6mnenlaniE Gemengde Berigten. Ingezonden. Liefdadige Land- en Stadgenooten betrekking bij reeds beëedigd is, vindt bij alle partijen leven dige goedkeuring. In een artikel over den stand der partijen in Engeland, laat de Times zich ten opzigte van de conservatieven als volgt uit: "De conservatieve partij heeft reeds sedert geruimen tijd geene eigene politiek meer. Zij tracht slechts naar tweedragt in de rijen barer tegenstanders, om daarvan zooveel mogelijk partij te trekken, en zij heeft, wanneer het op handelen aan kwam, zich getoond als de zwakke en mislukte naaapster van diezelfde liberale politiek, welke zij, naar het uiterlijke te oor- deelen, zoo vinnig bestrijdt. 12 Julij. Dit New-York wordt van den 1 julij gemeld, dat de president Johnson bij voortduring ongesteld was en daardoor de zittingen van den ministerraad niet kon bijwonen. De advocaat-generaal had in de zitting der militaire commissie beweerd, dat Jefferson Davis de medepligtige was van Booth. De nederlaag van Negrele was bevestigd. Juarez was op de vlugt geslagen. Amerikaansche schildwachten hadden over de Rio Grande geschoten op twee frausche officieren. Ten opzigte van de verkiezingen voor het parlement, wordt uit alle deelen des lands gemeld, dat de grootste hinder paal aan de zijde der liberalen bestaat in den overvloed van liberale kandidaten, die in een en hetzelfde kiesdistrict elkander den voorrang betwisten, waardoor versnippering van stemmen wordt te weeg gebragt en de tegenstanders worden in de hand gewerkt. Het ministeriele avondblad schetst de moeijelijkheden, welke keizer Maximiliaan in den weg staan, zoo door het afbreken van alle betrekkingen tusschen der paus en dien vorst, als door de met-erkenning van het mexicaansche keizerrijk door het ka binet van Washington, en komt tot de slotsom, dat deze om standigheden niet moeten worden over het hoofd gezien door lieu, die hunne geiden in mexicaansche fondsen willen beleggen. Parijs, 11 July. Er is hier veel sprake van eene ge deeltelijke ontwapening van Italië, met het doel om op het budget van oorlog bezuiuigingeu in te voeren en die bespaarde gelden aan werken des vredes te wijden. Men zegt dat keizer Napoleon in dien zin advies heeft uitgebragr, zich beroepende op Oostenrijk dat eveueens zijn budget van oorlog inkrimpt. Het zal wel onnoodig zijn te betoogen hoe wenschelijk het ware Oostenrijk en Italië tot zoodanige maatregelen te zien besluiten, maar het is voor bet minst zonderling daartoe den raad door keizer Napoleon te zien geven, die zelf niets van ontwapening hooren wil. Waarom geeft keizer Napoleon niet het voorbeeld van datgeen waarvau hij koniug Victor Emanuel den raad geeft r Abd-el-Kader is hier zaturdag avond van Lyon aange komen. Tot zijn gevolg behooren zes Arabieren in nationaal kostuum, een jonge wit cn zwart gevlekte beer en twee ge sluierde vrouwen. De emir ziet er nog altijd gezond en sterk uit; «ie tijd schijnt op zijn ij/eren gestel geen invloed uit te oefenenhet cemge onderscheid met vroeger is, dat hij een weinig corpulenter geworden is. Eerlang beseeft zich graaf Le Moynier naar Abyssinie, om met 300 jonge Fransohen, die ieder een som van 3000 francs hebben gestort, daar eeue kolonie te stichieu en daardoor aan het fransche element in dat tot dusver zoo moeijelijk toegan kelijke laud een vast steunpunt te geven. De graaf Le Moyuier heeft bovendien nog een groot aantal personen aangeworven, die als soldaten en werklieden dienst zullen doen. In den Levant vermindert de cholera niet, maar de ziekte verplaatst zichzij breidt zich uit naar de zijde van Smyrna, en in weerwil van de ontkenningen gelooft men, dat zij zich op Malta heeft vertoond. Brussel, IQ Julij. Frankrijk heropent onderhandelingen voor het houden van een europeesch congres het voorgestelde programma is herziening der verdragen van 1815, algemeeue ontwapening. Rusland is reeds toegetreden. Weenen, ïo Julij. Een hougaarsch ingenieur heeft, naar men