BmncnUnïu Gemengde Berigten. Burgerlijke Stand. nemen. De bondsdag heeft besloten over 14 dagen het voor stel in stemming te brengen. Kopenhagen, 5 Nov. De graaf Fry s Fry sen borg is belast met de zamenstelling van een nieuw kabinet. Hij zal zijne ambtgenooten kiezen onder de grondbezitters en de aristocratie. De namen der leden zullen morgen bekend worden gemaakt. De oorzaak van de ministeriele crisis is, dat de rijksraad de ontwerp-constitntie door de commissie ingediend, heeft aange nomen. 6 Nov. Het nieuwe ministerie is zamengesteld. Graaf Frvs Frvsenbnrg is presinent en minister van buitenlandsche zaken. Er zijn vier groote grondeigenaren ouder de nieuwe ministers. Behalve de president zijn de titularissen Estrupp, Nur<*aard, Eosenöm-Theilmann, Fonnesbech, Grove en Leuning. Het "nieuwe kabinet zal met behulp van een liberaal-conserva tieve politiek trachten het conflict tusschen den rijksraad en de regering in der minne op te lossen. Florence, 5 Nov. In eene redevoering tot zijne kiezers gerigt heeft de heer Sella de noodzakelijkheid betoogd van het invoeren van nieuwe belastingen, onder anderen die op het gemaal. Hij deelde een overzigt mede van de onderhandelingen met Home gevoerd over de vacante bisschopszetelshij zeide, dat door het aannemen van de romeinsche voorstellen het na tionaal gevoel zou zijn gekwetst en groote ongelegenheden zou den zijn ontstaan. IVij zullen opregtelijk de conventie van september ten uitvoer leggen, zeide de minister. De vooruitgang moet aan onze zijde geschieden zonder gewelddadigheid. Het venetiaansche vraagstuk is eene financiële kwestie. De minister koestert vertrouwen in de financiële toekomst van Italië. Laat ons standvastig blijven, zeide hij ten slotte, en wij zullen spoe- ditr te Venetie zijn. Deze woorden werden luide toegejuicht. Madrid, 1 November. De cholera neemt nog toe in plaats van af, zoodat er geneesheeren te kort komen en het departe ment van oorlog officieren van gezondheid ter beschikking voor de burgerlijke overheid heeft moeten stellen. Ook te Sevilla woedt de ziekte hevig, en niettegenstaande -/, der bevolking de stad verlaten hebben, sterven er dagelijks nog 150. Daar hier ter stede de bijzondere liefdadigheid in ruime mate de openbare aanvult, ontbreekt het den armen gezinnen, die door de cholera bezocht worden, aan niets en genieten de aange tasten dadelijk de noodige verpleging. Sedert het uitbreken der ziekte heeft een rijk grondeigenaar van Puerto Kico, de heer Manuel Cruz, die zich tijdelijk hier bevindt, zestig arme gezinnen uitgekozen, aan welke hij dagelijks een gezond en over vloedig voedsel laat geven, en men heeft opgemerkt, dat geen enkel lid van die gezinnen door de ziekte is aangetast. Giste ren waren voor de congreszaal ruim 500 armen bijeen, aan wie een ingezeten dezer stad, de heer Silverio Lopez, een overvloed van ievensm'ddelen liet geven, terwijl zijn elfjarig dochtertje geld onder hen verdeelde. Ook op andere punten der stad ziet men dikwijls dergelijke uitdeeiingen. De keizer en de kei zerin der Fransehen hebben gisteren 20,000 realen ter uitdee- ling laten uitreiken. De directeur-generaal van openbare werken heeft twee weezen aangenomen, wier ouders dezer dagen overleden waren, nadat ze in zijn huis waren verpleegd. De markies de ia Yega de Armijo, die zelf, kort geleden, ook aangetast was, bezoekt dagelijks de instellingen ouder zijn bestuur staande. Te Barcelona is de ziekte geheel geweken. GOUDA, 8 November. In het regerings-antwoord wordt o. a. ten aanzien van hoofdstuk V gezegd De concessie, onder dagteekening van den 9 mei 1865 aan de heeren Swaan en van Heyniugen verleend voor den aanleg eener haven te Scheveningen met daaraan verbonden spoorweg- lijnen, wordt, volgens art. 