öntncnlanh. Gemengde Berigten. Ingezonden. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Delft, 3 Aug. Bij middelmatigen aanvoer van granen, ruimde de voorraad langzaam tot vorige prij^n op. Tarwe f 8.20, a 8.60. Rogge 6 a 6.30. Zome-.erst 4.40 a 4.80. Korte haver f 3.60 a 3.80. Lange do. 3.20 i 3.60. Duiveboonen 7.50. Paardeb. 6.50. Groene erwten 7 a 9. Witte erwten 7.50. Koolzaad 11.50 a 13,75. Burgerlijke Stand. de Turcomaniieii, die vooral in Khorassan veel verwoesting aanrigten. Parijs, 2 Augustus. De Mouiteur zegt, na een exposé te hebben gegeven van de kwestie der hertogdommen, dat men naar aanleiding van nieuwe incidenten gevraagd heeft, in welk 1 'ht Frankrijk de politiek der dnitscbe regeringen beschouwt. Het antwoord wordt aangewezen door het gedrag van Frankrijk gedurende de vroegere phasen dezer kwestie. Telkens als Frank rijk genoopt werd zijne opinie te uiten, refereerde het zich aan het nationaal gevoel der volken, en ook thans gaat het voort te wenscheu, dat de combinatie, die de overhand zal houden, overeenkomstig dat principe zai zijn. Omtrent de gezondheid des keizers zijn voortdurend allerlei geruchteu in omloopmen beweert, dat hij nog steeds lijdt aan eene scort van dvssenterie, waarschijnlijk het gevolg der ondernomen kuur, maar die overigens tot geene ongerustheid aanleiding geeft. Zeker is het evenwei, dat de keizer te Plom- bières uiterst afgezonderd leeft. Hetzelfde is met de keizerin te Fontainebleau het geval. De berigten uit Spanje zijn verward en tegenstijdig, be halve op een punt, dat nl. de toestand slecht en de publieke geest zeer overspannen is. Men beweert, dat de koningin nu tot de progressisten overhelt en aan Espartero en Madoz voor stellen gedaan heeft. Brussel, 2 Aug. De kamer van vertegenwoordigers heeft heden het wets-ontwerp op de misbruiken bij de verkiezingen aangenomen met 55 tegen 43 stemmen. De regterzijde heeft herhaaldelijk maar te vergeefs getracht om op eenige amende menten terug te komen. Weeneil, 2 Aug. De Neue Presse meldt op grond van goede informatien, dat, ten gevolge van den ministerraad te Regensburg, speciaal op voorstel van den heer Bloome te Gastein, eene gemeenschappelijke regering in de hertogdommen, met uaauwkeurig afgebakende bevoegdheid, zal voortduren en dat beide kabinetten in eene conferentie tot de definitieve consti tuering der hertogdommen zullen overgaan. Nog altijd zijn wij zonder eigentlijk programma van bet nieuwi ministerie. Intussehen mag men uit de circulaire, welke graat Belcreili aan de gouverneurs in de verschillende gewesten heeft gerigt, opmaken, op welke wijze de staatsminister de ad ministratie wenscht iu te rigten. Hieruit kan men opmaken, dat de centralisatie niet volkomen de leuze van het kabinet zal wezen, ofschoon het ten deze toch eene senrede voorwaarts zal doen. Voor het overige ademt dit schrijven een meer li beralen geest, voornamelijk voor zoo veel betreft de aange legenheden van de pers. 3 Aug. De teruggang van de koersen op de beurs van heden wordt door de avondbladen eenparig toegeschreven aan een gerucht van den heden plaats hebbrnden terugkeer des keizers en den heer von Mensdorff van Ischl en de terugreis van den koning van Pruisen uit Gastein. Bij de viering van het vijfde eeuwfeest der universiteit, heeft dc lieer vou Schmerling eene rede gehouden ter gunste der duilsche eenheid, eindigende met den weusch van eikander te Frankfort weder te zien. BerHjn, 3 Aug. Met betrekking tot de jongste begrootin gen, welke door de regering zijn gedecreteerd uithoofde geene overeenstemming dienaangaande bestond tusschen de regering en de vertegenwoordigers, zegt de Prov. C'orresp. dat de re gering steeds de grondwettige bepalingen in het oog zal houden en dat de begrooting door de huizen van den landdag behoort te worden goedgekeurd. Dit zal