ömnenlanb. Gemengde Berigten. Burgerlijke Stand. verlaten, maar er ook evenmin altijd kan blijven. De regering zal zich door niets van haar plan laten aftrekken, maar een voudig de conventie ten uitvoer leggen. De heer Thiers heeft zich daarop verdedigd ea aangetoond, dat de toestand waarin de paus thans verkeert, onhoudbaar is. Hij vraagt wat Frankrijk doen zal, als de Romeinen zich by Piemont aansluiten De heer Rouher zeide daarop dat hetgeen het amendement wil, reeds begrepen is in het adres en in de troonrede, waarna het amendement wordt ingetrokken. Daarna is de paragraaf en voorts het geheele adres met groote meerderheid goedgekeurd. 17 April. Bij de aanbieding van het adres van antwoord aan het wetgevend ligchaam heeft de keizer onder anderen het volgende gezegd De fondamentele wetten des rijks, waardoor het juiste evenwigfc tusschen de magten van den staat wordt bewaard, worden ieder jaar krachtdadig door het wetgevend ligchaam verdedigd. De natie zal daarvoor dankbaar zijn. Onder het tegenwoordig regime ontwikkelt zich het volksleven. Men ziet de administratieve moeijelijkheden verdwijnen, terwijl de vooruitgang verzekerd en de veiligheid gewaarborgd wordt door de beweging der verkiezingen, die weerklank vindt bij de drukpers. Het volk gevoelt wei dat het vrij is. Alzoo wel verre van den boom die goede vruchten heeft opgeleverd te willen uitroeijen, bestaat er bij de massa's die arbeiden, bij de volksklassen die bezittingen hebben, zoowel als bij allen die zich de gebeurtenissen herinneren en die begrijpen en lezen, nog meer vrees voor misbruik van vrijheid dan voor misbruik van magt. Gaat dus voort met uwe werkzaamheden, die strekken tot zedelijke en stoffelijke verbetering der individu's door op voeding en arbeid, der gemeenten en departementen door uit breiding hunner bevoegdheden. Laten wij, zonder onophoudelijk verandering te willen aanbrengen, ons tevreden stellen met iederen dag een steen toe te brengen tot het gebouw, hetwelk op zijn breeden grondslag niet te hoog kan oprijzen. Volgens den Moniteur zijn er berigten uit Mexico ont vangen, waaruit blijkt, dat het werk der bevrediging zijne vol- tooijing te gemoet gaat. liet berigt van den val van Richmond heeft hier zeer verrast. Men had algemeen geloofd, dat het nog lang zou stand houden, en had niet gemeend, dat het tijdstip zoo naby was, waarop Frankrijk en Engeland zich met de amerikaansche kwestie zou moeten bezig houden. Slechts drie der parijsche bladen begroeten met vreugde de nederlaag van het zuiden en den aanstaanden vredede Opin. nat., de Temps en de Avenir nat. De italiaansche bladen maken, niet zonder ernstige be zorgdheid aan den dag te leggen, melding van eene oproerige beweging, welke voor eenige dagen te Faenza, een stadje in dc nabijheid van Bologna, heeft plaats gehad. Wel is men er in geslaagd om de opstandelingen te onderdrukken, doch men vreest maar a' te zeer dat deze beweging zich zal herhalen, vooral nu er etuige dooden en gekwetsten zijn gevallen, waar door de verbittering niet weinig gestegen is. Volgens berigten uit Alexandrie, dd. 8 dezer, hebben eenige manschappen der egvptische gendarmerie, bijgestaan door fanatieke arabieren, bewoners der landengte van Suez, een aan val gedaan op Europeërs, arbeidende op eene scheepstimmer werf; bij die gelegenheid zijn 4 Italianen en een Franschman door middel van pistoolschoten gewond. De heer Dussaut, vice-consul van Frankrijk, heeft onverwijld vertoogen bij de regering deswege ingediend en de arrestatie der schuldigen ge vorderd. NlZZa, 18 April. De gezondheidstoestand van den russi- schen grootvorst is heden gunstiger. De keizer van Rusland, die vergezeld van zijn tweeden zoon alhier wordt verwacht, zal zijne reis door Frankrijk nemen. Weeneil, IS April. De Oesterr. Zeitung zegt in een artikel, dat de duitsche onderteekenaars van het londenscbe