binnenland. Gemengde Berigten. brandmerkte, zal eerstdaags eeue brochure liet licht zien. Het eenige wat in deze geheele zaak bevreemdt, is de vrijheid die den leden van den senaat gelaten wordt, om hetgeen in geheim comité verhandeld wordt, openbaar te maken. Indien de leden van den senaat daartoe het regt hebben en van dat regt gebruik maken, waartoe dan zittingen met gesloten deuren gehouden? 3 Julij. Ile wetsontwerpen betreffende de werken van openbaar nut in Algerie, werden heden in het wetgevend lio-- ehaam bestreden door den heer Buffet en verdedigd door Jerome Davidzij werden eindelijk aangenomen met 227 tegen 10 stemmen 4 Julij. lil de heden gehouden zitting van den senaat, bij gelegenheid van de indiening van het budget, heeft de hr! Dnpin beweerd, dat de senaat het regt had om over het budget te beraadslagen. De president antwoordde, dat de senaat alleen het regt had om de grondwettigheid van het budget te onder zoeken zijns inziens leidde het denkbeeld van den heer Dupin tot eene hervorming van den senaat tot eene kamer der pairs. De heer Dupin hernam, dat hij dit zou beschouwen als eene volmaking van de constitutie, waarop de voorzitter weder re pliceerde, dat zoodanige volmaking alleen kan geschieden bij senatus-consult. liet incident had geen verdere gevolgen. De senaat heeft de afkondiging van de begroolingswetten goed gekeurd. WüCnCn, 2 Julij. In de militaire kringen is sprake van eene kabinetsorder, ten doel hebbende om de gezamentlijke armee op voet van vrede te brengen, met voordragt eener verdere vermindering van de sterkte der corpsen. De vrees, die vroeger heeft bestaan, dat de ministeriele ciisis had plaats gehad met het doel, om de grondwet ter zijde te stellen, is verdwenen. De eenige oorzaak is de zucht om met Hongarije op goeden voet te komen. Men zegt, dat de keizer te l'esth de zekerheid heeft erlangd, dat op de wijze als het ministerie beproefde, geene verzoening met Hongarije tot stand kon komen en dat der. dve een andere weg ingeslagen moest worden. Van dat oogenblik af stond het besluit vast om het ministerie te wijzigen. 4 Julij. Men verzekert dat graaf Belcredi benoemd is tot minister van staathet besluit zijner benoeming zal morden in het officiële orgaan verschijnen. De aartshertog Karei Lodewijk zal morgen in het heereuhuis de verandering van het ministerie aankondigen. Berlijn., 1 Julij. De staatsnnzeiger deelt de onderhande ling mede, die den 1" junij 1864 tusschen den minister von Bismarck en den prins van Augustenburg heeft plaats gehad, en waarvan de minister, op koninklijk bevel, onmiddellijk na den afloop al de bijzonderheden heeft opgeteekend. Uit het medegedeelde blijkt nu dat de minister destijds de eischen van Bruisen uitvoerig heeft ontwikkeld, namelijk de eischcn betref fende enn kanaal tusschen de noord- en oostzee, alsook aangaande eene miii ire en maritieme conventie en den afstand van grond- gel i-d aan de uiteinden van het bedoelde kanaal. De prins had tegen al deze punten zwarigheden in te brengen en beschouwde de voorwaarden betreffende afstand van terrein en ook die aan gaande de betaling der oorlogkosten als zoo onaannemelijk, dat ze in allen gevalle voor de stenden niet te verdedigen zouden zijn geweest. Hij maakte hierbij tevens de opmerking dat de hertogdommen Pruisen niet geroepeu hadden. Overigens scheen hij te hopen van met medewerking der stenden en van Oosten rijk, de aanspraken van Pruisen welligt gedeeltelijk te kunnen bevredigen. 