öhtncnlöttiL Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. overheid om bij de begrafenis van den maarschalk Magnan Je insignien van grootmeester der orde op de lijkkist te plaatsen. De romeinsche dagbladen, welke die toespraak bevatten, zijn allen op de grenzen aangehouden, waaruit men opmaakt, dat hare openbaarmaking in Frankrijk onder geenerlei vorm zal worden gedoogd. Volgens eene statistiek, door een blad heden openbaar gemaakt, heeft men te Parijs 620 bakkers, 501 slagtets, 2034 restaurants, 860 hotels garnis, 2850 koffijhuizen, 740 varkens- slagters, 3432 slijterijen, BSO schoenmakers, 1201 kleederma kers, 1527 gencesheeren en heelmeesters, 1780 advocaten, 442 apothekers, 231 vroedvrouwen, 150 deurwaarders, 114 nota rissen, 10S bankiers, 412 goudsmeden, 903 maaufaetuur- en modewinkels, 262 pasteibakkers, 340 tabakswinkels en 1358 kruideniers. -- Volgens berigten uit Florence doet het italiaansche mi nisterie al hetgeen in zijn vermogen is om ons gouvernement tegemoet te komen bij het uitvoeren der september-couventie, voor zoover de ontruiming van Bome betreft. Zoo heeft de minister van oorlog, generaal l'etitti, de bevelhebbers der ita liaansche troepen, die gelegerd zijn aan de grenzen van den kerkelijkeu staat, aangeschreven om de officiereu van het pau selijke leger, wanneer zij met deze in aanraking zullen komen, te behandelen met dezelfde onderscheiding, waarmede zij de fransche officieren plegen te bejegenen. Brussel, 4 October. Men wil dat de koning den winter in het zuiden van Europa zal gaan doorbrengen, en zijne zoons, de prinsen, gedurende dien tijd alhier hun verblijf zullen houden. De tegenstand, die de geestelijkheid zich heeft voorgenomen te bieden aan de uitvoering der wet op de studie-beursen, wekt bij het volk weinig belangstelling. Men is van meening dat deze k -tie wel spoedig zal zijn opgelost, als zijnde eenvoudig een geldkwestie. Weeneil, 4 Oct. Naar men beweert heeft het ministerie afgezien van het plan om den landdag voor Venei ie zamen te roepen, overtuigd zijnde dat de verkiezingen aldaar tot geene gunstige uitkomst ieiden zouden men zal aan den werkkring der gemeentebesturen eenige meerdere uitbreiding geven. Wat van het gunstig opnemen van het manifest van 20 sept, d ior de venetiaansche bevolking gezegd is, bevestigt zich niet. Zij is te dien opzigte volkomen onverschillig en bekommert zich over den rijksraad en het geheele constitutionele leven in Oostenrijk thans even weinig als vroeger. De commissie voor de staatsschulden door den rijksraad in het leven geroepen, is wel blijven bestaan, ondanks de op heffing van liet ligehaam waaruit zij 's voortgekomen, maar zij zal, volgens eene verklaring van het ministerie, slechts com petent zijn met betrekking tot de schulden van vo'ór 20 sept., maar niet voor die, welke gedurende de schorsing der constitutie gemaakt norden. De nieuwe leening dus, waarover men op het oogenblik met engelscbe huizen onderhandelt, zal niet aan hare kennisueming onderworpen zijn. - in Hongarije ontbreekt het bij de verkiezings-beweging niet aan heftigen partijstrijd. De politieke geloofsbelijdenis der can- didaten luidt mee t aldusintegriteit van de kroon van st. Stephanus, dualisme, persoons-unie en herstel der komitaten. Men hoort ook veel gematigder stemmen. De meeste afgevaar digden van 1861 zullen wel weder zegevieren. Toen echter was de geheele natie in oppositie tegen de regering, welke nu eene talrijke en masrtige partij voor zich gewonnen heeft. 