Btnnenlouö. Gemengde Berigten, Ingezonden. Burgerlijke Stand. Marseille, 1 Mei. De keizer is beden ochtend ten 8 ure j uit onze haven vertrokken, onder het saluut van de forten. Bij het passeren van het gepantserd eskader werd hij door nieuwe salvo's langs de geheele linie begroet. De Reiue Hor- tense, aan boord waarvan de keizer zich bevindt, werd gevolgd door de Solferino en de fregatten Couronne, Normandie, Gloire, Provence en Invisible. Het is fraai weer en er waait een fris- sehe bries. Eene groote menigte volks was bij het vertrek des keizers tegenwoordig. Brussel, 1 Mei. De ongunstige geruchten, verspreid om trent den gezondheidstoestand des konings, zijn zonder grond hoegenaamd. Hij heeft gedurende de drie jongst verloopen nachten een rustigen slaap genoten. Gisteren beeft de koning de godsdienstoefening in zijne kapel op bet kasteel te Laeken bijgewoond. Er is geen bulletin uilgegeven. Ween^n, 1 Mei. De Gen. Corr. zegt dat Oostenrijk geen bezwaar heeft tegen eene tijdelijke stationering der pruisische schepen te Kiel, maar dat het zich niet kan vereenigen met eene maritieme uitbreiding in de hertogdommen, zoolang de staat van zaken aldaar nog niet definitief is geregeld. Bij de regering zijn ingekomen de rapporten der kamera van koophandel betreffende het gewijzigd tarief, gelijk dit is vastgesteld in het ontwerp van 18 nov. van het vorige jaar. Algemeen is men gestemd voor eene trapsgewijze verandering, ten einde binnen een niet verwijderd tijdperk zich te kunnen aansluiten aan het tolverbondstarief. De voornaamste hinder palen, welke de inlandsche nijverheid ontmoet in den wedstrijd met het buitenland zijn Hooge vrachtprijzen der spoorwegen, gebrek a n geschikte goedkoope werklieden, hooge rentestand van kapitalen, gebrek aan voldoende crediet-inrigtingen en on voldoende middelen van verkeer. Berlijn, 1 Mei. Pruisens voorstel, te Weenen gedaan tot bijeeuroeping eener volksvertegenwoordiging van de hertog dommen, heeft de oostenrijksche bladen blijkbaar verrast. De zaak zal voor hare uitvoering nog degelijke bespreking en onderhandeling vereischen, want omtrent den vorm der raad pleging van de bevolking zijn van de zijde van Pruisen nog geene in bijzonderheden afdalende voorsteller, gedaan. Van officieuse zijde wordt gemeld, dat Pruisen de bijeeuroeping van eene vertegenwoordiging voor beide hertogdommen verlangt. De Volks-Zeitung deelt uit Guben, regerings-district Frank fort, het volgende berigt mede Op last van den regerings president zijn de per en en het overige materieel van het dagblad de Fortschritt niet slechts verzegeld, maar is aan de postdirectie bevel gegeven om voortaan bedoeld blad niet meer te verzenden. Door dezen maatregel heeft de regerings-president zijne bevoegdheid niet alleen overschreden, maar gehandeld in strijd met de uitdrukkelijke bepalingen der wet op de drukpers. Te vergeefs is tegen dergelijk j ge weldadigheid geprotesteerd en op herstel der grieven aangedrongen. Tuiijn, 30 April. De Italië zegt uit eene goede bron in gelicht te zijn, dat de onderhandelingen te llome, die uitslui tend de geestelijke aangelegenheden ten doel hadden, nog niet ten einde zijn, zoodat het berigt onjuist is dat die zaak reeds vereffend is. Het is ook onjuist dat de italiaansche regering, zoo als door verscheidene vreemde bladen verzekerd is, de ver- hiudtenis op zich heeft genomen, dat zij van de nieuwe bis schoppen geen staatkundigen eed zal vorderen. Rome, 29 April. De heer Vegezzi heeft een tweede au diëntie bij den paus gehad. In eene conferentie, die 2 uien duurde heeft de kardinaal Antonelli de kwestie van de instal latie of de terugkomst der bisschoppen, tot wederzijdsche te vredenheid vereffend. Koning Victor Emanuel ontslaat de benoemde bisschoppen van den staatkundigen eed, terwijl de paus ook nog eenige