ANTELS stoffen, )oeken, tijo c het vak bclioorende ITIKELEN. een talrijk bezoek m ik mij hoogach- T)w. Dienaar, Meijer. 865. 1865. Donderdag, 26 October. N° 373. Buitenland. LOOPING. Uitgave van A. BRINKMAN. I d’IJssel. ming ille dagen ’s naniid- r 1S65. BRINKMAN. illeerd bij G. F. te GOUDA, met Gemeente-accijns, i minstens tien kan Zondags ’s morgens ar dam ’s namid- :s Retourkaarten. Lange TiendeicegD. n°, 60. 1ENEVER a 462/io Jenever 2de soort per kan 5S5 cents, 6s/io P« tan f mindere sterkte n geëerden Begun- tvangen te hebben n groote sortering van ember 1865, voor- ;t Gemeentehuis te i van den Notaris van eene groote Iepen, Essen, en, Abeelen en en Hakhout, laats RIETIIOTE, iet station Ilarme- n Rhijn. Breeder OUDSCHE COURANT. ^9 indag en Dingdag le overige dagen Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Pc prijs per drie maanden is/2,franco p. post ƒ2,25. Pe inzending der Advertc-tien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. Londen, 21 Oet. Graaf Clarendon en sir Charles Wood hebben gisteren eene bijeenkomst gehad met graaf Russell. Van de overige ministers zijn eenige reeds hier aangekomen de anderen worden eerstdaags hier verwacht. De nieuwe vor ming van het kabinet zal in geen geval haar beslag hebben eriangd vóór de ter aarde bestelling van het overschot van graaf Palmerston. De koningin heeft aan de weduwe van den overleden premier bij eigenhandigen brief haar leedwezen betuigd. Men verzekert dat graaf Russell zal blijven minister van buitenl. zaken en tevens worden benoemd tot eersten minister. Naar het zich laat aanzien, zal bet aanstaande ministerie slechts een kabinet van overgang zijn. De koninklijke commissie tot onderzoek naar den loop der veeziekte zet dagelijks hare werkzaamheden voort, zonder dat er even wel nog iets bekend is omtrent het een of ander resul taat harer handelingen. Inmiddels maakt de Times de opmer king, dat er nog steeds vele bedenkingen worden aangevoerd tegen het stelsel van afmaking zonder onderscheid en dat die personen zich wel niet kunnen vereenigen met de gestrenge, eenigzins despotische maatregelen der fransche regering ten opzigte der ziekte, maar dat zij ook evenmin genoegen kunnen nemen met de weifelende zwakke houding der engelsche auto riteiten zoodat zij de voorkeur geven aan een middelweg tus- schen deze twee uitersten, welke middelweg in Nederland wordt gevolgd. De heer Caird, die daar te laude is geweest, heeft aangaande de veeziekte en de maatregelen der nederlandsciie regering het een en ander openbaar gemaakt, waarvan de Times ho'opt dat de autoriteiten in Engeland kennis zullen nemen, omdat daarin veel nuttigs gelegen is. In de city houdt men zich nog altijd bezig met het wik ken en wegen "der kansen of de koers van het disconto spoedig gewijzigd zal worden. Algemeen helt men intusschen over tot de meening dat men in den eersten tijd bij dc bank dezelfde rente, als die°thans geheven wordt, zal blijven heffen. De dood van lord Palmerston heeft overigens ter beurze een zeer geringen indrnk gemaakt, aangezien men algemeen de overtuiging koestert, dat hieruit in den eersten tijd althans geen politiek conflict zal ontstaan. De Army and Navy Gazette zegt, dat ofschoon gedurende de eerstvolgende bijeenkomst van het parlement geene vermin dering van de sterkte des legers van regeringswege zal worden voorgesteld, nogtans eene aanzienlijke besparing zal worden verkregen door het afdanken der bereden kustwacht en het buiten° dienst stellen van vele ligte oorlogschepen, die beide waakten tegen den sluikhandel, doch overbodig zijn bevonden. 23 October. De Globe zegt, dat graaf Russell de ver zekering heeft ontvangen dat zijne collega s hem zullen onder steunen. De ministerraad is uitgesteld tot aanstaanden zaturdag. Lord Clarendon is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. De koningin zal hier eerst zaturdag aankomen, waardoor de vorming van het kabinet eenige vertraging ondergaat. De Times komt op tegen de benoeming van graaf RusseU tot premier.Het lijs: van lord Palmerston komt heden in Cam- bridge-honse aan. Waarschijnlijk zai in Westminster-Abdij eene openbare lijkdienst plaats hebben. De parijsche correspondentie van de Times meldt het volgende: De amerikaansche consul te Alexandria zond aan zijne redering het berigt dat keizer Napoleon plan had op nieuwe troepen-zendingen naar M’xico. De staats-sccretaris Scward diende daarover beleefde, maar bepaalde vertoogeu in, en de heer Drouin de Lhuys antwoordde, dat de aanwerving in be vriende staten aan Frankrijk vrij moest staan, doch dat de werving thans wegens een opstand in Soudan geen plaats kon hebben. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cen*. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. De regter-advokaat heeft geweigerd de generaals Lee en Johnston, benevens andere voorname zuidenaren toe te laten als getuigen in het proces Wirtz, op grond dat hij die personen als medepligtigen van den beschuldigde beschouwt, aan het verraad, dat het verschrikkelijk lijden der krijgsgevargenen te Andersonville ten gevolge heeft gehad. De te >ew-York nog steeds gevestigde consul van Juarez verklaart voor valsch het berigt, dat deze ex-president van Mexico met zijne ministers op het grondgebied der vereenigde staten is aangekomen. Er loopt een gerucht, dat een agent der fenians onder- afdeelingen van de vereeniging in Canada heeft gevestigd, en dat een groot aantal fenians van Toronto naar Ierland is vertrokken. 24 October. Uit New-York is dd. 14 dezer het berigt ontvangen, dat de president den slaat van beleg in Kentucky heeft opgeheven. De president heeft aan de deputatie uit Zuid- Carolina, belast met het overbrengen van eene petitie ter gunste van Jefferson Davis, o. a. het volgende ten antwoord gegeven z/dat de regering volstrekt niet door wraakzucht wordt gedreven en dat de vervolging der schuldigen niet geschiedde om hun bloed te doen vergieten. De generaal Grant heeft bevel gegeven om het leger te reorganiseren. Volgens berigt uit Bombay liep er een gerucht, dat de Khan van Bokhara de eigendommen der aldaar aanwezige rus- sische kooplieden heeft in beslag genomen, dat de Russen daarop hetzelfde hebben gedaan ten opzigte van eigendommen der han delaars van Bokhara en Caboul, en dat de Khan dien ten gevolge met eene aanzienlijke strijdmagt tegen de Russen is opgerukt. Parijsj 21 Oct. Er is hier sprake van eene belangrijke hervorming in de administratie der middelen. De ontvangers- generaal zullen namelijk worden afgeschaft, om door betaal meesters in de hoofd plaat sen vervangen te worden. Daardoor zou eene bezuiniging van niet minder dan tien millioen worden bereikt. Het wordt dan ook meer dan tijd, dat men op be zuinigingen gaat zinnen. Behalve dat de uitgaven voortdurend toenemen en de ministerien van oorlog en marine enorme som men verslinden, valt de opbrengst der indirecte belastingen geducht tegen. Men verzekert, dat de keizer zijne brochure over Algerie heeft gewijzigd en de laatste proeven der veranderde uitgave corrigeert. De keizer heeft namelijk aan den maarschalk Mac Mahon toegegeven, dat het effectief der troepen, hetwelk men had willen verminderen, zal blijven zoo als het nu is. De cholera, zonder groote porportien aan te nemen, is voortdurend meer aan het toe- dan aan het afnemen. Gisteren zijn ruim büü personen aan de ziekte overledende sterfge vallen kwamen meer voor in dc stad dan in de hospitalen. Her aantal sterfgevallen sedert 22 sept. wordt opgegeven te zijn 4000. Een eigenaardig verschijnsel is, dat onder alle be roepen, dat der concierges het meest van de epidemie te lijden heeft. In de wijk der Halles zijn van de 210 personen, die overleden zijn, 43 concierges. Dit moet waarschijnlijk toege schreven worden aan de vochtigheid en het gebrek aan lucht, welke heerschen in de meeste vertrekken der portiers, alsmede aan hunne zittende leefwijze. Volgens de Patrie zijn de maatregelen voor het vertrek der eerste fransche troepen uit Rome reeds vastgesteld. De stad en de delegatie Viterbo zullen in de volgende week aan het pauselijke leger worden overgegeven. De eerste troepen ver laten Rome den 4“ november. Zij zullen onverwijld worden in gescheept. 24 Oct. De Moniteur, die van het bezoek door den keizer in het Hotel-Dieu berigt heeft gegeven, meldt heden, dat de keizerin, niettegenstaande eene zware verkoudheid, gister den dag heeft besteed met het bezoeken der hospitalen Beau- ion, Lamboissierc en st. Antoine. H. Maj. naderde alle cho- leralijders, ondervroeg ze en sprak ze moed in, met de bezorgd heid eencr zuster van liefdadigheid. Bij het verlaten van elk der gestichten werd II.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1