öhtnenianö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Marktberigten. Delft, 10 Aug. Granen middelm. aangevoerd en langzaam verkocht tot vorige prijzen. Tarwe ƒ7.60 a 8.60. Rogge ƒ6 a 6.40. Zomergerst 1.20 a 1.70. Korte haver 3.60 a 3.70. Lange do. 2.80 a 3.40. Duiveboonen 7.50. Paardeb. 6.50. Groene erwten 7 a 10. Witte erwten 7.50. Koolzaad 12 a 14. loopeiide over Siberie eu Straat-Behring, en waaraan men reeds bezig is te arbeiden. Deze lijn zou sneller en goedkooper kun nen werken dan de andere. De jongste uit Vera-Cruz ontvangen berigten bevestigen nog geenszins de onderdrukking van den opstand in Mexico. Integendeel het kleine leger van den generaal Negrete schijnt de vereenigde fransche en keizerlijke troepen bij voortduring het hoofd te bieden. De drie corpsen van Mejia, Brincourt en Jeanningros waren langs verschillende wegen op marsch gegaan, ten einde het juaristische leger te bereiken en te ver nietigen, maar het doel werd niet bereikt, vermits Negrete den gecombineerden aanval heeft weten te ontduikeü, alleen zijne achterhoede leed eenig verlies. Het keizerlijke leger heeft Saltello en Monterey bezet, doch het hoofddoel dat men zich voorstelde werd niet bereikt. Men zeide. dat eenige bekwame amerikaan- sche officieren in het juaristische leger hadden dienst genomen. "7" I>e algemeene raden zullen zich in hunne aanstaande zitting met een voorstel der regering bezig houden, strekkende tot het vestigen in ieder departement van gestichten voor af geleefde of verminkte arbeiders. Deze inrigtingen zouden op kosten van het gouvernement gesticht, doch op die der depar tementen onderhouden worden. "V olgens het spaansche dagblad Esperanza zouden er slechts 2 of 3 diocesen zijn in Spanje, welker prelaten niet bij de ko- ningin geprotesteerd hebben tegen de erkenning van het koning rijk Italië. Eene engelsche maatschappij heeft, naar men zegt, voor tien jaren de opbrengst gekocht van de beroemde wijnbergen Bordelais le Chateau-Margaux. Alzoo, zij die in Frankrijk Chateau-Margaux willen drinken, moeten dien van bedoelde maatschappij koopen, tenzij onze wijnhandelaars er wat anders op weten ta vinden. 11 Aug. De keizer is gisteren avond in het kamp van Chalons aangekomen. Z. M. heeft zich te Remiremont, Epinal en Nancy opgehouden tot ontvangst der autoriteiten. Overal is hij met geestdrift begroet. Het spaansche blad Epoca zegt, dat de erkenning van Italië door Spanje strekken moet om de godsdienstige belangen van Spanje en de belangen van den h. stoel te beschermen. Weenen, 8 Aug. Graaf Blome vertrekt heden naar Gastein. olgens de Neue freie Presse zal de oostenrijksche regering, wanneer deze nieuwe onderhandelingen ook mogten afspringen, onmiddellijk aan de bondsvergadering voorstellen, om den erf prins van Augustenburg te erkennen als souverein der hertog dommen. De onzekerheid, waarin men hier ter stede verkeert, om trent den loop der onderhandelingen met Pruisen, geven voedsel aan de beduchtheid welke zeer algemeen wordt gevoed, dat eene vredebreuk met dien staat op handen is. Yelen echter zijn van oordeel, dat de toestand niet zoo ernstig is en dat de rust van Europa geen gevaar loopt om door de beide duitsche groote mogendheden thans te worden gestoord. De wet op de regterlijke organisatie is dezer dagen te Bucharest afgekondigd en in werking getreden. Had men te gelijkertijd met het instellen van regtbanken en geregtshoven, op het voetspoor van hetgeen in sommige westersche europesche staten sedert lang bestaat, bekwame mannen kunnen aanstellen, dan zou vorst Alexander Jan eene groote weldaad aan het land hebben bewezen nu daarentegen heeft de regtsbedeeling geene