concessien verkregen heeft. Behalve de herstelling van het episcopaat, is geen ander vraagstuk ter sprake gekomen. GOUDA, 3 Mei. De vice-president Johnson, die bij zijn optreden zulk een hoogst ongunstigen indruk maakte volgt den zoo jammerlijk vermoorden Lincoln voor bijna vier voile jareu op om aan het hoofd te staan der unie; maar nu vraagt men ook, of de schrikbeelden die men zich van hem vormde niet overdreven waren en of zijne houding bij de installatie als vice-president niet meer toe te schrijven was aan eene toevallige omstandigheid, en geenzins als een gewoon verschijnsel bij hem is te beschouwen! De N. Rott. Cour. zegt daaromtrent: „En als men nu den levensloop volgt van den man, die thans de eer te magistraats persoon der unie is geworden, bestaat er al.reden, om het beste van hem te hopen. Vel is waar is hij, even als Lincoln, uit de geringste klasse voortgesprotenmaar wel verre dat hem dit tot verwijt kan aangerekend worden, strekt het hem tot eer, zoo hij door eigen verdienste hij heeft eerat op latei leeftijd door eigen oefening leeren lezen en schrijven zich zoo zeer in de maatschappij heeft weten te verheffen. Johnson nu heeft een opeubaar leven van dertig jaren achter den rufe. Hij is begonnen als lid van den gemeenteraad tc Greenville een plaastje in Tennessee, een slavenhoudende staatvervolgens werd hij gekozen tot mayor, daarna tot lid der wetgevende magt van Tennessee, in 1841 tot lid van het congres te Was. hington, in 1853 tot gouverneur van Tennessee en in 1857 tot lid van den senaat der unie. Deze trapsgewijze opklim ming mag reeds als bewijs worden aangemerkt, dat Johnson geen onbeduidend persoon is. Amerika is buitengewoon rijk aan voorbeelden van mannen, die van den geringsten stand tot hooge betrekkingen zijn opgeklommen; ma^r zonder verdienste of talent is zoo iets ondenkbaar, en daarom kan het ook niet van Johnson aangenomen worden. Zijne redevoeringen in het congres en den senaat zijn voorts sprekende retuigen. Zij kenmerken zich niet door eene ruwe taal, zoo ais eerst door sommigen voorgegeven werd. Hij predikte altijd gematigdheid, en de handhaving der constitutie, het behoud der unie stond bij hem op den voorgrond. Dat hij, de man die uit Tennessee werd afgevaardigd, voor de instandhouding der slavernij ijverde, hierover kon men zich toen niet verwonderen de constitutie erkende die verfoeijelijke instelling maar toen de oorlog los barstte en het streven der zuidelijken ai klaarder en klaarder aan het licht kwam, aarzelde hij geen oogenblik zich aan de zijde van het noorden te scharen met al de gevolgen daarvan. Wat Johnson nu verder zal zijn en zal doen, moet dc tijd leeren. Zwaar is de verantwoordelijkheid die op hem rust; intusschen heeft, zooals wij reeds gemeld hebben, zijne korte rede bij het afleggen voor den nieuwen ambtseed, na den dood van Lincoln, een gunstigen indruk gemaakt. Er is voorts thans nog eene rede van hem bekend geworden, die hij den 17den dezer gehouden heeft, in antwoord op een adres van een aantal inwoners uit Illinois. Daarin verklaart hij dat de regering niet altijd hare vijanden geduldig kan ver dragen. Allen moeten het weten dat het verraad eene misdaad is, en dat de misdaad gestraft moet worden. Meewarigheid jegens de individuen kan wreedheid jegens den staat worden. De gebeurtenissen, zeide hij verder, zullen mij altijd bereid viuden mijn pligt te doen". De tweede kamer der staten-generaal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat en op voorstel van den heer v. Zuylen met algemeene stemmen aangenomen de volgende motieDe kamer besluit de regering uit te noodigen aau het gouverne ment der vereenigde staten van Noord-Amerika het leedwezen en de verontwaardiging der kamer kenbaar te maken, bij het vernemen van den verraderlijken en laaghartigen aanslag, waar