verneemt een nieuw stelsel van bruggen uitgevonden, door middel waarvan men over buitengewoon breede rivieren, ijzeren bruggen kan bouwen, zonder pijlers iu den stroom te stellen. Het materiaal waarvan hij zijne bruggen bouwt is gegoten ijzer. De uitvinder heeft octrooi genomen op zijn nieuw stelsel en heeft een model van hout vervaardigd teu toon gesteld, waarbij de spanning van den boog zeer groot is. Berlijn., li Julij. Toen de heer v. Bismarck, onmiddellijk na het sluiten van de kamers aan eenige predikanten eeue au diëntie bij den koning bezorgde, om Z. M. iu even lompen als hatelyken vorm nog meer tegen de tweede kamer op te zetten, heeft hij zeker niet gedacht, dat het adres dier heeren zelfs in conservatieve kringen aanstoot geven zou. Eu dit is toch het geval. Het adres vindt onder alle standen en bij alle staat kundige partijen algemeen afkeuring. Zelfs heeft de hof- en "•^Idompredikant kogel opentlijk van den kansel eene veroordee- lende stem iaarlegen doen hooren. Die heeren hebben zich dan ook in het meer genoemde adres in zulke bewoordingen uitgelaten dat eene regterlijke vervolging, zoo die tegen hen wierd ingesteld' zeer waarschijnlijk met eene veroordeeling tot twee jaren ge van' gen is eindigen zou. Ongunstig steekt bij die algemeene afkeuring af het antwoord dat de koning aan die deputatie gegeven heeft. Hij billijkte niet alleen het adres, maar bedankte de predikanten nog boven dien voor hunne goede gezindheid. Warscüau, 11 Julij. Een keizerlijk manifest beveelt dat eene ügting van recruten in Polen zal plaats hebben in novem ber e. k., namelijk 5 man van de 1000 zielen en voor de achterstaliigen H/g van de 1000. GOUDA, 12 Julij. Maandag zijn in de vergadering van de tweede kamer der staten generaal de algemeene beraadslagingen over de zegelwet afgeloopen en is art. 1 van het ontwerp aangenomen. In de gisteren gehouden zitting van de tweede kamer der staten-generaal is de discussie over de zegelwet gevorderd tot art. 35. Yele amendementen tot uitbreiding der vrijstel lingen zijn verworpen, andere aangenomen. Art. 3, waarbij aan uen koning het regt wordt toegekend tot vrijstelling van zegel- regt in het algemeen belang en na verhoor van den raad van state is verworpen met 34 tegen 17 stemmen. De uitslag der verkiezing van leden voor de eerste kamer der staten-generaal is de volgende Zuid-Holland. Herkozen de heeren D. Blankenheim en J. van Vollenhovenen gekozen, bij derde stemming met 37 van de 68 stemmen, de heer mr. A. J. Duymaer van Twist, oud gouverneur-generaal van nederlandsch Indie, ter vervanging van den heer T. Hooft van Benthuizen, die buiten aanmerk lug wenschte te blijven. Noord-Holland. Herkozen de heeren mr. H. J. Smit en dr. H. van Beeck Vollenhoven. Friesland. Gekozen mr. G. Schot, (lid der prov. staten van Friesland en notaris te Franeker), met 30 van de 47 stemmen het aftredend lid, de heer van Andringa de Kempenaar, ver kreeg 13 stemmen. Drenthe. Herkozen de hr. J.W. Tonekens, met 29 van de 31 st. Overijssel. Herkozen de heer mr. J. A. G. baron de Vos van Steen wijk, met 24 stemmen. Gelderland Herkozen de heer Schiramelpenninck van der Oije, met 45 van de 27 stemmen. Utrecht. Herkozen de heer J. baron Tacts van Amerongen van Natewisch, met 22 stemmen. Noord-Brabant. Herkozen de heeren jhr. L. J. B. van Sasse van Isselt, met 38 en mr J. B. Hengst, met 44 van de 55 stemmen. Limburg. Herkozen de heer L. F. H Beerenbroek. Z. M. heeft benoemd tot commies van staat bij den raad van state jhr. mr. \V. M. de Brauw. Z. M. heeft benoemd tot geneeskundige, belast metdepl. geneest, dienst op het eiland Saba T. M. de Wilde, geuees- heel- en verloskundige, thans te Reeuwijk. Te Harlingeu is benoemd aan de hoogere burgerschool tot leeraar in de wis- natuur- en scheikunde, tevens directeur en leeraar der avondschool, Dr. J. L. Hoorweg, van Krimpen aan de Lek. Naar men verneemt zal er ook in de uniform der caval- lerie verandering worden gebragt. De