öinncnlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. De regering is onderrigt van het openen van emigratie- bureaux voor Mexico, in de voornaamste steden van de veree- nigde staten, die echter ten doel schijnen te hebben om soldaten voor den president Juarez aan te werven. Het gouvernement heeft daaromtrent officieuse inlichtingen aan den president Johnson doen vragen, waarop door de/en is geantwoord, dat hq het regt niet heeft het aanwerven van landverhuizers voor Mexico te beletten. De bezorgdheid door de aangelegenheden van Mexico ver wekt ncjmt hier met den dag toe. Alhoewel men nog niet overtuigd is, dat Amerika de vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk in de weegschaal wil stellen, ontveinst men het zich toch niet, dat men van die zijde niet veel goeds te wach ten heeft. De Fays verklaart heden avond, dat Frankrijk niet dulden zal, dat eeu hoop avonturiers een land aanvalt, dat zich onder bescherming van onze vlag bevindt. Hoe evenwel zal Frankrijk dit beletten? De zoogenaamde avonturiers laten zich in Amerika als emigranten inschrijven. In Mexico aangekomen stemmen zij er in toe voor Juarez de wapens te voeren. Wat daaraan te doen? Daarbij komt, dat de opvolger van Lincoln de handen vol heeft om de orde in zijn eigen land te herstellen en zeer waar schijnlijk gdusch niet ontevredeu is dat de elementen van wanorde naar Mexico overgebragt worden om er aan de zucht naar be drijvigheid bot te vieren, die na oorlogen, al& waarvan Amerika het tooneei was, steeds nog geruimen tijd voortleeft. Indien Johnson dus maatregelen tegen de emigranten naar Mexico neemt, dan zal dat slechts voor den vorm zijn Tegenover dat dreigende onweder betreuren wij het meer dan ooit, dat onze vlag in de zaak betrokken is en dat onze regering dwaas genoeg is om haar niet ten spoedigste van de mexicaan- sche aangelegenheden los te maken. Het tegendeel is waar. Bij gerucht verneemt men althans, dat men er tijdelijk van heeft afgezien om onze troepen uit Mexico terug te roepen en daar entegen besloten heeft er nieuwe troepen heen te zenden. Ge lijktijdig moet bevel gegeven zijn om onze vlootafdeeling in de wateren van Mexico met een zeker aantal gepan'serde sche pen te versterken. Wij Franschen hopen intusschen, dat onze regering er nog wel eens ernstig over nadenken zal, voor zij de onbekookte raad gevingen volgt van de Patrie en van al degenen, die, in plaats van zich boos te maken over de houding van Johnson, beter deden huu misuoegeu op Napoleon III bot te vieren, die Frank rijk op zoo ligt/innige wijze in de aangelegenheden van Mexico heeft gewikkeld. Men verzekert dat maarschalk Bazaine geschreven heeft, dat hij voor niets instaat, wanneer hem niet onverwijld versterking wordt gc.ouden roept men hem terug, dan verklaart hij Mexico voor verloren. De heer Drouin Je Lhuys heeft van zijne zijde verklaard, dat hij zijn ontslag geeft, indien vóór den 1° julij al onze troepen niet uit Mexico teruggeroepen zijn. 23 Mei. De Coustit. herinnert aan de vredelievende verklaringen van de unieregering en voert feiten aan ten betooge, dat de ongerustheid te weeg gebragfc door de amerikaansche regering van grond ontbloot is. Welke plannen de keizer ten aanzien van Algerie gevormd heeft, weet men nog niet. Het is best mogelijk dat men daar omtrent in den eersten tijd niets hooren zal, maar dat eene nieuwp enquête zal worden ingesteld, waarvan de keizer de uit komsten zal kunnen controleren door middel van de ondervin ding die hij nu op de plaats zelve heeft opgedaan. Bij wijze van gerucht wordt verzekerd, dat de keizer zou besloten hebben tot de benoeming an een civiel gouverneur van Algerie, wiens functien geheel zouden afgescheiden zijn van die van den mi litairen gouverneur. De kamer van afgevaardigden heeft de beraadslagingen over de begrootingswetten uitgesteld tot den