42 der voorwaarden, als definitief aanvaard beschouwd, zoodra de concessionarissen voor of op den 31 julij lb05 hebben doen blijken 1°. dat zij het voorioopig waarborgkapitaal door bijstorting Lebben gebragt tot de som van 700,000; en 2°. ten genoege van den minister, dat het kapitaal, voor den aanleg en het in exploitatie brengen van de haven en wegen benoodigd, genoegzaam verzekerd is. Aan die tweeledige voorwaarde werd niet voldaan. Omtrent de concessie-aanvraag der nederlandsche rhijnspoor- weg-maatschappij voor eene spoorweglijn Gouda-'s Gravenhage- Scheveningen kon nog niet worden beschikt. Voor de afsnijding Harmelen-Breukelen had overleg met de maatschappij over de voorwaarden van concessie plaats, en staat concessie verleend te worden. Hoofdvoorwaarde dier concessie-verleening is, dat geen verlof tot uitvoering, en alzoo ook niet tot den aanvang van voorbereidende werkzaamhetien zal worden verleend, vóór dat met den aanleg van de verbinding bij Rotterdam, volgens een door minister van binncnlandsche zaken vastgesteld plan, een begin zij gemaakt. Men verneemt dat voor het einde van dil jaar de uniform bij de cavallerie en artillerie zal worden gewijzigd, even als dit reeds bij de infanterie het geval is geweest. Ook bij die wapenen zullen de epauletten vervallen. Er wordt gearbeid aan de vorming eener vereeniging, welke haren zetel heeft te Utrecht, met het doel om de uit gestrekte heivelden, die zich op de Veluwe bevinden, in bos- schen te hervormen. Volgens het verslag van een den 4 oct. 11. gehouden vergadering der afdeeling Over-Velu we van de geldersche maatschappij van landbouw, is men voorioopig reeds in verbinding getreden met verscheidene gemeentebestu ren, zijn reeds 5 a 600 bunders heide gekocht en denkt men dit aantal uit te breiden tot minstens 1300 bunders. Het be lang van znlk eene onderneming zal ligt beseft worden door een ieder die, langs den centraalspoor reizende, kennis heeft gemaakt met de veluwsche heiden, en die weet, welken wel- dadigen invloed uitgestrekte bosschen. op een landstreek uit oefenen. De Gron. Courant geeft het volgende resumé van de lim- burgsche kwestie: Bij herhaling hebben wij reeds de aandacht gevestigd op de groote opgewondenheid, waarin de Limburgers verkeeren ten gevolge van het weder indienen van het wetsontwerp tot verhooging van de grondbelasting in die provincie. Men weet, dat die provincie in de grondbelasting lager is aangeslagen dan de andere provinciën des rijks, en dat er daarom reeds lang op aangedrongen is om die ongelijkheid uit onze wet geving weg te nemen. Toen de minister van financien nu de vorige maal een wets ontwerp daartoe indiende, brak er in Limburg een ware storm los, die evenwel plotseling bedaarde, toen de verkiezingen op handen waren. Men beweerde, dat van regeringswege de belofte was gedaan het wetsontwerp tot verhooging der gehate grondbelasting te zullen intrekken en het niet weder te zullen indienen. Of er grond voor die bewering bestaat, is niet uitgemaakt, maar zeker is het, dat sedert de wet op nieuw is ingekomen, geheel Limburg wéér in opschudding is geraakt en er zelfs |ran het inroepen van buitenlandsche tussehenkomst gesproken wordt om de vermeende grieven te helpen wegnemen. Volgens het beweren der Limburgers is het wel niet te ontkennen, dat hunne provincie niet hetzelfde quantum betaalt als de andere nederlandsche gewesten van de in het kadaster opgeteekende opbrengst der goederen, maar is de taxatie der gronden daar 20 jaren later gedaan dan elders, toen de gron den dus enorm in waarde en prijs waren gestegen en is dientengevolge de werkelijk door Limburg betaalde belastiug even hoog als elders. Zij vorderen daarom, dat, voordat in Limburg de grondbelasting wordt verhoogd, eerst