ötnnenlanö. Gemengde Berigten. Marktberigten. Delft, 9 Novemb. De aanvoer van tarwe en rogge was heden grooter dau vroeger, de kwaliteit oeter, tot vorige prij zen vlug verkochtjarige komt zeldzaam voor eu bragt hooger prijzen op. Burgerlijke Stand. tiisscheu Engeland cn Frankrijk bestaan; zijn vurigste wenscli is dat die steeds inniger zullen worden. Hij gelooft dat de regtvaardigheid en de edelmoedigheid der natie, haar zullen beletten, óm de daden der regering met overijling te beoor- deelen Hij zal onder geene omstandigheden van de beginse len afwijken, welke hij sedert 20 jaren heeft voorgestaan. He reoerin" zal de wenschen der groote meerderheid van de natie raadplegen, en zal gaarne het oordeel des lands vernemen over hare wijze van handelen. Bij het gastmaal van den lord-mayor heeft de heer Glad stone gezegd, dat het huis der gemeenten bestuurd zal worden door hare vrijzinnige traditien. De verlichte meening van het huis zai het werk van den openbaren vooruitgang voortzetten. Over New-York wordt dd. 1 nov. uit hlexico berigt, dat Juarez zich nog te £l-Passo bevindt. De keizerlijke troepen zijn tegen die plaats in aantogt. De berigten uit Matamoras honden in, dat de republikeinen voor die stad geslagen waren en dat Cortinas hen verlaten had. Men schrijft uit Jamaica van 22 oct: De opstand is van ernstigen aard. De inlanders plegen vele wreedaardigheden. Er worden nieuwe troepen gewacht om den opstand te beteugelen. Parijs, S Nov. De kwestie van de in te voeren bezuini gingen blijft hier aan de orde van den dag. De heer Fould ontwikkelt te dien aanzien grooten ijver. Hij heelt nu weder eene vermindering beraamd van het personeel, dat direct of indirect met zijn departement in verband staat. Die vermin dering zou 1° pCt. bedragen. Op het ministerie van oorlog schijnt men evenwel niet te kunnen rekenen. Wel verklaren de dagbladen hedendat op het budget van oorlog bezuinigiug zal plaats hebben 1°. door de terugroeping der troepen uit Kome2°. door de trapsgewijze vermindering; van het effectief der troepen in Mexico 3°. door de vermindering van het leger in Algerie, door den keizer beoogdmaar dat alles is niet het uitvloeisel van den wil van den maarschalk Bandon, den mi nister van oorlog, die integendeel elke bezuiniging bestrijdt. De Moniteur deelt den uitslag mede van het onderzoek hetwelk door de russische regering is ingesteld, ten einde te weten of het waar is dat de veetyphus naar Engeland is over- gebragt door eene lading vee, uit Beval daarheen vervoerd. De conclusie van het te dier zake uitgebragte rapport luidt, dat de veeziekte niet uit Beval naar Engeland kan zijn overgebragt, omdat sedert IS 5 9 zieh in Estlüand geen spoor van veepest of eenige andere veeziekte heeft voorgedaan. Het berigt, dat keizer Maximiliaau een opvoiger benoemd heeft, heeft hier verwondering gewekt, eu men vraagt zich af, of hij daarbij niet meer aan zijn spoedig veitrek uit Mexico, dan wel aan zijn eventueel overlijden gedacht heeft. Volgens berigten uit Londeu zal de beer Stansheld, die, naar bekend is, ten gevolge van zijn vriendschappelijke ver houding tot Mazzini uit het kabinet Palmerston was getreden, weder in bet britsch ministerie komen. Dit zon, meent men hier, aanduiden, dat het nieuw kabinet in Engeland, een radi cale rigting wil volgen. Kopenhagen, 7 Nov. In den Folkething heeft Frijsen- burg heden veikiaard, dat het nieuw kabinet het ontwerp der gemengde commissie aanneemt en de beslissing der constitu tiekwestie zooveel mogelijk wenscht te bespoedigen, daar zij van zooveel belang is voor Denemarkens binnen- en buiten- landsche positie. In den Folkething is daarop het ontwerp met 74 tegen 25, in den Laudstiring met 44 tegen 10 stem men aangenomen. Het zal du aan 's konings goedkeuring onderworpen worden en daarna bij den rijksdag komen. Mor gen wordt de zitting van den rijksraad gesloten. 