lsten jumj. De eenige oorzaak van dat uitstel is de wensch van den keizer om zich gedurende die discussie te Parijs te bevinden. Hij zal zijn verblijf in Algerie opzettelijk bekorten om tegen het begin der volgende maand alhier teruggekeerd te zijn. Het laat zich toch voorzien dat bij de behaudeling van het budget de mexi- caansche kwestie op den voorgrond zal treden, die hier op dezen oogenbiik nog altijd aller aandacht gaande houdt. Men blijft beweren dat onze regering voornemens is de aanwerving der zoogenaamde emigranten in Amerika, zoo noodig met ge weld te keer te gaan. Het behoeft wel geen betoog dat de oppositie zich daartegen met alle magt zal aankanten. De de batten over dit punt zullen uit den aard der zaak eene zeker» agitatie in het land in het leven roepenhet fransche volk heeft altijd de expeditie naar Mexico hoogst belagchelijk ge vonden indien zij nu zelfs tot een oorlog met Amerika zou leiden, kan het gouvernement er verzekerd van zijn dat het strengelijk en algemeen zal worden gegispt. Weenen, 22 Mei. Vrij algemeen is heden het gerucht verspreid, dat de heer von Franck den wenseh zou hebben te kennen gegeven, om de portefeuille van oorlog te mogen ne- derieggen. De een zegt, dat de heer von Hauslah, de ander dat von lïenikstein hem zal opvolgen. Tevens deelt men mede dat het ministerie van marine als zelfstandig departement zal worden opgeheven. Het laatste komt zeer waarschijnlijk vour. Men beweert dat het thans geen twijfel meer lydt, dat de landdag der duitsch-slavonische provinciën in de maand October bijeengeroepen zal worden. De termijn is echter nog ver genoeg verwijderd, om met grond eene tegenspraak te verwachten. De amerikaansche gezant alhier, geeft zeer geruststellends verzekeringen omtrent de buitenlandsche staatkunde van zijne regering. Zij denkt er niet aan, zegt hij, conflicten met andere staten te doen ontstaan. Hij betwist ook de geloofwaardigheid van het berigt, dat met voorkennis van het kabinet van Was hington vrijbuiters naar Mexico zich zouden begeven. 23 Mei. Naar luid van de Neue Presse heeft de hertog de Gramraont, in een gebrek met graai Mensdorff, de redevoe ring door prins Napoleon te Ajaccio gehouden, eene onbezon nenheid genoemd, die geen tegenspraak verdient. Berlijn, 21 Mei. De Weser Ztg. deelt het volgende mede. Toen ons kabinet de overtuiging erlangd had, dat Oostenrijk meer dan lijdelijken wederstand zou bieden tegen eene aan hechting der hertogdommen en tegen de verwezentlijking van Pruisens eischen, begon men ernstiger aan eene eventuele breuk met het Weener kabinet te denken, en dien ten gevoigo na te gaan welk vooruitzigt op slagen een geweldadige verwezent lijking van die eischen zou hebben. Men begon daarom de stemming der groote mogendheden te dien opzigte na te gaan. Zoo wendde men zich ook tot den franschen gezant alhier, die echter te kennen gaf, in eene zaak van zooveel gewigt eerst instructien te moeten vragen. Hij deed dit en het antwoord was, dat Frankrijk de zijde van den duitschen bond zou kiezen wiens regten het steeds had voorgestaan. Dit antwoord echter werd niet voldoende geacht; van den bond :och was geta sprake, nien had slechts op het oog het geval van een even tuele breuk tusschen Pruisen en Oostenrijk. Men drong dus op een nader antwoord aan eu dat luidde aldus//Frankrijk zal eventueel partij trekken voor die mogendheid, welke voor de regten van den duitschen bond raogt optreden Nu wist men hier genoeg en liet alle gedachten aan geweid varen. 