protocol in de kwestie der hertogdommen niet op Engelands initiatief hebben gehandeld; dat Rusland en Zweden hebben voorgesteld geme nschappelijk te werk te gaan; dat dit door Frankrijk van de band werd gewezen; dat Oostenrijk eene ge meenschappelijke uitoefening der souvereiniteit verlangde, ouder verklaring van krachtig te zullen optreden, wanneer Pruisen eigenmagtig wilde te werk gaan. Berlijn, ld April. Men verneemt heden bijzonderheden omtrent den tweeden stap van den oosten rij kschen gezant bij ons hof. Graaf Karolyi heeft den 14 eene depecbe voorgelezen waarin Oostenrijk zijn leedwezen te kennen geeft, dat Pruisen zich niet vóór het bevel gegeven werd tot verplaatsing der marine-etablissementen van Dantzig naar Kiel, verstaan heeft met Oostenrijk. Van eene andere zijde wordt, met minder ze kerheid evenwel, medegedeeld, dat Oostenrijk daarbij de ver wachting of de hoop heeft te kennen gegeven, dat Pruisen het bevel voorloopig intrekke of althans er vooreerst geen gevolg aan geve. In de haven van Norküpir.g, in Zweden, is een monitor 1 van stapel geloopen van bijzondere constructie. Het oorlogs- vaartuig is genoemd John Ericson en zal worden gewapend met geschut van zeer zwaar kaliber, een geschenk van den vermaarden Ericson. 17 April. De Köln. Zeit. bevat een artikel over den stand der onderhandelingen tusschen het kabinet van Weenen en de regering alhier, en is ten slotte van gevoelen, dat er tot beden geen gevaar voor een oorlog tusschen de groote mogendheden en derhalve ook niet tusschen de verschillende staten van Duitschland bestaat. Eerst later b. v. zal kunnen blijken in hoe verre het berigt omtrent het zenden van een oostenrijksch escader naar Kiel waarheid bevat, hetgeen welligt tot verwik kelingen aanleiding zou kunnen geven. Turijn, 18 April. De commissie, door den senaat belast met het onderzoeken van het wetsontwerp, betreffende de af schaffing der doodstraf, heeft zich voor het behoud daarvan verklaard in negen speciale gevallen, voorkomende onder die misdaden, waarop in het strafwetboek de doodstraf is gesteld. Petersburg, 18 April. De Invalide deelt heden een te legram mede uit Nizza, gedagteekend van gisteren, meldende dat de troonopvolger in den vroegen ochtend van dien dag, na gedurende 10 dagen aan hoofdpijnen te hebben geleden, sterke ophooping van bloed in de hersenen had ondervonden. Ofschoon omstreeks den middag zich een gunstiger toestand bij den lijdei openbaarde, werden de sacramenten der stervenden, op verlangen der keizerin, aan den lijder toegediend. De keizer is des avonds van 17 dezer naar Nizza vertrokken. Rome, 16 April. De paus heeft heden op het vatikaan eene pontificale mis gecelebreerd en plegtig zijn zegen urbi et orbi geschonken. De frausche en pauselijke troepen woonden de plegtigheid bij. Eene ontelbare menigte was tegenwoordig. Luidruchtige juichtoonen ter eere van den paus vervulden de lucht. De plegtigheid werd door fraai weder begunstigd. GOUDA, 19 April. Wij lezen in de Public Ledger van Philadelphia dd. 8 april: Katoen. De daling der katoen en katoenen stoffen is eene zaak van het hoogste gewigt. De katoen is thans te New-York van 2 dollars tot 56 cents (28 stuivers) per pond gedaald. Dit staat omtrent gelijk met 34 cents (17 stuivers) in specie. Ge drukte katoenen worden thans verkocht voor 20 a 22 cents per yard en best, hemden katoen (shirtings) voor 20. Men zegt, dat zij tot dien prijs niet met voordeel kunnen vervaardigd worden, maar het toegenomen verbruik door de vermindering van den prijs en de kleine voorhanden voorraad doen verwach ten, dat zij nog weder eenigzins zullen rijzen. Wij on tl een en aan de sten* der vlaamsche landbouwers het volgende: Men weet dat er door de werkelijke tusschenkomst der landbouw-maatschappij van Thielt-Rousselaere-Ingelmunster en derzei ver voorzitter, tot stand is gekomen eene maatschappij