zilveren patroontasch en de zilveren koppel zullen door andere vervangen worden. Eene der bepalingen van het nieuwe tractaat met Frank rijk, behelst o. a. dat zoolang bet handelstractaat tusschen Frankrijk en Pruisen en de overige staten van het tolverbond in werking blijft, de oorspronkelijke voortbrengselen van het tolverbond in Frankrijk ten invoer zullen worden toegelaten op dezelfde voorwaarden als de gelijksoortige nederlandsche artikelen, direct uit Nederjand ingevoerd, en zulks op de vol gende wijzeper spoorweg, op den voet en de voorwaarden en onder de noodige douanen-waarborgen in het tractaat nader omschreven en indien zij worden geexpedieerd over de havens van Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Vlissingen en Harin gen, met geplombeerde booteu en onder behoorlijk toezigt bij overlading. Hieruit volgt, dat voor het transit van tolverbonds goederen regtstreeks naar Frankrijk, behalve per spoorweg, ook de voornaamste havens van Nederland zijn aangewezen onder gelijke voorwaarden als dit aan de hanzeatische havens en aan Belgie is toegestaan. De uitvoer van aardappelen van Rotterdam naar Enge land heeft vrijdag jongstl. alleen het enorme cijfer van omtrent 25,000 halfmudsmanden bedragen sommige stoombooten had den buitengewone deklasten, ook voornamelijk van verschillende fruiten uit Duitschland ten doorvoer daar aangekomen. BOSkOOp, 10 Julij. Van het spoorwegplan door Haar lemmermeer en omstreken van mr. J. P. Amersfoordt, in dato 1864, hoort mep schier niets meer. De belangstelling, welke het ontwerp hier ter plaatse algemeen ondervond, heeft tot heden noch in het een, noch in het ander har* belooning gevonden; van opnemingen of opmetingen, van niets hoort of ziet men, zoodat men reeds gaat overhellen om te gelooven da* het plan nog niet veel kans heeft tot werkelijkheid te komen. DOOSborgh., li Julij. Aanst. maandag, 17 julij, zullen zich de kaders der stedelijke schutterijen van Deventer en Zutphen met dat van hier vereenigen, om een wedstrijd in het schijf schieten te houden en alzoo genoegelijk zarnen te zijn. Het feest zal opgeluisterd worden door de muziek der schutterij van Deventer en Zutphen en van het hier bestaande muziekgezel schap //harmonie," terwijl er na afloop 's avonds concert zal zijn aan het veer. Moge ook dit concours het zijne bijdragen tot nog naauwere aansluiting en verbroedering der kaders van de drie genoemde ijsseisteden en navolging vinden. Zwolle, 9 Julij. Een zoon van den landbouwer N. iu deze gemeente heeft zich door middel van een tafelmes van 't leven willen berooven. De botheid van 't mes is echter oorzaak dat de proef ten deele mislukt is. Er bestaat nog een weinig hoon op herstel. De sterke drank speelde in dit drama de hoofdrol. De eereteekenen van die oudstrijders, wier aanspraken bij het ministerie van oorlog reeds in orde werden bevonden, zijn reeds bij het gemeente-bestuur alhier gearriveerd. Tegen 15 julij a. s. wordt het rijkstelegraaf kantoon te Almelo voor volle dagdienst opengesteld. Van af 15 mei tot j julij zijn aldaar 1600 telegrammen verzonden. Zijne excellentie de minister van binnenlandsche zaken heeft gepasseerde week dez^ stad bezocht en vervolgens de noordelijke deelen onzer provincie van waar hij naar Meppe! is vertrokken. Men zegt dat het bezoek van deze laatste stad in verband staa: met het aanleggen van eene haven op het eil.nd Schokland. Deventer, ïo Julij. Was men eenigen tijd bevreesd, in deze streken, dat de aanhoudende droogte veel schade doen kon aan de akkers, thans is die vrees voor een goed deel ge weken door de overvloedige regens die zoo te regter tijd den grond hebben bevochtigd. De nieuwe aardappelen kosten hier 16 ct. de vijf kop. Ook het water in den Yssel is zeer ge- wasseu, zoodat ook van dien kant een groote last is weggenomen. Men is algemeen van oordeel dat bij de aanstaande opening van de lijn ZutphenDeventer er geeue feestelijkheden van eenig belang zullen plaats