geschieden zoodra de meer derheid de iuzigten der regering deelt. GOUDA5 Augustus. De gezellen Ten de sigaren-fabriek der hh. van de Garde en rijlanrï hebben gisteren een optogt gehouden door de stad netjes uitgedosebt, door muziek begeleid, vertoonden eenigen op een open wagen de werkzaamheden van hun bedrijf, terwijl het meerendeel der werklieden het rijtuig in goede orde voor ging of volgde. De eerste kamer der staten-ger.eraal heeft donderdag al de aan de orde gestelde wets-ontwerpen aangenomen. De mi- Bister van financien heeft de verzekering gegeven, dat de comp- tabiliteits-wetten spoedig zullen worden aaugeboden. Gisteren heeft de eerste kamer all» aan de orde gestelde wetsontwerpen, waaronder die tot onteigening van den spoorweg V. iilemsdorp-Dordreeht en tot goedkeuring van Let handels- tractaat met Frankrijk, met algemeene stemmen aangenomen. De kamer is daarop uiteen gegaan. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is tot kweekeling aan 's rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem benoemd, met ingang van 1 sept. a. s. C. C. Reet van Waddiuxveeu. De weilanden in de omstreken van Leyden hebben zich na den regen volkomen hersteld en leveren voldoende gras cp. De hooibouw is geëindigd, voor sommigen bevredigend, voor anderen verre van gunstig. Doch de meeste landbouwers heb ben stukken weiland afgesloten en rekenen op nahooi, dat, zoo het weder tot droogte neigt, nog eene gunstige uitkomst'doet verwachten. Waren de weilanden voor eene maand verdord thans zijn zij zoo overvloedig van water doortrokken, dat dé meeste polders hunne molens in werking hebben gesteld. Ge durende de laatste dagen zijn zware regenbuijen gevallen. De korenbouw, waarmede begonnen is, ondervindt hierdoor belem mering. De tuingewassen zijn over het algemeen voortreffelijk, appelen en peereu zullen echter schaarsch zijn. Van zieke varkens, die tegen november voor de slagt geschikt zouden zijn, worden er thans tegen 3.het stuk opgeruimd. De burgemeester van Botterdam, de heer J. F. Hoffmann, mogt woensdag zijn 50jarig huwelijksfeest vieren. Bij die ge legenheid werd hem door eene commissie uit de burgerij een prachtig kunstwerk in zilver, geleverd door den heer J. M. van Kempen, aangeboden. Des avonds werden hem door de muziek der schutterij en de rotterdamsche liedertafels serenades gebragt. De wet op het middelbaar onderwijs en hare toepassing is zelfs in de meest afgelegen deelen des lands thans het on° derwerp der gesprekken. Sommigen zien als resultaten dier wet reeds bergen van intellectuele en stoffelijke welvaart, anderen daarentegen zoeken te vergeefs naar goede gronden om zulke resultaten te durven wachten. De ijverigste voor standers nogtans moeten met de tegenstanders verklaren, dat de tenuitvoerlegging in veie gemeenten groote moeijelijkheden van velerlei aard oplevert. O. a. zal het zeer moeijelijk val len, om voor de hoogere burgerscholen op minder aanzienlijke plaatsen het voldoend aantal docenten te verkrijgen, die bij degelijke kennis de noodige geschiktheid paren om te doceren, ja, om school te houden, 't Is daarom te hopen, dat de uit slag der examens, weike nu aangevangen zijn, gunstiger moge zijn dan het vorige jaar, toen de meeste der sollicitanten be vonden werden nog te weinig gehalte in de wetenschap te be- zitten. Grjn. Cour Ammerstol, 4 Aug. Van zaturdag 29 julij tot heden werden hier ter markt verkocht ruim 300 zalmen, waarvan echter slechts een klein gedeelte gewone zomerzalmen. De prijs van deze varieerde tusschen 0.90 en 1.05 p/h. ned. pond, die der st. jacobszalmpjes was niet noemenswaardig minder. De vaDgst is op dit oogenblik minder en de prijs dienten gevolge zeer vast. De koningin van Portugal is 1 Aug. bevallen van een zoon. In on derscheidene gedeelten van Spanje vertoonen zich benden Carlisten. De markies