ötnnenlanïr» Gemengde Berigtem Ingezonden. Nijmegen, 15 Aug. De feesten hebben een einde geno men, maar zullen nog lang bij liefhebbers van talent en kunst in aandenken blijven. Het 7e nationale zangersfeest heeft voor inwoner en vreemdeling ruimschoots genot en genoegen op. geleverd. De matinees waren steeds druk bezocht en op de soirees was het eivol. Onder de zangvereenigingen, welke het publiek het best voldeden en daardoor nog op ieders lippen zijn, behooren die van 's Bosch en Amstels mannenkoor. Gisteren avond had het groot instrumentaal concert plaats door de Crefeldsche kapel, onder directie van den heer Mohr, hetwelk insgelijks uitmuntend raag genoemd worden. Na a.loop, even als den voiigen avond, vauxhall. Onder eene der pauzen hield onze geachte burgemeester eene gepaste aanspraak en bragt in naam van inwoner en vreemdeling den dank toe aan het co mité, hetwelk de leiding en regeling van het feest op zich had willen nemen en met zooveel beleid en ijver ten uitvoer ge- bragt. Hij meende dan ook het gevoelen van het grootste gedeelte der zangers zoowel als der andere feestgenooten te kunnen vertolken met de verklaring, dat bet allen aangenaam was binnen Nijmeegsch wallen vereeuigd te zijn geweest. jfefacfeur Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Delft, 17 Aug. De aangevoerde granen ruimJen langzaam op tot iets hoogere prijzen. Tarwe 5 a ƒ8.80. Rogge ƒ5.70 a 6. Zomergers^ 4.30 a 4.70. Korte haver 3.60 a 4. Paardeb. 6.50. Groene erwten 7 a 30. Koolzaad ƒ9.00 a 13. Woenen, 16 Aug. Volgens een telegram, door de Presse ontvlogen, zal graaf Bloome den 16n te Ischl aankomen, ten einde eenige mededeelingen te doen. Graai Mensdorff heeft van den keizer bevel ontvangen om den 18° naar Salzburg te gaan, ten einde tegenwoordig te zijn bij de ontmoeting der vorsten. Gisteren bezocht de keizer, in pruisische uniform ge kleed, de koningin-weduwe van Pruisen. 17 Aug. Be heer Bloome is alhier terug, overbrengende de acten van bet gesloten verdrag, waarvan de ratificatie za- turdag zal geschieden. Ter eere van de aanwezigheid van den koning van Pruisen te Salzburg, zal door het personeel van den hofschouwburg eene voorstelling worden gegeven. Berlijn, 16 Aug. Volgens de Prov. Corr. heeft de heer Bloome te Gastein herhaalde couferentien met den heer von Bismarck gehad. Voor zoover men weet, is het te verwachten dat Pruisen en Oostenrijk het weldra nopens etne bepaalde re geling van het condominium en eene betere orde van zaken in de hertogdommen eens zullen worden. Daardoor zou een drin gende eisch van Pruisen vervuld en de grond voor zoodanige onderhandelingen gelegd worden, die op eene definitive op lossing betrekking hebben. Men hoort van verschillende kanten dat de regering voor nemens is maatregelen van politie te nemen tegen de fractiën der tweede kamer en het zoogenaamde centrale comité, zoodra beiden maar een teeken van leven geven. (Jit Helsingfors verneemt men dat twee oorlogsci. 3n, behoorende tot het russische eskader, op rei3 naar Stokholm verongelukt zijn. GOUDA, 19 Augustus. Woensdag omstreeks middernacht werd alhier onder het woeden van een hevig on weder grooten schrik verspreid door bet luiden der brandklok en het geroep der nachtwacht. Wel dra bleek echter, dat de roodc gloed aan den hemel veroorzaakt was door den brand van een watermol*5., in den zuiüplaspoldsr bij het dorp Moordrecht op nagenoeg een uur afstand. De door den bliksem getroffen molen brandde eeneel af, doch de bewoners bleven ongedeerd en hebben slechts hun inboedel verloren. Gisteren middag is de dienstbode van den winkelier Ruigers aan de markt achter in het water van de groenmarkt geraakt en verkeerde in groot gevaar, toen het aan de meusch- lievende poging van zekeren van Tijen gelukte, haar behouden aan wal te brengen. Z. M. heeft den heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuvlen van Nyevelt, op zijn verzoek eervol teruggeroepen als buiten gewoon gezant en gevolmagtigd minister bij de hoven van Pruisen en Saksen en