ömnenlunö. Gemengde Berigten. Brest, 5 Junij. De new-yorksche mailboot Europe ia alhier aangekomen met tijdingen uit New-York, loopende tci 26 mei. van het stemregt. De petitie is aangenomen met eene meer derheid van 41 tegen lü stemmen. De gouverneur van dien staat, Harris, is gearresteerd geworden en o. a. is hem eene som van 60,000 dollars in specie ontnomen. De garnizoenen van Tallahassee pn St. Mark in Florida, hebben zich den 9n mei overgegeven. - 6 Jumj. Graaf Russell heeft aan de admiraliteit schrif telijk kennis gegeven dat de feiten bewijzen dat de oorlog in Amerika geëindigd is en dat het britsche gouvernement diens volgens aan de schepen der zuidelijken de regten van oorlog voerenden onttrokken heeft. Parijs, 4 Junij. In het belang der algerijnsche kolonie is eene overeenkomst geteekend tusschen den staat en eene maat schappij, genaamd la Grande Compagnie Africaine. Die maat schappij, aan wier hoofd geplaatst zijn de heeren Talabot en Fremy, zal tegen eene gewaarborgde rente van 6 pCt. aan het gouvernement 100 millioen fr. verstrekken. Met die som zal het gouvernement de openbare werken in Algerie voltooijen, terwijl Je genoemde maatschappij in het bezit zal treden van alle mijnen, ertsen enz., die door haar ontdekt zullen worden. Vrijdag heeft de heer O'Quin, rapporteur der commissie, de sprekers van eergisteren beantwoord. Zijne rede was bij uit nemendheid dor; hij verdedigde de tegenwoordige inrigting van de begrooting en tm .atte aan te toonen, dat de voortgaande verhooging van het eindcijfer der begrooting gelijken tred hield met de toeneming van het publieke vermogen en de ontwikke ling der hulpbronnen van het land. Volgens hem was de fi nanciële toestand sedert eenigeu tijd veel verbeterd, en zon die toestand zich binnen twee of drie jaren nog verder verbeteren, wanneer men zou weten weerstand te bieden aan het verleide lijke van zelfs nuttige uitgaven en binnen eenige jaren terug kwam tot eene regelmatige amortisatie. Ongelukkigerwijze weet de regering geen tegenstand te bieden aan het meeslepende van uitgaven en wij weten wat wij te denken hebben van de voor gespiegelde financiële hervormingen. Men geioeft onder de leden van het wetgevend ligchaam, dat de zitting den 1Q julij zal kunnen worden gesioten, mits het vastgestelde programma worde ingekort. Men beweert dan ook, dat de decentralisatie-wet niet in haar geheel zal worden in discussie gehrigt, maar dat daaruit geligt zal worden alleen het hoofdstuk, dat betrekking heeft op de verkiezingen voor de municipale raden, omdat die verkiezingen in de maand julij a. s. moeten plaats hebben. De vereenigingen van arbeiders, die, met het doel om hooger loon te verwerven, het werk staken, houden hier aan. Het gevolg daarvan is reeds, dat de inleggelden bij de spaar banken eene enorme vermindering ondergaan en veel gestort kapitaal wordt opgeeisckt. De administratie der spaarbanken heeft van dit feit den minister van financiën kennis gegeven. r Junij. De nieuwe turksche gezant heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan de keizerin ter hand gesteld. In zijne aan spraak zeide de gezant, dat de sultan bepaaldelijk bevolen heeft, dat alles in het werk gesteld moet worden om de banden van vriendschap, door welke beide landen sedert eeuwen vereenigd waren te versterken. De keizerin heeft deze aanspraak in den zelfden geest beantwoord. De keizer heeft te Constantine op een déjeuner een groot aantal inlandsche opperhoofden genoodigd en hen gezegd dat het zijn wensch was, dat de Arabieren door arbeid en onder wijs geschikt zouuen worden om al die betrekkingen te ver vullen, waartoe nu Franschen geroepen zijn en dat ieder in de armee, door middel van de dienst en door bekwaamheid, tot de hoogste graden kan opklimmen. Z. M. heeft voorts het kamp van de Goums bezocht, waar hem eene warme hulde werd gebragt. Op zijn togt heeft de