Öinncnlanïi. Gemengde Berigten. Ingezonden. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Delft, 21 Sept. Heden weinig aanvoer en weinig handel zelfs bij prijsvermindering. Zaaigranen, gewas 1S65 bragten 50 c. meer op. Tarwe 8 it 8.70, Rogge ƒ6 a ƒ6.40. Zomer- gerst 4.40 a 4.90. Duiveb. 8. Paardeb. 6.50. Groene erwten 8 a 10. der rijksfinanciën door bemiddeling van wettige vertegenwoor diging zal op <;e plegtigste wijze worden gewaarborgd. De keizer uit de hoep, dat hij de volken, aan zijnen scepter on derworpen, bereid zal vinden om aan het algemeen belang offers te brengen, en dat zij blijk zullen geven van een verzoenen den geest. "21 Sept. De Wiener-Zeitung bevat heden het manifest, welks afkondiging erd te gemoet gezien, de inhoud is geheel en al overeenkomstig met hetgeen daaromtrent is medegedeeld. Daarenboven wordt in bedoeld blad openbaar gemaakt de tekst van het keizerlijk patent tot bijeenroeping van den hon- gaarschen landdag, benevens den tekst van de koninklijke rescrip ten, dezelfde aangelegenheid betreffende en gerigt aan de hon- gaarsehc autoriteiten. GOUDA, 23 September. Helen morgen ten 9 ure ontdekte men in het kolenpakhuis van den heer var der Velde aan de Peperstraat een begin van brand door broeijing veroorzaakt. De voortgang werd onmiddellijk gestuit door gepaste maatregelen en men is ijverig bezig het pakhuis te ontruimen De schroefstoomboot ,-stad Gouda" zal, naar wij vernemen, morgen de dienst beginnen tusschen Gouda, Moordrecht, Ou derkerk a/d IJssel en Rotterdam. Z. M. beeft ingetrokken de benoeming, bij besluit van den 1Q sept., n°. 41, van J. D. van der Waals tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda; en tot leeraar bij die inrigting benoemd k. Mar3, laatstelijk onderwijzer te Utrecht. Dingsdag heeft in de zitting der eerste kamer de com missie ecu ontwerp-adres ter tafel gebragt. De commissie be staat uit de hh. Eysinga, Messchert, van Swinderen en Cremers. Z. M. heeft tot voorzitter van de tweede kamer der staten- generanl, gedurende hare tegenwoordige zitting benoemd, den heer mr. G. f. J. van Reenen, lid dier kamer. In de donderdag gehouden zitting van de tweede kamer der staten-genemal heeft de heer van Reenen het voorzitterschap «aanvaard. Velerlei wetten en stukken zijn ingekomen, waaron der ontwerpen tot regeling van het beheer en de verantwoording der fondsen voor de staatsspoorwegen, wegens de heffing der grondbelasting in Limburg, betreffende de verkoopbaarstelling der tienden van het kroondomein, de begrooting voor Indie voor lSf»4 en eene a«anvrage van een crediet van 100,000, ter voldoening der kosten, die het gevolg zullen zijn van de in stelling van eene commissie van veeartsen en van verdere ge neeskundige hulp van regeringswege verleend, terwijl verder daaruit de schadeloosstelling aan veehouders bij onteigening zal worden gekweten. Verder zijn weder ingekomen het onaf gedane wetboek van strafvordering en de comptabiliteitswetten. De kamer heeft besloten om het voormelde ontwerp nopens de veeziekte dadelijk in behandeling te nemen. Ten half 4 ure werd de zitting daartoe uervat, maar de commissie van rap porteurs was nog niet met haar rapport over het bedoelde ontwerp gereed. I)e eerste kamer der staten-generaal heeft gisteren na goedkeuring van de algemceue strekking van het adres van antwoord op de troonrede, de 4 eerste paragrafen