voorts op nonactiviteit gesteld en den heer C. M. E. G. graaf van Bylandt, thans buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het hof van Turkije, in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst bij de hoven van Pruisen en Saksen. Gisteren zijn in den gemeenteraad te Delft eenige diseus- sien gevoerd over de wenschelijkheid, dat krachtdadige middeleu in het werk worden gesteld om ziek vee van de veemarkt te weren. Uit mededeelingen van onderscheidene leden bleek, dat donderdag een betrekkelijk groot aantal, door de runderpest aangetaste beesten ter markt was aangevoerd en verkocht, ter wijl uit eene informatie, per telegraaf bij den burgemeester in gekomen, schijnt te blijken dat in andere provinciën reeds \ee, door van de delftsche markt afkomstige runderen, door de ziekte was aangetast of dat er ten minste ernstige vrees bCotöaii tictt zulks aei geval zal zijn. In eene maandag gehouden vergadering der kamer van koop handel en fabrieken te Schiedam, is, na discussie, met eenparige stem men besloten er bij de hooge regering, met alle mogelijke kracht en ernst, op aan te dringen, dat het door den gemeenteraad te doene verzoek, om ten behoeve der gemeente eene belasting op granea en meel voortdurend te mogen heffen, ala ten zeerste in strijd met de belangen van handel en fabrieken te dezer stede, niet moge worden toegestaan. Het bederf in de aardappelen neemt vooral in het over- maassche een zorgwekkend karakter aan. Bijna op elk stuk land, waar de ziekte zich voor eenigen tijd slechts in het loof voor deed, is thans ook de knol aangedaan. Alleen de zoogenaamde jammen blijven tot dusverre van de ziekte vrij. Naar men verneemt is het kwaad in de geldersche streken niet zeer toe genomen. Men schrijft uit Haarlem dat de aardappelziekte zich ook in de omstreken, vooral op de zwaardere gronden begint te vertconen. Wat den staat van bet vlas betreft. Uit wordt «jt goeden prijs verkocht, o. a. a 700 per bunder, pp longziekte onder het vee, die hier en daar in deze omstreken geruimen tijd werd waargenomen, schijnt thans zoo goed al3 opgehouden te hebben. Omtrent de te veld staande bloemkool te Rijnsburg meldt men van daar dat het gewas bijna zonder uitzonderingen uitermate slecht is. Men had gehoopt dat de regen veel ver. betering zou hebben aangebragt, doch de wortels worden doo. de maden doorkp.aagd, ten gevolge waarvan geheele rijen ver loren gaan. Reeds zijn er gansche stukken land, waarvan het gewas geheel mislukt is, omgeploegd. Wat er nog van gezonde vrucliteu overblijft is schaarsch en duur. De verzending is zeer beperkt en de rekening sluit dit jaar voor de teelboeren hoogst nadeelig. Uit Rotterdam meldt men het volgende Naar men ver baalt, w jrd dezer dagen bij een landbouwer alhier in den omtrek een varaen door de thans op vele plaatsen heerschende var- kensziekte aangetast. Den landman werd nu door iemand ƒ12 voor dat zieke beest geboden, doch hij wilde het niet afstaan duchtende dat door het gebruik van het spek van dat beest deze of gene nadeel mogt ondervinden. Spoedig daarop stierf het varken en werd het door den landbouwer begraven. Den volgenden dag ontdekte deze, dat men het aan de ziekte over leden beest weder had opgedolven. De dader, dezelfde die het varken had willen koopen, is door de politie aangehouden en tot bekentenis gekomen. Hij bad het varken opgegraven en voor 5.25 aan een slagter verkocht. 18 Augustus. Naar men verneemt is in de alhier gehouden vergadering der feest-gedeputeerden vastgesteld, dat het VIII nat. zangersfeest in 1867 te Dordrecht zal worden gehouden. Tot feest-directeuren werden verkozen de heer F. Böhme van Dordrecht en de heer P. J. Paesschen van 's Hertogenboseh. In verband met de grooie kosten, besloot men verder dat elk lid van iedere zangvereeniging, eene jaarlijksche contributie van 50 cents zoude bijdragen. Ook werden nog vier liedertafels in den zangersbond opgenomen, waaronder ook Nijmeegsch Man nenkoor. De exkoninp van Araucanie heeft te Parijs in spijt vau «Jeu