0tnttenlan&. Gemengde Berigten. Ingezonden. De verkiezingen hebben in de graafschappen een aanvang genomen. Tot dusver zijn zij der liberale partij gunstig. In de drie landbouw-districten Oost-Sussex, Zuids-Wiltshire en Noord-Staffordshire, hebben de behoudende candidaten het on derspit gedolven. De verkiezing van den heer Gladstone re Oxford is zoo onwaarschijnlijk geworden, dat die heer zich stellig te Liverpool zal candidaat stellen aan de kiezers van Zuid-Laucashire. In Ierland In ij ft de overwinning aan de liberale partij. -Uit Plymouth wordt gemeld, dat de hertog van Somerset, de lords der adrriraliteit en hun gevolg aldaar zijn aangekomen om den prins van '.Vallis te ontvangen en de fransche schepen te bezigtigen. Zij begaven zich des namiddags aan boord van de Magenta, waar zij door de fransche officieren met de meeste hartelijkheid werden verwelkomd. 20 Julij. In de jongste uit New-Tork ontvangen berigten, on der dagteekeniug van 8 dezer, leest men nog, dat behalve het corps federale troepen, op de kust van Texas en aan de monding van de Uio Grande geland, 0000 man van Rio-Brazos waren aan gekomen. Eeue afdeeliug was stroom-opwaarts getrokken en had Eagle Pass bezet. De correspondent van den York Herald verzekerde, dat er nog veel katoen in het hart van Zuid-Caro- !ina aanwezig is, maar dat de planters het bewaren in de on derstelling dat. bet onmogelijk zou zijn, met het nieuwe stelsel van arbeid een anderen oogst te verkrijgen. Men verzekerde dat Payne vóór zijne teregtstelling verklaard had, dat mrs. Surratt niet schuldig was. Het schijnt dat men te New-York meer en meer tot de over tuiging komt, dat de weg van goedertierenheid moet worden ingeslagen ten opzigtc van de hoofden van den opstand en dat ook de heer Johnson daartoe meer geneigdheid aan den dag legt, zoodat liet leven van Jefferson Davis, naar het algemeen gevoelen, geen gevaar meer loopt. Het schijnt overigens dat de bewijzen van diens medepligtigheid aan den moord, op den president Lincoln gepleegd, geheel ontbreken. De militaire regtbank te Washington, voor welke het moordproees van Booth is behandeld, heeft een reuzen-arbeid achter den rug. Er waren 4(13 getuigen gedagvaard, van welke •Stil zijn gehoord. De verklaringen dezer getuigen, enz., beslaan 5000 bladzijden schrift. De kosten van het proces worden gedragen door den staat. De getuigen ontvingen ieder 3 doll, per dag, benevens vergoeding voor de reiskosten. lierigten uit Vera Cruz van den 28" junij, hier over New-York ontvangen, melden dat keizer Maximiliaan voorne mens was binnen kort een besluit uit te vaardigen, waarbij de provinciën Siualoa, Sonora en Durango aan Frankrijk worden afgestaan als onderpand voor de oorlogschuld, Volgens de jongste uit Australië ontvangen berigten, ioopemle tot 2li mei, won het bijgeloof onder de inlandsche bevolking van Nienw-Zeeiand meer en meer veld. Van rege ringswege was bij proclamatie bekend gemaakt, dat alle onge regeldheden, des noods met kracht van wapenen, zouden worden bedwongen. De universiteit van Oxford heeft den heer Hardy verko zen, zoo dat de heer Gladstone gevallen is. Het lijdt evenwel geen twijfel of de kanselier der schatkist zal in Zuid-Lancashire worden verkozen. De verkiezingen in Schotland zijn grootendeels ter gunste van de liberalen uitgevallen. 21 Julij. De heer Gladstone is tot vertegenwoordiger gekozen in Zuid-Lancashire. 