'r' /8 I 5/J Buitenland. i Prinsterer, zijne parlementaire 1865. Zondag, 28 Mei. Ml 3^0. Effecten. Overzigt. 47V2 Uitgave van A. BRINKMAN. i naar voor, dat de keizer zoo lang afwezig blijft bij den onzekeren stand der zaken en de uit Amerika opkomende bezwaren. i te 96 54*/. 54'/s 97% 84 84 937/8 61 /s 477/16 i. BRINKMAN. 2 8 4 Gebleven koers. het parlement niets tegen den /16 8 8 2 79>, 651/» 62% 69»/» 69»/, 23 r '8 *2 ^8 ÏOUDSCHECOURANT. ir P. C. MAAS J'. clezer ter onder- adres vau dankbe- Lange TiendewegD. n°. 60. 79% 65% jyze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. jn de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. pf prijs per drie maanden is/2,franco p. postƒ2,25. pe inzei' ling der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 19P/4 61 De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is SO Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. ers N de Vroom en J. van den Berg. ielena, ouders L. Smit kaaik en P. Anders, ruisheer, 18 j. p 21. C. G. van lik, 6 m. 22. N. 46%. 97% Mei 1865. surg en J. Borger. - :en. A. Fiiak. J. W. J. van Vliet, 5 j. van Witzenbnrg met Littel. troep in gebruik overtrek, en de odel voor de oE- len, naarmate de zijn afgedragen, de onderofficieren verre deze dienstig aanbrengen van het nieuwe model korte jas nieuw 3 kwartiermuts en lergaan. elijk geschieden, e rokken of epau- 62% 6916/ic 70 Vis! 23% gedag 23 Mei. Hoogste koers. 61’%6 7216/is 96 GOUDA, den 27 Mei. Het eindigen van den vreeseliiken burgeroorlog in Amerika dreigt een ernstig bezwaar te worden voor Frankrijk. Toen Vapoleon den avontuurlijken togt tegen Mexico ondernam, had ie geschokte unie de handen te vol om het beginsel van Monroe, je uitsluiting van europesche bemoeijingen in amerikaansche aangelegenheden te handhaven. Men bleef dus bloot toeschouwer bij de gewelddadige onderdrukking van den nabuur en bij het willekeurig opdringen van den oostenrijkschen aartshertog, maar sen bleef altijd in betrekking met Juarez en erkende den nieuw bakken keizer niet. De zegevierende unie is nu minder dan ooit in staat naar buiten te werkenalle inspanning zal noodig zijn om den binnenlandschen chaos te ontwarren, tot algemeene bevrediging en geregelde organisatie te komen. Maar het terug- keeren en ontbinden der legers moge vele handen teruggeven aan landbouw, handel en nijverheid, vele anderen onrustiger van aard, zien reikhalzend uit naar nieuwe avonturen. Hun wordt de gelegenheid aangeboden om voor Juarez te strijden, en de ongenoodigde vreemdelingen van den amerikaanschen bodem te verdrijven. Juarez wordt te N -York aan geld ge holpen en duizenden stroomen toe om den nieuwen togt te aanvaarden. Wij nemen als zeker aan, dat de bewindslieden de onzijdigheid zullen bewaren en gewapende expedition tegen gaan, maar het vertrek van vreedzame emigranten naar Mexico kan men niet beletten en nog minder dat de daar aanlandende I oudsoldaten zich engageren in de armee der mexicaansche pa triotten. Het vooruitzigt is duister voor Maximiliaan, tot nu toe hield hij zich staande door fransche hulp, door belgische en oostenrijksche benden tegen de inlanders, maar hoe zal hij weerstand bieden aan den dollen hoop der woedende Yankees. Kan Napoleon den aartshertog opgeven, zal hij den strijd voihouden en de kern van zijn leger, de beste krachten van zijn land opofferen aan ijdele roemzucht, om een Oosten rijker op den verren keizerstroon te handhaven Mexico kon Moscou worden. Zeker werd hij tot veler vreugde magteloos in Europa. Maximiliaan zou aan Amerika en aan Frankrijk tevens eene groote dienst bewijzen, als hij vredig naar huis gingAmerika zou vrede hebben en Napoleon van eene mveijelijke, zoo niet ónmogelijke verpligting ontheven zijn. Maar het is zoo hoogst zeldzaam dat wijze matiging een plaatsje weet te vinden in gekroonde hoofden. De zaak der hertogdommen kan nog lang onbeslist blijven. Oostenrijk en Pruisen zijn oneens en de duitsche bond is flaauw, weifelend en langzaam. Pruisen begint in te zien dat het inslokken niet zonder ernstige gevolgen zou blijven. Zoo vermeerderen de kansen weer voor Augustenbuig. Toch is het niet te voorzien, waarop de kronkelwegen der diplomatie zullen uitloopen. Dit is anders met Italië, dat een onveranderlijk doel beoogt, een ongedeeld Italië; daartoe behooren Venetie en Rome. De diplomatie Kan deze uitkomst vertragen maar eindelijk breekt de dag der verlossing aan; Venetie verbreekt zijne on waardige