CHOOK A. Donderdag, 5 October. 1865. NF 3<»7. öuttenlanb. erkooping iek meer! gere KENNISGEVING. GOEDEREN onder ..e Boornp- üouda, geannon- 6n October 1865, r den 10n October ats van Donder- October des voor- a des namiddags :tigen. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendetcegD. n°. 60. OUDSCHE COURANT het kabinet Ie Thor BRINKMAN. 3 Oct. de politiek v houden van de openbaarmaking der jongste allocutie van den 1 een hevigen uitval tegen de HET VOORT. .'staat, is nimmer jst, dat zoo proef- tegen Rhumatiek 1BSHAUBBINS: nmiddelijke 'ver- 1 en erkend, heeft deskundigen zoo- :elve door HEd. 'ieheel door Rhu- ijn in minder dan et gebruik dezer pijnen en stijfheid tnemen den 'ijder ke vochten waar nder eenig nadeel j oefenen of aan k te zijn. Vroeg- rgen ze even zeker de scherpe deelrt ar de zweer zich ijs der echtheid, u geteekend door ?póthouder, ETVELT Az. nevens de Waag. den prijs van 30 verkrijgbaar heeft ïr Inrigting, JLIUS. enseben te laten en der lessen aan e openen school, >e gegeven wor- tober aanstaande, den voormiddag, masium te Gouda. Z. E. den Mi- Zaken vast gesteld gelegenheid tot rafgaand examen, de school wen- ndigheden bezit- jrwijs met vrucht later worden be- Gouda. H Zevenhuizen. Woerden. Schoonhoven. Alphen. Boskoop. a3 Weste wagenstr. Oostpoort. óts in ons Rijk. De prijs der Advertentien van één tot zer w w van het zegel is 80 Cent, voe eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. pexe Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. I In de Stad geschiedt de uitgave des avouds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25 De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Commis saris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, op den 268te“ September 1865 is executoir verklaardhet kohier van het patentregt, over net dienstjaar 1865/66, l8te kwartaal. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in han den van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende ver- pligt is, zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat, de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. GOUDA, den 29“ September 1865. De BURGEMEESTER voornoemd, van BERGEN IJ ZENDOORN. Londen, 1 Oct. De Privy Council heeft een verbod uit gevaardigd op het vervoer van schapen eu lammeren, alsook van de huiden of andere deelen dezer dieren, uit Engeland of Schotland naar Ierland, zullende hiervan alleen zijn uitgezon derd de huiden die in Groot-Brittanuie uit Indie, Zuid-Amerika of Australië zijn ingevoerd en vervolgens naar Ierland over- gebragt worden. -Volgens tijdingen uit New-York heeft de gouverneur van Zuid-Carolina bij de nieuwe vertegenwoordiging in dien staat eene boodschap ingediend, waarin hij hulde brengt aan de edelmoedige en vaderlandslievende gevoelens van den president Johnson jegens het zuiden en de vergadering aanmaant om zich te vereenigen met het amendement op de constitutie tot afschaffing der slavernij, voor dat zij vertegenwoordigers bij het congres benoemt. Hij geeft verder te kennen dat de staat voortaan meer zal bloeijen zonder, dan voorheen met slavernij, doch hij verklaart zich tegen het stemregt der negers. Over den arbeid in het zuiden wordt nog dagelijks veel geschreven, en men weet naauwelijks wat te geloovendoch zooveel is toch wel zeker, dat de vrij geworden slaven op vele plaatsen aan het werk zijn, en dat het zuiden er het grootste belang bij heeft dien arbeid nu aan te wakkeren. De cultuur van katoen, suiker, rijst en tabak is eene levensvraag voor het zuiden, en de zuidenaren zullen uit spijt hun eigen belang niet zoo ver uit het oog verliezen, om niet aiie krachten in te spannen om die op hare vroegere hoogte terug te brengen, en dit kan slechts door arbeid van de vrij geworden slaven, die de goedkoopste is, geschieden. -In verschillende plaatsen van het noorden van Ierland hebben de fenians weer meetings gehouden. Met grooten ophef is daarin de aanstaande bevrijding van Ierland aangekondigd. Te oordeelen naar den toon van eenige onzer dagbladen als de Times en de Globe, baart de beweging der fenians niet de minste bezorgheid meer, maar heeft zij hen gebragt tot de smartelijke overtuiging, dat er in lealand, niettegenstaande hetgeen reeds voor dat land is gedaan, steeds een geest van misnoegdheid bestaat, ditmaal zelfs voor republikeinsche en an tikerkelijke. In strijd met vorige berigten luiden de tijdingen uit Haïti thans weder gunstig voor den president