22 Julij. Berigten uit New-York van 12 julij melden: De regering heeft bevolen dat de gebeele armee van den Po tomac afgedankt zal worden. De president Johnson heeft geweigerd uit de proclamatie, betreffende de amnestie, de paragraaf te verwijderen, waarbij insurgeuten, die een zeker inkomen bezitten, van die gunst wor den uitgesloten. Het gerucht is in omloop dat J. Davis voor een militaire regtbank zal teregt staan, uithoofde van nieuwe bewijzen, dat hij inedepligtig is aan den moord op Lincoln. Parijs, 19 Julij. De Moniteur bevat een bulletin, tot aan kondiging dat het gerucht eener overeenstemming der groote mogendheden tot het bijeenroepen van een congres ongegrond is. Het denkbeeld eener gemeenschappelijke beraadslaging der mogendheden werd in der tijd door den keizer ter sprake ge- bragt, tot vereffening van bestaande en verwijdering van even tueel te onstane kwestien. De grootheid dezer gedachte werd niet betwist en de strijd tusschen Denemarken en de duitsche mogendheden heeft de juistheid er van bewezen, maar het kei zerlijk gouvernement laat het aan. den tijd over om dat denk beeld van den keizer nog meer volledig te regtvaardigen. Een clericaal blad van Italië stelt voor om den li. vader bij gelegenheid van het mislukken der onderhandelingen met den heer egezzi een adres aan te bieden en bij iedere hand- teekenmg een gift van 5 centimes te voegen. Het bedoelde orgaan berekent, dat men op die wijze S millioen haudteeke- n in gen en 500,000 fr. voor den pieterspenning zal kunnen hii eenbrengen. J" - .Algemeen merkt men op, zonder daarvan met juistheid de oorzaak te kunnen opgeven, dat de toevloed der vreemds hngen te Parijs ditmaal aanzienlijk minder dan gewoonlijk i<T Yooral de kleinhandel.de logement-en stalhouders lijden daar door groote scnade. ,?.e ™ad va? discipline der orde van advocaten bij het keizerlijke kof, heeft eindelijk eene beslissing genomen omtrent de vraag, of de betrekking van pleitbezorger vereenigbaar is met die van administrateur of commissaris van zekere vennoot, schappen. De raad heeft uitgemaakt dat, aangezien de functien van advocaat een uitsluitend karakter hebben, deze geene dier betrekkingen kan vervullen, zelfs dan wanneer daaraan geene geldelijke belooning verbonden is. Men weet dat deze kwestie is ontstaan uit de aanneming der functien van commissaris der Suez-maatsehappij, met een jaargeld van 30,000 fr., die den beer OHivier door den onderkoning van Egypte is aangeboden. De Constitntionnel zingt heden een hymne van dankbaar heid wegens de herstelling van den keizerlijken prins, van wien naar het schijnt, de geheele toekomst van Frankrijk afhaim' Het blad verraadt daardoor maar al te duidelijk, dat er in "dé regeringskringen groote ongerustheid heeft geheerscht, een on gerustheid trouwens, waarin de beurs schijnt te hebben gedeeld want de fransche fondsen zijn onmiddellijk na het bekend worden van de ongesteldheid van den prins aanmerkelijk gedaald. 1 T ef P?rtaoe3clle ministerie, dat slechts een kleine meer derheid heeft in de kamer, zal waarschijnlijk aftreden. Men spreekt van de optreding van een kabinet met maarschalk Sal- danha aan het hoofd. Weenen, 19 Julij. Zoo lang men het niet eens gewor den is over de toekomstige rijksvertegenwoordiging, zou een rijksraad, zooals het october-diploma dien bedoelde (slechts e'éne kamer) en .vel uit veertig door den keizer benoemde en zesti» door de verschillende landdagen gekozen leden bestaande, afs wetgevend ligchaam kunnen fungeren. Men denkt aan den slechten staat der financien te gemoet te somen, door van de bank een uitstel voor de nog te beta- termijnen, elk van veertig millioen te verwerven. Berlijn, 19 Julij. De heer Philipsborn, directenr-generaal der posterijen, is naar Petersburg vertrokken, ten einde onder handelingen aan te kuoopen met de russische regering, met het doel om het verkeer met dien staat te ontheffen van de thans daarop dn kkende belemmeringen. Rusland heeft zich zeer "e- neigd betoond om dien weg in te slaan, dewijl een der"-eli?ke maatregel volkomen past in de aangenomen politiek, om alle hinderpalen, welke den handel en het verkeer hinderen uit den weg te ruimen. Warschau wordt beiigt dat al de sommen, verkregen uit den verkoop der verbeurd verklaarde goederen, worden be steed lot het oprigten van lagere scholen en het ruim bezoldigen van bekwame onderwijzers. Het gevolg hiervan is, dat reeds zeer vele goede lagere scholen zijn geopend daar, waar zij vroe ger niet werden gevonden. De Neue Preuss. Zeitung geeft in haar jongste nomme-, den wel willenden raad om alle vervolgingen wegens overtra ding™ der drukperswet te staken en de in beslas genomen dagbladen onverwijld aan de eigenaren ter hand" te stellen. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat het blad, hetwelk steeds met alle kracht heeft aangedrongen on het gestreng vervolgen der liberale dagbladen, zich volstrekt niet schuldig maakt aan inconsequentie, dewijl de bedoelde raad aan de oostenrijksche regering wordt gegeven. Oostenrijk blijft onder al het geschreeuw dat hier wordt aangeheven, volkomen doof, zóó doof, dat de ministeriele partij alhier woedend is en een formelen oorlog tegen dat rijk predikt. Um bet kabinet te Weenen vrees aan te jagen wordt de fabel van de wapening der silesische vestingen weer opgewarmd en te verstaan gegeven, dat het toch niet toevallig is, wanneer het Pruisische ministerie van oorlog juist nu toespelingen daarop laat maken. r De heer von Bismarck zou den oostenrijkschen civielen commissaris, den heer von Halbhaber gaarne uit de hertogdom men verdrijven, zoowel als den hertog v. Augustenburg" doch de een kan even gerust gaan slapen als de ander, waDt Oosten rijk heeft stellig besloten geen voet voor Pruisen te wijken. De diplomatieke onderhandelingen tusschen Karlsbad en Weenen moeten dan ook nooit minder vriendschappelijk geweest zijn dan thans. Van de geregtelijke vervolging der afgevaardigden hoort men niet meer spreken. Zou de regering van het hoog geregts- hof ook een wenk ontvangen hebben, om daar niet toe over te gaan Het schijnt bijna zoo en toch is het zeer mogelijk dat onverwacht uit Karlsbad bevel komt om de vervolging te beginnen. IVij hangen tegenwoordig alleen van de luimen van onzen premier af. Frankfort, 19 Julij. Volgens berigt uit Bern heeft de stendenraad met 19 tegen 18 stemmen het voorstel van den uationalen raad goedgekeurd, om op 23 oct. e. k. eene buiten gewone zitting te doen houden door de bondsvergadering, tot wijziging van eenige artikelen der grondwet. GOUDA, 22 Julij. Wij meenen de opmerkzaamheid onzer stadgenooten en vooral ook van het kunstlievend vrouwelijk geslacht nogmaals te moe ien vestigen op het in Arti Legi nog gedurende vier dagen tentoongestelde grafische museum van den heer Dekker. Deze verzameling bevat niet slechts de fraaiste en volkomenste schrift-tableaux der uitstekendste kalligraphen van Europa, (waar onder vijf schilderachtige met de pen geteekende stukken van onzen voormaligen stadgenoot Leonard Venroy); maar bovendien meesterlijke gravuren, waarvan er twee als op zilver gedreven zijn, en een Onze Vader, bet Geloof en de Tien Geboden op rijf achtste gedeelte van den oudhollandschen stuiver bevat roorts natuurzelfdruk, photographiën (ook met vier duizendma- lige vergrooting)verschillende nieuwe teekeumanieren, waarvan de chinesche bijzonder uitmunten; diamantletters en letters met diamanten; twee zeer kunstige perspectiven van deu gevierden kaarslichtschilder P. van Schendel; mikrographieu; het geschreven Onze Vader van Lefebvre op een I7de gedeelte van den oud- hollandschen stuiver; het Onze Vader in 814 talen en tong vallen en de alphabetten der geheele wereld, waarvoor niet minder dan 150 millioeuen letters werden gegoten, en waarvan de oplage vaneen klein getal exemplaren 100,000 heeft gekost. Het mogt waarlijk onvergefelijk geacht worden, indien de algemeene belangstelling zich niet overtuigend deed blijken en men de gelegenheid verzuimde zoo veel schoons en merkwaar digs naauwkeurig te bezigtigen. En zoo dit geschiedt, kan bet niet ontbreken aan velen, die zoodanigen voorganger zich wenschen en zijn verblijf alhier zich ten nutte maken, om van zijne veelzijdige bekwaamheid vruchten te trekken, die voor het leven van zoo hoog belang zijn. De tweede kamer der staten-geueraal heeft woensdag het ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk V1 Ui der staats- begrooting voor 1865, de transactie nopens verkochten suiker in entrepot, aangenomen met 38 tegen 4 stemmen. Bij de kamer zijn ingekomen oneigeningswetten voor de spoorwegen Bommel—'s Bosch en Haarlem—Uitgeest, welke dadelijk in de afdeelingen zijn onderzocht en in eene zitting, welke ten 3 ure is gehouden, met algemeene stemmen zijn aangenomen. Ue kamer is daarop tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. De 2« ltiit.