2 Jnlij. In de jongst verloopen maanden zijn de kiagten over het terloren geraken van brieven allengs talrijker gewor den. Te vergeefs had men scherper toezigt bevolen; niets scheen in staat te zijn om de schuldigen op het spoor te komen. Eer gisteren echter heeft men eene belangrijke ontdekking gedaait. Men trof namelijk midden in den nacht iemand aan, ijveri" werkzaam om eene brievenbus te ledigen door middel van een zeer doelmatig werktuig, tot dat einde door hem uitgevonden Bij de huiszoeking bleek het, dat hij zich reeds zeer lang daar mede had bezig gehouden en op die misdadige wijze "groote voordeelen had verworven. Frankfort, 3 Juiij. In Oostenrijk hebben de achterstal lige belastingen, in de laatste drie maanden een bedrao- van 7,000,000 tl. bereikt. Te Praag, eene stad van 160,000 in woners, zijn binnen céne maand tijds 25,000 executien op re»- terlijk gezag wegens niet-voldoening van belastingen gedaan en «nn^nV3 de °Pbre"gst der belasting op de verteringen met <£U0,UÜU nor. afgenomen. bdKu-land schnjft men, dat de veelvuldige gevallen van brand m het binnenste des lands een onrustbarend karakter aan nemen. Geheele dorpen en bosschen in het gouvernement Mohilew zijn door het vuur vernield, terwijl ook uit andere streken treurige berigten van dien aard on'vangen worden. Men is van gevoelen, dat deze ongelukken niet alleen aan onvoor- zigtigheid, maar ook aan kwaadwilligheid zijn toe te schrijven. Florence, 2 Julij. Naar men verzekert, heeft het mmisterie den 30 junij eene circulaire gezonden aan de diplomatieke agen ten der regering in het buitenland, waarin de geschiedenis van de onderhandelingen met het hof van Bome uiteengezet wordt GOUDA, 5 Julij. In de zitting van vrijdag heeft de heer T. P. Virulv on de vo.gende wijze zijne goedkeurende stem gemotiveerd bpreker schroomt het woord optevatten wegens het gewikt van het onderwerp, maar daar hij een voorstander is van het begin'f dezer wet, wil hij kortelijk zijn stem motiveren. Dat berinsel is zelfs door tegenstanders in de andere kamer in bescherming genomen. Hij is niet voor de algeheele afschaffing van alle accijusen ook voor het rijk, en daarom was het hem aangenaam uit het antwoord op het verslag te zien dat de regerin» die zelfde denkbeelden koestert. Maar b,j de gemeenten zén de accijnsen met aanteraden, vooreerst om haar zelvevoorts om I1"1!6"1' U1Ci VCel mCer bezwaai' in de gemeente- dan 'bij de rijksbelasting opleverenten derde am de sluikerij. die aanw moedigd en de booge perceptie-kosten, die gevorderd wordw I. men het nu eens met het beginsel, dan blijft de vraa^ no- over of het middel der regering voldoende is om de gemeente" besturen in staat te stellen alle accijnsen af te schaffen Hii offer ?P| tvoorSrond. da' ''et rijk daartoe steeds een groo offer zal moeten brengen en meent dat nooit dergelijke groote maatregel met minder opoffering door het rijk zal kunnen tot stand gebragt worden. Zonder groote offers is dit onmogelijk vooral bij het stijgen der gemeentelijke uitgaven in de laatste jaren Maar de voordragt heeft ook hare schaduwzijde, name lijk dat niet alle gemeenten geholpen worden, dat er grooter offer van het rijk noodig is om allen te helpen. Daarom kon hij zich beter vereenigen met het vorig ontwerp, waarbij de gemeenten over het gedistilleerd beschikten. Het tegenwoordig equivalent is te gering voor vele gemeenten. Er waren z. f nog meer opofferingen vac rijkswege noodig om radicale halo e verleenen Ook hij zou des noods voorde beCingopden tabak gestemd zijn. lu verband met dat gemis aan voldoend gemeenten TV F"*?'had h'j °Pgave Se"'™scht welke gemeenten ui de uitzondering van art. 255 zullen vallen en hoe dit zal toegepast worden. Er bestaat deswege onzekerheid waaromtrent h,j inlichting vraagt. Indien spr. zich vereend met de wet dan zal dit zijn 1<>. om het beginsel2° omdal als zij verworpen wordt, men verpligt zal zijn er op teru" té komen, welligt bij minder guusligeii toestand der financien en dan zouden de gemeenten minder krijgen dan thans. Intimschen is de afschaffing der plaats, accijnsen een nationale wensch In Belgie zijn zij afgeschaft, en in Engeland bestaan zij no» slechts op enkele voorwerpen. En ten 3». zal hij het ontwerp aan nemen om tnaauw verband daarvan met het haudelstractait met frankrijk, waaraan een groot belang voor handel en nijver heid is verbonden. Bij aanneming vertrouwt hij op vrijgevige toepassing van art. 10, nopens de uitzonderingen m dft kan te terder, omdat dit slechts een tijdelijk artikel is. In i.e zitting der eerste kamer van de staten-generaal