5 Oct. \an een gewoonl.jk goed onderrigtê zijde wordt verzekerd, dat de heer von Hubner reeds is benoemd tot op volger van den lieer von Each, als ambassadeur bij den room- schen stoel. Berlijn, 3 October. I)e Irov. Corr., toegevende dat eene bijeenkomst tusschen den heer v. Bismarck en keizer Napoleon, bij den hoogen prijs dien bciuen op eene goede verstandhou ding tusschen Frankrijk en Pruisen stellen, altijd een zeker politiek belang heeft, verklaart echter op het bepaaldst, dat alle mededeelmgen over bijzondere staatkundige bedoelingen cu verhandelingen, waarmede de reis des heeren ven Bismarck in verband wordt gebragt, van grond ontbloot is. De augsburscbe Alig. Zeit. deelt mede, dat eene schikkin"- tusschen Oostenrijk en Trai-eD, betreffende de hertogdommen is gemaakt en door Frankrijk, Engeland en zelfs Rusland goed- gekeurd, op voorwaard?: 1. dat Noord-Sleeswijk aan Denemar- ken wmrde terug gegeven 2. dat de groothertog van Oldenbur" zijne bezittingen aan Bruisen afsta en souvereiu der Eive-her° togdommen worde, onder zekere bepalingen, welke deze vorst geweigerd heelt en 3.dat de bevolkingen worden geraadpleegd. Ondanks het vergevorderde saizoeu duurt de emigratie naar Amerika nog voort, en dezer dagen nog is een groo: aan- granten hier doorgetrokken. Frankfort, 5 Oct. De voornaamste woordvoerders der radicale vencrnging Helvetia te Geneve hebben een programma vastgesteld, betreffende ,1e rigting door de partij te volgen bij de aanstaande wijziging der bondseonstitutie. De hoofdbeo-' selen zijngeheele vrijheid van godsdienst, invoering van° d" registers van den burgerlijken stand onder het toeziet van het civiel gezag; gelijkstelling van alle zwitsersche burners - on rigting eener hooge school in fransch Zwitserland, enz Florence, 4 October. Vóór het einde dezes'jaars zal d rondgaande brief worden uitgevaardigd, waarbij tegen den zomer van 1867 alle bisschoppen en geloovigen der christenheid naar Rome worden opgeroepen ter viering van het jubilé, ter her denking van den dood van den apostel Petrus, dan 18 eeuwe" geleden. 11 GOUDA7 October. De tweede kamer der staten-generaal heeft, in hare zither van woensdag, ontvangende begrooting van de staatsspoo. „ra voor 1866 welke ter overweging naar de afdeelingen is "er zouden. Wijders zijn de algemeene beraadslagingen aan°-evanven over het wetsontwerp, houdende buitengewone maatregelen "tot wering van besmettelijke veeziekte en hare gevolgen.De hh IV nitgens, de Brauw en v. Lidth de Jeude hebben betoogd dat er vroeger en krachtiger door de regering had moeten ge' handeid worden; de heer v. Nispen meende, dat de rcenn" bevoegd was geweest, op eigen gezag maatregelen te nemen" de lieer Godefroi wees er op, dat de mioister van binnenl' zaken thans te veel aan den decentralisatie-geest toe°af- dé hu. Eeinders, Idserda, Beyma, Viiuly en van Nierop vereeni». den zich met de voordragt, maar wilden matigin-r in de to", passing. De minister heeft geantwoord. In de zitting van donderdag zijn de algemeene discussien aigeloopen over het ontwerp, betreffende de veeziekte De ontwerp cultuurwet voor Ned. Indie is donderdag bii de tweede earner der staten-peneraal ingekomen. Den inlaudschcn bezitter wordt daarbij de eigendom toegekend van den grond dien hij bij