keizer deel genomen aan een arabischen maaltijd, hem door stammen der Benigana aan geboden. Bij deze gelegenheid had de keizer gelegenheid de katoenplantaadjeu van den heer Duffourq te bewonderen, be slaande eene uitgestrektheid van 250 hectaren en waarop een aantal inboorlingen gebezigd worden. Op dit uitstapje werd de keizerlijke stoet gevolgd door een aantal inboorlingen van verre toegevloeid, waaronder velen te paard, terwijl in de eerste oase triomphbogen, zamengesteld van de takken der katoen- of palmbooinen waren opgerigt en ongesluijerde, rijk versierde vrouwen, groepen vormden langs den weg. 6 Junij. De heer Thiers heeft heden in de kamer op nieuw- betoogd dat de toestand van 's lands financien allertreu rigst is, daar de ontvangsten 1900 miiioenen bedragen, tegen 2 milliard 200 millioenen uitgaven, ilij concludeerde met het advies dat eene nieuwe leening zou worden aangegaan om het deficit te dekken. De heer Vuitry heeft den heer Thiers punt voor punt beantwoord om tot de conclusie te komen, dat de financiële toestand des lands bevredigend is. Jefferson Davis, beschuldigd van hoog verraad, zal te Was hington te regt staan. De gouverneur Letcher, de heer^Seldon alsmede de regter Campbell zijn gearresteerd en aan boord eener' kanonneerboot gevangen gehouden. Naar men zegt, zou ook de generaal Lee gearresteerd worden. Waenen, 2 Junij. Van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt verzekerd, dat de regering aan het pruisische ka binet heeft kennis gegeven, dat zij tien oorlogsbodems gewapend met 150 stukken geschut naar Kiel zal zenden. Berlijn, 4 Junij. Staatkundig nieuws is cr niet. Het antwoord van het kabinet van Weenen op de dépêche van 24 mei is ontvangen. Oostenrijk vereenigt zich met de bijeenroe ping der provinciale stenden van 1854, zoo als trouwens t» voorzien was. Voor het overige heerscht tusschen de beid» mogendheden eene groote spanning. Turijn, 4 Junij. Er heeft hier eene meeting plaats gehad onder voorzitterschap van den senator Sforza Cesarini. De ver- gadering heeft aangenomen eene motie, waarbij alle onderhan delingen met Eome worden veroordeeld, die niet tot grondsla» hebben het ophouden van de wereldlijke magt des pausen en een Italië der Italianen. Ook is beraadslaagd over een voorstel om al de steden van Italië uit te nood'gen tot het doen van gelijke verklaringen de commissie voor de meeting te magti- gen om eene permanente kiezersvergadering op te rigten, en aan Garibaldi eene herinnerings-meduille te zenden, die opzettelijk tot dit doel zal worden gegraveerd. GOUDA, 7 Junij. De geheele zitting van de tweede kamer was zaturdag gewijd aan de toelichting en verdediging van de reeds gedrukte of nog staande de zitting voorgedragen amendementen, te zamen zeven in getal, hetzij tot vermindering van het uniformregt, hetzij tot vermindering en spoediger aigeheele afschaffing van het differentieel regt, hetzij tot toekenning van algeheelen vrij dom voor nederlandsche voortbrengselen tegenover een regt van 5 pCt. op vreemd fabriekaat. En nu de uitslag. Alle amen dementen, die door den minister bestreden zijn, werden met overgroote meerderheid verworpende meesten hadden slechts 6 stemmen voor, zoodat de voordragt der regering intact blijft en woensdag de discussie over de afzonderlijke tariefsposten zal worden voortgezet en daarna over de verdere artikelen van het ontwerp, waaronder in art. 3 de differentiële uitvoerregten. Van wege den minister van binnenlandsche zaken is ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1865 zullen worden afgenomen tegen het einde van de maand julij e. k. Schriftelijke aanmelding voor den 1 julij aan het dep. van binnenl. zaken; voorts dat de eindexamens der polytechnische school in het laatst der maand junij e. k. zullen worden afgenomen. Aanmelding vóór den 10 junij aan het dep. van binnenl. zaken. De minister van marine