Binnenlanb. Gemengde Berigten. Ingezonden. Brood en Vleesch. Marktberigten. Naast de verkiezingen, die eene ongekende stilte ter beurze veroorzaakten, hield men zich allerwege onledig met het ge rucht, dat keizer Napoleon wederom het plan zou koesteren om een europeesch congres bijeen te roepen. Ofschoon sommige onzer bladen dit gerucht ernstig opvatten, gelooft men toch dat hier slechts sprake kan wezen van de jaarlijks terugkeerende geschiedenis van de zeeslang. Het gouvernement heeft den handel gewaarschuwd tegen kwade handelspraktijken te Livorno. Er bestaat in die stad eene zoogenaamde „zwarte bende" wier leden gelijke namen voeren met die van respectabele buizen, waarop zij goederen uit het buitenland ontbieden, doch nimmer betalen, liet nemen van naaunkeurige iuformatien bij de consuls wordt dringend aanbevolen, ten einde schade te voorkomen. Jlen vreest dat te Belfast op nieuw ongeregeldheden zullen plaats grijpen, te meer daar de verkiezingen zijn vast gesteld op den voornaamsten gedenkdag voor de orangisten. He maatschappij van emigratie heeft haar vijf en twintigste verslag uitgebragt, waaruit blijkt dat in de vijftig jaren, dat aanteekening werd gehouden 5,4-50,531 personen zijn geë migreerd, waarvan 3,450,531 personen naar de vereenigde staten, la 1804 bedroeg het aantal landverhuizers 208,900 personen. liet sclojut dat de telegrafische verbinding met Indie is verstoord en, naar men meent, ten gevolge van een breuk van den kabel in de golf van Perzie. 13 Julij. Volgens berigten uit New-York van 1 dezer des avonds, zendt de regering levensmiddelen aan de noodlijden den van Atlanta. Zij zal eerlang de laatste 1000 gevangenen iler zuidelijken in vrijheid stellen. De voormalige minister van financiën der zuidelijken, de heer Trenholm, is reeds op vrije voeten gesteld. Parijs, 12 Julij. De senaat te Madrid heeft de wet op de drukpers, met 117 tegen 10 stemmen, aangenomen. Men verzekert dat, in weerwil van den tegenstand der clericale partij, tot de erkenning van het koningrijk Italië besloten is. Met betrekking tot de geruchten omtrent het weder aan- knonpen der onderhandelingen over het europesche vorsten- «uiigres, schrijft de Correspondence-IIavas het volgende „Deze nieuwstijding van den dag maakt in de hoogere staatkundige kringen alhier weinig opgang. Te Londen, waar zij uitgebroeid is, drukt men er misschien anders over; maar alhier wordt zij over het algemeen beschouwd als eene manoeuvre van de engelsehe torv partij, die, in verband met de aanstaande ver kiezingen voor het parlement, er belang bij heeft om de staat kunde van liet ministerie l'almerston-Kussell in een ongunstig licht te doen voorkomen; eene staatkunde, waarvan zeker wan trouwen ten aanzien van Frankrijk, en dien ten gevolge een hoog opgevoerd budget van oorlog en marine, hoofdtrekken, zijn. liet k.iii evenwel niet ontkend worden, dat het bedoeide voorstel op zich zelf zeer waarschijnlijk is, zoowel met het oog op den tegen woord igen toestand van het vasteland van Europa, als op grond der ondervinding, weike de mogendheden thans hebben kunnen opdoen van de voordeelen, welke voor haar zouden hebben kunnen voortvloeijen uit het aannemen der uit- noodiging, in september des vorigen jaars door keizer Napoleon tot haar gerigt. liet initiatief mag thans niet op nieuw door Frankrijk worden genomen. Weenen, 11 Julij. Yan eene goed onderrigte zijde wordt verzekerd, dat de regering is overgegaan tot eene ontwapening op grooto sell, al, toen de generaal von Beuedek het plan had goedgekeurd. 