(3tnnenlfln5. Gemengde Berigten. Marktberigten. Burgerlijke Stand. knopt doet uitkomen. Het is, zegt de Times, eene gelukkige en, gelijk van zelf spreekt, niet toevallige omstandigheid, dat «lie opgave juist thans, nude algeraeene verkiezingen eerstdaags worden uitgeschreven, onder het publiek wordt gebragt, en een ieder die in deze dagen het woord tot de kiezers moet voeren ten voordeele eener liberale candidatuur, dient dat stuk in zijnen zak te hebben, om er bewijsgronden uit te putten. De groote inkomsten der laatste jaren zijn, blijkens die opgave: vermindering der jaariijksche staatsuitgaven met ruim 3 mil- lioen verligting der jaariijksche belastingen met zestien mil- lioen vermindering der schuld met ruim veertien millioen in kapitaal. Zoodanige uitkomsten zijn juist verkregen ter wijl de hoofdtak van het britsche fabriekwezen, de katoenbe werking, door de schaarschheid der grondstof werd verlamd. Berigten uit de Kaapstad van 15 mei melden, dat het aan de grenzen der kaapkolonie rustig was, maar dat er ge vaar van eene vredebreuk tusschen den Oranje Vrijstaat en eenen leenman van het Kafferhoofd Mosheh bestond. 22 Junij. Berigten uit New-York van 10 dezer melden, dat eene neger-deputatie uit Kentucky bij den president Johnson heeit geklaagd, dat de blanken aan de negers allen arbeid wei geren. Zij hebben eene petitie ingediend, waarin zij om de bescherming der regering en om instandhouding der krijgsraden in Kentucky v« r/.oeken. Te Washington is de stemming tegen de negers ook geenszins gunstig. i)e negerscholen zijn te Rich mond gesloten, omdat de negerkinderen er mishandeld werden. IV nood in Virginie is zeer groot de regering verschaft er onderstand aan 200,000 noodlijdenden. Parijs, 21 Junij. Men verzekert, dat het ontwerp tot het besteden van 360 millioen voor openbare w erken en het vervreem den van staatsbos*.-hen is ingetrokken. De heer Ollivier heeft de uitnoodiging ontv :ngen geen rapport op te maken, en de regeriiig heeft bovendien aan de commissie verklaard, dat er geene leeiiing zal plaats vinden en zij de zaken zal laten zooals zij zijn. zonder dat meer openbare werken, dan gewoonlijk worden uitgevoerd. In de bijeenkomst tusschen den keizer en zijn neef inoet men het geenszins ten volle eens zijn gewordenintegendeel, men moet meer en meer de overtuiging hebben erlangd vau het groot verschil van gevoelen tusschen beiden bestaande, zoodat men een geschikter oogenblik zal afwachten om het eens te worden. De prins zal zijne familie naar Prangins geleiden en zich dan naar Havre begeven, om niet hier terug te komen voor de wolk, tusschen hem en zijn neef bestaande, verdwenen is. Het moet vooral 's prinsen zwijgen over de dynastie zijn geweest, dat den keizer zoozeer tegen zijne Ajaecio-speech heeft iuErenoinen. Op dat zwijgen moet door 's prinsen vijanden een geheel stelsel van gissingen en vermoedens gebouwd zijn. Men blijft verzekeren, dat de regering besloten heeft, bin nen kort 1 0000 man naar Mexico te zenden. De stoomschepen worden reeds voor den overtogt in gereedheid gebragt. Men verneemt, dat Juarez in Amerika zes torpedos heeft laten aaukoopen, bestemd voor de mexicaansche kusten. Onze consuls hebben er onze regering kennis van gegeven. Te ("herburg worden