ötnnenUnö. Gemengde Berigten. Ingezonden. ADVERTENT IEN. In de Landman. Openbare Verkooping VOOR VIJF GULDEN Marktberigten. Kantongeregt. Burgerlijke Stand. Goudsche Spritsen As. van der KLEIN, Sz. te tlOWJOA. Een kapitaal HUIS en ERr met een ffaaÜen TUIN daarachter, staande en liggende aan de Westhaven te Gomt, Wijk B. Nr. 197, groot 4 roeden 40 ellen. Zgnde in het Huis een marmeren Gang, vijf behangen Kamers, eene goede Keuken met Welpomp, een ruime Kelder, twee Zolders enz. Te aanvaarden 1°. No vember 1865. En keurigen magonijhouten STÉRÉOSCOOP met vijf en twintig fijne Stéréoscoop- De omwenteling in Peru blijft aanhouden. De opstan delingen bezetten geheel het zuiden met inbegrip der ehincha- eiianden. Eece poging om de regering in Panama omver te werpen is geheel mislukt. In den staat van Nieuw Grenada is men z-er ongerustmen ziet nieuwe opstanden te geiooet. De berigten nit de binnenlanden van Centraal-Amerika zijn niet voldoende. Oreral barsten revolutionaire bewegingen uit. Vergelijkt men de tegenwoordige berigten der provinciale pers met de vroegere, dan mag men tct het besluit komen, dat de runderpest langzaam afneemt. Uit enkele districten verneemt men nog wel van sporadische gevallen der ziekte, doch uit onderscheidene graafschappen verneemt men, dat zij met het koelere weder zich binnen engere grenzen beperkt, terwijl nit vele graafschappen er in 't geheei geen melding meer van gemaakt wordt. Intnsschen wordt officieel berigt, dat, de ziekte die onze runderstallen heeft geledigd, in den zelfden vorm overgeslagen is op de schapen. Parijs, 27 Sept. De Moniteur bevat een bulletin, waarin gesproken wordt over de polemiek betreffende de ontruiming van Rome. Dienaangaande worlt verklaard, dat er geen twijfel kan bestaan omtrent de voornemens van het fransch gouver nement. Zoodra het van oordeel is dat de tijd daartoe is ge komen, zal het, in overleg met het pause'ijk gouvernement, de noodige schikkingen maken om de ontruiming te beginnen, opdat deze op den daartoe vastgesteiden tijd geheel volbragt kan zijn. Marseille, 27 Sept. Volgens tijdingen uit Konstantinopel heerscht darr eene verschrikkelijke ellende. Het gouvernement is veroligt eeuige dnizende gezinnen te hulp te komen, die door den brand geruïneerd zijn. Er is tct dat doel een openbare inschrijving geopend. De ambtenaren hebben eene maand trac- temeut ten behoeve der ongelukkigen afgestaan. De conversie is bijna gearresteerd, doch de regering bewaart het stilzwijgen omtrent de kwestie, of deze maatregel verpligtend of facultatief zal zijn. Abd-el-K der is ongesteld te Smyrna aangekomen. Berlijn, 27 Sept. De Prov. Corr. ontwikkelt in een artikel de redenen waarom de toestemming der pruisische kamers niet ■.«reiseht wordt tot de aanhechting van Lauenburg. Die in bezit neming voor het pruisische vorstenhuis, zegt het blad, is in alie gevalle een fait accompli, en wat het aangevoerde bezwaar van art. 55 der constitutie betreft, zoo is het ontwijfelbaar dat dit artikc' alleen doelt op buiten Duitschland gelegene staten. GOUDA, 30 September. Aaa hef rapport van dc subcommissie der veeartsen ont kenen «ij bet volgende ten aanzien van den algeineenen toe stand der veeziekte: De rundveetvphus heeft te Kethel in den Nieuwlandschen polder een begin genomen, en van daar op hare bekende krui pende wijze den cirkel harer besmetting