Effecten. {luitenlnnb. KULDEN OEKHANDEL te Kampen, een inijhouten met vijf en téréoscoop- inco. Overzigt. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendeuegD. n°. 60. 1863. GOUDSCHE COURANT naar er 1865. e 94% 94% 16 38*/, s 84% c 4»’/» 449/16 16 BRINKMAN. illeerd bij G. F. te GOUDA, met Gemeente-acciins minstens tien kan 68% 24»/k Gebleven koers. 60% 68,5/i6 24%0 iene ruime sor- L5, 20, 25, 30, 60, 65, 70 en aaronder fijne mts. Mede te rstaande dépots: uiten. Goada, bij ‘n, bij H.W. van F. Kleeuwens L. G. Post. t franco. ENEVER a 46% Jenever 2de soort per kan 58s cents, 6S/io rcr kil“ f mindere sterkte 94% 85 192>/4 56>%6 56% 29% 77% 60%, 65% Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zcndags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. postƒ2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 77% 60% 65% lag 7 November. Hoogste koers. 60% Londen 8 Nov. Berigten uit Dublin melden, dat Luby, O’hearv, O’Danoran en Mulcahy aan het Freemans Journal een proces’aandoen wegens laster, 'gepleegd door het openbaar ma ken van den herderlijken brief van den heer Cullen, over het fenianisme en orangisme. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop, da. IA sent is de oorlog ‘tusschen de boeren en Moshesh nog niet ge ëindigd. De eerstgemelden verlangen zeer naar bn vrede; Moshesh verheelt niet dat hij is geslagen, maar «erklaart dat GOUDA, den li November. De pruisische minister von Bismarck is eindelijk uit Frank rijk terug gekeerdwat hij daar gezocht en of hij daar iets gevonden heeft, zal welligt later blijken, maar voor alsnog rust alles op uit de lucht gegrepen gissingen. Daarmede is niet gezegd dat de pruisische premier zijne plaunen niet heeft, maar de kronkelwegen der diplomatie leiden thans zelden tot belang rijke uitkomsten, daar het volk in onze eeuw zich van tijd tot tijd doet gelden, en de onvoorziene uitbarstingen de schran derste berekeningen doen falen en de onwilligsten, ondanks eiken tegenstand, voortdrijft op de baan van den vooruitgang. Voor het oogenblik zijn de uitzigten weinig helder. De pruisische willekeur houdt vol, de liberalen zijn verdeeld en niets schijnt het inslokken der hertogdommen te kunnen beletten. Oostenrijk heeft met de schorsing der constitutie een stap achteruit gedaan en onmogelijk is het te voorspellen, wat anders dan verwarring, uit de bijeenroeping der landdagen zal voort vloeiden en hoe men in Italië tot eene schikking zal komen. Nu beweert men zelfs, dat het aan Venetie constitutionele in stellingen zou willen schenken, maar al kwam men tot het moeijelijk geloof der oostenrijksche opregtheid, dan zouden toch weinigen vertrouwen op de mogelijkheid om de Venetianen den haat te doen vergeten, die zij hunnen onderdrukkers toedragen. Uit Italië vernieuwen zich telkens de geruchten, dat de koning aan afstand denkt. Hij verkeert ook in eene onmogelijke po sitie Napoleon dwingt hem tot eindeloos wachten en hoe ge matigd zich wel het italiaansche volk gedraagt, eens loopt het geduld ten einde en zal de algemeene geestdrift het bestuur voortstuwen tot doortastend handelen. De kleinere duitsche staten zijn krachteloos tegenover de prui sische brutaliteit. Frankfort zal weinig steun vinden en zich voegen moeten naar den wil der beide grootmagten. Alles werkt mede om den invloed van Frankrijk te verhoo- gen; het wacht zijn tijd; de heerschzucht ontveinst zijne plan nen, maar geeft die niet op. Maar het keizerrijk laboreert door schromelijke geld verkwisting aan inwendige zwakheid. Alle mannen van doorzigt dringen aan op ordelijk beheer, maar er bestaat weinig hoop dat de wijze raadgevingen ingang zullen vinden. De eerste troepen-afdeeling verlaat Rome, toch is men onzeker of men het zal durven wagen dat geheel te verlaten, dat zeker gelijk staat met eene provocatie tot omwenteling. In Engeland verwacht men nog andere ministeriele wijzi gingen. Het vertrouwen op Russell is niet ongedeeld, ook is het ministerie ongenoegzaam vertegenwoordigd in het parlement. De reform-kwestie zal krachtig herrijzen. Zoo kan men daar een ernstige strijd der partijen te gemoet zien. De zwitsersche grondwetsherziening belooft geringe resultaten en wekt weinig belangstelling. In Spanje gaf de liberale partij teeken van leven om van ernstige verdeeldheid te doen blijken. De toestand van Griekenland blijft hopeloos; maar in De nemarken schijnt de optreding van een nieuw