tegenwoordig vier nieuwe pantser- -ehepep gebouwd. Een er van, Taureau geheeteu, voert één kanon, dat zich in een ijzeren toren bevindt. Dit stuk geschut weegt 22 ton en werpt kogels van 500 pond. De machine is van 500 paardenkrachten en het schip kan 12 mijlen per uur afleggen. I)e bijeenkomst, gisteren door den directeur der rijtuig- maatschappij en de gedelegeerden der koetsiers gehouden, heeft tot niets geleid, en dc nrbeidsstaking duurt mitsdien voort; de maatschappij heeft er echter voor een groot deel in voorden, zoodat het publiek er niet door lijdt. Eenige koetsiers hebben tegen hen, die Een vervangen geweld gepl°egd en zijn daarom in hechtenis genomen. Men verzekert, dat zij het reeds oneens worden en sommigen den arbeid reeds hebben hervat. 22 Junij. Volgens den Moniteur is het kabinet Narvaez afgetreden en O'Donnell met de vorming van een nieuw kabinet belast, hetgeen aldus zou zijn zamengesteld. O'Donnell president en mmi-ter van oorlog, Alonzo Martinez, financien, Fernando Caideron Collantes, justitie, Posseda Herrera, binnenl. zaken. Manuel Bermudc/. Castro, buitenl. zaken, Vega de Arnayo, open bare werken. Zavala, marine, Canovas, koloniën. Bij den senaat is heden ingediend het ontwerp van een senatuv-consult, betreffende Algerie. Daarbij worrlt vastgesteld, dat de mu/elmansehe inboorling Franscbman is, maar niettemin aan de muzelmansche wet onderworpen blijft. De israëiitische inboorling is m°de Franschman, doch wordt bij voortduring door een bijzonder statuut bestuurd. Zoowel de muzelmausche als de joodsehe inboorling kan op zijne aanvraag de regten van fransch burger genieten. Gelijke regten zullen de vreem delingen kunnen genieten na een driejarig verblijf. Bij admi nistratief reglement zullen de voorwaarden bepaald worden van «1~ *oelating tot de dienst en d? bevordering bij het leger voor de muzelmansche en joodsehe inboorlingen, benevens de betrek kingen, waarin z.ij kunnen worden geplaatst. Weenen, 31 Junij. De tweede kamer van den rijksraad heeft zich vereenigd met het rapport harer commissie, om een crediel van 13 millioen vo >r de behoeften van de maand juin te bew illigen, doch dan ook geen verdere credieten toe te staan voor de budgetten voor 1865 en 1368, volgens de voorschriften der constitutie tot stand zijn gekomen. 22 Junij. Volgens het Neues Fremdenbiatt hebben de ministers v. Schmerling en v. Pleuer hun ontslag ingediend maar heeft de keizer hun dit niet verleend. Berlijn. 23 Junij. Volgens gewoonlijk goed onderrigte personen zullen de stenden van Slees wij k-Holstein vooreerst niet worden bijeengeroepen, al is het dat de beide groote mo gendheden reeds zijn overeengekomen, dat er noodzakelijkheid voor bestaat. De aanleidende oorzaak tot de vertraging is naar men verzekert de vordering door den heer von Bismarck «re- daan met betrekking tot de verwijdering of uitzetting van dea pretendent, den erfprins van Augustenburg. Deze maatregel moet volgens hetgeen de heer von Bismarck eischt, gepaard gaan met de vrijwillige of gedwongen verwijdering van de gewone raadslieden van den erfprins. Het schijnt echter, dat Oostenrijk in geenen deele geneigd is deze eischen toe te staan. Graaf Mensdorff heeft, naar men ten stelligste verzekert, den bedoel- den