1 1865. October. Buitenland. IV? 379. Effecten. Overzigt. Zondag, 22 W/» Uitgave van A. BRINKMAN. LAGEN AS iten-Olie. en en de vleijeudste de onfeilbare gun- bet gebruik dezer oegtijdig grijs wor- van het Haar. Als likt, waartoe 3 a 4 doende zijn, is bet iddel tegen het zoo e uitvallen der Ha- ievordert het leven het Haar zoo vol- oor de vroegtijdige ie zoo menig nog its per Fleschje ver- ofd-Depót te Delft, Az., en verder bij ,N Gouda, dm Westewagestraat. t. 1865. naar van Oosipoort. ste tenrijk gezaaid 95'/i6 821/3 94% 57% 451/, 45%6 63%, 63%5 «9%6 de Z16 >8 '8 f8 f2 <8 <8 '18 'i '18 '18 '8 943/8 85'/. 189s/. 577% 29% 785/s 6I’/8 657/s Hoogste koers. 60%, 71% 95'/, I 697/is 24’%sl 24%6 A. BRINKMAN. GOUDSCHECOURANT Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden isƒ2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. Londen, 18 Oct. Bcrigtcn uit. New-York van 7 dezer melden dat de regering half-officieel heeft aangekondigd dat zij De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. m- - N. J. tegenover Mexico eene tl. staat Missisippi heeft den heer Humphry t zen, die candidaten begunstigt, welke zich van het stemregt Johnson heeft verleend. I kozen en besloten in amnestie te t verliezen door de s teruggave te begeeren Xf-l-JI- Lange TiendewegD. n°. 60. Oct. 1865. dcn Bergh en G. Karreman. w;i en. nburg, 8 -hanna Koos, 55 j. mct s Heemen, 38 j. van Waas, 2 m. Oostpoort. te Woerden, n Zevenhuizen. Gorinchem. Dordrecht. Utrecht. ■pots in ons Rijk. sdag 17 October. i Gebleven I koers I 60'/, GOUDA, den 21 October. Het voorname en bijna eenige nieuws is het overlijden van den grijzen staatsman Palmerston. Tot in hoogen ouderdom handhaafde hij den roem van schrander doorzigt, bedaarde geestkracht en verstandig staatsbeleid. Niet alleen Engeland, maar geheel Europa heeft hem veel te danken in het moeijelijk tijdperk der laatste jaren. Groot is het verlies in hem geleden, maar Engeland is niet arm aan bekwame staatslieden en al is er niet veel te rekenen op den 73 jarigen Russell, tal van uitstekende mannen staat gereed om de open vallende zetels in te nemen en moge er daaronder misschien niet een gevonden worden die Palmerston in scherpzinnigheid evenaart, menigeen mogt hem welligt overtreffen in ruimen edelmoedigen zin, in onbekrompen voorstand van de algemeene belangen der mensch- heid. Hij was ongetwijfeld een eminent, maar geen uniek man, zooals b. v. Cavour iu Italië, wiens plaats ledig bleef staan. Intusschen zal zijn afsterven den strijd der partijen verscherpen en de partij der liberalen schokken, omdat hij er nog altijd in geeerd werd als de veiligste leidsman. In de laatste dagen is het publiek in onrust gebragt door een depeche van Seward over de betrekking der Vereenigde Staten tot Mexico. Het betrof het overbrengen van franselie hulptroepen. Hoe men in Amerika denkt over de fransche in menging, den oostenrijkschen aartshertog in Mexico en de leer van Monroe om elke europesche bemoeijing in Amerika tegen te gaan, is volstrekt geen geheim, en juist vond het berigt zoo algemeen ingang daar het verdichtsel zuivere waarheid behelsde, maar intusschen mogt men niet vergeten, dat het on tijdige waarheid was, nu er juist moeijelijkheden gerezen zijn met Engeland over de door de Alabama veroorzaakte schade. Amerika behoeft bovenal rust tot vreedzaam herstel der in het zuiden diep geschokte maatschappij. Hoe gunstig toch de voor uitgang ten goede is, het grondig herstel eischt tijd en inspan ning van alle krachten. Ook in Spanje zullen nieuwe verkiezingen plaats hebben in Italië meent men te mogen vertrouwen op de zegepraal der gematigde liberale partijin Hongarije zijn de hartstogten heviger aan het woeden en is de uitkomst moeijelijker te raden. De oostenrijksche keizer mogt wel een deel erven van Palmerstons scherpzinnigheid. Hij heeft wantrouwen en misnoegen in Oos tenrijk gezaaid en in Hongarije een vuur ontstoken, dat hij misschien niet meester kan blijven. Getrouw aan hunne bekrompenheid willen Pruisen en Oos tenrijk elke vrije uiting van den geest in Duitschland bedwingen en daarom beklagen zij zich over stoutigheden en woelingen te Frankfort, die in een vrij land niet opgemerkt zouden «orden. Het is een gevaarlijk werk dat dompen en smoren, eindelijk loopt het uit op éclateren. De Pruisen juichen in von Bismarck den vriend van Napo leon, doch anderen steken den draak met deze gewaande vriendschap. Men spreekt van wonderlijke plannen. Waar schijnlijk missen zij eiken