8 Nov. De rijksraad is heden gesloten. In dc slui tingsrede heeft de minister-president de hoop te kennen gege ven, dat de aangenomen wijziging in do grondwet een grondslag zou uitmaken voor de beëindiging van den bestaanden toestand. De rijksraad zal ia jauuarij weder bijeenkomen, de rijksdag den 20 dezer. YVeenen, 8 Nov. De Debatte bestrijdt de bewering van een berlijnsch officieus blad, ais zou Oostenrijk verder gemeen schappelijk met Pruisen teger Frankfort optreden. Het blad verzekert integendeel, dat er betrekkelijk deze aangelegenheid een wezenlijk verschil van ziensw ijze zou bestaan tusschen Oos tenrijk en Pruisen. De verkiezingen der leden van den landdag van Hongarije vangeD te Ofen aan op 13 dezer en te Pcsth op 23 daaraan volgende. Intusachen worden de toebereidselen tot de piegtige ontvangst des keizers in de hoofdstad en in de andere steden, welke hij in Hongarije zal bezoeken, met grooten ijver voort gezet. Berlijn, 9 Nov. De aansluiting der hertogdommen aan Fruisen is slechts te bekomen met toestemming van Oostenrijk en deze is slechts te koopen door de waarborging van Venetie of door vergoeding in grondgebied. Beide prijzen zijn te hoog, dus is de aanhechting onmogelijk. Een laatste uitkomst zoa zijn het bondgenootschap met Frankrijk en Italië, des noods tegen Oostenrijk. Het ministerie is daartoe geneigd, maar de koning wil er niet in treden. Aldus verhaalt men in liberaal- conservatieve kringen. Elf leden van de wurtembergscue kamer van afgevaardig den hebben een adres tot het comité der kamer gerigt, me( verzoek c m, met het oog op Pruisens en Oostenrijks willekeu- rigen stap te Frankfort, de regering nadrukkelijk de noodza kelijkheid onder het oog te brengen, dat zij krachtige maat regelen neme tot vrijwaring van de onafhankelijkheid der bondsstaten. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wil men weten dat Oostenrijk en Pruisen, het eens zijn, om bij den bond stappen te doen, de vergaderingen van het national-verein in het gebied van den bond te doen verbieden. Naar men ver neemt moet de regering van Saksen reeds hebben doen kennen iiat zij tegen een voorstel in dien geest zal stemmen. GOUDA, 12 November. De openbare les in de gymnastiek heeft, volgens mededee- ling van een bezoeker, een zeer gunstigen indruk gemaakt op de talrijke aanwezigende oefeningen der leerlingen getuigden ondubbelzinnig van de bekwaamheid van den onderwijzer J. H. Steenbergen en tevens van zijnen gedurigen ijver om het onderwijs goede vruchten te doen dragen. Wij twijfelen dau ook niet of het vooroordeel, vroeger door menigeen gekoesterd, wijkt voor eene betere overtuiging en weldra zal men bier al gemeen inzien, dat deze ligchaams-oefeningen een wezenlijk deel behooreii uit te maken van de opvoeding. Naar men verneemt zal het eerste dames-concert van het muziekgezelschap Euphonia alhier, hetwelk tegen den 16 nov. aanstaande is aangekondigd, de rei dier concerten op eene waar dige wijze openen, daar dien avond de zoo gunstig bekende neöerlandsche concert-zangeres mejufvrouw Kersjes van Amster dam zal optreden en hier even als elders, waar men haar hoorde, algemeenen bijval verwerven. Wat het instrumentaal gedeelte betreft, zullen de viool-solo's worden voorgediag„n door den uitstekenden violist, den heer Wirth van Botterdam, leeraar aan de muziekschool aldaar; die voor de piano door den heer Niet'nammer, mede van Rotter dam, van wien men, te oordeelen naar de degelijke keuze der voor te dragen stukken (waarvan vooral de don Juan, fantaisie van Ihaiberg eene verbazende techniek vereischt) mag verwach ten, dat hij zich als een buitengewoon dillettant zal doen kennen. Men mag dus verwachten dat een en ander zal medewerken om den leden met hunne dames eenen avond, rijk aan kunst genot te schenken, en de directie van Euphonia