schrede voorwaarts gedaan. De feestrede, door den rector magnificus der universiteit alhier gehouden bij gelegenheid van de viering van haar 500 jarig bestaan of juister gezegd van den herinneringsdag, waarop voor 500 jaren de pauselijke bevestigingsbul dier inrigting werd uitgevaardigd, wordt door de dagbladen hoog gegispt. Met groote bevreemding, zoo zegt men o. a., heeft men opgemerkt de buitengewone lofrede door den spreker gehouden op de r. k. theologische faculteit en de gewigtige plaats, welke zij aan de hoogeschool bekleedt. Men herinnert zich te wel de woor den door denzelfden spreker geuit voor ongeveer een jaar, teen hij beweerde, dat zoowel de r. k. theologische faculteit als de protestantsche theologische faculteit van den senaat behoorde uitgesloten te worden, dewijl toch geen van beiden aanspraak kon maken op den naam van wetenschap, aangezien zij slechts steunen op het geloof. Berlijn, 10 Aug. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de bisschop Monrad, minister-president tijdens den ongelukkigen oorlog door de Denen in het afgeloopen jaar gevoerd, aanzoek heeft gedaan om de vergunning zijn pensioen buitenslands te mogen verteren. Men voegt er bij, dat hij het voornemen heeft om naar Australië te vertrekken. E ®<inemarken juicht men over de spanning tusschen de oostennjksche en pruisische regeringen, en de vreugde daar over vermeerderde te Kopenhagen niet weinig, toen aldaar het berigt werd ontvangen, dut de zamenkomst tusschen den keizer en den koning met zal plaats hebben. De deeusche dagbladen zijn van ^gevoelen, dat de tweedragt tusschen de beide „bond- genooten ligt ten voordeele van Denemarken kan strekken met andere woorden dat men misschien noordelijk Sieeswiik nf meer terug zal krijgen. J Frankfort, 10 Aug. Het gerucht, dat de commissie voor de hoJstexnsehe zaken eene reeks van zittingen zal houden ten einde onverwijld rapport aangaande die kwestie in te dienen blijkt ongegrond te zijn. De commissie, beiast met het onderzoeken van het voor stel strekkende tot invoering van het tiendeelige stelsel der maten en gewigten, heeft haar rapport deswege bij de bond», vergadering ingediend. De commissie vereenigt zich ten voile me4nlet voorste' en tiring' aan op de invoering van dat stelsel Florence, 11 Aug. De minister Vacca heeft zijne demissie genomen. Men verzekert dat hij vervangen zal worden door den heer Cortese, secretaris-generaal bij het departement van financiën. - - Het aantal c'nolerabjders te Ancona bedroeg gisteren 92 waarvan er 62 zijn overleden, zijnde beide cijfers de helft min- der dan die van den vorigen dag. GOUDA, 12 Augustus. Dezer dagen zijn alhier circulaires rondgedeeld houdende uit- noodiging om deel te nemen in eene naaralooze vennootschap ten doel hebbende de oprigting van „de Goudsche Brood fabriek Het gevraagde kapitaal bedraagt 30,000, de aandeelen op naam of in blanco zijg groot 100; de inschrijving staat open van 14—24 augustus bij de hh. Wed». Knox Dortland en de hh. van der Does C°. Eindelijk moest men toch ook hier beproeven, wat in zoo vele steden met goed gevolg tot stand was gebragt; te meer nadat de afschaffing der belemmerende en ongelijk drukkende belasting op het gemaal bij de wet was vastgesteld. Doch het schijnt dat wij nog lang zullen wachten op de weldadige vruchten dezer gewenschte wijziging van het belasting stelsel. Onze gemeente verkeert in eene ongunstige positie en men schroomt de grondige hervorming van een erkend vicieus stelsel om te grijpen naar ongenoegzame en verderfelijke pal- liativen. 