I 2n Buitenlanlt. Binnenlnnö. s en oping- den IJssel. 1865. Donderdag, 27 April. N° 591. itels, e in )ffen, .BUXKINGS, rak behoort. PLAGE. enliiiis. !41. Collectie alfvaar- EREN, een D, 1 ZEUG snwagen, kgereed- BELEN en der te koop Parijs, 23 April. De capitulatie van Lee heeft hier een buitengewoon diepen indruk gemaakt. Vooral de liberale partij verheugt zich over eene gebeurtenis die niet missen kan een overwegenden invloed uit te oefenen op de politiek des keizers. De vijanden der vrijheid beriepen zich hier toch tot dusver op den amerikaanschen oorlog als op een bewijs van de zwakheid der democratie in het algemeen. De democraten vragen thans van hunne zijde welk keizerrijk, hoe hecht de grondslagen ook zijn mogen waarop het gevestigd is, manschappen en geld had kunnen leveren om een burgeroorlog vol te houden gelijk die, waarvan Amerika het tooneel was. Sints de groote fransche revolutie, die eveneens uit de vrijheid de kracht had geput om aan geheel Europa het hoofd te bieden, had men zulk een reuzenstrijd niet meer aanschouwd. En dan, welk een vreese- lijke slag is ten zelfden tijd niet toegebragt aan het stelsel van i het logement nterdijk in het koffijhuis het koffijhuis tte GOG Da, W. J. FOR- /l de belegering van Mobile MAX. 50. zeer goed eurig 1. cents. ei 1865, des en ten huize r Ouderkerk baar worden TUIN, en VDAt wijk B. in de Minne- :ore van den 'iderkerk aan Uitgave van A. BB INKMAN. Lange TiendeicegD. n°. 60. ten huize van 10UDA, van K, BEDDEN peze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. nmeerde merk S T n pakken van len bij 11. J. haven. rOUDSCHE COURANT. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte GOUDA, 19 April. Naar men verneemt wordt de 2e luitenant Egter, van het alhier in garnizoen liggende 4e regE infanterie met 1 mei a. s. bij de normaal-schietschool te ’s H.ige gedetacheerd. Maandag is het treurig berigt ontvangen van het over lijden, in den afgeloopen nacht, van Z. Keiz. 11. den grootvorst- troonopvolger van Rusland. De Czarewitch Nicolaas Alexau- drowitch was geboren den 20n (8) september 1843 en het oudste der zeven kinderen van czaar Alexander II en van prinses Charlotte van Pruisen. Hij was verloofd met de 17 jarige prinses Dagmar, tweede dochter van den koning van Denemar ken. Die verloving had in het vorige jaar te Kopenhagen plaats, permanente, op regelmatige wijze georganiseerde legers. De vereenigde staten bezaten geen staand leger; toch hebben zij tegen elkander den oorlog met groote legers voigehouden en daardoor het bewijs geleverd, dat slechts de overtuiging van regt en billijkheid en geenszins kostbare staand** legers aan de volken de veerkracht en den moed schenkt, die voor niets zwichten. De geruchten omtrent de betere gezindheid van den paus, houden hier aan en vinden geloof. Men beweert zeer stellig dal bij eindelijk tot de overtuiging gekomen is, dat er niets anders voor hem overblijft dan in de loyauteit van onze re gering vertrouwen te stellen, die hem dan ook behulpzaam zou wezen in de zamenstelling van zijn leger. Men spreekt reeds .van 6000 man geusdarmen, die in Frankrijk te dien einde zouden worden aangeworven. Het schijnt thans bepaald zeker, dat de heer Walewski tot president van den senaat zal benoemd worden. De France deelt dit berigt reeds mede als een stellig feit. Marseille, 24 April. Eene depeche uit Nizza meldt, dat de grootvorst-troonopvolger van Rusland in den afgeloopen nacht ten 1 ure is overleden. Brussel, 23 April. De koning is sedert gisteren weer wat beter; ook gevoelt hij zich minder zwak, hoewel de aanvallen van hoest zich dikwijls herhalen en pijnlijk zijn. De dagbladen hebben ons heden ochtend de redevoering medegedeeld, door den amerikaanschen gezant alhier, den heer Sandford, gehouden tot de deputatie, die hem een adres van gelukwensching wegens de inname van Richmond is komen overhandigen. Die rede bevat slechts een reeks van warme dankbetuigingen en brengt hulde aan de vrije instellingen van Belgic, maar voor het overige komt daarin niets merkwaar digs voor. 25 April. De toestand des konings is zoo zeer verbeterd, dat morgen waarschijnlijk het laatste bulletin zal worden uit gegeven. Berlijn, 25 April. Het gerucht bevestigt zich dat Pruisen aan het