grond. Daarom is tocii de gezigteinder niet helder; Rome is een naderende wolk. Dc bedoelingen van den franschen keizer liggen in het duister. Te Rome geschiedt niets om den dreigenden storm af te weren en met open oogen treedt men den afgrond te gemoet. Zuid-Amerika kan niet tot rust komenoorlog en omwen teling wordt daar de normale toestand. Gelukkig dat de strijd daar volstrekt niet met de doodsverachting van het noorden gevoerd wordt, waar men in vier jaar meer menschen opofferde dan het zuiden in vier eeuwen verliezen zal. strenge onzijdigheid zal handhaven. De heer Humphry tot gouverneur geko- -.ch tegen het verleenen aan de negers hebben verklaard. De president naar men verneemt den heer Humphry gratie Louisiana heeft den heer West tot gouverneur ge- “i eene petitie aan het congres eene algemeene verlangen, schadeloosstelling te verzoeken voor de de slaven-emancipatie geleden en de spoedige 0 -3 van de in beslag genomen goederen. Te Mobile zijn 6000 b. katoen door brand vernield en eene schade van 1 millioen dollars veroorzaakt. Dit ongeval is aan kwaad willigheid toegeschreven. De Morning Star zegt„Wij deelden gisteren onze over tuiging mede, dat het onrustwekkend berigt van de Times, be trekkelijk de verstandhouding tusschen de vereenigde staten en Frankrijk ten opzigte van Mexico, zou blijken geheel van grond te zijn ontbloot. Wij kunnen thans medcdeelen, dat onze on derstelling zeer juist is en wij kunnen er bijvoegen dat de depeche, die de heer Seward aan Frankrijk zou gerigt hebben, eene belagchelijke conjectuur is geweest. Zulk eene depeche werd evenmin geschreven als verzonden. Het gouvernement der vereenigde staten is altijd rond uitgekomen voor de ge voelens, welke het koesterde ten opzigte van de fransche inter ventie in Mexico. De politiek van dit gouvernement heeft in den jongsten tijd geene de minste wijziging ondergaan.” Dr. Livingstone is te Bombay aangekomen, en zal van daar op nieuw eene gevaarlijke reis door Afrika ondernemen. Hij heeft zich ten doel gesteld zijn weg te nemen door eene tot nog toe onbekende landstreek, gelegen tusschen de vroeger door hem bezochte en de door kapitein Speke bezochte landen. Onder anderen zal hij nasporingen langs de Zambeze doen. De ministeriele Globe wederspreekt een engelschen publi cist, die met bezorgdheid Ruslands krijgs-operatien in Midden- Azie ziet, en deswege voorzorgmaatregelen voor de veiligheid van het britsch-indische rijk noodig acht. Het blad zegt, dat het engelsche publiek Ruslands stappen in Midden-Azie waak zaam maar kalm gadeslaat, en niet met dezelfde beduchtheid als voor 28 jaren en besluit aldusOnzes oordeels zal En geland zijne sterkte in Indie door ontwikkeling der hulpbronnen van zijn tegenwoordig gebied beter bevorderen dan door uit breiding van dat gebied. Indien Rusland, strijdig met zijne betuigingen, voordeel voor zich ziet in het stelsel van inlijving, het neme de proef. De tijd zal icercn wie gelijk heeft; doch wij zullen ons niet door angst laten afbrengen van de met rijp beraad aangenomen staatkunde. Wij ontkennen niet, dat er iu het vervolg gevaren zouden kunnen oprijzen, die ons noopten maatregelen ter beveiliging van ons indische rijk te nemen. Zoo zou b. v. eene poging van Rusland om Afghanistan te vermeesteren een stap van klaarblijkelijk vijandige strekking tegen ons zijn, dien wij ons zouden kunnen genoopt vinden ons aan te trekken. Doch de ondervinding van het vierde eener eeuw leert ons, dat het in deze zaak zeer gewaagd is ver vooruit te willen zien. De Times verklaart dat er in allen gevalle verkoeling bestaal tusschen Frankrijk en Amerika, en dat het bezet houden van Mexico door europesche troepen tot onaangename gevolgen kan leiden. Voor het overige zou het blad zulks betreuren, omdat het tegenwoordige mexicaansche gouvernement, hoewel wortelende in overweldiging, toch eene weldaad is voor liet land. Het is daar de vraag niet, welke de regeringsvorm is, maar of er orde heerscht of regeringloosheid. 19 October. Gisteren, even na. den middag overleed op Brocket-Hall in Hertshire in bijna 81 jarigen ouderdom, de eerste minister lord Palmerston. Heden zijn alle bladen, behalve de Daily News, met een rouwrand verschenen en geven hun innig leedwezen over lord Palmerstons overlijden te kennen. De Star zegt, dat de oorzaak van zijn dood is de jicht, vereenigd met eene ziekte*mde blaas. Gister avond zijn depeöhcs naar lord Russed/fe Rich*

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1