pretendent den raad gegeven, om zich niet uit Flolstein te verwijderen. Alen verhaalt dat de minister, met betrekking I tot die kwestie heeft gezegd: Indien de hertog van Augusten burg niet bestond, moest men een prins tot dien rang verheffen. GOUDA, 24 Junij. Bij de vroeger gedane vermelding van hetgeen te dezer stede, bij gelegenheid van het AVaterloo-feest, heeft plaats gehad, vermeer.en bestuurderen der werk-inrigting voor behoeftigen, tot wering der bedelarij alhier, nog te moeten voegen dat, de in die inrigting opgenomenen, zoowel die welke daar vast ver blijf hebben ten getale van 25, als die welke daarin alleen bij den dag worden opgenomen, door de gift eener weldadige stadgenoote, van wie zij meerdere bewijzen van ingenomenheid met de inrigting mogten ondervinden, op den 18n junij feestelijk zijn onthaald, waardoor ook bij die menschen de feestvreugde en het gevoel van dankbaarheid werd verhoogd. Het is wel opmerkelijk, dat men in ons land roept, dat de Be. gen de herinnering aan den slag van Waterloo beter gevierd hebben dan wij, en dat de Belgen, blijkens de corres pondentie in sommige dagbladen roepen dat wij ons beter ge houden hebben. Manneer men de dingen m;er van nabij be schouwt, oordeelt men gewoonlijk anders dan van verre! De eerste kamer der staten generaal zou donderdag hare werkzaamheden hervatten, maar de aangekondigde zitting kon niet plaats hebben, dewijl het vereischfe aantal leden niet aan wezig was. In de bijeenkomst van de eerste kamer van gister heeft zij hare werkzaamheden hervat. De door de tweede kamer goedgekeurde ontwerpen op de afschaffing van de pl. accijnsen, betreffende het indische tarief en de naturalisatie-wetten zijn naar de afdeeüngen verzonden, en met 21 tegen 6 stemmen is besloten ook met het onderzoek van dp .cv, op de plaats, accijnsen een begin te maken. De commissaris des konings in de prov. Zuidholland, heeft aan de gemeentebesturen eene circulaire gerigt, waarbij de be sturen worden opmerkzaam gemaakt, dat op den 3n dingsdag der maand julij de gewone verkiezing va.- raadsleden moet plaats hebben, ter vervulling der plaatsen van hen, die, naar den bestaamien rooster, op den eersten dingsdag der maand september moeten aftreden. M. de keizer van Rusland heeft den heer Dr. G. van der Grijp benoemd tot commandeur van de orde van St. Anna, als een beu ijs van erkentelijkheid wegens de door dien heer bewezen diensten bij de ziekte van wijlen H. AI. de koningin- weduwe. Ten gevolge der aan de heeren Swaan eu v. Heyningen verleende concessie, zal waarschijnlijk de aanvraag der rijn spoorweg-maatschappij, om concessie voor de iiju 's Gravenhage- Gouda, welke aanvraag bepaaldelijk onder dagteekeuing van 12 jan aar ij 11. moet zijn vernieuwd, geheel vervallen. Er waren leden in de tweede kamer, die dit zeer betreurden. Sedert jaren wordt naar zoodanige verbinding der residentie met den be- staanden rijnspoorweg gehaakt. Alen leest in de Goessche Courant Het begrip van vrijheid wordt door sommigen in vreem den zin opgevat. De laatste diseussien in de kamer hebben dat weder geleerd. Liberale leden verheffen hunne stem tegen de wet op het personeel, op grond dat daarin maatregelen voor- komen die hun te fiskaal zijn, als bijv. het regt aan dc ambte