daarvan (waaronder die over koloniën), zonder discussie aangenomen. Op paragraaf 5 (veeziekte) is door den heer van Nispen tot Par.nerden een amendement voorgesteld waarin op krachtiger maatregelen wordt aangedrongen. De minister van binnenl. zaken heeft bij de beraadslaging daarover verklaard, dat morgen nog eene «andere wet tot beteugeling der veeziekte zal worden in gediend. Bij de stemming over het amendement staakten de stemmen. Daarop is de behandeling daarvan en van het verdere gedeelte van het adres uitgesteld tot morgen ochtend ten 10 ure. Gisteren werd in de ten half drie ure gehouden zitting der tweede kaïner de discussie geopend over het ontwerp tot voorloopige crediet-verleening ter zake der veeziekte, en is die in eene avoüdzitting ten einde gebragt. Een amendement van den heer Nierop om de som van f 100,000 te verboogen tot 500,000 is verworpen met 44 tegen 13 stemmen. Daarna is het regcringsontw erp jiangenomen met algemeene stemmen. Men schrijft uit Delftshaven van 21 dezer: In de thans ook onder deze gemeente heerschende veeziekte, is helaas, nog geene beterschap te bespeuren. Dagelijks worden nieuwe ziekte gevallen aangegeven en is het getal, sedert het uitbreken dier ziekte, reeds tot 176 geklommen, waarvan een groot gedeelte geslagt, gestorven of onteigend is, terwijl er 18 als hersteld zijn aan te merken. Boskoop, 21 Sept. Aangemoedigd door eenige invloed rijke veehouders, zijn door de heeren Willemier, klerk ter gemeente-seoretarie van Noord- en Zuid-Waddinxveen en Broek en den candidaat-notaris Paling te Zuid-Waddinxveen, midde len in het werk gesteld tot de oprigting vau een onderling waarborgfonds voor eigenaren van rundvee. Wanneer men in aanmerking neemt, dat do bestaande veefoudsen slechts alléén vergoeding geven voor schade, door de longziekte veroorzaakt dan verdient dit denkbeeld, met het oog op de heerschende runderpest of veetyphu*, allezins toejuiching en belangstelling en verwacht men dan ook met grond dat dit waarborgfonds zich niet alleen zal bepalen tot de drie bovengenoemde gemeenten maar haren werkkring over nog meerdere omliggende plaatsen zal uitbreiden, waarom allen landbouwers en veehouders dan ook zeer de belangstelling in hare oprigting en totstandkoming wordt aanbevolen, opdat ook hierdoor weder getoond worde dat eendragt magt maakt. Ammerstol, 22 Sept. Door het opbreken der visscherijen in de beneden rivieren, is er hier vooral nog gelegenheid om werkzaam te blijven. Het getal der gevangen zalmen is klein zijnde er in de laatste 8 dagen slechts 43 gevangen, waaronder nog eenige 3t. jacobsz.: maar de prijs is voor dezen tijd on gekend hoog. De st. jacobsz. golden ruim 2 het halve ned. pond. Groote soorten bragten van 2.2r tot 2.75 op. De stad Boulogne heeft een standbeeld opgerigt voor Jfnnei den uit vinder der koepokinenting. Ter bescherming der rijn- en westfaalscbe grenzen zal tegen de overplanting der veepest een militair cordon getrokken worden. Onder de gemeente Kollumerland is een kind, ten gevolge van het eten van ziek varkensvleesch, overleden. De cholera neemt af te Galatz en Ibrai'.a. Het. blij'.:* dat door d#»n brand in het begin dezer maand te Kon^tantinopel vernield zijn meer dan 4000 huizen en winkels behalve de openbare badplaatsen, 10 moskeen, eene grieksthe en eene armeuiscbe kerk en het mausoleum van sultan Mahmoud. In Louisiana en