ketenen en de oude wereldstad wordt de hoofdstad van Italië. Engeland bereidt zich voor tot nieuwe verkiezingen en de uitbreiding van het stemregt zal nu het doel der pogingen zijn. Het verschuiven van dit volksbelang heeft invloed gehad op de populariteit van dit ministerie en he* zal om staande te blijven, stellige toezeggingen moeten doen. Prins Napoleon is op Corsica uit den band gesprongen, hij heeft te Ajaccio eene redevoering gehouden, die groot opzien baart. Hij huldigt zeer liberale beginselen en de fransche bladen mogen zijne stoutigheden niet verspreiden. Welligt dient de geheele geschiedenis slechts om indirect de hoop te verlevendigen, waaraan men niet officieel wil toegeven. Ove- AI rïgens staat de napoleontische liberaliteit bij weinigen hoog ~g aangeschreven. In Frankrijk ontwikkelt zich langzamerhand I een geest van oppositie en het komt menigeen onvoorzigtig London, 23 Mei. In de zitting van het parlement van gisteren avond heeft lord Palmerston o. a. den heer Disraeli geantwoord, dat hij dte leden zou oproepen om aanstaanden dingsdag morgen eeue zitting te houden, ten einde de Roman Catholic Oath bill te bediscussiëren, die, zoo als men zich her inneren zal, ten doel heeft om het formulier af te schaffen, volgens hetwelk de roomsch-katholieke leden van gehouden zijn tot aflegging der belofte van troon, de kerk of de dynastie te ondernemen. 26 Mei. Berigten uit New-York van 17 mei melden Davis is met zijne familie en zijn generaien staf nabij Macon gevangen genomen en naar Washington opgezonden. Het pro ces duurt voort, maar heeft tot dusverre niets stelligs tegen hem aan het licht gebragt. Montholon is door Johnson ontvangen, die hem de vriend schappelijke gezindheid van de unieregering heeft betuigd. De emigratie-agitatie is ietwat verminderd. De uitgifte van het overschot der leening van 230,000,000 is aan ge van gen. Het weekblad Public Opinion behelst het volgend schrijven van Garibaldi //MijnheerIk ben van den aanvang af van oordeel geweest, dat de amerikaansche kwestie de menschheid en de gansche wereld aangaaten het deed mij leed te zien, dat een deel van het engelsch publiek vijandig gezind was tegen het herstel der eenheid in de groote republiek. Het was treurig, dat de gezonde zin van het volk, dat het eerst het beginsel der slaven emancipatie voorstond, geen bijval te kennen gaf aan de Ame rikanen van het noorden, die de werktuigen der Voorzienigheid voor de uitvoering van dat verheven denkbeeld bleken te zijn. Dat dan nu die heeren der zee tot heil der onderdrukte menschheid eendragtig blijven. Mogen zij, zonen van dezelfde moeder, zien, dat hun edele stam tegenwoordig het bolwerk is voor de regten der natiën, en dat het despotisme wrok tusschen hen tracht te voeden, omdat het hen vreest en weet, dat, als zij op vriendschappelijken voet staan, het ónmogelijk zijne alom der vrijheid noodlottige plannen ten uitvoer kan brengen.” Volgens berigten uit Mexico hebben de juaristen op ver scheidene plaatsen de overwinning behaald in gevechten met de keizerlijke troepen. De dagbladen van Brownville, een grens stad van Texas aan de Rio Grande del Norte, tegenover Ma tamoros), bevestigen dat Monterey door Negretti is bezet en de keizerlijken zich hebben teruggetrokken. De Nrw-lurk Herald meldt, dat de liberalen aan de Belgen eene nederlaag toegebragt en Periania veroverd hebben. Een sterk corps Franschen rukte op naar Matamoros. Juarez maak naar men verneemt, Monterey tot zijne hoofdstad. Keizer Maximiliaan vernam te Orizaba de capitulatie van Lee en zond dadelijk den heer Elvin, chef van zijn kabinet, naar Washington. Juarez wil, om Romero te wreken, de gevangen genomen fransche zee officieren laten fusilleren. Een amerikaansch orgaan der echte republikeinen drukt zich op deze wijze uit: Wij zullen waarschijnlijk niet lang behoeven te wachten, of het zai blijken dat Maximiliaan Mexico zal moeten verlaten. Ons land zal nimmer dulden, dat eene vertakking van het napoleontisch imperium zich op zijne grenzen zal vestigen. Het is niet waarschijnlijk dat de moderne Cezar zich aan de kansen des oorlogs zal wagen. Maar zoo hij het onderneemt, zullen wij een paar honderd duizend man in ge reedheid hebben, die geene aangenamer bezigheid verlangen dan hem betere manieren te leeren. In geruimen tijd heeft men in Engeland niet van zulk een zwaar onweder en zulke hevige regen- en hagelbuijen ge-

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1