ömnenlnnD. Gemengde Berigten. eene talrijke menigte toegejuicht. De keizer heeft aan den minister Tan binuenl. zaken 250,000 fr. voor de slao-tofters der cholera gezonden, de keizerin 15.000 fr. en de keizerlijke prins 10,000 fr. Eene nota van den min. van ouderwijs ze"t, dat de gezondheidstoestand op de Lyceën zeer voldoende is.= 2d Oct. De Monitenr du Soir meldt, dat de ministers Lamarmora en Jacini tot afgevaardigden zijn gekozen, en voe"» er bij, dat ofschoon dc nitslag der stemming iu alle kiesdistric ten in Italië nog niet bekend is, men reeds kan verzekeren dat de meeste gekozen afgevaardigden behooren tot de libei alè en constitutionele partij. Weenen, 22 October. Volgens de Presse zullen de voor waarden, die de commissie voor de controle der staatsschulden heeft gesteld tot voortzetting harer werkzaamheden, door de regering in al haar omvang aangenomen worden. Het blad meldt voorts, zonder echter voor het berigt te willen instaan, dat de uitgaven op het einde dezer maand niet meer dan 30,001) (1. het geraamde bedrag zullen overschrijden. Men verneemt, dat het eerste onderwerp, hetwelk door den hongaarschen landdag zal worden behandeld, zal zijn het kroonings-diploma. l)c beraadslagingen over deze zaak zullen, naar men verwacht, niet spoedig ten einde gebragt worden, uithoofde daarbij gewigtige vraagpunten van staatsregtelijken aard in behandeling zullen komen. Men is echter van gevoelen, dat de diseussien geene aanleiding zullen geven tot hevige de batten, dewijl zij zullen gevoerd worden als het ware in tegen woordigheid des konings, die op 5 dec. te Pesth zal aankomen en niet slechts den winter, maar zelfs een groot gedeelte van het aanstaande voorjaar in de hoofdstad van Hongarije zal doorbrengen. In regeringskringen koestert meu op deze en andere redenen gunstige verwachtingen te dien aanzien. De koningin van Hongarije (de keizerin) wordt op jan. e. k. te I'esth verwaeht. Men beweert, dat de keizer de vereisehte magtiging aan de commissie van controle der openbare schuld heeft verstrekt, om zoo noodig eene nieuwe leening te contrasigneren. De liberale dagbladen alhier stellen alle pogingen iu het werk om de regering af te trekken van het bondgenootschap met Pruisen. Z:j beweren dat de regering zich behoort te ver binden met de midden-staten van DuitsJilaud, en dat zij aan het hoofd van deze geplaatst, Pruisen kan dwingen een anderen en liberalen weg te bewandelen. Zij gispen in mitt of meer krachtige bewoordingen dc han delwijze der regering, die op het voetspoor van Pruisen eene bedreigende nota heelt toegezonden aan den senaat der vrije stad Frankfort, ten einde dien kleinen staat te dwingen tot het nemen van preventive maatregelen tegen vereeuigingen, welke zich den haat op den hals hebben gehaald van den heer v. Bismarck. Men houdt zich overtuigd, dat de regering op aandringen van den bondgenoot heeft gehandeld, tegen wien de gansche liberale drukpers de regering zoo herhaaldelijk heeft gewaarschuwd. Het verhoud met Pruisen kan niet anders dan verderfelijk voor Oostenrijk zijn, zeggen dc Presse, de Ost-Deutsche Post en an dere onafhankelijke dagbladen, want de regering wordt mede- gesleept om den heer von Bismarck te ondersteunen bij diens pogingen om de bondsconstitutie te vernietigen. Men verzekert dat er in de departementen krachtig wordt gearbeid aan een handelsverdrag met Engeland, dat door een nieuw tarief zal worden voorafgegaan. l)e financiële toestand in Gallicie is betreurenswaardig. In de jongst verloopen dagen werden 25,000 wissels gepro testeerd. De omstandigheid, dat hierdoor de goederen van 2000 grondbezitters in beslag genomen moesten worden, heeft aanleiding gegeven dat men het regt tot nu toe zijn loop niet heeft gegeven; men zal zieh eerst tot den minister van jusiitie wenden. Herlijn, 21 October. Aangezien de overtuiging algemeen gevestigd is, dat het tijd is om vestingwerken van twijfelach tige waarde en van ondergeschikte beteekenis af tc breken, is iiet ministerie van oorlog gemagtigd om in dien zin maatre gelen te Deinen. In Munchen heeft, naar men wil, de jonge koning weerstand geboden aan de poging der reactionairen, die hel ministerie in hunnen geest wenschten te wijzigen. Des konings gezondheid laat te wenschen over; een langdurig verblijf in bergachtige streken is hem aangeraden. 