Gemengde Berigten. Ingezonden Burgerlijke Stand. Ilougst gcwigtig is de tuk J r gemeentebesturen, wier maat regelen en politie tot stuiting der ziekte het meest Termogen. Van heil raag worden verwacht, dat zij door doeltreffende verordeningen zullen waken tegen in-, uit- en doorroer var. rundvee. Vooral de gemeenten in de nabijheid van en gren zende aan die, waarin de ziekte zich vertoont, zullen zeer veel kunnen toebrengen tot beperking der kwaal. Sommige besturen van gemeenten, waar de ziekte heerscht, hebben reeds geschikte verordeningen uitgevaardigd. Schorsing der vei markten kan medewerken om de voortplan ting der ziekte tegel, te gaan. I)e artt. 156 162 van het wetboek van strafregt, welke door de gemeentebesturen niet te ges reng kunnen worden toe gepast, zijn een krachtig, maar n!"t iiet cenige wapen. Zoowel uit de onteigeningswet als uit hunne politiemagt ontleen-11 de gemeentebesturen bevoegdheid tot het weren van hetgeen besmet of verdacht is. De wel van onteigening geeft in art. 69 niet slechts be- lorgdheid tot onteigening, maar ook tot het onmiddellijk in beslag nemen, onverminderd de bevoegdheid tot het nemen van politie-maatregelen, ook buiten onteigening. In die gevallen, waarin de veeartsen onteigening en voorts afmaking als alleen afdoenden en onvermijdelijken maatregel n.iiibe* -ten, zal daartoe zonder dralen behooreu te worden over gegaan. .\rt. 69 der onteigeningswet wij., den in zeer drin gende gevallen te volgen weg aan. De vrees, dat door de te nemen maatregelen de financien der gemeenten misschien te zwaar zouden worden gedrukt, behoort niet af te schrikken, daar dc regering in dat geval niet in gebreke zal blijven te hulp te komen. Waar ziekte zich mogt vertoonen en vceartsenijkundige hulp u.(I k. -i worden verkregen, is de regering bereid tot het verkrijg, i daarvan zooveel mogelijk behulpzaam te zijn. Zij /al de veeartsen uitnoodigen, zich voor de besmette streken beschikbaar li -rollen. Algemeen, a aal regelen van toezigt op vee, uit den vreemde aangevoerd, men van regeringswege onverwijld te wachten. .Men schim ft uit Deventer dat ten gevolge der schoon'; V.cersgt■tcldhcnl ,a de laatste dagen de tarwe goed is binnen g- komen. De kwaliteit is uitmuntend ca de opbrengst middel matig. Aan 1 et algemeen overzigt van het Batav. Handbl. dd. 1+ julij otitl.sa.eii wij het volgende: Dc gouvernements-kaneel- cultmir is injvtrokkeii een zeer verstandige maatregel dien men siuts geri.iiiien rijd wachtende was, en dien men in deze afwaehtings-periode waarschijnlijk nog wel iets langer gewacht hebben zoude, i idicn dc bedoelde cultuur alleen zwaren last aan de bij h.nr ingedeelde bevolking, en niet tevens verlies aan -le schatkist berokkend had. Te l'adaug z-jn 22,000 pic. gou.ernements-koffij verkocht tegen een gemiddelden prijs van 41,43 per pieol. De goede inousson schijnt eindelijk anders dan in naam aangevangen te zijn. De frissehe ochtendkoelte der laatste dngen zal ongetwijfeld een guustigen invloed uitoefenen op den ge zond beid-toestand tan keelziekte en cholera wordt weinig meer vernomen. In den handel blijit h slap, dcch Java mag zich gelukkig iel'enen in vergelijking v. Britsch-lndic, vooral van Bombav', waar de zakui een steeds slechter aanzien krijgen, het eene enorme faillissement op het andere volgt, en zelfs'tegen de beste rokerheid m een disconto van 20 pet. geen geld te bekomen IS. Hier b e f lat bankdisconto op C pet. Van Javi en de buitenbezittingen valt geen enkel belangrijk feit te verme den. Boskoop, 5 .'