Zondag, 6 Augustus. 1805. 350. dlingen, den Heer FRIET, schitterend door op de groote er. tionaal. iffecten. öuitcnlflnb. Overzigt. KENNISGEVING. LLENS. wone 64% 687/s Uitgave van A. BRINKMAN. GOUDSCHE COURANT naar 146% 1461/. 38%1b- 47 Va- 85% 96% 96V. :c is BRINKMAN. :t Pantomime. Augustus 1865. 4, 6 en 8% ure. latsen 3' Rang 20 ets. 191% 59% 48% 20% 71% 23 De erkenning bewind schijnt Toch heerschte bij den kwijnenden koers. 621/, 73 192 59% f - vertrefbare Gym- m. ioochelaren. anische Tableaux, irtoond). ittigt bet geëerde i rijk KUNST- le maal is gear- en de treffendste wereld; niet zoo it, maar alles in i nog de schoone i het vorige jaar eeft geene kosten heel nieuwe ver wordt vertoond 1 is alle oogen- goed bij dag als t is geplaatst op rijs der plaatsen aderen en aienst- 48%6 20% 64 72”/16 7115/is 23%s Lange TiendeicegD. n°. 60. 64%6 687/s één tot zes voor ag 1 Augustus." Hoogste Gebleven koers. 621/, 73 Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. I In de Stad geschiedt ue uitgave des avonds te voren. I De prijs per drie maanden is/2,franco p. post ƒ2,25.1 De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De prijs der Advertentien van regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, eiken regel daarboven 10 Cen*. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA bren gen ter kennis van de Ingezetenen, dat ter voldoening aan art. 69 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad n°. 37,) af schriften van de Processen-Verbaal, betreffende de benoeming van een lid van den Gemeenteraad, bedoeld bij de artikelen ,52 en 67 dier Wet, zijn aangeplakt, en zulks aan den ingang van den langen Groenendaal bij de Gouwe, aan het gebouw der Luthersche kerk, alsmede dat gelijke afschriften op de Se cretarie der Gemeente zijn nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag, van des morgens tien tot des namiddags een ure. Gouda, den 3n Augustus 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN IJZENDOORN. slissing der unie of eiken staat in het bijzonder toe Moet de neger onmiddellijk of na» eenige voorbereiding gesteld worden in het bezit van zijne volle burgerregten Deze vragen scheiden de partijen en geven aanleiding tot erustigen strijd. GOUDA, den 5 Augustus van het koningrijk Italië door het spaansche eene groote opgewondenheid te doen ontstaan, er bij de gedurige ministeriele veranderingen, i en geldeloozen toestand weinig vertrouwen of tevredenheid, maar nu is het als of de woelingen van den ws het tegenwoordige bewind ernstig bedreigen en men meldt, van benden carlisten en legitimisten, die zich op verschillede punten vertoonen. Zeer twijfelachtige geruchten spreken van toenadering tusschen Oostenrijk en Pruisen. Pruisen zou de haven van Kiel beko men, Rendsburg bezetten en grondgebied annexeren, maar Oostenrijk zou vergoeding vinden in een gedeelte van Silezie door Pruisen na zoo langdurig bezit terug gegeven. Het is ondenk baar dat Pruisens vertegenwoordigers ooit zulke schikkingen zullen goed keuren, die waarlijk de algemeene verachting niet ontgaan zouden. Von Bismarck moge tot alles in staat zijn, gelijk hij op nieuw bewees door het opligten van den redacteur te Altona en de even willekeurige uitzetting van den heer Frese, maar Oostenrijk schuwt zulke openbare verkrachting der wet, en moge het al niet vrij zijn van zelfzuchtige bedoelingen, het zoekt die te bereiken langs sluwen en minder aanstootelijke wegen. Het nieuwe ministerie laat nog niets van zich hooren en zal ook geen programma uitgeven, omdat het zich niet aan woorden wil binden. De verwachting is niet hoog gespannen Oostenrijk is nog in het eerste tijdperk van constitutionele ont wikkeling; voor bet oogenblik is teruggang te vreezen, ook zal het ministerie de handen vol hebben om eenig licht te scheppen in de financiële duisternis. Mant hoe uitgeput moet toch eindelijk het rijkste land niet worden, dat altijd leent om de renten te betalen en in vollen vrede het leger op oorlogs- voet wil houden. Uit Amerika luiden de berigten hoogst gunstig. Dwaas zou het toch zijn, te eiseben, dat een land na zoo geweldige catastrophe op eenmaal elk bezwaar te boven zou zijn. Men is ijverig bemoeid om in de onderworpen staten een nationaal bestuur te vestigen; de gevangenen worden achtervolgens