BOELHUIS advertesjtiem. Ötnncitlunft. Gemengde Berigten. Ingezonden. Burgerlijke Stand. In den boezem van Let ministerie schijnt reeds een ver schil van meening te zijn ontstaan, waardoor bf de positie van den heer von Majlath, bf die van graaf Belcredi wordt bedreigd. Majlath wil het dualismus op den voorgrond doen treden, terwijl Belcredi den landdag wenscht en openlijk feuderalistische gevoelens koestert. Eeu antler gerucht wil weder dat graaf Mensdorff zijn ontslag zou willen nemen. Zooveel is zeker, zegt een der bladen, dat deze minister geen vreugde beleeft van zijn eigen politiek. IS Sopt. Het Neue Fremdenblatt verklaart dat het be- rigt, alsof Rusland eene circulaire aan zijne diplomatieke agenten heeft gezonden, waarin het zich aan de zijde der westersche mogendheden schaart ten aanzien harer zienswijze over de conventie van Gasteiu, ir. strijd is met de verklaringen van deu russischen gezant te Weenen. Deze toch beeft onlangs officieel te kennen gegeven, dat zijne regering haar standpunt van non-interventie in de sleeswijk-holsteinsche kwestie handhaaft. li) Sept. Bij keizerlijk decreet worden de landdagen der monarchie bijeengeroepen tegen den 23n nov. Het bevel tot bijeen roeping van deu hongaarschen landdag is nog niet afge kondigd. De Debatte verneemt, dat de keizer een besluit heeft genomen, waarbij die bijeenroeping op den 10n decemb. wordt vastgesteld. Berlijn, 17 Sept. Opmerkelijk is het onderscheid bestaande in den vorm en inhoud der proclamatien, waarbij de nieuw benoemde gouverneurs generaal van Ilolstein en van Sleeswijk hebben kennis gegeven aan de bevolking van de aanvaarding hunner betrekking. Terwijl de oostenrijksche generaal Gablenz zegt, ilat hij zich verlaat „op deu eerbied der bevolking voor de wetten," geeft dc pruisischc generaal „de stellige verwach ting te kennen dat de bevolking van Holstein zal gehoorzamen aan dc bevelen des konings van Pruisen." Uit Warschau meldt men, dat men zich in het geheele koningrijk volkomen overtuigd heeft van de ijdelheid der hoop, die het bezoek van den grootvorst Nicolaas had doen ontstaan. Dc prins is naar Moskou gereisd, zonder dat de zoo stellig verwachte opheffing van den staat van oorlog gevolgd is. Men verneemt, dat de russische regering eindelijk het stilzwijgen over het gasteiner Verdrag heeft verbroken. Men verzekert, dut prins Gortschakoff moudeling aan deu oostenrijk seken gezant in /eer algeineene bewoordingen heeft geantwoord op de medeiirelingen door dien gezant gedaan omtrent de strekking van het Gasteiner verdrag. Dezelfde gedragslijn is door den prins gevolgd ten opzigte van den pruisischen gezant, met betrekking tot deze aangelegenheid. De buitengewoon ge reserveerde houding door de russische regering aangenomen, schijnt vooral een niet zeer aangenamen indruk op het pruisi- sehe kabinet te hebben gemaakt. De plannen tot uitbreiding van Pruisea's magt langs de Oostzee schijnen in botsing te komen met die van Rusland, waar de regering sedert lang gelijke bedoelingen op liet oog heeft gehad. Frankfort, 17 Sept. Graaf Itusseli heeft aan alle zee mogendheden eene nota doen toekomen, waarin hij te kennen gaeft dat de slavenhandel nog steeds op groote schaal plaats heeft en mitsdien voorstelt1°. eene verklaring van alle zee mogendheden in het leven tc roepen, waarbij de slavenhandel gelijk gesteld wordt met zeeroofen 2°. dat de regeringen, die hieraan hare adhassie schenken, bij de wetgevende raagt voorstellen doen, om op hare onderdanen, die zich aan dien handel schuldig maken, de straffen op zeeroof gesteld, toe te passen. GOUDA, 