van onderlingen bijstand, tusschen de landbouwers, in geval van hagelschade, onder de benaming van de „vereenigde land bouwers," en onder de directie van den heer Swaans, agent van assurantiën te Kortrijk. Tijdens de laatste algemeene vergadering te Kortrijk gehou den, werd den raad van bestuur dier maatschappij den last opgedragen de statuten te wijzigen naar eisch van zaken, derwijze om de goedkeuring er van bij een koninklijk besluit te kunnen erlangen. De beer Montijn, notaris te Gouda, en die de stichter en de directeur is van eene onderlinge brandwaarborg maatschappij in Holland, dus een man ter zaak, van veel ondervinding, heeft zich gelieven te belasten door raad en daad, den raad van bestuur van voornoemde maatschappij bij te staan in de redactie der te wijzigen statuten. Dit ontwerp van gewijzigde statuten zal eerstdaags aan de beraadslagingen van den raad van bestuur der vereenigde land bouwers worden onderworpen. Volgens dat ontwerp is de maatschappij van onderlingen bij stand, in geval van hagelschade, gezeid de vereenigde landbouwers, geroepen, ook in Holland eene groote uitbreiding te nemen. In het Volksblad leest men 't volgende De gruwel daden aan de voorstanders der afschaffing van de doodstraf ter overweging aanbevolen, bewijzen op eene opmerkelijke wijze het onnuttige der doodstraf, daar de meeste gruweldaden juist daar gepleegd zijn, waar de doodstraf nog toegepast wordt. De doodstraf is ook daarom zoo ondoeltreffend, omdat, naar mate de misdaad groot is, men gevaar loopt iemand te ver- oordeelen, aan wien de misdaad niet ten volle toerekenbaar is. Misdaad en krankzinnige monomanie grenzen 7.66 naauw aan elkander, dat zij bij een onpartijdig psychologisch onderzoek bijna niet te onderscheiden zijn. Willigt men gedurende eeni- «ren tijd, bij eene ziekelijke verbeelding, aan eene eens opge- Vatte gedachte in, dan krijgt de verkeerde neiging bij vele menschen zulk een overwigt, dat zij de vrijheid van wil geheel Bissen in hêt overheerschen hunner hartstogten. De ergste gruweldaden kunnen uit den aard der zaak door geene Jood- straffen beteugeld worden. Het re»t moet gehandhaafd worden. Maar wat beteekent aat handhaven van regt in een redelijken zin De misdadigers de koppen af te slaan, hen op te hangen, of op eenige andere wijze ter dood te brengen, is slechts de zaak der overmagt. In waarheid handhaaft men het regt op redelijke wijze, wan neer men in goed ingerigte gevangenissen, verbeterhuizen of krankzinnigengestichten, de menschen, die het regt verbraken nit misdaad of krankzinnigheid, de heerschappij der rede en des regts doet gevoelen door hen tot betere menschen te vormen. üaar men verneemt heeft men plan in ons hoofdkies district Gouda, ter vervanging van den heer D. J. H. Boel- lard, als kandidaat te stellen voor de provinciale staten den heer' O. Baron van Wassenaar Catwijk, die in den laatsten tijd onder anderen te Doekum en Middelburg kandidaat was voor de tweede kamer. In de handels-stad Itzehoe, in Holstein-Lauenburg, wer ken ia de weverijen meest volwassen meisjes en in de overige fabrieken mannen en kinderen van beiderlei geslacht. De laat sten mogen echter maar een halven dag arbeiden en moeten dan ter school gaan. liet schoolgeld wordt door de fabrie kanten van het loon ingehouden en aan de onderwijzers uit betaald. Uit Almelo schrijft men van 7 aprilThans kan men met zekerheid mededeelen, dat de groote op te rigten stoom-ka- toenspinneiij, waarvan wij vroeger melding maakten, zal ge plaatst worden te Hengelo in Overijssel. Reeds zouden, naar men verneemt, de heeren de Sic nchy te Rotterdam, en Veder, directeur van de stoomspinnerij te Oldenzaal, zich onledig houden met het opmaken der statuten, ten einde deze ten spoedigste in eene vergadering van aandeelhouders, welke te Rotterdam zal gehouden worden, te kunnen overleggen en de koninklijke