'olgens dien generaal behoeft Oostenrijk niet te vieezcn, dat liet van eenige zijde za! worden aangevallen. Een der hongaarsche dagbladen bevat een programma van den heer Eötvös voor de verzoening met Oostenrijk. De heer Eötvös, een staatkundige medestander van den heer Deak, stelt als voorwaarde voor de verzoening, dat Hongarije weder in het bezit kome van zijne constitutionele regteu en autonomie. De beteekenis hiervan is, dat de vereeniging van Hongarije met Oostenrijk slechts van persoonlijken aard behoort te zijn. Dit programma, hetwelk geheel en al overeenkomt met de resolutie, door den hongaarschen landd ig in der tijd genomen, belooft nog niet veel goeds voor de zaak der reconciliatie. Berlijn, 11 Julij. Blijkens de voorloopig opgemaakte ta bellen der jongste volkstelling, is de bevolking van den staat van dec. 1S61 tot 3 dec. van het vorige jaar vermeerderd met 761,143 zielen; het totaal is thans 19,252,363 zielen. De Kóln. Zeitung zegt dat Rusland, Pruisen, Italië en Spanje het voorstel van Frankrijk uitgegaan tot het houden van een congres, hebben aangenomen of op punt zijn om daartoe over te gaan. Rusland heeft zijne toestemming reeds gegeven bij gelegenheid dat prins Wittgenstein voor eenige dagen te Parijs is aangekomen, om den keizer de verschillende russisehe ridderorden, ten behoeve van zijn zoon den jeugdigen kroon prins, ter hand te stellen. Met betrekking tot Pruisen houdt men van ue toestemming verzekerd, dewijl men het voet spoor van Rusland, zooveel mogelijk, wenscht te volgen en L- denkbeeld van dergelijk congres door den tegenwoordigen eerste- minister in der tijd is aangeprezen. Wat betreft Italië en Spanie beide regeringen gaan te zeer ran den leiband der franscb regering, om zich tegen de verwezentlijking van dat plan verzetten. Zweden, Portugal en de 'arte behoorden voor twf jaren reeds tot de voorstanders en men beweert, dat de min van buitenlandsehe zaken niet lang geleden aan den oostenrijk schen ambassadeur bij het bespreken van bedoeld ontwerp, heefï te kennen gegeven, dat „de zaak nu werkelijk zou doorgaan 12 Julij. Omtrent de uiterste wilsbeschikkingen van den heer Karl Heine, in der tijd bankier te Hamburg, verneemt men het volgende: Tot universeel erfgenaam heeft hi'' zijne echtgenoot benoemd; omtrent zijne aangenomen dochter heeft hij in het testament den wensch uitgedrukt, dat zij eenmaal erfgenaam zal worden van het vermogen door hem aan zijne vrouw nagelaten. Aan de instellingen van weldadigheid heeft h'j vermaakt 450,000 mark banco, aan de Hamburger Kunsthallc 200,000 m. b., aan de acht boekhouders der firma, die weldra zal ophouden te bestaan, 205,000 m. b., aan ieder der bedien, den eene zeer aanmerkelijke som, aan de weduwe van Heinrich Heine eene jaarlijksche toeir.ge van 5000 fr. (vroeger genoot zij slechts 2500 fr.); am vele andere personen zijn lijfrenten gelegateerd. Aan bloedverwanten heeft hij bij wijze van op schenken vermaakt een millioen m. b. Ten motte heeft dé overledene bepaald, dat alle inschulden tot een bedrag van 1500 m. b. moeten worden doorgehaald; van grootere tot een bedrag van 40,000 m. b. moet de vrijwillige afdoening won den ingewacht, zonder dat ooit op betaling mag worden aan gedrongen of deze zelfs gevraagd, terwijl die boven 40,000 m. b. een jaar lang in portefeuille moeten gehouden worden zonder pogingen tot dekking te doen. De Nordd. Aligem. Zeitung zegt met betrekking tot de Sleeswijk-Holsteinsche kwestie o. a. het volgende: „Indien Oc-- tenrijk de hand wilde bieden om de augustenburgsche mede- regering, waardoor verraad wordt gepleegd jegens de wettrie bezitters der hertogdommen, te doen ophouden, dan zou het naderen tot het standpunt, waarop het stond voor het sluiten van den vrede; dit standpunt heeft Oostenrijk verlaten, toet het ondersteuning bood aan den pretendent, v.iens aanspraket op de bedoelde landen niet duidelijk zijn omschreven, terwijl die van andere pretendenten nog niet zijn mderzocht. Aan die begunstiging moet op de eene of andere wijze een einde worden gemaakt. Mogt het gerucht waarheid spreken, dat Oostenrijk he; opperbevel over de troepen in de hertogdommen werkelijk ver langt te doen voeren door een oostenrijkschen en een pruisi- schen generaal, elk bij toerbeurt, dan behoort naar onze wijze van zien daaraan niet toegegeven te worden; dan moet niet worden toegelaten dat pruisische troepen cider het opperbevel van een oostenrijksuh officier worden gesteld zoo lang de augustenburgsclf partij-regering een steun vindt bij den heer von Halbhuber. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat aldaar twee verorde ningen de keizerlijke sanctie hebben bekomen. Bij de eene wordt de drukpers-vrijheid in Finland ingevoerd; de andere heeft be trekking op de aldaar in vreemde talen verschijnende werken, alsmede op de boeken, die van buitenslands ingevoerd worden] Het besluit der stenden, waarbij de doodstraf wordt afgeschaft, heeft de keizerlijke goedkeuring niet verworven. GOUDA, 15 Julij, Wij vernemen dat maandag, 17 dezer in het gebouw „Art, Legt" door den heer G. J. Dekker, kalligraaf van Z. M. den koning, professor ip talen enz. ter bezigtiging zal gesteld worden, tegen een vrije gift voor de armeu, zijn vorstelijk grafisch mu seum, bevattende eene keurige verzameli. g van de merkwaar digste meesterstukkeu van de scboonschrijfkunst, en dat de professor alhier eenigen tijd denkt te vertoeven om de gelegen heid open te stellen tot het bijwonen van eenen cursus. °De welverdiende naam, dien hij zich door uitstekende bekwaamheden in vele landen van Europa verworven heeft, is hem voorzeker ook hier voorgegaan, en wij vertrouwen dat het niet ontbreken zal aan -dgemeene belangstelling om zijn verblijf alhier goed: vruchten te verzekeren. In u: bijeenkomst van de tweede kamer van woensdag heeft, na de beraadslaging ever art. 35 der zegelwet, art. 35, waarbij bepaaid wordt dat ongezegelde wisselbrieven en derge- lijkeu als nietig en van onwaarde zullen worden verklaard, aanleiding gegeven tot eene zeer breedvoerige woordenwisseling. Uen amendement van den heer van Nierop, strekkende om de nietigverklaring .'in dergelijke en gelijksoortige stukken uit het wetsontwerp te ligten, is met 50 tegen 16 stemmen aangenomen en daarop heeft de minister van financien verklaard, het wets ontwerp tervg te nemen. De kamer besloot om de voorgestelde wetten op de inkwar tiering en op de inrigting der schutterij alsnog niet te be handelen, maar wel bet handelstractaat met Frankrijk. De tweede kamer der staten-generaal heeft gisteren al de san de orde gestelde ontwerpen, waaronder dat betreffende de exploitatie van den noord-hollandscben siaats-spoorweg, als ook alle conclusien op commissoriale rapporten aangenomen. De minister van binnenl. zaken heeft toegezegd eene herziening der onteigeningswet in de volgende zitting en de zoo spoedig mo gelijke opening van den spoorweg Nieuwediep-Alkmaar. Morgen ten 12 ure zal weder eene zitting worden gehouden. Tot rap porteurs over het tractaat met Frankrijk zijn benoemd de hh. Hovnck, Rochussen, Fokker, Schimmelpeaninck en v. Bosse. Uit het YVestland is, tegen den bedongen prijs van ƒ1.30 het halve mud door elkander, de uitvoer van aardappelen naar Engeland thans zoo groot, dat hierbij de verzending binnenslands niets beduidt. Verscheidene duizenden mudden worden er schier dagelijks afgescheept. Niet van minder belang is de verzending van aalbezien, waarvan de pluk dit jaar bijzonder voldoet. Dank zij bet warme weder, prijkt de wijnstok met een tal beladen trossen, wier vruchten reeds tot eene aanzienlijke grootte zijn gezet. Hoewel te Venr belangrijke schade aan de vroege bloemkool is geleden, snijdt men thans een schoon gewas en wordt de verzending daarvan met scheepsladingen narr Amsterdan voort gezet. Bij veel handel zijn de prijzen voldoende. Ten gevolge van den gevall - regen heeft de bloemkool ouder Rijnsbnrg