Tagliacarne is als gezant van Florence naar Madrid vertrok ken. Het braziliaansche ministerie F weder voltallig gemaakt. Bij lord Palmerston is ingebroken en voor nagenoeg 10 duizend gulden aan zilverwerk gestolen. De tentoonstelling te Moscou wekt toenemende be langstelling. De koning van Zweden was 30 Julij tegenwoordig bij ue opening van den spoorweg van Christiaanstad en den zijtak naar Lands- cr°na en Helsiugborg. De flotille van Paraguay beeft met ongelukkig gevolg nabij Corrientes een aanval gewaagd op de braziliaansche vloot. Het garnizoen te Weenen bedraagt ruim 28 duizend man. De nationale grieksche bank heeft de regering door een voorschot van 2 milïioen drachmen uit den bittersten nood gered. In de maand Julij zijn te Washington ruim 200,000 soldaten naar huis gezonden. De varkensziekte neemt op vele plaatsen geweldig toe; uit Engeland klaagt men over ziekte ouder de koeijen. Een niet herkozen lid van den gemeenteraad te Corberon heeft zich uit spijt verdronken. Victor Hugo zal weldra uitgeven een bundel lierzangen, een roman en een blijspel. Abd-el-Kader zal den keizer in het lamp van Chalons bezoekeu. - In Anatolie en Wallachije worden de velden verwoest door sprinkhanen. Het oostenrijksche budget is vooreerst reeds belast met 150 duizend gulden voor de minister-ver andering. Te Boudelaiuville warm in de stembus 14 billetten meer dan het aantal der kiezers. Na de erkenning van Italië door Spanje verwacht men spoedig die van Griekenland. In het zuiden van Rusland verwacht men een buitengewoon goeden graanoogst. Op het veld van Mars begint men den bouw voor te bereiden vnu bet paleis voor de ten toonstelling, dat eene oppervlakte zal innemen van 15 bunders. Met een kapitaal van zes en een vierde millioen gulden wil men te Buffalo een spoorwegbrug bouwen over de Niagara-rivier. Te Munster heeft zich eeue «ereeniging van jongelieden gevormd om de weelde bij de vrouwen tegen te gaan. Te Konstantinopei sterven wekelijks 200 cholera-lijders. Men verwacht cp 18 dezer de opening van den spoorweg Nijmegen- Kleef. In de republiek Venezuela, is de rust hersteld. De engelsche bank heeft 3 Aug. het disconto verhoogd tot 4 pCt. Op S. Domingo is in de vertegenwoordiging het voorstel gedaan om zich door Engeland te doen annexeren. Prins Napoleon en Abd-el-Kader bezoeken Engeland. Eene ziekte in de tarwe rigt groote schade aan in Yorkshire. de ONDERWIJZERS en ART. 22 DE11 SCHOOLWET. Ruim zeven jaren leven we reeds onder de nieuwe schoolwet. Hoe goed die ook zijn moge, hoeveel zij ook voor heeft bij hare voortgangster van 1806, ook hier heeft de ondervinding vreer duidelijk bewezen dat we allen door 't gebruik, door haar toe te passen nog leemten ontdekken die haar aankleven. Veel j3 er in die zeven jaren over haar geschreven, 't welk beter niet ware geschreven. Wie toch is met bekend met de kwes- over art. 23, eene kwestie zoo groot en van zooveel schijn bare beteekenis, dat zelfs zekere partij in den lande reeds 't plan opperde en allerlei pogingen in 't werk stelde om de wet te doen herzien. Doch al de illusien welke de oppositie zich hiervan voorstelde zijn tot groot genoegen van 't meerendeel van 't nederlandsche volk in rook verdwenen. Dc geheele ge schiedenis var. ,,'t christelijk-nationaal-ouderwijs" is reeds ten halve in vergetelheid zonder iets meer tot stand te hebben irebragt dan 't ontslag nemen van den heer Groen en bij dezen of genen volksvertegenwoordiger eenige gewetenswroeging. Haar 't is niet dit artikel 't welk ons bewogen heeft iets rangaande de schoolwet te schrijven't zoude ons trouwens ook bitter weinig haten het zoo afgezaagde thema nog- eens te berde te brengen. De natie kan en mag goed en degelijk onderwijs vorderen en 't tegenwoordige zal er niet heter en degelijker door worden al werden er ook nog honderd folianten over de