.ug Men verneemt dat eenïge ingezetenen van Noorii-V- aildiiivveen, voornemens zijn aan gedeputeerde -tuten van Zuid-hiiiand een adres in te dienen om bij de ge meente Boskoop te w. s/ii ingedeeld. Zij zijn woonachtig aan of op het zoogenaamde „blok Snijdelwijk," aan deze gemeente grenzende en derhalve een groot half uur gaans van de kom hunner gemeente verwijderd. Ais rede hiervan wordt opgegeven; lage dorpsomslag te Boskoop, terwijl die van Waddinxveen, volgens hunne meening, verre boven het middelmatige gaat' voorts weinig of geen genot van geireeute-werken, als school,' etc. door den te verren afstand en eindelijk de omgang met de burgerij van Boskoop, terwijl zij met die van M'addinxveeu weinig of niet in betrekking staan. Over een en ander heeft mui niet den burgemeester dezer gemeente geraadpleegd. Of schoon deze gemeente er wel eecige uitbreiding door zoude erlangen, betwijfelt men voor haar echler wel eenigeriliate de weiischelijkhcid eener verandering in de grensscheiding, aange zien het zoogenaamde blok SnMteiwijk, over het algemeen waarschijnlijk wel door de vele daglooners-woningen, min of meer in ongenade ligt. Streefkerk, 2s Aug. Bedroevend en zorgvol is de toe stand voor den bouwman ook in den Alblasscrwaard geworden. Bij een buitengewone groeizaamheid waren na Jen hooibouw de wei- en hooilanden zeldzaam rijk met gras bezet De zware onweersbuien, vergezeld van veel regen, hadden het water'in de omliggende polders reeds aanmerkelijk boven het zomerneil doen stijgeu toen de zware regen in den nacht van den 23» op den 24» liet op dc hoogte van 16 u 17 duim bracht waar. door de meeste landerijen zoodanig oi der water geraakten dat het vee op sommige plaatsen tot de kniëen of den buik in het water liep, ten gevolge waarvan vele boeren genoodzaakt werden hun vee naar elders te zenden of op stal te zetten, dat ook zorg baart voor den winter, daar het hooigewas maar tamelijk genoemd kan worden in vergelijking met andere jaren. De aardappelakkers staan meest onder water, dat niet lanror dan drie a .vier dagen kan duren of ze zijn totaal bedorven zoodat men overal mei baggerlaarzen ziet rooien, om no» té redden wat mogelijk is. De hennipakkers, meestal iets hooger liggende, lijden roeh ook van het water, vooral aan de kanten zal het zaad onvolko- men blijven. De gezondheidstoestand van het rundvee was in de laatste weken over het algemeen wel, ofschoon de longziekte no- hier en daar offers vorderde. Met de varkens is het evenwel" niet zoo gunstig. In verscheidene gemeenten zijn geen vette var kens meer over en velen worden half gemest verkocht uit vrees voor de ziekte. Appelen zijn schaars, peren zijn iets beter. De boter geldt 70 ets. het halve ned. Kaas 251/» de 50 kilo. Goiinehem, 27 Aug. Toen voor slechts wei;, -e jaren naar wij vernemen, door de vergadering van hoofdingelanden' van dezen waard, beslist moest worden, of men, door het dar stellen van een stoomgemaal aan den Elshout, de gere -elde afvoering van liet polderwater zoude verzekeren, werd" het daartoe strekkende voorstel met éene stem verworpen. Thans, nu gebrek aan wind de uitmaling van het overtollige water belet, en de meeste wei- en hooilanden bijna onifev water staan, thans wordt de behoefte aan een krachtig, althans voldoend stoomgemaal ten volle erkend. Wanneer, met -erwijzing naar den treurigen toestand van vele polders in deze dagen, van wege het bestuur van dezen waard, andermaal pogingen werden in het werk gesteld om de watcrafvoering te verzekeren, welligt zouden ook velen van hen, die vroeger daartegen stemden, thans vóór die zaak zijn. De schade toch, die, alleen in dezen zomer, door de meeste landbouwers, ten gevolge van het hooge polderwater geleden wordt, komt in geene vergelijking met de mindere kosten, die de plaatsing van een doelmatig stoomgemaal den ingelanden zoude hebben berokkend. Dc uitvoer van vee ui* Engeland naar Ierland is verboden.Piiuses Mu- rat heeft weder bitier het hoofd gestooten. De cholera is te Gibrahar terug gelieerd. Oostenrijk heeft nu slechts 200 millioen noodig en wil dan ook met meer dan 7 pCt. interest geven. Pruisen veroorlooft aan oleeswijk-Holstem om de 21/2 iniilioen deeiische rijksd. aan Oostenrijk te betalen voor Lauenburg. Ce heer Moens van Liverpool sedert maart bij italiaansche roovers gevangen genomen, is tegen een losgeld van 30 00U dukaten in vrijheid gesteld. De bosschen van kurkeiken, die Philippevilk in Algerie omringen, staan op twintig plaatsen tegelijk in brand. liet kamp Qa.!