öhtiunlanïr. Gemengde Gerigteu. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der gemeente Gouua in 1864. Men verzekert, dat het iniuisterie soldaten van den trein heeft afgestaan om, zoolang le grève duurt, de paarden en rijtuigen der compagnie te verzorgen. 20 Junij. De keizer heeft gisteren prins Napoleon ont vangen en zich gedurende twee nren met hem onderhouden. Bij het wetgevend ligchaam is ingediend een nieuw ontwerp op de zamenstelliug der algemeene en gemeenteraden. Volgens de Patrie bezetten de Franschen de steden Mazatlan, Cosala, Cnliacan en Cinaloa, die het geheele land beheerschen, Heden heeft de heer Dupin, in den senaat de grèves besprekende, zich verklaard voor nieuwe strafbepalingen op dit misbruik, die zeker door den senaat cn bet wetg. ligchaam "oed- gekeurd zouden worden. Talrijke teekenen van goedkeuring. Weenen, 17 Junij. Het /eer groote meerderheid heeft de kamer der afgevaardigden de voorstellen aangenomen tot wijziging van art. 13 der grondwet, met betrekking tot den waarborg der vegten van het parlement. IS Junij. De aandacht wordt hier, met betrekking tot de reis des keizers in Hongarije, gesparnen gehouden door de vraag, op welke wijze de hongaarsche kwestie thans in deze hoofdstad zal worden opgevat. Voorloopig is daaromtrent niet veel meer te zeggen, dan dat de overtuiging bestaat, dat de bedoelde reis de oplossing van dit voor Oostenrijk zoo gewigtig vraagstuk eene groote schrede voorwaarts heeft gebragt. De hoopvolle verwachtingen, welke de aanwezigheid des keizers en zijne verklaringen in de hongaarsche hoofds.ad hebben verwekt, worden bier, welligt met enkele uit/onderingen, algemeen door de bevolking gedeeld. Men is het volkomen eens, dat men zonder een vergelijk met Hongarije, dat wil zeggen, zonder toegeven van beide zijden, het gewenschte doel niet kan bereiken, maar ook dat dit slechts mogelijk is op den grondslag eeuer herziening van het zoogenoemde februarij-patent. De constitu tionele partij in den rijksraad hcudt zich overtuigd, dat deze herziening de eerste stap zal zijn voor de uitbreiding der con stitutionele regteu. De dagbladen van Pesth zijn overigens eenstemmig in het uiten van de beste wenschen voor de toekomst van Hongarije. 1 it alles blijkt, dat de reis van den keizer van Oostenrijk naar de hongaarsche staten, aldaar een ongemeen guustigen indruk heeft achtergelaten. Men houdt zich overtuigd, dat de regering geenerlei pogingen zal doen om den erfpriiio van Augustenburg nit llolstein te verwijderen. De regering heeft zich evenmin zoo danig ter gunste van den erfprins verklaard, wat betreft zijne aanspraken op den troon van Sleeswijk-Holstein, dat zij gehou den is om hem tegen Pruisen of anderen te ondersteunen zij heeft zich slechts geschaard aan de zijde van het meerendeel der duitsehe staten, die op de benoeming van den prins aan dringen. (icdureiide vele jaren is de bergachtige landstreek van D.dmatie duor talrijke rooverbemlen verontrust; alle pogiD»en om ben te verjagen of te bedwingen bleken vruchteloos te znn, niettegenstaande zij te vuur en te zwaard werden vervolgd De nieuw benoemde militaire chef van oostelijk Dalmatie, de kolonel von Simie, heeft het volgende plan opgevat en volvoerd, om een einde aan dien staat van zaken te maken. Hij heeft de hoofden der rooverbenden uitgenoodigd tot het houden van een mondgesprek, belovende onverzeld (behalve een paar adjudanten) in de nabijheid van Ceravac te zullen komen, ten einde onder ling de middelen te beramen om de rust des lands te herstellen. Deze poging is met den besten uitslag bekroond. De roovers met inbegrip ran Lazo Skundrie, die gedurende 16 jaren de schrik dier oorden is geweest, hebben zich gedeeltelijk reeds onderworpen, gedeeltelijk beloofd het land te zullen veriaten waartoe van de noodige middelen zijn verschaft. Berlijn, 16 Junij. Jn het heerenhuis heeft de minister van financiën verklaard dat de begrooting, zooals die door de kamer van afgevaardigden is vastgesteld, door de regering niet aangenomen kan worden; zij is genoodzaakt zelve eene begrooting vast te stellen, die, bij gemis van een wettig budget, ais zoo*- danig moet worden beschouwd. De begrooting zal door het kabinet ontworpen en daarna den koning ter goedkeuring aangeboden worden. 