goedkeuring daarop te kunnen verkrijgen, zoodat men met grond verwachten kan, dat deze statuten spoedig in de Staats courant zullen zijn opgenomen. Voor eenigen tijd deelden wij een berigt mede van de meerdere levendigheid, die in Twenthe in de katoenfabriek- nijverheid bestond en die vermoedelijk spoedig zou toenemen. Wij vernemen thans met genoegen, dat de meeste spinners en fabriekanten voor eenigen tijd een contract hebben gesloten, waaruit voortvloeit, dat de toekomst van het fabriekwezen in Twenthe op den duur gunstiger zal zijD. In de voormiddag-godsdienstoefening in de waalsche kerk te Rotterdam, heeft maandag de heer dr. A. Pierson voor een talrijk gehoor afscheid genomen van zijne gemeente. Tot tekst voor zijne afscheidsrede had hij gekozen Joh. 21, vs. I6a. Volgens eene in Engeland gedane waarneming zeide de heer Idzerda in de tweede kamer zijn daar alle sterfge vallen boven 17 van de 1000 voor onnatuurlijk te houden en toe te schrijven aan oorzaken, die door openbare gezondheids maatregelen kunnen weggenomen worden. In Nederland is de gemiddelde sterfte 26 van 1000 inwo ners of jaarlijks 85,000. Kan de sterfte niet lager dan tot 2 pCt. teruggebragt worden, en in onderscheiden landelijke ge meenten hier te lande bedraagt zij niet meer, dan moeten er jaarlijks in Nederland 65,0000 menschen sterveu, maar dat is dan toch nog altijd minstens twintig duizend minder dan thans het geval is, een cijfer voorwaar, wel geschikt om het hooge belang van openbare gezondheidsmaatregelen te doen uitkomen. 'S Gravenhage, 18 April. De provinciale staten van Zuid-Holland hebben in hunne buitengewone vergadering van heden gekozen tot lid van ged. staten, bij eene derde stemming, den heer mr. C. van Vollenhoven, met 40 van de 74 stemmen. De heer S. A. van Hoogstraten had 32 stemmen op zich ver- eenigd. Tot lid van de eerste kamer der staten-generaal is, bij tweede stemming gekozen de heer mr. J. IV. Hein, met 41 van de 74 stemmen. De heer M. A. T. H. Hoffman veikreeg 25 stemmen. Arnhem, 14 April. Deze week heeft de regtbank alhier eene voor den handel niet onbelangrijke uitspraak gedaan. Het betrof de vraag, of een handelsreiziger nit den aard van zijne betrekking de bevoegdheid heeft, gelden voor zijn patroon te ontvangen en daarvoor te kwiteren, en de patroon bij gebleken ontrouw van den reiziger verpligt is, diens kwitantie ais deug delijk in betaling te doen gelden. De heer kantonregter had die bevoegdheid van den handelsreiziger aangenomen, en op dien grond de -ordering tot betaling ontzegd. Van deze uit spraak hooger jeroep bij de regtbank, die het vonnis van den kantonregter heeft vernietigd en na de gehouden pleidooijen van mr. Reigersman voor den appellant en mr. L. Udo de Kaas voor den geïntimeerde, de kwitantie als geene geldende betaling voor den geintimeerde heeft beschouwd en dezen ver oordeeld de gevorderde som met renten en kosten aan den appellant te -oldoen. iVij deelen -ze uitspraak in het algemeen belang en niet alieen in het be, ng van den handel mede. Vele particulieren toch hebben de gewoonte wijnen en andere voorwerpen van handelsreizigers te koopen en aan dezen op eene kwitantie per order of per proc. geteekend te betalen. Verantwoordt die handelsreiziger de gedane betaling niet, dan is de kooper ver pligt ten tweeden male aan den patroon zeiven te betalen, tenzij hij bewijze, dat de handelsreiziger van volmagt is voor zien om gelden te ontvangen, waarvan hier niet bleek. In het onderhavige geval had de handelsreiziger valschelijk voorgewend, zoodanige volmagt te bezitten, had daarop van verschillende personen den koopprijs der door hem namens zij nen patroon verkochte goederen ontvangen en verduisterd, en was te dier zake als schuldig aan opligtmg door het valsche lijk aannemen van de hoedanigheid van gemagtigde, tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. -V. Rott. Cour. Gorinchem, 