advertenties. ötnnenlanh. Gemengde Berigten. Zwolle, 10 October. De afloop der najaars-examens voor liet lager onderwijs, zoo ongunstig te Haarlem, te Utrecht en te Assen, is ook hier niet bemoedigend. Van de 31 aspirant- hulponderwijzers werden 15, en voor de gymnastie van de 8 de helft toegelaten, maar voor den hoofdonderwijzersrang, waar toe van de II aspiranten 9 waren opgekomen, slaagden er slechts twee. Burgerlijke Stand. nemen, en Jat de landdag niet voor het gewone tijdstip, na melijk omstreeks 'et midder van januarij zal bijeenkomen. Doordien onlangs de schroefkanonneerboot der eerste klasse Drache met bet beste gevolg is te water gelaten, bezit de pruisische marine thans acht dezer bodems, waarvan er drie in den loop dezes jaars zijn gebouwd. Hierbij komen de aan wezige kanonneerbooten der tweede klasse, ten getale van vijf tien. Tevens is dezer dagen de uitrusting van het in Engeland gebouwde pantser-torenschip Arminius voltooid, doch het tweede aldaar gebouwde vaartuig van diezelfde klasse, Cheops genaamd, zal vermoedelijk niet bij de pruisische marine worden opgenomen.' De Nordd. Zeitung deelt mede dat de heer von Zedlitz eene circulaire heeft gezonden aan de commissarissen van po litie in het hertogdom, waarin zij worden aangemaand om zoo spoedig doenlijk eene opgaaf in te zenden, betreffende de staat kundige vereenigingen, welke in de plaatsen waar zij gevestigd zijn bestaan tevens behooren zij daarbij te voegen afschriften der statuten, de namen der leden en der bestuurderen dier ver eenigingen. Dezer dagen zag hier eene uitvoerige beoordeeliug der marine het licht, waarin wordt aangetoond, dat wel is waar zeker getal gepantserde en andere schepen, meerendeels in vreemde lauden zijn gebouwd, maar dat daardoor zelfs de grondslag eeuer deugdelijke vloot niet is gelegd. FrUUlHbrti S Oct. Iu diplomatiese kringen beweert men, dat tusschen Oostenrijk en Mexico eene conventie is gesloten^ waarbij de bestaande bepalingen betreffende het werven ten behoeve van Mexico van kracht zullen hlijven tot 1870. Men meldt uit Bern, dat bij de bondsvergadering een groot aantal voorstellen tot wijziging der bondsconstitutie zullen worden ingediend door de commistie uit den standenraad benoemd. Ouder deze voorstellen zullen zijn: 1° tot afschaffing der straf van verbanning; 2V. tot het verbiedeD van hazardspelen" 3°. tot invoering van een zwitsersch wetboek van koophandel enz. GOUDA11 October. De discussien in de tweede kan u' der staten-generaal over het ontwerp ter vaststelling van buitengewone maatregelen tot wering van besmettelijke veeziekten en hare gevolgen, hebben de goede uitkomst opgeleverd, dat het concept met algemeene stemmen is aangenomen, maar hebben tevens de overtuiging bevestigd hce verderfelijk de vruchten zijn eeuer partijzuchtige oppositie. Kon er een onderwerp zijn, dat met uitsluiting van partijbedoelingen, aller ernstige en bedaarde belangstelling mogt opwekkfn, he.t is het gevaar dat een der grondzuilen van onze welvaart, den rijken vees'apel bedreigt door het uitbreken eener pestziekte, van welks woeden de vorige eeuw een allertreurigst getuigenis geeft. Het is niet te ontkennen dat de minister, aan wiens eerlijk heid, vastheid en scherpzinnig beleid ons vaderland reeds zoo veel goeds verschuldigd is, geenszins de groote bekommeriug deelt, die vele deskundigen bevangen heeft en tevens een groo°t vertrouwen schijnt te stellen op de kracht van partiele plaat selijke maatregelen. Ook wij zijn niet vreemd aan de meening, dat de minister hierin dwaalt, ter goeder trouw dwaalt. Doch wij schrijven die dwaling toe aan zijne misschien te onverzet telijke handhaving van de vrijheid en de regter. der burger en aan zijne te groote ingenomenheid met het beginsel van zelfbestuur. Maar buitengewone omstandigheden eischen bui- tengewoue naatregelenhet dreigend gevaar eener algemeene volksramp zan ongewone maatregelen