-ÏI0nS ,WOrdt 4 scpt* °PSehevcn- Ierland bezit eeu veestapel van t5,2o7,OOn c uk= ter waarde van ruim 250 millioen gulden. De ooetenrijksche minister van financiën waarsehuwt zijoe ambtenaren om niet te veel papier tc verschrijven. Men heeft het te zeer noodig om obligaticn te drukken. De Engelschcn noemen het varen van een schip door het kanaal van Suez een thcatercoup, en het kanaal een gracht, die niets beteekent Uit dc algemecne bezorgdheid blijkt duidelijk dat rarnsehenziekte een veel minder kwaad is dan veeziekte. Te Panj- houdt men stierengevechten. De beij van Tunis verzuimt mets om de enclera uit zijn land te houden Bij dc htlcgcrings-oefemngeu te Ntisse zijn een sergeant en vier man door het springen eener mijn bedolven. Van de runderen te lemmer iu quarantaine is er een onder verdachte verschijnselen gestorven. De ita liaansche minister -an bimienlarJscfce zaken, Lanza heeft zijn ontslag gevraagd en bekomen. De Grieken wiliea 4 miliioen drachmen leeuen; zij mogten liever honderde miliioenen vragen, dan zou liet heter gaan.' Abd-cl-Kadtr keert onverrigter zaken naar Syrië terug#Zaturda» is te C'oburg onthuld liet monument ter nagedachtenis van prins Alberf, gemaal van koningin Victoria. De oudste zoon van Lincoln, 19 jaren oud, is te Parijs zijne studiën komen voltooiien. De opera l'Africaine heeft in 48 voorstellingen 52 «-,000 fr. opg^ragt. Te Venetie worden kinderen van 9 cn 12 jaren door de regtbank en het hof veroordeeld, die zich ongunstig over de regering uitlaten. DeD 12 en 13 Aug. was het aantal sterfgevallen te Konstantinopcl telkens 1000. Mijnheer de Redacteur, In uw geacht blad van 4 mei jl. was er sprake van te ligt bevonden brood, en in de Nalezing, voorkomende op 24 au gustus 11. lees ik „De tappers smokkelen maar de bakkers, foei, nog nooit is door een bakker gesmokkeld beide werken neem ik ter harte en nu waag ik het u opentlijk te vragen, onder welke benaming men het zoude rangschikken, als ik u mijne bevinding van 11. zaturdag mededeeltoen ontving mijne vrouw van den bakker v. E. een zoogenaamd ned. "2 brood doch op de schaal gewogen was er ruim 1 ons U- minvan den bakker v. A. kocht zij mede een brood, dat 7Y2 l°°d te ligt woog. Wanneer men nu de hooge prijzen in aanmerking neemt, dan voorzeker zal men wel tot de slotsom komen, dat vele bakkers hier rijk kunnen women, terwijl aan alle huis moeders wordt aanbevolen zich van schalen en gewigt te voor zien, ten einde het te ligt bevonden brood niet te accepteren en zich voor dusdanige schade te wachten. Y. Mijnheer de liedacteur In uwe courant van 17 dezer komt een ingezonden stuk van mij voor, dat geen naamteeken draagt; omtrent dergelijk ano niem geschrijf lees ik 111 uw laatste nommer eene teregtwijzing, die eene kleine verantwoording voor mijne anonimiteit heeft opgewekt, en waarvoor ik UEd. vriendelijk nog een plaatsje vraag. Wanneer ik lees dat de planeet Yenus den 8 december 1874 voorbij de schijf der zon zal trekken, dan is het mij niet on verschillig te weten wie dat schrijft, en wel om de doodeen voudige reden, dat mijue eigene wiskunstige berekeningen hier te kort schietenen wanneer ik op eene andere piaats lees, dat de diamant en rookzwart, steenkoleugas en rozenolie isomerische ligchamen zijn, dan wil ik alweer weten wie dat geschreven heeft, omdat ik zelf niet in staat ben hiervan de proeven te nemen maarwanneer ik lees dat de raad eener gemeente zonder