heeft ter kennis gebragt, dat op een nader te bepalen tijdstip, aan het locaal van het departement van marine te 's Gravenhage, een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die tot scheepsklerk bij de nederland sche zeemagt wenschen benoemd te worden. Het getal der opene plaatsen bepaalt zich tot vijf. Aangifte vóór of uiterlijk op den 15n julij. Men verneemt dat Z. M. de koning en H. M. de koningin zich den 15° dezer naar het Loo zullen begeven, ten einde al daar den geboortedag van H. M. in familiekring te vieren, vanwaar zij den 23n naar 's Hage zullen terugkeeren. Z. M. de koning zal zich alsdan den 25n naar Leyden begeven, ter gedeeltelijke bijwoning van de plegtigheid aldaar, terwijl H. M. de koningin omstreeks dien tijd met het rijks-stoomschip Cycloop naar Engeland zal vertrekken, waar H. M. nagenoeg 3 weken zal vertoeven. Verder verneemt men, dat Z. M. zich bepaald den ln julij naar Lucern zal begeven. De commissaris des konings in de provincie Zuid Holland heeft aan heeren burgemeesters der gemeenten in de provincie Zuid-holland bij circulaire dd. 2 junij te kennen gegeven, dat, na de toezending aan den minister van oorlog van de opgaven, betrekkelijk de strijders, die in 181315 hebben deelgenomen en de feestelijke bijeenkomst te Leyden op den 25n deze/ maand wenschen bij te wonen, nog onderscheidene opgaven nopens dusdanige strijders, bij genoemden commissaris en ook regt- streeks verschillende aanvragen bij het depart, van oorlog zijn ingekomen. Naar aanleiding daarvan heeft genoemde minister den com missaris te kennen gegeven, dat, als onvermijdelijk gevolg van het overgroot aantal van de hier bedoelde oudmilitairen, reeds aan de eerste voordragt niet in alle opzigten het gewenscht gevolg zal kunnen worden gegeven, zoodat de latere opgaven eQ aanvragen, vooral van hen die huisvesting verlangen, wel buiten aanmerking moeten blijven. Ingevolge de uitnodiging van dien minister, heeft de com missaris heeren burgemeesters verzocht om, wanneer zich nader personen tot deelneming aan het feest nog mogten aanmelden, dezen in den aangegeven zin te willen inlichten en afwijzen. Zoodra genoemde commissaris de toegangskaarten voor hen, die tot het feest zullen worden toegelaten, van den minister ontvangt, zal hij die aan heeren burgemeesters ter uitreiking doen zenden. De twintigste vergadering der geldersche predikanten- vereeniging is tegen den 7 dezer maand te Arnhem beschreven. Onder andere vragen, die ter behandeling zijn voorgesteld, vindt men eene betrekkelijk de afschaffing van den doop; eene andere betrekkelijk de bepaling van slechts ééne avondmaals viering in het jaar en wel op goeden vrijdageene derde be trekkelijk het al of niet aanbevelenswaardige van zending-meetings, als die te Wolf hezen. Te Nijmegen heeft bij de laatste persoonlijke kerkvisitatie een ouderling der nederd. hervormde gemeente aldaar een formele klagt ingeleverd tegen de prediking van de leeraren Hooykaas Herderschee en ter Haar, wegens de anti-hervormde rigting, die zij op den kansel, in de katechisatien, in geschriften en in openbare wintervoorlezingen voorstaan. Uit Uithuizen wordt het volgende geschreven Naauwelijks doet zich het geschut gedonder in Amerika niet meer hooren, of de emigratiegeest begint onder zeer velen in deze omstreken weder eene sterke rol te spelen. Geheele huis gezinnen, zoowel ouden als jongen, trekken naar de nieuwe wereld, om daar datgene te vinden, wat zij, naar hun inzien, hier te vergeefs zoeken. Men zegt zelfs, dat eenige jongelieden, die onlangs verpligt waren als milicien de militaire loopbaan in te treden, over Delfzijl en Bremen de wijk hebben genomen naar Amerika. Zaturdag zijn van Rotterdam de geidersche kersen voor bet eerst in dit saizoen van hier naar Engeland uitgevoerd. Ongeveer 2000 mandjes van Tiel, Rossem en andere plaatsen aangebragt, maakten deze eerste