chiiiaanachen gerant eene inschrijving geopend ter herovering van zijn rijk. Pruisen zou Augustenburg ais vorst der Donau vorstendommen villen erkennen. Het voornaamste opperhoofd van Nieuw-Zeeland heeft zich onderworpen aan de Engelschen. In de republiek San Salvador is eene oproerige beweging onderdrukt. Als Augustenbure voor goed op zij gezet is, verkoopt Oldcukurg voor twee millioen th. zijn regt aan Pruisen. Het romein- sche leger zal op 12000 man gebragt worden. In Chili is de kwestie der godsdienst-vrijheid aan de orde. Het feest van 15 Augustus is te Parijs verregend. in China bedreigen de noordelijke opstandelingen de hoofdstad Peking. In west-Virginie zijn in den grond ter gemiddelde diepte van 55 duim en ter dikte van 250 voet aderen ontdekt van ver harde petroleum, die in verhouding 160 a 170 gallons per ton gezuiveide petroleum oplevert. De bedevaartgangers van Mekka hebben de choleia naar Bagdad en naar Perzie overgebragt. Men verneemt dat 16 Aug. te Gouda heeft plaats gehad eene clandestine prijsuitdeeling aan het ramp zalig overschot van het stervende gymnasium, dat der stal, zooveel eer en voordeel heeft opgeleverd. De rotterdainsche kermisvreugde is woens dag in den laten avond gestooid door een hevig ouweder en door braud- gerucht; de brand vernielde den molen „de ster" onder Kralingen. Heden (zatnrdag) wordt bij onze duitsche buren ten tooneele gevoerd: de verzoe ning van Herodes en Pilatus. Te Bucharest hebben woelingen plaats gehad die door soldaten na twee uren vechtens zijn gestild. Het paleis van volksvlijt te Amsterdam is dingsdag jl. door 8000 personen bezocht. De fransche regering heeft te Napels voor 250,000 fr. aangekocht de 43000 penningen en munten door den ridder Sant Angelo verzameld. In de gemeente Bergères, kanton Bar sur Aube zijn onlangs negen vrou wen tot leden van den gemeenteraad gekozen. De maire heeft uit schrik bedankt. De spoorweg-beambten t* Kt mac zijn tot gevangenisstraffen en geldboeten veroordeeld wegens het laatste ODgeval bij dat station. In Savoye is het dorp „les Yeillards" verbrand; vijftig huizen met den gekeeleu oogst zijn in enkele uren vernield. De Hamburgers willen regtstreeksche verkiezingen invoeren. De telegraafkabel is op 600 mijlen van New-Foundlanu afgebroken en het opvisschen is, na vier mislukte pogingen, uitgesteld tot men betere werktuigen en meer touwwerk had gehaald. Woensdag nacht zijn onder Rijswijk verschillende koebeesten door het weder dood geslagen. Het naamfeest van Napoleon 111 is te Alexandria met egyptische geestdrift gevierd. De oostenrijksche gezant te Madrid heeft geprotesteerd tegen de erkenning van Italië. Te Berlijn wordt eene honden-tentoonstellmg gehouden. De vierdaagsche reis van Abd-el-Kader naar Londen kost aan Frankrijk 12000 fr. Nadar zal 10 sept. te Amsterdam met zijn reusachtige ballon opstijgen. Jn engelsch Indie is de zomer veel heeter geweest, dan men in vele jaren '.ad onder vonden. In Pruisen neemt de oppositie tegen de re gerit g ',ij den dag toe. De parijsche zetters en steendrukkers weigeren te werken waar ook vronwen deelen in den arbeid. Geeu staathuishoudkundige betwijfelt het groote nut der brood fabrieken; goedkoop en vooral goed voedsel is voor onze volks klasse hoogst noodzakelijk, en vele steden mogen zich reeds in het bezit dier fabrieken verheugen, die bij een goede directie genoegzaam rendeeren om den aandeelhouders eeu voldoenden intrest te geven. Maar evenzeer als de staathuishoudkunde het nut der brood fabrieken erkent en de oprichting aanprijst, evenzeer veroordeelt zij de accijnsen, vooral op de eerste levensbehoeften, zoo zelfs dat niet een lid der uit zooveel elementen bestaande kamers de verdediging der accijnsen op zich durfde nemen, maar de tegenstemmers zich op ontijdigheid of kleinigheden beriepen om hun afkeurende stem te motieveereu. Hier ter stede schijnt men die zaken juist om te keeren Het oprichteu van een broodfabriek wordt overgelaten aan iemand, die zich hier eerst kort gevestigd heeft, en bij