Ötnnenlanö. Gemengde Berigten. ADVERTENT IEN. j. b. peeters. Stadgenooten J. B. Peelers. Berlijn, 22 Julij. Men verneemt uit eene goede bron, dat het rapport der lands-advocaten, betreffende de aanspraken van de pruisische kroon op Sleeswijk-Holstein, zoo ongunstig is, dat de regering, zoolang de heer von Bismarck aan het hoofd van het ministerie is, niet zal overgaan tot openbaarmaking van bedoeld document. Burgerlijke Stand. onberaden poging om tot meer liberale staatsinstellingen te ge raken, der tegenpartij het voorwendsel zou schenken om nog een stap achterwaarts te doen. Van daar, dat de uitslag van de verkiezingen voor de gemeenteraden geen protest tegen het gouvernement wezen zal. Maarschalk Mac Mahon is naar Algerie teruggekeerd, na voor den wil des keizers ten aanzien van de aangelegenheden van Algerie te hebben gebogen. Men weet dat Mac Mahon de belangen der europesche kolonisten voorstaat, terwijl de keizer van oordeel is, dat het belang van de inlaudsche bevolking daarvoor niet behoeft te wijken. De expeditie van den heer Moynier naar Abyssinie trekt hier zeer de aandacht. Men weet dat hij daartoe dertig jon gelieden aan zich verbonden heeft en men heeft sedert vernomen dat hij bovendien nog een vrij groot aantal manschappen in soldij heeft genomen. Men gelooft derhalve dat de heer Moy nier van veroveringsplannen zwanger gaat, en dit heeft hier de verbeeldingskracht van alle avonturiers zoodanig gaande ge- maakt, dat hij letterlijk bestormd wordt met aanvragen om aan de expeditie deel tc mogen nemen. Hij weigert allen die van de noodige middelen ontbloot zijn om zich geldelijk bij de onderneming te kunnen interesseren. Men kondigt eene reorganisatie aan van het personeel van het ministerie van marine, waar onder anderen vier nieuwe directeuren zullen worden aangesteld. De heer Emilc Ollivier heeft thans officieel kennis gege ven van zijn voornemen om als lid van de balie af te treden, ten gevolge van het besluit van den raad van discipline, waarbij de betrekking van praktiserend advocaat onvereenigbaar wordt verklaard met eene bezoldigde betrekking bij eenige maatschappij of onderneming. Het was wel te verwachten dat de hr. Ollivier aan zijne positie bij de maatschappij voor het doorgraven van de landengte van Suez dc voorkeur zou geven. 25 Ju lij. Volgens hier ontvangen berigten is geen ver betering meer te hoopen, in den toestand van koning Leopold. Men verztk.rt, dat hij zijn einde voelende naderen, een brief ;ian keizer Napoleon geschreven h^cfi waarin uitsluitend wordt gehandeld over dc mexicaansche kwestie en de middelen om tie toekomst van de keizerin Charlotte, dochter des konings, te verzekeren. Marseille, 21 Julij. Tc middernacht is de uitslag van de verkiezingen te Avignon voor den gemeenteraad bekend ge- w Al de kandidaten der oppositie zijn verkozen. Tot .le inaire i> niet herkozen hij verkreeg SOO stemmen min- <ler «i.in zijn tegenstander. Men spreekt van ongeregeldheden, waarvan de dorpen in de omstreken van Carpentras het toonccl ju. TV zijn troepen uit Avignon daarheen gezonden. 25 Julij. De generaal de Montebello is met zijne familie uit Rome alhier aangekomen. Volgens particuliere raededeelin- gen uit Rome, dd. 23 julij, is het gerucht ongegrond dat het aanstaande algemecnc concilie slcehts zou zijn eene bijeenkomst der nieuw benoemde bisschoppenintegendeel het zal even als dat in ISG2 gehouden, strekkeu tot behandeling van verschil lende vraagstukken, betreffende kerkelijke regten en kerkelijke tucht. Het (iiornale «li Roma weerspreekt ten stelligste, dat dc heer Cantu, lid der kamer van vertegenwoordigers, te Rome is aangekomen, met het doel om met den pauselijken stoel te onderhandelen. Wijders