oostenr.jksche kabinet het voorstel heeft gedaan om de stenden van Sleeswijk-Holstein bijeen te roepen, ten einde die te doen beraadslagen over bepaalde punten, waartoe in de eerste plaats zal behooren een federative vereeniging met Pruisen. Turijn, 24 April. De kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp goedgekeurd, houdende vermindering der tracte- menten en representatie-gelden der prefecten en onder-prefecten. Daarna is de discussie voortgezet over het wetsontwerp betref fende de geestelijke corporation. De heer Siccoli spreekt ter gunste van de afschaffing. De minister van binnenl. zaken doe’ uitkomen, dat er thans geen sprake is van de bestemming der geestelijke goederen, maar van hunne conversie in rente. Wan neer over de bestemming zal gehandeld worden, zal men de aanvragen van eenige provinciën in overweging nemen. Hij wenscht dat het wetsontwerp aangenomen worde en toont aan, dat indien er eenige gisting op Sicilië heerscht, dit juist te Palermo en Girgenti het geval is, waar de kloosters zeer talrijk zijn. De hertog de Persigny is gisteren te Napels aangekomen Londen, 23 April. Uit New-York zijn tijdingen dd. 13 april, waaruit blijkt, dat Lee 9 dezer heeft gekapituleerd met de ge- heele armee. Het gerucht was in omloop dat Raleigh is ontruimd. Selma en Montgommery zijn bezet, doch generaal Mosby weigert te kapituleren. De regering heeft de ligting van mi litairen geschorst en de uitgaven voor militaire doeleinden ver minderd. Bij proclamatie van den president Lincoln zijn de zuidelijke havens gesloten en zullen de vreemde schepen in de havens der noordelijken aan dezelfde restrictien onderhevig zijn als de schepen der Unie in de vreemde havens. Nog melden die berigten dat de officieren en manschap pen van het leger van Lee naar hunne haardsieden mogen terugkeeren op voorwaarde dat zij de wapenen niet meer zullen dragen. Men zegt dal de sterkte van het leger 25,000 man bedraagt. De generaal Lee zal te Weldon worden geïnterneerd. Lynchburg heeft zich overgegeven en de belegering van Mobile wordt ijverig voortgezet. Met toestemming der regering zullen vele leden der regter- lijke magt te Richmond eene vergadering houden, ten einde te beraadslagen over de meest geschikte middelen tot herstel van den vrede. In eene redevoering, door den president Lincoln dezer dagen gehouden, heeft hij de hoop te kennen gegeven, dat de vrede spoedig tot stand zou komen, hoezeer groote moeijelijkheden daarbij zouden worden ontmoet. Alle standen van de unie behooren krachtige pogingen in het werk te stellen om de zaak van orde en wet te doen herleven. De zuidelijke havens zullen gesloten blijven tot na den vrede. Men verwacht spoedig eene vredelievende proclamatie van den pr _-nt. Het hof van Toronto (Canada) heeft de plunderaars va». St. Albans vrijgesproken. De heer Seward neemt in beterschap toe. Bij de ontruiming van Richmond waren, op last van de autoriteiten der zuidelijken, verscheiden tabaks-magazijnen in brand gestoken, waarbij de vlam spoedig op andere gebouwen oversloeg, zoodat de geheele stad in een dikke rookwolk was gehuld en de passage langs verschillende straten door het vuur werd belemmerd. In het geheel wordt het aantal verbrande woonhuizen en andere gebouwen begroot op ongeveer 600. Men kan zich dus gemakkelijk voorstellen, welk eene verwar ring en ontsteltenis dit bij de bevolking te weeg bragt, te meer nog doordien vele ingezetenen in hunne verbijstering hunne meubelen en andere goederen zochten te redden, die ten laatste bij geheele hoopen op straat lagen te branden. Van de kan toren der voornaamste bankinstellingen is niets overgebleven, terwijl de buraux van drie dagbladen (de Enquirer, Despatch en Examiner) even spoedig waren verwoest als het ameriean- hotel, het postkantoor, het statenhuis, het gebouw van het de partement van oorlog, het columbian-hotel, het mechanic’s institute, het groot laboratorium en het arsenaal, die gelijk met eenige blokken huizen hevig door het vuur werden geteisterd. Ofschoon het onmogelijk is, zelfs bij ruwe begrooting, zich een denkbeeld van de daardoor veroorzaakte schade te vormen, kan men zich toch wel voorstellen dat het verlies ontzettend moet zijn.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1