in de andere provinciën de taxatie van de waarde der goederen op de hoogte worde gebragt, waarop ze in Limburg zijn gewaardeerd. W ij hebben gemeend hier kort de gronden te moeten opge ven, waarop men in Limburg zijne grieven steunt, omdat het anders aan menigeen raadselachtig zal voorkomen, dat men daar zulk eene beweging maakt naar aanleiding van een wets ontwerp, waarbij Limburg op denzelfden voet in de grondbe lasting wordt aangeslagen als de andere provinciën des lands. Provinciale staten van Friesland zullen in de aanstaande vergadering behandelen een voorstel tot wijziging van 't on langs vastgesteld en door den koning goedgekeurd reglement, ter voorkoming van uitbreiding der veeziekte, in dien zin, dat de aanvoer uit Groningen, Drenthe en Overijssel onder de noo dige waarborgen worde toegestaan, zoolang de veepest zich in die gewesten niet vertoont. Gedeputeerde staten willen punten van invoer bepalen, om het toezigt te vergemakkelijken. Uit het noorden des lands meldt menDe veestapel bevindt zich hier overal in zeer gewenschten toestand en de door de verschillende besturen vastgestelde maatregelen tot zooveel mogelijke wering der ziekte, worden met alle zorg en naauwkeurigheid toegepast. Behalve dat over de belemmeringen in het vervoer van vee enz., natuurlijk klagten rijzen, waarvan vele ongegrond jn, worden de suikerraffinaderijen te Amsterdam in moeije- i.^kheid gebragt door gemis van aanvoer van bloed. Gedep. staten van N. Holland hebben den invoer van bloed, onder de noodige waarborgen van certificaat van herkomst, thans langs sommige wegen opengesteld. olgens de schoolberigten in de nieuwe bijdragen van October jl., bedraagt het getal vacante scholenopenbare voor gewoon lager onderwijs 38openbare voor meer en uitgebreid onderwijs 3; openbare voor meer uitgebreid onderwijs 1; bij zondere voor gewoon lager onderwijs 1bijzondere voor meer I uitgebreid onderwijs 1gesubs. bijz. voor gewoon en meer uit- gebreid onderwijs en voor meer uitgebreid onderwijs 3. Het aantal vacante hulponderwijzers-betrekkingen bedraagt: in Noordbrabant 8, Gelderland 8 en 1 hulponderwijzeres, Zuid-Holland 9, Noord-Holland 5, Zeeland 3, Utrecht 2, Fries land 1, Overijssel 6, terwijl voor Groningen, Drenthe en Lim burg geene vacaturen zijn opgegeven. De Arnh. Ct. meldtNaar men ons mededeelt, zijn thans bij den raad van state voorstellen van wet aanhangig, in ver band staande tot eene betere regeling van de grondbelasting door het geheele rijk. De Staatscourant bevat de volgende statistiek omtrent de veeziekte, gedurende de week van 2228 october. Aan getaste runderen 678. Gestorven 133. Afgemaakt 133. Hersteld 77. Sedert het begin der ziekte zijn aangetast 6093 runderen. Gestorven 2121. Afgemaakt 1331. Hersteld 1752. De eerste cijfers zijn hooger dan die der vorige week. In de gisteren geopende najaars-vergadering van de prov. staten heeft de heer J. T. Hoffman, herbenoemd lid uit Rot terdam, na aflegging der gevorderde eedeu, zitting genomen, terwijl de heer C. T. van Berckel, uit Delft, tot lid der staten is toegelaten, maar wegens afwezigheid de gevorderde eeden niet heeft kunnen afleggen. Onder de bij de vergadering in gekomen stukken was eene missive van ged. staten, houdende mededeeling van hetgeen door hen is verrigt ten aanzien van de thans in deze provincie heerschende ziekte onder het rund vee, alsmede van de daaromtrent door eene commissie uit haar raidden in verschillende gemeenten in loco gedane on derzoekingen. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft een adres gerigt aan den minister van binnenl. zaken, waarin zij den minister in overweging geeft de verbodsbepalingen omtrent den invoer van vee enz. zoodanig te wijzigen, dat alleen het overbrengen der veeziekte uit Zuid-Holland naar elders belet worde, zonder dat het verkeer naar die provincie of door die provincie naar het buitenland belet worde. De kamer heeft op dat adres een bevredigend antwoord ontvangen. De mi nister verklaart zich bereid om, met betrekking tot de genomen maatregelen tot beteugeling der veeziekte, at wat mogelijk is te doen om den handel behulpzaam te zijn. "Voor alle bij zondere gevallen is de minister geneigd dispensatie te verlee- nen, indien dit met de noodige maatregelen van voorzorg gepaard kan gaan. De ooat-indische berigten loopen tot 27 september. In het algemeen overzigt van den Java-Bode leest men het De stoomverbinding met Australië schijnt tot stand te zullen komen. - Een paar, uit de Sydney Morning Herald overge nomen en in onze plaatselijke berigten afgedrukte artikelen bevatten eene geheele eu onverdeelde toejuiching van het ver bindingsplan. Weldra verwachten wij uit het moederland geene mindere tijdingen. Het verslag van het examen voor indisch ambtenaar in het moederland afgenomen en in de Javasche Courant openbaar "emaakt, heeft tot verscheidene beschouwingen in de daBbladen aanleiding ee-even. De een beweerde dat het examen te veel omvattend, de° ander dat het te weinig degelijk isechter ver- meenen wij dat de aanstaande ambtenaar, wanneer hij het exa men dat in Londen 'al worden afgenomen met het doorhem af te leggen vergelijkt, geene redenen van klagen heelt Wij kennen het programma van het examen voor britsch- indisch ambtenaar uit de Home News, en daaruit bleek dat d gekozen kandidaten, alvorens naar Indie te vertrekken, nog t ee jaren op de proef zullen gesteld worden, gedurende welkeni tijd zij van tijd tot tijd zullen worden geexamineerd Aan hem, die de meeste punten verkrijgt, zal de keuze gelaten worden, in welk deel van het britseh-indisch gebied hy zal verkiezen geDrtfpoorwegrdSamarang-Vorsteu!anden wacht op chmesche arbeiders, 't Schijnt dat de Javaan zich maar bezwaarlijk aan irereeelden arbeid gewennen kan. De aangevoerde mlandsche arbeiders van Soerabaya en Madura hebben door deserüe mede van hunnen afkeer van het werk blij* gegeven. Alle hoop tot welslagen van het werk is dus gerigt op den mjveren zoon %eh1av?Courantfn 14 sept. bevat het reglement voor het beheer en de exploitatie der houtbosschen van oen lande _op Java en Madura. Daarin treffen wij in art. 9 den grondslag zL hebben"verzet "oor middel' van een":request marktwaarde te taxeren. Het nemen met de eene hand, met de ander gegeven wordt, eene oude indische gewoonte, schijnt nog hier in aanzien. Boskoop, 7 Nov. Binnen eenige dagen zullen aan de eigenaren der hoefslagen op de Zijde en Reijerskoopscheweg, binnen deze gemeente, circulaires worden gezonden, waarbij wordt te kennen gegeven, dat het gemeentebestuur van voor nemen is, de rijwegen eene nader te bepalen verbreeding te doen ondergaan en worden daarbij de gehoefslaagden uitgenoo- digd van hunne ingenomenheid met deze zoo zeer algemeen gewenschte verbetering te doen blijken door het stellen hunner handteekening onder de verklaring aan den voet der circulaire, inhoudende dat zij de gestelde voorwaarden aannemen, die hierop nederkomen dat men zich verbindt de rijwegen op de breedte en in dien toestana te onderhouden, waarop zij van gemeentewege zullen worden gebragt. In het naburige Middelburg is men druk bezig met de werkzaamheden tot het plaatsen van twee stoomwerktuigen (locomobilen), voor het verder droogmaken Tan den polder bestemd. Zwollo, 7 Nov. Ingevolge het besluit ter heropening der veemarkt had vrijdag jl. deze weer plaats. De aanvoer was verre beneden de verwachting, 't welk hoofdzakelijk moet toe geschreven worden aan de beticVkeLike weinige bekendheid. Niettegenstaande waren er vele