öinncnlanö. Landgenooten Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Delft, 18 Mei. Bij zeer bevredigenden aanvoer en voort durend lusteloozen handel, waren de volgende prijzen moeijelijk te bedingen. Zeeuwsche tarwe alleen aangevoerd. De bruikbare bedong 7.60 a8.40. Westl. rogge 5.20 a 5.60 Westl. zomergerst f 4.20 a 4.60. Haver 2.30 a 3.60. Puike zaai 4. Peulvruchten zonder handel. passen. Gelijk men hem zijne vroeger verkondigde opinion ver weten heeft, zal hij thans de antecedenten onzer bewindsmannen eens ophalen. In dat geval zal zijne rede zeer piquant zijn. In de zitting van het wetgevend ligchaam is het ontwerp van wet ingediend, krachlens hetwelk Parijs wordt gemagtigd om eene leening te sluiten van 250 millioen francs, aflosbaar in zes'ig jaren. McLr&Oille, 18 Mei. De dagbladen deel en berigten mede uit Algerie dd. 16 dtzei. De Moniteur zegt, dat het verblijf des keizers in de provincie Oran zes of zeven dagen zal duren. £r waren drie triomfbogen te Oran opgerigt, de eerste door Italianen, de tweede door Spanjaarden, de derde dooi Franschen. De keizer heeft aan vele gevangenen in de militaire en civiele huizen van arrest gratie verleend. Berlijn, 17 Mei. De commissie voor de aangelegenheid der marine heeft, na gisteren eene avondzitting gehouden te hebben, heden weder eene bijeenkomst gehouden, die vier uren duurde. Daarin werd met eenparigheid van stemmen besloten om het regeringsontwerp af te keuren. Alle amendementen werden verworpen. Met de onderhandelingen tusschen Pruisen en Oostenrijk over de sleeswgk-holsteinsche kwestie is het thans als volgt gesteld de beide mogendheden zijn het eens dat vooreerst de provinciale staten van 1 S5-i bijeenkomen. Aan deze zal eene kieswet worden voorgelegd. Beide zijn het verder eens dat de daarna bijeen te roepen vergadering slechts eene adviserende, en geene beslissende stem zal hebben. Maar over de an dere punten is men het nog niet eens. Oostenrijk wecscht dat aan de provinciale staten de kieswet van 1848 voorgelegd zal worden, terwijl de heer v. Bismarck het algemeen stemregt in bescherming neemt. Hij hoopt namelijk dat de boeren, verschrikt over de financiële lasten, die op het land zullen vallen als het de onafhankelijkheid krijgt, voor de inlijving bij Pruisen zullen stemmen. Doch hij kau zich hierin wel eens bedriegen. Verder wil Oostenrijk dat de beide mogendheden gemeer schappelijk voorstellen aan de stenden zullen doen, terwijl Pruisen aan elk afzonderlijk het initiatief wil laten. Doch omtrent dit punt zullen beide het wel eens worden. Daarentegen is het bij Pruisen eene conditio sine qua non, dat als de stenden den hertog van Augustenburg als vorst proclameren, zulk een besluit als nul en non avenu zal beschouwd worden. Het is voorts juist dat Pruisen de verwijdt ring van den hertog gedurende de zitting der stenden verlangd heeft, hetgeen door Oostenrijk is gewei"-erd°. Het vijftigj rig bestaan der vereeniging van de rijnprovin ciën met Pruisen, is maandag 11. te Aken met groote plegtig- heid gevierd. IIH. MM. de koning en de koningin hadden zich ter bijwoning van het feest derwaarts begeven. Bij de aankomst des konings, op den avond te voren, was de stad fraai geïllumineerd. Z. M. is Lij deze gelegenheid door de stedelijke overheid piegtig gehuldigd en heeft den grondsteen gelegd van de nieuwe polytechnische school. On.ler de aangekomen vreemdelingen bevonden zich de hh. mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois en generaal W. J. Knoop, om Z. M. namens den koning der Nederlanden te begroeten. Ook te Keulen is die vereeniging met verschillende feesten p.egtig gevierd. Aderwege waren de straten veisterd en op deD Rijn had illuminatie en vuurwerk, alsmede een wedstrijd met vaartuigen plaats. Tiingsdagavonddeed de kon. familie met gevolg, aan boord van een feestelijk getooid vaartuig, een togt iangs de rivier, ouder het lossen van salvo's, de verlichting van ben- gaalseh vuur, de uitvoering van muziekstukken enz. Aldaar is ook de eerste steen gelegd voor het gedenkteeken, dat ter eere van koning Frederik Willem III wordt opgerigt Lat gedenk teeken zal zijn 's konings ruiterstandbeeld, met een voetstuk, «taarop de beeldtem.