velen onbekend is, alsof zoo veel vermogende ingezetenen dezer stad, naauw in zaken van nijverheid betrokken, (getuige zooveel nieuwe fabrie ken in de laatste jaren hier gesticht) volstrekt niet wisten, hoe nuttig broodfabrieken waren. Het is te hopen dat door onderlinge medewerking de zaak tot stand kome. Het dagehjksch bestuur der gemeente zondig* daarentegen op een treurige wijze tegen de andere waarheid. Door de wet gedwongen om de zoo ge makkelijke gemaal-belasting van de ontvangsten te schrappen, en daardoor een stap te doen op den weg naar een gezond belasting-stelsel, deinst men voor moegelijk heden terug, en wil men het achterdeurtje binnen doer den minister voor hulpbehoevende gemeenten opengesteld. Hoe de accijnsen ook reeds veroordeeld zijn, hier wil men er aan vasthouden, en burgemeester en wethouders stelden daarom in de raadsvergadering van 4 augustus voor om van de 100 pond tarwemeel 2 belasting te heffen. Mogt dit voorstel door den raad aangenomen worden, en de minister deze gemeente onder de hulpbehoevende willen opne men, dan zal Gouda tot de weinige hulpbehoeve* de gemeenten gerekend moeten worden, waar de meer vermogenden niet in staat zijn de kosten te dekken, en daarom ook het penningske van den meest behoeftige eischen om daarin te voorzien. Wij hopen, dat de gemeenteraad zelfstandig dit voorstel zal van de hand wijzen, zoolang er nog zoovele behoeftigen zijn, die alle vleeschspijzen missende, van het hit, tl kiacht moeten krijgen tot het verrichten van hun zwp-en arbeid. De gemaal- belasting wordt gemakkelijk betaald, ongemerkt vloeit het geld in Je gemeentekas, wij stemmen het toe, maar het is de .>en- ning van den daglooner, van de b ;hoeftige veduwe, die even veel ja meer betalen dan de aanzienlijke, die zich niet met brood behoeft te voeden maar tal van spijzen tot zijn beschikking heeft. Kan iemand met jü00 inkomen met veel gemakkelijker 15 betalen dan eeu daglooner die 6 's weeks geniet 4, dat in evenredigheid nog minder is; en toch moet de behoeftige met een talrijk gezin (en dat is geen vreemd verschijnsel) in de gemaal-belasting veel meer betalen dan de voorname burger met eeu klein gezin. Welk schrikbeeld is toch verbonden aan het woord /hoofdelijke omslag," dat men daarvoor terug beeft? Is soms het nieuwe daarvan de oorzaak Op de dorpen is men reeds vertrouwd met dit woord en op verschillende dorpen is die omslag in evenredigheid hooger dan in onze gemeente zoude gevorderd worden en hoort men daar nu klagten over de hooge omslagen, als men daaraan eens gewoon is? Wel,over ongelijke terdeeling der lasten, wel a-"*ht men zich somtijds in evenredig heid van anderen te hoog aangeslagen, maar de som zelve wordt gewillig opgebragt. En zoude dit nu hier anders zijn, dat durven wij niet eens veronderstellen van onze burgers. Gaan de bemiddelden goed voor, dan zulleu die ƒ22000 worden opgebragt, en Gouda zal geen belasting heffen van bet zweet der armen en de schande ontgaan om onder die 50 a 60 ge meenten geteld te worden waar de algemeen veroordee1 de ge maal-belasting nog geheven wordt. Wij hopen het voor de eer van onze stad.K. Vriendelijk verzoek ik U het volgende in uwe courant ern plaatsje in te ruimen. Niet gewoon de handelingen van den gemeenteraad te be dillen, of aanmerkingen te maken op besluiten, waarvan veelal de oorzaak verborgen schijnt te wezen, zoo heb ik steeds, hoe zonderling mij sommige zaken ook voorkwamen, hei stilzwijgeu bewaard. Thans evenwel nu ik in uw vorig nornmer heb gelezen dat men de tarwe wil belasten en he* gedisteieerd niet, gevoel ik mij gedrongen, om openlijk mijne verwondering over een der gelijk besluit te kennen te g^ven. Wanneer men den jenever kwalificeert al9 eene bron van on heilen, als een kanker der maatschappij, als eer démon van onzen tijd, dan mogen er sonmigeu zijn, die deze stelling niet ten volle beamen, zeker is het toch dat eik zich overtuigd houdt, dat hij is een artikel van weelde, door welks gebruik oueiudig meer kwaad dan goed wordt gesticht. Brood