van de voormalige president der unie, Abraham Lincoln, het slagtoffer is geweest. De minister van buitenlaedscbe zaken heeft daarbij medegedeeld, dat de regering namens Z. M. den koning, reeds dezelfde gevoelens aan het amerikaansch gouvernement had medegedeeld en dit gaarne namens de kamer zal herhalen. Men meldt uit het estland Nog 7 dagen vroeger dan bet vorige jaar, namelijk 28 april, zijn de eerste aspersies naar Amsterdam verzonden. Wat de maand maart aan gunstig weer te kort kwam, werd door april bijna zonder voorbeeld vergoed; van daar dat de veldgewassen dan ook allerwege uitmuntend staan en daarouder niet het minst de aardappelen. In het algemeen beloven de vruchtbooraen ook dit jaar, tegen ver wachting, als men den overvloed des vorigen jaars in aanmer king neemt, veel. Men verneemt, dat door het bestuur der stad Amsterdam aan bestuurderen der typografische vereeniging de „nederlandsche drukpers vergunning is verleend, om ter gelegenheid van den 5O-jarigen gedenkdag der overwinning bij Waterloo een luis terrijken optogt te organiseren. BinDen kort zal, naar men meent, aan de verschillende corporation en industriëlen de ge legenheid tot deelneming worden kenbaar gemaakt. Uit Hoorn schrijtt men van 1 dezerHet schoone weder en het vooruitzigt om goede prijzen te maken voor het vee, deed meer vee aanvoeren op de heden gehouden markt, dan men had verwacht. Men heeft in de laatste jaren nooit zoovele schepen met vee hier zien binnenloopen als gisteren. Men mug het aantal gerust op 4 a 5000 stuks begrooten. De handel was gisteren na den middag reeds zeer druk en er werd toen voor hooge prijzen veel verkocht. De verkoop is heden nog drukker er was ook groote behoefte aan vee in on/.eu omtrek. Botterdam zijn reeds de eerste komkommers naar Engeland vervoerd. Vroeger was dit een artikel dat bijna niet werd uitgevoerd, doch thans worden komkommers in broeibak ken gekweekt, bij Iionderde manden verzonden, alvorens die van rf ^^u<^en grond zijn te bekomen. Vooral inden omtrek van Delft houdt men zich daarmede bezig. Deventer, 29 April. In de laatste raadsvergadering is tot leeraar in de fransche, engelsche en hoogduitsche talen en „hiedenis aan het athenaeum alhier benoemd de heer C. G. ffatemaker, predikant te Cats. Genoemde heer was n» 2 op L door curatoren op^maakte drietal. De raad heeft uuor ,p benoeming nu bewezen dat hij met altijd gehouoen wil S om blindelings n°. 1 te kiezen Dit was anders zoo de «oonte en men wil dat deze zelfstandige handelwijze van raad welke alleen door de geheimzinnige bemoeijmgen van lere partij is veroorzaakt, eene niet geringe gisting m het curatoren heeft te weeg gebragt. Verder is de heer d'. V S M. van der Willigen op zijn verzoek eervol ontslagen .li hoogleeraar aan de hoogere burgerschool. In deze vesting doet zich het gebrek aan ruimte meer krachüg ..voelen, vooral met het begin der meimaand. Er is n. Lot vebrek aan woningen voor arbeiders. Het is voor eenige h<r»n voorgekomen dat voor een huisje, waarvan de vveselijk- Ihe huur 7U cents bedroeg, en door sterfgeval vacant was, icli niet minder dan 34 huurders hebben aangegeven, waar onder zelfs twee reeds bij het nog in leven zijn van den bUüllDe opbrengst van 't gehouden concert ten voordeele van j. nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers van Mtd- delharuis heeft zuiver opgebragt 320. BoskOOP 2 Mei. Tot rectificatie van een vroeger inge- jonden berigt', diene, dat niet de heer van der Zanden, be- mbte ter gemeente-secretarie, maar W. C. Boer, agent van de binuenl. hypotheekbank is doch dat eerstgenoemde de agentuur op zich heeft genomen van de rotterdamsche hypotheekbank voor Nederland fkantoor boompjes). Ammerstol, 28 April. De zalm- en elftvangst, welke door den hoogen waterstand eerst weinig uitugt op goede re sult; ten "af, heeft zich in de vorige week gereleveerd en is thans zelfs zeer gunstig. Van zaturdag 21 april lot heden werden gevangen 106 zalmen gemiddeld 8>/2 ned. <ffi zwaar prijs van 130 beginweek tot 1 lieden morgen, en ruim 4200 elften, waarvan de prijs de geheele week gebleven is van 30 tot ets. per stuk bij partijen naar grootte. Regerincen en vertegenwoordigers in Enropa beijveren zich om strijd tone deelneming te betuigen in de ramp die de noord-amerikaansche unie getroffen beeft. Te Parijs heeft men by de eerste voorstelling va de Africaine tot 600 frs. betaald voor een leuningstoel in de nabijheid van het orkest De heer de Sainte Bcive is benoemd tot lid van den senaat Een prijs van 75 duizend gulden is gesteld op bet hoofd van den moordenaar van Lincoln. - De revolutie in Peru duurt voort. - De stad Fran kenau in Keurhessen is door een zwaren brand gete sterd waardoor in vier uren tijds 130 woningen benevens schuren, stallingen enz werden vernield. Het financiële blad l Mustnel kon zatuldag te Parijs niet uitkomen omdat de tvpograpben weigeren te ™rken- De fransebc diplomatieke agenten vervolgen lil het buitenland met „roo ien ijver les pro,,os de Laliénus. De. deensebe regering brengt groote wijziging in de uniform der troepen - De evkoningin der franschen is baar béste ar ingetreden. - Alle burgerlijke, militaire en maritieme officieren der unie nemen den rouv. aan voor zes maanden. - De onlangs overleden r. k. pastoor te Lachen in het kanton Waadland onderwees de weinige protestantscbe kindereu aldaar nu den beidelbergsehcn catechismus Te Stok hol ra is een gezautschap uit 1 ums aangekomen niemand wiet waartoe. De oostenrijksche credit ar,Mi zal ,u de voornaamste steden des rijks banken voor nijverheid vestigen. Ennl Dtvrlcn''S' ?7„\ raad van landbouw geworden. Hij «s eige- van een riddermat.g land- zouden wij onverwacht onzen geachten afgevaardigde Hofman verloren hebben. Bovendien zijn in de laatste zittingen herhaaldelijk discussien gevoerd over het al of niet subsidiëren van gemeenten, waar geen schoolgeld geheven wordt, in verband met de bijzondere scholen, met schoolpligtigheid enz., onderwerpen tegenwoordig van het hoogste belang. Ook de betrekking van kerk en staat is reeds ter sprake gebragt en zal waarschijnlijk tot belangrijke discussien aanleiding geven. De staatkundige beginselen van den kandidaat kuuuen dus volstrekt niet onverschillig zyn. Hebben de anti-revolutionairen dit teregt begrepen, en reeds hun kandidaat gesteld, ook de liberale partij in dit district, hoe dikwijls reeds geslagen bij de keuzen voor leden van de tweede kamer moet den strijd weder aannemeD en krachtig de kandidatuur van een man van hunne beginselen ver dedigen Aloeijelijk is de keuze niet. Erkenden reeds m het afgeioopen jaar de' kiezers van Gouda door eene bijna eenparige keuze dat zij hoogst ingenomen waren met hei koninklijk besluit, waarbij A. A van Bergen IJzendoorn tot burgemeester dezer stad wérd benoemd, de iiberale partij in dit kiesdistrict zoude mis schien niemand beter het mandaat van lid der provinciale staten kunnen toevertrouwen. Liberale beginselen gepaard met uitstekende kennis van gemeente-zaken in liet algemeen en van onze gemeente in het bijzonder wijzen hem als het ware voor lid der provinciale staten aan, en de kiezers, die ZEd. bijna algemeen in het afgeloopen jaar hun vertrouwen schonken als lid van den gemeenteraad, kunnen geen geschikter afgevaar digde naar de provinciale staten at/enden. NB. Dit stuitje kon in het vorig nummer geen plaats meer vinden. Spoedig zullen de kiezers weder worden opgeroepen tot de keuze van drie leden voor provinciale staten. Baron O. van Wassenaar Catwijk, de neef van den oom, reeds dikwerf kan didaat voor de tweede kamer, schijnt door zijn party als kan didaat gesteld te