vooraf al het mogelijke te beproeven, en zonder vol doende reden van zijne zienswijze te geven, besluit tot het heffen eener belasting op de tarwe, en dat zulks niet te rijmen is met de beginselen van billijkheid, dan behoef ik geen auto riteit, ik begrijp het volkomen en vraag dus niet wie dat ge schreven heeft, een rijke Nabob of de arme Sadie. Nu dacht ik dat mijne medeburgers zoo'n eenvoudige zaak, minstens eveu zoo goed zouden begrijpen als ik, dat het alzoo tamelijk onverschillig was, wie precies over dat onderwerp had geschreven immers het was een afgezaagd thema en lag gewis onder elks bereik. Doch hierin nu heb ik, naar de meeniug van mijnheer Remy, gedwaald, mijne stadgenooten staan een trapje lager, zij hebben ook in deze behoefte aan de prestige van een naam, om te neten welke waarde zij aan die artikelen hechten moeteneven als ik voor den overgang van Venus en mijne isomerische ligchamen dien ten gevolge dan maak ik mij thans bekend, gansch onbewust of mijn naam de waar schijnlijkheid zal vermeerderen of verminderen, en verzoek tevens aan ieder, die hei nu nog de moeite waard mogt zijn eenige atteniie aan mijn stukje, geteekend M.. te verleeneu, zoo mo gelijk eens na te gaan in hoeverre de beschuldigingen van miju- lieer Ilemy op mijn geschrijf van toepassing zijn zoolang ik hieromtrent geen bew ijs erlang, werp ik zc verre van mijik heb van geene drijfveeren der raadsleden gesproken, noch de burgerij tegen den raad opgezetik heb alleen gebruik gemaakt van mijn onvervreemdbaar regt tot het uiten mijner gevoelens ik heb een belasting-stelsel veroordeeld dat oud en afgesleten is en waarvan de afschaffing door onz ministeiie en door vele achtingswaardige leden der staten-generaal, eene naticnale wensch is genoemd; ik heb mijn verlangen te kennen gegeven ora ook in onze gemeente niet langer te dralen met de invoering der rijkswet, ofschoon ik persoonlijk daardoor benadeeld zou zijn, en eindelijk heb ik de gevolgen aangestipt, die de aanneming der gevraagde uitzonderings-wet, naar mijne bescheidene mee ning, onvermijdelijk hebben moetvan dat ahes neem ik geen woord terug, tenzij mijnheer Remy, in zijne beloofde en meer uitééngezette herhaling het bewijs levert, dat mijne zienswijze niet juist is geweestdoet ZEd. zulks, dau beloof ik openlijk mijn ongelijk te erkennen; en hoop dat alsdan niemand, om den naam des schrijvers, die bekentenis ongelezen ter zijde zal leggen. C. MESSEMAKER. Gouda, 28 Augustus 1865. Wat in een raadsvergadering met gesloten deuren kan be handel u worden. Teregt weid in een ingezonden stuk opgemerkt dat het soms noodig is in den gemeenteraad te beraadslagen met gesloten deuren, hetzij dat de zaken die behandeld worden, geheim moe ten blijven, hetzij dat het onderwerp van behandeling geheel van personelen aard is, en het moet dan ook niemand verwon deren dat de deuren in de vergadering aan de regeling van het belastingstelsel gewijd, eenigen tijd gesloten zijn geweest. Ve lerlei onderwerpen kunnen daartoe aanleiding gegeven hebben. Veel toch is het beste met den sluijer des geheims bedekt. Jammer dat nu in de openbare raadsvergadering alle bezuini ging voor onmogelijk is verklaard, dat doet juist velen daarover eens denken, en misschien zijn juist die onderwerpen in de ver gadering met gesloten deuren ter sprake gebragt. Misschien heeft een der leden wel getreurd, dat die gemeente wet de voordeelen der Mallegatsluis aan de stad heeft ontnomen, die kostelijke gelden, die zoo zoet en zonder moeite binnen kwamen eu gelegenheid gaven tot allerlei uitgaven, waarover men tweemaal zoude geducht hebben als de burgers zei ven hadden moeten betalen. E11 dat kan men toch moeijelijk in het openbaar betreureu. Ieder toch moet bekennen dat het hoogst onbillijk is, dat doorvarende schippers eene stad moeten veifraaijen, waarvan