li grondwet. öinnenlanïr» 2Uuertentien. Kiezersvcreenigiog GEMENGDE BERIGTEN. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigt. Burgerlijke Stand. 1 3Ë I pleegd, aanvankelijk bestond daartoe bet plan. Men verhaalt, ■dat moordenaren het voornemen hadden opgelat cm ook den minister Stanton van het leven te berooven. De beide gjèbroeders Booth zijn gearresteerd. 27 April. Volgens berigten uit New-York, dd. 15 dezer des avonds, zijn de wonden, aan den minister Seward toege- bfagt, niet gevaarlijk. De moordeuaren zijn niet gearresteerd. ï)e heer Hunter is benoemd tot plaatsvervanger van den heer Seward gedurende diens ziekte. De heer Johnson, de opvolger van den vermoorden president Lincoln, heeft geenerlei wijziging in het kabinet gebragt. De notering van het goud agio ontbreekt. Naar men verneemt, heeft de amerikaansche gezant alhier aan graaf Russell gevraagd, of het britsch gouvernement geneigd was om de erkenning der zuidelijken als oorlogvoerende partij te doen ophouden, waarop de minister moet geantwoord hebben, dat die kwestie in den geheimen raad, zoowel als in den mi nisterraad bediscussieerd en dat zij ook bij het lagerhuis ter behandeling gegeven zou worden, maar dat hij overigens op dit- oogenblik geen positief antwoord er op kon geven. De heer Johnson, vice-president der unie, die thans door den dood van den heer Lincoln de functie van president waarneemt, is van even geringe afkomst als dé heer Lincoln was. Voordat hij geroepen werd zich met de openbare aange legenheden zijns lands te beraoeijen, had hij te worstelen met de armoede eu zijne onwetenheid. Op twintigjarigen leeftijd was hij kleermakersknecht en kon hij nog niet lezen. Later werd hij in Tennessee tot lid der wetgevevende magt van dien staat en vervolgens tot afgevaardigde gekozen bij het congres te Washington, waar hij alles behalve uitblonk wegens zijne ongemanierde en ruwe taal. Tijdens de opstand in het zuiden uitbarstte had hij zitting in den senaat. Toen hij op dat tijd perk door de wetgevende magt van den staat Tennessee uit Washington teruggeroepen werd, aarzelde hij geen oogenblik zich tegen de afscheiding van het zuiden te verklaren. Hij nam moedig aan de parlementaire worsteling deel en trachtte door zijn woord zijne medeburgers tot de unie terug te brengen. Gedurende de 4 jaren dat de oorlog geduurd heeft, was ziju leven onophoudelijk in gevaar, en het is vooal aan zijne moe dige pogingen te danken dat Tennessee bevredigd werd en tot de unie terugkeerde. Uit New-York wordt gemeld dat de generaal Grant den raad moet gegeven hebben de uitgaven voor het leger dage lijks met een millioen te verminderen. De minister van oorlog had intusschen bereids aangekondigd dat hij belangrijke bezui nigingen bij zijn departement zal invoeren. De heer Jefferson Davis heeft den 6 dezer, dus vóór dat de kapitulaiie van Lee's leger plaats had, eene proclamatie uitge vaardigd, waarin hij verklaarde den oorlog te zullen voortzetten. Hij had toen Richmond reeds ontruimd. De zuidelijke staat Tennessee heeft het amendement op de constitutie goedgekeurd, waarbij de afschaffing der slavernij bevolen wordt. Dit is de twintigste staat der voormalige unie, die zich met het votum van de vertegenwoordiging te Was hington vereenigd heeft. Door den heer Gladstone is in het lagerhuis een overzigt gegeven van den staat der financien des lands. De uitgaven in het dienstjaar 186566 zijn geraamd op 66,139,000 en de inkomsten op 70,170,000, gevende alzoo een batig slot van 4,031,000. Het land verheugt zich in een bijzonderen bloei, wordende de handel meer en meer uitgebreid, terwijl