-seu prijken van de helden en staatsmannen uie tot de bevrijding en verheffing des vaderlands hebben bij - gedragen. De kosten, op 180,009 th. geraamd, zijn door vnj- wi.lige bijdragen van inwoners der rijnprovinciën bijeengebragt. GOUD4 20 Mei. Morgen (zondag) des namiddags ten half één ure muziek- uitvoering in het park. Men verneemt dat de gemeenteraad ia de heden gehouden zitting nog heeft besloten, zich tot de tweede kamer te wenden, met verzoek, dat de aanhangende belasting-wetten niet worden aaugenome: tenzij er op nieuw in worde opgenomen de vroeger er m aangetroffen bepaling, doch later er uit geligt, dat aan de gemeentebesturen een gedeelte van den accijns op het ge- distd eerf te xoed worde gedaan. De gemeenteraad is hiertoe STv li "i overweging, dat, vloeit van den accijns op het u me s de Semeente-kas, behalve de reeds importante verhooging van de personele belasting, nog daarenboven een hoofdelijke omslag van twintig duizend gulden van de inge zetenen zal moeten worden geheven, hetwelk, in deze gemeente met groote bezwaren zou gepaard gaan, en drukkend zou zija in groote mate. J Naar wij vernemen is door Z. M. den koning aan het 4^ regiment infanterie alhier ten geschenke gegeven, eene prachtige buste voorstellende, H. M. de koningin-weduwe. Deze buste moet als een blijvend aandenken aan die geëer biedigde vorstin op de bibliotheek van het regiment bewaard worden. - Z. M. heeft den heer J. J. Snel benoemd tot burgemeester der gemeente Moordrecht. De officier van gez. 2= klasse bij de zeemagt, jhr. M. C. F. J. de Rotte, thans non-actief wordt met 26 dezer "chatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, omrgede- taeheerd te worden op het instructievaartuig Urania. -De eerste kamer der staten-generaal heeft donderdag hare werkzaamheden hervat. De heer Hein is als lid toegelaten. De kamer heeft besloten tot aanbieding van een ac'res van rouw beklag aan Z. M. den koning wegens het overlijden van H. M. de koningin-weduwe. Van de tw-ede kamer zijn ontvangen de door die kamer aangenomen ontwerpen van wet, waaronder die betreffende de geneeskundige staatsregeling, den suiker accijns en de west-indische regerings-reglementen. Al die out- werpen zijn verzonden naar de afdeelingen. In de bijeenkomst van de tweede kamer 2ijn donderdag de beraadslagingen geopend over het ontwerp voor de afschaf fing der pl. belastingen. De hh. Hoekwater, van Ascb van Wijck, Begram, Wintgens en van Zuylen hebben zich tegen den voorgestelden maatregel verklaard. De heer Yirniy 'heeft dien verdedigd. De algemeene beraadslagingen zijn niet geëindigd. Gisteren is in de bijeenkomst van de eerste kamer het ontwerp van het adres van rouw beklag ter tafel gebragt. Heden wordt daarover beraadslaagd. de bijeenkomst der tweede kamer zijn de algem?ene beraadslagingen over de afschaffing der accijusen voortgezet. Bij beschikking van den minister van biunenl. zaken i3, met ingang van I junij e. k., bevorderd tot opzigter van den waterstaat der 3de kl. de opzigter der 4de kl. J, van Kluyve. Ook de directie der ned. rhijnspoorweg-maatschappij heeft, zoodra het plan der regering bekend was geworden, om eene vereeniging van de oude krijgslieden van 1813—1815 te Leyden te doen plaats hebben, ter wegruiming van het bezwaar, het welk de reiskosten mogten opleveren, zich bereid verklaard om allen, die ter deelneming aan gezegd feest van den rhijnspoor- weg gebruik zouden willen maken, het kosteloos vervoer over dien weg in de rigting naar Leyden en terug toe te staan. De brusseische correspondent van de Ha.gsche Ct. schrijft o. a. het volgende: Aan hen, die in Nederland nog voor de afschaffing van