Effecten. 3GST. OMSTREKEN. Zondag, 24 September. ISO 5. V 364. Duitenlanb. I kenschool »ji. Overzigt. I 1 I ABEL, VEN, icr 1865. ic 146’/4 1463/8 39 58ys 79’/s 47 47 V4 65 BRINKMAN. 71 Vs 21V1C ENEVER a 462/)0 Jenever 2de soort >er kan 585 cents, *’/io per Kan mindere sterkte 391/4 46 Gebleven koers. 70’Vnt 24V16 795/o 62>/2 67% 83% 89% 96 86Ug lleerd bij G. p. te GOUDA, mei Gemeente-accijns minstens tien kan en 27sten Sep- ivonds ten 6 ure, e openbare Teeken- BARE ZITTING ïren en aannemen en ouderdom van le, hetTeeken- i bij te wonen, iclag den 2d™ Qc. ig zal nemen, immissie van de Teekenschool, 7ERSON, cretarle. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendeicegD. n°. 60. 83:’/]c 893/4 96 S6‘/g 190% 58% ig 19 September. Hoogste koers. 61% 72% De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, vo^r eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. Ju de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. I1EEËN van de CHIJS ZOON, 5, 2 en 1 ons. t 2.50 per 5 ons. stelooz te bekomen. geling heeft plaats gehadverder vertrouwen te stellen in de verzekeringen van Pruisen zou eene zwakheid zijn. Men meldt uit New-York van 9 sept.Slocur heeft het bevel ingetrokken, waarbij de organisatie van militien in Mississippi wordt verboden De militaire overheden hebben aan de burgers van Georgie bevolen hunne wapens in te leveren. De berigten nopens de in Ierland tegen de Fenians ge nomen maatregelen hebben te Londen geen anderen indruk te weeg gebragt dan vreugde over het vooruitzigt, dat zij een aantal dolzinnigen voor verder kwaad zullen behoeden en een einde zullen maken aan de pogingen der slechtje klasse van Ieren in de vereeu. staten om het washingtonsche kabinet in verwikkelingen te brengen. Volgens andere berigten uit New-York heeft de pre sident Johnson de organisatie van militien door den gouver neur Sharkey, in den staat van Mississippi, goedgekeurd. De president heeft aan den heer Brown, voormalig gouverneur van Georgie, gratie verleend. De democratische conventie van den staat New-York heeft zich verklaard tegen de rijksraden en het stemregt der negers, voor de politiek van den president tot herstel der unie en voor de leer van Monroe, alsmede voor de naauwgezette betaling der staatsschulden. De republikeinsche conventie van Minnesota heeft de politiek van den president afgekeurd, zich voor het stemregt der negers verklaard en de verdrijving van keizer Maximiliaan verlangd. De kamer' van koophandel te New-York zal den heer Bright uitnoodigen, om naar Amerika te komen. De handel in katoen te Mobile is gestremd, omdat de aan voer verboden is. Volgens de New-York Times is de stemming daar ter stede vredelievend jegens En geland. 21 Sept. Te Cork is een sergeant in hechtenis genomen omdat men zijn naam heeft gevonden in een der stukken van de Fenianshij bekende dat de handteekening de zijne was. Men heétt ook nog een soldaat gearresteerd. Er heerscht gisting. - Jefferson Davis zal in het begin van October worden ver hoord. De New-York Times erkent, dat indien hij aan straf ontkomt, op grond van „oorlogvoerende regten” of op de wets bepalingen betreffende afval, dan de geheele politiek van het bewind een ommekeer moet ondergaan en de amnestie onzin wordt, daar geene amnestie kan verleend worden voor eene misdaad die niet bestond. De Morning Post beweert, dat Amerika geene iersche republiek wen«cht, en tevens dat de heer Seward geen deel heeft genomen aan de inschrijving ten behoeve der feuians. Volgens genoemd blad zou de minister daarentegen reeds twee jaren geleden de aandacht van het britsche gouvernement gevestigd hebben op het fenianisme, en ook laatstelijk dienaangaande mede- deelingen hebben gedaan; ook zou president Johnson er tegen gestemd zijn. Parijs, 20 Sept. De geruchten omtrent hervormingen blijven stand houden en hebben heden zelfs invloed gehad op den stand der effecten. Er is zelfs gesproken van eene ontbinding van het wetgevend ligchram en een beroep op het land voor nieuwe verkiezingen, nadat vrijzinnige wijzigingen in de grondwet zou den gebragt zijn. Uit Mexico verneemt men, dat Bazaine de kaders van het vreemden legioen opengesteld heeft voor de naar Mexico ver huizende soldaten van het leger der zuidstaten. Men moest die menschen aan den kost helpen en vooral beletten, dat zij zich tot gevaarlijke guerillabenden vereenigden. Aan het departement van oorlog alhier acht men het dus eeu goeden maatregel, waarop men ’s keizers goedkeuring verkregen heeft. In het departement van buitenlandsche zaken echter denkt men er an ders over en wijst men met name op de kitteloorigheid van het uniebewind. Weenen. 