17 Junij. Heden is de landdag door den heer von Bis marck, namens den koning, gesloten. In de troonrede zeide de immster-president o. a. het volgende Tot afdoende resul taten zou de zamenwerking van de volksvertegenwoordiging en de regering slechts hebben kunnen leiden, wanneer het welzijn des vaderlands in den strijd der staatkundige partiien steeds de hoogste wet gebleven ware. Dit is het geval niet geweest. Het duidelijk uitgesproken doel van de meerderheid der tweede kamer, om het ministerie moeijelijkheden te berok kenen, leidde tot benadeeling van de materiele welvaart des lands. Door de verwerping van de militaire wet, van de lee- ntng voor de vloot, van de uitgaven voor oorlog, van het budge weigerde de kamer eisehen, welke de regering genood zaakt was te doen en nam aan den anderen kant besluiten aan welke de regering geen uitvoering geven kon. Zoc wordt dan de zitting der kamers gesloten, niet na een vurig gewei schtr overeenkomst, maar onder den indruk dat men van weerskante» van elkander vervreemd is. De regering zal den geregelde» gang der openbare aangelegenheden en de buiten- sn btnnen. landsche belangen des lands met kracht bandhaven. Zij hoe er dat de dag niet ver meer af zal zijn, waavop de natie door hare vertegenwoordigers dei koning hiervoor dank zeggen zal Ten slotte zeide de minister de eerste kamer namens den koning dank voor de gehechtheid en trouw, ook in deze zit- tin£ van den landdag bewezen. Florence, 20 Junij. De onderhandelingen met Rome gaan niet vooruit de dagbladen zijn van oordeel, dat zij zuHen mislukken. De regering heeft de bepalingen ingetrokken, vastgesteld tijdens den amerikaanschen oorlog en betrekking hebbende tot het tinneuloopen en het verblijf van oorlogschepen der ver. eenigde staten in de italiaansche havens. Petersburg, 17 Junij. Eenepoolschr reputatie heeft aau den keizer een adres van rouwbek'ug aangeboden, ter zate van het overlijden van den grootvorst troonopvolger. De keizer antwoordde, dat hij gaarne geloof sloeg aan de opregtheid der uitgedrukte gevoelens. Hij wenscht, dat de meerderheid der Pelen die moge deelen, dat zou de beste waarborg ziju tegen de herhaling van de jongste beproevingen. „Breng mijne woor den aan uwe verdwaalde landgenooten over en herhaal hun de woorden, die ik bij mijn bezoek in 1856 heb gesproken Geene hersenschimmen. Ware die raad gevolgd, dan zou veel ongeluk zijn gespaard. Ik draag gelijke liefde toe aan al mijne onder danen, Russen, Polen, Pinnen, Lijflanders, maar ik zal nimmer het denkbeeld dulden van eene afscheiding van het koningrijk. Ik hoop, dat mijn troonopvolger mije nalatenschap waardig zal regeren en niet dulden, wat ik niet dulden kan." GOUDA, 21 Junij. De heugelijke feestvieriug is ook alhier in de beste orde af- geloopen. De belangstelling was algemeen en de blijmoedige stemming door geen schaduw van ongeregeldheid ontluisterd. De illuminatie was op de voornaamste grachten en straten al gemeen en gelukte, door het fraaije weder begunstigd, volkomen de verlichting der muziektent op de markt leverde een schoon' gezigt. Men verzekert, dat de in de stad uitgestoken vla°gen een getal van 1074 bedroeg; de collecte heeft opgebragt lölToj dat aanmerkelijk hooger is dan gewoonlijk, vooral als men'be denkt dat nu vooraf afzonderlijk was ingeschreven. Onze rustige en welgezinde bevolking beware de gedachtenis van