A. K. KEMPER. Bmncnliinö. De Kermis. Gemengde Berigten. AD VERTENT I EN. J. B. PEETERS. Stadgenooten S J. B. Peeters. Stadgenooten Wat hebben die Vreemde lingen in Nederland toch een snaps! Marktberigten. Delft, 27 Julij. De aanvoer ruimde moeijelijk op. Zeeuws, tarwe 8.50, westl. do. 7.S0 a 8.10. Rogge 5.90 a 6.60. Wintergerst 4.40 a ƒ4.50. Chevalier 5.30. Westl. zomergerst 4.20 a 4.60. Zeeuws, do. 5.40. Korte haver 3.60 a 3.80. Lange do. 2.90 h 3.60. Duive boonen 7.50. Paardeb. 6.50. Groene erwten 7 a ƒ9. Witte erwten 7.25. Koolzaad traag 11 a 12, in een enkel geval 13.25. Burgerlijke Stand. H. JANSEN. J. C. SIBBES Ernstige waarschuwing. die nog met Abshaubbin's Watten GOUDA, 29 Julij. Z. M. heeft benoemd tot archivaris van het rijk, ter ver vanging van wijlen dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, mr. L. Ph. C. van den Bergh, thans adjunct-rijksarchivaris. Wij vereenigen ons geheel met het volgende, aan de Goes- sche Courant ontleend Er is naar waarheid gezegd, dat onze journalistiek lang niet is wat zij zijn moest. De dagbladen ver melden, naar onze bescheidenc meening, veel te veel zaken die voor het publiek geen belang hebben en zijn veel te gedieustig om hetgeen er met dezen en genen voorvalt, soms zeer prae- niatuur, in hunne kolommen op te nemen. Daardoor wordt eene kostbare ruimte ingenomen, die aan het bespreken van gewigtige onderwerpen kon worden ingeruimd. Welk belang hebben de courantenlezers er bij hoe laat de koning uitreed waar de koningin ter kerk gingwelke ministers een dine ge geven hebben, enz. Is het niet onbescheiden om het private leven van hooggeplaatste personen te bespieden en wat zij doen of niet doen terstond door het geheele land uit te bazuinen Waarom ook moet ieder schandaal terstond wereldkundig wor den gemaakt r Waarom de geruchten, die omtrent dezen of genen gaan, verder worden verbreid Y\ aarom moet de misstap van het individu, met naam en toenaam worden gedrukt, waardoor zoo dikwijls familien, die toch reeds onder het leed gebukt gaan, nog dieper getroffen worden r Het is nu eenmaal aange nomen om van ieder gebroken been of bebloede neus melding tc maken, en ieder, die een nat pak haalde, aan het lezend publiek aan te wijzen, 't Is misschien voor sommigen eene aan gename lek tuur, en het kan zijn nut hebben om, ter algemeene waarschuwing van ongelukken, die hier of daar plaats hadden te sprekenmaar wij zouden venschen dat men spaarzamer was met die mededeel in gen, nimmer namen noemde en het onbe duidende of ergerlijke geheel weg liet. Als iedere courant een nieuwsbode moet zijn die de stof voor eindelooze, laffe en lasterlijke praatjes levert, dan is er weinig uitzigt om enze journalistiek tc verheffen. Wij zijn er verre af om dit uit bedilzucht te zeggen, maar wij spreken slechts een wensch uit, die met de toekomst onzer dagbladen in verband staat. Wanneer men zich eenparig ver bond om veel achterwege te laten, wat nu kolommen vult, dan zou het publiek langzamerhand de dagbladen ook uit een ander oogpunt leeren beschouwen, en wanneer dan talentvolle publi cisten hunne gaven voor de dagbladen ten beste hadden, deze zouden in belangrijkheid winnen, en al dwingt de zegelwet nog tot een kort bestek, in het weinige zou veel kunnen gezegd worden. Wij zijn de eersten om te erkennen, dat wij ons uiet altijd van den stroom kunnen afhouden, en dat wij voor ons blad wel een ideaal voor oogen hebben, maar nog zeer verre van het bereiken zijn doch dat neemt niet weg, dat