invoering dezer wet in individueel en erfelijk "ebruik bezit. Aan den staat behooren o. a. de op hoog geza„°anri"e- legde koffijtuinen. Europeanen en daarmede gelijkgesteiJeu "ea vreemde oosterlingen zijn onbekwaam tot eigendomsverkri>iV van gronden den inlander beboerende. Na vijf jaren worift die bepaling aan herziening onderworpen. De verpligte leverinv acu het gouvernement van koffij door de inlanders geteeld word" gehandhaafd. Het bestuur in tusschen beiden komen ter voort zetting van bestaande suik .'-ondernemingen, na afloop der con tracten en tot oprigting van nieuwe. Zonder die tusschen komst worden de nieuwe suikerondernemingen beperkt. De gouverneur generaal regelt bij ordonnantie de voorwaarden der onderne mingen buiten Java. In de gister gehouden zitting van de tweede kamer der staten-generaal heeft de minister in art. 1 van het ontwerp van wet, houdende buitengewone maatregelen tegen de vee ziekte, eene wijziging gebragt, strekkende om daarin op te nemen de verpiigting van aangifte en het regt van visitatie van het vee \erder is de werking der wet bererst tot 1». jan. lbb,, waardoor haar een ineer tijdelijk karakter is gegeven. De voortzetting der discussie is bepaald op heden. i COnS"1 der ^derianden in China deelt onder dagtee- kemng Canton 18 augustus 1865, het volgende maandelijksche overzigt mede: In den ongunstigen toestand van handel en scbeepvdart nog geene verbetering merkbaar. De rijstoogst is redelijk voor deelig geweest, doch door behoefte voor de kust, biiiven de rijstprijzen te Hongkong tamelijk hoog De zijdeteelt in dit gedeelte des rijks moet daarentegen, te..gevoige der voorbedde- looze ni'.e van dazen zomer, ongunstig uitvallen; dit wordt door de geringe afvoeren van ruwe zijde en bovendien onder anc -ieu oo "°01 de weinige behoefte aan moerbezien-bladeren oevestigd. Van tnee bereikt de uitvoer tot nog toe het ge middelde quantum. Door een groot aantal med. doctoren uit het arrondisse ment Breda, is een adres gezonden aan het thans te 's Bosch vergaderde concilie van bisschoppen, waarin op wetenschappelijke gronden, in het belang der algemeene volksgezondheid, krachtig wordt aangedrongen op de afschaffing van liet verbod om des zaturdags vleesch te eten. '100r' men thans het geroep van veeartsen vee artsen Er is weinig gedaan om den lust tot de studie der veeartsenijkunde op te wekken, noch van rijkswege, noch op de veeartsenijschool, noch door gemeentebesturen, noch door land bouwers. Nu er gevaar is, schreeuwt ieder om hulp. Men moest liever in tijden, dat er geen gevaar is de zaken verstan dig regelen en meer de algemeene behoeften der maatschappij nagaan. Er is in den regel meer noodig voor Jen staat dan administratie en theologie, dat bedenke men. De Landb. Ct. blijft bij haar gevoelen, dat de regering, in zake der runderpest, niet gedaan heeft wat zij hr.d kunnen en moeten doen, en getoond heeft de calamiteit, die Nederland reeds schatten kost en denkelijk nog oneindig meer kosten zal, veel te ligt te achten en met hare maatregelen te laat gekomen is, om de ziekte in hare beginselen te stuiten. Men schrijft uit Hoogeveeu De oogst van boekweit le vert in deze streken een buitengewoon voordeelig verbouw rogge en haver vrij goed; aardappelen middelmatig; boonen' en erwten ruimboomvruchten weinig of niets. De hooioogst was zeer voordeelig en vooral het naboot laat, zoowel wat