20 Sept. Volgens mededeelingen, waarop allezins staat te maken is, zal de IV icner Ztg. morgen een manifest des keizers bevatten, dat den grondslag zal aanwijzen waarop voort aan de keizerlijke regering zal gevestigd zijn. Het regt der volken op een beslissend aandeel in de wetgeving en Londen, 20 Sept. De circulaire van lord Russell, door de Indépendance medegedeeld, is ontwijfelbaar echt. Alle bladen nemen het stuk over, sommige voegen er beschouwingen bij, welke in een vijandigen geest jegens Pruisen zijn geschreven. De Times zegt dat de krachtige uitdrukkingen van graai Rus sell niet te scherp zijn. Een protest zou niet helder wezen, derhalve moet men liever afwachten tot dat de definitieve re. GOUDA, den 23 September. De italiaansche verkiezingen worden met belangstelling te gemoet gezien. De geestelijkheid zal zich mengen in den strijd der partijen. Van den minister van binnenlandsche zaken is eene circulaire uitgegaan, die waarschuwt tegen ongemotiveerd on geduld en moedelooze onderwerping. Hij belooft ontwerpen tot opheffing der geestelijke corporation en de reorganisatie der kerkelijke goederen. Het onderwijs zai daarvan de beste vruchten plukken. Het deficit voor 1866 is berekend op 240 milioenen, dat men dekken wil zonder leening. De keizer van Oostenrijk betreedt een nieuwen weg, hij zal aan de hongaarsche en croatische landdagen het octoher-diploma en het februarij-patent aanbieden en is niet ongenegen die met gemeen overleg te wijzigen. Het is niet moeijelijk in te zien, dat dit niet leiden zal uitbreiding maar wel tot inkrim ping der constitutionele regten. Toch is het weinig denkbaar dat de Hongaren zich voegen zullen onder de oostenrijksche eenheidsbegrippen, hoezeer de keizerlijke aankondiging van den landdag met vreugde is begroet. Men vermaakt zich in Frankrijk met de ijdele hoop op vrij zinnige concessien der regering, hoe ook de daden daartegen getuigen. Napoleon zal niet dan door noodzakelijkheid gedron gen, tegen zijne overtuiging iets toegeven. Hij houdt vast aan de traditien van zijnen oom, tyrannieker gedachtenis. Zoo wordt dan ook nu voortdurend met krachtige hand de uiting van volkswenscheu, van eiken vooruitgang in staatkundige ontwikke ling bedwongen. De mexicaansche overwinningen beginnen zelfs den ijdelen franschen te walgen en niet ongaarne ziet het gouvernement, dat de belangstelling is gewekt voor den vermoorden elzasser-kok. De Pruisen zijn echter niet genegen den uilenjonker op ce offeren; hij is na onderzoek dood onschuldig bevonden aan den moord en graaf von Bismarck wil liever een dozijn van de liberaalste kamerleden overleveren aan de bloedwraak der Franschen, dan eenen volbloed jonker zu Eulenberg. De ernstige vertoogen der mogendheden tegen de gasteiner- geweldenarijen worden in Pruisen ter griffie gedeponeerdin Frankrijkt boekt men die posten voor latere afrekening. De verdeeling van Polen heeft nu uitgediend, voor een drama een opera, de verdeeling van Denemarken. Men verwacht in Spanje onlusten en omwenteling. Dit is daar in den gewonen loop der dingen, maar de vruchten van gewelddadige omkeeringen zijn geringhet is eene dure school, waarin men weinig leert; maar niet alleen in Spanje vergeet de regering hare verpligdng om het volk tot vrijheid op te voe den in Frankrijk dwingt men met ijzeren hand tot het ver geten van het aangeleerde, in Pruisen bespot men in dwinge landij de bezworen constitutie en in Oostenrijk ontzenuwt men met bedriegelijke woorden de in schijn verleende vrijheden. Alleen Engeland gaat rustig voort op den weg van vrije ontwikkelingen in Amerika gloort de dageraad eener luister rijke herstelling. De zegepraal van het noorden is de grondslag eener vernieuwde ontwikkeling in het land der vrijheid. Ne velen dekken de toekomst van Europa en nog lang zullen de volken bukken onder de heerschappij der willekeur, ofschoon hier en daar door zachter vormen gewijzigd.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1