20 September. Onze stadgenoot, de heer C'. J. Begeer, is in de vorige week door het munt-collegie te Utrecht, na afgelegd examen, toege laten als handels-essayeur. Wij maken het publiek opmerkzaam op de nieuwe „verordening van politie," die dezer dagen verbindende kracht heeft verkregen. Daarbij wordt onder anderen voorgeschreven, dat de honden steeds voorzien moeten zijn van een halsband met den naam van den eigeuaar of houder op een metalen plaat, en verboden: het rijden over de zoogenaamde kleine steenen; het schrobben der straten; het plaatsen van aschpotten of vuilnis bakken op de stoepen na 's ochtends elf uren; het laten loslcopen op de openbaren weg van honden tusschen elf uren des avonds en zes uren des morgens enz. De verordening is voor 25 centen op de secretarie verkrijgbaar gesteld. De runderpest breidt zich in deze streken wel niet snel, maer toch met onrustbarende zekerheid uit. De Krimpenerwaard, welke lang van de ramp verschoond bleef, schijnt nu ook aan getast, even als de gemeente Capelle a/d IJssel, waar zich, niettegenstaande de ziekte al sedert geraimen tijd in de ge meenten Nienwcrkerk a/d IJssel en Zevenhuizen woedde, het eerste geval in de vorige week voordeed. De epizöotie schijnt eeu minder kwaadaardig karakter f. hebben dan die der vorige eeu nr. Bekende men toen dat SO ïan 4e aangetaste runderen bezweken, thans mag mf aannemen, dat dit getal niet hooger dan (50 a 70 tc'stelle' is. Blijft echter 's lands regering volharden bij hare werke! loosheid, dan kan 't niet missen of deze veeziekte zal even al" toen, eene algemeene volksramp worden, waardoor niet enkel de bloei van onzen landbouw vernietigd zal worden, maa geheel de welvaart des vaderlands gevoelig lijden zal. De eerste kamer der staten-generaal heeft dingsdag hare werkzaamheden aangevangen. De nieuwe leden zijn toegelaten Voorts is eene commissie benoemd tot het ontwerpen van'eei adres van antwoord op de troonrede. Bij de eerste kamer is ingekomen een adres van 24 »roncl eigenaren en veehandelaars te Waddinxveen, houdende aandraai» tot het nemen van maatregelen tot stuiting van de runderpest" In de gisteren gehouden zitting vau de tweede kamér der staten-generaal is de heer Botzals lid toegelaten. Tot car- didaten voor het voorzitterschap zijn gekozen de heereu van Reenen, Dullert en Jespers. Deze lijst zal aan den «min» worden aangeboden. 3 -Maandag is de vergadering der staten-generaal met de gewone plegtigheden geopend. De aanspraak des konings luidt in alle opzigteu bevredigend en gunstig, ook vooral wat de financiën betreft. Alleen ten aanzien van de runderpest wordt daarin gezegd „Met leedwezen vernam ik het ontstaan eener gevaarlijke ziekte onder het rundvee in eene onzer provinciën. Tot stuiting van haven voortgang zijn maatregelen genomen en zal voor andere, zoo noo-iig, uwe medewerking ingeroepen worden." Verblijdend is voorzeker de mededeeling„Je toe stand vau 's rijks geldmiddelen is gunstig en iaat toe, dat in alle eischcn der dienst voorzien en met schulddelging voort gegaan worde. De afschaffing der plaatselijke accijnseu zal niet vorderen dat nieuw» lasten ten behoeve der schatkist worden opgelegd." Naar men verneemt heeft de regering het voornemen de maatregelen, tot scheiding van kerk en staat nog vereischt, met klem te bespoedigen, zoodat daartoe al het noodige in den loop van het volgende jaar tot stand zou worden gebragt en de afzonderlijke administratien van eeredienst als zoodanig voor het laatst in de nu aan te bieden begrootingswetten voor lo>6 elk een afzond .lijk bestaan zouden hebben. Zaturdag heeft de minister r. binn. zaken bij de sluiting der kamers gezegd„Ik zeg niets van de afschaffing der plaatselijke accijnsen, dan dat ik ons gelukkig reken, een zoo afdoenden, heikanten, lang gewenschten, doch naauwelijks ge- hoopten maatregel te hebben kunnen nemen een maatregel, die aanvankelijk hier en daar plaatselijke moeijelijkhedeu zal te overwinnen hebben, doch voor het algemeen arbeid, voortbren ging en verkeer in hooge mate verligten zal. - Men schrijft uit 's Hage aan de Arnh. Ct.