0tnncnlanir. Gemengde Berigten. Ingezonden. Nalezing. Berlijn, 20 Aug. De minister van binnenl. zaken heeft eene circulaire gezondeu aan de verschillende spoorweg-maat schappijen en andere dergelijke ligchainen, om zoo veel doende mede te werken tot het nemen van voorzorgsmaatregelen, ten Men berekent <lat bij gelegenheid van den naamdag des keizers 1120 kruisen van het legioen van eer werden uitgereikt. Indien de hertog van Orleans waarheid sprak toen hij gedurende zijn regentschap eene benoeming ondertéekenende uitriep.- Nu heb ik negen wangunstigen en een ondankbare gemaakt, wat zou Napoleon III dan wel moeten zeggen. Op voordragt van den minister van oorlog is door den keizer aan 450 militaire veroordeelden bf kwijtschelding óf ver- ligting van straf verleend. Te Marseille neemt de cholera aanmerkelijk toedagelijks hebben er reeds vijftig ziektegevallen plaatshet is niet waar schijnlijk dat Parijs verschoond zal b'ij ven. Reeds nu zijn de gasthuizen te Parijs, St. Germain on Versailles met cholerine- zieken opgevuld; men merkt bo'.endien eene groote sterfte oL onder de hoenders, enz. Men wil hebben waargenomen, dat dit ook vroeger aan de cholera voorafging. Ju den laatsten tijd is te Pompeji behalve den nieuw ontdekten tempel van Juno, waarvan reeds melding is gemaakt, een huis ontdekt, het v» elk te zijner tijd voorzeker aan een mi- lionnair moet hebben toebenoort, want de meubelen zijn er van ivoor, brons en marmer. In het triclinium zijn de rustbedden bijzonder .ijk bewerkt en de vloer bedekt met een allerfraaist mozaik, waarvan het middenstuk eene rijk bediende tafel voor stelt, w aarop ook vogels met prachtige vederen prijken. Rondom deze tafel ziet men een krans van zeckreeften, waarvan de een een blaauw ei tusschen de scharen houdt, terwijl een tweede eene geopende oester, een derde een gefarceerde rat, en een vierde eene schaal met gerooste oesters houdt. Een tweede krans bestaat uit schotels, gevuld met visschen, patrijzen, hazen en eekhoorntjes, welke den kop tusschen de voorpooten houden. De derde en vierde kransen bestaan uit worsten, eijeren, oesters, olijven, vruchten en groenten van allerlei soort. De wanden van het triclinium ziju met fraaije fresco-schilderingen overdekt. In het midden van het vertrek bevond zich eene zeer goed bewaarde tafel van zeldzaam hout, ingelegd met geciseleerd goud, marmer, agaat en lazuursteen. Op die tafel stonden amphoren en eenige drinkschalen van onyx. 21 Aug. De Monitcur ücelt bcrigten mede uit Mexico vnn 15 nug., welke het berigt bevestigen, dat door 850 Belgen, onder aanvoering van van der Smissen, eene overwinning is behaald op Arteaga. Zij hebben 165 man gevangen genomen. Naar men verneemt waren door verschillende ministers veel meer benoemingen en bevorderingen bij het legioen van eer ter gelegenheid van den 15n augustus voorgesteld dan in den Moniteur zijn verschenen. De keizer heeft namelijk een massa namen geschrapt en tegelijk het voornemen te kennen gegeven om voortaan zoo karig mogelijk te zijn in het toekennen van soortgelijke onderscheidingen. De zoogenaamd katholiek legitiraistische partij in het depar tement der Neder-Pvreneën heeft een werk over de decentralisatie in het licht doen geven, dat hier veel indruk heeft gemaakt. De regering is natuurlijk ten hoogste over die zaak verbitterd. Uit Mont de Marsan wordt berigt, dat bij de verkiezing van een lid voor het wetgevend ligchaam, in het tweede kies district van het departement des Landes 29,000 van de 39,000 kiezers zijn opgekomen. De heer Walewsky is schier met al- ge in eene stemmen verkozen. Het engelsche escader heeft zich nabij Jersey eenigen tijd moeten ophouden, ten gevolge van de averij door twee schepen van het escader beloopen. Het is om die reden eerst ten 11 ure van dezen ochtend op de ïeede van Brest aangekomen. Weenen, 19 Augustus. Volgens de jongste berigten uit