naren gegeven om de woningen binnen te treden, ten einde zich te vergewissen of de wet al dan niet overtreden wordt, ft'jj kunnen ons-b rijpen, dat wie voor zulk een ambtelijk bezoek vreezen moet, de wet fiskaal vindt, maar de man met bet zuivere geweten verheugt zich in de bevestiging zijner loyaliteit, zoo men er al aan denkt, om daaromtrent nasporin- (ren te doen. Maar, in het algemeen gesproken, is er eene redelijke vrijheid denkbaar, wanneer elke poging om die voor allen genietbaar te maken, als eeue inbreuk op haar beschouwd ttordt. Alag men het fiskaal noemen, als de regering waakt, dat alle vrijheid gewaarborgd zij De wet moet waken, dat niemand haar lot voorwendsel neme om anderen te verdrukken, maar alles wat hare juiste toepassing voor allen bevordert, dat i_ niet fiskaal maar billijk en pligtmatig. De heer Groen schreef weder een vliegend blad. Het vliegt inderdaad hoog, want het spreekt van niets minder dan van agitatie en reiigiestrijd. Of dat nu volgens de antirevolutionaire leer Eet meest gewensebte is, weten wij niet, maar wij stellen bescheidenlijk den wensch daartegen over, die misschieu zeer radikaal klinkt, dat wij hartelijk hopen voor reiigiestrijd altijd bewaard ie worden. Strijd op religieus gebied is wensehelijk en onmisbaar voor het leven, maar reiigiestrijd, zoo als de heer Groen wil, is niet anders dan dood en verderf. Waarlijk de voormalige afgevaardigde behoefde niet te verzekeien, dat hij het strijdperk niet verlaat. Want wie het volk tot den treu- rigsten strijd komt opwekken, toont wel zelf strijdlustig te zijn. Misschien zou het voor de zaak iu het algemeen wensehelijk zijn, als zulke heethoofden maar dadelijk buiten gevecht gesteld werden, maar de ondervinding leert, zij zijn op het slagveld misschien minder gevaarlijk dan waar zij schijnbaar werkeloos van verre staan. Alen meldt uit Zuid-Beveland Allerwege up dit eiland ontstaat zeer dringende behoefte aan regen. De gevolgen der buitengewone droogte vertoonen zich op treurige wijze op bouw- en weiland. Eene bijna geheele mislnkking van den hooioogst, gevoegd bij de omstandigheid dat de voor hooiland bestemde gronden veelal nu ingenomen worden voor dadelijke behoefte, doet in den aanstaanden winter een schromelijk ge brek aan veevoeder vooruitzien. Niet minder ongunstig is het gesteld met het vlas dat in het algemeen als geheel verloren kan worden aangemerkt: voor de weinige tamelijk gegroeide partijtjes worden dan ook hooge prijzen geboden. Alet het koolzaadsnijden is hier en daar aangevangen, ook op dit gewas werkt de droogte ongunstig. De zomervruchten, als garst, erwten, boonen, enz., staan vrij goed, even als de aardappelen, waarin de bekende ziekte zich nog niet heeft vertoond. Ammerstol, 23 Junij. \ran zaturdag 17 junij tot heden werden ter markt gebragt 113 zalmen, 25 elften en 1 steur. De elft is zoo goed als gedaan, toch wordt er nog geregeld 35 a 40 ets. per stuk betaald. De zalm blijft tnog in prijs. Iti commissie wordt 85 a 90 ets. ppr betaald. Particulieren besteden doorgaans 5 a 10 ets. per pond meer. De steur goldt 13. Boskoop, 23 Junij. De alhier gehouden collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, heeft opgebragt 79,80. Aanstaanden donderdag 29 dezer, zat de Apollo