„Men klaagt wel eens over gemis aan ijver bij het departement van justitie, maar men weet dikwijls de reaenen niet, die de regering in het doen vau wetsvoorstellen belemmeren. Vier maanden geleden werd u van hier gemeld, dat de minister van justitie een voorstel tot afschaffing van de doodstraf in gereedheid had. Dat ontwerp werd aan den raad van state toegezonden. Tot heden is daarover geen rapport uitgebragt, zoo ik goed ouder- rigt ben, en de minister wacht steeds op dat rapport. Wat kan daarvan de reden zijn Gesteld eens, Jat van de drie leden, die de zaak onderzoeken moesten, de heer E. tegen afschaffing van de doodstraf is, de heer J. daar voor en ue heer B. zeer laauw, dan komt de laatste, als rapporteur, tot geen besluit. Maar dan zegt men alligtde minister doet niets af." In de prov. Utrecht vindt men een gemeente-secretaris met 25, 4 met f 40, 4 met 50, 1 met ƒ60, 2 met/iJ> 2 met f 75, 6 met SO en 1 met 90 tractement; verier 1 burgemeester inet 70. 6 met 75. Het hoogste baritc- meesters-tract»ment (Utrecht) is 3000, dan Amersfoort met 1400, voorts Rhenen, Soest en Zeist met 60-J "U at dc overige beneden laatsgenoemde som. De "Waal-Menvcspoorweg behoeft nog twee roillioen om 25pCt. te kunne stovten. Op 1 Sept. bedroeg de staatsschuld der N. Amerik. Unie 2j-m milhoen dollars. Von Bismart-K is graaf geworden. Lauenburg sept. door pruisische troepen bezet. Te Dublin en in geheel Ierland zijn vele arrestatien gedaan. Rnira 20 schepen zijn te Montevideo door een hevigen storm vergaan. De kaders vau het pauselijk leger worden voltallig gemaakt. KongearJ, de schrijver van „Arm Frankrijk'' worüi uit Belgie verdreven. Bij Wigan zijn in een steenkolenmijn door ne^ breken van den hijschtoestel 8 mijnwerkers in de diepte gestort en ver pletterd. De fabrieken in het Traversdal bij Xeufchatel zijn 13 ufz door brand vernield. Te Marseille i3 de cholera weder toegenomen iu hevigheid. Omstreeks het raidden van julij zijn te Samarang sehokkeu van aardbeving gevoeld. Meu verwacht dat de accijnsen in Spanje weldra zullen opgeheven worden. Door straat Sunda zal van Anjer naar Sumatra een telegraafkabel gelegd worden. Het clipper schip Fiery Cross is te Londen van Foo-choo-foo aangekomen en heeft Je 25000 mijlen afgelegd in 106 dagen. Te Konstantinopel heeft de cholera geheel opgehoudenna aldaar en in de naburige dorpen 50000 menschenlevens gekost te hebben. Te Leipzig willen de bakkersknechts meer geld en fatsoenlijker bejegening. Pereire zal Spanje voor nieuwjaar aan 25 millioen helpeu. Te Zalk is een geval van runderpest voorge komen. De duitsche vloot zal uit drie eskaders bestaan-, het eskader van de Oostzee, van de Noordzee en van de Adriatische zcc. In de magazijnen van het spoorweg-station te Alexandrie heeft een vernielende brand gewoed. In de nabijheid van Salonica zijn uitgestrekte steenkolen- beddingen ontdekt. De burgeroorlog in China is weder geweldig toe genomen. De gemeente-verkiezingen te Florence zijn geheel in liberalen zin uitgevallen. De veepest heeft zich ook vertoond iu Frankrijk niet ver van