öiitncnlonb. Gemengde Berigten. Ingezonden. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. is het hoofdstatiou, v.ui daar loopt de lijn noordwaarts naai de mending der rivier Kwiekpak, langs die rivier over het eiland Maiwei naar de kaap Olj'u-Torsk, noordwaarts van Kamschatka, vervolgens over Ochotsk en Ajan naar Nicolajevv aan de Amur. Binnen drie jaren zal de gansehe lijn gereed zijn. Hoewel men niets zekers heeft vernomen omtrent den gang der onderhandelingen te Gastein, wordt thans geen twyfel meer gevoed aan de vredelievende oplossing dér kwestie. Er zal eene gemeenschappelijke regering worden benoemd, ten einde op die wijze te verhoeden, dat in het vervolg onregelmatighe den plaats grijpen, gelijk in de jongst verloopen weken zijn voorgekomen, waardoor de algemeene rust in gevaar is gebragt. 11 Aug. I)e koning van Pruisen zal den 19 dezer Gastein verlaten en vertrekt van daar naar Salzburg, waar hij, naar men stellig verneemt, eene bijeenkomst zal hebben met den keizer van Oostenrijk. De gunstige wending, die in de onderhandelingen tusscheu beide regeringen gekomen is, zal spoedig tot een positief resultaat leiden. GOUDA, 16 Augustus. Ter kaasmarkt waren heden aangevoerd 114 partijen, die vlug verkocht werden van 24 tot j 29. De naald tot herinnering aan de komst van Willem I te Scheveningcn is thans opgerigt. Zij staat nu, als men uit het dorp naar het zeestrand koiut, ter regterzijdcnaast het zoo genaamde kleine badhuis verheft zich nog eene villaop de volgende duiuhoogte daar naast, naar de vuurbaak toe, verheft zich de naald tegenover het punt aan zee, waar Willem I in 1813 uit Engeland aan wal kwam. Men merkt dit monument weinig op, want de groote meerderheid wandelt naar de andere zijde, dat is iu de rigting van het gemeente-badhuis. De hoogte is niet onaanzienlijk, 15 a iO voet boven het duin maar juist omdat het monument op een zoo hoog punt staat, schijnt het kleinmen heeft er thans een koperen bal op geplaatst zeker om de aandacht te lokken. De estrade is niet gesloten, zoodat men, op het duin staande, het stuk ziet. Het voetstuk rust op drie trappen van blaauwen steende naald zelve is van grijs blaauwachtigen steen. In de Staats-Courant van 12 dezer is opgenomen het verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen A, volgens arr. 59 der wet van 2 mei 1863 (Stbl. n°. 59), uitgebragt aan Z. Excell. den minister van binneulandsche za ken. Aan het slot daarvan leest men het volgende welken algemeenen indruk het examen op de commissie maakte, is uit de opmerkingen over elk der vakkeu afzonderlijk reeds op te maken. Bij de meesten der afgewezenen was blijkbaar gebrek aan ijver, ain ernstige, naauwgezette opvatting hunner studiën de oor/aak van een onvoldoend examen. Meer nog dan de onvolledigheid van kennis gat bij velen de oppervlakkigheid en slordigheid der opstellen den indruk van onverschilligheid en zorgeloosheid. Het verslag is geteekend door de hh. J. Bosscha, voonitter; 1). G. Cramer, secretaris. Vrijdag jl. is te Schiedam in de vergadering van den gemeenteraad met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van burgemeester en wethouders, om ten behoeve van die ge- meer'e de uitzonderingsbepaling te vragen van art. 10 der wet tot af-chaffing der plaatselijke accijnsen, te dien effecte dat binnen die gemeente bij voortduring eene belasting op granen en meel moge geheven worden, tot zoodanig bedrag als ge noegzaam zal zijn om in het te kort te voorzien. De commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland heeft den 9n dezer ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat ingevolge besluit van 8 aug. 1865, 1°. de opening der jagt op klem wild, opgenoemd in de 2e zinsnede van art. 17 der wet van den 12n junij 1857 (Stbl. n°. 83), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op zaturdag den 2n september a. s. met zonsopgang2°. dat van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jagtbedrijf, vermeld in an. 15, lett. e der aangehaalde wet; en 3°. is bepaald, dat de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts 3 malen 's weeks en wel des woensdags, vrijdags en zaturdags zal mogen wor den uitgeoefend. Aan de Bataviasche berigten tot 30 junij jl. ontleenen wij het volgendeBelangrijke politieke gebeurtenissen hebben ook in de laatste helft dezer maand op Java niet plaats gehad, en van de buitenbezittingen valt slechts te vermelden dat ter west kust van Borneo voortdurend kleine gevechten worden geleverd, wier voor de inboorlingen altijd nadeelige uitslag niet schijnt te leiden tot het gewenschte resultaat, de volkomene demping van den opstand. Men ral zich ten laatste gedwongen zien tot een bepaalde keus tusschen een politiek van inkrimping of van uitbreiding van het nederlandsche gezag op Borneo. Op de buitenbezittingen zoowel als op Java blijft de weers gesteldheid ongestadig, en dientengevolge welligt de gezond, heidstoestaud slecht. E?n aanstekende keelziekte heeft te Batavia in de laatste dagen onder de kinderen vele offers gevorderd. In de saraaraugsche couranten wordt als zeker medegedeeld dat aan de ned. ind. spoorwegmaatschappij definitieve concessie verleend is voor de lijn Batavia-Buitenzcrrg, en dat de wérk- fcuiphedfen aan "die irji* vóór het einde vaa dij, jaar zuftea wordpu aangevangen. Van den voortgang^ der werkzaamhedea op de lijn Samarang-Vorstenlanden ontvangt men steeds de meest voldoende berigten. Handel eu scheepvaart blijven in statu quo. Ook de nij verheid laat niet zeer gunstige berigten van zich hooren. De maatschappijen, die zich de katocncultuur en de mijnont°-in. ningen in nederlandsch Indie wilden aantrekken, blijken°tot nog toe niet geslaagd te zijn in hunne pogingen. De suikerindustrie wacht steeds gunstiger voorwaarden van bestaan, en het /,-quoiisque tandem" dreigt menigeen te ont glippen. De menigvuldige regens hebben, gelijk uit de officiële verslagen blijkt, geen goed gedaan aan de te veld staande rijst. In verscheidene residentien is de oogst niet gunstig te noemen'. Nubar-pacha komt te Parijs eene cgyptische leening sluiten. Slees- wijk-Holstein begint jammerlijk te kermen over de zegeningen der prui. sische verlossing. De Aprilbaron heeft ingehuurd om nog eens jong te worden. Tc Parijs en omstreken wil men stoom-omnibussen invoe- ren- I11 Dolpn ziju de staatkundige vervolgingen en de deportation weder begonnen. De russische armee wordt eenigzins ingekrompen. De belgischc senaat vraagt gratie voor den minister Chazal wegens duel ver oordeeld. Het bouwen der hoogere rijks-burgerschool te Zwolle is ge raamd op ruim 80 duizend gulden. In het begin dezer maand stond te Konstantinopel de hanuel bijna geheel stii. Te Mexico is eene akademie van wetenschappen en fraaije letteren door den keizer op zijn geboortedag geïnstalleerd. 