1 VVij vreezen dat de voortduring der belasting ongunstig zal werken op de voorgestelde ir.rigting, waarbij ten anderen neg dit komt, dat het voorstel uitgaat van den heer B. M. Perk, eerst zeer onlangs hier ter stede gevestigd en derhalve slechts' weinigen bekend. Daarom komt het vrij onbegrijpelijk voor, dat geene meer algemeen bekende personen zich hebben aan gesloten. Indien de voorsteller zich niet vooraf vergew'st heeft van krachtige medewerking, zouden wij wel eenigzins twijfelen aan het wel gelukken dezer gewenschte en nuttige ondernemino-, die naar onze overtuiging, het zij nu of althans later zeker tot stand zal komen, -7- Ten aanzien van den door een messteek omgekomen sche- penjager Pieter van Muijen is nog te berigten, dat woensda°- morgen uit Rotterdam ter lijkschouwing zijn gearriveerd de hh. officier van justitie, de regter-commissaris en twee Genees kundigen. Dc dader van het feit Johannes Verwoerd, oud 27 jaren, boeren-arbeider te Zevenhuizen was dingsdagdoorouzen commissa ris van politie, den heer Beukman, op aanwijzing en onder medewer king van den waddinxveenschen veldwachter, gearresteerd en mede alhier overgebragt, reeds bij het voorloopig verhoor heeft bekend, dat hij ter zelfverdediging zijn mes heeft gebezigd en iemand gekwetst, die hem in gezelschap van anderen aanrandde en ter aarde wierp. Over het algemeen is men d«n ook van oordeel dat hier meer te denken valt aan een beklagenswaardi<- ongeval, dan aan eene opzettelijke misdaad. Ter bestrijding van de kosten van het eereteeken, ingesteld tot erkenning der diensten van hen, die in de jaren 1813/15 iu nederlandsche dienst aan de altijd gedenkwaardige krijgsver- rigtingen tot herstel en bevestiging van Neerlands volksbestaan een werkzaam aandeel hebben gehad, mitsgaders van de feeste lijke vereeniging te Leyden op 26, 27 en 28 junij, van de oud-strijders en de ridders, is eene suppletoire begrooting voor het departement van oorlog aan de tweede kamer aangeboden. Het daarop uitgetrokken bedrag beloopt eene som van 40,000. //De regering vleit zich, zoo leest men in de memorie van //toelichting, dat het te Leyden plaats gehad hebbende feest z/met regt een echt nationaal feest kan genoemd worden, dat z/het onbekrompen en op eene der natie waardige wijze is ge- z/geven, ten volle aan het beoogde doel heeft beantwoord en z/dan ook bij ailen, die het hebben bijgewoond, de aangenaamste //herinneringen zal achterlaten." Oogstberigt van den consul der Nederlanden tc Odessa, dd. 9/21 julij 1865. De buitengewone hitte, die gedurende de maanden mei èn junij heerschle, verschroeide het gras der step pen, zoodat de meeste landeigenaars, even als gewoonlijk, ge durende die maanden hun graan niet naar deze markt hebben kunnen zenden uit gebrek aan voedsel voor hun vee, waarmede tot nu toe het graan uit de binnenlanden naar bier getranspor teerd wordt. Sedert is evenwei veel regen gevallen, zoodat men de gewone toevoeren binnen korten tijd verwacht en het depot met het vorige jaar gelijk zal staan. De vooruitzigten in Zuid- Rusland luiden verschillend in sommige districten, zoo als in Bessarabie, Podolie en Ukranie, kan de oogst als een goede middelmatige beschouwd worden, vooral wat de kwaliteit be treft. Daarentegen in het gouvernement van Kieff staat alles zeer slecht. De rogge en garst hebben in het algemeen veel geleden door de aanhoudende droogte van dit voorjaar; de wintertarwe en maïs beloven echter eene zeer goede uitkomst. Nijmegen, 9 Aug. Thans is ook onze stad aan een spoor wegstelsel aangesloten, daar gisteren de lijn NijmegenCleve geopend is, en heden reeds het vervoer tusschen beide plaatsen een aanvang neemt. Gisteren middag om vier ure had er een feestrid met de aandeelhouders plaats, welke hier wederom werd opgewacht