Zondag, 20 Augustus. Hi? 3314. 'E KOOP: leden. öuitenlflnb. Overzigt. 6°- 1865. ff ÏDERS extra OTGRAS. naar bij den Uitgever 1865. 85% 0-1/ 96 5978 47716 45716 i- OUDSCHE COURANT. 8074 83’716 917» 59’716 807, 637s itus 1865. tje Stofberg, geb. K. Schouten, erd bij G. F. GOUDA, met emeente-accijns instens tien kan 't 72716 717. 22716 i in het v©r- ,AMEN, kan eplaatst worden. i bij den Koster i. LINDEN op n KRUIDE* dt gevraagd een de P. G., niet 39716 46716 39716 4678 één tot zes voor LEVER a 4671(> never 2de soo-t kan 575 cercs ie 7o Per ka» nindere sterkte 15 Augustus. Hoogste koers. 61’716 72716 9678 477s 71’/s 2278 INKMAN. met gejuich begroetten, beschaamd te zien. Gebleven koers. 61’716 72’/, 967s 1477a GOUDA, den 19 Augustus. Alles schijnt aan te duiden, dat de verschillen tusschen Oos tenrijk en Pruisen tot eene voorloopige overeenstemming zijn gebragt, terwijl sommigen zelfs beweren, dat de grondslagen -ijn gelegd tot eene definitieve schikking. Men heeft van weerskanten iets toegegeven en zoo eindigt het geheele rumoer met de verzoening der onderdrukkers ten koste der hulpelooae inwoners van Sleesw\jk-Ilolstcin. Van Pruisen onder Eismarck is geen goed te wachten en Gostenrijk toont wel een beter gelaat, maar verraadt telkens zijne bekrompeue inzigten en de onopregtheid zijner verzekeringen. Men waagt het niet Italië nogmaals opentlijk aan te tasten, maar men belemmert elke poging tot schikking met Rome en protesteert te Madrid tegen de erkenning van het koningrijk. Napoleon vermaakt zich met militaire evolutien, viert zijn naamdag met het scheppen van tallooze ridders en te Cherbourg vertoont men de scheepsmagt en de engelsche vriendschap. Hij geniet in rust de gemakkelijk verkregen heerschappij, ontzien en gevreesd in Europa heeft hij van buiten niets te duchten, maar binnen bedreigt hem de langzaam ontwakende geest van het fransche volk, dat allengs bekomt van den schrik voor het spook der anarchie, dat de republiek der tyrannij in de armen wierp. Een ander bezwaar ligt in Mexico Max kan niet op eigen kracht steunen en de unie kan de fransche bemoeijing op amerikaanschen bodem niet dulden, en hoe ongunstig de omstandigheden nog zijn, kan men in eea niet zeer ver ver schiet de moeijelijk heden voorzien die de mexicaansche zaken den keizer zJi baren. Zoo Maximiliaan den strijd niet opgeeft, zal de eerzucht van Napoleon niet dulden, dat hij den keizer van zijne vinding aan zijn lot overlaat en wat men ook bewere, Amerika kan geen europeschen indringer als keizer erkennen in de door schandelijk geweld onderdrukte republiek. Te Rome begint men eindelijk te denken aan het organiseren van het legermen wil het brengen op 12000 man, die wel voldoende zullen zijn om rust en orde te handhaven. Het on derhouden toch van een leger ter afkeering van buitenlandsch geweld is ondenkbaar voor den kleinen staat; maar leert de on dervinding niet dat geene legermagt den stroom der omwenteling stuit, als die tuimelgeest eens doorgedrongen is tot het volk. In de Donauvorstendommen vertoonen zich gevaarlijke tee- men van woeling en oproer; zij worden even als vroeger vrij willekeurig bestuurd, maar zij mogen toezien en zich spie gelen aan het lot der Elve-hertogdommen, die de bevrijders met gejuich begroetten, om weldra hunne verwachtingen bitter Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. nnTVl/ir a wt In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Uitgave Van A. JdKIA JxMAn morgens ten 11 ure. - London, 15 Aug. Berigten uit New-York van 5 aug. melden dat de minister van oorlog aan den generaal Sheridan heeft bevolen alle blanke troepen in Texas, welke gemist kun nen worden, te ontslaan. De minister van financiën heeft be volen dat alle staatspapieren van belasting vrij zullen zijn. In Tennessee zijn meestal uitstekende bonds-officieren gekozen, die aan de zaak der Unie zijn toegedaan. Naar men. verneemt heeft de gezant van Juarez te Washington aan zijne regering aan geboden troepen te zenden in detachementen van 1000 man elk. 17 Aug. Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden dat tusschen den Oranje Vrijstaat en de Bajutos een oorlog is uitgebarsten. Deze laatsten loopen in grooten getale het land af, plunderen en vermoorden de bewoners. Zij hebben een aanval gedaan op Natal, dientengevolge zijn britsche troepen naar de grenzen gezonden. Van regeringswege zijn bevelen uitgevaardigd, ten einde maatregelen in te voeren om de uitbreiding van de veeziekte tegen te gaan. Deze bevelen geven aan de inspecteurs het regt om stallen en alle plaatsen, waarin vee gehouden wordt, binnen i De prijs der Advertentien van regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, eiken regel daarboven 10 Cent. I Buitengewone letters worden beregend I plaatsruimte. te gaan, terwijl zij tevens gemagtigd zijn om de door de ziekte aangetaste beesten te verwijderen, die, als zij sterven of afge maakt worden, begraven moeten worden. De eigenaars van stallen worden tevens uitgenoodigd om aan de plaatselijke besturen mededeeling te doen, wanneer hunne stallen zijn aangetast, zoo- dat er onmiddellijk maatregelen kunnen genomen worden, om het kwaad tegen te gaan. De correspondent van de Times te New-York schrijft om trent de mexicaansche zaak onder anderen het volgendeHet washingtonsche kabinet gelooft dat keizer Napoleon nooit tot de mexicaansche expeditie zou zijn overgegaan, zoo hij niet voor 7pker gebonden had, dat het zuiden zich op den duur zou staande houden. Wat hiervan ook te denken zij, bet hoopt en verwacht dat de keizer nu de in eene valsche onderstelling aangevangen onderneming zal laten vareu. Er zal in deze zaak geen bepaalde stap van deze zijde worden gedaan voor dat het congres ver gadert. Doch het is zeker dat het kabinet de leer van Monroe wil staande houden, zoadat er nog groote moeijelijkheden voor de vereenigde staten te verwachten zijn, tenzij keizer Napoleon de onderneming opgaf, hetgeen bij zijne bekende volharding zeer twijfelachtig is. Op den zuid westelijken spoorweg is thans een stelsel in werking gebragt tot eene electrische communicatie tusschen de passagiers en conducteurs. Dit geschiedt met een toestel, uit gevonden door den heer Preece, hoofdopzigter der telegrafische dienst langs die spoorweglinie. Met dien toestel heeft de pas sagier slechts aan een schelknop te trekken, waarop alsdan da delijk bij eiken conducteur en ook bij den machinist eene schel Itfidt. Tevens zijn er regels vastgesteld ter bepaling in hoever de conducteurs, bij zoodanige waarschuwing, de machine al of niet moeten doen stoppen. De jongste tijdingen uit Amerika maken melding van vreeselijke regens, welke vooral in Missouri zijn gevallen. De oogst is dien ten gevolge bijna geheel vernield, terwijl aan den tabak aanzienlijke schade is toegebragt. 18 Aug. De Scotia heeft berigten uit New-York loopende tot 8 dezer des avonds. De regering heetf aan de troepen in Texas bevolen om in het mexicaansche geschil de strengste on zijdigheid in acht te nemen. De president is volkomen hersteld. Er zijn bezettingen van kleurlingen gezonden naar de binnen steden van Z. Carolina. Parijs, 16 Augustus. De Moniteur zegt in zijn bulletin, dat de spaansche regering, op de aanmerkingen van Oostenrijk wegens hare erkenning van het koningrijk Italië, geantwoord heeft, dat zij nimmer van het standpunt is uitgegaan, det hare staatkunde geleid behoort te worden door dynastieke belangen, welke afgescheiden zijn van die der spaansche kroon. De Moniteur ziet voorts in het besluit van den pau< m zijn leger te vermeerderen, eene eerste poging om zich allengs in staat te stellen, ten einde in de behoeften der veiligheid van het land te voorzien, wanneer Frankrijks troepen uit Rome ver wijderd zullen zijn. De Moniteur deelt mede hoe Frankrijk en Engeland tot het besluit gekomen zijn om hunne eskaders wederkeerig in beide landen bezoeken te doen afleggen en voegt er bij, dat Engeland heeft geuild, dat zijne vloot den 15“ augustus in Frankrijk zou doorbrengen. Frankrijk kan zich Jechts geluk wenschen met de gevoelens van vriendschap, welke dit denk beeld bij de britsche regering hebben doen ontstaan. Hetzelfde blad zegt, dat eene merkbare toenadering heeft plaats gehad tusschen Pruisen en Oostenrijk. Het slechte weer, dat woensdag bijna den geheelen dag heeft aangehouden, heeft de feestviering grootendeels doen mis lukken. Van de illuminatie is weinig teregt gekomen het gas heeft nog eenigen tijd weerstand geboden aan den wind, maar de gekleurde glazen, met olie gevuld, zijn spoedig uitgedoofd en dien ten gevolge zijn de Ohamps-Elysées in volslagen duister nis gehuld gebleven. Alleen het vuurwerk is niet mislukt, tot groote vreugde van de Parijzenaars en de duizende pro’ die herwaart waren gestroomd.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1