22 Oct. De opening van den bondsdag is ophanden. Hoe meer die tijd echter nadert, hoe minder men hoort van een voorstel, door de middelstaten naar aanleiding van de overeenkomst te Gasten: te doen. De minister-veranderin<r in sommige staten werkt dan ook eene daartoe nooditre over- eenstemming tusschen de verschillende staten niet in de 'hand. Hanover, 21 Oct. De nieuwe ministers hebben heden den eed in handen des konings afgelegdovermorgen zullen zij hunne posten aanvaarden. De onafhankelijke pers meent aat men bij dit kabinet op alles mag rekenen, behalve op eene zelfstandige politiek. Het allerminste heeft men bij de zam stelling parlementaire auteeedenten in het oog gehouden gezien men zoodoende heeft willen voorkomen, dat het kkh''""' afhankelijk zou wezen van afwisselende parlementaire mee,!]16' heden. ccruer. Frankfort, 20 Oct. Volgens de Neue F-ankforter ZeiW besloot de senaat beden eenstemmig ir. eene krachtige identi 1 nota tegen de pruisisch-oostenrijksehe, deze af te wijzen m de aangelegenheid voor alsnog niet bij den bondsdag te brenw"' De senaat heeft heden zijn antwoord op de nota's v Oostenrijk en Pruisen vastgesteld. Naar men verneemt zii„ f bezwaren der grootmagten niet gegrond bevonden en b»h0u/ zich de senaat de zelfstandige regtspleging in eigen ëeb.V, voor. De senaat zal zich niet tot den bondsdag wenden deze zaak. D 23 Oct. Pruisen heeft zich tot de staten van den bond gewend, met verzoek om de nota, aan den senaat dezer vri stad gezonden, te ondersteunen. Tot heden heeft geen df duitsche staten aan dien wensch gehoor gegeven. Men verhaal' dat Saksen eene dcpeche aan den senaat heeft gezonden, waaruit men mag opmaken dat Saksen eene interpellatie, betredende de bewuste aangelegenheid bij de bondsvergadering zal doen. Florence, 23 Oet. Bij het meerendeel der kicseollégien zal eene herstemming moeten plaats hebben tussehen de kandi daten van verschillende politieke nuances. De kiezeis zijn in grooten getale opgekomen. De orde is bewonderenswaardig. GOUDA25 October. Wclligt is het alhier niet onbekend, dat te Amsterdam eene mngting voor het onderwijs van spraakgebrekkige, doofstomme en achterlijke kinderen bestaat. Het lee-ren spreken geschiedt er naar eene oorspronkelijk hollandsche methode, die naar het eigenaardige der nederlandsche taalklanken ingerigt, tijdverlies voorkomt en de uitspraak beter en behagelijker weet te maken dan bij het toepassen der duitsche methode geschiedt. Dl.ü instelling vindt in en buiten de hoofdstad ondersteuning bij deskundigen en in het algemeen bij hen, wie het onderwijs ter harte gaat. Zij hoopt ook in Gouda medewerking te vin den. Binnen eeuige dagen zal het jaarverslag der iurigtiog over 1SG-1 worden uitgereikt om deze nader te doen kennen° alvorens een penningske te harer instandhouding zal worden gevraagd. iqTk I?6* ptaats^a(^ n°- J22 bevat het besluit van den 23 oct. houdende verbod van in- en doorvoer van vee van buiten s lands, enz. Dat besluit bevat de volgende bepalingen: J** *n" en doorvoer van rundvee, schapen, varkens, bokken en geiten van buiten 's lands is verboden, rï«" *7 woer van het in art. 1 genoemde vee, zoowel levend als dood, alsmede van zijn vleeseh en versche huiden en van allen afval, als haar, horens, wol, ongesmolten vet, nrst, enz., over lijnen van afsluiting, van regeringswege tot wering der veeziekte bewaakt, alsmede de aanvoer dier voorwerpen van de zeezijde binnen de eindpunten dier lijnen, is verboden. 