het gevierde feest in dankbare harten, en getuige voort durend van hare blijde erkentenis der tallooze zegeningen, die wij onder onzen koning genieten mogen Door den gemeenteraad te Nijmegen is bij de bijzondere scholen voor middelbaar onderwijs benoemd tot leeraar in de fransche taal, de heer G. E. Peyrot alhier. Morgen zal de eerste kamer behandelen de volgende wets ontwerpen 10. Wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke oelastmgen betreft20. vaststelling der tarieven van m-, uit en doorvoer in nederl. Indie; 3<>. nadere bepalingen nopens den accijns op het gedistilleerd; 40. naturalisatie van •J. 11. Meijer en zes anderen 50. verleening van eenen naderen termijn aan M. E. F. L. von Schauroth, tot vervulling dei voorwaarden, gesteld bij artikel 9 der wet van 28 julij 1850, (Staatsbl. n°. 44). Men verneemt dat te 's Hage is aangekomen de hr. Elias, gouverneur der nederlandsche bezittingen op de kust van Guinea, en dat zijne komst in verband staat met het voornemen der 1 geiing, om eene reorganisatie in het bestuur dier gewesten tot stand te brengen doch dat vcoraf, in navolging van het geen thans 111 het engelsche parlement geschiedt, een onderzoek nanr (]ej] to^tand dier bezittingen zal plaats hebben. Men wil zelfs dat wanneer de tweede kamer der staten-generaal zal zijn bijeengekomen, een voorstel dienaangaande zal worden gedaan. Zwolle, 20 Junij. Tot geene geringe vreugde van menig Zwollenaar en misschien niet minder van menig Nederlander met het bloed „van vreemde smetten vrij" in de aderen, is het eindelijk met de herdenking van de dagen van 18131815 gedaan. Waarlijk! bij nader inzien werd het ook wel wat al te druk met die nationale feesten, vooral in die steden, waar men nog eene extra verlossing bovendien te vieren had. Al de oranje-stukjes, oranje-lintjes, oranje-likeuren, oranje-sigaren CI1j u ii6mj r6et Wat men *n /lezen rijd al meer met dat echte oud-hollandsche woord „oranje" heeft zaraengesteld, zijn hier de laatste drie dagen, en met name gisteren, druk in de wan deling geweest, doch zijn nu deels verbruikt, deels in 't een of aDJer heiligdom geborgen om van lieverlede tot andere doel einden gebezigd te wordenwant aan feesten, waarin zij des noods de hoofd.rol nog konden vervullen, zal de natie in de eerste jaren wel niet denken, daar zij dan groot gevaar zou loopen om al te „orange-blanche-bleue" te worden. Doch laat 0DS tot hel eigentlijke feest terug keeren. Onder begunstiging Fan regt zaturdags weer, begon op H. M. verjaardag al een iredeelte der vreugde. Alom vlaggen gewapper, alsmede het hier en daar in orde brengen van illuminatie-toestellen, kondigde reeds aan, ook aan den oningewijde, dat er iets zeer gewigtigs op handen was, ja dat er groote dingen moesten gebeuren. Doch daarbij bleef het dien dag. Den volgenden dag had, na afloop der godsdienst-oefeningen, waar Waterloo ook alles behalve vergeten was en Napoleon niet minder, onder zeer schoon we der de aangekondigde parade plaats en daarna de bekende col lecte. Voor 't overige werd de christelijke sabbathdag door menigeen in een soort van Oranje- of Waterloo-roes doorgebragt. Nu volgde maandag, de dag van 't feest. Reeds in den vroegen morgen ontwaakte menig Oranje- of Waterloo-hart met den uit roep Goddank, mooi weer! ea dit werd bevestigd. Gedurende den geheelen feestdag liet hst weer niets te wenschen over, of schoon zulks in de laatste dagen nog al wel eens 't geval was geweest. Des morgens hadden echter nog geeue festiviteiten plaats. Alleen dient vermelding, dat alle kinderen van de de- partementsschool, van top tot teen versierd met oranje en zelfs eenige in volmaakte officiers- en sergeants-uniform, van de commissie dier school boekwerken ten geschenke ontvingen, handelende over de echte Waterloo-dagen van voor vijftig jaren, waaronder