door een optogt, zamengesteld uit het werkvolk en de leerlingen der ambachtsschool. Van af het station zette de optogt zich in beweging naar de sociëteit Concordia, alwaar eenige muziekstukken werden uitgevoerd en bengaalsch vuur afgestokeD. De festiviteiten werden besloten door muziek op de groote markt, welke geïllumineerd was. Naar men verneemt hebben zich voor het aanstaande zan gersfeest niet meer dan zeven zanggezelschappen aangegeven. De tent op het valkenhof is prachtig. Men berekent de schade veroorzaakt door het verlies van den telegraaf kabel op 24 tonnen gouds. Een amerikaan, Low genaamd wil met een luchtschip den Oceaan oversteken in 50 of 60 uren. Dt metselaars te Berlijn eischen verhooging van loon. Men verwacht te Madrid eene ministeriele crisis. In het tweede kwartaal van dit jaar zijn 71,087 landverhuizers uit Groot Brittannie vertrokken. Men wil Leopold doen afstaan ten behoeve van zijn zoon, den hertog van Brabant. De grieksche afgevaardigden brengen hun tijd door met kijven. Te Zurich geeft men 100,000 fr. om de groote gehoorzaal van het zwitseische polytech- nkum aldaar te versiereu met fresco's van Semper. Keizer Napoleon heeft eene missive ontvangen van Rasoherina, koningin van Madagascar. Maandag jl. is te Londen in het kristallen paleis geopend dc tentoon stelling der producten vau engelsche en fransche werklieden ter viering van den 50 jarigen vrede. Het besluit is genomen ter vermeerdering van het pauselijk leger, door werving in het buitenland. De bijeen komst van het nieuw verkozen eng. parlement is uitgesteld tot 1 november. De senaat der universiteit te Kiel is gecensureerd wegens het vie ren van het geboortefeest van hertog Frederik. Tegen 28 dezer is de rijksraad te Koppenhagen bijeengeroepen tot het houden eener buitengewone zitting. Abd-el Kader is terug te Parijs. De engelschen nacien tc .veiuig notitie van hem. De niet als leden van den raad ingeko2en fransche maires hebben Dehalve die van Toulouse, hun ontslag genomen. Def maire van Poitiers is gevlugt met achterlating van 1,800,000 frs. schuld. Deu 17 julij zijn te Dunaburg bij Riga 250 huizen verbrand. Men beweert dat koningin Isabella van Spanje ten behoeve van haar zoon afstand wil doen. DE ONDERWIJZERS en ART. 22 DER SCHOOLWET. Vervolg en dot van n°. 351. le. Verleden jaar was er te Beilen (prov. Drenthe) verge lijkend examen. De le benoemen onderwijzer meest tevens or ganist zijn. Het examen was afgeloopen en de nominatie moest opgemaakt worden, zoo als dat behoort. Maar neen, dit ge beurde echter niet. Eerst moest ieder eens orgelspelen. Die dat toen ferm deed, bad veel kans om genomineerd te worden, zoodat per slot van rekening het geval zich zou kunnen voor doen dat er iemand op de nominatie prijkte, die nog te min was voor een ouden vierden rang. Hadden zij die als onder wijzer op de nominatie recht hadden niet alleen moeten spelen? Maar neen, zoo begreep de wethouder het niet. Het was pas een nieuw orgel en het zoude jammer zijn wanneer dit door een onbexwamen speler bedorven werd. Of de beilenscbe kin derzieltjes door een onbekwamen onderwijzer bedorven werden, zoo ver dacht de heer wethouder niet. 2». Voor eenige maanden ging men te Papendrecht den tweeden dag aan 't examineeren in 't fransch en de wiskunde. De oproeping meldde daarvan niets, 't Was dus natuurlijk dat zij die in die vakken niet bedreven waren met stille trom konden vertrekken. Nu vragen we echter: Wie betaalt de reis- en verblijfkosten van die teleurgestelden, die dachten dat men zich volgens de oproeping, bij de gewone vakken zou bepalen? 