23 Mei. In de zitting der kamer van afgevaardigden op heden was het handelsverdrag met Oostenrijk aan de orde. Nadat het door verschillende leden bestreden en door rege ring verdedigd was, werd het bij hoofdelijke omvraag aange nomen met 170 tegen 99 stemmen. GOUDA, 24 Mei. Sinds eenige weinige jaren is in het naburige Belgie met den mee3t gunstigen uitslag in werking eene maatschappij van onderlingen bijstand ingeval van schade door den hagel. Deze maatschappij rust op den grondslag van onderlingen waar borg, doch tevens met vaste en onveranderlijke premiën, waar van het beloop jaarlijks wordt gebezigd tot voldoening der schaden. Mogt dat beloop daartoe ontoereikend zijn, dan worden de batige saldo's van vorige of volgende dienstjaren aangewend om het achterstallige aan te zuiveren. De resul taten zijn van dien aard, dat zij tot deelneming in die maat schappij uitlokken, gelijk dan ook in Belgie werkelijk reeds meer dan 1500 landbouwers zich daarbij hebben aangesloten. De maatschappij draagt de benaming „de vereenigde land bouwers". Zij is volgens de statuten, vreemd aan allen geest van nijverheids- of geldelijke speculatie, en de deelnemers hebben tot broederlijk oogmerk, zich onderling ingeval van schade, veroorzaakt door den hagel, bij te staan door middel van eene geringe jaarlijksche bijdrage, die zoo eenvoudig en zoo goedkoop mogelijk zal bestuurd w orden, met al de zuinigheid eens goeden huisvaders zooals in de algemeene voorwaarden wordt op gemerkt. De raad van bestuur en het comité van toezigt in Belgie gevestigd, zijn zamengesteld uit de meest bevoegde en notabele personen. Voorzitter van den raad van bestuur is de hr. van den B< rgbe, arrondisseraents commissaris te Thielt, in zijne boedanigheid van voorzitter van de landbouw-maatschappij der 10e, lle en 12e vereenigd' landbouw-districten van West- Vlaanderen, de onvermoeide voorstander van den landbouw. Tn het comité van toezigt zijn verscneidene leden der kamer van volks-vertegenwoordiging, provinciale raden, commissien van landbouw, gemeentebesturen enz. gekozen. Met den aanvang dezes jaars, heeft deze maatschappij van onderlingen bijstand harpn werkkring ook tot Nederland uit gebreid, waar zij als mede-directeur wordt vertegenwoordigd en bestuurd door den heer P. M. Montijn, notaris en sinds 1850 directeur der „Assurantie-maatschappij voor roerende goederen enkel van landbouwers en veehouders onderling, opgerigt te Oude water" en thans gevestigd te Gouda. Onder mededeeling van het bovenstaande meenen wij belang stellenden wel te mogen opwekken, zich ter vestiging va. een zelfscandig eigen oordeel over deze maatschappij bij gemelden beer Montijn te Gouda te vervoegen tot het erlangen van eenige gedrukte stukken, waarin de werkkring van „de vereenigde land bouwers" geheel en al omschreven is, met bijgevoegde tabellen ter invulling door de deelnemers. Landbouw Co?r. In de zaturdag gehouden zitting van de tweede kamer der stalcn-generaal, is de discussie over de afschaffiug der plaatselijke accijnsen voortgezet. De heeren Godefroi, de Bi- bersteijn, Dullert en Peijpers waren vot,» en de beer Schim- melpenninck tegen het ontwerp. De heeren Dirks en Fokker lulleu nadere inlichtingen afwachten. Schier de geheele zitting van maandag is ingenomen door de verdediging van de afschaffing der plaatselijke accijnsen door de ministers van binnenlandsche zaken en van financien. Voor die weinige gemeenten, die door de overdragt van 80 percent van het personeel en van de opcenten op de gebouwde eigen dommen nog niet genoeg bekomen, om alle accijnsen af te schaffen, zullen overgangs-maatregelen worden vastgesteld. De minister zal afwachten, welke wijziging nopens den census noo dig zal worden geacht. De algemeene beraadslrgingen over het wetsontwerp tot afschaffing der plaatselijke accijnsen zijn in de zitting van de tweede kamer van dingsdag nog niet afgeloopen. Zij bestonden meerenueels in re- en duplieken. Ook hebben nog eenige nieuwe sprekers zich tegen de voordragt verklaard, onder anderen de heer Rochussen. In de zitting van de eerste kamer zijn met algemeene stemmen aangenomen vier aan de orde gestelde wets-ontwerpen. Tegen vrijdag zijn weder eenige