bezending. Men verwacht spoe dig grootere aanvoeren. Ofschoon de boomen door de laatste winden vele vruchten hebben laten vallen, blijven de berigten omtrent dit product uiterst gunstig. Elke boer of hovenier is een aartsvijand van de mollen, en, ware het doenlijk, al de mollen tot den laatste toe, moesten er aan, als of zij niets in de wereld deden dan kwaaden nog- tans, volgens bevinding van een zwitserschen natuurkundige, met name Weber, is het met de zaak geheel anders gelegen. Volgens hem eet de mol niet een wortel of struik van eenige plant, maar hij voedt zich met insecten, die aan de planten nadeelig zijn, zoodat hij in plaats van schade, goed doet aan bet veld. Een natuurkundige, zegt Weber, heeft met zorg de magen onderzocht van vijftien op verschillende plaatsen gevangen mol len, en hij heeft er geen de minste overblijfsels van planten of wortels in gevonden, maar wel overblijfsels van aard- en andere wormen nogtans, indien de mol plantstoffen at, had men ze moeten vinden, daar deze zeer langzaam verteren. Hiermede niet tevreden, heeft hij levende mollen in een bak met aarde opgesloten, en hij heeft bevonden, dat twee mollen in 9 dagen 341 witte wormen, 193 aardwormen, 25 rupsen en eene muis met vel en beenen hadden verslonden. Toen gaf hij hun raauw vleesch in kleine stukjes gekapt en met plantstoffen vermengd de mollen hebben het vleesch op gegeten en de planten niet aangeraakt. Eindelijk heeft hij hun planten en wortels alleen gegeven, en in 24 uren tijds waren zij van honger gestorven Een ander natuurkundige heeft bevonden, dat twee mollen in een jaar 20 duizend witte wormen hadden vernietigd De landbouwers mogen nu zeiven de proef nemen. L. C. Men heeft gisteren in het Voorhout te's Hage een begin gemaakt met de werkzaamheden voor het op te rigten stand beeld voor wijlen Z. D. H. den hertog Bernard van Saxen- Weimar-Eisenach. Ten behoeve van Neerlands oude strijders van 181315, welke den 25n dezer te Leyden bijeenkomen en in het invali denhuis worden gehuisvest, zijn een aantal nieuwe nachtleger- voorwerpen enz. uit de magazijnen derwaarts gezonden. Men berekent thans het aantal oude strijders van 1813 15, die aan de feestviering op 25 junij te Leyden zullen deel nemen op 1500 en wij vernemen, dat reeds maatregelen genomen zijn om het grootste deel, dat op 's rijks kosten verlangt te worden gehuisvest, behoorlijke slaapplaatsen te kunnen bezorgen. De feestmaaltijd zal geleverd worden door in het vak vermaarde koks, confiseurs en restaurateurs, zoodat in dat opzigt, hoe aan zienlijk het aantal gasten ook zij, de ontvangst en het onthaal niets te wenschen zal overlaten. Bijzonder luisterrijk zal de eerste bijeenkomst van het kapittel der militaire V illemsorde zijnmaar toch zal de feestviering hoofdzakelijk de strijders van 181315 betreffen, want Z. M. de koning moet daarmede bijzonder ingenomen zijn, zoodat het feest van 25 junij in luister al de feestelijkheden in de eerste helft van die maand binnen Leyden zal overtreffen. Het gemeentebestuur is door de rege ring uitgenoodigd om door muziekuitvoeringen en volksver makelijkheden ook de burgerij in de feestviering te doen deeien, waartoe muziekcorpsen zullen worden beschikbaar gesteld. Ge meentebestuur en ingezetenen zullen daaraan door het houden eener algemeene verlichting den noodigen luister bijzetten. De uitslag der jongste verkiezing van leden der provin ciale staten in Friesland was voor de liberale partij allezius gunstig. Niet één lid dier partij is uitgevallen, maar daaren tegen heeft zij èn te Leeuwarden èn te Heerenveen èn te Sneek aanwinst van een lid gedaan, terwijl zij te Sneek bovendien nog met een lid werd versterk*, dat echter de benoeming niet heeft aangenomen. Yan wege den minister van binueniandsehe zaken is ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de wetten van den ln junij 1865 (staatsbladen n°. 