het zegelregt, die schreeuwende anomalie tegenover de vrijheid van drukpers terugdeinzen, bied ik de volgende uit officiële brounen geputte gegevens ter overweging aan. Toen men in Belgie in 1848 die hervorming invoerde, maakten zich zeer veien bevreesd inderdaad üragt het zegelregt 300,000 fr. op. Toen echter het zegel afgeschaft was, werden langzamerhand in de slechts eenig- zins belangrijke plaatsen des lands dagbladen opgerigt. En, zonder nu van den daardoor ontwikkelden invloed op de ver standelijke beschaving te gewagen, haal ik alleen het volgende aan la 1847 bragten de dagbladen 371,920 frs. aan zegelregt en 112,622 frs. aan frankeergelden of in het geheel 434,542 frs. op; heden bedraagt dat alieen voor de laatste categorie 483,490 frs. per jaar. Jammer slechts, dat zich de vermeer dering van arbeid niet eveneens tot cijfers laat terugbrengen. In dat geval toch zou het niet moeijelijk zijn te bewijzen °dat üe afschaffing van het zegelregt, in plaats van de schatkist te verarmen, deze en te gehjker tijd de natie verrijkt heeft. 11e. verontrustende berigt uit Londen van _en moordaan slag op Nupdeon wordt door niets bevestigd en is waarschijnlijk een verzinsel. De ventGT, 19 Mei. Veel ambitie voor het naderende „water- loo-feest is hier nog niet. Zelfs wordt uit Zutplien, dat anders zoo bijzonder feestvieren kan, niets vernomen. Van maatregelen genomen of te nemen, tot leiding van 't feest is letterlijk geen sprake. Misschien dat de verschijning van allerlei feestliederen onze zanghevende jeugd de tong zal losmaken en haar gezang de volwassenen een weinig „begeesteren." Misschien rekent men wel op de kermir, als die alle elementen bezit om zoo noodig, een feest te improviseren. Onze kermis is voor dit jaar acht dagen later gesteldmisschien wel maar neen dat zal om t pinksterfeest zijn. De paarJemarkt dingsdag II. was druk bezocht .n van ODgeveer 200 stuks vee bleef niets staan. 's ^ce «'eek begonnen den spoorweg 7utphen Deventer te gebruiken voor zandwagens. Van de opening is hier nog mets met zekerheid bekendmen gist augustus of september. Volgens advertentie in de Deventer Courant van heden, zal het muziekkorps van het regiment dragonders een concert geven ten voordeele van het op te rigten waterloo-fonds. Alblasserwaard, 17 Mei. Ten gevolge van het meer en meer gaan heerschen der kinder'.iekte in zekere gemeente, bevond de onderwijzer aan de openbare school aldaar, dat van ie 82 in de school aanwezige leerlingen slechts één gevacci neerd «'as. Van de overige hadden 15 de teekens der natuur lijke pokken op het gelaat. Ammerstol, 19 Mei. Van 13 tot 19 mei werden hier gevangen 132 zalmen, van 8 tot 26 h/n. ponden zwaar, prijs 0.85 a 1.en ongeveer 600 elften, prijs van 40 tot 60 ets. per stuk bij partij. De eerste steur welke in dit saizoen gevangen werd, woog ongeveer 60 ned. p. en bragt 24 op. Toen nu 50 jaren geleden ons onafhankelijk volksbestaan bedreigd werd, heeft het Nederlandsche Leger, onder aanvoe ring vau den Prins van Oranje, krachtig en roemvol medege werkt tot afwending van het gevreesde jukmaar ook zij, die zeiven het zwaard niet konden aangrijpen, hebben willen bij dragen ter bewaring der vrijheid kort te voren verworven, en toen van eenige edele mannen eene roepstem uitging „ter ver been iging in werkzame, liefderijke, vaderlandscbe, deelnemende „zorg voor oude Nederlandsche Krijgslieden," was het antwoord, door het gansche volk gegeven de Oprigtiüg van het FONDS TER AANMOEDIGING EN ONDER STEUNING VAN DE GEWAPENDE DIENST IN DE TtfEDERLANDEN. Dat Fonds, gestijfd door de giften tijdens den strijd tegen België ontvangen, door jaar- lijksche collecten, door schenkingen en legaten heeft nr.mens het Nederlandsche volk aan vele duizenden hulp in hunnen nood aangeboden: aan aller billijke aanvragen te voldoen is het echter nimmer bij magte geweest. Het daartoe in staat te stellen zoude eene schoone uiting van onzen volksgeest