-kwart.ierm. T. J. Hinrichs van het 4e reg. inf. alhier, is gedetacheerd bij het departement van oorlog. De gemeenteraad te Amsterdam heeft donderdag o. a. be noemd tot leeraren aan de hoogere burgerschool, in 't fransch L. Champuiy te Rotterdam en in 't hoogdiótsch C. E. Poser, alhier. Te Moordrec.it zijn tot leden van den gemeenteraad ge kozen de hh. J. J. Snel en J. B. Snellen; de eerste ter ver vanging van den heer C. van Voller.tioven, die benoemd is tot lid van gedeputeerde staten en v.,n den heer W. Schouten, die niet verlangde in aanmerking te komen. II. M. de koningin vertrekt heden uit Londen en wordt morgen te Rotterdam gewacht. Bij besluit van 11 dezer is door den comn ssaris des konings in deze provincie ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat de afzonderlijke jagten op waterwild, voor dit jaar, in deze provincie zijn geopend op dingsdag den eersten augus tus aanstaande. Boskoop, 20 Julij. De aan de beurt van aftreding zijnde leden van den raad dezer gemeente, de heeren Jan Hooftman en Johannes Burchard Duisenberg, zijn bij de stemming op 18 dezer, weder herkozen. De fraaije rozen-verzameling van de heeren M. Koster zonen is thans weder in vollen bloei. Viel haar het vorig jaar eene meer dan groote belangstelling ten deel, ook nu weder durven wij een ieder de bezigtiging wel aanbevelen. De gemeente-raad heeft besloten, dat van af 1 januarij 1866, van eiken hond in de gemeente, die gebruikt wordt tot bewaking van erven of tot uitoefening van eer.ig beroep of bedrijf 2 plaatselijke belasting zal worden betaald, en van de houden tot andere einden gehouden wordende, 3 per jaar. Iln 1866 zal te Londen eene tentoonstelling gehouden worden van bloe- i men en planten op groote schaal. Twintig adelijke personen zullen te Warschau te regt staan wegens het in brand steken der woningen hunner vrijverklaarde lijfeigenen. Graaf de Chambord wiens eene been reeds verlamd was, heeft het andere door een val deerlijk gekneusd. Op den eng. noordelijken spoorweg is een locomotief van de kettingen losgebroken en heeft een trein achterhaald, waardoor het achterste rijtuig werd vernield en een vijftigtal personen gekwetst. De opbrengst van den koffijoogst op Ceylon vroeger geschat op een millioen centenaars, zal er slechts 850 duizend bedragen. Een groot gedeelte der werkplaatsen van Krupp te Essen is door brand vernield. Tegen 15 aug. verwacht men te Parijs eene benoemiug van senatoren. Lord Brougham is kooper geworden van 't landgoed van Berryer om het hem ten geschenk aan te bieden. In Frankrijk beijvert men zich zeer om de spoorwegongelukken geheim te houden. Reeds 38 spaansche bisschopptu hebben geprotesteerd tegen de erkenning van Italië. Spanje wil, de te Valparaiso door zijn gezant met Chili getroffen schikking, niet goedkeuren. Italië zal Oostenrijk volgen in legervermindering. Te Catania heeft eene aardbeving plaats gehad. Te Keulen heeft een vreeselijke brand gewoed, die zes groote gebouwen heeft vernield. In Oostenrijk is de egyptische oogziekte uit gebroken. Leopold neigt ten grave en heeft zijne begrafenis in Enge land besteld. Adelina Patti gaat zingen te Florence. In Hongarije klaagt men over de koude; hier valt men te 's Hage flaauw van de warmte. De fransche kroonprins is hersteld van de windpokken. Bij de eng. verkiezingen heeft men te Carlisle den kandidaat Lav.son met roet be smeerd, dat hij een neger geleek; in Wiltshire wierp men met doode ko nijnen; in Kings Lyon werd de conservatieve candidaat met een knuppel tegen <".en grond geslagen en te Chettenham een jong ambachtsman door een