wordt het gerucht tegengesproken, vol gens hetwelk eholcra-gevallen zich in den romeinschen staat hebben vertoond. De italiaanschc. regering, zegt het blad, heeft zeer gestrenge maatregelen verordend, welke in de verschillende havens getrouw worden nageleefd. De pauselijke gendarmerie heeft de rooverbende onder Colabresse geslagen en den aanvoer der gedood. Weenon, 23 Julij. Men verwacht dat de keizer spoedig zijne goedkeuring zal schenken aan de wetsontwerpen, betref fende de begrooting van ISG5 door dc beide huizen van den landdag aangenomen. De Wiener Abendpost zegt gemagtigd te zijn te verklaren dat er geenerlei reden bestaat om te onderstellen dat de goede verstandhouding tussehen de regering en Pruisen gevaar loopt te worden verbroken. De eer der oostenrijksche wapenen zal in de Elvehertogdommen niet door Pruisen worden besmet; daartoe zal zelfs geeue poging woruen gedaan eenzijdige ge- igtige maatregelen zal Pruisen zich niet verooilooven, dat is onwaarschijnlijk, onmogelijk en derhalve vervallen alle redene ringen hierop gebaseerd. De regering heeft bevel gegeven om Josephstadt en The- resienstadt in Bohemen te wapenen. Dit geschiedt als demon stratie tegen den maatregel in Silezie door Pruisen genomen, al waar verscheiden vestingen van geschut en ammunitie zijn voorzien. \orst Alexander Jan I heeft zijne hoofdstad verlaten, om tot herstel zijner gezondheid de baden in Duitschland te ge bruiken. Gedurende zijne afwezigheid maakt het ministerie den raad van regentschap uit. Vóór zijn vertrek heeft hij eene pro clamatie tot de bevolking gerigt, waarin hij haar tot eendragt aanspoort, terwijl hij der plattelands-bevolking de pligten ondet liet oog brengt, die thans ten gevolge der emancipatie op haar rusten. 24 Aug. In het huis der afgevaardigden is eene missive gelezen van graaf Mensdorff Pouilly, meldende dat de plegtige sluiting van den rijksraad donderdag in de ceremoniezaal op de gebruikelijke wijze zal plaats hebben. De heer Prato-Bevera stelt voor een votum van dank op den president uit te bren gen, hij voegde er bij Of en wanneer wij weder zullen ver gaderen, weet ik niet, maar wel dat wij aan de grondwet trouw zullen blijven. De president betuigde zijnen dank en sloot zijne rede aldusWij zullen aan de grondwet trouw blijven en niet alleen onze pligten verhullen, maar ook onze regten verdedigen. Ik sluit de zitting met een driewerf herhaald Leve de keizer! 25 Julij. De Amts-Zeitung bevat het besluit, waarbij de aartshertog Reinier wordt ontheven van zijne betrekking als president vnn den rijksraad, onder betuiging van 's keizers te vredenheid over de door hem in die betrekking bewezen dien sten. De president van het hoogste geregtshof, de hr. Kraufs is op pensioen gesteld. De aartshertog Ludwig Victor zal, iu' naam des keizers, de zitting van den rijksraad sluiten. Betrekkelijk de ministeriele crisis blijft alles nog bij het oude. 't Duurt zóó lang, dat het publiek onverschillig is ge- worden. Men hecht er weinig meer aan, wie naast de graven Mensdorff en Majjath zullen zitting nemen. De grootste mocije- lijkheid schijnt steeds te bestaan in het vinden van een minister van financien. Men wil thans e!at óf Wodianer, óf Hock of Larisch zich zouden belasten met de leiding der zaken van dit departement. Zullen die hnanciele specialiteiten de kunst ver staan uit eene ledige schatkist veel te betalen? Zeer waarschijnlijk is hetgeen te Keulen in het beletten van het feestmaal gebeurt slechts de eerste stap op den breeuen weg van verkrachting der constitutie. De regering schijnt voor nemens in het algemeen geen vereenigingen of vergaderingen meer te dulden, zoodra zij maar een liberalen tint hebben. Is liet mogelijk, een