wij vrijmoedig uiten, wat wij in het algemeen wenschelijk achten, terwijl wij, even als onze utrechtsche confrère zeggen -. het zal ons aange naam zijn als het punt, hier ter sprake gebragt, in overweging worde genomen. Er zijn dezer dagen harde woorden gezegd aan dc dagbladschrijversmaar ook al waren deze niet zoo lnide en zoo scherp uitgesproken, dan zouden wij toch gelooven, dat de rigting van onzen tijd er ernstig henen wijst, om op verbetering en verheffing ons toe te leggen. Het publiek heeft daar regt opons eigen belang eischt heten zoodoende neinen wij de voorstanders van het dagblad-zegel een wapen uit de hand. Ammerstol, 28 Julij. De zalm vangst is in de laatste dagen vrij gunstig geweest; van den 21° tot heden werden hier gevangen 370 zalmeu, waarvan echter slechts een klein gedeelte gewone zomer/.almen, het grootste gedeelte bestond uit zoogenaamde st. jacobszalmpjes, waarvan de wigt 3 a 6 halve ponden bedraagt. l)e zware zalmen, van 16 a 20 halve ponden, worden met 1.10, ligtere zalmen met 0.90 a 1. betaald, terwijl de st. jacobszalmpjes, die in andere jaren steeds de minste prijs golden, thans nog wel zoo duur zijn als de zomerzalmen. GorillCliem, 27 Julij. Door (ie zware regens, die de ge duchte onweders der vorige week vergezelden, is het water in vele polders van der.en waard nog aanmerkelijk gestegen, zooilat men vele duimen water op het zomerpeil heeft. Den oudsten lieden heugt net niet zulke zware onweders in zoo korten tijd beleefd te hebben op verscheidene plaatsen ziju boomen en vee door den bliksem getroffen. Allerwege is men begonnen met den gellinghennip te pluk ken. Het gewas staat overheerlijk. In sommige akkers ziju weder sporen van de bekende ziekte in de aardappelen ontdekt. De knol is echter gezond en de opbrengst en smaak der gerooide soorten voldoen je. De prijs per mud is J 2. DoVOIltor, 28 Juli. De aandacht der inwoners dezer ge. meente is gedurende de laatste veertien dagen bij vernieuwing gevestigd op den spoorweg ZutfenDeventer. Honderden menschen stroomen dagelijks naar het stationsplein om de wa gens te zien aankomen. In den dag van opening is men al weer teleurgesteld terwijl een onzer bladen bekend maakte dat die allerwaarschijnlijkst zou plaats hebben op 1 augustus, bericht de juist verschenen Deventer Courant" dat zij met zeker heid heeft vernomen dat die opening dan niet zal plaats hebben. Men verneemt dat de kommissie van ,/Daventria" het volks feest dat gewoonlijk eenmaal in de zomermaanden van genoemd genootschap uitgaat, met de feesten bij de opening plaats te hebben en waarvoor de raad gelden heeft toegestaan, zal ver eenigen. Door den raad dezer gemeente is een adres gezonden aan de tweede kamer der staten-generaal met verzoek om bekrachtiging van artikel 61 der concessien door Z. E. den minister van binnenl. zaken aan de hh. H. W. J. Swaan en W. II. van Heijningen verleendvolgens art. 61 dier concessien nl. zal, ter gemoetkoming in de kosten van aanleg der haven, behoudens bekrachtiging door de wet, eene rijks bijdrage verleend worden van 750 m. zoodra de haven en verderen geconcessioneerde werken voltooid en behoorlijk in exploitatie gebracht zijn. De raad merkt in gezegd adres op 1°. dat een zeer belangrijk internationaal verkeer van goederen en personen, door de directe en kortste verbinding van Noord-Duitschland met Engeland, als zeker aan te nemen is; 2°. dat daardoor de transito-handel zal herleven; 3°. dat het verkeer tusschen Nederland en Noord- Duitschland (de groote markt onzer indische producten) zal worden bevorderd 4°. dat het nijvere en rijke Twenthe langs den kortsten weg zijne producten naar onze groote handels plaatsen zal kunnen zenden en eveu als een belangrijk deel van Nederland, zijne steenkolen direct uit Noord-Duitschland zal kunnen ontvangen; 5°. dat niet minder dan 70 gemeenten van Nederland onderling en met de residentie rechtstreeks zullen verbonden worden enz. enz. Wij Nederlanders hebben in 't algemeen een zeer zonderling denkbeeld van nationale volksspelen. Niet dat we ze in be ginsel afkeuren, verre van daar, maar aan de uitvoering hapert het bij ons meestal. Daar zijn in elke gemeente mann«:. genoeg die met hart en ziel ijveren om jaarlijks een of meer v-dks- feestcn te organiseevcn. Zij beseffen maar al te wei dat de kern des volks nog andere behoeften heeft, dan om dag in dag uit onder zwoegen en tobben zijne zinlijke neigingen te bevredigen. Maar daarbij blijft het. W7el is waar, de volksfeesten worden gevierd, maar of de uitvoering het volk bevrediging geefr, be twijfelen we zeer. Ws hebben het maar al te dikwijls onder vonden, dat bij de meeste dier volksfeesten de mindere klasse slechts lijdelijk toeziet. De gegoeden zijn het die feest vieren, die er partij van trekken, en de arme broeders en zusters on dervinden dat zij niet tot het volk behooren, indien het niet op belasting betalen aankomt. Zijn er volksvermaken, op een behoorlijken afstand kunnen zij die waarnemen, ouder de zalige gedachte dat al die drukte en al dat gejoel voor hen, voor 't volk isIs het dus tc ver wonderen, dat tooneelen van losbandigheid en ongebondenheid onze volksfeesten schier altijd ontsieren Maar 't kan ook niet anders. 'tYolk wil ook wat en bij ongenoegzame leiding open baart zich deze neiging dan op eene wijze, die menigeen naar afschaffing dier feesten reikhalzend doet uitzien. Ook nu weder hebben we een volksfeest voor de deur. De kermis, de jaarlijks terugkeerende is in aantocht. Het volk, gedurende vele weken tn onafgebroken werkzaamheid bezig, ziet in haar een engel. Het zijn feestdagen, die kermisdagen. Meer dan eenig ander feest verschaft zij 't volk vermaak en uitspanning. En toch, ook hier ontbreekt het niet aan menschen die laag op haar neerzien. En goed beschouwd, kan men dit ook. Men behoeft niet eens kleingeestig te zijn, om zich te bedroeven over de uitspattingen die'sjaars op onze kermissen voorvallen. De zin- looze en walgelijke straatliederen, de slecht gestemde orgels, de valsche tonen der instrumenten, de menigte zedelooze voor stellingen, zoowel op straat als in tenten, dat alles werkt krach tig mede om het «ach en wee" over onze kermissen uit te roepen. Ook wij betreuren deze misbruiken; maar 't zij verre van ons om dat alles nu maar op rekening van 't volk te stellen. Dat kan 't niet helpen, dat het niets anders aan de vreugde beeft dan 't zien van vele nieuwe zaken en 't hooren der muziek; want nan 't bezoeken van soirees, matinees en eenige spellen van beteekenis kan het niet denken. Maar om nu de afschaffing te wenschen Neen, beter wat dan niets. Uitspanning moet er zijn. Laat een ieSer zooveel mogelijk genieten, wat de kermis te genieten geeft. De kerm is week zij eene week van vreugde, vroolijkheid en feestvieren. Q. N. Voor het zangersfeest te Dresden is een lokaal gebouwd voor 50,000 toehoorders. De bremerscb utters hebben 30,000 llesscheu rijnwijn be steld. De zwitsersche dagbladen zijn sedert 1829 van 40 geklommen tot 