1 eze lijnen worden door onzen minister van binnenlandsche za *en, door plaatsing in de Staatscourant ter algeinecne kennis gebragt. D Art. 3. Ambtenaren er. militairen, met de bewaking der in et voorgaand artikel genucmde lijnen belast, zijn bevoegd hen, ie dezelve overgaan, aan visitatie te onderwerpen, ten einde zich te overtuigen of vervoer van in dat artikel aangewezen voorwerpen plaats hebbe. Een ieder is verpligt die visitatie tc gedoogen. Art. 4. Ons tegenwoordig besluit treedt in werking met den dag der afkondiging in bet Staatsblad. 2. M. heeft benoemd tot inspect, voor gen. staatstoez.: voor de prov. Noordbrabant en Limburg dr. A. F. -I. Ingen- J"0""' 'e Breda; voor ,|c prov. Gelderland en Utrecht dr. ff. T -r'le 's Graven huge voor ,ie pr0V- Zuidholland dr. regeling te s Gravenhage; voor de prov. Noordhollaml dr. J. Penn te Amsterdam; voor de prov. Friesland en Gro ningen dr. A H. Idzerda te Leeuwarden voor de provincie teryssel en Drenthe dr. L. Ali G'ohen te Groningen; voor de prov. Zeeland dr. A. A. Fokker, te Middelburg. minister van binnenl. zaken, in aanmerking nemende dat de rijks-telegraafdienst eerlang eene verdere uitbreiding van iet personeel op de kantoren zal vorderen, heeft ter kennis van e elanghebbcuden gebragtDat tot opleiding en oefening van te ogransten voor ue dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van ongeveer twintig leerlingen zal wor den toegelaten, om op nader aan te wijzen plaatsen onderrigt te ontvangen. Om als zoodanig te worden toegelaten moet men zich uiterlijk den 28 febr. 1866 per adres bij het departement van binneni. zaken hebben aangemeld. Aan dt leden van de tweede kamer is rondgedeeld een geschrift, getiteldLu .ite de M. Tliorbecke au duché de Limbourg en Octobre 1865, a nos ^ompatriotes limbourgeois. Het is onderteekend door Jos. Russel, redacteur van l'Ami de: Intérets limbourgeois. Dit geschrift somt de grieven cp; die, volgens den schrijver, Limburg tegen het ministerie Tliorbecke in het algemeen en tegen den heer Betz, minister van finan cien, ia het bijzonder, zou hebben. De geaep. staten van Gelderland hebben de gemeente besturen ia die provincie uitgenoodigd om binnen 10 dagen opgave te doen of de strenge handhaving van het onlangs dooi de staten der provincie vastgestelde reglement op den in- en doorvoer van vee, tot wering der veepest, in hunne gemeenten genoegzaam verzekerd is en, zoo neen, op welke wijze zij ver- meenen dat daarin zou kunnen worden voorzien. Het Weekblad v. h. Regt zegt vernomen te hebben, dat het ontwerp tot afschaffing der doodstraf van den raad van state is teruggekomen, en dat derhalve de indiening aan de staten- generaal zeer spoedig kan verwacht worden. Ten gevolge van de benoeming van den heer dr. W. II. Idzerda, te Leeuwarden, tot inspecteur van het geneeskuudig staatstoezigt voor de provinciën Friesland en Groningen, houdt die heer op lid van de tweede kamer te zijn en zal hij zich alzoo aan eene herkiezing moeten onderwerpen (hoofdkiesdistrict Leeuwarden). Aan het voorloopig verslag der tweede kamer over hoofdst. V der staats-begrooting, ontkenen wij het volgende Vele leden achtten het wenschelijk omtrent den tegenwoor- digen stand der aan de hh. Swaan en v. Heiningen verleende concessie voor den aanleg eener vlugthavea te Scheveningen en van daaraan verbonden spoorweglijnen ingelicht te worden. Evenzoo verlangde men te weten, of de concessie-aanvragen der rhijnspoorweg-maatschappij voor het maken der afsnijding Breukelen-Harmelen tot het verkorten der spoorweggemeenschap tusschen Amsterdam en Rotterdam en voor den aanleg tier spoorweglijn Gouda's GravenhageScheveningen nog altijd hangende wrareu. Volgens hetgeen men in het jongste verslag der rhijnspoorweg-maatschappij leest, lijden deze aanvragen schip breuk op het besluit des ministers van binnenlandsche zaken, om aan die maatschappij geenerlei nieuwe concessie, ja zelfs geen verlof tot den aanvang van voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van nieuwe lijnen te verleenen, zoolang