15 April. Ten gevolge van het gunstige weder en de buitengewone groeikracht, waarmede thans inzon derheid het gras zich ontwikkelt, zijn vele veehouders reeds in staat hun jong vee de weiden te doen betrekken. Zelfs ziet men in de boomgaarden en op beschutte weiden eenig melk vee grazen. De late aardappelen zijn thans mede gepoot. Sommige der vroege soorten zijn op het uitkomen. De prijzen der boter zijn in de laatste dagen eenigzins da lende. Men besteedde heden van f 1 f 1,05 het n. pond. Kaas niet voorhanden. Voor beste aardappelen wordt van 1,50 tot 2 het mud betaald. Appelen zonder handel. Oostenrijksche bladen beweren dat men in Venetie rustig is en tevre den. Men wil een spoorweg aanlegge n rondom het ineer van Coustanz. Be koning van Italië zal een topaas van eenige pouden zwaarte eu 8 a 9 dnim lengte naar de tentoonstelliug te Dublin zenden. Te Lissa bon treedt een nieuw ministerie op; bet publiek doopt het met den naam: het ministerie der heilige we«-k. ln Spanje is men zeer ongerust over mogelijke woelingen. Men denkt in Engeland gunstig over de itali aansche financiën. Les propos de Labienus zijn te Weenen int beleefd heid voor d»*n franschen keizer opgehaald. De jonge koning van Grie kenland gaat rondi elzen ter bevordering van de verkiezingeu. lltt oos tenrijksche noordzee-eskader zal naar Kiel gezonden woidcn Aan de weduwe en aan vijf dochters van R. Cobden wil men elk 2 maal hon derd duizend gulden geven. Spanje zal Italië erkennen zoud; J- tel der regering naar Florence is over gebragt. Paaschzondag is de rege rende hertogin van Mecklenburg Schwenn overleden Te Liverpool en MancHester is men verschrikt over den val van Richmond tn vreest men voor belangrijke faillissementen Het glazen paleis bij Svdenham is goeden vrijdag bezocht door 41,887 personen Bij kaap Hatteras is 31 maart een transportschip door brand vernield, waarbij van de 600 personen slechts 29 zijn gered. Sedert September 1859 tot nu is voor den pieterspenning ingezameld een bedrag van ruim 4-3 millioen trs De stad Parijs zal nog eens 800 millioen frs. a 5 pCt. leeceu GOl'DA. Geboren: 13 April. Leendert, ouders A. van der Vree en J. van F.ijk 15. Wilhelraina Johanna, ouders T. van Vreuiningen en M vin der Want. Johannes, ouders A. Brnijstens eu J Vóórharende 16. Arie, ouders A. Ysselsteijn eu C. de Joug. Catharina, ouder?» D Ren ders en A. van der Valk. 17. Clazina Cornelia, ouder» C Korte en A. Nooteboom. Ovebllden; 12 April. R. Mans, 5 m. 13. J. Klop, 9 j. 14. A. M. Sonsbeek, huisvrouw van M. van der Draaij, 26 j 16 C. van Eijk, 9 w. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 7 tot en met 14 April 1865. Geboren Johanna Adriana, ouders J. Koetsier en J. A. Mopman Comelis Leendert, ouders N. J H. van Gelderen en N E. van Willcu-- waard. Hiemke en Margaretha, ouders A. D. Klip en A. M. Sdi.ppcrs. Apelonia Christina, ouders J. G. Haring en B. van Koon. Overleden: F. van Os, 10 j E. van den Anker, 25 j. M. J Doesburg, 11 w. J. M. Okhuijzen, 8 m. M. Versluijs, 9*. M M. de Rijk, 9 w. K. de Hoog, lj. F. S. YV. Ltchman, 68 j weduwe van C. van Baaren. oudewater. Ingeschreven van den 12 tot den 18 April 1865. Bevallen: Anna Elisabeth Berkhof, geb Montijn, z. Maria Drost geb. Kommer, z. Johanna Maria van der Heeden, geb. Pols, d. Anna Margrietha, van Ipenbuag, geb. Hatser, z. Overleden- Petroneiia van Gelderen, wed. van Joris Brouwer, 64 j. Elisabeth van W .jngaarden, 5 m. Maria Middelkoop, geh. met Aa- dries Vergeer, 39 j. Jacob den Held, 1 j. 5 m. Ondertrouwd: Maarten Dekker, jm. 30 j. met Marrigje van der Vlist, jd. 20 j. Hermanus Anthonios Bouwman jm. 20 j. met Aletta van der Ree, jd. 32 j. Comelis van Aineijde, wedr. van Cornelia Be- zuijen, 39 j. met Petroneiia Cornelia Yuijk, vred. van Adnauus Alevoet, bi j.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2