eenige echte beteekenis dier „christelijke en maatschappelijke deugden" geschreven. Neen in 't algemeen belang weuschten we op eene leemte te wijzen die hoewel reeds over en over bekend, evenwel nog nooit zoo ruchtbaar is geworden om ons welstaanshalve tot stilzwijgen te noodzaken. Die leemte is onzes inziens te vinden in art. 22 der wet, dat zegt: hoofdon derwijzers aan openbare scholen worden benoemd na aflegging van een vergelijkend examen. De ondervinding heeft ons over tuigd dat: le. Zulke examens geen voldoende waarborg kunnen zijn, en 2e. dat slechts enkele van alle misbruik zijn vrij le pleiten. Het aanvoeren der grunden voor de waarheid dezer beide stel lingen, stellen we ons met dit schrijven ten doel, niets anders beoogende dan om 't publiek te doen oordee'en of onze rede nering juist is. {Wordt vervolgd). Zitting van Vrijdag, 4 Augustus. Voorzitter mr. A. T van Bergen IJzelidoorn. Tegenwoordig zijn dc hh dc Grave, Kemper, Droogleever, Remv, Buchner Braggaar, van Gennep, Kist, van Straaten en Lujteu. DiT hr. Prince komt later binnen. De notulen van het vcrUariiklde iu de vergadering gehouden, den 19den der vorige maand worden goedgekeurd. Voor not. wordt aangenomen een prov. blad, houdende kennisgeving van het verleenen van eervol ontslag als inspecteur over het lager onderwijs aan ihr W van der Ueim en van het in zijn plaats benoemen van dr. Lindo. Ter visie woidt gelegd de rekening en verantwoordiug van den kassier hij de bank van leening over het boekjaar 1864/65, ingezonden door de commissie van toezigt over die instelling. De rekening en verantwoording .r 1864 en begrooting voor 1866, door hh. regenten over het vereenigd Wees- en rElemoesemershms zijnde ingezonden, wordt gesteld in handen ecuer commissie, bestaande uit de hh. Droogleever, Rerny en Braggaar. Dergelijke rekening en verantwoording van het burgerlijk armbestuur over 1&64, vergezeld vau een voorstel tot verhooging der bezoldiging van den amanuensis en van de begrooting voor 1S66, wordt met de begrooting voor 1866 der gasthuizen en van beide afdeeliugeu van bet Israel, arm- bestuur, in handen gesteld van de hh. Prince, Luyten en v Straaten De begrooting der dd. schutterij voor 1866 wordt gesteld in handen der hh Remv, v. Gennep en v. Straaten. Op verzoek wordt eervol ontslag als curator over het Gymnasium verleend aan de hr. N. IJzendoorn Insgelijks wordt, ingaande op 1 oct., eervol ontslag verleend als leeraar in de hoogdaitsche taal en letterkunde aan het gymnasium, aan den hr Poser, onder bepaling daarbij dat, aanvaart hij de nieuwe betrekking, tct welke hij elders benoemd is, voor gezegd tijdstip, zijn ontslag ook zoo veel vroeger zal ingaan. Hierbij beveelt de heer Buchner aan den tegenwoordig zijuden curator de Grave, die zulks op zich neemt aan curatoren over te brengen, toe te zien dat de heer Poser, reeds sints eenigen tijd in Rotterdam verblijf houdende, geen uitbetaling van bezoldiging erlange, dan bij het geven der hem opgedragen lessen. „ot> B. en W. leggen over eene lijst van aanbeveling ter benoeming van een hulp-onderwijzer op de tusscbensehool, bestaande uit de hh. F. H. Landsman van Delftshaven, N. an Ree u Delft, en P. M. Smit v Levderdorp. De commissie, belast met het nazien der gemeen .«-rekening over 1864 en die, in wier handen waren gesteld de rekeningen over dat jaar van het burgerlijk ar toestuur, der gasthuizen en van het bestedehngshuis adviseren tot goedkeuring. Ter visie. W. van Pruissen verzoekt \oor vijf jaar, tegen betaling van /U sjaais en bekostiging zijnerzijds van het onderhoud der hoefslagen vau het jaag pad, te erlangen het hakhout, langs het jaagpad vallende. Ter visie. De rekening van librymeesters over 1^64 wordt goedgekeurd. B. en \V. onderwerpen aan den raad een uitgebreid voorstel, tot regeling van het belastingstelsel in deze