in de belang stelling der leden eene belooning moge vinden voor hare zorgen. Men verneemt datde tooneeldirecteur L. Hartlooper het voornemen heeft om in deze en omliggende gemeenten, gedurende dezen winter eenige voorstellingen te geven. De tweede kamer der staten-generaal heeft donderdag hare werkzaamheden hervat. De beraadslaging over de slaats- begrooting voor 1866 zal maandag ten 11 ure aanvangen. In de zitting van de prov. stalen van woensdag zijn be handeld de ontwerpen der reglementen voor de hoogheem raadschappen van Voorne en van Putten. Door de hh. Rombach, Lette van Oostvoorne en Biussé werden tegen deze ontwerpen bedenkingen van finar^ielen aard, alsmede omtrent het toezigt en beheer ^r.gebragidoor den heer Emant9, lid der commissie ad hoe, werden de ontwerpen verdedigd. Art. 1 van het re glement voor het hoogheemraadschap van Voorne werd daarop met 45 tegen 20 stemmen verworpen, ten gevolge waarvan de ontwerp-reglementen ter herziening aan de commissie zijn geren voy te rd. In de zitting der provinciale ztacen van donderdag, is na eenige discussie en na verwerping van een voorstel van den heer Siingeland tot terugzending aan gedep. staten, beslo ten ue ontwerp-reglementen voor de hoogheemraadschappen van Voorne eu van Putten te verzenden naar eene nieuwe commissie, door den voorzitter te benoemen Vervolgens is bij monde van den heer Singels rapport uitgebragt namens de commissie tot onderzoek van het voorstel van ged. staten, om ten behoeve van den aanleg van den zoogenaamden Mer- we- en Waal spoorweg uit de prov. fondsen eene bijdrage te verstrekken van 200,000. De commissie concludeerde om, alvorens een bepaald voorstel tot subsidie te does, de zaak in overweging te houden en aan den adressant te kennen te geven, dat de staten, hoe gunstig ook gestemd voor de zaak, voor alsnog geene beslissing kunnen nemen, en om hem uit te noo- digen vooraf kenbaar te maken, hoe hij zich voorstelt de aan sluiting tc Papendrecht aan den staatsspoorweg te bewerkstel ligen, ten einde alsdan met kennis van zaken zou kunnen worden geoordeeld. De conclussie werd aangenomen met eene door de commissie overgenomen wijziging. De vergadering heeft voorts al de verdere aan de orde ge stelde onderwerpen afgedaan, waaronder eenige wijzigingen in het reglement voor het hoogheemraadschap van Schieland en eenige wijzigingen in bijzondere polder-reglementen. Eindelijk heeft de voorzitter, krachtens de opdragt, hem in den aanvang der zitting verstrekt, tot leden der commissie voor de reglementen van de hoogheemraadschappen van Voorne en Putten benoemd de heeren Leis van Oostvoorne, Preuijt, Vaillant, J. L. F. Blussé en Metelerkamp. De vergadering is daarna door den voorzitter in naam des konings gesloten. De voorzitter der commissie zoor de veeziekte heeft aan geraden bij het stallen van vee, de gezonde, verdachte en zieke stallen ruim met chloorkalk te bestrooijeD, zoodat er altijd chloor gas in de lucht is. Terwijl, ten gevolge van de invoering der geneeskundige wetten, de clinische scholen te Haarlem en te Alkmaar reeds zijn opgeheven, en die te Hoorn weldra denzelfden weg zal moeten volgen, heeft de raad van Amsterdam een besluit ge nomen tot hervorming en uitbreiding van het onderwijs in de bij de geneeskundige wetten bedoelde vakken. Hiertoe zal men, volgens het plan van den raad, geraken door opheffing van de clinische school aan den eenen, en eene belangrijke uitbreiding van het Athenaeum Illustre aan den anderen kant. Aan de laatstgenoemde inrigting zal volledig onderwijs worden gegeven in alle vakken, waarin de aanstaande artsen en apo thekers geëxamineerd zullen worden. Daartoe worden tien ge wone hoogleeraren noodig geacht, ieder op eene jaarwedde van 3200, en zes buitengewone hoogleerareu of lectoren, op eene jaarwedde van 1200. De kosten dezer hervorming worden