die met Frankrijk steeds toenemende *s' A864 bedroeg die toeneming nagenoeg 90 pCt. Parijs, 27 April. De Moniteur meldt, dat de jongste be rigten uit Rome reden geven om te gelooven dat de onderhan delingen tusschen den kardinaal Antonelli en den heer Yegezzi gevoerd, om de moeijelijkheden betreffende de installatie der bisschoppen uit deu weg te ruimen, eene gunstige wending hebben genomen. Berlijn, 2J April. In de bijeenkomst der commissie voor de zaken der marine heeft de heer v. Bismarck onder anderen gezegd Ik hoop dat wij er in zullen slagen de haven van Kiel voor de pruisische vloot en eventueel ook voor de duit- sehe vloot te verkrijgen. Deze laatste moet ontstaan uit de pruisische vloot met de inlijviug daarbij van de maritieme magt van andere noord-duitsehe stateu. Ik wensch in het belang des lands, dat de landdag zegge: Kiel moet verkregen worden. Het is mijn voornemen, dat het verkrijgen der haven van Kiel, de grondslag moet uitmaken v.,n eike overeenkomst. De re gering verlangt de streek van Holtenau tot Friedrichsort en de daartegenover gelegen plaatsen. Op de vraag of het plan eventueel door dwang zal worden ten uitvoer gelegd, kan de regering met j,et 0Qg 0p buiteniandsche mogendheden geen antwoord geven. Turijn, 25 April. In de kamer van afgevaardigden heeft de beer ioscanelli gesproken tegen de opheffing der geestelijke c.orporatien. De heer Buoncompagni verdedigde het ontwerj maar verlangde eenige exceptien. Later is de discussie voort gezet over de financiële ontwerpen. Het artikel betreffende dt leening van 425 millioen is aangenomen met 152 tegen 48 stemmen. Daarna is het geheele ontwerp aangenomen met 163 tegen 47 stemmen. 28 April. In de zitting van heden heeft het ministerie het ontwerp van wet ingetrokken ter opheffing van de gods dienstige corporatien. GOUDA, 29 April. Men verneemt dat morgen, zondag namiddag ten half een ure, muziekuitvoering van het garnizoen zal plaats hebben in het park (bij de stoommachine). In eene deze week alhier gehouden vergadering der kies- vereeniging vde Grondwet" is als kandidaat gesteld voor de provinciale staten de heer mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, en wel ter vervanging van den heer Boellaard, wiens treurige toestand weinig hoop op herstel van zijue gezondheid geeft. Het behoeft niet gezegd te worden dat dit eene goede keuze is, en wij mogten ons vleijen met de zekerheid eener goeds uitkomst, indien herhaalde ondervinding het bewijs niet had geleverd, dat velen in ons district gehoor geven aan de in blazingen eener hatelijke partijzucht. Dit is vooral het geval als men kiezen moet tusschen twee vreemde, min bekende personen; hier intus9ohpn kennen allen den gestelden kandidaat, ten aanzien van wiens regtschapenheid en bekwaamheid niemand in het onzekere verkeert. De kiezers mogen zich dan nu geluk wenschen, dat zij hunne stem kunnen uitbrengen op den man, die aller achting waar dig, ons district op eene eervolle wijze zal vertegenwoordigen. Niemand meene echter dat hij daarmede eene dienst bewijst; want hoe eervol de betrekking moge zijn en hoe partijzucht zich verlage om anderen aan te bevelen, hij die uit zuiver be ginsel den last op zich laadt en getrouw zijn pligt volbrengt, heeft onbetwistbaar regt op de dankbare erkentenis zijner me deburgers. Daarom keuren wij, in gevallen als het tegenwoordige, elke aanbeveling als overbodig en ongepast af, in het zeker ver trouwen dat geen kiezer, die zich laat bewegen on» zijne stem te geven aan eenige onbekeude grootheid, zich zeiven zal kun nen ontveinzen dat hij willens verkeerd handelde. Een der geabonneerden