wettigen, en onze nog zoo weinig zelfstandige gemeentebesturen staan nog niet op de hoogte om op /.ulk een moeijelijk oogenblik aan zich zeiven over gelaten te worden. Onder deze omstandigheden „;v men mogen vernachten, dat eene kamer, eenstemmig iu de hooge ,,-arde- ring van de verdiensten van den grooten minister, blijk gegeven hebben van bekommering over zijne opvatting der zaak en aansporing tot kraeh*'srer optreden. De personeel vijandige houding der opposit,. hec.t dit belethet belang der zaak werd voorbijgezien om ijdele recriminatien, de bedaarde overwegin" van het gevaar verdrongen door haarkloverijen. De poging tot het onderdrukken van de eerste uitbarsting der z ekte is verzuimd het eindeloos geteem ove. gedane zaken nutteloos en ijdelhet komt er nu op aan de verdere uitbrei ding te voorkomen, dat reeds oneindig moeijelijker is en welli<?t onmogelijk zal bevonden worden. Het uitzigt op algemeene maatregelen is geopendwij hopen dat die niet ïang zullen uitblijven en vele kleingeestige en ra- delcoze gemeentebesturen gebiedend zullen voorschrijven, wat gedaan moet worden. Die in opregtheid nog twijfelt aan de noodzakelijkheid om krachtig tusschen beide te komen, leze de verslagen der veeartsen en hunne klagten over de gemeentebestu ren of lette slechts om dezer laatsten activiteit te leeren waarderen op deze kleine bijzonderheid, dat de commissaris des koning in de provincie voor de derdemaal heeft moeten aanschrijven om geregelde rapporten tijdig te ontvangen. Die zoo handelen tegenover hunnen chef, zullen waarlijk niet ijverig zijn waa. zij den minsten boer moeten gerieven. De heer Foreest heeft, volgens het orgaan een welspre kende rede gehouden, waarin het ministerie, hoe levenskracht»? het nog is, toch weder verpletterd is. Men oordeele over de anti-revolutionaire welsprekendheid, volgens de proeven daarvan door het ergaan medegedeeld. De almagtige wereldbestuurder bezoekt soms de volkeren (lees runderen, indien men ten minste het nederlandsche volk niet met kalveren of stieren gelijk wji achten) door ziekten, maar dan moeten toch al die maatregelen genomen worden, die menscheljke wijsheid aanraadt. °]?Pn van beiden is waar, of die maatregelen zijn vruchteloos 'en verraden opstand tegen de hoogste wijsheid, of er moet kans bestaan om den almagtigeu wereldbestuurder aan de maatrege len van meuschclijke wijsheid te onderwerpen. Dit is noodiv volgens den heer Foreest, in het eigenbelang van den minister' aie dus zijne eer en kracht zoeken moet in eenen wanhopenden strijd. Doet de minister het niet, dan blijft hij met de spade op den schouder zitten om de magtiging te erlangen om te handelen, als het kalf verdronken is. Zeker een leerzaam beeld, dat van het vernuft bij de anti-revolutionairen getuigt maar wii kunnen toch niet geloove dat de minister eene zoo' areigende houding in de kamer heeft aangenomen, dat hij, no* wel met eene spade, tot aanneming der wet wilde dwingen. En immers is eene spade niet juist het werktuig waarmede men een verdronken kalf uit eene put haalt. De natie mag zich inmiddels geluk weuschen, dat een afgevaardigde, die anders behalve een jaarlijksche speech, door geene menscheliike belan gen tot spreken te brengen is, door zieke plc^eün* zoo welsprekend is geworden. Inderdaad, dat belooft iet* voor de toekomst. (Goess. Cour.) Zaturdag i3 het ontwerp, houdende buitengewone maat regelen tot wering van besmettelijke veeziekten en hare gevolgen na verwerping der voorgestelde amendementen en motien met algemeene stemmen aangenomen. De leden van de eerste kamer der staten generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen 13 dezer, des avonds ten half acht ure. "Welkom zal voorzeker den veehouders in deze dagen van droeve vooruitzigten zijn de uitgave (bij den boekhandelaar G. B. van Goor, alhier) van het door den heer J. A. Alers, rijks veearts der le klasse uitgegeven ge sr. rift