hoeveelheid als hoedanigheid betreft, weinig te wenselien over. Ziekte onder het vee is hier tot neden niet; alleen heerscht er onder de varkens hier en daar eene soort van rotziekte, die deze dieren in zeer korten tijd doet bezwijken. De kwaal is echter verre van algemeen te zijn, en velen hopen dat de na derende winter daarop, zoowel als op de gevreesde veepest, van gunstigen invloed zal mogen wezen. Uit het land van Altena berigt men Op de verschillende plaatsen in deze landstreek is men reeds begonnen met het delven van den beetwortel. au alle vorige jaren, waarin deze voortbrengselen ook hier geteeld werden, herinnert men zich geen waarin zij die grootte of kloekte hadden als dit jaar het geval is. Men mag dus zeggen, dat de beetwortel hier dit jaar eene goede schoof is. De oplevering der aardappelen is redelijk geweest, terwijl zij minder door de ziekte waren getrof fen dan zich dit vroeger deed aanzien. De prijzen zijn hier heden lange wolkammers/ 2 ronde dito 1.75 westlanders 1.90; roode f 1.65; de zoogenaamde kooien 1.50. Ammerstol, O Oct. Ian 30 sept. tot heden werden hier ter afslag verkocht24 zalmen, waaronder reeds verscheidene nienwe winterzalmen. De prijs der oude zalm, welke trouwens in kwaliteit zeer vermindert, was van 1.80 tot 2.40 per 1/J i,ed. pond. Die der nieuwe winterzalmen was van ƒ2.90 tot 3.30 per l/3 ned. pond onder deze was er een die 89.50 opbragt. In Keur Hessen zoekt raeu sedert september 1864 een miuister .an binneulandsche zaken. Gallicie wordt geteisterd door herhaalde brand stichtingen. De beijersche armee wordt op voet van vrede gebragt. Het fransche bezettingsleger zal zich concentreren te Rome, iterbo en Civita-Veech'.a. Een afgedauk-. regiment negers gaat van New-York naar Haïti op ejn pantsercorvct met zwarte matrozen. De republiek Chili lieef' eene'gedeeltelijke vrijheid van godsdienst toegestaan. De pauselijke leening van 50 niillioen is voor de kleinste helft geplaatst De door graving van den Mont-Ccuis stuit op een zeer harde quartzlaag, die vier jaren oponthoud kan veroorzaken. De veeziekte breidt zich uit iu A'orfolk, Berkshire en vooral in het oostelijk gedeelte van Kent. Tiel -il twee ton bijdragen tot den Merwc-Waalspoorweg, Öliedrecht 20 duizend gulden. Io Zweden en Noorwegen zal men overgaan tot dc reorganisatie der legers. In Engeland heeft zich eene maatschappij gevormd ter Invordering der luchtvaart. De vereenigdc staten zullen hoegenaamd g ene zuidelijke leening erkennen. Te Berlijn is een korenpakhuis ingestort waarbij vijf mensehen zijn omgekomen. De eerste fransche brigade zal den 15 dez r uit Rome vertrekken. Men begroot de krijgsmunt waarover Juarez beschikt op 60 duizend man. De wijnoogst in Frankrijk overtreft alle verwachtingen, iu sommige strekeu weet minden wijn niet 1° bergen. In Engeland zal men ceu bededag uitschrijven tegen de veepest. De pruisiscbe bank beeft haar disconto verhoogd op 6pCt. Behalve kleederen en levensmiddelen geeft de onderkouing van Egypte 180,000 fr. aan de slagtoffers van den brand te Konstautmopel. De schapen iu Engeland st-rven niet aan de veepest, maar aan de longziekte. Geruchten eener zamenzwering tegen het leven d-s keizers, terwijl hij in de Pyreneen v-rtoc ide, blijken na onderzoek, geheel ongegrond De bank" van Engeland heeft donderdag het disconto verhoogd tot 6pCt. De cholera is uitgebroken te Altenburg iu