daarentegen is eene behoefte, het volk voedt zich daar mede, en de ambachtsman, na volbragten arbeid huiswaarts gekeerd, versterkt en verkwikt zich daaraan; hoe vreemd dus dat men den jenever vrij iaat, en het brood wil beiasten. Gouda 19 Aug. Een Afschaffer. Zitting van Vrijdag18 Augustus. Voorzitter mr. A- A. vau Bergen IJzeudoorn. Tegenwoordig ziju de hh. de Grave, Yiruly, Kemper, Droogleever, Remy, Prince, Buchner, Braggaar, van Gennep en van Straateu. De notulen van het verhajdelde iu de vergadering gehouden 11 dezer worden goedgekeurd. De B. deelt mede dat door het overlijden van den amaicrdamsehen beurt schipper Jonker eene gemeentebediening is opengevallen en doet voorle- ziug geve» van een ingekomeu verzoek der overgebleven schippers, dat de betrekking niet vervuld mege wordendoch wordeu voorgelezen adressen van C. Been en J. Jonker, die beiden verzoeken tot beurtschipper te worden aangesteld. De hr. Prince vindt het wenschelijk dat de ontstane vacature vervuld worde. De hr. Buchner is van een tegenovergesteld gevoelen. De hr. van Straaten, vraagt, of hij het niet wel heeft, dat aan de schippers, in der tijd, is vergund een noodhulp aan te nemen, waaruit hij zou besluiten dat het bestaande getal ongenoegzaam was. De hr. Kemper zegt dat, van de vier tiiaus overgebleven schippers één nooit en een ander bijkan* nimmer een beurt waarneemt, zoodat, werd geene beuoemiug gedaan, er, in waarheid, slechts twee varende schippers zouden overblijven. In stemming gebragt wordt het verzoek der schipper® afgewezen met zes stemmen, die der hh. Yiruly, de Grave, Kemper, Prim Uraggaar ta van Straaten, tegen vijf, zijnde die der hh. Droogleever, Retny, vau Gen nep, Buchner en des Burgemeesters. Benoeming van een beurtschipper in de volgende vergadering. Op voorstel des B wordt besloten vau het voordeelig slot der rekening van 1864 zooveel op de dienst van 1865 over te brengen, als noodig is, om het aangaan der op de begrooting voorkomende geldleeuing van 18000.na te laten. De geloofsbrieven der benoemde raadsleden Droogleever, van Straaten, Braggaar en Peeters zijnde ingekomen, werden zij gesteld in handen der hh. iruly, Prince en Buchner welke, de zitting voor een korte poos geschorst zijnde, tot toelating adviseren, waarmede dc raad zich vereeuigt, terwijl elk besluit dienaangaande, ben effende de drie eerstgenoemde heeren, buiten tegenwoordigheid van elk hunner wordt genomen. De hr. van Straaten verzoekt vergunning tot den B. een vraag te mo gen rigten. De toestemming verleend zijnde, vraagt hij. of, bij den overhoop ten doch mogelijken voortgang eener dreigende ziekte de noodige maatregelen in tijd3 Waamd worden. De hr. Buchner geeft daarop een zeer bevredigend antwoord De hr. van Straateu en ook de hr. Prince vragen of er c. t; een lokaal disponi bel zou ziju. De B. geeft zijne hoop te kennen dat de bezorgdheid nog geen drin genden grond moge hebben, maar dat in elk geval het woonhuis van h t voormalige tuchthuis disponibel is. Daarna gaat de vergadering over tot eene zitting met gerioten deuren. GoUda. 17 Aug. Tarwe. Poolsche p. last 300. Zeeuwsche pe* mud 8.00 a 9. Rogge. inianJschc j 6 af 6.50, buitenl. 6.25 a 7.00. Gerst 4.00 a 5. Haver ƒ3.00 a 4..30. Boekweit. Fransche per 2100 ned. 1S5 Xuordbrabantsche 200. Erwten ƒ7.25 a ƒ8. Bruine boonen f 9 a 13. Paardeboonen 5.10 a 6.30. Duiveboouen 6.50 a 7. Hennipzaad 8.25 a 8.50. De veemarkt met gcringen aanvoer en zeer iusteloozen handel, slechts tot verminderde prijzen konden eenigen ver kocht worden. Goeboter 1.24 a 1.36. Weiboter 1.04 a f 1.16. Aan stads waag gewogen, van 1117 Ang. 34/4, 774,3 en 57/16 beter, te zamen 17,410 ned. Boter 64 a 61 het vierde, 1.35 a J 1.525 per n. "8. Ter markt 402 mud aardapp. 2 a 2.80. Dordrecht, 10 Aug. Tarwe niet ruim ter veil, prijshou dend. Jarige witte Z. en VI. 7.40 a 8.80. Nieuwe do. 6.50 a 7.80. Rogge, Jar. Overm. Z. en VI. 5.60 a 6.30. Nieuwe do. 5 it 5.70. Nieuwe wintergerst 4 a

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2