58 tot 61), regelende: I. het geneeskundig staatstoezigtII. de voorwaarden tot verkDjging van bevoegdheid als geneeskundige, apotheker, hulpapotheker, leerliii -apotheker en vroedvrouw; III.de uitoefening der ge neeskunst IV. de uitoefening der art sen ij bereid kunst, volgens koninklijk besluit van 3 junij 1865, u°. 51 (staatsblad n°. 64), op den 1D november van dit jaar in werking zullen treden, en dat dien ten gevolge een getuigschrift als heelmeester, vroed- meester, apotheker, droogist of tandmeester, verkregen door een examen, voor eene provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt minder dan vier maandeu voor diea dag derhalve na 30 junij afgelegd, niet de bevoegdheid tot uitoefening van dien tak der geneeskunst zou geven. Naar wij van goederhand vernemen is door de heeren Swaan en van Heyningen eene overeenkomst aangegaan met een magtige financiële corporatie in Londen, tot levering van het geheele benoodigde kapitaal, zoowel wat de waarborgsom, als wat het kapitaal voor de werken betreft, ten behoeve van den aanleg der haven te Scheveningen en de daaraan verbonden spoorwegen. De bekrachtiging dezer overeenkomst is afhankelijk van het onderzoek, dat thans van wege bedoelde corporatie wordt in gesteld of geene technische bezwaren de uitvoering dezer werken in den weg staan. De heeren Swaan en van Heiningen hebben zi^h dien en gevolge tot den minister van binnenlandsche zaken ge*' end, om diligent te worden verklaard tot dit onderzoek, waarmede 14 dagen gemoeid zijn, zal zijn afgeloopen. Wij mogen ons dus vleijen, dat dit belangrijk werk, waarin zulke groote nederlandsche belangen betrokken ziju, werkelijk en spoedig tot stand zal komen. Deventer, 6 Junij. Acht ingezetenen dezer gemeende hebben het plan deel te nemen aan het feest voor oude krijgers te Leydenstellig zou hun getal grooter zjn miiien men de zaak met geld wilde ondersteunen. Het piuksterfeest is hier op de gebruikelijke wijze gevierd door 't publiek rr.en en tieren geen gebrek, 't Is opmerkelijk dat ztifs de kermis (die er dan toch altijd min of meer voor bestemd schijntzoo veel schandalen niet geeft als deze christelijke feestdag. De kermis is in de geboortegeheimzinnige lieden, met de zonderlingste uniformentrots de drukkende hitte in een oveijas gehuld, en met colossale gouden ringen en doekspelden doorwandelen onze stratenop de pleinen begint men de hou'en tabernaktop te slaan, tot groot genoegen der schooljeugd eu der ieegloopers, welke laatsten in die vreemde drukte eene heilzame afleiding vinden. Door de commissie van toezigt op de scholen van mid delbaar onderwijs is aan den raad ingediend eene aanbeveling van den heer dr. ter Haar op eene jaarwedde van 1*00, ter vervulling der vacature ontstaan door het eervol ontslag aan den heer dr. van der Willigen verleend. De verkiezingen in Griekenland ziju tegtu v r«achting ru?t g a'geloo- pen De heropening der zuidelijke havens der unie i- - aangekondigd. Te hm ten zijn ruiui 1590 honden in eene tentoonstelling "reenigd. -- Gedurende de maand Mei zijn uit Liverpool 96 schepm met 17263 landverhuizers in zee gegaan. Generaal Lee Keft te Richmond in groote armoede. In Califoruie, Oregon ea .Nevada komen, meestal uit Nassau, geheele scheepsladingen jonge juffers om a de mijnen als dansmeisjes te dienen. Bij de Derby-wedrennen heeft een frausch paard deu prijs gewonnen. In Canada b< gint zich meer neigiug te openbaren voor eene vereeniging met de verecn'gde stalen. Het braziliaanse*he ministerie heeft zijn ontslag ingediend. ln de pruisische kamer is het ontwerp van leeuing ten behoeve der marine met groote meerderheid ver worpen. Oostenrijk zal weldra overgaan tot eene nieuwe leening van 71 millioen. Van de 140U00 exemplaren van het leven van Cezar heeft de uitgever Pion er nog slechts 22000 verkocht. De parïj-che

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2