Bucharest is het oproer, hetwelk op 15 jl. aldaar heeft plaats gehad, veel ernstiger dan men uit het eerste berigt kon ver moeden. Op een der pleinen heeft het gevecht drie uren ge duurd, en ten slotte heeft de regering gebruik gemaakt van geschut om de oproerlingen uiteen te drijven. Salzburg, r9 Augustus. De koning van Druisen is heden a vend ten 7 ure alhier aangekomen. Hij is aan het hotel, waar hij afgestapt is, door den keizer van Oostenrijk op de hartelijkste wijze ontvangen. De koning heeft spoedig daarna den keizer een tegenbezoek gebragt op zijn kasteel. De groot hertog van Oldenburg is hier ook aangekomen, terwijl de aartshertog Jozef, graaf Bloome en de baron Werther hier ook aanwezig zijn. De heer von Bismarck en graaf Mensdorff waren reeds gisteren alhier gearriveerd. Er heeft eene over eenstemming tusschen beide regeringen op vaster grondslagen plaats gevonden. 20 Aug. ('s nam id d.) De te Gastein besproken over eenkomst omtrent eene nieuwe iurigtiug van het proviscriura in de hertogdommen, is heden door de beiue monarchen vol trokken. einde bij eene mogelïj'ke uitbarsting der cholera het geweld der ziekte door de meest gepaste middelen tegen te gaan en te beperken. Tevens worden zij aangemaand om scherp te letten op den gezondheidstoestand van het personeel iff hunne dienst, opdat bij ziektegevallen van dien aard onmiddellijk geneeskun dige hulp kunne ontboden worden* GOUDA, 23 Augustus. Mij vernemen dat beden in de vergadering van den raad het besluit genomen is om het ter markt komende vee alleea langs den kleiweg, pa voorafgaande keuring, toe te laten. Laatstleden maandag des namiddags ten 3 ure trok het kader der dd. schutterij* onder kommando van den ln luitenant adjudant den heer Nortier naar de schietbaan a/d rotterdamsche dijk, ten 4 ure nagenoeg gevolgd wordende door de tirailleur- aldeeling dier zelfde schutterij, onder kommando van den 2tt luiteuant den heer Prince, ten einde den gedurende den loop des zomers gehouden cursus in het schijfschieten met eene schieting naar prijzen (voor de tiraiileur-afdeeling alleen voor de schutters) te besluiten, waarvoor de benoodigde prijzen uit geloofd waren, door het corps officieren der schutterij. Nadat op een afstand van 100 pas, door ieder man 5 patronen uit de vrije hand verschoten waren, moest er door een paar schutters die een gelijk aantal punten behaald hadden, tot twee maal toe overgeschoten worden. De uitslag van den kampstrijd was als volgt: KADER. Ie prijsde sergeant-majoor Lagerweij, 2C sergeant Woerlee, 3e korporaal de Moor. TIRAILLEUR-AFDEELING. lc prijsde schutter Zoet, 2e h tt Blonk, 3C n korporaal de Gruil, 4e t, schutter van Waas, welke prijzen bij de eerstvolgende exercitie aan belanghebbenden zullen uitgereikt worden. Alles is in de beste orde afgeloopen, dank zij de goede lei ding der beide heeren detacheraents-kommandantenden lieer Prince met de instructie belast der tiraiileur-afdeeling, komt nog bovendien alle lof toe voor zijn degelijk onderwijs, de resultaten toch door ZWEG. gedurende den zomer-cursu9 ver kregen, met een corps nog eerst onlangs opgericht en uit vrij willigers bestaande, mogen belangrijk genoemd worden. Zaturdag namiddag viel een kind der wed. van Buureu al spelende in het water van de spieringstraat, dat echter door de achttienjarige Rebecca Stolwijk met inspanning en moedbe- toon wérd gered. Opmerkenswaardig is, dat voor eenigen tijd een ander kind van de wed. van Buuren door de moeder van het meisje uit het water, van onder eene schuit was geholpen. Dingsdag middag zijn door den exprestrein, 2 u. 20 m. van Rotterdam vertrokken, onder de gemeente Nieuwerkerk a/d IJssel drie koeijen overreden, waardoor de locomotief uit het spoor geraakie en de reis vertraagd werd. Bijna al de wagens waren niet alleen met bloed bezoedeld, maar zelfs bespeurde men stukken vleesch tusschen de raderen. Te Delft