vaD zaterdag is het ontwerp betreffende de afschaffiiug der plaatselijke accijnsen aangenomen met 20 tegen 13 stemmen. DaUot ver' stemmen Xldre f il,tlIiefrd 18 ingenomen met algemeens worden traCtaat met Frankriik De tweede kamer der staten-generaal heeft dino-sda- hare werkzaamheden hervat. Tot voorzitters der afdeel",„en Z benoemd de heeren Hoynek, Dullert, van .Muiken, Heemskerk K van ,B°,Sf .eu1.tOt,OUtierV00rziüers de heeren van Lith J K van Golsiein, Dumbar, van Swieteu en Blussé. Heden ten ure voortzetting der discussie over het ontwerp van wet tot herziening der personele belasting. 7 TirV6, °lstere". gehouden zitting der prov. staten van Zuid-Holland is ingenomen eene missive van den heer D. vau Koetsveld, waarbij hij uithoofde van zijne vergevorderde jarra zijn ontslag neemt als lid van gedep. staten en ook vin dé prov staten van Zmd-Holland. Ook is een schrijven mede gedeeld van den heer t Hooft van Benthuizen, die voor de betrekking van lid van de eerste kamer der staten-generaal niet verder m aanmerking wenscht te komen. jaarlljksche..alSemecne vergadering van aandeelhouders der nederlandsche rijnspoorweg-maatschappij den 30° Junij te Utrecht gehouden werd bijgewoond door 25 aandeelhouders vertegenwoordigende 34,679 aandeelen, regt gevende tot he uitbrengen van 890 stemmen. Nadat de Veren m'. J Eau vau Gameren en jhr. E. W. J. Six tot Oterleek, respectivelijk tot president en vice-presideut der algemeene vergadering waren herkozen werd door de directie een omstandig verslag omtrent den toestand der maatschappij uitgebragt. Vervolgens werd door je vergadering met algemeene stemmen besloten 1°. de balans 0ver het boekjaar 1864/65 goed te keuren 2°. de directie te macrtigen tot het uitkeeren aan de aandeelhouders van een dividend van 7.06 per aandeel van 192 en van 8.82Va per aandeel van 240 gestort kapitaal3°. d^ directie te mag- ti?en tot het aangaan cener geldleening, groot 1,200,000, overeenkomstig het ter tafel overgelegde berigten voorwaarden; 40, de aftredende commissarissen, de hh. mr. J. Eau van Ga meren, G. Tomasachi, jhr. mr. W. F. Gevers Deynoot, Th. Eduards Moss, W. Fenton en E. Chaplin te herkiezen en te benoemen tot commissaris ter vervulling van de vacature, ont daan door het overlijden van den heer D. Twiss, den heer X. P. Viruly te Gouda; 5°. aftredende directeuren, de hh. mr. H. AraeshofF, F. C. Zillesen en A. J. van Oostveeu, te her kiezen 6°. de hh. mr. H. Ameshoff en J. Staats Forbes te benoemen, respectivelijk tot president en vice-president der directie voor het volgende jaar. Uit het verslag blijkt, dat de ontvangsten bedragen hebben f 3,465,436.35, zijnde 560,278.755 meer dan 't vorige jaar. Het aantal reizigers is toegenomen met 59,829 het aantal ton nen vervoerde goederen met 92,515. De vermeerdering van opbrengst, hoewel voor een deel het gevolg van tijdelijke om standigheden, was voor een ander deel het gevolg van blijvende oorzaken en gaf dus een waarborg voor de toekomst. Over de lijn Goudas' HageScheveningen leest men in het verslag Op hare aanvrage om concessie voor den aanleg en de ex ploitatie van eenen spoorweg van Gouda naar's Hage en Schevenin gen, kreeg de directie, bij schrijven van 26 jan. 11. van der. minister van binnenl. zaken ten antwoord, dat de plannen welke er aanhanging waren over eene spoorwegverbinding van 's Hage en Scheveningen met Utrecht, en eene verlenging dier lijn oost waarts van Utrecht, in verband met den aanleg eeuer haven te Scheveningen, hem noopten, om de door de maatsch. aange vraagde concessie nog in overweging te houden. Zij achtte zich naar aanleiding van dien verpligt, bij schrijven van 30 jan. d. a. v. de verklaring af te leggen, dat de hier aangekondigde concessie de maatsch. niet zou kunnen terug brengen van haar voornemen om, behalve de aansluiting te Rotterdam, eene meer regtstreeksche verbinding van 's Gravenhage met Utrecht tot stand te brengen, zoodra dit haar werd vergund. Zij bevestig de deze verklaring onder aanbod van de noodige waarborgen, bij