uitgebreid. Deze cirkei bevat thans in zich de gemeenteu Kethel, Mathe- nesse, Schiedam, Delfshaven, Overschie, Schiebroek en den Broekpolder van VlaardiDger-Ambacht. Een groot gedeelte der drie eerstgenoemde gemeenten, na melijk ai de polders rondom de stad Schiedam, de Nieuwlandsche, Mathenesser en Frankenpolders, ook hoogst waarschijnlijk de aangrenzende polders van Delfshaven, is bijna door- of uitgeziekt. Hieronder verstaat men dat het aanwezige vee bij deze epizoctie door de besmetting niet werd aangetast of van de ziekte her steld is. In de gemeen len Overschie en Schiebroek is de ziekte nog niet aan het afnemen en schijnt het tijdstip van uit- of door zieken nog verwijderd. Ditzelfde is het geval met den Broek polder in Vlaardinger-Ambacht. Al de in den omtrek van dezen hoofdzetel der ziekte gelegen gemeenten verkeeren nog in het begin der ziekte, terwijl van daar tot aan fcet cordon hulp- marechaussées de ziektegevallen gelukkig zeldzaam zijn. Uit Dordrecht schrijft men dd. 28 sept.Men kan van hier oerigten, dat van de veeziekte in dezen omtrek gelukkig niets bekend is. De gemeenten in deze streken «enschen hun gezond \ee va" Lier te kunnen uitvoeren naar Engeland en elder® fact is te hopen, dat er middelen zullen worden ge vonden om aan dien wensch gehoor te kunnen geven. De firma E. S. k C. St. Martin C°. te Botterdam, heeft bij herhaling er voor gewaarschuwd, dat lieden, wier ramen veel overeenkomst hebben met de hare, in de provinciën orders opgeven op allerlei waren, terwijl zij nimmer betalen. Op verzoek maken wij handelaren op deze schelmerij opmerk zaam, hen radende goed te letten op de personen met wie zij in handels-relatie treden. L it Arnhem verneemt men Tot dusverre schijnt de ge vreesde veeziekte deze streken nog te verschoonengeruchten, die van hier en daar kwamen bleken ongegrond te zijn. Er wordt streng toezigt uitgeoefend. Aan de pruisische grenzen ondervindt menigeen last, daar zelfs honden niet in Pruisen worden toegelai m, gelijk dezer dagen de bekende paardenspel- ondernemer Carré gewaar werd. Men berigt uit S hoonhoven dd. 27 septAls overtuigend bewijs, dat de heersclu ude veeziekte op kapitalisten, hypotheek houders, noch landbouwers overwegenden ontmoedigenden in vloed uitoefent, kan strekken, dat eene eergisteren in publieke veiling te Haastrecht verkochte hofstede met 22 bunders wei- en hooiland, met inbegrip der kosten, de enorme som van ƒ37000 opbragt. Uit Lemmer schrijft men Met leedwezen moeten wij berigten, dat de paalworm zich weder aan onze kusten heeft vertoond. Eenige in zee uitstekende palen, waaraan een klein vaartuig was bevestigd, bleek geheel door deze dieren te zijn doorgeknaagd. Bij de regering maakt het een punt van overwegin» uit om de voormalige marine-gebouwen te Medemblik, welke thans geene bestemming hebben, tot eeue strafgevangenis voor criïü- neel veroordeelde mannen aan te wenden, op grond dat het tuchthuis te Leeuwarden zeer veel te wenschen overlaat en bezwaarlijk naar eiseh te veranderen is, terwijl de gebouwen te Medemblik eene genoegzame ruimte aanbieden voor het be hoorlijk plaatsen van de gansche bevolking van bet tuchthuis. Gorinchem, 28 Sept. Onder de schadelijke insecten, die aan de boomen groote verwoestingen te weeg brengen, behoort in de allereerste plaats de zoogenaamde bloed luis". Tegen dat schrikbarend voortteelende en