Geffrard. Wel verre van te abdiqueren heeft hij zich naar kaap Haïti begeven, om de belegerings-operatien zelf te leiden. De republikeinsche conventie te New-York heeft van den president Johnson tot herstelling der unie goedgekeurd en besloten deze te ondersteunen. In Louisiana is een voorloopig gouverneur benoemd. De conventie in Ala bama heeft bij den gouverneur aangedrongen op de zamenstelling eener militie, tot onderdrukking der wanorderlijkheden. Parijs, 1 October. Aan de dagbladen is bevel gezonden, om zich tot na ontvangst eener bijzondere magtiging te onr- paus, omdat men daariu vooral vrijmetselarij aantreft. Het Mép’orial Diplomatique weerspreekt het berigt van het Journal des Débats, dat Oostenrijk tegen eene geldelijke schadeloosstelling in de inlijving van Sleeswijk-Holstein zou bewilligen. Het oostenrijksche kabinet, schrijft men uit Weencn aan dat blad, wil eerst zijne binnenlandsche aangelegenheden en dan de aangelegenheid der hertogdommen met kracht ter hand nemen, tot waarborging van het regt van vrijheid en de onafhankelijkheid der hertogdommen. De France laat op die mededeeling de aanmerking volgen, dat men dan lang zal kunnen wachten. Over het algemeen is men hier te regt of ten onregte van meening, dat hel Journal des Débats gelijk heeft. Officiële berigten uit Mexico gewagen met veel ophef van de activiteit welke de regering ontwikkelt om orde brengen in het binnenlandsche beheer. De hoofdstad zal tegen overstroo- ming be veil’gd worden. Met het leggen van spoorwegen wordt ijverig voortgegaan. Aan een new-yorksch huis is concessie verleend voor het aanloggen van telegrafen. De ontginning der goud- en zilvermijnen trekt de aandacht van den onderne mingsgeest in de hoogste mate. De heeren Barsoy en Geb hebben een aanvang gemaakt met de ontginning van eene steen kolenmijn in de nabijheid van Toluca. De geoloog Roger Dubos had van zijne zijde een aan vang gemaakt met het ont ginnen van eene zeer rijke ijzermijn in de omstreken van Chi huahua. 2 Oct. Volgens een schrijven uit Rome aan het Journal des Dcbats zou de kardinaal Antonelli zich tot de frausehe regering gewend hebben met verzoek, om toch eeu duizendtal soldaten als eene eerewacht voor de persoonlijke veiligheid van den paus te Rome te laten doch de heer Drouin de Lhuys moet daarop weigerend geantwoord hebben, onder bijvoeging dat Frankrijk gebonden is door eene diplomatieke acte, waaraan het zich niet mag en niet wil onttrekken. Het gerucht loopt hier, dat het russische gouvernement in tamelijk moeijelijke omstandigheden is gewikkeld. Vele po gingen om in den vreemde eene leening aan te gaan, zijn zonder eenig resultaat gebleven, aangezien de bankiers, tol wie het kabinet van Petersburg zich wendde, onaannemelijke voor waarden stelden. Men zegt, dat deze toestand van de schatkist de eenige oorzaak is, dat de regterlijke hervorming, welke met ongeduld verwacht wordt, nog niet is ingevoerd. Te Toulon en te Marseille zijn inschrijvingen voor de slagtoffers der ziekte geopend. De keizer heeft naar eerstge noemde plaats 2000 francs gezondente Marseille bragt de inschrijving in 4 dagen 130,000 francs op. De schach van Perzie heeft een specialen agent naar Europa gezonden, om de tegenwoordige stelsels van construc tie, die op de werven in Nederland, Frankrijk en Engeland worden toegepast, te bestuderen. Verschillende dagbladen der departementen gewagen van eene circulaire, die door den minister van binnenlandsche zaken aan de nieuw gekozen maites zal worden gerigt, ten einde hunne aandacht op het geuigt der hun opgedragen betrekking te vestigen. Dezer dagen is in het 9de arrondissement dezer stad eene volksboekerij met 2000 deelen geopend. De kosten zyn be streden uit de bijdragen van een aantal bewoners van de wijk, die maandelijks 50 of 25 centimes in de kas storten. De regering blijft maatregelen nemen, om zooveel mogelijk de werking der in het zuiden heerschende epidemie tegen te gaan. Zij heeft de kazernen en schepen laten reinigen en be- rooken en de beweging van troepen van de aangetaste naar de met aangetaste deelen des lands geschorst, intusschen verspreidt de ziekte zich snel in de gemeenten om Touion en verdrijft van daar de duizenden, die voor haar de wijk hadden genomen. In het noorden is haar loop langzamer; daar zijn slech^rfkafi stadjes in het departement Vat: luse aangetast, lTa>^“ en Saint Saturnin, hei laatste erger dan de beide

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1