was sprake geweest om het verdachte vee op een afzonderlijk stuk land te doen verblijven en aldaar te markten, doch dit zal geen plaats hebben, men zal beter doen en zich houdende aan de voorschriften dezer dagen door het provinciaal besstuur gegeven, den aanvoer van besmet vee ook op die markt geheel trachten te weren. In de N. Utr. Cour. schrijft men van 21 aug. In de op gisteren alhier gehouden buitengewone vergadering van het hoofdbestuur der maatschappij ter bevordering der veeartsenijkunde in Nederland, werd weder de ziekte, die in de laatste dagen zoo menigvuldig in de omstreken van Rotterdam, Schiedam enz. onder het rundvee zoude voorkomen, besproken. In eene vorige vergadering werd uit genoemd hoofdbestuur reeds eene commissie benoemd, en ter onderzoeking naar de plaatsen waar bovenbedoelde ziekte heerscht, afgezonden. Uit de verschillende rapporten welke door deze commissie werden uitgebragt, is het zeer waarschijnlijk dat de zoo gevreesde run derpest in Nederland bestaat. De groote nationale ramp gelegen in dc verdere uitbreiding dezer ziekte, heeft bovengemeld bestuur terstond doen besluiten zich tot de hooge regering ie wenden, met dringend verzoek, dat door haar ten allerspoedigste krachtige maatregelen ter beteugeling dier verschrikkelijke ramp genomen zou worden. De heer G. J. Hengeveld, leeraar aan 's rijks-veeartsenij school is door den minister van binn. zaken belast met het onderzoek der ziekte van het rundvee te Delft en te Schiedam. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat in de stad Si- nigaglia, jfnet eene bevolking van 8000 zielen, thans vermeer derd met 67000 vlugtelingcn uit Ancona en nog 3500 personen/ deela wegens de vrees, deels om de zeebaden aldaar gekomen, geen enkel geval van cholera is voorgekomen, hoewel er geen buitengewone maatregelen van voorzorg genomen zijn. Sedert de cholera ie San Severo heeft opgehouden, is de vrees voor deze ziekte in de zuidelijke provinciea zeer verminderd. Enkele gevallen te Bari, Pescara en Lccce hadden slechts plaats onder de vlugtelingen uit Ancona, zonder dat de ziekte zich verder uitbreidde. Op de veertig schepen, die te Nisida qua rantaine houden, heerscht de beste gezondheid. Naar men verneemt zijn te 's Hage reeds voor morgen in verschillende hotels apartementen besteld voor het feest, dat alsdan te Scheveningen zal plaats hebben, hetgeen doet onder stellen, dat de residentie druk bezocht zal worden. Naar men verneemt is te 's Hage de jury bijeen tot be oordeeling van de ingezondene ontwerpen en teekeningen voor het te stichten paleis voor de staten-generaal. Uit het versfag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuid-Holland, deelen wij het volgende mede: Wintertarwe leed veel van de vorst, vooral de vrij algemeen, gezaaide engelsche soorten, welke grootendeels moesten worden uitgeploegd. De zoogenaamde zeem tarwe, is geheel mislukt. De zeeuwsche tarwe is daarentegen goed geslaagd. Zomertarwe werd door de langdurige droogte zeer in haren groei belem merd en belooft slechts een middelmatigeu oogst. Rogge staat algemeen goed te velde, op braakland is zij zelfs zeer zwaar gegroeid. Er bestaat uitzigt op een goed beschot en veel lang stroo. Wintergarst is veelal schraal uitgevallen, de kwaliteit is echter goed. Zomergarst. Ofschoon de droogte op dit gewas een nadeeligen invloed uitoefende, mag men daarvan echter een redelijk beschot van goede kwaliteit verwachten. Haver staat het best van alle graangewassen en belooft een ruimen oogst. Meekrap. De berigten omtrent dit produkt zijn zeer uiteenloo pend. Vlas i9 genoegzaam als mislukt te beschouwen. Koolzaad. De opbrengst daarvan is in sommige streken vrij redelijk, in andere beneden het middelmatige. Hennep belooft een uitmun tend gewas. Boonen 9taan ongunstig. Kanariezaad is ten gevolge van het drooge 'vooijaar genoegzaam mislukt. Aardappelen le verden