hebben. De attentie van 't alge meen is te veel gevestigd op de spoorlijn van Scheveniugen naar Almelo, dan dat ze onverdeeld aan het takje van Zutphen kon geschonken worden. Metingen, met het oog op gezegde lijn hebben plaats gehad. Mogt onze hoop ditmaal niet be drogen worden en Deventer door directe verbinding met Hol land in de mogelijkheid gesteld worden haren rang onder de handelsteden te blijven handhaven. T)e ovcrzeesche bezittingen van Frankrijk tellen 5,173,000 bewoners, zijnde nagenoeg gelijk nu t de bevolking der spaansrhe koloniën. Die van Engeland tellen 200 raillioen, van Nederland 17 tmllioen, van Por tugal 3 millioeu eu die van Denemarken slechts 120,000 bewoners. Manilla is half iu dc as.-h gelegd door twee branden, die met een tnsschen- poos van twee dagen, 30 april en 2 Mei, hebben plaats gehad en waarbij een dertigtal personen zijn omgekomen. De cholera heersebt weder op Java. Op Xirow-Httlland is uien begonnen suikerriet te planten. Tusschen Marseille en I.jon zijn twee treinen in botsing gekomen, drie personen zijn gedood cn een twintigtal min of meer zwaar gekwetst. In Mecklenburg 8chwcrm is de censuur weder ingevoerd. Te Plymouth is brand ontstaan in een kruidmagazijn. Hoewel er eene aanzienlijke hoeveelheid buskruid in do lucht is gevlogen, heeft men geen meii»chen- Icvens te betreuren. Cicdurtnde de maand junij bedroeg het getal fail lietverklaringen te Parijs 132, dat vermindering aanduidt. Te Parijs is eene stoompiano van New York aangebragt. De japanr-be taikoen wil 3 raillioen dollars vergoeding geven voor het gebeurde bij Simonoseki maar geen nieuwe haven openen voor de Enropeane». Eene bende Serviers heeft op turksch grondgebied het dorp Nezak uitgemoord en verbrand. Verschillende pruisische afgevaardigden zijn vervolgd en veroordeeld wegens redevoeringen en uitgegeven geschriften. Dc es koning Frans van Na pels heeft zijn gezant terug geroepen nit Madrid. De proef in Enge land met dames-telegrafi-ten genomen is mislukt, daar zij te veel twist maken. Den 8 juuij zijn te Metz de militaire magazijnen van lourrage afgebrand. Spanje heeft officieel afstand gedaan van San Domingo. Bismarck ijvert met alle krachten voor den hertog van Oldenburg. Men beweert dat het fransche leger met z0 of 30 duizend man zal ver minderd worden. Prins Napoleon zal een reisje naar hnmschatka onder nemen. In vele streken van Engeland worden de schapen zwaar door de pokken aangetast. Te Parijs is eene weldadigheidsloterij out worpen ten behoeve der 1CÜ00 armen, die zelfs in dit saizoen aan alles gebrek lijden. De muziektempel voor het groote zangersfeest te Dresden is bijna vernield door een orkaan. De spaansche maarschalk minister O'Donnell verklaart, dat de vrijheid van drukpers eene noodzakelijke voorwaarde is van den vooruitgang. In Siberie zijn herhaalde schokken van aardbeving waargenomen. Op Nieuw Zeeland zijn eenige steenkolen-lagen ontdekt. De amerikaansche generaal M'CIellan is te Geneve aangekomen. lit vele oorden van Driitscbiand komen gunstige berigten van den sta ,d der granen en van den wijnstok De bevolking van Mexico bedraagt vol gens de laatste telling 3,080 zielen. Te Lissabon behoudt dc oppositie de overhand hij ue verkiezingen. Te Algiers zal een aarts bisschop en te Oran en Constantine bisschoppen gevestigd worden. De engelscbe regering wil prot<sic»cn tegen de scbeidsregterlijke uitspraak van keizer Napoleon iD de Snez-kwestie. -- Vichy bedelt om een bezoek van het hof. De berigten uit Spanje laiden voortd rend ongunstig voor het behoud der rust. De verwersgezellen te Lyon hebben eene maat schappij gevormd om voor eigen rekening zaien te doen. Mijnheer le Redacteur Tot mijn leedwezen, ja laat ik i r rond voor uitkomen, tot mijne verontwaardiging heb ik uit uw blad van zondag jl. ver nomen, boe gij denkt over het dezer dagen gehouden zendings- feest. Niet dat ik te velde trek tegen uwe opinie, dit zou mij trouwens ook bitter weinig baten, maar