14000 menscheu ziju uit Ancona gevlugl, de toestand der overgeblevenen is rampzalig. De cholera vertoont zich te Praag. Het pruisische marinesiation in de oostzee is uit Dantzig verlegd naar Kiel. Te Breslau leert men vrouwen en meisjes het boekhouden. Rcnan zal met october een geschrift over den h. Paulus uitgeven.Tot zondag jl. waren te Ancona 781 sterfgevallen opgegeven. Te Barcelona vlugt een groot gedeelte der bevolking voor d cholera. Zondag ea maandag zijn te Parijs 300,000 reizigers gearriveerd om het feest van dingsdag te vieren. Prins Nagato heeft tegen den taikoen de bemid deling van Frankrijk en Engeland ingeroepen. Te Valparaiso is door een brand voor 200,000 dollars aan waaide vernield. Vier zuid generaals Shelby, Maygruder, Ilood cn Hampton hebben dienst genomen bij keizer Max. Te Parijs vertelt men dat Jefferson Davis, om veel last te voorkomen, overleden is. De oostenrijksche regering zal 120 mil- lioen papieren geld uitgeven. Vele inwoners van New-Orleans emigreren naar Brazilië. De zetters der drukkerij Bouvier te Poissy weigeren te werken, zoo lang de zetterinnen niet verdreven zijn. Mijnheer de Redacteur Door de volgende regelen in uw veel gelezen blad op te nemen, zult gij den steller derzeive verpligten. Toen voor eenige weken in de tweede kamer de wet tot af schaffing der plaatselijke accijnsen was aangenomen, betuigden wij openlijk onze ingenomenheid met dat besluit en bragien luide welverdiende hulde aan minders en vertegenwoordigers voor het groote en goede, dat zij tot stand hadden gebragtonze hulde werd bewondering, als wij acht gaven op de vele moeije- lijkheden, gegronde en ongegronde bezwaren door een -al van gemeenten tegen deze wet aangevoerd, en tegen welken storm de trouwe wachters van regt en billijkheid, Gode zij dank, stand hielden. Destijds begrepen wij wel, dat er ook in onze gemeente door derving van belasting op tarwe en gedistilleerd een te kort in de financiën zou ontstaan, doch hierin zagen wij geen bezwaar, immers «j zijn bereid een half per cent van onze bezittingen te betalen, en wanneer ieder dat doet, dan zal, naar onze be- scheidene meening, ook met het 4/s der personele belasting, die wij van het rijk ontvangen, het équivalent gevonden zijn. Een halve cent van elke gulden die men bezit, eens in een jaar, wie kan daar tegen zijn wie heeft zulk eene kleinigheid niet over voor de lieve gemeente, alwaar men eene goede woon plaats vindtwie is baatzuchtig of verblind genoeg om hier tegen zijne stem te verhellen gewis niemandvooral hij niet, die zich den naam van liberaal toekent, want dit toch zou zijn, breken met eigen politieke beginselen, een op nieuw toetreden tot het stelsel van protectie, van voorliefde en onderdrukking. Zoo aacktert wij voor eenige wekengeen wonder dus dat wij niet wel te moede waren, toen wij in le raadsvergadering van den lln dezer een voorstel van burgemeester en wethouders hoorden bediscussiëren en aannemen, cm vergunning te vragen tot het heffen eener belasting, groot f 2.50, op de tarwe. Hoe is het mogelijk.! dat stelsel, dat den vloek der eeuwen draagt, waardoor de middenstand, de winkelier en de ambtenaar naar gelang vnn hnn vermogen, oneindig meer betalen dan de meergegoede, wil .men behoud :i men wil den ziekelijken toe stand der maatschappij, die helaas regel was geworden, uog doen voortduren men wil het doodvonnis, nog kortelings over die hatelijke belasting geveld, zoo niet vernietigen dan toch de executie op de toekomst schuiven. Koe is het mogelijk, dat mannen dit willen wier liberala beginselen wij kennen, die in zoo menig opzigt, juist om het getrouw blijven aan die beginselen, onzen eerbied hebben af gedwongen, en dien wij nog ten spijt onzer teleurstelling eene onverdeelde achting toedragen. Neen, burgemeester en wethouders, neen gemeenteraad van Gouda, gij hebt niet goed gehandeldeen kloek besluit in de gegevene omstandigheid was uwer waardig geweestgij weet het immers, wijsheid overreedt ea moed geeft de wet, wat waar is moet mogelijk zijn en zal ook eenmaal in de werkelijkheid optreden; de mensch