tot voor wéinige1 dagen uitzigt op een ruimen oogst, terwijl ook de hoeebmigheid uitmuntend was. Sedert heeft zich echter de bekende kiekte en ftog wel in vrij beviga mate ver toond, zoodat dit belangrijk product met totaal bederf wordt bedreigd. Boomvruchten laten een schralen oogst verwachten. Hooi- en weilanden. Ook hier was de droogte van zeer na deeligen invloed. Uit het bovenstaande zal men ontwaren, dat de verwachting van den oogst in het algemeen ongunstig is, en op sommige deelen zelfs beneden het middelmatige blijft. Zwollö, 21 Aug. Met den staatsspoorweg vordert het hier zeer goed. 't Station is reeds aanbesteed en de lijn Zwolle Deventer moet reeds voor de heift gereed zijn. Ook aan de lijn Zwolle— Meppel is men druk bezig. Meer dan 200 werk lieden zijn dagelijks werkzaam. Minder goed echter is het ge steld met onze toekomstige burgerschool. Deventer en Euschede hebben reeds bloeiende inrichtingen en de provinciale hoofdstad verkeert nog in eene volslagen dobber-periode. Niemand weet er ook iets van, 'tis eene zeer geheime zaak. Mei is waar, eenige beweging is er, want men heeft eene niet geringe sub sidie aar gevraagd, maar of deze aanvraag in verband staat met het spoedig daarstellen, durven we geenszins beslissen. Mevr. Pruimers heeft weer teekenen van leven gegeven. Zij bevindt zich tegenwoordig in Ierland en heeft cassatie aau- geteekend tegen een vroeger uitgesproken vonnis. De rechtbank zal alweer moeten beslissen wie recht heeft op t bewuste kiud, óf zij wegens ouderlijke macht, óf de voogd wegens de hem opgedragen voogdij. In de dagelijksche wandeling is zij, zoowel als haar boezemvriend voor goed vergeten. Donderdag jl. was hier in der omtrek nog de laatste nagalm van 't netlerlandsche verlossingsfeest. Te Hattcm na melijk vierde men met veel plechtigheid de overwinning van den slag bij Waterloo, in juni wegens aldaar heerscheude ziekten uitgesteld. Volgens gerucht zijn de Hattemers niet minder feest- vurig geweest dan de Zwollenaars. Bij die gelegenheid werden tevens aan vijf oud-strijders de eereteekeus uitgereikt, terwijl eenige gegoeden er voor gezorgd hadden dat die dapperen een aangenamer dag beleefd hebben dau oor vijftig jaar. Deventer, 22 Aug. De dienst langs den spoorweg Zut- phenDeventer 's in voiien gang en talrijke passagiers maken van dien weg gebruik; of zij dat allen evenwel met de noo- dige gerustheid doen is eene andere vraag. Algemeen wordt hier over den weg geklaagd, zoo zelfs dat het gerucht ingang heeft weten te vinden, dat die dienst binnen kort gestaakt zou worden, ten einde den weg te herstellen. Ofschoon dit nu misschien een van die crtelsels is, die de hemel weet door wien uitgestrooid worden, bewijst de gretigheid waarmede 't pu bliek het gelooft, toch dat men niet zeer op ziju gemak is. Ook het verhaal van een man, wien men in de omstreken van Deventer 700 ontnam en nog bovendien vitriool in de keel goot, is wel is waar, op waarheid gegrond, maar erg over- drtven. Onder paarden, runderen en varkens is sedert eenigen tijd ook in Amerika eene ziekte uitgebroken. Te Lyon hebben veel metselaars het werk we der gestaakt, cmdat de bazen hun woord aiet houden. Dr. Barry, die sedert 1823 bij de engelsche armee ook in aanzienlijke betrekkingen als geneesheer diende, is bij het overlijden gebleken eene vrouw te zijn. De atlantische telegraaf-kabel zal opgevischt, gemaakt eu geheel 'n oide gelegd worden, als het weder gunstig is, als de takelagie sterk gc-oeg is, als de kabel niet door eigen zwaarte breekt en vooral als men dien in zee terug kan vinden. De siamesche tweelingen Chang en Eug, door den amerik. burgeroorlog arm geworden, zullen, en nu met hunne kinderen, wede- voor het publiek optreden. Adellijke dames in Oostenrijk willen eene r. c. universiteit stichten om de leer in zuiverheid te bewaren. Denemarken wil nog altijd een vrij aanzienlijk leger