eenvoudig feestmaal als onwettig te verhin deren, dan is het nog veel gemakkelijker kiesvergaderingeu te verbieden. Men zegt eenvoudig: Gij wilt tegen de regering het wcord voeren, tegen haar stemmen welnu, wij verbieden u dit! De ministeriele partij stelt zich reeds veel goeds van deze praktijk voor. Dat het geheele regt van vereeniging en vergadering, in weerwil van de duidelijke voorschriften der grondwet, met voe ten getreden wordt, kan niemand verwonderen, die het tegen woordig regime, zoo vijandig tegen al wat constitutioneel is, met eenige aandacht heeft gadegeslagen. Een ministerie, dat door een koninklijk bevel gedekt, eigenmagtig over de inkom sten van het land beschikt, zonder zich om de volksvertegen woordiging te bekommeren, zou dat zich laten w eerhouden door de overweging, dat het regt van vereeniging in de grondwet gewaarborgd is, wanneer het wil, dat voortaan geen politieke bijeenkomsten meer mogen plaats hebben? Zulk een ministerie deinst voor niets terug. De eerbied voor het regt is bij ons zoo totaal verloren gegaan, dat de magt zich alles veroorloven zal, wat haar goeddunkt. Frankfort, 22 julij. De eonferentien door de hh. von der Pfordten »n von Beust, respectieve ministers van buitenl. zaken van Beijeren en Saksen, te Leipzig dezer dagen gehou den, hebben zeer de aandacht der pruisische regering getrokken. Men houdt zich overtuigd, dat het doel dier onderhandeling is geweest om eene naauwere aaneensluiting te bewerken der duitscbe middenstaten en dat de zaak tot stand is gekomen. GOUDA, 26 Julij. Maandag is H. M. de koningin, aan boord van het stoomschip Cycloop te Helvoetsluis aangekomen en werd aldaar door prins Alexander opgewacht. Van daar heeft H. M. zich aan boord van het stoomjagt de Leeuw naar Botterdam bege ven, alwaar H. D. feestelijk is ontvangen. Van genoemde stad heeft H. M. den togt naar 's Gravenbage met rijtuig voortge zet en zich naar het Huis-ten-Bosch begeven. Z. M. de koning wordt voor het einde der maand au gustus in de residentie terng verwacht. Z. M. heeft goedgevonden den heer jhr. mr. H. J. van der Heim op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen uit de betrekking van inspecteur van het lager onderwijs in Zuid- Holland, en in zijne plaats te benoemen den heer dr. M. P. Lindo, thans boogleeraar in de taal- en letterkunde aan de ko ninklijke militaire akademie te Breda. De le luit.-adj. Hondekoeter van het 4e bat. -lc' reg. in fanterie is eervol uit zijne betrekking van adjudant ontslagen ea overgeplaatst bij het le bat. van gemeld regiment, te Delft in garnizoen. Het hof van Zuid-Holland heeft den wethouder van Wa peningen te Dordrecht, ijzerhandelaar, die bij eene aanneming goederen had geleverd, waarvoor de regtbank hem had veroor deeld, tot drie maanden eenzame opsluiting en hem onbekwaam verklaard om ooit eenigen openbaren post te bekleeden, tot dezelfde straffen veroordeeld, op grond dat hij als ambtenaar door tusschenkomst van anderen eenig belang had genomen in eene aanneming, waarover hij ten tijde van de verrigting het toezigt had en waarin hij bevelschrift tot betaling en verevening verleende. In 't paleis voor volksvlijt zal weldra het stroovlechten worden tentoongesteld, met stroo uit de Haarlemmermeer. In Engeland werd deze nijverheid in 1820 ingevoerd en vinden er thans 150,000 personen werk bij; overal elders wordt het veel gedaan. Men hoopt, dat die industrie ook hier te lande weldra zich zal vestigen. Door de zorg van de overijsselsehe vereeniging tot ont wikkeling van provinciale welvaart, zijn gedurende een paar jaren in de overijsselsehe wateren geplant tussehen de 30- en 40,000 jonge zalmendat dit met een goed resultaat ge schiedde bewijst de steur, die