haar schrijven van 19 mei jl. aan den min., toen het be kend was geworden, dat de hh. Swaan en van Heijningen de concessie hadden verkregen, waarop door den min. werd gedoeld en uitte daarbij den wensch, dat de nadere overwegingen, welke de min. zich over de lijn Gouda's HageScheveningen had voorbehouden nu ook tot de uitkomst mogten leiden, dat aan de maatschappij werd vergund, dezen weg aan te leggen en in exploitatie te brengen, onder gelijke voorwaarde, wat Rotterdam betreft, als de min. voor de concessie Harmeien-Breukelen 'billijk zou blijven achten. In antwoord gaf de min. haar bij missive vau 12 junij ji. te kennen, dat de min. zijne beslis sing daaromtrent nog moest aanhouden. De eerste haringjager is zondag te Ilellevoetsluis binnen- geloopen en heeft 10 ton vollen en 11 ton maatjesharing van uitnemende kwaliteit medegebragt. Uit Nieuwveen schrijft men: Bij al de klaagtoonen die uit zoovele landbouwstreken gehoord zijn, hadden ook wij wel eenigzins reden gehad er de onze bij te voegen, want de droogte heeft ook hier zeer veel nadeel toegebragt, doch er bestaat nu gegronde hoop dat de vrees voor de verschillende gewassen, door den pas overvloedig gevallen regen wel wat buitensporig zal zijn. Van overwegenden invloed is echter de productieve gesteldheid der aardappelen en deze zijn niet alleen heerlijk van smaak, maar toonen nog tot hiertoe niet de minste sporen (ier bekende ziekte, die zich meestal juist in natte zomers zoo treurig openbaart. Gorinchem. 3 Julij. Eindelijk heeft dan een rnalsche en overvloedige regen de hoop des landraans verlevendigd. De ge vallen hoeveelheid water was zóó aanmerkelijk, dat in vele polders van dezen waard van 5 tot 8 rijnl. duimen op het zomerpeil vielen. Het zeldzame geval had dan ook plaats, dat men 24 uren na het begin van den regen, de watermolens in vollen gang zag. Wanneer men nu daarbij de verbazende massa water in rekening brengt, die door den sinds zoolang uitgedroogden grond wordt opgenomen, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de hoeveelheid water, die, in ruim 36 uren ge vallen is. Heden namiddag vertoonde zich in het noorden eene verba zende waterhoos, die met ongelooflijke kracht en snelheid het water der slooten tot in de wolkeu opvoerde. Waddilixveen, 4 Julij. Wij vernemen dat de heer L. Hartlooper, die onlangs te Boskoop tot veler genoegen eenige tooneelvoorstellingen heeft gegeven, ook morgen avond alhier, ter gelegenheid van de kermis, eene eerste voorstelling zal geven. Zwolle, 2 Julij. Het nieuws in onze provinciale hoofdstad is zeer schaarsch. 't Schijnt dat de bevolking nog niet geheel bekomen is van de ji. waterloo-furie. Althans men hoort of ziet niets. Oude krijgers zijn hier, wel is waar even als in andere plaatsen, al zijn 't geene hoofdsteden, geweest, maar van komen of gaan heeft men niets vernomen. Alleen hoort men Klagen over de duurte der nieuwe aardappelen en de uiterst geringe opbrengst der hooilanden. Vooral in 't nabijgelegen Mastenbroek mag die opbrengst slecht heeten Ook de toestand der weilanden was zeer ongunstig. Verscheidene landlieden zijn reeds genoodzaakt geweest hun vee op te stallen en de halfrijpe rogge te maaijen, ten einde als voeder te dienen. Te Kampen geldt het hooi 24,50 per 500 ued. ponden en de gemeenteraad aldaar heeft besloten aan de pachters van stads losse landerijen, op hun verzoek, uithoofde de weersgesteldheid, te kennen te geven dat de termijn van maaijen dit jaar 10 dagen verlengd is. De alhier donderdag jl. gehouden st.jans paardenmarkt was bijzonder druk bezocht met veel handel. Werkpaarden golden 40 a 50, slagtpaarden waren voor 7 te verkrijgen. Ingevolge eene verordening van den raad dato 22 april 1861 regelende het openbaar onderwijs moeten er in deze gemeente o. a. zija drie openbare scholen. Tot dusverre bestaan er slechts tweedie voor de burgerklasse laat zich nog altijd wachten. Is hier dringende behoefte aan Is de handelwijze van den raad goed te keuren? We willen in deze zaal* liefst geen oorJeel