vereeniging hare gewone zomer-tooueelvoorstelling of kermis soiree geven, met invitatie van dames en vreemdelingen; bestaande in de op voering van: „de liefde op de proef", in twee bedrijven, gevolgd door „de nachtwacht" in één bedrijf; afgewisseld door zang en komische voordragten, opgeluisterd door de muziek van Eet 4e regiment infanterie. Bekwame boomkweekers zeggen dat de aar.dbezien, zeer waarschijnlijk reeds in de volgende week aan het eind zullen raken In Spanje heerschen bij voortduring gevaarlijke woelingen. Den 10 Julij zal de Great Eastern de reis ondernemen tot het leggen van den telegraafkabel van Ierland naar NewFoundland. Den IS Junij is te Wiesbaden een monument onthuld ter herinnering aan Waterloo. Te Parijs vermeerdert steeds het aantal werklieden, die den arbtid staken. Te Cbaumont zijn twaalf personen omgekomen door het springen ran eene brandende pijp voorloop. De Cholera in Egypte neemt toe in hevig heid. De onderhandelingen tusschen Florence en Rome zijn 17 junij geschorst. Men beweert dat Oostenrijk neigt tot het erkennen van het koningrijk Italië. Het leggen van een telegraafkabel tusschen Sicilië «n Algerie is gelukt. -- Willem Teil aan de kruiskade te Rotterdam is door de ued. hervormde gemeente aangekocht oin aldaar een vijlde kerk en welligt ook eene diakooie-school te stichten. Tusschen Herstal en Luyk zijn door het inbreken van het water 29 personen in eene ko lenmijn omgekomen. Het lagerhuis: heeft de uitsluiting van de dissen ters te Oxford opgeheven. Alen kan daar nu promoveren zonder angli- kaansch te zijn. Ter cere van Abraham Lincoln krijgen bijna al de negerjongens den naam vau Abraham. Het eng. hoogerhuis heeft zich verlaagd tot godsdienstige kibbelarijen. Eene nieuwe grieksche leen.ug van 60 millioen drachmen zal weldra open gesteld worden. De alge- meene parijsche tentoonstelling van lbt>7 zal op bet Lhamp de mars gchoudeu worden. Te Nashville in N. Amerika is door brand een voor raad ter .vaarde van 25 millioen gulden vernield. Woensdag zijn te Parijs weder 1525 rijtuigen der maatschappij in dienst gesteld. Dage lijks worden 8000 man van het unie-leger afgedankt. Keizerin Eugénie heeft 4 uren doorgebragt in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden. Te Almelo is dingsdag op het feest een gebouw van 12 woningen even buiten de stad verbrand Te Gotha wil mcu deu oud strijders vau staats wege eeu behoorlijk peusioeu voor huu leven verleeuen. In Pruisen heeft men weinig gedacht aan Waterloo, in Hanover was meer ijver. olgeus te Parijs outvaugen berigt zal de spaansche noorderspoorwpg met 1 julij geen interest betalen. De maarschalk Ba/aine laat de fransche soldaten in Mexico naar een schat van 25 millioen piasters graven, die in lhl7 verborgeu is. Spanje schijnt eindelijk ern>tig te zullen me dewerken tot afschaffing van de slavernij In de nabijheid van Gcrusheim is zondag 11. de dusseldorfsche stoomboot Gnttenbcrg door de uederlaudsche Agrippina in den grond gevaren. Woensdag morgen is te Londen in 89 jarigen ouderdom overleden de koopman R Thornton, die 36 millioen gulden nalaat. Te Nörresundby in Jutland zijn 53 gebouwen door een hevigen brand veruicld. Keizer Max heeft 300,000 fr. uit Mexico overgezonden om Aliramar in orde te