geraamd op f 57,050 's jaars. Om hierin te voorzien wordt door de gemeente aan het rijk eene jaarlijksche subs, .ie van 15,000 en aan de provincie eene dergelijke bijdrage van 10,000 gevraagd. Worden deze toegestaan, dan zal, behalve de rente van een kapitaal, dat voor den bouw en de inrigting van sommige lokaliteiten noodig is, en de kosten van onderhoud, verlichting enz., de som van 32,050 s jaars ten laste der gemeente blijven. De inschrijvingsgelder der studenten in de natuur- en geneeskunde zijn voorloopig op 150 en die van de studenten in de artsenij-bereidkunst op 75 's jaars gesteld. Te Amsterdam hebben de leden van het daar bestaande onderlinge hulpfonds Boekdrukkunst zich. met het oog op de lage bezoldiging der typographen en de weinige overeenstem ming daarvan met de" tegenwoordige prijzen van woningen en levensbehoeften, tot hunne patroons gewend met een adres, waarin aan deze wordt verzocht, dat zij door middelen te hunner keuze den toestand van den typograaf meer in over eenstemming brengen met diens volstrekte behoefte en met de eer van het vak. Ammerstol, I0 Nov. De zaïmvangst wordt tot heden hier nog met vrij gunstig gevolg voortgezet. In de laatste acht dagen werden ter markt gebragt, ruim 60 stuks, waar onder echter nog verscheidene oude zomerzalmeu, wier waarde gering is. De winterzalmen wogen gemiddeld 18 halve ned. ponden en de prijs was van 2 tot 2.15 per half ned. ZWOlle 10 Nov. Onder begunstiging van zeer schoon uajaarsweder, had heden morgen de jaarlijksche ganzenmarkt plaats Beeds gister-avond waren verscheidene baitenmenschen van uren ver in den omtrek herwaarts gekomen om hunne ge meste producten den meestbiedende te leveren. Geen wonder dus dat de marktdag van heden wel waard was er een oogen- blik door te brengen. De meeste schakeeringen der geldersche en overijselsche boeren- eD boerinnen-kleederkracht tvas aanwe- zi°\ Het jonge buiten volk, dat ook heden het werk gestaak. had om de ganzen-kermis te vieren, de prachtige menagerie, bestaande uit een scherm, twee wolven, twee apen drie ka- katoes en een tweetal dieren die beren moesten beteekenenile ouden van dagen, waarvan velen voor 't eerst van dit jaar de stad bezochten en de beurs niet weinig trachtten te stijven, dit alles gaf Zwolle heden morgen het voorkomen van eene echte boeren=t»d waarvoor zij echter niet wil doorgaan De boer was heden'meester en de burger nam slechts eene ondergeschikte plaats in. Wat de aanvoer der ganzen betreft, men schat die op pl.-min. 700 stuks. De pnjzen waren zeer verschillend, doch in 't algemeen hoog. Voor concurrentie met de bekende Hon garen hadden de ganzen-verkoopers echter gelukkig niet te vreezen want deze week is Zwolle van alie Hongaren verlost, daar zij aan vier slachters zijn verkocht tegen 2 b c. de 5 ons. ■xr -1 WnnMriip de voormalige lijfwacht herstellen. Eene mo- dee^e^esHuTerïo,rieaTn het^erïhui. overleden. - He veu.ek- te is in Zeeland op het eiland Schouwen uitgebroken. Men heeft plan ruime overdekte markten te Berlijn op te rigten. Bij Archangel heeft men rijke petroleum-bronnen ontdekt, vooral ;n het dal der Petschora. le Gotha zijn onderscheiden personen aangetast door de trichinen—ziekte. Eugenie heeft Clotilde geïnviteerd te Compiègne. De boekbinders te Parijs hebben het werk gestaakt. In Spanje droomt men van eene republiek of van vereeniging met Portugal. Te Parijs neemt men proeven mei een stooui-omnibus, die op de impériale 50 personen plaatst. Aan de ku&t der zee van Azof zijn uitgestrekte lagen graphiet ont dekt. Te Delft is de veemarkt hersteld. Anna Murat krijgt van den keizer eene jaarreDte van 100,000 fr. Op Manilla heeft een storm gewoed. Te Florence zijn de nationale en de bank van Toskane tot eene italiaansche bank zamen gesmolten. Denemarken heeft over het laatste dienstjaar een batig saldo van 31/2 