345. Te Shanghay beweerde men dat in Japan een burgerooriog zou zijn nitgebroken. De telegraafkabel in de golf van i/erzie is her steld. In Engeland en ook elders worden vele maatregelen van voor zorg genomen tegen de cholera. De beroemde pianist Frans Liszt thans abt, begraaft zich in een dominicaner-klooster te Weenen. De Simplou- spoorwegmaatschappij en ook de Kanaal-Cavour-maatschappij in Italië staat op den brink vau haar verderf. Men erkent officieel dat de cholera zich heeft vertoond te Ancona. Voor de nieuwe parijsche leening is meer dan noodig ingeschreven. Abd-el-Kader wil zijne gedenkschriften uitgeven. Het museum van Barnum is verbrand. De cholera beeft opgehouden te Alexaudrie. De bank van Engeland heeft het disconto verlaagd tot 31/g pCt. Renters telegraph Company deelt 8 pCt. als dividend. De rumenische regering zal met 1 Augustus de tabaksregie weder invoeren. Messentz in Posen is grooUndeels in de asch gelegd. Te Amberg in Beijeren zijn binnen weinige uren 72 woningen met schuren, enz. door brand vernield. In 1864 bedroegen de geldleeningen te Londen aan de beurs gesloten 240 millioen. In Overijssel is de pest uitgebroken onder de palingen. De hervormden in oostelijk Drenthe hebben behoefte aan een paar kerken. Dordt zal deelnemen voor vijf ton in de Merwe-Waalspoorweg. Een Malthcser heeft te Baden de speel bank in een kwartier doen springen. Men schrijft nit Louden dat 2ich gevallen van cholera hebben vertoond te Newcastle en te Gateshead. Den 25 julij is te Bonn opgerigt een negen voet hoog staudbeeld van Arndt. Te Yeendam heeft een timmerman vrouw, kinderen en huisraad voor vijf en twintig gulden verkocht aan een concurrent. - De heer Ulloa is benoemd tot gezant van Spanje in Italië. De korenmolen te Schip luiden, door de Rotterdamsche Courant verbrand, heeft geen letsel bekomen. Een vechtpartij heeft te Ylissingen plaats gehad tusschen eenige arae- rikaansche matrozen .en de politie. Te Alblasserdam zijn eenige personen gekwetst door het instorten van eene comedie-tent. Gouda, 27 Julij. Tarwe. Poolsehep. last 300. Zeeuwsche per mud 8.00 a 9. kogge. Inlandsche 6 a/6.50, buitenl. 6.25 aƒ7.00. Gerst 4.00 a 5. Haver f 3.00 a 4.50. Boekweit. Frarsche per 2100 ned. *8 185. Noordbrabantsche 200. Erwten 7.25 a 8. Bruine boonen f9 a 13. Paardeboonen 5.70 a 6.30. Duiveboonen 6.50 a 7. Ilennipzaad 8.25 a 3.5G. De veemarkt met goeden aanvoer, die tot buitengewoon hooge prijzen vlug werd verkochtevenzoo was er goede vraag naar vette schapen en magere varkens. Kaas. Aangevoerd 60 partijen f 22.50 a f 25.50. Goeboter 1.30 a 1.40. IVeiboter ƒ1 a 1.20. Aan stads waag gewogen, van 2127 julij 30/4, 7S6/S en 56/16 boter, te zamen 17480 ned. 8. Boter 52 a 60 het vierde, 1.30 a 1.50 per n. 8. Ter markt 559 mud aardapp. 2.20 a 2.80. GOUDA. Geboren: 25 Julij. Hubert os, ouders A. H. van Dillen en J. Wardon 26. Willemina Christina, ouders K. Prinsenberg en W. C. van den IVitteuboer. 27. Catbarina, ouders D. Tom en H. Lorjé. Overleden.