in vrijheid gesteldde soldaten af betaald en ontslagen keeren naar hunne haardsteden terugal de voet gespiegelde schrikbeelden van zich tot dicta tors opwerpende beneraals verdwijnen in rookdaar leeft een ander geslacht dan in Europa, daar bestaat bij al het ruwe eu gewelddadige een zin voor ware vrijheid, die hier op enkele uitzonderingen na tot het ver verleden behoort. Van daar die scheeve oordeelvellingen en schampere uitvallen over nietigheden door hen, die het groote niet kunnen zien. De voorname vraag die daar beslissing eischt, is de plaats, die den nu vrijen neger in de maatschappij moet aangewezen worden. Komt die be- Lond.011, 3 Aug. De berigten uit la Plata, welke de vernie ling der door Paraguay op de 7'arana vereenigde flotille melden, zijn gunstig voor onze financiële en commerciële \uoruitzigten. Een spoedige afloop van den oorlog schijnt nu te mogen wor den verwacht, en dus zullen de nieuwe leeningen voor Brazilië en d»- van Buenos-Ayres niet zoo groot behoeven te zijn als eerst het voornemen was, en uitstel kunnen lijden, zoo niet geheel achterwege blijven. Voor den handel in het algemeen is het openen der rivieren Parana en Paraguay, en de wegne ming van geschilpunten, welke den vrede der Platalanden on zeker maakten, eene zaak van hoog gewigt. Nadat reeds 1200 mijlen van den atlantischeu kabel gisteren waren uitgevierd en de Great Eastern 1050 mijlen bad afgelegd, is heden geene gemeenschap mogelijk de oorzaak is onbekend. In de amerikaansche berigten wordt gemeld, dat er po gingen zijn aangewend om den president Johnson te bewegen tot schorsing der processen, die ten gevolge der confiscatie-wet te Richmond aanhangig zijn over de verbeurdverklaring der eigendommen van zuidelijken. De aanvraag is onder anderen gegrond op het feit, dat, ten gevolge der uitvoering van die wet, niet slechts eene gevaarlijke gisting onder de grondeige naars heerschte, maar ook alle werkzaamheden tot herstel van de schade, door den oorlog te weeg gebragt, in de omliggende districten gestaakt zijn. Gelijk reeds gemeld is, zijn dan ook de verkiezingen te Richmond geheel in secession isti»chen geest uitgevallen. Naar men nader verneemt, is dit grootendeels toe te schrijven aan de op parool ontslagen militairen der armee van Lee, die bij de stemming veel ijver aan den dag hebben ge’cgd, terwijl de verkiezing bepaaldelijk geleid werd door de zelfde personen, die benoemd waren tot leden van het comité, hetwelk naar den president is afgevaardigd om hem te bewegen tot intrekking van de exceptien, die bij de proclamatie der am nestie vastgesteld zijn ten opzigte van hen, wier vermogen het bedrag van 20,000 dollars te boven gaat. Hoewel het parlement in de eerste 6 maanden niet bijeen zal komen, hoort men toch reeds van de eerste interp die tot lord Palmerston gerigt zal worden. Sir Robert .■ƒ- ton, lid van het lagerhuis, zal nl. den eersten av u>l .n de zitting vragen, of de regering voornemens is, in de zitting van 1866 eene groote en veelomvattende reformbill in te diene:.. 4 Aug. De telegraphische gemeenschap met de Great Eastern is nog niet hersteld. Geen enkel seiu, hoe gering ook, heeft men van dat schip ontvangen. De bekende Barnum heeft inmiddellijk na den brand van zijn museum aan het publiek bekend gemaakt, dat hij dadelijk maatregelen zal nemen tot oprigting van een museum op nog uitgebreider schaal dan het afgebrande, om een groot aantal voorwerpen ten toon te stellen, die hij wegens gebrek aan ruimte tot nog toe niet kon opnemer, en tevens «neer uitge breide amusementen te geven. Hij hoopt dit reeds biuuen eenige maanden .ot stand te brengen. Inmiddels heeft hij, met het oog hierop, reeds een agent naar Europa gezonden, terwijl hij zelf binnen kort derwaarts zou volgen. Uit San Francisco is berigt ontvangen, dat de russische telegraaf-kabel door de Fraser’s-rivier met het beste gevolg gelegd is. Tevens blijkt, dat er ook een telegraaflijn in Perzie zal worden aangelegd van Teheran naar Meshed, welke laatste plaats door de Muzelmannen in hooge eere wordt gehouden. De aanleg zal bewerkstelligd worden door Engelschen, men acht het twijfelachtig of de lijn wel overal veilig zal zijn. Men vreest althans voor gedurige beschadiging du^t—

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1