maakt wetten en de wetten maken hem; door die overtuiging gerugsteund, hadt gij moed behooren te hebben tot het invoeren eener meer redelijke, gelijkmatige be lasting, volkomen zeker, dat men in later tijcl door de wet opgevoed, ook uwen naam met eerbied noemen zou. Wat raakt u de verachting der dwazen of de toejuiching der menigte, die niet nadenkt; die verstandig is moet weten wat hij heeft tegen te gaan en wat hij heeft te bevorderen het doel der wetgevers moet zijn //de welvaart van het nageslacht;" die hieraan zijne krachten wijdt heeft aanspraak op onze ach ting, maar die dat doel miskent, moakt zich schuldig aan pligt- verzuim. Ach, gemeenteraad van Gouda, konóet gij nog terug komen op uw genomen besluitwant inderdaad uw decorum is aan getast, en als straks de burgerij haar brood ziet beiast, en 25 opcenten op de personele belasting moet betalen, dan gewis zult gij op de achting en het vertrouwen van velen niet meer kunnen rekenenwant vroeger mogt een dergelijke toestand, als het ware door de gewoonte regel geworden, zijl- geduld, voortaan zal men vergelijkingen maken tusschen onze gemeente en anderen, en een regtmatig gevoel van achteruitzetting zal zich door luid gemor openbaren, de ur nog voortdommelende menigte zal worden wakker geschud, eu hunne misnoegdheid zal voedsel vinden in de rede, en u zal het verwijt treffen dat gij den tijdgeest hebt miskend en dat gij de burgers tot last dragers der maatschappij hebt gemaakt. Weg dan met die verfoeijelijke broodbelasting de tijd en de omstandigheden gedoogen haar niet meer, eene belasting die gelijkmatig naar ieders vermogen drukt moet hare plaat3 inne men, het idéaal der grootste staatkundigen moet verwezentlijkt worden niet langer dan enzen minister beinoeijelijkt met aan vragen om uitzonderingswettenhet moet er toch eens toe komen, en al het tegenstreven is slechts onnutte tijdverspilling de groote geest dezer eeuw let in zijne heerschappij op geene individuen meer, maar bedeelt alleen het welzijn van het al gemeen. M. Gouda, 15 Augustus 1865. Zitting van Vrijdag11 Augustus. Voorzitter mr. A. A. van Bergen IJzcm'iorn. Tegenwoordig zijnde hh.de Grave, Viruly, Kemper, Droogleever, Remy, Prince, Braggaar, van Gennep, Kist, v. Straaten en Luyten. De notulen van het verhandelde in de vergadering gehouden den 4den dezer worden goedgekeurd. De B. deelt mede, dat hh. ged. staten, onder dagteekeniug van 1 dezer, eenige bedenkingen hebben in het midden gebragt tegen sommige artikelen van het algemeene politie-reglemeut, onlangs door den raad gearresteerd; Dat B. en W. daarover met dat collegie in briefwisseling zijn getreden en te weeg hebben gebragt dat eenige der gemaakte opmerkingen zijn teruggenomen, doch voorstellen om aan anderen toe te geven en alzoo in art 19 en 25 de woorden „commissaris van politie" te doen vervangen door „burgemeestc en wethoudersachter alinea, van art. 52, waarin gesproken wordt van de verpligting om toestemming te vragen tot het houden van koeijen, het ophokken vau varkens, enz., te stellende woorden: „deze vergunning kan alleen geweigerd worden in het belang der opeu- „bare gezondheid." B. en W. geven bij het voorgaande ook nog aan den raad in bedenking art. 41 derwijze te wijzigen, dat geheel en al verbodeu wordt het zitten op karren, enz., en dus niet uitsluitend dan, wanneer zij geladen zijn. Na eene korte woordenwisseling over de voorgestelde wijzigingen, worden zij, zonder hoofdelijke stemming, aangenomen en de verordening, gelijk zij nu luidt, op nieuw vastgesteld. Voor not. worden aangenomen drie dispositien van ged. staten, waarhij goedgekeurd worden