zich veel hersteld, zoodat men alle hoop koestert nog goed te zullen slagen. Bij het onweder, dat in den voornacht tusschen den 10" en 11° dezer gewoed heeft, is de bliksem op verschillende plaatsen ingeslagen; daardoor is onder Chariots een watermolen tot den grond toe afgebrand, te Hoogvliet een hooimijt in den asch gelegd, te Leerdam eene woning getroffen en gedeeltelijk vernield en op 't Kampereiland eene woning en hooischuur afgebrand. In den morgen van den 10° is ook te Schiedam een molen door den bliksem getroffen en aanmerkelijk beschadigd. In den nacht tusschen den 11" en 12° heeft er mede een zwaar onweder over Noordholland en Utrecht gewoed. Te Sloterdijk moet, naar men meldt, een boerenknecht door den bliksem zijn gedood. In de gemeente Haarlemmermeer aan den IJweg, is eene boerenhofstede getroffen en afgebrand. Te Utrecht is de toren van de St. Augustinuskerk mede getroffen en be schadigd. Naar men uit Loppersura meldt is ook aldaar een man door den bliksem gedoodzijn zood, die hem vergezelde, werd mede getroffen en zal waarschijnlijk het leven niet behouden. Het bismuth is een metaal, dat vooral in het Ertzgebergte (Bohemen) wordt gewonnen en is zter duur geworden, sedert het zoo veel gebruikt wordt bij het kleuren van pracht-porce- leinwerken. Het tellurium, dat in Hongarije en Zevenbergen in de goudertsen voorkomt, is zeer zeldzaam. Nu berigt de Eugelschman David Forbes, dat men in Bolivia op 2-van de hoogte van den IUampu (de hoogste der Andesbergen25000 voet) een bismutherts heeft gevonden, die 5 percent tellurium bevat. De mzameling zal zeker met onbegrijpelijk veel moeite gepaard gaan, daar de 15000 voet hoogte en de ligging even onder de grens van de eeuwige sneeuw nog al be zwaren medevoert. Boskoop, 13 Julij. In het begin der vorige maand werd docr tusschenk'omst van den buigemeester alhier, aan hare ouders teruggegeven zekere Maria Roselina Grimberg, alstoen zich be vindende bij een gezelschap tooueelspelers, onder directie van zekeren Hartlooper. Thans verneemt men, dat zij hare ouders weder heeft verlaten en buiten de weesperpoort te Amsterdam, op weg naar Utrecht is gezien in gezelschap van zekeren Rent meester en eene andere vrouw, mede tot dien kermistroep be- hootende. Het gerucht, door enkele schepenjagers verspreid, als zonde dit een gestolen kind zijn, is echter geheel bezijden de waarheid, daar zij door hare moeder vrijwillig aan Hartlooper was afgestaan Niettegenstaande het vergevorderd saisoen blijven de be zoeken van vreemdelingen steeds aanhouden. De kweekers hebben wel alle reden van tevredenheid over de belangstelling in de cultures, door de van elders herwaarts komende lief hebbers. In het gewoon jaarverslag der gedeputeerde staten van Zuid-Holland zijn aan Boskoops kweekerijen ook eenige regelen gewijd. Zwolle, 13 Julij. Het bestuur der algemeene kiesveree- nigrég alhier heeft in eene deze week gehouden vergadering zijn mandaat nedergelegd en er is besloten, wegens het geringe aantal leden, geen nieuw bestuur te kiezen. Het museum der overijsselsche vereeniging is door den heer baron van Knobelsdorf tot de Krijtenberg verrijkt met eene egyptische mummie, nog in hare omwindselen gehuld en in nattenoeir traven toestand. Dingsdag jl. is in de vergadering der provinciale staten met 24 van de 43 stemmen tot lid der eerste kamer herbe noemd J. A. G. baron de Vos van Steenwijk. Achttien stem men waren uitgebragt op mr. A. J. Duymaer van Twist, terwijl één stembriefje oningevuld is gebleven. Sedert eenige weken heersehen hier de pokken en mazelen; de sterfte is buitengewoon groot. Te Liverpool heeft weder rustverstoring plaats gehad bij de begrafenis van een orangist. In het britsch museum te Londen is brand ontstaan, doch spoed'g gebluscht. De superior van een capocijner klooster is te Rome in