zij aan hare verpligting tot het tot stand brengen der verbinding met den hollandschen spoorweg te Rotterdam niet voldaan heeft. Er waren leden, die de aanmerking niet konden terughouden, dat zoodoende wordt medegewerkt om 's Gravenhage voortdurend verstoken te doen blijven van eene meer regtstreeksche gemeen schap door middel der spoorwegen met de overige gedeelten des landsterwijl toch het algemeen belang, hier waar het den zetel der regering geldt, zoodanige gemeenschap vordert. er- scheiden anderen waren er ver af van de handelwijze der rege ring in dezen te misprijzen. Zij meenden, dat het aanhangig blijven der aanvragen van de rhijnspoorweg-maatschappij eene gunstige zijde had, in zoover de regering daardoor het middel in handen hield, om die maatschappij niet slechts tot het maken der verbinding te Rotterdam te nopen, maar ook om haar te doen gevoelen, dat tegenover het bezit van een uitsluitend regt van vervoer, verpligtingen staan, die door deze maatschappij tot nu toe geenszins altijd behoorlijk zijn nagekomen. Vrij algemeen gevoelde men zich verpligt op nieuw op de regeling van het hooger onderwijs aan te dringen. In eene der afdeelingen werd er bijzonder op aangedrongen dat, indien de regeling van de overige takken van hooger on derwijs vooreerst achterwege bleef, althans aan eene betere in- rigting der gymnasien de hand wierd geslagen. In meer dan ééne afdeel in g werd het gevoelen geuit, dat de instellingen van middelbaar onderwijs te snel, ja met over haasting in het leven worden geroepen. Dien ten gevolge doet zich groot gebrek aan geschikte leeraren gevoelen, eu wordt eene aanhoudende verplaatsing van personeel ondervonden, die allernadecligst op geheel den gang van het ouderwijs moet terugwerken. 'Tc gelijk wordeu de jaarwedden zeer opgedre ven,0 en dan nog niet zelden docenten aangesteld, die niet in aanmerking zouden zijn gekomen, zoo de keuze eenigzms rui mer ware geweest. Men vreest, dat op die wijze de gewigtige zaak, die het hier geldt, op den duur benadeeld wordt. De wensch werd uitgedrukt, om onderrigt le worden of nu omtrent al de zoogenaamde instituten en kostscholen het vraag stuk reeds beslist is, in hoever zij als instellingen van mid delbaar onderwijs te beschouwen zijn, dan wel als scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs. jjet prov. reglement op den in- en doorvoer van vee enz in de prov. Friesland, heeft, niettegenstaande de strenge boete van 75 en 7 dagen gevangenisstraf, wat het maximen aangaat, reeds een overtreder aan te wijzen, zijnde een land bouwer uit het dorp Elsloo, gem. Ooststellingwerf, die een varten van de Dwingeler-martt, uit Drenthe heeft ingevoerd, en i op wien men tot een afschrikkend voorbeeld de volle straf wil toepassen, zooals wordt verzekerd. Uit Wijhe schrijft men van 23 oct.De staat van het wintergraan is thans zeer gunstig. Als eene zeldzaamheid dee- len wij mede, dat voor de tweede maal in dit jaargetijde van een frambozenstruik rijpe vruchten geplukt ziju, terwijl hij nog met groene vruchten bezet is. Het vee loopt nog dagelijks in de weiden en de landen zijn nog ruim met gras bezet. De prijzen van het vee zijn nog zeer hoog. Men vermoedt evenwel dat deze binnen kort aanmerkelijk zullen dalen. De gezondheidstoestand van onzen veestapel laat niets te wenschen over. In West-Vlaanderen hebben zich eeuige nieuwe gevallen van runderpest voorgedaan. De regering schijnt dan ook niet geneigd af te wijken van de door haar verordende strenge maatregelen, en waarschijnlijk zal het verzoek der antwerpsehe kamer van koophandel, om den doorvoer van duitsch vee toe te laten, van de hand gewezen worden. De heer dr. A. Pierson, voormalig predikant bij de waalseh-hervorrade gemeente le Rotterdam,heeft een geschrift in het licht gegeven, aan zijne laatste gemeente gerigt, waarin hij de redenen opgeeft, die hem niet enkel bewogen hebben om zijn predikambt neer te leggen, maar er hem ook