zijn; maar nu wij weldra met dankbaarheid herdenken zullen, hoe voor 50 jaren bij Waterloo onze vrijheid verzekerd werd, nu vooral mag van ons verwacht worden, dat wij het voorbeeld onzer Vademen volgende, het door hen gestichte Fonds sterken, opdat: aan de deelgeregtigden van Waterloo eene extra grati ficatie worde verleend ter herinnering aan die heugelijke over winning; in het Fonds als deelgeregtigden worden opgeno men alle Nederlanders, die bij Waterloo gestreden hebben, en van goed zedelijk gedrag dcch onvermogend zijn; de categoriën vau deelgeregtigden tot het Fonds worden uitgebreid, opdat honderde oude en verminkte of infirme krijgslieden ook van andere oorlogen niet te vergeefs onderstand vragen. Moge die verwachting niet worden beschaamdzegge niemand bet is de roeping des Staats, niet de mijne, den krijgsman in nood te ondersteunen De staat ja verleent pensioen en gagement, maar kan dat niet als naar regelen bij de wet vastgesteld, en vermag liet acht te slaan op de bijzondere omstandigheden van iederen gebrekkigen of ouden krijgsman. Nederlanders! in 1815 beriep men zich niet, waar het óold een werk van liefde aan den krijgsman te verrigten op den Staat, doet ook gij zulks niet in 1865. De buitengewone giften die Gij tot de voorschreven doeleinden zult willen aLonderen, zullen worden ingewacht door al de Leden van het Hoofdbestuur, en door al de Leden der Districts- en Plaatselijke Commissiën ten Uwent gevestigd. Het Hoofdbestuur van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden J. W. H. RUTGERS VAN ROZENBURG, PRESIDENT. II. L. M. LU DEN, Amsterdam, 10 Mei 1865. secretaris. Leden der Plaatselijke Commissie te Gouda zijn: De Heeren N. IJZENDOORN, en J. DROOGLEEVER FORTUIJN, aan wier huizen op de Oosthaven en den Fluweelen Singel, even als ter plaatselijke Secretarie bussen zullen aanwezig zijn tot het verzamelen der giften tot gezegd doel bestemd* Vorst Michael van Servie wil de moskeeën afbreken. Te Charleston *s eene zamenzwering der negers tot het vermoorden der blanken ontdekt. Be hertog van firunswijk begint te denken aan het herbouwen van ajn afgebrand residentieslot. Men verwacht de wijziging van het itali- aansche ministerie na de ontbinding van het parlemeut. De zwaluwen nemen sterk af in Europa. In Amerika wil mee vooreerst 100,000 dollars bijeen brengen voor de betrekkingen van Lincoln, die geen vermogen nalaat; men mag voor niet meer dan een dollar inschrijven. Den 12 ^|ei is de stad kolomea in Galicie geheel door brand vernield De bevol king telt 8000 zielen voor de helft israelicten. Men wil Zwitserland tegtstreeks verbinden met Italië d<x>r een spoorweg over den St. Gothard. Te Plymouth en omstreken hebben 4000 arbeiders van verschillen te ambachten het werk gestaakt. Te Philadelphia is eeu complot tot brandstichting ontdekt. In het hanoversche dorp Leeste in de nabuur schap van Bremen zijn zondag jl., terwijl de inwoners ter kerk waren 33 woningen met de nevengebouwen verbrand. Het nieuwe tolverbonds-verdrag is 16 mei tot stand gekomen. Te Yokuhama wrordt eene fransche school opgerigt onder directie van den abt Mermet. De inlanders op Nleuw- Zeeland hebben een engelschen schoener genomen en de bemanning voor een gedeelte opgegeten. Het groote kruis van Pruisen heeft bei, fransche grootkruis gekregen. De homoiopathie acht zich zeer verongelijkt door de nieuwe geneeskundige staatsregeling. Een agent der zuidelijken ex- pedieert de gele koorts uit Bermuda naar New-York in besmette klee- dingstukken. De keizer van Marocco zal Napoleon in Algerie piegtig doen begroeten. In februarij heeft de sirocco verschrikkelijke verwoes tingen aangerigt in Australië. De regering der unie vraagt van Canada de uitlevering der medepligtigen van Booth De Belgen behalen den groctsten lof over hunne uizending op de dublinsche tentoonstelling. Juarez wil eene leening sluiten van 18 millioen. Zitting van Vrijdag19 Mei. Voorzitter