ontwerpen aan dc orde gesteld. Zaturdag jl. zijn de eerste kersen, ongeveer 7ü manden, van Duitschland te Rotterdam aangekomen en naar Engeland doorgevoerd. Binnen een paar weken verwacht men ook uit de geldersche streken de eerstelingen van deze boomvrucht. Naar luid van de ontvangen berigten zal deze vrucht dit jaar zoo veelvuldig zijn, als zelden is voorgekomen. Ook de andere steenvruchten, zoo als pruimen en perziken, beloven allezins goede opbrengst, minder zal dit het geval wezen met appelen en peren, welke weinig beloven. Naar men uit het Wesüand verneemt zullen op het einde dezer week bereids enkele manden nieuwe aardappelen naar Engelend worden geëxpedieerd, deze aardvrucht st ..it veel belovend op het land. Men leest in de Arnh. Ct. Wanneer de thans bij de tweede kamer aanhangige wets- voordragten mogten worden aangenomen, zal het gereed lig gende handelstraktaat met Frankrijk onmiddellijk kunnen worden gesloten. In het belang van den handel i» spoedige ratificatie van dat verdrag wenschelijk. Mogt dus het tractaat voor julij gesloten zijn, dan ligt het in het voornemen van de regering de tweede kamer op nieuw iu den zomer bijeen te roepen. Tiet regerings-nntwoord op het verslag op de wet op de schutterijen zal spoedig gereed zijn. Deze wet zal dan tevens tonnen worden behandeld. Het verslag over het wets-ontwerp tot regeling van het toe zigt op stoom toestellen is uitgebragt en zal eerlang gevolgd worden door dat op het oprigten van fabrieken en trafieken en welligt door dat op de wet op concessien. Als de regering haar antwoord met spoed inzendt, zouden ook deze voordrag ten in de zomerzitting behandeld kunnen worden. De synodale commissie, daartoe door de synode der ne- derlandsche hervormde kerk gemagtigd, heeft onder zekere voor waarden het uitsluitend regt tot de uitgave van de nieuwe vertaling van het nieuwe testament verkocht aan de bijbel-com pagnie. Op het voorstel van den hoogleeraar van Oosterzee, strek kende om de zittingen der synode in het openbaar te doen houden, is door de commissie, belast met daarover rapport uit te brengen, afwijzend geadviseerd en dit advies door de synode door verwerping van bedoeld voorstel bekrachtigd. Nijmegen, 20 Mei. Naar wij vernemen zal het zangers- •eest, hetwelk men dit jaar hier zal vieren, eenige dagen opge- fcboït worden ten einde het, indien mogelijk, te doen zamenvallen de opening der spoorwegliju Nijmegen-Cleve. Gisteren zijn alhier in de raadsvergadering benoemd tot recteur aan de hoogere burgerschool de heer W. D. de Hartog, luitenant der infanterie en docent aandeK.M. A. te Breda, tot onder-directeur de heer P. van der Burg, docent aan gymnasium alhier, liet examen voor hen die als leerlingen pfnschen toegelaten te worden, zal plaats hebben 'n Augustus. Deventer, 33 Mei. In een vorig berigt werd medegedeeld dat de raad dezer gemeente tot leeraar aan het athenaeum den neer Slotemaker benoemd hadtevens werd toen gezegd, dat die benoeming nog al sensatie had veroorzaakt. Thans kunnen we melden dat de heeren Dr. A. M. Ledeboer en Mr. Cost Jrrdens ontslag hebben gevraagd als curatoren de eerste op grond„dat dit collegie het vertrouwen van den raad der gemeente niet meer schijnt te bezitten." Het is te betreuren dat genoemde heeren tot het besluit meenden te moeten komen, een werkkring vaarwel te zeggen, waarin zij, (de laatste vijf en dertig jaren), tot zooveel nut der gemeente Deventer werkzaam waren. Davo s grijze veste (met dezen dichterlijken naam noe men we onze oude stad bij plegtige gelegeuheden); Davo 's grijze veste mag zich weer in 't bezit van een burgemeester verheugen. De voorraad schijut niet groot te ziju van mannen, die de geschiktheid hebben met zulk eene betrekking te worden be kleed w ij hebben geruimen tijd zonder gezeten, terwijl het na burige Zutphen zoo in een oogenbiik klaar was