toe geleid hebben om de kerk te verlaten. Die redenen komen hierop neder. De kerk is exclusief en alzoo niet bevorderlijk aan de ver breiding van de ware humaniteit, de menschelijke eenheid, het beginsel dat achtereenvolgende stameenheid, volkseeuheid, rijks eenheid en geloofseenbeid vervangt eu het beginsel wezen moet van onze maatschappij. De erkenning van de waarheid van dat beginsel moet leiden tot het verlaten van het kerkgenoot schap, het niet meer deelnemen aan de kerkelijke formaliteiten doop, avondmaal, huwelijksinzegening en wat dies meer zij. Directeuren var. het paleis voor volksvlijt te Amsterdam zijn voornemens eene tentoonstelling te houden van voortbreng selen van tuinbouw in genoemd paieis en wei van 14 tot en met 19 april 1866. De regeling is opgedragen aan de heeren Groenewegen k C°. en J. C. Krook. Er zullen aanzienlijke prijzen worden uitgeloofd. Deventer, 24 Oct. Het behoort tot de zeldzaamheden, dat het water in den IJsel tot die laagte zakt, waartoe het nu geraakt is. Het valt op vele plaatsen gemakkelijk, die rivier te doorwaden Met allen ijver wordt gewerkt aan de lijn Deventer Zwolle. De lijn ZutfenDeventer gaat bijzonder goed en de weg is veel beter dan in 't begingeen wonder trouwens, wanneer men bedenkt dat er nog dagelijks aan gewerkt wordt en dat zelfs de baanwachters moeten helpen, wier eigenlijke functien dan waargenomen worden door hunne respectieve huis vrouwen, die, in hun schilderachtig kostuum eenige aardige beeldjes vormen op 't panorama, dat zich voor den reiziger ontrolt. Van veeziekte gelukkig geen sprake. Wegens de in 't oog loopende buitensporigheden waar aan zich tal van onderwijzers in verschillende provinciën vooral in Noord-Holland hebben schuldig gemaakt, door niet te slagen bij de acte-examens, die zoo bijzonder gunstig zijn afgeloopen, is er sprake van het oprichten eener schoolmeesters-vereeniging tot afschaffing van 't examen. Men gelooft dot het kabinet Kussell tot een reformbill zal moeten over gaan. Eindelijk is in Hanover een nieuw ministerie eu wel volbloed reactionair tot stand gekomen. In Algerie is het weder onrustig. Te Berlijn is een buis, dat men vertimmerde ingestort. 21 lijken en 31 zwaar en 8 ligt gekwetsten zijn uit de pniiihoopen gehaald. Te Kueil bij St. Germain is de veeziekte ontdekt. Tot 11 oct. zijn in 71 van de 197 gemeenten van Z. Holland gevallen voorgekomen van veeziekte; sedert het begin waren aangetast 4768 runderen, gestorven 1671, afge maakt 10S1, hersteld 1273. Keizer Napoleon heeft incognito een unr vertoefd bij de cholera-Iijders in bet llötei-Dieu. ilcn spreekt in Frankrijk reeds van bet tetngroepen der troepen uit Mexico. Te Greenock is eene grootc suikerraflinaderij verbrand en te Leeds eene vlas spinnerij. Hongarije is het eenige oostenrijkschc kroonland waar de Israëlieten uitgesloten zijn van het kiesregt. Te Triest komen van tijd tot tijd nog enkele cholera-gevallen voor. In Hamburg wil men bet aannemen verbieden van brieven van adeldom, ridderorden en andere eeretitels. Men verwacht den koning der Nederlanden te Dresden. In de eerste helft van October zijn te Parijs CS faillissementen voorge komen. In Egypte zijn voor fransche rekening 250 zwarten aange worven om tc Vera-Croz aan de haven te werken. Met 1 december kanmen in Belgie voor een kwartje telegraferen. Te Praag is onrust en spanning. "Vele schotsehe en duitsche boereu emigreren naar Ccsta- pjcrl ye Antwerneu zal men voortaan bet Viaamsch verdoopen in Ned'erlandsch. De koning van Saksen deukt aan abdicatie. In Twenthe hebben de koeijen de oogziekte. In Schoterlaud zullen de veemarkten weder -ebouden worden. Te New-York zal men eene stoombooidienst openen °op China en Japan. lu Turkije beijvert men zich om den handel in circassiscbe meisjes te beletten. Men wil ia Oostenrijk bet tabaksmonopolie vervangen door belasting. De fransche troepen in Al-

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2