voorkwamen de werkjes van Knoop, Christemeijer, TVinkler Prins enz. Eindelijk werd het middag. Het feest werd geopend door het houden van een optogt der fabrieks-kinderen, 't welk reeds veel voik op de been bragt. Ook oud-gedienden, oor- en ooggetuigen van de dagen van weleer, werden deftig in open rijtuigen naar 't feestplein Spoolderberg gereden. Hier was nu 't centrum van alles. De stad was als 't ware uitgestor ven. liet gejuich en't gejoel der duizenden toeschouwers, allen wachtende op 'toogenblik dat er met de volksvermaken een aanvang zou worden gemaakt, was zonder ophouden. Een ieder wilde feest vieren, maar velen moesten zulks, zooals wel te be grijpen valt, tot hunnen niet geringen spijt maar op echt ne derlandsche wijze doen. Onder deze omstandigheden en onder 't hooren der muziek, 't welk evenwel gedurende den middag zeer karig was, begonnen de volksvermaken, te over bekend om hier nog melding van te maken. Dit alles was des avonds te tien ure afgeloopeu en nu kwam het prachtigste van 't geheele feest, het vuurwerk, 't welk zeer goed gelukte. Naauwelijks nam dit een einde of een ieder spoedde zich voorwaarts. Aan illuminatie ontbrak het toen niet, en zoo verlieten Zwolle's ingzzetenen het feestplein, allen overtuigd dat zij het hunne h idden bijgedragen om dezen ge denkdag plegtig te helpen vieren. Vervol ff van n°. 336.) Het onderhoud der gemeente-gebouwen kostte 0416.49, en de daartegen ontvangen huur bedroeg 2SS5.40. De opbrengst der gemeente-landerijen, huren, erfpachten en recognitiën beliep 2349.10. De kosten van bestrating belroegen 5226.12, en daarin wordt bij voortduriug verbetering geeischt. Voerkosten van onderhoud der bruggen werd besteed/1594.475, voor het uitdiepen van de Gouwe, het onderhoud van het jaagpad enz. 7884.42. De gezondheidstoestand was minder gunstig, vooral door het in februarij uitbreken eener pokken-epidemie, die met afwisse lende hevigheid gedurende het geheele jaar aanhieltl. De op gave der poklijders is onvolledig, vooral ook omdat dikwerf gecne geneeskundige hulp werd ingeroepen. Er werden opge- ge'T 592 poklijders, waarvan herstelden 521, en 71 zijn over leden gevaccineerden 274, niet ge vaccin eerden 317 onder de 71 overledenen waren slechts twee gevaccineerden. De sterfte was over het algemeen zeer groot en die der kin- d.iri.n buitengewoon. Het vee was gezonder dan de menschen; geen g" al van longziekte werd aangegeven. Er werden 385 kinderen gevaccineerd, dat is 65 meer dan in het vorige jaar. Ter keuring werd aangeboden 4182 stuks vee en 21679 'S vleesch, waarvan 4 stuks en 250 afgekeurd. De voorgestelde maatregelen om verbetering van he: drink water werden verdaagd, om voordeel te doen met elders ver- kregene uitkomsten. De badkamers in het gasthuis zijn nagenoeg onbruikbaar. Het getal der in dat gesticht verpleegden bedroeg 51 mannen en 43 vrouwen. In de gemeente-apotheek werden gereed gemaakt 22404 re cepten, hetgene 3212 meer is dan in het vorige jaar. De voor rekening der gemeente verpleegde krankzinnigen werden in junij van Rotterdam naar Dordrecht overgebragt. Op 1 jan. 1864 waren het 11 en op 31 dec. jl. 8 personen. Het lotings-register werd gesloten met 121 personen, waarvan voor de dienst geschikten 47 en vrijgestelden 74, het contin gent bedroeg 32 man. Het garnizoen telde op 31 dec. j!. 32 officieren en 225 onderofficieren en manschappen. De dienstdoende schutterij bestaat uit twee kompagnien, sterk 466 manschappen, waarvan 211 in reserve. Het lager schoolwezen verkeert in guustigen toestand, de ge meente droeg daartoe bij 9390.49®. De 4 openbare scholen werden bezocht door 1579 leerlingen, de 7 bijzondere door 352 leerliugen, te zamen 1931. Het gymnasium werd in 1864 bezocht door 22 ieerlingen, doch dit getal was 31 dcc. jl. verminderd tot 10 leerlingen. De kosten bedioegen 