8 I I «7s Uitgave van A. BRINKMAN. - 4 1 dezer 41V1S »6'/2 50’716 kerk 51s/s NKMAN. I Ï4N te ka’s B dur *6% 96’/2 72’7W 96>/8 In de zitting van het Vuitry, bij de behandeling is men ?97s 55% 38’716 ioogste koers. 627s 727/s 96% 58‘/, 581/ 26% 79’%* 65%* 68%16 817s 877. 91716 84’/s 817s 87 7* 917* 847s de overige manschap - zoo spoedig de 51’/2 I97s >47, 59 59%6 26’/8 Lange TiendewegD. n°. 60. J 7 April. GebleveB koers. Ifd hebben of op EN, 1 PINK. 2 KRüIWA- rugboomen, I- BORDEN, eene ehooren, diverse EDSCHAPPEN, :n HUISRAAD, rende goederen, kantore van den te Ouderkerk Verkooping 1865, des voor- ten hnize van Zuidzijde van het in het openbaar Peze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. ],de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren, •j.prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. pe inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. JOUDSCHE COURANT. 4-te Franeker. Gouda. u 0,20. 0.25. >n.,hft.l 0.60. rl. bloed 0.15 the queen,, 0,20. I tardag bij Petersburg Marsch 0.15. Varsovie,/ 0.30. 'Ose,2edr.// 0.25. ine,polka,,0.25. ine, valse,, 0.30. j van Grant’s leger is woensdag begonnen; de in de rigting van Hatchers river voortgerukt; Thomas zou op Lynchburg aan- j__ ion^ Lincoln De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. geen dier kwestie» is, volgens hem, opgelost. Italië verwacht nog steeds zijne eenheid, Polen zijne reconstitutie, in Mexico is niets ten einde gebragt. Hij laakte voorts ook de staatkunde der regering, ten aanzien van Denemarken gevolgd. De heer Beauverger heeft het amendement van de oppositie bestreden de heer Emile Ollivier heeft de buitenlandsche po litiek van het gouvernement verdedigd en het beginsel van niet-interventie goedgekeurd. De paragrafen 14 en 15 zijn daarop aangenomen. Bij de paragraaf 16 heeft de heer Jules Favre een amende ment ontwikkeld, waarin hij de Interventie in Mexico betreurde, en de terugroeping van onze troepen vroeg. De heer Corta heeft haar verdedigd. In den gister gehouden ministerraad heeft de keizer te kennen gegeven, dat hij voorloopig afzag van het vroeger ge meld plan om in den loop dezer maand een reisje naar Algiers te doen, en dat hij alsuu later daaraan gevolg zou geven. Men keurt hier in zake het jongste bondsbesluit het ge drag van Oostenrijk en den bond goed, maar gispt dat van Pruisen. Vooral de houding van Pruisen, zijne vormen vinden hier afkeuring. In onze regeringskringen houdt men zich steeds overtuigd, dat Pruisen goed- of kwaadschiks de hertogdommen zal aanhechten, al moest het daarvoor een gedeelte van Slees- wijk aan Denemarken teruggeven. Men zegt, dat ons kabinet zich er niet tegen zou verzetten, maar de aanhechting niet zou erkennen. De benoeming van den heer Prevost Paradol tot lid der fransche academie wordt als eene demonstratie tegen de regering beschouwd hij heeft herhaaldelijk tegen het keizerrijk geschreven en heeft daardoor zelfs der pers een paar waarschuwingen be zorgd. Jules Janin ware zonder de politieke raden waarschijn lijk gekozen. De neer Doucet, die ook is gekozen, is der regering meer gevallig. Bij de opname der nieuwe leden zal Jules Sandeau Doucet en Guizot Prevost Paradol beantwoorden. 11 April. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft de heer Corta aangetoond, dat de mexicaansche armee voor meer dan de helft is zamengesteld uit vreemde troepen en dat zij zeer goed in staat is om de. monarchie aldaar staande te houden. Het was nu de vraag of het goed zou zijn onmid- delijk de fransche corpsen van daar terug te roepen Zijns inziens zeker nietwant daardoor zou een van Frankrijks voor standers aan de reactie en den ondergang worden prijs gege ven. Het zou tevens eene schande zijn voor de fransche vlag, en men zal toch van Frankrijk niet vergen dat het zijne eer ten offer brengt. Nadat de heer x ard vervolgens de houding der regering ten opzigte van Mexico had gecritiseerd, nam de heer Riuher het woord. Hij trad in eene wederlegging van de beschul digingen der oppositie en verklaarde zijne adhaesie te moeten schenken aan het gezegde van den heer Corta. Daarna wees hij op eenige zinsneden in de rede van den heer Picard, die eene niet geringe bezorgheid had te kennen gegeven ten aanzien der mexicaansche leeningen. In antwoord daarop werd door den heer Rouher medegedeeld, dat de nieuwe mexicaansche leening was tot stand gekomen door de voornaamste bankiershuizen