over de ook in onzen omtiek uitgebroken runderpest. Het boekje is van geringen omvang, min kostbaareenvoudig en duidelijk bevat het be langrijke bijzonderheden, nuttige wenken en verstandige raad- ge vinger, wier opvolging van het uiterste belang is voor den bedreigden boerenstand en daarenboven eene opgave der maat regelen in het belang van den veestapel te nemen. Wij twijfelen geenzins aan de gunstige opname van dit op zijn nas gesproken woord, daar het welbegrepen eigenbelang ook uca onverschil ligste oewegen moet om zich te wapenen tegen het schromelijk gevaar. an provinciaal bestuur zijn opgaven ontvangen etreffencle den veetyphus in de provincie Zuid-Holland, over de week beginnende den 21 en eindigende den 30 sept. 1865. Daaruit blijkt dat, terwijl het aantal runderen bij den aan vang der week aanwezig 64,610 bedroeg 19 gcraeeiueu uitgezonderd, waarvan het cijfer ontbreekt er ir» die week zijn aangetast 790, aan de ziekte gestorven 159, afgemaakt 140, hersteld 96, aan het einde der week nog ziek 395. Qoin rt **et kegin der veeziekte zijn er in het geheel aangetast de ^ekte gestorven 1169, afgemaakt 674, hersteld 717. Gedurende den loop der vorige week zijn te Schiedam 27 runderen als ziek geworden aangegeven. Als men dé slerke i ermindering van den veestapel aldaar in aanmerking neemt, dan ïs net getal bijgekomen zieken voorzeker groot te noemen. Men schrijft uit Delfshaven In de laatst afgeloopene neehi zijn alhier als door de veeziekte aangetast, aangegeven 29 runderen tegen 14 in de voorgaande week. Het geheele getal aangetasten beloopt thans 270, terwijl in het alge»"1 de ziekte minder kwaadaardig schijnt te worden. Men heeft abusievelijk gemeld in het Dagblad van Ztiid- rlolland en s Gravenhage en in andere couranten dat de run derpest aan den Hoek van Hol'and en op den Haak onder s Gravesande, ahvaar 200 stuks vee in alffomeene weijerij *oopea, zoude uitgebroken zijn. Men heeft denkelijk hierdoor bedoeld de weijerij op den Haak van den Oranje Polder onder Naaldwijk, alwaar 200 stuks vee Ioopen waaronder zich, zoo men zegt, runderpest zoude hebben voorgedaan, ofschoon bouwlieden aldaar de zich voor gedaan hebbende ziekte alleen voor longziekte houden. Aan het rapport van dr. Ali Cohen over de veeziekte, ontleenen wij het volgende Men moet ten ailen tijde streng onderscheiden tusschen het geen bij de eerste, de nog slechts sporadische ziektegevallen in eene gemeente kan en moet gedaan worden en hetgeen te pas komt als de ziekte er reeds algemeen verbreid, epizoötisch voor komt; men behoort overal scherp verschil te maken tusschen het worden der epizoötie in de besmette centra en het pas op treden der ziekte in de peripberie van de besmette streek of op verder afgelegen pur.ten des lands. Even irrationeel als het mij zou voorkomen proeven te nemen met eenvoudige afzonde ring, of met afzondering en behandeling, of ook met inenting daar, waar de ziekte eerst aanvangt en een krachtig en oogen- blikkelijk optreden wordt geëischt (onmiddellijke onteigening en afmaking van het verdacht rund, zoo het niet reeds aan de ziekte is bezweken, en, indien bij de lijkopening van dat voor werp blijkt, dat hier de typhus werkelijk bestaat, onmiddellijke verdachtverklaring van den geheelen koppel of stal, onteigening en afmaking daarvan met dien verstande, dat de gezond bevon den dieren onder de ncodige voorzorg in consumtie worden vrijgelaten, en de eenigzi is aanmerkelijk ziek bevondene worden onbruikbaar gemaakt er begraven) even rationeel dunken mij de bedoelde proefnemingen in streken of gemeenten, waar de besmetting reeds zoo algemeen is doorgedrongen, dat, ook naar mijne meening, niets wezenlijks tegen, maar alles vóór dit sr,elsel pleit. Het is mij zeer aangenaam geweest, uit den mond van onderscheidene der voornaamste veeartsenijkundigen uit üuitschland, die ik te Schiedam heb aangetroffen, te vernemen, dat zij, die