vernielende insect werden, steeds te vergeefs, menigvuldige middelen aangewend. Nog in den loop van dit jaar werd ter verdelging van dat kwaad waterstofgas" aanbevolen. De onbekendheid van velen hoe dit gas te verkrijgen is, en hoe dit moet worden aange wend, maakt de toepassing van dat middel zeer beperkt. Om deze reden berigten wij dat de bestrijking der aange taste boomen met petroleum, door middel van eenen borstel of verwkwast aanvankelijk goede uitkomsten heeft opgeleverd. Althans, verscheidene hevig aangetaste boomen werden, door slechts éénmaal op bovengemelde wijze goed behandeld te zijn, zoodanig van de bloedlnis gezuiverd, dat, na eenigen tijd zich nog slechts een enkel exemplaar van dat insect vertoonde. Weiligt verdelgt eene tweede en derde herhaling van het vermelde middel ook de eijeren en larven en wordt al zoo het insect voor goed uitgeroeid. Wij bevelen de proefneming zeer aan, daar deze aan de behandelde boomen een schoon en glan zend aanzien geeft en tegelijk het aangroeiend mos verdwijnen doet. De uitkomsten onzer voort te zetten proefnemingen deeleu wij later mede. Op Nienw-Zeelaml duren de moorden door de inlanders voort. Twee choleragevallen hebben zich voorgedaan te Southampton. Te Achtkarspelen zijn zondag ouder kerktijd twee boerenwoningen enz. afgebrand. De spoorweg AlmeloSalzbergcn wordt maandag 2 oct. geopend. De pro ficient Geffrard is gedwongen af te staan van bet bestuur van Hayti. Zieke schapen hebben iu Engeland runderen besmet. Te Veuetie heeft de politie wederom orsini-bommen ontdekt. De keizer van Marokko rigl telegraaflijnen op. Weldra verwacht men in Griekenland nogmaals eene revolutie. De oostenrijksche badplaatsen zijn dezen zomer bezucht door 41,779 gasten. De politie te Berlijn heeft een nieuw gebouwd huis deen afbreken, omdat het opgetrokken was van 2eer slechte bouwstoffen. Bij en op het eiland Alseu zijn de Pruisen ijverig bezig met het opwerpen van nieuwe vestingwerken. Engeland verontrust zich over de russische anuexatien in Azie. Dertien franschen hebben eene vereeniging gesticht om de volksvooroordelen uit te roeyen. De veepest is uitgebroken ia het arrondissement Douai van het dep. du Nord. Keizer Max heeft drie millioen overgezonden om op een eilandje in de Adriatische zee tegenover Ragusa den bouw te beginnen van een prachtig palcis. Flores heeft het leger van Paraguay aan de Uruguay geslagen De bank van Engeland heeft het disconto verhoogd tot 41/gpCt. De fransche regering heeft dc japansche gezanten doen voorstellen aan de dames van het corps de ballet. Eransche schepen gaan naar Tunis voldoening vragen over het mishandelen van Algerijnen. Te Altona heeft een verschrikkelijke brand gewoed, die eene schade van meer dan een millioen M. B. veroorzaakte. -In Engeland hebben gedurende het jaar 1864 niet minder dau 1626 ongelukken met machines plaats gehad. - De jongste wedrennen te i>pa hebben aan een der liefhebbers, die van zijn paard viel, het leven gekost. Ue cholera rigt groote verwoestingen aan te Sevilla en te Malaga. De mexicaausche provincie Sonora heeft zich voor Max verklaard. de vorige week zijn te Londen afgekeurd 12916 ponden vleesch. ïu Polen zoude weder eene revolutionaire zamenzwering ontdekt zijn. Men verneemt dat de rotterdamsche emeritus predikant Pierson zich met der woon naar Heidelberg begeeft. Ook in Drenthe heerscht