kooplieden van elders. De meppelsch° tolgaarders hebben bij de regeering eene klacht ingediend wegens vermindering in opbrengst die zij ondervinden door schorsing der veemarkten. De hongaarsche varkens-geschiedenis heeft nog geen einde. De troep is hier reeds verminderd, doch het verkoopen gaat zeer langzaam, maar nu is weder een tweede troep, groot 4 j stuk gearriveerd, die, naar het gerucht loopt reeds geheel ver kocht0 is. Gemelde troep was reeds vroeger verwacht, maar de aankomst is wellicht vertraagd daar de eerste eene zoo zonderlinge ontvangst genoten heeft. In Griekenland is weder een ministerie tot stand gekomen, ook in Dene marken is een nieuw benoemd. - Keizer Napoleon heeft eene brochure uitge geven over Algerie. Op Jamaica is een opstand uitgebroken onder de neger3- Te Amsterdam is eene industrie-school geop nd voor meisjes. Graaf Russell zal een programma uitgeven. Te Louden is met eea kapitaal van drie ton eeue maatschappij opgerigt tot het uitbroeden van kippen. Zaturdag heeft de bank te Amsterdam het wisseldisconto ge brast op 5pCt. en dat van beleeningen op 5t/jpCt. Generaal Blanco is benoemd tot president der republiek Venezuela. Juarez heeft te New-York tegen 7pCt. eene leeniug gesloten van 75 millioen guldens jn december wil men te Londen beginnen met de reform-agitatie. De nationale raad te Bern heeft zich verklaard tegen directe verkiezingen voor den bondsraad. Men beproeft te Leydeu het bijeen brengen van 50 duizend gulden ter oprigting eener machinale broodfabriek. Den 28 oct. is te Stolberg een 120 voet hoogeD schoorsteen voltooid, die den volgenden dag omwoei. Uit New-York gaat ecu schip naar de Resolu tion eilanden om eeue lading olifanten-olie, een onbekend handelsartikel. Dc pauselijke geudarmerie heeft een roover gevangen. De Fenians organiseren zich in Amerika. Vijftig duizend Noord-Amerikanen gaan verhuizen naar Brazilië. De spaansche regering gaat den slavenhandel ernstig beteugelen. Ecu weinig bekend bankier te Paiijs, Greffulhe ge naamd. heeft voor de slagtoffers der cholera alleen 50,000 fr. gegeven, zooveel als de keizerlijke familie te zamen. Het fransche budget van 1865 wijst reeds een deficit aan van 100 millioen fr. Te Aalst ia Belgie is de veetyphus zeer toegenomen. Bij twee fransche verkiezin gen ziin de regeriugs-kaadidateu verkozen. lu eene restauratie te Glas gow is zooveel variatie, dat men 200 soorten van boterhammen kan be komen Te Amsterdam heeft zich eene vereeniging gevormd tot het maken' van spijkers. Aan den Rijn heerscht gebrek aan fust oja «en wiin te bergen. Er wordt een stoombootdieust geregeld van Delfzijl naar Londen. Men zegt dat de Mérode aalmoezenier van den paus zal worden De werving voor den kerkdijken staat gaat langzaam; slechts 600 Ieren zijn aangeworven. Koning Leopold is te zwak om de ka- mersmet eene rede te openen. - In Peru en Bolivia duurt het oproer voort, in Chili de gisting tegen Spauje en op Haïti de burgeroorlog. Ou 7 oct. il. is de stad Bombay voor het eerst door gas *-erlicht. Den 25 oct il is de spoorweg geopend van Smyrna naar Magnesia. Sevr de Lamóncière hedt het ligchaain van den h. Christoffel vau den paus present gekregen. GOUDA. Geboren: 4 Not. Francina Maria, ouders J. A. Kevct cp A. M. ran der Pijl - Pieter, ouders W. vau den Berg en P. van E.jsdcu. - o. Johannes Cornells, ouders J. Groeneweg ee G. van den- Johan nes Cornells, ouders H. Pr.e en A. \ersteeg. - 6. Martljntje, oude.s Nov.'" G. Breda, huisvr. van J. Bezcmcr, 30 j. - 6. M. Ypelaar, 18 d. J. M. Kaars, 6o J OUDEWATER. Ingeschreven vim 1 tot ti Nov. 1SS5. Bevallen: P. C. van Ameijde, geb. Vuijk, t- Overleden: G. Melgers, geh. met 8. Mont.jo, 67 j. - J. ™- Kommer, 1 m.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2