gemeente, na het door de wet tot regel verhevene beginsel dat geene accijnsen door de gemeenten zullen mogen worden geheven. Zij tooDen, door becijfering aan, dat, worden geeue accijn sen geheven, ainier zou moeten worden voorzien in een te kort van ruim f 43,000, niet anders te vinden, dan door een hootdelijken omslag van miiisteus f 22,000 en 80 opcenten op de personele btlasting, hetwelk een en ander zij ondoenlijk achten in Gouda, een zeer veel minder aantal ge goede ingezetenen aanwijzende, dan andere in zielental er mtde gelijkstaande gemeenten. Zij stellen daarom voor te verzot ken dat bij de wet worde toegestaan te heffen 8 opcenten op de rijksbelasting op het gedistilleerd, benevens, met vrijlating van de rogge, van 2, op de 100 pond tarwe meel, als wanneer in vereeniging, met een hoofdelijkeu omslag van f 10,000, (zonder welken omslag geene opcenten op het personeel mogen worden geheven) en 25 opcenten op het personeel, het evenwigt zou hersteld zijn. Ter visie. Gouda, 3 Aug. Tarwe. Poolsche p. last 300. Zeeuwsche per mud 8.00 a 9. Rogge. Inlandsche 6 a/6.50, buitenl. 6.25 aƒ7.00. Gerst 4.00 a 5. Have- ƒ3.00 a 4.50. Boekweit. Fransche per 2100 ned. 185. Noordbrabantsche 200. Bruine Loonen f 9 a 13. Paardeboonen 5.70 a 6.30. Hennipzaad f 8.25 a 8.50. De veemarkt met geringen aanvoer, doch levendigen handel; ook werden vette schapen en magere varkens vlug verkocht. Laas. Aangevoerd 50 partijen f 22.50 a 25.50. Goeboter 1.30 a 1.40. Weiboter 1.10 it 1.20. Aan stads waag gewogen, van 28 julij tot 3 Aug. 32/4, 919/8 en 58/16 boter, te zamen 20240 ned. <t£. Boter 52 a 60 het vierde, 1.30 a f 1.50 per n. <tD. Ter markt 620 mud aardapp. 1.80 a 2.60. Londen, 31 Julij. Granen. Eüg. tarwe 1/ a 2/lager; nieuwe witte bedong 48/ a 53/— ei» roode 45/vr. met weinig vraag tot circa vorige prijzen. Gerst met redelijken han del tot vorigen prijs en haver iets lager. Aanvoer van 24 tot 29 julij 1717 qr. inl. en 18691 qr. vr. tarwe, 2il0 qr. vr. gerst en 420 qr. inl. en CJ598 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden waren aangevoerd5940 runderen, 429 kalveren, 27950 schapen en 450 varkens Voor beste kalveren werd 5/4 pr. steen betaald. 1 Aug. Boter. Friesche 116/Kampen en Zwolle 106/ a 109/Groningen 36/ a 90/Einden en Leer 94/ a 98/ Verify 90/ a 104/Morlaix 80/ a 84/ Kaas. Edam 52/ a 56/Gouda 40/ a 47/—, Derby 52/ a 54/Kanter 20/Amerik. 56/ a 62/ 2 Aug. Granen, met matigen aanvoer, de pri en vast met veel vraag. 3 Aug. Aan de veemarkt van helen waren aangevoerd: 1100 runderen, 936 kalveren, 6240 schapen en 33" varkens. Voor runderen werd 5/4, voor schapen 5/2 pr. steen Ma ld. Geboren 1 Ann. Picternella Elizabeth, ouders A. Blok n M. Enden burg. 2. Nicolaas, ouders N. van der Wouden en M. dt Iu in. Jo hanna Maria, ouders W'. F. 8chouteu en 1. vau Tuiden. Johanna, ouders C. P. Barneveld en A. van Waas. Overleden: 31 Julij. M. Blazer, 10 m. 2 Augustus. MA van den Wittenboer, 20 d. - 3 J. de Gruil, Ij D. van Klaveren, huisvrouw van L. Xabout, 62 j. Gehuwd 2 Aug. D. de Werk en M. C. Wout. N. Wiezei en M van Vleuten. D. van dtr Heiden eu A. van Gogh. J. Zieleman en S. J. Marks. A. Reparon eu J. M Sas H. de Nij» en J. de Graaf! J- Wildschut en R vau Ham. W. vau der Steen eu A. Ver- weegen. vun der Draaij en C. van der Pool. J. C. Zandijk en M van Leest. O. J- Slainan cu A. J. van Rijswijk N. van Gent en P F de Groül. D. E. \i-*r en J. vau Dijk. J Snaterse en X. van Vliet. M. P Oosterbeek en L. Overheeui. M. \ermaat eu M. Danens. WOERDEN. van 26 Julij tot en me: 2 Augustus 1S65. GasoreN: Jacob, ouders W. van Nieuwkerk en P. J. Duijtz. Overleden: H. Rietveld, bijua 6 m. H. Landerc, ruim 7. j., v durvenaar van H. Oostrnm. li. Brunt. 3 w. Ondertrouwd: TV. \erueij ruim ~4 j. en A. M. van Dien, 19 j.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2