de pok-iekte ouder de schapen. De cholera woedt te Aries en is te Nimes uitge broken. Met niet weinig verbazing zag de ondergeteekendegepasseerdeu zondag drie dragonders door de stad alhier niet hopen maar even als schaatsenrijders zwieren en zwaaijeu: men bekoeSt niet te vragen wat de oorzaak van deze onwisse en wijfelachtige gang was; bet schiedamsche product scheen ben sterk verlokt te hebben, meer zelfs dan de martiale hoofden schenen te kunnen verdragen. Onwillekeurig dacht ik, en ik scheen juist gedacht te hebbeu, dat bet krijgsliedeu waren die alhier waren gedetacheerd als hulpmarschaussées tot surveillance op de verordeningen, naar aanleiding van de heerschende veeziekte in het leven geroepen. Terstond rijst dan de vraag, of een diergelijk wangedrag niet voor beeldig behoorde te worden gestraft? Wat toch moet men denken van eene surveillance door beschonken militairen uitgeoefend, die daarbij gewapend met slagzwaard en schiettuig, zoodat de minste onaangenaamheden kunnen aanleiding geven tot de erger lijkste ongelukken en provocatien, welke laatsteu bij policielieden meer dan eens zijn voorgekomen. Ter voorkoming van een en ander ware een streng toezigt op het gedrag dier hulpmarechaussées hoogst doelmatig en nog beter om, als nit 's Hage niet anders dau diergelijke sujetten voor zoodanige di-nstverrigtingen naar hier w orden gedetacheerd, ze eenvoudig terug te zenden met een aanbevelingsbrief aan den chef van hun regiment. Gouda 28 Sept. 1865. Z. Gouda, 28 Sept. Tarwe. Poolsche p. last 280 ii 310. Zeeuwseheper mud 8 a 9. Rogge. Xnl. 6 a ƒ6.50, buitenl. 6.50 a 7.00. Gerst 4.00 a 5. Haver f 3.00 a 4.50. Boekweit. Fr. per 2100 ned. "8 150 af 160. Noordbvab. 160 aj 170. Erwten ƒ7.25 a S. Bruine boonen f10 a 16. Paardeboonen 6.00 a 6.50. Duivebooneu 7. a 7.75 Hennipzaad 6.00. Goeboter 1.20 a 1.30. Weiboter 1.08 a 1.16. p. n. 8. Delft, 28 Sept. De graanmarkt met geringen aanvoer, lusteloos, puike jar. tarwe was alleen te verkoopeu, voor de zaaigranen 80 a 50 c. meer te bediDgen. Tarwe 8.70 a 9.20. Rogge 6 a ƒ6.40. Zomergerst 4.20 a 4.60. Korte haver 3.60 a 4.80. Lange do. 2.80 a 3.40. Duiveb. 8. Paardeb. 6.50. Groene erwten 7 a 10. Koolzaad gevraagd. Aan stads waag gewogen, van 22—28 Sept. 31/4, 801/8 en 51/16 boter, te zamen 17770 ned. <B. Boter 57 a 84 per vierde; 1.425 a 1.60 per n. "E. Ter markt 970 mud aardapp. 2 a 2.50. Dordrecht, 28 Sept. Tarwe met kleinen aanvoer, onver anderd van prijs. Jar. en tweej. witte Z. en 7.50 a 8-90. Nieuwe do. 6.80 a ƒ7.90. Rogge, jarige overm. Z. en M. f 5.60 a 6.30. Nieuwe do. 5.30 a 5.80. Gerst. VVinter 4.40 a 5.60. Zomer dc. 4.20 a 4.80. Spelt 3 a 4. Haver nieuwe lange, 2.40 a/ 3; do. dikke ƒ3.50 a 4.30 Paardeb. 5.S0 a 6.60. Br. boonen 10 a 11.50. Goed kokende bl. erwten 8.80, afwijk, 7 a 8, Witte pruisische 7 70. Boekweit, nieuwe N. Brab. en Limb, 165 a 170. Middelburg, 28 Sept. Bij matigen aanvoer onveran derde prijzen, behalve wintergerst die 25 c. booger was. Londen, 25 Sept. Granen. Puike eng, tarwe brengt de hoogste notering opvr. vast in prijs gerst stil, haver goed begeerd. Aanvoer van 18 tot 23 sept. 1855 qr. inl. en 31717 qr. vr. tarwe, 816 qr. inl. en 4947 qr. vr. gerst en 332 qr. inl. en 607 39qr, vreemde haver. Aan de veemarkt van heden waren aangevoerd: 5720 runderen, 324 kalveren, 32410 schapen en 420 varkens. Voor beste runderen werd 5/6, voor do. kalveren 6/pr. steen betaald. 