p'stoolschot gedood, toeu hij dronk op de gezondheid van den conser vatieven candidaat. Eene hoos heeft te Bergen in Henegouwen en omstreken groote schade aangerigt. -Door iuteekening is te Weenen bijeen gebragt voor het zoogenaamde kunstenaarshuis 156,000 fl. Te Hartfeld en Birkfeld in Oostenrijk heeft men schokken van aardbeving gevoeld. Een berlijner student moet zeven dagen in den career brommen, omdat hij zijn pet niet afnam voor den koning. Te Leudesdorf nabij Xeuwied zijn half julij volkomen rijpe druiven gesneden. In de eerste helft vau julij zijn te Parijs 69 personen in staat van faillissement verklaard. Dingsdag jl. is te Londen eene tentoonstelling gehouden van ezels en muildieren. Te Manchester is een uiefstaf van ruim 150 duizend galden gepleegd in een goud en zilver magazijn. Te Breslau is de schouwburg totaal verbrand. Drie Engelschen en een gids zijn bij het afklimmen van den Matterhorn in WTalliserland verongelukt. In den gemeenteraad te Napcis is voorgesteld de afschaffing van het mirakel van den H. Janu- arius. Te Berlijn weet men reeds een geheel ministerie voor Oostenrijk op te noemen. Men beweert dat bij dc verkiezingen in Engeland ruim 4000 voor eeae enkele stein is gegeven, velen golden van 200 tot 1000 gulden. Vervolg van n°. 34 5. In de meeste steden van eenige beteekenis treft men tegen woordig normaalscholen aan met een 30 a 40 tal leerlingen. Om het tot zulk een getal te brengen kost hoegenaamd geene moeite; maar ook hier mangelt weer de qualiteit. We hebben b. v. een normaalschool gekend met een 40 tal leerlingen. Vijf daarvan hadden ieder/ 200. Bij gehouden vergelijkend examen hadden zij zeer voldoende bewijzen van gemaakte vorderingen gegeven; maar men had maar over 't hoofd gezien dat n°. 3 zoo slecht zag, dat hij geen drie banken kon overzien. Dertien hunner hadden elk 30 en de overige 22 waren kweekelingen die in de schooluren op eene school werkzaam waren en ge durende de tusschenuren de lessen bijwoonden. Het zedelijk en maatschappelijk gehalte dezer laatsten was bedroevend maar de wijze waarop zij aan 't vak verbonden waren, was er ook veel de schuld van. Zag men b. v. dat een school jongen tamelijk goed las en schreef en meer bergen in Azie keude dan menig ander, dan was het: //jongen gij moet naar de normaalschool." En meest ging hij. Of hij de kenteekeuen reeds bij zich droeg dat hij later wegens kleinheid, scheefheid, kromheid enz. voor soldaat zou afgekeurd worden, het hielp niets. De normaalschool zij was een verslindend roofdier. En daarbij nog iets. Vroeger hebben we er op gewezen dat het zoo nadeelig op 't onderwijs werkt dat het jeugdige onderwij zerspersoneel voor 't grootste gedeelte uit de mindere en hoogst onbeschaafde klassen afkomstig is. Hiervan nu zijn de normaal scholen 't meest de schuld. Menigeen die beter deed metselaar of smid te worden, wordt nu verlokt, wijl de gelegenheid zoo schoon is. Onder de bovengenoemde 22 waren er niet weinig, die alles behalve ordentelijk gekleed waren en zich onmogelijk de noodige boeken konden aanschaffen, 't Is wel heel mooi en ferm dat een dood arme bloed zich op 't onderwijzersvak toelegt, maar bij gemis van ondersteuning van anderen, kan hij het nooit ver brengen. En, al krijgt hij ondersteuning, dan nog ligt hij in zijne geheele vorming achter bij anderen. Het valt niet te ontkennen, er bestaan uitzonderingenmenig groot man was eerst ook min, doch dat kan men niet als regel aannemen. Onzes inziens moet men tot regel bij het aannemen van kwee kelingen vaststellen, om geen anderen te nemen dan die in alle opzigten goed gezond en ontwikkeld zijn, zoowel physisch als moreel en dan zooveel mogelijk uit de gegoede klasse. Is iemand geen goed soldaat, hij is ook geen goed onderwijzer; doch 't. omgekeerde dier stelling is niet waar. En hiermede besluiten wewelligt beschouwen we bij gelegenheid per slot nog eens de vergelijkende examens. A.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2