bij hunne aankomst aldaar van oordeel waren dat het aldus met betrekking tot het steppenvee, waaronder de run- derpest woedt, geldend stelsel van algeheele en voortgezette afmaking ook hier, in deze centraalpunten der besmetting, moest toegepast worden, nu, na een verblijf aldaar \an eene week en langer, en na kennis te hebben genomen van den staat der zaken iu g'heel zijn omvang en in verband tot den toestand van ons gansche volksleven, ten eenen male terug kwamen van hunne eerste meening, die ja voor andere lauden en in andere omstandigheden juist is en passend en dan ook te regt in de boeken uit den vreemde algemeen wordt geleerd en aangepre zen, maar volstrekt niet zou passen, noch als rationeel beschouwd kunnen worden met betrekking tot de centrale punten der te genwoordige epizoötie in Zuid-Holland, de gemeenten Schiedam, Kethel, Mathenesse en anderen. In de nabijheid van 's Hage is men ijverig bezig met de opmetingen voor den spoorweg van Rotterdam naar den Hoek van Holland. Naar men verneemt, zal het station worden ge vestigd aan den schiedamschen dijk, nabij het tolhuis, en zal van daar eene verbinding worden gemaakt met de Westerhaven en de Westerkade. Volgens andere berigten zouden de conces sionarissen gebruik maken van de vrijheid, hun in art. 3 2 der voorwaarden gelaten, namelijk om gebruik te maken van het gedeelte van den hollandschen spoorweg tusschen Schiedam en Rotterdam. Uit Hardenberg meldt men van 8 oet.Gisteren nacht heeft het hier reeds zoo stc.k gevroren, dat men niet alleen uit de aardappelen, die 's nachts buiten waren, het water even als midden in den winter kon uitpersen, maar dat zelfs het water met een tamelijk dikke ijskorst belegd was. Gedurende de laatste helft van september heeft de hooge temperatuur ten gevolge gehad, dat er in den omtrek van Nijmegen een tal van meikevers rondvlogen en dat men ze zelfs een paar dagen geleden nog met honderden uit de booraen schudde. Zij waren intusschen uiterst traag en slaperig in hunne bewpgingen. De hooioosst in julij is op Duivelaad (Zeeland) schier geheel mislukt, doch de regens in augustus, en het daarop gevolgde warme weder deed het gras dermate groeijen, dat het vee in de weiden overvloed van voeder vond. Zelfs ziet men in sommige weiden het in deze streken nagenoeg ongekend verschijnsel, dat men in dit jaargetijde bezig is te maaijen. Tengevolge van den warmen en aanhoudenden zomer ziet men ook hier, even als in andere oorden van ons vaderland, dat aan de kastanjeboomen zich op nieuw bladeren en bloemen ont wikkelen en dat de blaauwe druiven op den kouden grond en zonder bijzondere zorg gekweekt, volkomen rsjp geworden zijn. De Précurseur deelt de volgende bijzonderheden aangaande de vrijmetselarij mede i De vrijmetselarij is in geheel Oostenrijk verboden, zoowel ais iu Spanje en Rusland. Duitschland, met uitzoudcring van Oostenrijk, telt 287 loges, waarvan er 15 in het kleine koning rijk Saksen gevonden geworden. In Frankrijk zijn er meer dan 220 loges, behalve de 30 in Algerie en de koloniën. En geland, Schotland en Ierland tellen gezamenlijk 1200 loges, Zwitserland 27, Italië 45; Belgie en de Nederlanden 80, De nemarken 5, Zweden en Noorwegen 12. De vrijmetselarij heeft in Amerika ongeioofelijke vorderingen gemaakt. Het noorden telt ongeveer 4000 loges. Het zuiden is op dit punt minder ontwikkeld. In Brazilië zijn 65 loges. Turkije, Perzie en China leggen aan de maconnieke propa ganda geene hinderpalen meer in den weg. In de Oost-Iudieh werken de christelijke, muzelmansche en indische loges in vrede en harmonieop de eilanden in de Stille Zuidzee heerscht dezelfde overeenstemming en gelijke vooruitgang. In het geheel rekent men, dat er 7000 a 8000 geregeld geconstitueerde loges op de oppervlakte der aarde bestaan, die leden bij honderdduizenden tellen, behoorende tot alle rangen, natiën en godsdiensten. De Basutos hebben twee aanvallen der