3". Een dag later was er te Delftshaven harddraverij. Al het werk nas gedrukt. Nu '.veet een ieder die maar eenigzins met eene drukkerij bekend is en er ietwat belang bij heeft dat het niet veel moeite kest om eens een eerste proefje machtig te worden, ten minste er is wel eens van geprofiteerd. 4e. vrjj(]ag jl. was er examen te Zuijlen. Een twintigtal sollicitanten had zich aangegeven. De uitslag is ons nog on bekend; maar honderd tegen één of de waarnemer welke daar reeds betrekkingen heeft aangeknoopt, krijgt de plaats. Hier hebben we nu wel zoo veel niet tegen. Hij is daar met alles door en door bekend en wanneer hij eerlijk op de nominatie is gekomen, komt het hem met recht toe. Is hij echter een sukkel (iets waarover we niet kunnen oordeelen) en meest hij op de nominatie gesleept worden (iets wat in dit geval zoo vast was als twee maal twee vier) dan wordt de zaak bedenkelijk; maar het bedenkelijkst van alles isWat beteekent dat comedie- spel met de overige negentien Tot dus verrevoor 't tegenwoordige niet meer. 't Kat, ook wel. De tijd zal leeren wat er nog van de vergelijkende exa mens wordt; maar dat we er veel goeds van verwachten, kun nen wij juist niet zeggen. A. 24 julij. Gouda, 10 Aug. Tarwe. Poolsche p. last 300. Zeeuwsebe per mud 8.00 a 9, Rogge. Inlandsche 6 a/6.50, buitenl. 6.25a/7.00. Gerst 4.00 a 5. Haver f 3.00 a 4.50. Boekweit. Fransche per 2100 ned. IS 185. No„.J'u,abantsche 200. Erwten 7.25 a 8. Bruine boonen f 9 a 13. Paardeboouen 5.70 a 6.30. Duiveboonen 6.50 a 7. Hennipzaad 8.25 a 8.50. De veemarkt met goeden aanvoer, doch de handel was niet levendig en niet alles werd verkocht, daarentegen gingen vette schapen en lammeren gelijk mede magere varkens vlug van de hand. Kaas. Aangevoerd 32 partijen 22 a 26. Goeboter 1.20 a 1.30. Weiboter 1.10. Aan stads waag gewogen, van 410 Aug. 30/4, 875/8 en 65/16 boter, te zamen 19350 ned. Boter 52 a 60 het vierde, 1.30 a 1.50 per n. "8. Ter markt 434 mud aardapp. 1.80 a 2.60. Dordrecht, 10 Aug. Tarwe 20 c. hooger. Puike twee jarige witte Z. en VI 8.40 a S.60, mindere 7.50 a 8.20, beste jar. Z. en VI. 7.50 a 8.20. Overm. 6.90 it 8.80. Rcgge, 10 c. lager, jar. z. 6 a 6.30, do. Overm. 5.60 a 6, nieuwe f 5.60 a 6.40. Gerst, n. winter 4 a 5, jar. zomer 3.60 a 4.50; Spelt 3.40. Haver, inl. voeder 3 a 3.50, do. dikks 3.60 a 4. Paarde- booncn prijshoudend 5.80 a f 6.30. Erwten, goed kokende bl. 7.40 it ƒ7.60, afwijk, 7 a 7.20. Witte pruïs. 7.60. Boekweit 10 c. lager. Roozentlaats. per 2100 n. IsO. Peel 170 gehouden, 165 geboden. Londen, 7 Aug. Granen. Eng. tarwe 2/ it 3/— houger; vr. 1/ a 2/—; gerst 1/en haver 6 d. Aanvoer vin 31 julij tot 5 aug. 899 qr. inl. en 16392 qr. vr. tarwe, 125 qr. inl. en 4000 qr. vr. gerst, 451 qr. inl. en 45420 qr. vreemde haver. Aan de veemarkt van heden waren aangeveerd: 6780 runderen, 317 kalveren, 26570 schapen en 290 varkens. Voor beste kalveren werd 5/6, voor do. kalveren 5/4, voor do. schapen 6/en voor do. varkens 4/10 pr. steen betaald. 8 Aug. Boter. Friesche 116/ a 120/Kampen en Zwolle 106/ a 116/Groningen 90/ a 93/—, Emden en Leer 96/ a 100/Yersey 96/ a 108/ Kaas onveranderd in p.ïjs. 9 Aug. Granen. Eng. tarwe bedong niet grif vorge prijzen, vr. fiaauw, gerst vast en haver prijshoudend. Aanvoer van 58 aug. 220 qr. inl. en 5870 qr. vr. tarwe, 10 qr. inl. en 3140 qr. vr. gerst, en 280 qr. inl. en 21190 qr. vr. haver. 10 Aug. Aan de veemarkt van heden waren aangevoerd: 1530 rundsren, 791 kalveren, 11280 schapen en 210 varkens. Voor beste runderen werd 5/2, voor do. kalveren 5/2, voor do. schapen 6/4 en voor do. vaikens 4/10 pr. steen betaald, 11 Aug. Boter. Friesche 116/Eng. tarwe 1/ a 2/hooger en vr. zonder handel.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2