zieh op den IJssel, Vecht en Hegge vertoont, en die zoo als men weet, op zalm aast. Ook heeft dezelfde vereeniging ongeveer dertig duizend vruchtboo- men doen uitdeelen aan kleine plattelandsbewoners en deze hebben daarvan reeds geenszins verwerpelijke voordeelen geno ten. Als elke dorpsgemeente vruchtboomen plantte langs ge meentewegen en op plekken gronds, die niets opleveren, dan zou menige kas daarvan een goeden stuiver kunnen maken. In de vereenigde staten heeft een geduchte storm gewoed, zich uitstrekkende over eene breedte van twintig mijlen. Hij nam grootendeels zijn loop door Jowa en Wisconsin en rigtte er ontzettende schade aan. Verscheidene menschen verloren daarbij het levenvelen werden hoog in de lucht opgenomen en verbrijzeld ter aarde geworpen. Geheele rijen huizen werden tegen den grond geslagen. Ook veel vee is bij dien vreeselijken storm omgekomen. Men zag allerwege niets dan krachtige ontwortelde boomeu, weggeslagen bruggen, vernielde spoorwe gen en telegraafdraden. De schade is zeer aanzienlijk, maar nog met geene mogelijkheid in cijfers aan te geven. In eeu onlangs te Londen bekend gemaakten staat van de civiele lijsten der regerende europesche vorsten wordt in de eerste plaats genoemd de Czaar, die voor zich en de zes en twintig personen zijner familie eene som trekt van ca. 21 mil- üoen gulJens. De sultan heeft ea. 1 6V2 miliioen, de keizer der Franschen 12'/2 miliioen, behalve de andere leden der kei zerlijke familie, zoo ais prins Napoleon en prinses Mathilde, die ook hunne civiele lijst hebben. In Oostenrijk genieten de 32 personen, die aan de civiele lijst deel nemen, 9'/2 miliioen guldens, koning Victor Emanuel heeft ca. 8 miliioen, de ko ningin van Spanje slechts 61/2 miliioen en toch nemen 32 per sonen daaraan deel. In Engeland bedraagt de civiele lijst ca. M/2 miliioen guldens voor 13 personen. In Pruisen trekken 23"personen ca. 5'-/2 miliioen gulden, enz. In het geheel meer dan 100 miliioen, welke jaarlijks dc r de vorstelijke familien worden genoten. In het Handelsblad lee:- men onder het opschrift „Con- féderés" de volgende waarschuwingIn navolging van hetgeen een zich noemende Hollander uit Loudeu, dezer dagen omtrent de amerikaansche fondsen in dit blad schreef, lust het mij (hoe wel naar ik vertrouw minder overdreven en ongerijmd), iets in het midden te brengen omtrent de zoogenaamde confóderés. Sedert eenige dagen 'schijnt in dat goedje eenig spel te zijn, althans de koers daarvan is hooger dan voor een maand geleden. Waarop echter die rijzing gegrond is, weet niemand en naar ik vrees zal men zieh later bitter beklagen daarvan te hebben gesnoept. Een geacht handelshuis uit Amsterdam schrijft mijHet zijn prullen, vodden, die geen cent waarde hebben, en die met/ 1 voor de duizend dollars nog te duur zouden zijn betaaldzoo als men weet is het eene schuld in der tijd gemaakt door op roerlingen, waarvan de hoofden voortvlugtig of gevangen zijn, terwijl het oproer geheel en al is onderdrukt en de gegoeden der rebellen niet in de amnestie zijn begrepen. Wie zal dus ooit iets van die schuld betalen? Voorzeker niemand, want als de regering der vereenigde st'fen van Noord-Amerika die schuld of slechts een gedeelte van dezelve erkende, zou zij daardoor de wettigheid van dat oproer erkennen en volgende revolutien bevorderen. De handel in dat fonds is spel, dobbel, nergens op gegrond en kan niet andere dan uitloopen op de schade van ligtgeloovige koopers, die zich laten medeslepen door eene veelal kunstmatig verwekte rijzing. «Een ieder waehte zich dus voor schade." Een groot gedeelte der stad Ischl ia Oostenrijk is den 21 dr. door een ""duchten brand vernield. Het weder was in het begin dezer maand over