mr A. A. van Bergen IJzendoorn. Bij de opening der vergadering zijn tegenwoordig al de leden, met uit zondering der hh. Reutinger en Westerbaan, waarvan eerstgenoemde later binnentreedt. De notulen van het verhandelde in de vergadering, gehouden den 6n dezer, worden goedgekeurd. Is gelezen een provinciaal blad, beschouwing bevattende over bet regt verstand van artikel 24 der gemeentewet, in verband met de armenwet. Not if. en regelmaat. De rekening en verantwoording van het burgerlijk armbestuur over 1865 zijude ingekomen, wordt gesteld, ter fine van ouderzock en prreadvits, iu handen eencr commissie, bestaande uit de hh. Remy, Braggaar en van Straaten. Voor not. wordt aangenomen eene missive van den heer Bertrimann, dankzegging bevattende voor zijne doorloopende benoeming vau onderwijzer in de teekenkuude op de openbare scholen. Gelezen wordt een adres van den heer C. Messenmaker en bewoners van de hooge gouwe, waarbij zij verzoeken, dat, mogt b< dat de brug bij de peperstraat veranderd eu afgebroken werd, een m,.iub gelegd worde, ten einde zij m hun bedrijf en nering niet benadeeld worden. De B. medtdeelende, dat bij het voorwaardelijk genomen besluit om die brug te veranderen, gerekend is op het leggen vau een noodbrug, wordt het adres aangenomen voor kennisgeving. De B. brengt aan de orde eene missive van den schuttersraad, waarbij hij te keuueu geeft, dat eene subsidie vau f 300.boven de bereids toegestane ƒ50.onontbeerlijk is om de dadelijke gchetle ontbinding van het muziekcorps te voorkomen. B. en YV. stellen voor om het verzoek in te willigen. De hr. Remy kan zich er niet mede vereenigen, ook niet de hh. Yirulv en van Gennep. Zijn de financien der stad goed, dan wil de heer Yiruly veel meer geven. Thans echter acht bij de aangevraagde som verloien geld. De heer Buchner zal er voor zijn. Hij motiveert ziji?e stem, zoo als ook de hh Droogleever en Reutinger doen. In rondvrage gebragt verklaren 11 leden zich er voor en 3, zijnde de hh. Remy, Yiruly en vau Gennep cr zich tegen. Op voorstel des B wordt goedgevonden de toegestane som te vinden door overschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven. Aan den directeur der zwemschool wordt, uadat dc hh. Droogleever, Yiruly, Buehner en Kemper het woord hadden gevoerd, voor het tegen woordig loopende jaar eene toelage van f 100.verleend. Op voorstel des B. wordt besloten f 500 beschikbaar te stellen tol viering van den 50 jareu geleden plaats gehad hebbeudt i veldslag vat Waterloo, en wordt daarbij aan B. en W overgelaten tjdaniee ondc krijgers, die onvermogend zijn, op den feestdag naar Leydeu zich te be geven, daartoe in de gelegenheid te stellen door geldelijke oud' rsteuuing. Dit besluit wordt genomen met 10 tegen 4 stemmen, die der hh. Yiruh Reutinger, Kist en Droogleever, die van oordcel zijn dat deze ko-t:i laste moeten komen van het gouvernement en niet van Je geniet Daarna gaat de vergadering over tot het houden eener zitting m- ce sloten deuren. GOUda, 18 Mei. Tarwe. Poolschep. last 295. Zeeuw sche per mud 6 a 8.75. Rogge, lulandsche 5.50 a/6, buiten- landschep 6 a 6.25. Gerst 3 a 5.00. Haver t 2.50 a/4. Boekweit. Fransche per 2100 ned. 190. Noordbrabantsche 205. Erwten 6.50 a 9. Bruine boonen f 10 a 13. Paardenboonen 5.30 a 5.SO. Duiveboonen 6.50 a 7. Hennepzaad 9.50. De veemarkt met goeden aanvoer; hoewel ue prijzen hoog waren, wa3 de handel echter traag; schapen en magere varkens gingen vlug van de hand. Goeboter/ la 1.06, Wei boter 0.86 a a 0.96 pr. n. HÜ. Kaas. Aangevoerd 60 partijen prijs f 20 a 22. Aan stads waag gewogen, van 12 tot 18 mei 10/4, 133S 8 en 113/16 boter, te zaraen 28290 ned. (ffi. Boter/46 a 52 het vierde, 1.15 a 1.30 per n. (ffi. Dordrecht, IS Mei. Tarwe. De a -nvoer niet belangrijk ging tot vorige prijzen slepende van de hand Puike jar. w. z. en vl. 8.20 a 6.40; mindere 7.20 a 7.90. Nieuwe

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2