hechtenis genomen. Het leger der amerikaansche unie wordt terug gebragt op 150,000 man. In het kiesdistrict Westminster heeft eene dame eene redevoering gehonder ter gunste der verkiezing van Stuart Mills, die ook aan de vrouwen het stemregt wil toekennen. Een club te Londen wil een hospitaal stichten voor zwervende en hongerige honden. Dingsdag heeft te Petersburg een orkaan gewoed, waardoor vele sche pen in de haven werden verbrijzeld. Te Bombay heeft het grootste parsische handelshuis zijne betalingen gestaakt. Het passief wordt begroot op 72 millioen gulden. De politie te Keulen heeft belet het geven van een feest ter eere der liberale afgevaardigden. Aan den Yweg in Haar lemmermeer is woensdag eene boerenwoning door Jeu oliksem geti offer, en afgebrand. De spoorwegmaatschappij „la ligue d'Italie" is failliet verklaard. De steenhouwers van Parijr, dreigen met staking, ten zij hooger loon gegeven worde. Te Londen hebben eeD groot gedeelte der timmerlieden het werk gestaakt, zij eischen eene verhooging van 30 centen pr. dag. In Australië is de droogte zoo groot, dat men den kinderen wijn en bier moet laten drinken. Te Cairo en in de omstreken is de cholera sterk afnemend. In Italië verwacht men de op'redicg van een ministerie Ratazzi. Weder zijn wij een stap verder gegaan op den weg van vooruitgang; met 1°. janaarij 1866 verdwijnen alle gemeente- accijnsen en daaronder ook die op ue' brood. Maar nu is de vraag wie zal van die afschaffing genieten? Zal de mindere man goedkooper biood rten dan voorheen? Eet hij nu goedkooper vleesch dar weleer, toen de be!a>tiug op liet vleesch nog bestond? Het laatste moeten wij ontkennen tot dusverre bandelen de slagtcrs met ous naar willekeur, steeds opslaande, nimmer vermin lerende. Waarom betalen wij van 70 tot 30 cents het kilo vleesch. terwijl aan openbare in- rigtingen uitmuntend vleesch van 40 tot 45 cents geleverd wordt? Waarom, vragen wij, omdat wij-zelven het willet. wanneer wij ons vereenigdea om goed en goedkoop brood ea vleesch te willen eten, dar hadden wij zulks waarom volgen wij daarin niet de groote steden na, waar brood- en meel fabrieken floreren en waar de inwoners door die fabrieken ge baat worden, terwijl de kleinere bakkers ais depothouders g betere zaken maken dan voorbeen 'r Zullen wij die mannen niet toejuichen, die zulk eene z;u..\ aanvangen en die let goede beginsel daarbij buidigeti van :l< eene matige rente van hun kapitaal tevreden te zijn, op it het publiek geniete van de voordeelen, die eene fabriekmatige bakkerij aanbiedt? Laat ons die mannen ondersteunen en hun aanraden om door uitgifte van zeer kleine ïandeeleu deze zaak populair te maken. A. Gouda, 13 Julij. Tarwe. Poolscl.c p. last 300. Zeeuwsche per mud 8.00 u 9. Rogge. Inlandsche 6 a 6.75, buitenl. 6.50 aƒ7.00. Gerst 4.00 a 5. Haver f3.00 h 4.5U. Boekweit. Fransche per 2100 ned. b5. Xoordbrabantsche 200. Erwten 7.00 a S. Bruine boonen f 9 a 13. Paardeboonen 5.70 a 6.30. Duivebooneu 6.50 a 7. De veemarkt met geringen aanvoer en levendigeu handel. Vette schaper en lammeren gezocht. Magere varkens en big gen werden tot hooge prijzen verkocht. Kaas. Aangevoerd 65 partijen; 23 a 26. Goeboter/ i.16 a 1.26; Weihoter 1.10 a 1.16. Delft, 13 Julij. Be voldoende aanvoer van granen ruimde tot goede prijzen wel op. Haver en gerst hooger gehouden; Puike zeeuwsche tarwe S.50 a 9. wcstl. 7.SO a 8.40. Buiteul. rogge/5.50 a 6. Z. en VI. baksoorten,/ 6 a 6.50, Westl. Zomergerst 4.40 a 5. Korte haver 3.80 a 4. Lange do. 2.80 a 3.50. Duiveb. 7.50. Paard eb, 6.50. Groene erwten ƒ7 a 9. Witte erwten 7 a 7.50. Aan stads waag gewogen, van 713 julij 3S/4, S66/S en 7^,16 boter, te zamen 19560 ned. Boter 51 a 61 het vierde, 1.27° a 1.525 per n. Ter markt 520 mud aardupp. 2.S0 a 3.20.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2