Texas is de katoeuoogst zwaar beschadigd door den *\orm. Pruisen heeft Oostenrijk afbetaald voor Lauenburg. liet waddiuxveeusche adres betreffende de veepest is op echt nederlandsche wijze onmiddellijk ter griffie gedeponeerd In Hongarije zijn binnen drie jaren ISO,000 stuks hoornvee aan de runderpest omgekomen. De ital. minister voor opeub. onderwijs wil het onderwijs der geestelijke vertenigingen afschaif' n. De gesubsidieerde workiurigting te Delft benadeelt de burgers. De vee markten te Utrecht en Amersfoort zijn geschorst. 700 parijsche studenten zullen het studenten-congres te Luik bezoeken. De spaansche regering heeft reeds voor 70 millioen realen domeinen verkocht. Wat den vromen in deD lande eens door hulp vau spokeu gelukte, beproeft men thans met zieke koeijen. In Wurtcmberg wordt voor den wijnbouw eene oppervlakte gebezigd van 55,338 morgen. In Zwitserland wil men de geestelijken verkiesbaar stellen voor den nationalen raad. Op bevel der fran.-che bisschoppen zal men in alle bisdommen zielmissen lezen voor Lamoricière. Te Toulon neemt de cholera toe in hevigheid en ontvlugten de in woners bij honderden de stad. De expeditie van graaf Moynier naar Abyssinie is te Alexandrie reeds insolvent. Graaf von Bismarck zal bij zijn titel nog een majoraat bekomen. Zoo koud de troonrede, zoo vurig zal het debat zijn. In de omstreken van Ionden vertoont zich eene ziekte onder het gevogelte. Op Cuba is eene tot nu ongekende ziekte uitgebroken. Men vraagt in Amerika: wat het een oostenrijkscb aartshertog (Max) wel gekost moet hebben om een deftigen condoleantie brief te schrijven aan een snijder (Johnson) over een doodgeschoten hout hakker (Lincoln). Het arme Gouda veroorlooft zich de weelde ceuer latijnsche school met evenveel leerlingen als leermeesters. Bij de inwijding van het monument ter cere van Arago, is geen lid zijner familie tegen woordig geweest. Heden viert de heer W. D. de Lauge jr. zijn 25 jarig jubileum als officier bij de dd. schutterij te dezer stede. De dag van heden is voor ZEd. Gestr. eene ware feestdag, niet alken de wijl hij een zoo zeldzaam voorrecht mag genieten, maar ook voorzeker omdat hij met zelfvoldoening mag terugzien op eene met eere afgelegde baan. Immers in de vervulling van een' der eerste burgerplichten, de verdediging van zijn geboortegrond, bleef hij niet achterlijk, want bij deze 25 jaren mag hij boven dien nog bogen op eene lOjarige vrijwillige dienstvervulling bij het corps mobile zuid-hollandsche schutterij in de bange jaren die op de afscheuring van Belgie in 1830 volgden. Het zal dan voorzeker niet ongepast wezen, hier eene vlugtige sc'iet9 zijner militaire loopbaan te doen volgen Den ln november 1830 op den ouderdom van circa 18 jaren zich vrijwillig aangesloten hebbende bij het mobile gedee'te der schutterij, ten einde met hetzelve dienst te doen buiten deze gemeente, werd hij den 22n december van hetzelfde jaar inge deeld als sergeant bij het 3e bataillon der 4e afd. mob. Z. H. schutterij, en kwam dientengevolge te Brielle in garnizoen. In het jaar 1831 in garnizoen te 's llertogenbosch gelegen hebbende, werd hij, in 1832 met zijn bataillon gecantonneerd in Zuid-Beveiand, versierd met het metalen kruis, en maakte van daar uit de expeditie naar Den Doel (Oost-Vlaanderen) mede. In de jaren 1833 en 1834 weder in 's Hertogenbosch garnizoen houdende, keerde hij den 13n augustus 1834 met onbepaaid verlof in den kring zijner fami.ie terug, oDtving daar den 8a junij 1838 zijne aanstelling tot 2n luitenant en werd den 10" augustus 1839, krachtens koninklijk besluit van 11 junij 1839 (staatsblad n°. 