7075.92, waarvan 5025.92 ten laste der gemeeu+ekas. Ten aanzien van het armwezen zijn geene belangrijke ver anderingen voorgekomen. Van huiszittende armen werden er 1460 ouafgebroken en 2278 tijdelijk ondersteund tot een bedrag van/26914.31®, waarin de gemeente-kas deelde voor/ 12316.63®. In de Godshuizen werden verpleegd 321 personen waarvan de kosten bedroegen 42029.89. Op 10 hofjes woonden 136 personen. Verschillende weldadige instellingen hadden nos: eene uitgave van 3670.885. De werkiurigting tot wering van bedelarij besteedde ƒ3665.59, dooreen gerekend werden 42 persouer. daags verpleegd, dat is 10 minder dan in het vorige jaar, het kleinste grul beliep 18 en het grootste 127 personen. De gezamentlijke uitgaven vcoi het armwezen bedroegen 77593.58®, waarbij komen de kosten der apotheek, de jaar wedden en de kosten voor de krankzinnigen 7859.135, waarvan afgetrokken moet worden het terugbetaalde enz. 6217.43® zoodat de werkelijke uitgaven in 1864heou«.: be 'ragen79240.23® waarvan door de gemeente werd verstrekt 25546.135. Slechts 11 diefstallen kwamen ter kennis v. 11 de politie, v n 8 werden de vermoedelijke daders aan de justitie overgeleverd 80 politie overtredingen werden geconstateerd. De brandbluschmiddelen verkeerden in goeden toestand, be: w- gebleken is bij den brand in eene werkplaats achter de gr^ 1 kerk, die aanvankelijk een dreigend aanzien had, doch geene gevolgen van groote beteekcuis. De straatverlichting wordt voldoende genoemd, 233 gaslan taarns zijn gedurende 2100 uren verlicht, de kosten bedroegen 6668.83. De aanvoer van vee ter markt bedroeg: 127 paarden, 10892 koeijen, 3817 kalveren, 3272 schapen, 1990 lammeren, '."73 varkens en 6795 biggen. Voorts werden aangebragt en verkocht: 42470 <8 boter van 0.80 tot 1.46 pr. n. en 528550 kaas van i9 tot 29 pr. 50 n.*®, ongerekend de aanzienlijke partijeu tolcr kaas, welke, zonder ter markt te komen, door de Uier gevestig handelaars worden opgekocht. In de 171 opgetelde fabrieken waren w erkzaam 13'i m inner. 812 vrouwen en 615 kinderen, te zamen 2304 personen. In 9 verschillende fabrieken, ziju stoomwerktuigen aan we. De staat der fabrieken was over het geheel niet onguns ig. Het langdurig besloten water was oorzaak eener verminderintr der binnenlandsehe scheepvaart, toch werden gedurende I364 geschut door de mallegat- en havensluizen 401 SC- vaartuigen, metende 1,489,67 tonnen. De tielsche fakkel liecft uitgeschenen. In de rrpuh'i:-v Gnatcmc'i is de generaal Cerna gekozen tot pre-ideot. Vlug 10. mei U.; beeft de pautserstooinboot „Handig Vlug" in den g-oud gevar.n dt aak „Niets zonder Gods zegen". Pm 1 junij i- ea gehouden in N. A onx te herdenken aan Lineolu. Pritw- Dagmsr heeft voor 280,000 z lv. roebels ar.u diamanten terug g u u.-. .r Rusland. Iu Polen ziju de lnndgot 1 reu r f In Frankrijk petitionneert men druk ter gunste van d-- tViatt d. r plaatselijke accjjnstu De sammAa miui-t» rs zuu geia kast L.j een vrije drukpers te regeren. De vinduiztud koetsier» der kleine rijtuigen te Parijs weigeren dienst eu worden door de koffijhui--ki. nt> gevolgd In een der engelsche mijnwerken bij Tredtgar zi.u d-or et ut? ootplutliag nagenoeg 50 personen omgekomen. De generaal Prim is aan 61 een bezoek gaan brengen. Te Bombay heerscht eene ernstige handels* r.v.s. In Brazilië heeft men eindelijk Let plan opgevat de slavernij ai u schalfen. Te Palermo is eene volksvergadering gehouden om tc p.o- tetteren tegen onderhandelingen met Rome. Te Parijs gelooft men, dat te Berlijn een coup d'etat te wachten is. Uit Ham komt geeu nader berigt, daarom ducht men dat het oproer '''gevierde. In Egvpte is de cholera uitgebroken. Het fran>ch gouvernement zal IOOOO u n naar Mesieo zenden. Beijercn, Wurtemberg, liesseu ygr aertd rn \a.<an

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2