de burgers toch reeds voordellen vau de doorvaart hebben. Misschien heeft die klagt een ander raadslid gelegenheid ge geven om op de goedheid van den oud-minister Simons te wijzen, die de ramp eenigzins lenigde door verlof to geven om de gabel op het jaagpad te verhoogen, zoo moeste» de schippers toch betalen, iets vroeger of iets later, het kwam op hetzelfde neer en het geld kwam toch in stadskas. Maar misschien heeft toen een raadslid wel gewezen op het gevaar, dut nu bestaat. Zoude de tegenwoordige minister, die niet van zulke buiten kansjes houdt, wel geneigd ziju het voorbeeld van zijn voorganger te volgen. Men mag wel gelden heffen ter bestrijding v 111 onkosten, maar niet om iets over te houden, en is dat bij de jaagpad-geschiedenis wel geheel zuiver? Kost dat zooveel als het opbrengt. Thorbecke is in dat opzigt niet gemakkelijk, en vervalt dat buitenkansje, waarheen moet het dan met den hoof delijke» omslag Yoorzigtigbcid is de moeder der porcelein-kast, en daarom, maar houden wat te houden is, zelfs eene belasting op h*t gemaal, dat is eene belasting op het zweet der armen. Misschien heeft een ander raadslid wel op de fabricage gewe zen. De architect der stad is eeu oud man, en ora nu in het openbaar te zeggen, dat die man misschien te veel tuin den ouden slenter gehecht is, en die geheele zaak dringend eene andere leiding noodig had, gaat toch niet in het openbaar; dit is te personeel, want de commissie van fabricage uit den raad is daarin toch ook betrokken, en gesloten deuren zijn een goede zaak om zoo iets ter sprake te brengen. Men ziet echter dat het niet veel geeft, want luide met open deuren wordt ver kondigd bezuiniging is onmogelijk Zoodit men tot welzijn der stad wel eens gedwongen kou worden om het een en ander optegeven, wat in dit opzigt vatbaar is voor bezuiniging. Misschien heeft een curator van het bloeijen le gynm""*\ o aan de andere raadsleden wel de overtuiging willen dat de gelden aan die inrigting besteed, zeer rentegevend uit gezet zijn tot welzijn en eere der stad, en dat is toch ook moeijelijk in het openbaar te zeggen, het staat toch niet mooi zich zei ven te prijzen. Jammer dat het gymnasium nu door die wet op het middelbaar onderwijs bezwijkt en plaats moet maken voor eene burgerschool, waarvan ieder burger gebruik kan, en zoo wij hopen, zal maken. Moge eene latijnsche school met een paar leerlingen eenige vergoeding geven voor he. tref fende verlies, dau zal in Gouda toch nog een eerwaarde inrig ting overblijven, er» de arme zal gaarne zijn brood iets duurder betalen, om drie of vier der voornaamste jongelingen in staat te stellen, naderhand de eer der stad aan eene der hoogescholer op te houden. Zoude men ook voor het verblijf aan de hoo- geschool geen beurzen uit tie stadskas kunnen beschikbaar stellen voor die jongelingen, die de »eer van de goudsehe latijnsche schooi daar moeten ophouden Maar reeds genoeg onderwerpen, die ir» de vergadering met gesloten deuren misschien behandeld zijn. De administratie eener gemeente om vet zooveel, de onder werpen zijn zoo verschillend, dat het veld der gissingen volstrekt nog niet uitgeput is. Maar voor ditmaal genoeg. P. GOUDA. Geboren: 25 Aug. Bernard, ouders A. van Dantzig ca S. Ligtenstein. 27. Hendrik, onders II. Hortcnsius en R. Slecht. Overleden.- 23 Aug. G. Stravc-r, 5 m. A. vau den Heuve1 21 m. P. Krul, 6G j. A. van Willigen, 6 w. 21. L W. van .er Lee, 40 j. 25. P P. SchefMaar KloL, 14 in. AF Siuek, wed. P. Bo=, 59 j. 28. N. van Wingerden, 5 m. C. Furrc., '3 j. G m. 29. YV. van der Spelt, 9 m. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van IS tot en met 25 A' 1865. Geboren: Ilelen-, ouders A. J. P. fle Wilde ea D. H. Jarobseu. Overleden: A. Burger, bijua 3 j. J J. vau Zessen, o w.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2