Rijssel. Te Weenen is de luchtreiziger Delcmarne met de entreegelden doorgegaan; Nadar gaf toeh nog iets, ai was 't maar narigheid. In de provincie Utrecht is te Maarssevecn do runderpest uitgebroken. In het kanton Xcufchatel heeft men buitengewone voorzorgen moeten nemen tegen herhaalde brandstichting. Eeu der voorsteden van Memel is verwoest door een feilen brand, waarbij verscheiden menschen omkwamen. Te Kopenhagen heeft het landsthing bij de eerste stemming verworpen het voorstel ter afschaffing van adellijke titels en rangen. Men verwacht van Beijeren en Saksen nog krachtclooze pogingen bij deu bondsdag in het belang van den Augustenburger. Eene maatschappij met een kapitaal van 5 millicen fr. is opgerigt om te voorzien in eene geregelde stoomvaart tusschen Parijs en Londen. Het iersche graafschap Cork is in staat van beleg verklaard. Maandag is te 's Hage een zuigeling uit Lcyden midden onder de menigte dood gedrukt. De brusselsclie pompiers weigeren dienst. Lord Palmerston gaat nu werkelijk van zijne renten leven. Men beween, dat Oostenrijk reeds onderhandelt over den verkoop van Holstein. In de omstreken van Sevilla heelt zich de cholera vertoond. Eindelijk heeft men ook te Gorinchem besloten tot het schorsen der veemarkt. Te Ouderkerk a/d IJssel zijn drie tufloodsen verbraiR. Ve" oólg van n°. 362.) Waar in een lettergreep de g klank voor een t komt, zal men ch moeten gebruiken, uitgezonderd bij de vervoeging der werkwoorden, waar een g de eindletter van den wortel is. De nieuwe spelling vordert dusklacht, gezucht, macht, gewicht, terwijl hij klaagt van klagen, hij legt van leggen, enz. de g behouden. Woorden, die met gch geschreven werden, verliezen de g dus kachel, bochel, lichaam, richel. De woorden op g eindigende, waarvan de klank door de volgende letter eenigszins gewijzigd werd, zullen met k geschre ven worden, alskoninkrijk, koninkje, kettinkje, lankmoedig, jonkhei 1, enz. Bij woorden met een langen klank wordt de medeklinker niet verdubbeld; men behoort dus IJsel, Pruisen te schrijveneven min heeft de verdubbeling plaats bij botteriken, monniken, Gorkuiner, enz. Het vrouwelijk woord voor dief wordt dievegge geschreven. Bij onmiddellijk, adellijk middellandsch wordt de l verdub beld, niet bij hemelinghet tegenwoordige midden evenredig wordt middelevenredig. De nieuwe spelling schrijfteigenlijk, openlijk, moeilijk, ver foeilijk, gevoeglijk, genoeglijk, enz,. Bij hijvoegelijke naamwoorden op s eindigende wordt dc s niet verdubbeld men schrijve dus: booste, wijste, frischte enz. Nog worden enkele woorden anders gespeld. Het werkwoord verwen, wordt verven geschreven, en daarvan de afgeleide, ververij, verfwaren, verf winkel, verf. Dinsdag verliest deg, zaterdag de thans nog vrij gebruikelijke u. De woorden buskruit en rattenkruit worden met t geschreven, doch het woord kruid planten aanduidende wordt met d ge schreven, als nieskruid, onkruid, enz. Volgens de nieuwe spelling schrijft men schepter, geen septer, ambt, litteeken geen likteeken, zooals vroeger. Wordt vervolgd Mijnheer de redacteur Dagelijks lee3 ik in de kranten dat er zieke beesten ontei gend, afgemaakt en begraven worden, dan hier, dan daardat is nu goed en wel. geloof ik. om de ziekte tegen te gaan, maar wie moet de onkosten van de rekening beiaieu Men mag zeg gen het is ten nutte van het algemeen, maar de boeren trekken toch de meeste voordeelen, en die kunnen wel iets lijden want de laatste jaren zijn niet slecht geweest, dure boter, dure kaas, duur vleeseh en spek, alles even duur, en nu de miuste tegen spoed komt, nu is alles