26 Sept. Boter. Friesche 128/Kamper en Zwolle 114/ a 122/Bossche 80/ a 90/Groningen 94/a 100/ Emden en Leer 104/ a 108/Holstein en Kiel 108/a 120/ Yersey 102/ a 118/Morlaix 90/ Kaas. Edam, gras 56/ a 59/Gouda, gras 48/ a 53/ Derby 52/ a 56/Kanter 23/Amerikaansche 56/ a 62/ 27 Sept. Granen. Tarwe tot vorige prijzen verkocht; gerst en haver stil. Aanvoer van 2326 sept. 500 qr. inl. en 60G0 qr. vr. tarwe; 80 qr. inl. en 3040 qr. vr. gerst en 240 qr. inl. en 23240 qr. vr. haver. 28 Sept. Aan de veemarkt van heden waren aangevoerd: 1752 rundereu, 620 kalveren, 10SO0 schapen en 320 varkens. Voor beste runderen werd 5/4, voor do. kalveren 5/8, voor do. schapen 6/6 en voor do. varkens 5/8 per steen betaald. Door het kantongeregt alhier zijn op den 27 september ji. veroordeeld Een in twee geldboeten elk groot 6, bij wanbetaling drie dagen gevangenis, ter zake van het visschen des nachts in ge sloten vischtijd. Een in twee geldboeten elk groot 3, bij wanbetaling drie dagen gevangenis wegens het visschen in eens anders visch- water, zonder voorzien te zijn geweest van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of regihebbende op dat vischwater, en wel met een schakel waarvan de mazen de vercischte grootte niet hadden, en Een in eene geldboete van 5,50, bij wanbetaling een dag gevangenisstraf ter zake van het verwekken van nachtelijke burengeruchten, ter verstoring der rnst van de inwoners. En allen solidair in de kosten. GOUDA. Geboren: 25 Sept. Anna Geertrui, ouders W. de Haan en G. van Baarte. 26. LnJovicus Hubertus, ouders J. T. van Eeten en M. C. H. Koelman. 23 \nthonins Cornells en Adriaans Arnoldns Marinus, ouders A. van Lierop en A. M. van Duijn. 29. Cornells, ouders C. van den Oever en S. Lokum. Overleden: 26 Sept. N. Dubbel, 15 j- H. Smit, 4 m. -1- t. Everting, 7 w. •WOERDEN. van 21 tot en met 28 Sept. 1865. Overleden: H. de Leeuw, 34 j gehuwd met J. Knegje. Getrovwd; H. Strootman, bijua 36 j-, met C. 5. van der Goorberg, 28 j. D. van der Landen, bijna 25 jmet C. Langendam, 25 j. Voor de deelneming bij hun huwelijk bewezen, brengen bij deze hunnen dank M. L. A. KOCK, J. P. M. KOCK—MALOTAUX. De van ouds gerenommeerde zijn te bekomen bij den Ondergeteekende. Oi. .vangen uitmuntende en geu rige THEEËN uit het Magazijn van RAVENSWAAIJ ZONEN te Gorinchem. Deze Theeën worden afgeleverd in ver zegelde pakjes van twee eu een iitill en een ned. ons, van af 80 Cents tot en met 3,75 de 5 ons, of 16 Cents tot en met 75 Cents het ons. Gouda, Oct. 1865. Cmfiturier. Botermarkt A, N°. 56. Op Maandag den 2" October 1865, des voormiddags ten elf ore, in het logement Het Herthüis aldaar, van Een HUIS en ERF in den langen Groenendaal te Gouda, Wijk I. N°. 88. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris W. J. FORTI IJN DROOGLEEVER te GOVT)A ontvangt men in den BOEKHANDEL van B. L. van DAM te Kampeneen platen. Brieven franco. Tevens voorhanden eene ruime sor tering plaatjes van 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70 en 75 Cents per stuk, waaronder fijne glazen transparents. Mede te verkrijgen in de onderstaande dépots: Assen, bij J. O. van Houten. Goudabij A. Brinkman. Groningenbij H.W.van der Kamp. Goesbij F. Kleeuwens Zoon. Purmerend, bij L. G. Post. Aanvragen om dépot franco.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2