Over die slingerperioden, waarin wij dagelijks uit de eene hand in de andere overgingen, hebben we ons evenwei niet te beklagen. De benoeming toch van den heer mr. H. R. van Marle bewijst dat er met overleg is te werk gegaan. Gelukkiger keuze kon dan misschien ook niet gedaan zijn. De familie van Marle is eene oude Deventer familie, die het voorregt heeft de hoogachting van allen te bezitten, deze om standigheid gevoegd bij een warm hart en een helder hoofd zal het den heer van Marle gemakkelijk maken zijne zoo moeijelijke betrekking tot nut en genoegen onzer gemeente te vervullen. Men verwacht in 't algemeen veel van hem. Omtrent het „Waterloo-feest" nog altijdstik donkere nacht. Iu het begin dezer maand is langs de geheele noorwccgsche kust eene aardbeving waargenomen. Iu Turkije is op al de rijksscholen het on derwijs in de fransche taal verpligteod verklaard. De ï-chach van P> rzie komt de hoofdsteden van Europa bezoeken. Men is beducht vooi woe lingen van de werkeiooze lyonsche arbeiders. Prins Napoleon heeft op Corsica zeer liberaal eu anticlerikaal georeerd. Keizer Max laat zijn rariteiten van Miramar naar Mexico komen. Men wil Cochin-Cbiua koloniseren door militair georganiseerde vestigingen. De kamer van koophandel te Schiedam vraagt de onmiddelijke afschaffing var. het ïuvo r- regt op de granen. ln de Vereenigde Staten worden thans dagelijks 60U0 vaten petroleum gewonnen. De parij-che werklieden zijn onrustig en telkens ziet men nieuwe vereenigingen den aibeid staken H aantal schipbreuken sedert 1 januarij bedraagt 9Fi. Den 11 april heeft men te Kingstown op Jamaica schokken van aardbeviug gevoeld De tweede kamer van den oostcnrijkscheu rijksiaad heeft het haudelstvactaat nut de tolvereeniging aangenomen. Den IS mei werden te Zutphen op de markt nieuwe aardappelen verkocht voor een cent het stuk In den omtrek van Tilburg worden drie opeenvolgende branden toegeschre\in aan kwaadwilligheid. Engeland zal zich ouder geen voorwendsel mengen in de biuDenlandschc aangtlegeuhulcn der unuTe Moskou is «lezer dagen een duitsch dagblad in hit licht verschenen. De vorst van Mon tenegro heeft Weenen een bezoek gebragt. Dc fransche kroonprins b ert de aardrijkskuude op een lotospel. Een rpaan.vh slavenhaler uit «ie Pongo-rivter ontsnapt, is twee dagen in zee zijnde door dc -lav n ,d Twee personen aan den moord dor manschap ontkomen, brasten de tijding te Sierra Leone. Victor Emanuel ontving op de Daote-tentooustell; j een etresabel, waarop o. a. het opschrift uit Dante Kom tn zie uw wu i.unl Rome; troostelooze weduwe, dag en nacht roept zij haren Cr-zar en vraagt, waarom hij niet bij haar is. Op het voorjaar>ciam u zijn üil hulp onderwijzers toegelaten. De koning van Zweden zal d« zen zo:n* r een reisje doen en waarschijnlijk ook Frankrijk bezoeken. Hot engelsrh parlement 2al zijn eigen dood sterven; sederi lang waren zij gewo- ur hun tijd om te komen. Nog in deze maand wacht m^n d« zcr terug uit Algerie. Vervolg op de uniform-verandering bij het leger, ?.e ons n<>. 327. Grenadiers en Jagers. Schakots als bij de infanterie, bij de jagers i- op de koperen plaat eene hoorn, bij den staf en de grenadiers, een granaat van wit metaal aarigebragt. De ronde bal voor de grenadiers geel, voor de jagers groen. De peervormige pompom voor de grenadiers wit, voor de jagers groen. Bij de grenadiers en jagers blijven de vangsnoeren bestaan-, de pluim voor de officieren zal zijn voor de grenadiers wit, en voor de jagers van groen afhangende hanenvederen. De muziekanten dragen eene regt opstaande pluim van witte vederen hoog 8 duimen. KicartiermutsDe grenadiers als bij de infanterie. Kleur van het laken voor de jagers groen, de kleur van uitmonste ring blijft. Korte JasIn plaats van de wings schouderbedekkingen als bij de infanterie.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2