in stand honden. De oogst in geheel Rusland, behalve in Finland, belooft gunstige uitkom sten. Men berekent dat het getal vreemde bezoekers den 15 aug. te Parijs 600,000 bedroeg. Te Cherbourg was dezer dagen een scheepje door electriciteit gedreven dat zich met veel juistheid bewoog. Te Louden is brand geweest in de gewelven van het Keusal-Green-kerkhof. Te Gibraltar heeft de cholera opgehouden. De russischc armee zal weldra weder eene aanzienlijke reductie ondergaan. De egyptiscbe regering wil eenige regimenten Turcos afstaan aan Frankrijk voor Mexico. Te Parijs is eene fabriek ontdekt van oostenrijksch tn russisch bankpapier. Eene vrouw te Notre Dame de l'lsle heeft zich opgehangen uit droefheid over den dood van haar maD. In Engeland wordt de zonucbloeu meer en meer met goed gevolg in het groot aangekweekt. Te Leyden moet eene school van 3Ö0 havelooze kinderen voor een kalkhok wijken. Te Rouaan is den 15 Ang. een standbeeld van Napoleon I ingewijd. De polytechnische sckoo! te Zurich telt tegenwoordig 479 leerlingen, waarvan de helft vreemdelingen. Te Medecogua iu Catalonie zijn onlusten uit gebroken, die echter door krachtige maatregelen bedwongen zijn. Eene aardbeving heeft veel schade toegebragt aan het fort Willem I (Ambarawa). Te Matamoros in Mexico breidt de gele koorts zi h snel uit. Gouda behoort bij vonnis van den raad, burgemeester en wetlrouders gehoord, tot de hulpbehoevende gemeenten in het koningrijk der Nederlanden. Met 9 tegen 2 stemmen is bepaald dat den minister zal verzocht worden een gemaal-belasting te mogen heffen. De heerschappij der waarheid is evenwel daaruit w eder gebleken, dat geen der negen de verdediging der accijnsen op zich durfde nemen, ten minste dit is niet te lezen iu het korte verslag der raadszitting in uw vorig nommer opgenomen, integendeel een der wethouders opende de discussie met de verklaring dat de kostbaarheid der surveillance en hetrno; jelijk tegengaan der fraude het wenschelijk maken geen opeen4 et. up den rijks-accijns van het gedistilleerd te heffen, waarom j consequent voorstelde den accijns op het gemaal op -V per 100 pond te brengen. Daarbij schijnt dus geen survcili ;ce noodig, geen fraude te duchten. De Uppers smokkelen, m.iar de bakkers, foei, nog nooit is dooreen bakker gesiuokk'en dit voorstel verdiende dan ook wel door burgemeester en .et- houders te worden overgeuomen. Dranken toch zijn c /'gen der maatschappij en onmisbaar, maar wie zich de w wil getroosten brood te eten, die kan wel iets meer bel.. Het raadslid Luyten waagde het van de meerderheid te ver schillen. De wet toejuichende, wilde hij geen speciale wet aan vragen maar door hoofdelijken omslag en bezuinigiug in de behoeften voorzien. Hoe durft nog iemand van bezuiniging spreken in een stad, waar alles zoo zuinig mogelijk beheerd wordt, zoo zelfs dat een uitmuntend icgerigt gymnasium bijna geen geld kost. ZEd. wees op ^Je buitengewone uitgaven d r laatste jaren, die even goed en misschien beter door een leenmg kon lea tot. stand gebragt ziju, omdat van die uitgaven het volgende geslacht nog de vruchten zal plukken, en dus ook wel iu de kosten had mogen deelen. Maar het publiek zoude te veel vernemen, en daarom de deuren gesloten, als of wij nog in den goeden ouden tijd leefden, dat de burger alleen geschikt was tut betalen Openbaarheid is de groud van ons regeringsteiseier kunnen zaken ziju, die voor het oogenbiik geheim moeten blijven, er zijn ook zaken die te personeel zijn om in het openbaar ge handeld te worden, en dan veroorlooft de wetgever een geslo ten vergadering, maar bij deze beraadslaging heeft het publiek recht alles te weten, vooral wanneer de in een besloten ver gadering gegeven inlichtingen zoo gewichtig zijn, dat een raadslid daardoor in zijn gevoelen wankelt, en bij de eindstem ming niet durft beslissen.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2