van de N. Utr. Courant betwij felt de waarheid van het berigt der vermoording van Lincoln, omdat hij wel niet op goeden vrijdag den schouwburg zal bezocht hebben. Wij weten dat in Noord-Araerika, b. v. te Philadelphia, het schrijven van een brief op zondag met eene boete van 25 gestraft wordtmaar die kleingeestige naauwgezetheid bepaalt zich uitsluitend bij de viering van den sabbath-zondag, en strekt zich niet uit tot andere feestdagen, gelijk deze zelfde overtuiging bij onze joodsche christenen heerscht. Z. M. heeft eervol ontslagen, op zijn verzoek, mr. C. v. Vollenhoven als burgemeester van Moordrecht, met dankbetui ging voor de langdurige goede diensten, in die betrekking bewezen. MeD schrijft uit Haarlem Naar men verneemt heeft de heer H. C. Rogge, docent aan het gymnasium tc Leydeu, in de raadsvergadering onzer gemeente van 12 dezer benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool alhier in de geschiedenis en aardrijkskunde, voor het beroep te dezer stede bedankt. Berigten van Batavia dd. 15 maart aan de Java Bode ontleend, deelen het volgende mede: ^'an den archipel valt ditmaal niet veel wetenswaardigs te melden. Aardbevingen in de Molukken. Zware regens hier en daar afgewisseld door nadeelige droogten. Het schijnt dat de moessons in de laatste jaren zich niet meer onder het dwang juk harer beginselen willen buigen. De tijd zal leeren, in hoever zulks voor- dan wel nadeelig voor de gewassen zijn zal. Borneo maakt thans minder een onderwerp van bezorgdheid uit dan eenige maanden geleden. Het schijnt, dat de onlusten daar kwijnende zijn. De onderwerping van eenige opstandelin gen schijnt vrij goede vruchten te dragen, waarbij men echter niet vergeten mag, dat onze troepen eene hoogst vredelievende houding aannemen. Op Paleinbang, zegt men, zouden de afstammelingen vin den laatsten sultan, die onlangs uit hunne ballingschap te Ternate zijn teruggekeerd, voornemens geweest zijn, op konings verjaar dag ongeregeldheden te plegen. Dat gerucht vereischt echter in hooge mate nadere bevestiging. In elk geval schijnt de zaak van weinig beteekeneuden aard te ziju geweest Op Java is de rus' ongestoord gebleven. De samarangsche kooplieden zijn teruggekomen op eene oude lef. De verbetering der gemeenschap tusschen stad en reede I scheen wel sinte ja-ren ffoor de regering overpeinsd, doch noch Uboéülijke voorzorgen, noch eind maatregel en genomen te wor- jJa, Dat het verbeteren dier gemeenschap hand aan hand Lit ga®» ff en aanleg van den spoorweg naar de vorsten landen, behoeft wel geen betoog. De handel te Samarang heeft Du krachtig op voorziening aangedrongen, en de minister zal, jjöpeu wij, dit adres met de daad beantwoorden. Ook de aanleg van een drijveud dok te Batavia is weder ter sprake gebragt, en er zou eene lijst worden rondgezonden 0m bijdragen te verkiijgen, strekkende tot goedmaking der losten van eene commissie van deskundigen, die de zaak nader wude onderzoeken. Wat wij van die lijst gezien hebben, toont „chter niet aan, dat de belangstelling der batavische kooplieden ireevenfedigd is aan het gewigt van deze aangelegenheid. c De javasche bank gaat ten deele eene hervorming te gemoec. De reeds vroeger voorgestelde veranderingen in het octrooi ziju du gevolgd door een voorstel van sommige aandeelhouders tot regeling üer wijze, waarop de belangen der bank voortaan op tergaderingen zouden worden in behandeling gebragt. Het hoofdstation van den centraal spoorweg zal verplaatst worden van Zwolle naar Kampen. De paus heeft een brief geschreven aan den koning van Sardinië. Te Madrid houdt de oppositie scbutgevaarte tegen