wel dat gij in 't open baar over deze zaak der christelijke liefde zoo spottend en honend durft schrijven. Indien gij, als verslaggever der voor naamste feiten van den dag, over deze zaak het stilzwijgen hadt bewaard, men had het u kunnen vergeven, een blad als het uwe kan onmogelijk alies vermelden hadt gij daarentegen van 't feest een zooveel mogelijk naauwkeurig verslag gegeven, 't ware beter geweest, gij hadt uwe roeping trouwer nagekomen maar om er van te spreken en er niets anders van te zeggen dan dat men ?.ich geamuzeerd beeft met slecht bier en kleine broodjes, en dat op een toon die (zuidelijk te kennen geeft, dat gij met deze heilige zaak den draak steekt, dit, mijnheer de redacteur, stuit mij geweldig tegen de borst eu is, volgens mijn bescheiden opinie, onvergeeflijk in iemand die redue.eur is van een blad dat, hoewel klein en nog betrekkelijk jong, in veler oog verre verheven is hoveu het bekende orgaan. IVat toch heeft u genoopt om over deze zaak zulk een oordeel te vellen Beschouwt gij het feest niet als eene weldaad, vooral in deze dagen van ongelooi, waarin het geene zeldzaamheid is het op komende geslacht over het woord Gods te hooren redeneren als over de sprookjes van moeder de gans en roodkapje'- Zonden heeren veldpredikers geen - .clgevallig werk doen door de kracht Gods en de zaligmakende genade op eene bijzondere wijze ouder het volk levendig te houden en het zoodoende op te wekken tot getrouwer nakoming van de geboden, in een tijd als dezen, waarin men alles natuurlijk wil hebben en al het mogelijke in 't werk stelt, zoowel bij de godsdienstige als maatschappelijke vorming, om het nederlandsche volk op te leiden tot een vol bloedig materialistisch volk r Daarom, mijnheer de redacteur, had ik verwacht dat gij een gedeelte der kolommen voor de zaak beschikbaar had gesteld. Daar zulks echter niet gebeurd is, verzoek ik u vriendelijk voor bovenstaande regelen een plaatsje in te ruimen, wel bewust of billijkheidshalve zult gij inijn ver zoek niet afslaan. Hiermede heb ik de eer te zijn UEd. dienaar, Iemand van vooruitgang, maar niet van ongeloof. De redactie heeft geen oordeel uitgesproken over de zaak zelve, maar eene bijkomende omstandigheid vermeldoverigens misgunt zij niemand groote waarde te stellen iu h» u ue an deren voorkomt eene ijdele vertooning of eeu ziekei.^k ver; h^u- sel van krachteloozen ijver. De israëlitische gemeente, te Delft, had dringende behoefte aan een behoorlijk bedehuis, en, door buitengewone krachtsin spanning, is het haar gelukt, iu zooverre hare pogingen met een goeden uitslag bekroond te zien, dat, namelijk, eene ge paste synagoge voor hare leden is tot stand gebragt, ofschoon dan ook de daarvoor opgenomen foudsen nog niet volledig waren gedekt, tenzij door langdurige rente-beuling langzame aflossing, die zeer ten nadeele zoudeu werken van de gemeente leden, wier zorgen zich toch ook gestadig nog moeten uitstrekken tot het onderhoud der kerk en tot het dragen van andere lasten, waartoe hunne geringe middelen maar nuauweiijk; toereikend zijn. Onder dankbare hulde aan hen, die reeds zoo onbekrompen hebben bijgedragen en meegewerkt tol het stichten van ons bedehuis, en, in de eerste plaats, aan de overheid oii/e erkeut- lijkheid betuigende voor de hulp en den steun in deze moege lijke aangelegenheid, zoo echt vrijzinnig als waarlijk-verdraagzaam, betoond, neemt de israëlitische gemeente van Delft thans haar laatste toe vlugt tot eene weldadigheids-loterij, waartoe zij door de hooge gunst des konings is geregriori, en waarvoor haar reeds voratlijke bijdragen van wege H. M. de koningin en de overige vorstinnen van Oranje zijn geschonken, op eene wijze, waardig den ouden roem van menschenliefde, erflijk m het doorluchtig stamhuis, dat Nederland regeert. Vierduizend loten zullen, tegen betaling van één gulden het stuk, iu omloop gebragt en, volgens de ingeschreven nommers,

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2