zijn. Van andere kandidaten hoort men nog niet, en toch is de keuze voor de tweede kamer alleen belangrijk genoew om de gemoederen in beweging te brengen en de kiezer» wakker te schudden Is de keuze voor provinciale staten van geen beteekenis uit een politiek oogpunt, omdat die heeren meestal slechts spreken over polderzaken, vuurschepen en sub sidien aan scholen Het is waar, de materiele belangen der provincie eisehen vooral hun zorg, en daarom zijn practische mannen i in de pro vinciale staten uitmuntend op hun plaats, maar dikwijls ook wordeD zaken behandeld, waarin sprake is van politieke be ginselen. Of worden de leden der eerste kamer niet door de provinciale staten gekozen, en is dat staatsligchaam geen regter in hoogste ressort Zucht de landbouw nog met onder de tienden, omdat de eerste kamer bet daarop betrekking hebbende wetsontwerp heeft afgestemd. Alleen de keuze reeds var. leden voor de eerste kamer maakt het l.dmaatschap der provinciale staten hoogst belangrijk. Gelukkig dat men dit reeds in de andere kiesdistricten in deze provincie heeft ingezien, anders Mijnheer de Redacteur, ln uw geacht blad van 30 maart jl. zijn ter sprake geko men de broodprijzen. Ik had my gevleid dat de inzender dit wel vervolgd zoude hebben, doch hierin schijn ik my bedrogen te zien en wenschte daarom ook eene enkele vraag te doen, te meer daar er volgens uwe courant van 27 april j1 een depot van utrechtsch brood alhier is gevestigd. Is door de afschaffing van de broodzetting het gewigt mede vervallen? Zoo ja, dan zoude ik den edel achtb. r .a,i in be denking geven om eene verordening daartestellen, dat de ver schillende broodsoorten, b. v. 4, 3, 2, 1 ot 3 ned. pond gebakken moesten worden, met vermelding tevens hoeveel lood het minder n.ogt wegen, indien het welligt eeir- tc hard ge bakken was dat hiermede over het algemeen de burgerij gediend zoude zijn is buiten twijfel, want om een paar bewijzen te le veren, diene, dat mijne huisvrouw in de afgeloopen vveek var- een bakker een warm brood ontving, dat toen reeds ooilen op 1 ned. pond te ligt woog het zoude mij dus mei verwon deren dat indien hetzelfde biood 12 uren oud was, dit op 10 .o >d. u verlies koude gesteld worden. Van een anderen bakker was het daarop volgende brood 5 looden te ligt, terwijl zeker eh n met mij zouden kunnen instemmen, indien zij zien df mo. i gestroostten, het na te wegen. Dit tekort nu voor huishoudens vin 2 ned. ponden ïags stellende, heeft men eene jaarlyksche uitgaaf van omstreek- J waarvoormen niets anders dan den dank des bakkers g»t. Tot mijn groot genoegen kan ik hier nog bijvoegen het brooddepot van P. van Dongen goed doorbakken houdend brood geleverd wordt. GOUDA. Geboren: 28 April. Rudolph, ouders M Cohen en F. Braidrs. - Johanna, ouders A. Hola en M. de Keljzer. - 29 Adnana o,.nr. J Mntlaart en C Label Johanna Al da. ouucrs J. W. M kromme en Hoge",«loom. - 30. Elizabeth, ouders F. Kerkhof en M ven - r p F.mmigje Francina, ouders F. A. Sparttaaij en C. J. NieiiwUih - Otto Lambertusen Cornel,» Gerardus, oude,- D van Streel.u en O 1 Ibureman. OvWBUKIt: 29 April. L Rietveld, buisvr. van NL C.rb, ut, U T Srhi'nk 3 m. V Goudriaaii, 9 m. J- ^au i-ijk -d j. 30. G. Lskrooy, hnisvr. van P. van der kleijn, SO j. 1 Mei. -V tome- "'r,™6 26 April D. J. Verhoef en J. C. van der Sluys. - J. II. Ghuwd „b Apr.c Pavoorde en T. J Oomens. Sanomann en b. van eizen. x. \j. «u J. Smits en J. van Waas. - 27. H. J Bubbcr» k Vries. WOERDEN, van 21 tot en met 28 April 1S65. Bevallen. I». Brunt, geb. van Doorn, d. G. Coennan, geb. de ^Overleden: D. J. Doldcrman, ruim 8 w. W. Blok, ruim 8 w. Ondertrouwd: G. Eateland, 38 j. en W. Oostrom, 45 j., weduwe van C. Bijleveld. Getrouwd: J. W. Broers, ruim 24 j. eu A. Wi.ten.an, rniin 29 j.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2