het ministerie. De onderkoning van Egypte zal Europa niet bezoeken, omdat zijne sterrekijkers hem de reis ontraden. Jefferson Davis wordt te parijs gewacht. De stad Pöcblarn is grootendeels door brand ver nield. De 30,000 rijtuigmakers te Parijs hebben het werk gestaakt en eiscbeu 40 pCt. verhooging van loon. Te Nieuwe Pekela is de luthersche kerk geheel uitgebrand. Op verlangen des konings gaat men in ^rje" kenland ijverig aan het zoeken naar in den grond bedolven oude gedeuk- itukken. Te Weenen zijn 500 bierglazen gearresteerd, omdat zij onder de maat waren. Men verwacht te Berlijn bij de kamer der nigeva^r- digdeu de rekening van de kosten der deensche heldendaden. Een attaché der russische ambassade te Parijs i3 vermoord door een rus, die men geld weigerde om naar huis te keeren. Uit Boston schrijft men dat slechts 2l/2 millioen balen katoen voor den uitvoer disponib.l zijn. Emile Olivier is met 2405 stemmen van 2574 benoemd tot lid van den algemeeneu raad van htt westerkauton van Toulon. Grootvorst Alexander 1 zijn regt als troonopvolger afstaan aan zijn broeder N\la- dimir Frankrijk stelt Engeland een verbond voor ter gemeenschappe lijke bescherming van Mexico en Canada. Kastadt is door een zwaren brand geteisterd. Zitting van Vrijdag28 April. Voorzitter mr. A. A. van Bergen IJzendoorn. Bij de opening der zitting zijn al de leden tegenwoordig, met uitzon dering der hh. Droogleever en Reutinger, die later binnen treden. De Dotulen van het verhandelde in de vergadering, gehouden den 21 dezer, worden goedgekeurd. Zijn gelezen en worden voor not. aangenomen vier dispositien van hh. ged. staten, bij welke: 1. Worden guedgek.urd het door de steden Gouda en Rotterdam gear resteerde tarief vau vrachtloonen, voor het schuitenveer tusschen die twee steden. 2. Kennis wordt gegeven van de ontvangst van een afschrilt der wijziging 'door deu raad aangebragt in de verordening op de brandweer. 3. Goedkeuring wordt verleend aan eene wijziging in de gemeentebe- grooting voor het loopende jaar. 4. Berust wordt in de vermeerdering der openbare scholen. B. en W. leggen over het jaarlijksch verslag van den toestand der ge meente. Aan elk der raadsleden zal een exemplaar in druk worden uitgedeeld. Aan de orde is het rapport der commissie, belast met het onderzoek over en het dienen van advies op het voorstel van den schuttersraad, tot organisatie van het muziekcorps der schutterij. De hr. van Gennep stelt voor te dezer zaKe eene bespreking met ge- Bloten deuren te houden. Dit voorstel ondersteund zijnde, houdt de raad, gedurende eenigen tijd eene besloten zitting. De deuren weder geopend zijnde, stelt de B., namens B. en W., voor, aan den schuttersraad te kennen te geven dat de raad, met het oog op den onzekeren toestand van de gemeente-financien, voor als nog niet kan treden in hetgeen, betrekkelijk de organisatie van het muziekcorps, door hem werd voorgesteld. Hierover wordt door verschillende sprekers het woord gevoerd. De hr. Itemy, uitmakende de minderheid in de commissie, die aan den raad adviseerde, ondersteunt het voorstel van B. en W Hij is van oor deel dat de financien der gemeente, in de toekomstt te onzeker zijn, dan dat men zich in den zin der commissie zou mogen verbinden. De hh. Prince en Luyten zenden voor één jaar eene toelage willen verleenen. De hr. van Gennep en ook de hr. Reutinger, zoo als mede de hr. B. kunnen zich daarmede niet vereenigen. De be'de laatstgenoemden echter op geheel andere gronden dan de eerste. De hr. Kist acht het verleenen van toelage aanbevelenswaardig. Nadat de vermelde sprekers nog meermalen het wooid