20) eervol omslagen. Den 15 augustus 1840 ingelijfd bij de dd. schutterij te Gouda, werd hij den 20n september daaraanvolgende aangesteld tot 2n luitenant, den 22n april 1843 tot ln luitenant en den ln september 1848 tot ka pitein, welken rang hij thans nog met lof bekleedt. Allen die den verdienstelijken man kennen, deed liet dus ook goed aan 't hart toen hij bij koninklijk besluit van den 21Q december 18C0 werd bencemd tot ridder van de Eikenkroon. Strekt het den jubilaris tot eere dat bij met rechtmatige zelfvoldoe ning mag terugzien op een' langdurigen diensttijd, in welken hij zich als een der verdienstelijke en ijverigste officieren onzer schutterijen deed kennen, die eer blinkt te schooner uit daar hij zich steeds door echte humaniteit en door de strikste recht vaardigheid ook jegens den minsten schutter, de onverdeelde achting en liefde van het gelieele corps heeft verworven. Heden morgen werd ZWEd. Gesti. dan ook welmeenend eu hartelijk gecomplimenteerd door commissien uit de officieren, de onderofficieren, de muziekanten en den schuttersraad van het bataillon der dd. schutterij (over welk corps hij sclert ruim een jaar tijdelijk het opperbevel voert,) alsmede uit de veree- niging van het metalen kruis le sectie, terwij! voorts vele par ticuliere personen ZEd. Gestr. van hunnne ondubbelzinnige be langstelling blijk gaven. Deze dag zal dus ongetwijfeld voort durend in 's mans geheugen gegrift blijven. En wij, die zijn jubilaeum met warme vreugde begroeten, wij veroorloven ons hier den wensch uit te drukken, dat ZWEd. Gestr. nog vele jaren zijne eervolle betrekking moge bekleeden, ten einde zoo met onverflaauwden ijver en onverzwakte kracht nog lang voor het welzijn van Gouda's schutterij te waken, en dat corps tot een zijner schoonste sieraden te verstrekken. Gouda 20 september 1865. [Verrolg van u°. 363.) Ten opzichte der samenstellingen is hoofdzakelijk het volgende bepaald. Driehonderd, achttienhonderd worden aan een geschreven, drie duizend, twaalf duizend daarentegen gescheiden. Bijvoegelijke naamwoorden die met het naamwoord een denk beeld uitdrukken, schrijft men aaneen, als roodekool, zouteviscb, zoetemelk, hoogepriester, enz. Titels worden aaneengeschreven, dus: Weledel, Hoojrgeleerd Weleerwaard, Weledelgestreng, enz. (Wanneer zullen wij eens van die malle titels verlost worden?) Engelsch-zout, Manilla-sigaren, en andere plaatsnamen worden met een streepje aan bet daarop volgende woord verbonden dit beeft ook plaats bij de verbinding van een of twee bastaard woorden, alsadjunct-commies, luitenant-generaal, staten-gene- raai enz. en ook als het bijvoegelijk naamwoord bepaald bij het eerste der zameusteliende woorden behoort, als oude-man- nenhuis, lieve-vronwekerk, platte-driehoeksmeting. Ten opzichte der vreemde of bastaard woorden wijkt de nieuwe spelling slechts weinig van de oude af. In plaats van het oude aadje schrijve men age, dus bagage, lekkage, stellage, page, enz. Guitar wordt gitaar geschreven. De woorden pleizier en seizoen worden met ei geschreven. Men schrijve geograaf, philosoof, doch geogiaphie, philoso phic, maar telegrafist en telegrafisch. De