ministerie den weg te banen tot vreedzame schikking. Bij al den rampspoed, waardoor dit land getroffen werd, blijkt van een goed en de gelijk bestuur, dat de volksbelangen handhaaft en bevordert. De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. hij geen grondgebied aan de boeren zal afstaan, dewijl het op die wijze in handen der Engelschen zou geraken. Uit Liverpool wordt omtrent het aldaar aangekomen ka perschip Shenandoah gemeld, dat de bevelhebber, kapitein Waddell, dezen bodem aan het britsch oorlogschip Donegal heeft overgegeven. Men verwacht alsnu, dat het vaartuig aan het gouvernement der vereenigde staten zal worden uitgeleverd. Gelijk men weet, heeft Waddell reeds sedert lang vernomen dat de oorlog in Amerika geëindigd was en dat zijne kaapvaart dus moest ophouden doch hij heeft andermaal verklaard, dat hij dit niet anders had vernomen dan van de bemanning der door hem vernielde schepen en dat hij dus geen geloof daaraan had geslagen. Den 30 augustus had hij dienaangaande voor het eerst van eene vertrouwde zijde berigt ontvangen door het schip Barracouta, dat van Liverpool naar San Francisco op reis was, en toen had hij dan ook oogenblikkelijk de kaapvaart gestaakt. Volgens de Times zou hij met zijne manschappen het schip nog niet verlaten hebben, doch volgens de Morning Post zouden de officieren met de geheele bemanning niet alleen aan wal zijn gegaan, maar zouden de meeaten daarvan zich reeds uit de voeten hebben gemaakt. Volgens berigten uit Yokohama van 11 september heeft het japansche gouvernement bij de vertegenwoordigers der vier mogendheden, die het tractaat betreffende Simonoseki hebben onderteekend, het bedrag van een half millieen dollars gestort, zijnde het eerste zesde gedeelte der in het tractaat vermelde schadevergoeding. Volgens de in dit stuk opgenomen bepa lingen vervalt de tweede termijn drie maanden later. De zijde- oogst leverde gunstige vooruitzigten op, terwijl de verkoop van de eijeren der zijdewormen eene groote uitbreiding heeft ver kregen, sedert de fransche gezant te Jeddo geslaagd is in zijne pogingen tot opheffing der beperkende bepalingen op den zijde handel, die "oortaan gelijk gesteld zal zijn met den uitvoer handel in dere in het tractaat vermelde artikelen. Omtrent den politie...a toestand ontbreekt het aan stellige berigten Wel is er sprake van wanordelijkheden te Jeddo, alwaar veel gebrek heersclit, doch overigens blijkt slechts in ’t algemeen, dat er eene spanning bestaat ten gevolge van den burgeroorlog, waarin niet krachtig wordt doorgetast en waardoor het volk onder zware lasten gedrukt gaat. Eindelijk werd ook gezegd, dat men te Osacca een der moordenaars van luitenant Camus had gearresteerd, te gelijk met vier andere personen die den dader na der moord huisvesting hadden verleend. 9 Nov. De Morn Post zegt, dat Engeland een aan vraag tot uitlevering van den kapitein der Shenandoah zou weigeren, en dat Amerika hem slechts als kaper voor de en- gelschc regtbanken zou kunnen vervolgen en dus zich zou moeten tevreden stellen met de uitspraak van een engelsche jury. Gladstone heeft bij zijne toespraak aan de werklieden te Glasgow, gewezen op het nut dat de dagbladen aanbrengen, nu ze tot in de huizen der burgerij geregeld komen, nu ze niet meer als weelde-artikel behoeven beschouwd te worden, maar zich overal verspreiden. „Ik geloof, zeide hij, dat er in vele jaren geene verandering van een meer weldadig ka rakter heeft plaats gehad en dat niets zoozeer als dit heeft gestrekt, om op voldoende wijze het publiek een grooteren omvang van politieke berigten te verschaffen, te gelijk met alle andere mededeelingen van algemeen en openbaar belang, die thans tot de laagste prijzen gestadig verkrijgbaar zijn; ik geloof dat er niets bestaat, hetwelk meer dan deze weder- keerige zamenwerking heeft gestrekt, om bevorderlijk te zijn aan de versterking van de instellingen des lauds, bij bevor dering van tevredenheid en het opwekken eener krachtige ge zindheid tot eendragt en onderlingen goeden wil bij de ver schillende klassen der burgerij.” 10 Nov. Ter gelegenheid van het gastmaal door den lord mayor gegeven, heeft lord Russell eene rede gehouden, waarin hij mededeelde dat hij de toezegging heeft ontvangen van de ondersteuning van al zijne ambtgenootenhij zich gelukkig met de vriendschappelijke betrekkind

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 1