te Londen en Parijs, die daarvoor hadden geteekend. Eu wat eindelijk de terugkomst der fransche troepen betrof, daarvan is reeds een gedeelte terug ontboden en pen zullen naar het vaderland terugkeeren, loop der gebeurtenissen dit mogelijk maakt. Berlijn, 10 April. De Magd. Ztg. zegt met betrekking tot de leening van 10 millioen ten behoeve der marine. Deze voordragt komt onder nog ongunstiger omstandigheden in de kamer dan de ten vorige j.ire gedane voordragt tot het aangaan eener leening van 12 millioen, waarvan men des noods nog beweren kon, dat zij eventueel tot bevrijding der hertogdom men zou dienen. Het doel waartoe nu de 10 millioen verlangd worden is allezins goed, maar zelfs de nuttigste zaak weegt niet zoo zwaar als de waarborging der grondwet en de ophef- pressie, geen uitzetting, evenmin als eene scheiding en zij, even als de staat het zal zijn van de kerk. meester in zijn eigen zaak zijn. De 1 meesteres van haar zelve geworden. Het dit in Frankrijk en elders w’ete. De vergadering heeft geweigerd de rede van Jules Favre te hooren. De oppositie heeft daarop haar amendement ingetrok ken. Bovengenoemde paragraaf is vervolgens aangenomen met 234 stemmen. Alsnu was paragraaf 14 aan de orde. De heer Jules Favre heeft gesproken over Mexico, Italië, Denemarken en Polen I Londen, 10 April. In het huis der gemeenten heeft za- |:rdag de minister van binnenl. zaken, sir George Grey, ver- Kaard, dat de russische schepen vooreerst niet aan quarantaine l-J!en worden onderworpen. Op eene interpellatie van lord ■•Icho, antwoordde de minister van koloniën, Cardwell, dat Irier leden van de regering van Canada te Londen waren aan inkomen, ten einde conferentie te houden over de maatregelen helke genomen moeten worden tot verdediging der kolonie, he britsche regering zou overigens tot geene gewigtige stappen Kesluiten, zonder toestemming van het parlement. Op eene in- Lrpellatie van sir H. Verney antwoordde de heer Layard, dat |de toestand van Sleeswijk-Holstein was abnormaal. Derhalve [had Engeland de voorloopige vlag erkend, zonder daardoor de Iregten van Pruisen, Oostenrijk of den duitschen bond, welke ook, te erkennen. De heer Goldsmith laakte Pruisen, dat, met veronachtzaming van de belangen der hertogdommen, slechts zijne eigene belangen behartigde. I Naar men verneemt heeft de amerikaansche gezant te Lon- I den de engelsche regering verzocht om de havens in haar rijk te sluiten voor de schepen der zuidelijken, op grond, dat deze thans geene enkele haven meer bezittende, niet met die schepen naar de plaats hunner bestemming kunnen terugkeeren en dus geene aanspraak hebben op de regten van oorlogvoerenden. Men gelooft dat de engelsche regering dit verzoek aan de regtsgeleerde raadslieden der kroon zal onderwerpen. Uit New-York wordt van 30 maart gemeld, dat op za- J een groote veldslag heeft plaats gshad. Lee, die den aanval begon, was aanvankelijk overwinnaar, maar werd later met groot verlies op twee punten teruggeslagen. Sherman heeft zijne vereeniging met Schofield tot stand gebragt en Goldsborough bezet, alwaar zij zullen blijven. Er zijn ge ruchten in omloop nopens vredes-onderhandelingen. Uit New-York zijn de volgende berigten van ontvangen. De beweging infanterie is i~ Sheridan rukte voorwaarts; Thomas zou rukken; de beweging tegen Mobile begon den 18n. en Seward waren nog te City Point. Volgens half-officiele berigten uit Mexico heeft Coreno een fransch jager-regiment bij Veranos verslagen en de gevangenen laten doodschieten. De Franschen waren den 29“ jan. van Duranga naar Chihuahua gerukt, doch trokken weer terug, daar dit sterk bezet was. Parijs, 10 April. Zaturdag is in het wetgevend ligchaam het vraagstuk van het kosteloos onderwijs behandeld. De heer Dumirail heeft het beginsel van het verpligt onderwijs bestre den en is door den heer Jules Simon beantwoord. De heer Parieu heeft de voordragt eener wet toegezegd, welke, zonder het lager onderwijs verpligteud te verklaren, belangrijke ver beteringen ter verbreiding daarvan zal behelzen en daarop is het amendement verworpen met 233 tegen 17 stemmen. T“ ji.^ wetgevend ligchaam heeft de heer van paragraaf 13, uit naam der re gering verklaard, dat deze geen verbeurdverklaring, geen sup- _1_ -__Lvan staat wil; zij wil dat de kerk onafhankelijk van den staat Elk moet burger-maatschappij "ct is noodig dat

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1