vellen. De schoolopziener mr. 11. E. C. van Kerckhoff heeft echter reeds bij herhaling bij den raad aangedrongen tot de oprigting; zijr.e missives van 10 april en 1 dec. 1SC4 zijn oaar om .ulks te bewijzen. De argumenten vindt men daar in 't breede ontwikkeld. Ook de inspecteur van 't lager onderwijs in Overijssel heeft zich de zaak aangetrokken. Ook hij heeft zich bij missive van 30 november jl. tot den raad gewend doch alles vruchteloos. Deze stand van zaken heeft den heer schoolopziener dezer dagen aanleiding gegeven om nogmaals bij den raad aan te dringen tot de oprigting der schooidoch geeft te kennen dat hij er nu niet verder op aan zal dringen; maar indien binnen 3 maanden te rekenen van af 1 julij, de school niet is aanbesteed, van 't regt hem gegeven bij art. 4 der wet op 't lager onderwijs van 13 aug. ls57 zooveel mo gelijk zal gebruik maken, iets dat en ouders «n onderwijzers alles behalve zou bevallen. Bedoeld wetsartikel luidt „Geen schoolonderwijs wordt gegeven in lokalen die door den district schoolopziener verklaard ziju voor de gezondheid schadelijk te wezen, of van onvoldoende ruimte voor het aantal schoolgaande kinderen." enz. Nu moet men weten «lat er zich in deze ge meente betrekkelijk vele bijzondere scholen bevinden waar vol doende onderwijs wordt gegeven, iets dat door den raad zeer in aanmerking is genomen bij het plan tot oprigting der nieuwe school; maar volgens den schoolopziener zijn eenige dier bij zondere scholen overbevolkt en dit ïu verband met het boven genoemde wets-artikel kan tot de grootste onaangenaamheden aanleiding geven. Hoe de kwestie zal afloopeu zal later worden medegedeeld. Men beweert dat Oostenrijk de onderhandelingen heeft doen mislukkt :t tusschen Rome en Italië. Berigten aaugaaudc den oog*t in de vereenigdi staten en Canada luiden allergunstigst. Te Messiua hebbe 11 ongcreu' 11 heden plaatsgehad De internationale tentoonstelliug te k uk is door zooveel personen bezocht, dat dc kosten r 11 iuischoots zijn gedekt. li t stadje Larochettc in het groothertogdom Luxemburg is groou ndrels ver 1 i. ruirn 70 huizen benevens schuren eu stallen ziju vernield. M n verhaalt dat de beide zoons van koning Leopold uit jaloerschheid over een natuur lijken broeder zich naar het buitenland begeven hebben olgens b« rigt uit Pennsylvauie zal de graanoogst beter resultaten opleveren dan ooit voren bet geval was. Te Parijs begint men belang te atcDea ia de homoiopathie. liet coogres vau Mechelen zal in October bqea In Beijeren is écu millioen gulden to- g« sta.'.u voor bet bonwen v..u 1 polytechnische school te Munchcu. Na langdurig lijden is deze dage:» aan verval van krachten overleden de llaagsche Courant. Op het alleen door vissehers bewoonde eiland Albiran in dc Muldi iinid- Id- Zw I MM aanzienlijke hoeveelheid guano ontdekt. In den nacht van zaturdag op zondag is in de XVarmoezeuifersstraat te Rotterdam door brand ,1 buis vernield door acht gezinnen bewoond; een der inwonende per-oucu is jammerlijk in de vlammen omgekomen. Aai» Rosa Bonheur valt d.- eer te beurt van op 's Keizers last het portret te schilderen vau den overwinnaar Gladiatenr, een paard. De amerik. gezant mag te Parijs een f ,-t geven ter gelegenheid van den verjaardag der vestiging van de Oi.afhaukelijkheid onder voorwaarde dat hij geen enkelen frauscLmau zal noodigen. De zuidelijke generaal Bieckenridge is naar Cuba ontkomen. De keizerlijken in Mexico° hebben den generaal Negrete geslagen. De vruchtbare streken van den Peloponesus zijn door tallooze zwermen sprinkhanen bezocht, die velden en bosschen van groen en vrucht berooven. Te Wiesbaden heeft de liberale partij de overwinning behaald bij de verkiezingen. Geheel Cochin-China zal bij Frankrijk worden ingelijfd. Te Lyou houden de verwersgezcllen vol om niet te werken. De leden der orkesten van de schouwburgen en concerten te Parijs dreigen met dienstweigering Spanje zal weldra Italië erkennen. Te Nantes hebben de smidsknechts

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2