baksen. De zweedsche regering heeft in Duitschland eene leening gesloten van 25 millioeu rijks daalders. In Wurtemberg wordt eene w ijziging der constitutie voorbereid. Het getal faillissementen bedroeg te Parijs iu september 142. Te Kon- stantinopel zal meu de verbrande houten huizen vervangen door steenen woningen. De Suez-maatschappij bezit nog 160 millioeu, waarvoor men j het groot scheepvaart-kanaal binnen drie jaar denkt gereed te maken. I Te Meppol waren 5 dezer op den zoogenoemden boter-donderdag 86000 n. boter aan dc markt. Zitting van Vrijdag6 October. Voorzitter mr. A. A. van Bergen IJzendoorn. De vergadering geopend zijnde wordt de heer Fortuijn Droogleever toegelaten als lid, na het afleggen der voorgeschrevne eeden. Tegenwoordig zijn de bb. de Grave, Yiruly. I.nyten, Prince, Braggaur, AVesterbaau, Reutinger, Buchner, Fortuijn Droogleever, Kist, van Straaten en Peeters, terwijl door den heer Remy kennis is gegeven, dat hij door afwezigheid uit dc stad verhinderd is de vergadering bij te wonen. Is ingekomen: eene dispos, van gedep. staten, houdende kennisgeving dat zijn ontvangen de drie hier vastgestelde verordeningen, betreffende het vee, enz. Notitie. Een adre6 van A. de Jong cn zonen, verzoekende eene zesjarige con tinuatie der huur van het gedeelte water in de kattensingcl. Ter visie. Een adres van v. Houweningen, voorstellende de verandering van dc hooge brug over de Gouwe aan het jaagpad in een draaibrug. Ter visie. Wordt uitgebract het rappert van de begrootings-commissie door den heer Prince in het algemeen gunstig, behoudens eenige bedenkingen, waar- onder voorstel tot opheffing der gezondheids-commissie. Onder dankbetui ging aan de commissie, ter visie. Een adres van de directie der stearine-kaarsenfabriek om te mogen aandammeu een gedeelte water groot 26 ellen van de scheidingsloot. handen van B. en W. ten fine van rapport. m^ss^e van den heer mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, waarbij J flndient zijn ontslag als lid der pl schoolcommissie. Notificatie. Eene missive van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Schieland kennis gevende van hun voornemen om morgen zich alhier te bevinden tot het verrigten van de overdragt van 7900 inschrijving 21 /2 pCt. ned. schuld om met eene som vau ruim 300 te strekken tot onderhoud van de Korte Ak keren, voortspruitende uit den opgeheven polder Broek, Thuijl en 't Weegje. Aan de orde is eeu voorstel tot goedkeuring van de beide rekeningen van het israelitisch armbestuur over 1864. Met algemeene stemmen eoed- gekeurd. 6 Gelijk besluit valt ten aanzien van de rapporten van de begrooting der beide gasthuizen, .srael. armbest., btstedelingshuia, burgerlijk armbestuur. De verhooging van den amanuensis bij het laatstgenoemde tot 600 is na deliberatie met 7 tegen 6 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de hh. Luyteu, Reutinger, Kist, Prince, Peeters en van 8traaten. Afwijzend wordt beschikt op het adres der beurtschippers op Amster dam, tot het inspecteren der barges, tot het doen stellen vau bonjtogt enz. De ontwerpsbfcslniteu, betreffende de nadere regeling van het lager on derwijs, het reglement voor de nieuwe jongensschool en de instructie voer den onderwijzer, kleine wijzigingen in de overige reglementen woiden vast gesteld of bevestigd. Alleen wordt den onderwijzer in de nieuwe school voor jongens, op