wijzigingen in de begrooting voor 1865 en berust wordt in de vastgestelde verandering der schooluren op de jonge jufvrouwen- school. De be<*rooting van het bested, huis voor kinderen wordt in handen gesteld der hh/Prince. v. Straaten en Luyten. De B. deelt mede, dat aan hem is beteckend eene dagvaarding van de commissie van liquidatie voor de zaken der voormalige momboirkamers, welke in booger beroep komt van het vonnis, te haren nadecle in eerste instantie gewezen, en op voorstel van ZEd wordt besloten, onder overleg ging van advies va. den advokaat Blussé, aan ged. staten autorisatie te vragen om zich te verdedigen. Aan de orde is het voorstel van B. en "W. betrekkelijk het belasting stelsel, waarvan, op verzoek van den br. Prince, voorlezing wordt gedaan De hr. iruly geeft te kennen, dat hij, na het indienen van dit voor stel, bij uadere beschouwing tot het gevoelen is gekomen, dat, wat het behouden van eenige accijnsen aangaat, het, op grond van de kostbaarheid der surveillance eu van het moeijelijk tegeDgaan van fraude, v crkiesselijk zou zijn, geene opcenten op den rijksaccijus van het gedistilleerd te heffen, maar, om het daardoor te ontstane vvrl-es te dekken, door dea accijns op het geniaal met een halve gulden per 1U0 pond te verhoogen eu aizjo te brengen op 21/o gulden. B. en \V. nemen dit voorstel over. De hr. Luyten ontwikkelt iu eeue uitgebreide rede het gevoelen, dat geene speciale wet voor dcic gemeente uoodig is, daar bij ceue ceuujzius hoogere-opvoering van den door B. eu W. voorgesteldeu hoofdtlijkeifom slag en opcenten op de rijks ncrsouele belasting en daarmede gepaard gaande bezuiniging, zeer wel eene belasting op voorwerpen van gebruik kan gemist woiden. Hij toont aan, dat iu de lamste viji jaren wel 50,000 aan buiten gewone uitgaven, vooral om verbetering of opngting wa schoolgebouwen, uit de gewone inkomsten is kunnen gevonden worden, zonder dat gebruik is behoeven gemaakt te worden van de jaarlijks verleende autorisatie tot opneming van gelden, en de tot dit einde op de begrootiug voorkomende sommen ouuoodig zijn bevonden, hetwelk iu het thans loopcude dienstjaar mede het geval zal zijn uit de, tot sluiting, er opgebragte geldleening, die met zaï behoeve.. te worden aangegaan, eu ZEd. argumenteert daaruit, dat inkrimping van het budget zeer mogelijk is. Hij wijst daarbij op nog verschillende posten, die, naar zijn inzien, voor vermindering vaibaar ziju, en op grond van het een cn ander bestrijut hij het voorstel van B eu W. om alhier eene belasting op het gemaal te blije - a heffen. -.adat de B. voor een korte poos de deuren had Jo^u s'uiten, leest de hr. v. 8traateu, deze weder geopend zijnde, eene korte memorie voor waarin hij wel betreurt, dat het bestaande belastingstelsel veranrd moet worden, maar van meenmg zegt te zijn, dat, nu het eens zoo is, men ztch iu de gegeven omstandigheden moet schikken. B zuinigiug gelooft hij met dat kan worden ingevoerd. Hij wil volledig gevolg gi ven aan dc wet, en dus geene accijnsen heffen. De hr. Kemper geeft te kennen, dat hoofdelijke omslagen of andere dergelijke directe belastingen, die het inkomen der belastingschuldigen tot grondslag hebben, iu beginsel tot de voortreffelijkste behooren, maar dat, zoo lang de meuschen niet eerlijk zijn, hetwelk hij zegt, dat zij niet zijn eu niet zelt met juistheid en naar waarheid hun inkomen willen opgeven, die belastingen naar zijn inzien, tot de muist wenschtlijke behoor.