hadden gevoerd, wordt het voorstel van B. er W. aangenomen met negen tegen zes stom men, zijnde die der hh. van Gennep, Kist, Prince, Lraggaar, van Straaten en Luyten. De hr. Viruly verwijdert zich. Het adres van de hh. Wernink en Kamphuyzen om de brug aan het eind der peperstraat aan de Gouwe te verwijden, wordt in behandeling gebragt. De comm. van fabricage,aarmede B. en W. zich vereenigen, is van oor deel dat het aangevoerde bezwaar niet ongegrond is, en stelt voor in het volgende jaar de brug te doen veranderen, ïudieu de verzoekers, als aandeel in de kosten, op 1200 geraamd, een derde willen dragen. De hr. Kemper meent dat vroeger de comm. van fabricage het gevoelen heeft uitgesproken dat het bezwaar, door de requestranten op nieow in het midden gebragt, niet bestond. Hij weuscht net vroegere advies met net tegenwoordige te vergelijken. De B dit lid beantwoordende zegt, da* de comm. van fabricage thans een aoder gevoelen is toegedaan, en de hh. Prince en Droogleever het woord hebbende gevoerd, wordt het voorstel van B. en \N. aaDgeuotneu met 13 tegen eene stem, die des hr. Kemper. Op advies van de comm van fabricage cn van B. en wordt het ver zoek van G. van der Kindt, om de zijgevel van zijn huis op den hoek van de kanonstraat, van het overhangende bovengedeelte te lood te mogen optrekken en alzoo een gedeelte van stad groud in te nemen, afgewezen met 13 tegen eene stein, die dts hr. Reutinger. Tot libryraeester wordt ingtkozeu de hr. Rooseboom en tot commissaris over de bauk van leening de hr. G. Prince. Hierna sluit de vooiziiter de vergadering. Gouda, 27 April. Tarwe. Poolsche p. last 310. Zeeuwsche per mud 6 a 9. Rogge. Inlandsche 5.50 a 6,25, buiien- landsche 6 a 6.25. Gerst/ 3 a 6.00. Haver ƒ2.50 a 4. Boekweit. Fransche per 2100 nel. ctÈ 17°. Nuordbrabantsche 190. Duiveboonen 6.25 a 7. Hennepzaad 9 a 9.50. De veemarkt met gewonen aanvoer en levendigen handel, vooral werden vaarkoeijen tot hooge prijzen verkochtook waren schapen en magere varkens vlug te verkoopen. Boter 0.86 a 1.04 pr. n. <U). Hooikaas 21.50 a 23.50 pr. 50 n. <S. GOUDA. Geboren; 25 April. Martinus, ouders M. de Lange en L. Hain. Maria Johanna, ouders J. P. Spruijt en I'. W. van elzen. Overleden: 24 April. I). B. de Groot, 14 rn. 25. J. P- Stalenberg, 11 w. \V. de Bruin, 15 w. R. Mouasch, huisvr. van J. M. van Minden, 51 j. 26. G. van der Htij, 2 j 4 m. 27- M. van Bcuaekom, wed. P. W. Kamphuijzen, 82 j. M. van den Heuvel, huisvrouw van A. Yerhoeff, 36 j, 1 Ondertrouwd: C, KOOIJMAN en A. tan KRIMPEN. Gouda, 28 April 1865. Eenige Kennisgeving. 05 - Getrouwd H. J. BEUSEKAMP en A. J. IIOMAR. Zctphen, 28 April 1865. Bevallen van een Zoon, G. B. GABRY, geliefde Echtgenoote van C. LUNENBURG. Algemeene Kennisgeving. Gouda, 25 April 1865. De Tentoonstelling der voorwerpen, be stemd voor de LOTERIJ, ten behoeve der Vereeniging: HULPBETOON euz. zal plaats hebben op Donderdag 4 Mei, vau elf tot vier uren, ten huize van Mejufvrouw HOFFMAN, en opengesteld zijn voor allen, die door het nemen van loten of het in zenden van prijzen, tot genoemde loterij hebben medegewerkt. De Commissie der Loterij, Namens dezelve, H. HOFFMAN. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Zoon EVERT COR- NELIS, betuigen wij hiermede oDzen hartelijken dank. W. BRAND van STRAATEN, N. BRAND van STRAATEN Goüda, 29 April 1865. NIELSEN. Bij de aanstaande verkiezing voor leden der Provinciale Staten wordt iu plaats van het aftredend lid, den heer M. J. BOEL— LAART te 's Gravenhage, aanbevolen de Heer: Mr. A. A. van BERGEN IJZENDOORN te GOV DA.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2