woorden poëzie, nimf, porfier, saffier en zefier worden volgens de nederlandsche spelling geschreven. Verder worden nog enkele woorden op tweeërlei wijs geschre ven, naar verschillende belcekenis, zoo wil de nieuwe spelling dokter (geneesheer) doch doeter (in de letteren bijv.) kommies (bij de belastingen) en commies bij de posterijen of bij een ministerie. Komedie (schouwburg) en comedie, (een soort van drama,) lokaal (zaal, vertrek) en locaal (plaatselijk,) kritiek (ge vaarlijk, hachelijk) en critiek (oordeelkunde.) Ziedaar kortelijk de voornaamste wijzigingen in de spelling, door de redactie van het woordenboek voorgesteld, en reeds door verschillende schrijvers gevoigd. Mogten zij algemeen aangenomen worden, dan zouden wij ten minste een eenparige spelling verkrijgen; moeilijk is bet evenwel nu reeds te zeggen, of dit een gevolg der nieuwe spelling zal zijn; vooreerst schijnt men nog niet daarop te mogen rekenen. Zitting van Vrijdag22 September. Voorzitter mr. A. A. van Bergen IJzendoorn. Tegenwoordig zijn de hh. de Grave, Loyten, Prince, Braggaar, Vester- baan^Reutinser, Remy, Buchner, v. Gennep, Kist, van Straaten eu Peeters. De hr Yiruly heeft kennis gegeven door ambtsbezigheden verhinderd te zijn. De notulen* der laatstgehouden vergadering worden goedgekeurd. Is ingekomen eene missive van den hr. commissaris des konings, hou dende kennisgeving van de vestiging alhier eener rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus. Not. Eene missive van den hr. R. R. Uit, docent aan het gymnasium, verzoe kende met 1 oct. ontslag uit deze betrekking; het ontslag nordt op voor stel van B. en W. eervol verleend. De commissie, benoemd tot het nazien der btg;0,... «.eu vai» d *- gasthuizen, het israel. armbestuur, het bestedelingshuis en het burgerlijk armbestuur, adviseren tot goedkeuring dier beg.ooiingen, behalve die voor het burg. armbestuur, welke ten behoeve van den amanuensis verhoogd is met f 136, dat zij, ook met het oog op den toestand der financiën, niet ver- meenen te mogen aanbevelen. Ter visie. Wordt gelezen een voorstel an B. en W., na advies te hebben ingewon nen van de pl. schoolcomm., houdenae eenige wijzigingen in de regeling der openbare scholen, als I. de bepaling van het schoolgeld der burgerschool voor jongens op 1 per maand, 2. de bepaling van den ouderdom der toe te laten leerlingen op de jongejufvr. school op nege ^aar enz. Ter visie. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt op het verzoek van N. I'rinsenberg tot aankoop van het terrein van de oude turf kerk, en be sloten tot den publieken verkoop. B en W. brengeu ter tafel een voorstel tot w ijziging der verordening op den in- en uitvoer cn 'net vervoer van rundvee enz. om namelijk o. a. bij dp straffen in art. 5 te voegeumet verbeurdverklaring van het vee. Eu is de verordeniug met deze wijziging op nieuw vastgesteld. B. eu \Y. brengeu ter tafel een voorstel van 'ah. curatoren van het gymnasium, betreff-ndc de regeling der latijnsche schooi met verhooging der tractementen, doch adviseren B. en W. om die op den ouden voet te laten. Hierover ontstaat eene breedvoerige discussie, waaraan de meeste leden deel nemen en waarhij zeer verschillende opiuien voorgedragen worden over den omvang van het onderwijs en het aantal der docentendoch eindigt deze discussie in eene stemming ter be>lissing der door den heer v