-;), als tot groote ongelijkmatigheden geleidende eu, in meerdere of mindere mate iu eene vertering-belasting veranderen en dus het beoogde doel missen. Dat, kon men er buiten, hij dan ook zoo'u belasting zou willen weglaten uit het belastingstelsel der gemeente, maar dat, zoo als nu de wet luidt, een hoofdelijke omslag onvermijdelijk zijnde, hij het b :ieu vau c; -,-u daarenboven zou willen achterwege laten. Dat hij vol:.oiucu overtuig I .s, dat, door bezuiniging, het heiieu vau verbruiks-b;lasting kan wordi.» ver meden, waarvan hij eene op het gedistilleerd echter ah os Wcm-iu*. p het gemaal zou verkiezen. Dat echter het door den hr bui -.n- istcr, iu de besloten vergadering, gesp-okene, hem aan het wankelen brcugt, hoe danig li ij zijn stem zou moeten uitspreken dat hij, zoo op dien groud, ais omdat hij niet geroepen is mede te werken tot het m toep--.-iug brtngeu van het belastingstelsel, zich over de-ze aangelegenheid buiten stemming zal houden. De B. bestrijdt de meening van die leden, welke het cevoclen voorstaan, dat bezuiniging mogelijk is. ZEd. zegt, dat, zijn iu de laatste- jaren bui tengewone zaken voorgekomen, er altijd dergelijke uitgaven zullen zijn. Dc hr. Luyten beantwoordende Jen B. /egt, Ja:, is er rui;ut< van geld, men ook ruim met de uitgaven is. Hij wijst op verschillendzaken, zoo als kazerue, ïulirmerie, waaraan thans niets ten koste b-hoeft g legd te worden. Zijn er buitengewone zaken, waarvan ook het nageslacht voordeel erlangt, dan zou, z. i. het aangaan vau eene geldlcening wenschchjk ziju. De B. wijst er cp, dat de begrooting van het loopeode ja;u-, door dea raad, met eenparigheid van stemmen is aangenomen, waarop door d a heer Luyten wordt geantwoord. De hr. ltemy zegt het te betreuren, dat het in deze gem uitc onver mijdelijk is het vrije verkeer te belemmeren, maar dat de mo w ->■* het ettelijke jaren geleden iu had, om tcueu hoofdelijk, u ore-dag u, i te verdoelen, hem doet terugdeiuzeu om zijne stem te o.:.i..dcu a. het voorstel van B. en W. hetwelk wordt aangenomen m stemmen, die der hh. Luyteu en v. btraaten, terwijl de hr. K r buiten stemming houdt. De gemeente-rekening over 1864 wordt got Igekcurdiu 176,382.28, iu uitgaaf f 155,079.02*, tu derhalve nvt van f 21,303.25a. B. eu \Y. houden zich daarbij ba.' a B. en W. leveren in eene verklaring, betrekkelijk schuidv mgtu van vorige diensten di-r armeu-admiuistraticu. Not. De rekening vau bet burgerlijk armbestuur over 1864 wordt go.il^r— keurd in ontvang 19,336.45a, iu uitgaaf 16,897-01, cn derhalve met tin batig slot van 2439.445. insgelijks wordt goedgekeurd die d r beide gasthuizen iu on.vang f 14,669.64, iu uitgaaf f 11,463.35 en derhalve met ecu fcut:_- van 406.28. Die van het bestedelingsbnis voor kinderen -, in ontvang 6 '67-31, iu uitgaaf f 6540.53 en derhalve met een batig slot van f 326 79. Eu die van den kassier bij de bank van leening over h-.t boikjaar, gesloten uit. april lbGö iu ontvang f 6,S69.52, iu uitgaaf 0,4 '1.65a en derhalve met een voordeelig slot van f 431-^öa. Aan YV. van Pruisseu wordt, volgens verzoek, tegen betaling van f 70 eu bet onderhoud der hoefslagen voor 5 jaar afgestaan den houthak, langs het jaagpad vallende. YYordt goedgevonden f 900 beschikbaar te stellen tot opbouw va:, stal voor de paarden der officieren van het garnizoen. Deze -om te v.n.ieu uit de gelden, door den hr. N. Yzeudoorn :n de gemeentekas ges.ort w.r aankoop van grond en afkoop vau recognitie-gelden. Tot hulponderwijzer bij de tusschenschool wordt met eenparige stemmen benoemd de hr. F. H. Landsman. Hierna sluit de voorzitter de vergadering GOUDA. Geborlx: 11 Aug. Anthomus, ouders J. van Waas en H. Bruistens. 12. Cornelia, ouders D. Scton en W van Leeuwen. 13. Hendrik, ouders

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2