- 25 Julij. J. G. A. de Jongh, 84 j. C. A. Brem huisvr. van M. Boot, 50 j. 26. C. C. Ussekteijü, 9 m. A. Hoo- gerdijk, huisvr. van C. Bons, 61 j. 27. G. F. van Leeuwen, 14 d. Gehlwd; 26 Julij. G. C. Visser en D. Kruisheer. C van Bochove en J. F. van den Ring. P. G. Stomps en H. Peek. WOERDEN, van 19 tot en met 26 Julij 1S65. Geboren-. "Margie, ouders M. van Loggende en A. Griffioen. Jan- nigje, ouders K. Romijn en G. Koldtnhof. Ondertrouwd: \V. Blok, 25 j. en Woutertje van der Flier, 32 j. De kiezersvereeaiging ,G OUD A" beveelt bij de herstemming op Dingsdag 1 Augustus aan, den Heer Handhaven tvij bij de herstemming op I Augustus den goeden naam onzer ver draagzame gezindheid en brengen wij on gedeeld onze stemmen uit op Een kiezer. De Heer KEMPEU heeft altijd in den Raad het belang van den Burger voor gestaan; handhaven wij bij de herstemming op 1 Augustus den goeden naam onzer onpartijdige gezindheid en brengen wij ongedeeld onze stemmen uit op Vijf Kiezers. De ondergeteekende Kastelein in de Sociëteit de RÊ-UN1E alhier, heeft de eer te berigten, dat bij hem gedurende de Kermis ten vier ure TABLE D' HóTE zal gehouden worden, terwijl na den afloop der kermis gelegenheid zal bestaan tot Souperen. Degenen welke van de Table d' Sóle gebruik wenschen te maken, gelieven zich voor 1 ure aantemelden. van GOUDA maakt bekend aan zijne geëerde Stadge nooten, dat hij weder alhier is gearriveerd met zijne zeer fraaije, net ingerigte en uiterst zindelijke BROEDER-en WAFEL KRAAM, die nu nog sierlijker is dan vroeger, daar hij thans gezorgd heeft voor goede en gemakkelijke zitplaatsendoor een en ander hoopt hij dan ook dezelfde begunstiging en voorkeur van zijne Stad genooten te zullen ondervinden, als hem sedert zoo vele jaren onafgebroken is te beurt gevallen. Als altijd zal hij zorgen voor eene prompte en zindelijke bediening met zilver, beste boter, de twee dozijn broe dertjes voor 15 cent. Een talrijk bezoek van zijne medeburgers verwacht hij iu de kraam, die de eerste is vau de korte Tien- dewegover Mej. de wed. Schouten, waar des avonds zijn naam in gasvlammen is voorgesteld. Door L. E. LAIRITZ, te Remsda, werd onlangs in een der nederlandsche couran ten geadverteerd: Lijde.s aau jicht, Rhumatiek enz., ge bruikt geen Meekrap noch Pattison of BreedreliTs Watten, van welke producten nog de minste resultaten bekend zijn, laat u ook niet mijeiden door het fubriekaat van de hh. SCHM1D Comp. enz. Ik geloof, dat het in Nederland over bekend is, dat de Abshaubbin's Anti-Rhumatische Watten, de eenige zijn, welke een hardnekkige» weer stand bieden tegen al wat rhuinatisch mag heeten, en dat het legio vau alle andere soorten, onder welken naam of vorm ook, niets anders is dan eene speculatie op de beurzen der goed geloovigen, omdat men meent, dat daarmede schatten worden ver diend, onverschillig, ja zelfs met de over tuiging, dat üe ijders bij al die ujfflin- sels toch geen baat vinden. Vóór het bestaan der Absbaubbiu'S Watten, was het niemand in het br .i. gekomen, om watten tegen dc rhumaüG-k te raakeu, terwijl er nu wellLt 20 vtr- schiMende soorten worden aangtb .den. Bij ernstig nadenken moet het zdfc him, onbekend zijn. wel duidelijk in het oog vallen, dat genoemde Abshaubbin's Watten, eene gedecideerd ur-Hei zijn tegen de Rhumatiek, terwijl een kwaad artikel uimmcr de attentie vau zoo veel speculanten zou hebben gaande gemaakt, zelfs zoo zeer, dat meu tracht die artike len in mijne Dépots te plaatsen, om op die wijze het publiek te misleiden. Daarom dient deze tot ernstige waar— schu ving, dat de echte Abshaubbin's alleen verkrijgbaar zijn aan het lloofd-dépot bij A. BREETYELT Az. 'e Delft, a 30 ets. het pakje. En verder bij T. A. G. van DETH, Gouda. Wed. BOSMAN, A. PRINS, Zevenhuizen. G. WILHELMUS, Woerden. T. YY. den LIL, Schofjtihoceti. Gebs. KAUL1NG, Alphen. J. GOLDKADE, Boskoop. J. H. KELLLR, Rotterdam, Y\ este wagenstr. A. REIJNOORDT, lt Oostpoort.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2