Gennep opgeworpen vraag, of eene nieuwe latijnsche schooi werd op gerigt of dat de oude werd gecontinueerd. Voor het eerste verklaarden zicii elf ledeu, en stemden tegen de hh. v. Bergen IJzendoorn en de Grave. Alsnu werd door den voorzitter voorgesteld aan de school aan te stellen een rector eu een courector. Na langdurige discussion, waarbij de aan stelling vau docenten in wiskunde en in nieuwe talen, alsook het opdragen van geheel het onderwijs aan eenen leeraar werd besproken, werd het voorstel aangenomen met 7 tegen 6 stemmentegen stemden de hh. Lnyten, van Straaten, Kist, van Gennep, Prince eu Westerbaan. De tractementen worden op den tegenw oofdigen voet gecontinueerd. Op voorstel van den voorzitter worden met algemeene stemmen de thans fungerende rector en conrector herbenoemd, en het schoolgeld vast gesteld op f 50.— Op voorstel van den heer Buchner wordt de benoeming der vaste com- missien verdaagd tot eene volgende vergadering. Eindelijk wordt overgegaan tot de benoeming der commissie van toezigt over de middelbare scholen, en bij volstrekte meerderheid na eenige stem mingen en herstemmingen achtervolgens verkozen als voorzitter de heer A. A. v. Bergen IJzcnduorn en als leden de hb. D Dobbe, A. A. G. van Iterson, Zwaanshals en T. P. Yiruly. Vervolgens is de vergadering overgegaan tot eene gesloten zitting. Gouda, 21 Sept. Tarwe. Poolsche p. last 280 a 310. Zeeuwsche per muil S a 9. Rogge. Ini. 6 a ƒ6.50, buitenl. 6.50 a 7.00. Ge-st 4.00 it 5. Haver f 3.00 a 4.50. Boekweit. Fr. per 2100 ned. <8 150 a/160. Noordbrab. 160 a 170. Erwten ƒ7.50 a ƒ8. Bruine boonen 10 a 16. Paardeboonen 6.00 a 6.50. Puivebooneu 7. a 7.75 Hennipzaad 8.50. Kaas. Aangevoerd 36 partijen 24 a 27. Goeboter ƒ1.20 a 1.40. IVeiboter lu ƒ1.24. p. n.®. Aan stads waag gewogen, van 1521 Sept. 30/4, 776/8 en 60/16 boter, te zamen 17320 ned. Boter 55 a 64 per vierde; 1,37s a 1.60 per n. Ter markt 610 mutl aardapp. 2 it 2.50. Dordrecht, 21 Sept. Tarwe door minder vraag 10 c. lager. Jar. en ttveej. witte Z. en VI. 7.50 a S.90. Nieuwe onveranderd G.GÜ a ƒ7.90. Rogge gevraagd. Jarige overm. Z. en VI 5.60 a 6.30. Nieuwe do. 5.20 a 5.80. Gerst booger. Winter 4.40 a 5 60 Zomer 4 it 4.80. Haver prijshoudend, jar. ini. voeder 3 a 3.50,nieuwe do. 2.40 it 3; do. dikke 3.50 a 4.30 Paardeb. 5.S0 i 6.50. Br. boonen 5 c. lager 10 a 12. Goedkokende bl. erwten ƒ8.50, afwijk, 7 li ƒ8, Witte pruisische 7.70. Boekweit, Bergen opz. 162. Peel 360. Londen, is Sept. Granen. Tarwe stil op vorige prijzen-, gerst zeer ongeregeld in prijs; haver met goeden handel. Aan voer van 11 tot 16 sept. 2345 qr. ini. en 27289 qr. vr. tarwe, 574 qr. ini. en 5092 qr. vr. gerst en 266S qr. ini. en 21097 qr. vreemde haver. Aan de veemarkt van lieden waren aangevoerd: 6250 runderen, 316 kalveren, 2S470 schapen en 310 varkeDS. Voor beste runderen werd 5/4, voor do. kalveren 7voor do. schapen 5/8 en voor do. varkens 4/10 pr. steen betaald. 19 Sept. Boter, i'riesche 120/—, Kamper en Zwolle 108/ ii 114/—, Groningen 84/ it 94/—, Emden en Leer 100/ ,7 102/Holstein eu Kiel 104/ a 106/Yersey 94/ a 112/Morlaix 88/ a 94/ 20 Sept. Granen. Eng. en vr. tarwe stil op vorige prijzen; gerst eu haver vast. Aanvoer van 1619 sept 350 qr. ml. en 9S60 qr. vr. tarwe; 860 qr. ini. en 2200 qr. vr. gerst er. 590 qr. ini. en 2506 qr. vr. haver.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2