boeren op hunne hoofdplaats afgeslagen. Tc iDgen zijn 6 oct. vijf met riet gedekte hofsteden be nevens kerk en toren verbrand. Zaturdag he^ft de bank van Engeland nogmaals het disconto verhoogd en wel tot 7pCt. Uit gebrek aan geld is het russische leger 50 a 60 duizend man verminderd, zoodat er slechts 600,000 soldaten overblijven. Het sluiten der oostcunjksche leening wordt vertraagd door den ongunstigen stand der etnope*che g< ldmarkt. Sedert 20 sept. is de cholera verdwenen langs de geheele knst der Zwarte zee en van die van Marmora. De üaksers stellen hunne hoop op Frankrijk om Pruisen tot rede te brengen. Iu het hospitaal te Algiers hebben zich in de eerste week dezer maand tien gevallen voorgedaan van cholera. De veeziekte is in Belgie aan het afnemen. De nieuw benoemde eostenrijksche minister van koophandel, von Wullcrstorf, is eeu voorstan der van het vrije handelstelsel. Ter inleiding van nieuwe leeningen verzekert men dat de rijksdomeinen in europisch Rusland eene waarde hebben van minstens 3160 millioeu roebels. Door de provinciale com missie voor lager onderwijs te Haarlem zijn al de 35 kandidaten voor den hoofdonderwijzersrang afgew ezen. De redacteur May is te Perleberg vrijgesproken en is den pruisiselien arm naar Hamburg ontweken. Te Parijs is eene bende van zes valsche munters ontdekt, die r.0 francs stukken fabriceerde. De fransche ministers hebben geconstateerd, dat de muzel mansche bedevaartgangers de cholera hebben overgebragt naar Egypte. In Zweden is tot 1 april 1866 alle invoer van rundvee en schapen ver boden. Ook hier te lande worden giften ingezameld voor de broodelooze amerikaansche oudslaven. Bij den Briel zullen proeven genomen worden met w ater/nijnen. Op de zeugstraat alhier bloeit een wilde kastanje boom, maar te Delfgaauw pinkt men rijpe frambozen van nienw lot. - Napoleon en von Bismarck confereren volgens melancholische politici over de annexatie en vcrdeeling van Belgie, Zwitserland etc. In Noorwegen is de invoering der jury voorgesteld. De chiuescbe opstand in westelijk Tartarije maakt belangrijke vorderingen. De koning van Italië heeft 32 senatoren benoemd. Eeue aanstekende oogziekte is onder de schapen in Noorwegen uitgebroken. Te Kopenhagen is men zeer ver in het vervalschen \an levensmiddelen. Het schuttersfeest van Schaffhauseu eindigt met een deficit van 30,000 fr. Het disconto is allerwegen in navolging van Engeland verhoogd. GOUDA. Geboren5 Oct. Hendrik, ouders A. Verbruggen en V. Jongkoen. Johanna Christina, ouders A. van Maaren en S. J. Sparnaaij. 9. Johannes Arnoldus, ouders J. A. Raapis en P. van Erkel. Neeltje. ouders C. van Harten en N. Sanders. Geertruida, ouders J. J. T her- per en J E. van Eeuwen. Overleden: 6 Oct. A. Teekeus, huisvr. van J. den Ouden, 57 j. 8. H. Bezem, 21. 9. C. M. van Hertum, 15 w. T. Mansvelu, - j. 3 m. 10. J. Heeswijk, 6 m. J. H. Dutilh, 33 j. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 29 Sept. toe en inet 6 Oct. 1865. Geboren; Lena, ouders J. Verkerk en F. van Ipenbarg. Jozeph, ouders M. van Klaveren en K. Kreveld. Overleden: T. Voomolen, 59 j., echtgenoote van P. Vermeij. A. de Graaf, 76 jweduwe vau B. van Breeniiigen. Getrouwd: C. Staalenburg met P. J. Wendels. Heden overleed, na een laDgdurig en o-eduldig lijden, zacht en kalm,_mijne ge liefde jongste dochter JOHANNA HEX- HIETTE, in den ouderdom van 33 jaren. Goc'da, Wed. M. E. DUTILH, 10 October 1865. geb. van' CAPEL. Eenige en algemeene kennisgeving. Bij zijn overhaast vertrek naar GroningenIE HUUE roept de ondergeteekende aan zijne vrien- een net Burger HUIS met TUIN en den en bekenden een hartelijk vaarwel toe. SCHUURTJE, gelegen aan de rivier J. M. VINCKERS, de Gouwe en aan den rijweg, tegen I No- C'ommies der Posterijen. I vember aanstaande. Franco, te bevragen GoriiA, 11 October 1SC5. bij J. MUl-DER, mi. timmerman te Gouda.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2