iu de weer om ze zooveel raot ijk te helpen, e. krijgen ze dan nog zieke koeijen, dan wordt de schade hun zelfs vergoed. Ik heb voor mijn zaken een patent noodig, de boeren handelen overal zonder patent. Ik ontvang geen bijzondere hulp van de regering, heb ik bankroetjes, ik kan zelf maken, dat ik aan mijn geld kom en bederven mijn goederen, niemand denkt er aau om het bedorven boeltje te onteigenen en mij voor miju verlies schadeloos te stellendat is geen gelijkheid, niet dat ik het den boeren misgun, maar ik zou willen hebben, dat zij ouder elkander die zaak afmaakten, omdat het hun eigenbelang medebrengt. Zou er b. v. geen belasting van ieder gezond beest kunnen geheven worden om de onkosten goed te maken. Als iedere koe in bet land eens met 50 ets. belast werd voor deze gelegenheid, dan zoude men veel onkosten kunnen goedmaken en het geld zou opgebragt worden door de veehouders, die het meeste belang bij het op houden der ziekte hebben. Bleef er nog geld over, dan kon men daarvan een blijvend fonds maken tot dadelijke hulp bij dergelijke rampen. Een burgerman. GOUDA. GetioOEX; 15 Sept. Maria Catbariua, ouders J. Bakker en C. Lunenburg. Johanna Cathariua, ouders W. Nieuwveld eu C. van Maaren. Arie, ouders B. van Galen en H. van der Kleiju. 16. Hendricus, ouder9 F. Bezem en C. Blok. 19. Willem Coruelis, ouders C. Luijnenburg en A. Meter. Overleden: 15 Sept. J. C. dc Keizer, 7 in. J- H. van der Palm, 4 m. N. Verheij, 16 d. II. AHeusbroek, 18 m. lö W. Yerheij, 17 d. A. G. Diereuberg, 7 j. Gehuwd: 20 Sept. A. G. van der Horst en A. Vosmeer. J-I. A. Vcrkaaik en A. F Janssen. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van S tot en met 15 Sept. 1S65. Geboren: Cornells Johannes, ouders II. Dccreubcrg en M. de Man. Adrianus, ouders A. Brandwijk cn E. Eegdemau. Teuutje, ouders D. Stomps en II. Salon. Overleden: Levenloos kiud, van N. Hooijkaas en :\I. J. Stigter. OUDE WATER. Ingeschreven van den 13 tot den 19 Sept. 1S65. Bevallen: II. M vau der Pol, geb. Stemmer, d. G. Yerweij, gcb. de Vogel, d. C Trübe, geb. de Goederen, d. Overleden-. G. C. Kievit, 5 j. Gehuwd: K. Uithol, jrn. 24 j. en J. Uithol, jd, 22 j. Voor Je menigvuldige blijken van be langstelling, ondervonden bij het voltrek ken van ons huwelijk, betuigen wij ook namens wederzijdsche betrekkingen onzen harte! ijken dank. (i, L. F. SMEULDERS, M. T. SMEULDERS—KRAMER. Woerden, IS September IS65. De heer en mevrouw NH. de KANTER hebben de eer hunnen dank te betuigen voor de belangstelling en deelneming in hun huwelijk ondervonden. Gouda, 19 September 1S65. te Ziud-Waddinxvetnten huize van de Erven van den Heer ARIS KRAAN, aan de Brug, op woensdag den 27n Septem ber 1S65, des voormiddags ten 9 ure, van MEUBILAIRE en andere ROERENDE GOEDEREN, alsmede gemaakte goudeu en zilveren VOORWERPEN en JUWEEL- Aiies te bezigtigen. op diugsdag 26 September 1S65, des namiddags van 1 tot vijf uur. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris A. N. MOLE NAAR te Zuid-Waddinxveen. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Zuidplaxpolder in Schieland maken door deze bekendDat ten gevolge magtiging van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, de afsluiting der passage van schepen door het schut- verlaatje in deu mond van het kanaal, laugs deu tien de weg ouder Broe';hvyzen, Gemeente Broekis verlengd tot den 23°October 1SG5. Moordrecht, 15n September 1865. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, De Secretaris-Penningmeester, De 'Dijkgraaf, J. J. SNEL. W.K. van GENNEP.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2