millioen daalders. Keizer Max verklaart dat Juarez het land heeft verinten. Maandag heef* de plegti inwijding plaats gehad van den spoorweg MaastrichtSitiard RoermondVenlo. De portugesche cortcs zijn zonder troonrede geopend. - De eerste twee fraosche schepen met troepen rijn a it Civ it a Yeechia vertrokken. De Winschoter Courant heeft >n ilanover petroleum-bron- nen ontdekt, die reeds door Engelschen geëxploiteerd worden. De cholera is te Madrid aanmerkelijk afgeuomeu door den noordwesten wind. De exdictator Langewiecz is over Parijs naar Londen gegaan om eene poolsche meeting bij te wonen. De koning van Italië is donderdag naar Napels vertrokken, waar de cholera toeneemt. Johnson zal eeu nationalen dankdag uitschrijven voor het herstel des vredes. In Rus land telt meu iu 22 jaar van 18421864 niet minder dan 202,953 branden. Te Serooskerke is de oulaugs gestichte vlasfabriek afgebrand. In Tyrol heerscht groot gebrek aan geld. Te Haarlemmerliede is de veeziekte uitgebroken. Aan de grooingsche hoogescbool is tot pro fessor in de kliniek benoemd de privaat-docent dr. Rosenstein tc Berlijn. De nederl. bank heeft donderdag bet wisseldisconto verhoogd tot 5«, beleening tot 6pCt. Meu bewe^^ dat in Engeland rijke petroleum- bronnen zijn ontdekt. Dc oudes iug van Egypte wil te Suez een lazaret doen bouwen, waarin 2000 personen verpleegd kunnen worden. Op Jamaica zijn slechts 50 duizend blanken, tegenover 350 duizend zwar ten. in October hebbeD te Parijs 140 faillietverklaringen plaats gehad. Het passenstelsel is nu ook in Oostenrijk aan dc grenzen afgeschaft. Te Jeruzalem is de cholera met hevigheid uitgebroken Te Kassei zoekt men vergeefs drie ministers, van biuu. zaken, financiën eu justitie. In Zweden neemt men voorzorgen tegeu mogelijke onlusten. Gouda, 9 Nov. Tarwe. Poolsche p. last 310. Zeeuw, per mud 9 a 10.50. Rogge. Inl. f 6 a 6.50, buileul. 6.60 a 7.00. Gerst 4.50 a 6.25. Haver 3 a 5.00 Erwten 8.50 a 11. Bruine boonen f 12 a 14. Paardeb. 7.00 a 7.50. Duiveboonen S. a 8.50. Ilennipz. 8. Boekw. Fr. per 2100 ned. 170. Noordb. 180 a 185. Er waren 20 vette varkeus aangevoerd, die van 22 a 27 c. per 5 ons verkocht werden; magere varkens eu biggen veel aangevoerd en verkocht tot verhoogde prijzen. Kaas. Aangevoerd 30 partijen, 24 a 29. Goeboter f i .36 a f 1.42. W eiboter f 1.28 a f 1.34 p. n. {8ï. Tarwe /9a 10.40. Bogge 6 a 6.50. Zomergerst 4.60 a 5.50. Korte haver 4.50 a 4.80. Lange do. 2.80 a 3.60. Duiveb. 8. Faardebooneu 7. Groene erwten 10 a 11. Boter 58 a 63 het vierde, 1.45 a ƒ1.70 per n. Aan stads waag gewogen van 2 tot 9 Nov. 16/4, 573/8 en 73/16 boter, te zamen 12,830 ned. "ffi. Ter markt 728 mud aardapp. 2.40 a 3. Middelburg, 2 November. Nieuwe en jarige tarwe 25, wintergerst 40, zomergerst 25, paardeboonen 20, erwten 100 c. hooger, rogge onveranderd. GOED A. Geboren 7 Nov. Roelffina, ouders M. Duit en A. Knol. 9. Adri- anus Fredericus ouders F. G. van de Pavoordt en T. J. Oomens. Johannes, ouders G. Ypelaar en H. C. Schiebroek. - Aart, ouders G. Jansen en M. van Maren. Overleden: 7 Nov. J. L. IJsselstein, 5 j. 8. J. M. Starre, 5 m. 9. A. A. Weutzel, 5 m. A. F. van de Pavoordt, 14 u. J. Okkers, 12 d. n Gehuwd- 8 Nov. M. Peeters en A. M. van Yuuren. C. M. van Rijmenam en B. J. Tilborg. - J. J. Stalenberg en A. Verschut. N. Spruijt en E. Versnel. WOERDEN, van 2 tot en met 9 Nov. 1865. Gfroren- Rachel Catriena Trijntje, onders G. Versteegt en M. Schippers. - Jacobus' ouders G. Stolk en K. Vijfhuizen. - Wilhelmma Johanna, onders A Koteres en S. van Ameijde. Adnana Geertrmda Johanna, ouders J. B. Cromjongh en A. C. Blankens. Ovebleden: G. Kooiman, 6 m. T. Mooy, ruim 5 m. H. van Essen 70 j., weduwe van W. F. van der Heiden. Ondertrouwd: K. Blok, ruim 22 j eu M Schoenmaker, ruim 23 j. C. Hcgen, ruim 25 j. en M. \erbeek, -6 j.

Goudsche Courant | 1865 | | pagina 2