geheel Java zeer regenachtig. Het Italiaanscbe tabaksmonopolie zal in handen komen van Rothschild. Vijftien a twintig duizend pool- sehe uitgewekenen willen uit Zwitserland naar Amerikr vertrekken. Prins Humbert van Italië wordt op nieuw uitgehuwelijkt aan eene dochter van Victoria. In de indische wateren zijn vijf zeeroovers vaartuigen prijs gemaakt door de Haarlemmermeer. Hoor onvoorzigtigheid met lu cifers zijn tien woningen te Woensel afgebrand. Men onderhandelt te Londen over het sluiten eener egyptische leening. De berlijnsche stu denten vragen opheffing der regtsmagt van den akademischen senaat. Iïet riddermatige pruisische landgoed Plnmenhagcn is dezer dagen pnbliek verkocht voor 118,000 th. Voor een aantal jaren bragt het in veiling op 9000 th. Een Stuttgarter heeft het meer Constanz in zijne geheele breedte (drie en drie vierde uur) in 6 uren 10 minuten overgezwommen. De steenhouwers te Parijs zijn na het inwilligen hunner eischen, weder aan het werk gegaan. Italië zendt een gezantschap naar Japan. De utrechtsche kermis is geëindigd met het totdienen van messte ken. De hollandschc schilder Hartogensis heeft zich te Dusseldorp in den Rijn verdronken. Eeu eng. oorlogschip heeft op de hoogte van Zanzibar, aan de afrikaansc'ie kust, een arabic-hen slavenhaalder met 2S3 slaven prijs gemaakt. Dc koning van Siam bestelt schepen in Frankrijk om de zeerooveT, uit te roeijen. Te Alexandrie is de cholera nagenoeg geweken en te Konstantinopel sterk vermiuderende. De pruisische po litic heeft wonderen te Keulen gewrocht in het verhinderen van een •feestmaal aan de afgevaardigden. Mexico zal nog eens eeue lecning sluiten. De cholera is te Jeruzalem uitgebroken. Het stadje Burgdorf, 5 uren van Bern, is bijna geheel verbrand. Zoowel te New-York als te Washington treft men een adxouiat onder dc negers aan. WciJra zal men te Wijbe een beetwortel-suikerfabriek oprigten Miss Maria Mitchell, die eene komeet ontdekte, is benoemd tot professor in de astronomie bij het Vassar female college te Poughkeepsie. Pereire moet voor de frausche regering rapport opmaken over de spaansche financiën Giairu in Catanie is door eene hevige aardbeving verwoest. GOUDA. Geboren. 21 Julij. Maria Anna, ouders J. II van Werkhov n en G. van den Berg. 22. Wilhelmina, ouders 3. Vollenhoveu en iUit- terwijk. 23. lleudricus Franeiseus, ouders V. II. Koks ea M. t E\« rwijn. Ovebleden: 22 Julij. G. Wassing, 12 «1. 23. A. M Imans, hu:-vr van N. IJzendoorn, G7 j. 24. G. van der Valk, huisvr. van C. de Jong, 00 j. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 14 toe en met 21 Julij 18G" Geboren; Jacobs Wilhelmina, ouders W. Kooiman en J M. hepp. Overleden: A. L. Stekeleuburg, 4 m. J. vau Of, 6 j. M. van Brceniugen, 3 j. J. J. Molenaar, ruim 78 j., weduwenaar vau A Verhoek. J. H. Driesen, 6 j. Getrouwd: H. van Baren niet 8 Karreman. J. Schie met J. A \alk- WOERDEN, van 12 tot en r r 19 Julij 1SG5. Geboren: Johannes, ouders A. K.aneuburg en E. vau \oorEt. Tot diepe droefheid van mijne kinderen en mij, overleed heden in den leeftijd van 67 jaar, mijne hartelijx geliefde echtgenoot ANTONIA MABIA IMANS. N. IJZENDOOKN. Gouda, 23 Julij 1S65. Strekkende deze tot eenige en algemene kennisgeving. Op den 25a Julij 1865 overleed te Gouda in den ouderdom van ruim 84 jaren, Mejufvrouw JOHANNA GEEltTBÜIDA ANTONETTA de JONGH. XV. J. FOKTUIN DKOOGLEEVEB. Uitvoerder van haren uitersten wil. De kiezersvereeniging „GOUD A" beveelt bij de herstemming op Dingdag 1 Augustus aan, den Heer Handhaven wij bij de herstemming op 1 Augustus den goeden naam onzer ver draagzame gezindheid en brengen wij on gedeeld onze stemmen uit op Een kiezer.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2