voorstel van den heer Virul). tot voorwaard" gesteld, geene kostleerlingen te mogen houden. Het ontwerpbesluit tot hetfing van minerval f 50 voor het ouderwijs op de latijusche schooi wordt goedgekeurd. De curatoren van het opgeheven gymnasium worden aangesteld als cu ratoren der latijusche school. Wordt overgegaan tot de benoeming der commissie voor het ontwerpen vau strafverordeningen, en worden iugekozen de hh. de Grave, Fortuiin Droogleever, Reutinger en Kist. Voor de twee aftredende leden der commissie van fabricage worden herbenoemd dc hh. Prince en West er baan. Wordt berigt dat voor de commissie van toczigt op de scholen voor middelbaar ouderwijs hebben bedankt de hh. v. lterson en Zwaanshals; overgaande tot eene nieuwe benoeming, bepaalt men zich tot de vroeger voorgestelde personen, terwijl de heer I.nyten verzoekt niet in aanmerking te komen. Na verschillende stemmingen worden benoemd de hh. Walthcr en Kist. Tot schipper in het beurt veer op Amsterdam wordt met 11 tegen 2 stemmen benoemd J. Jonker. Hierna wordt de vergadering gesloten cn overgegaan tot tene zitting met gesloten deuren. Gouda, 5 Oct. Tarwe. Poolsehe p. last 2S0 a 310. Zeeuwsclie per mud 8 a 9. Rogge. Inl. 6a ƒ6.50, builenl. 6.'0a 7.00. (.erst 4.00 a 5. Haver f 3.00 a/4.50. Boekweit. Fr. per 2100 ned. f 150 aƒ165. Noordurab. 160 a 170. Erwten 7.25 i ƒ8. Bruine boonen 10 a 14. Paardeboonen 6.00 a 6.50. Duivebooneu 7. a 7.75 Hennipzaad ƒ6.50 a 7. Aangevoerd 30 partijen kaas, prijzen 23 a 26. Goeboter 1.30 a 1.40. Weiboter 1.10 a 1.20. p. n. "8. Delft, 5 Oct. Granen. Bij ruimer aanvoer, vlugge handel. Gerst gewild. Zaaigranen br.igteii 50 a 80 c. per mud meer op. Tarwe 7 a 7.80. Rogge 5.90 a 6.40. Zomergerst 4.20 a 5. Haver, dikke 3 60 a 4, lauge do. 2.90 a 3.20. Duiveb. 8. BaarJeb. 7. Groene erwten 7. Boter. Aan stads waag gewogen, van 29 Sept.5 oct. 30/4, 741/8 en 55/16 boter, te zamen 16570 ned. Boter 60 a 70 het vierde, 1.50 a 1.75 per n. "8. Ter markt 1010 mud aardapp. 2 a 2.50. Bordrecllt, Oct. Tarwe. De aanvoer was klein, jarige prijshoudend, afwijkende nieuwe 20 c. hooger. Jar. en tweej. 7.50 a 8.90. Nieuwe/ 7 a 7.90. Rogge hooger, jarige 5.70 ii 6.40, Nieuwe 5.50 a 6. Wintergerst 4.40 a 5 60. Zomer do. ƒ4.40 a 5. Spelt 3.30 a 4. Haver jar. inl. voed. 3 a 3.40, nieuwe do. ƒ2.40 a 2.90. l'aardeb. 5.SO a 6.60. Duivebooneu 7.50. Br. booneu 9.50 a 11. Erwten bi. 7 a 8.80, Witte pruis. 7 60 a 7.70. Boekweit, bergenopz. 165. Middelburg, October. Tarwe en rogge onveranderd Wintergerst 25, mergerst 15 en witte booneu 50 c. hooger. Londen, 2 Oct. Granen. Eng. en vr. tarwe met rtdeüj- ken handel, tot nagenoeg vorige prijzen; gerst met weinig handel en haver 6 d. lager. Aanvoer van 25 tot 30 sept. 3710 qr. inl. en 19864 qr. vr. tarwe, 231 qr. inl. en 9164 qr. vr. gerst en 680 qr. inl. en 48000 qr. vreemde haver Aan de veemarkt van heden waren aangevoerd6550 runderen, 454 kalveren, 35,650 schapen en 510 varkens. Voor beste kalveren werd 5/1, en voor do. varkens 4/10 pr sieen betaald. 3 October. Boter. Friesdie 128 Kamper en Zwolle 116/ a 124/Bosch 96/ ii 104/Groningen 9S/a 104/ Emden en Leer 108/ a 112/ Holstcin en Kiel 116/ ii 123/ Yersey 104/ a 120/Morlaix nominaal. Kaas onveranderd. -4 Oct. Granen. Tarwe vast, gerst goed te plaatsen en haver onveranderd. Aanvoer van 30 sept.3 oct. 1010 qr.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2