brengen voor een verdreven vorst. Douderdag avond ten acht ure is brand ontstaan in het te Antwerpen in het Brouwersvliet liggend met petroleum geladen ned. tjalk-chip Ge-ma; zes schepen zijn brandende gezonken, eene oude vrouw is duor het vuur omgekomen. Gouda, 22 Junij. Tarwe. Poolsche p. last 295. Zeenwsche per mud 6.50 a 8. Rogge. Inlandsche 6, builenlanusche 6.25. Gerst f 3.60 a 5. Haver f 2.50 a 4.50. Boekweit. Fransche per 2100 ned. 180. Noordbraü.mtsche f 200. Erwten 6.50 a 8. Bruine boonen 9 a 13. Paardenboonen f 5.90 a 6.20. Duiveboonen f 6.50 a f 7. l)e veemarkt met geringen aanvoer en lusteloi zen handel; vette schapen en lammeren waren gezocht, ook mag «-e schapen en varkens. Kaas. Aangevoerd 54 partijen; prijs f 22 a 25 p 50 n. Goeboter/ 1.10 ii 1.18; Weiboter 0 80 a 0 96 p. n. 8$. Delft, 22 Junij. Bij geringen aanvoer weinig handel; de stemming iets hooger. IVestl. tarwe 8 a 8.60. do. Rogge 5.50 a f ft. Zomergerst f 4.30 a f 5. Korte haver f 3.50 a 3.75. Lange do. 2 SO a 3.20. Puiveb. 7 Paarb. 6. Groene erwten f 7 a 9. Aan stadswaag gewogen, van 1622 junij 14 4, 1125/8 en 66/16 boter, te zamen 24920 ned. (8L Boter 54 a 62 het vierde, 1.35 a 1.55 per n. <S. Ter markt 120 mud oude aard. f 2 a 2.50 180 mud nieuwe f 4 a f 4.50. Londen, 19 Junij. Granen. Erg. tarwe 1/hooger ge houden, vr. zeer vast; gerst stil, maar vast; haver 6 d. hooger. Aanvoer van 1217 junij 1697 qr. iul. en 21872 qr. vr. tarwe, 50 qr. iul. en 12235 qr. vr gerst en 103 qr. in!, en 36412 qr. vreemde haver. Aan de veemarkt van heden waren aangevoerd: 3990 runderen, 426 kalveren 28590 schapen en 400 varkens. Voor beste runderen werd 5/2, voor do. kalveren 5/4, voor do. schapen 6/2 en voor do. varkens 4/8 pr. steen betaald. 20 Junij. Boter. Friesche 108/Kampen en Zwolle 102/ fi 106/Groningen 80/ a 84/Holstein en Kiel 90/ a 100/Yersey 90/ ii 102/Morlaix 78/ a 80/ Kaas. Edam gras 62/ a 66/hooi 50/ ii 52/Gouda 42, a 44/Derby 48/ a 50/Kanter 26/ a 27/Amerik. 60/ a 66/—. 2j Junij. Granen. Eng. tarwe tot vorigen prijs verkocht, vr. vast; gerst stil en haver vast. Aanvoer van 17 20 junij 710 qr. inl. en geene vreemde tarwe en 190 qr. iul. en 9140 qr. vr. haver. GOUDA. Gebouf.N: 20 Junij Pieter, ouders C. vau Jen Bn-k en W. C Toen. Lena Maria, ouders G. van der Laar en O. Groiucschcij 21 Jobanues, ouders FVonk eu P. van der Woensel. Oveki.edln; 20 Jnnij. Al. A Laknu. 17 J 21. D. C. van I s.-cn, 10 j \V. Elshout, 38 j. 22 II. K. Zieleinno, 1^ d. WOERDEN, van 16 tot en met 23 Junij 1865. Bevallfn: C. A Moes, geb. van der Ster, d J. van Jen Broek, geb. Berkien, z. Al van Putten, geb. de Bree, d. A. Lam, geb. Ravesteijn, d. K. Spaummaker, geb. den Heeten, z. D. Al. I ltee, geb. Stokvis, d. Oveklldkn: J AI. Demmers, bijna 5 m AI I.ooijae.d, bijna 78 j. •T. van Doorn, ruim 27 j. M der Kolen, bijna 'J m f. \ilU Kooijeu, ruim 57 j weduwe van G. Vermeulen. Cornelia van Geloove, 06 j., weduwe van J. P. Augustin. 8. Broer, ruim 43 j., echtgenoote van G. van Leeuw u. OsDEMTEorwn: C. "Waltz, 24 j. en N. van Heem?, 22 j C. dc Rijk, 29 j. en J. Kooijmnu, bijna 31 j AI. \ermaak. ruim 27 j. en E. Galijn, bijna 22 j. OirrRowvi). L. van der Stoel, ruim 42 j. en J. W Rietveld. 44 j.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2